otazka na opcie

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

chalani ktori ste dobri v opciach - skuste mi poradit ... ako zlozit nieco taketo:

mam 1000$, chcem nejako vyskladat kupu/predaj call/put opcii (alebo s kombinaciou s long/short podkladoveho aktiva alebo futures na podkladove aktivum) tak aby o tri mesiace ked bude napr S&P nad 1200 tak bude mat strategia zisk (ale konstantny zisk bez ohladu na to ci S&P bude 1210 alebo 1800 -> napr 100$) a ak bude S&P pod 1200, tak bude strata plnych 1000$ ... predpokladam, ze to je nejaky spreadovy obchod (asi vertikalny), ale neviem moc ako to zlozit ...

diky :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa laty »

Tak napriklad opcny debetny vertikalny spread priamo na index SPX (europsky typ opcii):
SPX JAN10 CALL +1190/-1200 @ -1.70/k ($170/k) - max strata $170, max zisk $830. Stratu a zisk si nastavujes posuvanim strike-u kupovanej opcie.
Napr.: SPX JAN10 CALL +1160/-1200 @ -8.75/k ($875/k) - max strata $875, max zisk $3125.

Alebo synteticka pozicia s PUTkami a kreditnym spreadom:
SPX JAN10 PUT +1190/-1200 @ +8.30/k ($830/k) - opat strata $170, max zisk $830.

P.S.: Ceny treba brat orientacne, bral som MID dnesneho (15.10.2009) close. Toto je priklad zlozeny priamo z opcii. Urcite sa daju vyuzit warranty a certifikaty, ale v tom som mimo.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

radvan napísal:chalani ktori ste dobri v opciach - skuste mi poradit ... ako zlozit nieco taketo:

mam 1000$, chcem nejako vyskladat kupu/predaj call/put opcii (alebo s kombinaciou s long/short podkladoveho aktiva alebo futures na podkladove aktivum) tak aby o tri mesiace ked bude napr S&P nad 1200 tak bude mat strategia zisk (ale konstantny zisk bez ohladu na to ci S&P bude 1210 alebo 1800 -> napr 100$) a ak bude S&P pod 1200, tak bude strata plnych 1000$ ... predpokladam, ze to je nejaky spreadovy obchod (asi vertikalny), ale neviem moc ako to zlozit ...

diky :)
Nevsadil by som tú tisícku. Je malá pravdepodobnosť, že SP bude nad 1200 za tri mesiace.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

laty napísal:Tak napriklad opcny debetny vertikalny spread priamo na index SPX (europsky typ opcii):
SPX JAN10 CALL +1190/-1200 @ -1.70/k ($170/k) - max strata $170, max zisk $830. Stratu a zisk si nastavujes posuvanim strike-u kupovanej opcie.
Napr.: SPX JAN10 CALL +1160/-1200 @ -8.75/k ($875/k) - max strata $875, max zisk $3125.

Alebo synteticka pozicia s PUTkami a kreditnym spreadom:
SPX JAN10 PUT +1190/-1200 @ +8.30/k ($830/k) - opat strata $170, max zisk $830.

P.S.: Ceny treba brat orientacne, bral som MID dnesneho (15.10.2009) close. Toto je priklad zlozeny priamo z opcii. Urcite sa daju vyuzit warranty a certifikaty, ale v tom som mimo.

Ufff. Tomu hovorím fundovaná odpoveď!
Španielska dedina pre mňa...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

laty: dik :) musim si to poriadne precitat, kedze pre mna to je spanielska dedina este :)

juggler: to su orientacne cisla, skor ma zaujima postup ako sa to zlozi, payout (resp. striky) si uz vymyslim sam ... ide mi o to swapnut celu pravdepodobnost vynosu ked mas zainvestovane do SPX indexu (ktora je vyjadrena normalovym rozlozenim, kde median na 3m vykonosti je mozno 8%/4 ->2% a STdev je okolo 15%/(odmocnina zo 4) ~ 7,5% ... tych 15% je rocna volatilita akcii) do binarnej pravdepodobnosti, kde opcna strategia bude mat dva body (0 - prisiel som o vsetko, x- zarobil som napr 20%) s dvoma pravdepodobnostami (20% a 80% napr.), kedze s tymto sa potom dalej podstatne lahsie pracuje pri inych strategiach ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

laty: nesom si isty, ci som to spravne pochopil, ale skus mi to napisat slovnym zapisom :) t.j. kupis put za tolko so strikom tolko a tolko a predas put za tolko so strikom tolko a tolko ... napr. ... :)

hladam payout diagram co bude vyzerat nejako takto:

http://eamos.pf.jcu.cz/amos/kat_fyz/ext ... K03_05.gif" onclick="window.open(this.href);return false;

t.j. ak je S&P pod nejakou hranicou tak je strata vsetkeho, ak je S&P nad nejakou hranicou tak je zisk ale konstantny ... zisk je samozrejme zavisly od pravdepodobnosti jedneho a druheho scenaria, cim je to druhe scenario nepravdepodobnejsie, tym je zisk vyssi ... pradpokladam ze sa to da nastavovat tym ako som in the money a out of the money ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa Lobista »

Vsak si rovno mozes kupit nejaku binarnu OTC opciu na to -- teda ak to robis pre banku, alebo nejaky certifikat, co ju obsahuje.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

je to hlavne pre mna a moju zvedavost, takze by som sa rad vyhnut OTC opciam:) ... a plus ked kupis OTC opciu, tak tam mas vecsinou riziko protistrany, ktore musis zase nejako odhedgovat a uz sa ti to komplikuje ... takze by ma zaujimalo ako to zlozit zo standardnych opcii, warantov, futures a podkladu ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa jonatanus »

tak sa stav s jugglerom o tu tisicku ci bude alebo nebude nad 1200 a mas... :D
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

nebudem s jugglerom zakazdym uzatvarat stavku, ked budem chciet obchodovat :) ... a u jugglera je tiez riziko protistrany a to sa neda ani zahedgovat dokonca :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:... a u jugglera je tiez riziko protistrany a to sa neda ani zahedgovat dokonca :)
co by sa nedalo, stav sa s niekym dalsim ze ked juggler prehra tak ti nezplati :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

stav sa s niekym dalsim ze ked juggler prehra tak ti nezplati
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa Lobista »

Mozem ti na Jugglerov default vypisat CDS :D
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

to je sice pekne, ze uz sa mozem poistit aj na default jugglera ak sa s nim stavim :) ... ale este stale neviem aku teoreticku cenu ma ta opcia resp. kolko mi ma juggler za tu stavku zaplatit alebo ja jemu -> a teda by som potreboval vediet ako to zlozit na normalnom trhu aby som sa mohol s jugglerom stavit :) ... takze ak tu je niekto nejaky opcny guru alebo nejakeho opcneho guru pozna, tak budem vdacny za odpoved :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jonatanus napísal:tak sa stav s jugglerom o tu tisicku ci bude alebo nebude nad 1200 a mas... :D

Kľudne sa stavím.
Výhru vyplatím cashom, alebo prevodom.
Ak vyhrám ja, prepijeme to na jarnom stretnutí :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

dik :) ... ale ten strike a payout som strelil od brucha, takze pre mna to nie je moc vyhodna stavka :)

co sa tyka opcii ... po tom co som trosku presiel web mam pocit, ze sa to neda synteticky zlozit zo standardnych opcii, kedze to ma diskretny payout a to sa neda zlozit zo standardnych opcii, ktore maju spojity ... treba to len kupit - napr. http://www.tradesmarter.com" onclick="window.open(this.href);return false; ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

konecne som trosku pochopil co pisal laty :) ... da sa ta strategia zlozit aj z opcii, len to nema presne payout toho jednotkoveho skoku ... zoberme sucasny stav napr. opcie na SPY: http://finance.yahoo.com/q/os?s=SPY&m=2010-03" onclick="window.open(this.href);return false; ...

skusme priklad na to, ze spekulujem na to, ze index v marci bude nad 1000 ...

tak ak predam put opciu (1kontrakt - 100kusov) so strikom 100 (SWGOV.X) tak ziskam premiu 355 dolarov, nasledne ak za to kupim putku (1kontrakt - 100kusov) so strikom 95 napr. (SWGOQ.X) tak zaplatim 248 dolarov ... ostava mi 107$ ... potom maximalnu stratu mam ak je spy kdekolvek pod 95 vo vyske 393 dolcov a zisk mam 107$ ak je SPY pri expiracii kdekolvek nad 100 ... ak je medzi 95 a 100 tak som niekde medzi ... ako sa hybem s oboma putkami smerom k vyssim strikom tak rastie leverage (nizka max strata, vyssi max zisk, vysoka sanca straty, nizka pravdepodobnost zisku), ak sa hybem so strikom nizsie, tak mam nizsi zisk, vyssiu max. stratu, ale zase vyssiu pravdepodobnost zisku a nizsiu pravdepodobnost straty ...

ak si zoberem pravdepodobnosti, tak payout je 393$ : 107$ (alebo inak napisane 79% : 21%) ... spy je na 109, rocna volatilita je ~ 25% ... do marca je 6 mesiacov, teda STDEV na 6tich mesiacoch je ~ 25/(odmocnina z 2) ~ 17% ... priemerny vynos akcii je 8% p.a. (4% na 6tich mesiacoch) ... takze sa da ocakavat SPY bude s 50% pravdepodobnostou na 109+4 -> 113 v marci 2010 ... jedna standardna odchylka smerom dole je SPY na 96 (113-17) ... podla statistiky je potom pravdepodobnost ze SPY bude nad 96 okolo 84% (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Stand ... iagram.svg" onclick="window.open(this.href);return false;) ... co teda priblizne aj sedi s tym ako je rozdeleny ten payout ...

velmi sa to teda blizi tej binarnej opcii aj ked to nie je presne to iste ... da sa teda zhruba swapnut akciovy vynos (vyjadreny kvazi normalovym rozdelenim) na zhruba vynos vsetko/nic (charakterizovany binomickym rozdelenim) ...

koniec zamyslenia :)

este otazka laty - aky je rozdiel medzi SWGOV.X a RDQOV.X ? .. predpokladam ze jedna je EU style option a druha US ... alebo v niecom inom ?
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa laty »

uff, ale sa to tu rozbehlo.

SWGOV.X -> klasicky mesacny exp. cyklus
RDQOV.X -> stvrtrocny exp. cyklus (iny datum expiracie, nizsi objem zobchodovanych kontraktov).

Pozor SPY je ETF kopirujuce index S&P500. Samotny index ma ticker SPX. SPY opcie su americke, opcie na index SPX su europske. Existuje niekolko druhov opcii priamo spate s indexom, viac info napr. na http://www.cboe.com/Products/Cash-settl ... ns.aspx#sp" onclick="window.open(this.href);return false;.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa laty »

Este dodam vysvetlenie zapisu (sorka, myslel som si, ze je to pochopitelne)

SPX JAN10 CALL +1190/-1200 @ -1.70/k ($170/k) ==
kupim CALL opciu SPX s expiraciou JAN 2010 a strike 1190 (ticker: SPTAR) a vypisem (predam) CALL opciu SPX s expiraciou JAN 2010 a strike 1200 (ticker: SZPAT).

P.S.: Jednotkovy skok sa s klasickych opcii poskladat neda.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa kadu »

laty napísal:Este dodam vysvetlenie zapisu (sorka, myslel som si, ze je to pochopitelne)

SPX JAN10 CALL +1190/-1200 @ -1.70/k ($170/k) ==
kupim CALL opciu SPX s expiraciou JAN 2010 a strike 1190 (ticker: SPTAR) a vypisem (predam) CALL opciu SPX s expiraciou JAN 2010 a strike 1200 (ticker: SZPAT).

P.S.: Jednotkovy skok sa s klasickych opcii poskladat neda.
Aktualni kurz ^SPX je 1087.68 [obavam se, ale ze do ledna zazijem pokles] jinak pekna kombinace ;-)

Pro lepsi predstavu potencionalni zisk v dobe expirace:

1,192.00 Option IV 16-Jan-10 -50.00 -20.00 %
1,193.00 Option IV 16-Jan-10 50.00 20.00 %
1,194.00 Option IV 16-Jan-10 150.00 60.00 %
1,195.00 Option IV 16-Jan-10 250.00 100.00 %
1,196.00 Option IV 16-Jan-10 350.00 140.00 %
1,197.00 Option IV 16-Jan-10 450.00 180.00 %
1,198.00 Option IV 16-Jan-10 550.00 220.00 %
1,199.00 Option IV 16-Jan-10 650.00 260.00 %
1,200.00 Option IV 16-Jan-10 750.00 300.00 %
Prílohy
profit_graf.png
profit_graf.png (20.37 KiB) 9113 zobrazenia
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

jop, viem ze SPY je ETFko, ale vedel som najrychlejsie najst ceny opcii k tomu, tak som to pouzil jak priklad ... jednotkovy skok netreba uplne skladat ... staci taky kvazi skok ako sme zlozili ... ma to tu vyhodu, ze nie je podstatna velkost pohybu, staci pracovat len so smerom pohybu, co je nieco co som hladal ...

laty: este otazka k tomu rozdielu v cenach ... nemalo by byt jedno ci je mesacny alebo stvrtrocny expiracny cyklus, tie marcove putky by sa mali obchodovat za rovnaku cenu ak maju rovnaky strike a rovnaku expiraciu? ... alebo v com je rozdiel, ze maju ine ceny?
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa laty »

radvan,

ee. Nemaju rovnaky datum expiracie. Klasicke opcie maju LTD (last trading day) treti piatok v danom exp. mesiaci, kdezto stvrtrocne opcie maju LTD posledny obchodny den v danom stvrtroku (rozdiel par dni).
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

ok, este jednu otazku mam na opcnych guru ...

existuje moznost ako synteticky vytvorit call/put opciu prostrednictvom tradingu medzi podkladovym aktivom a riskfree bondom? ... teraz nemyslim napr fiduciary call ktory sa sklada cez putku, podklad a bond, ale dynamicka trading strategia, ktora ma vysledny payout na konci obdobia rovnaky ako put opcia napr. ... teoreticky by to malo byt mozne ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa Martin52 »

radvan napísal:existuje moznost ako synteticky vytvorit call/put opciu prostrednictvom tradingu medzi podkladovym aktivom a riskfree bondom?
Pozri si CPPI (Constant Proportion Portfolio Insurance). Ide o simulaciu long call. Put by sa dal asi vytvorit rovnako, len by si obchodoval akcie na short.

Cital som aj porovnavacie studie, je to lacnejsie nez kupit opciu, ale beries na seba riziko pri nelikvidnom trhu. S oblubou to pouzivaju banky a asset manag ako zaistene produkty.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa radvan »

CPPI trosku poznam :) ... len to nie je presna call opcia (payout je pri tom iny) ... CPPI sa da urobit tradingom alebo sa da na to kupit opcia, ta ma vsak odlisne parametre ako bezna call opcia ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa Martin52 »

No, mozno nie uplne presny, ale podobny (zalezi aj od nastavenia parametrov - floor/multi), to by nestacilo?

Este mozes skusit pozriet "delta hedging" ... to je sposob ako si predajcovia opcii hedzuju poziciu, takze by to malo davat payout >= payoutu opcie. Na zaciatku kupis taky podiel akcii ako je delta opcie a upravujes podla toho ako sa vyvija trh, aby si mal stale nakupenu zodpovedajucu deltu. Takze prikupujes pri pohybe hore a predavas smerom dole. Podobne ako CPPI, akurat sa inym sposobom dostanes k cislu, kolko mas mat nakupene.
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa Sprandi »

Ahojte,
nechcel som zakladat novy topic kvoli jednej otazke,tak ju napisem do tohto.
Je to tiez otazka na opcie ale aj na akcie zaroven.
Dajme tomu, ze mam kupene long akcie nejakej XYZ spolocnosti kotovanej na NYSE.Takisto mam kupenu PUT opciu (protective put).
Je mozne ,ze ak spolocnost XYZ hrozi bankrot a poziada sud o ochranu pred veritelmi,tak sa zastavi obchodovanie s jej akciami aj opciami a moja kupena PUTka bude bezcenna(resp.vyprsi jej platnost)? Alebo to funguje inym sposobom?
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: otazka na opcie

Príspevok od používateľa laty »

Sprandi,
dobra otazka. Ak firma vyhlasi bankrot a obchodovanie jej akcii a opcii je pozastavane, presunie sa obchodovanie na Over The Counter (OTC) (alebo tiez Pink Sheets) market. Tam mozes svoju putku uplatnit = predat akcie za danu cenu, ktoru ti opcia zarucuje.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"