ESPP a capital gain tax

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
IWishIWasAMeme
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2019 3:40 pm

ESPP a capital gain tax

Príspevok od používateľa IWishIWasAMeme »

Zamestnávateľ nám ponúka nakúpiť 2x ročne akcie cez ESPP s 15% zľavou. Rozdiel medzi market cenou a nákupnou je braný ako benefit a platia sa z toho dane a odvody. Ak by som akcie potom okamžite predal, za cenu o 15% viac než som ich kúpil, musím zisk znova zdaňovať?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ESPP a capital gain tax

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kde si danovym rezidentom a v ktorej krajine sa ESPP odohrava?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
IWishIWasAMeme
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2019 3:40 pm

Re: ESPP a capital gain tax

Príspevok od používateľa IWishIWasAMeme »

Daňovú rezidenciu mám na Slovensku, s tým kde sa to odohvráva som si neni úple istý, 10% z platu mi strhnú na Slovensku ale akcie sa 2x za rok kupujú u Morgan Stanley.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ESPP a capital gain tax

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa mňa nevadí, že kupuješ o 15% lacnejšie. Zdaniteľný príjem vzniká až keď to predáš v zisku. Dovtedy to môže klesnúť.
Ak sú to akcie obchodované na regulovanej burze, tak to proste kúp a drž minimálne 1 rok a budeš oslobodený od daní i odvodov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ESPP a capital gain tax

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja sa na to divam inak. Tych 15% je prijem v danom roku. Samozrejme moj nazor sa nezaklada na znalosti danoveho zakona.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
IWishIWasAMeme
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2019 3:40 pm

Re: ESPP a capital gain tax

Príspevok od používateľa IWishIWasAMeme »

Asi to proste podržím a predám po roku, pozerám že pri predaju a prevode na účet mi naúčtujú 50USD fee, tak to počkám než to stúpne (I hope) a budem v pohode aj so ziskom :D .... dúfam ale že za dividendy nebudem nič odvádzať.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"