Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

CC ako riziková stratégia. Zostavil som jeden príklad na reálnych dátach. Kúpa 500ks DSX 29.3.2010 za 14,70 predaj CALL strike 15 máj. Opcia expirovala a ostali akcie v cene 14,15. Cena sa dostala na hladinu, kedy už nemá zmysel vypisovať strike 15. Dnes som preto zvolil predaj CALL s expiráciou marec 2011. Znížil som svoj nákup na 13,45. Teraz budem trochu predpokladať, že cena sa nezmení a že cena opcie na CALL s expiráciou október sa tiež nezmení a bude 0,7$. Takto budem v obchode 568 dní. Výnos 9,8% p.a., ak sa cena nedostane na strike. Môj nákup bude 12,75$.
Pre investora, ktorý robí CC nie je nič stratené ani keď sa podklad pohne smerom dole.
Prílohy
KalkuláciaDSX2010_3_311.JPG
KalkuláciaDSX2010_3_311.JPG (139.95 KiB) 3936 zobrazenia
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Mino Demovic
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 10 09, 2009 9:07 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Mino Demovic »

Ako by si riadil pozíciu v prípade ďaľšieho pohybu DSX južným smerom (napr na 10$)?
Takáto situácia by síce prospela vypísanej call opcii, ale zároveň by sa tým stratila väčšia časť jej potenciálu. Posúval by si sa v takom prípade bližšie k trhu (t.j. kreditný odkup vzdialenej a predaj bližšej call opcie napr na strike 13$)?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

Ak by cena ďalej padala, tak by som to nechal tak a vypisoval ďalej na ďalšie obdobia, aby som sa postupne blížil nákupnou cenou k trhu. Konkrétne DSX je z môjho pohľadu podhodnotená pri cene 13$ a tak všetko nižšie robí jej nákup bezpečnejší a bezpečnejší. Už vypísanie opcie na október by znamenalo, že som na veľmi dobrom nákupe. Podklad je vo vypisovaní opcií najdôležitejší a ja neverím vzhľadom na fundament a históriu, že by mala cena ďalej padať. Môžno ako reakcia na pokles celého trhu, ale opodstatnenie vo fungovaní spoločnosti to nemá.
V prípade, ak by cena podkladu rástla, tak by som mohol odkúpiť opciu z dlhšou expiráciou a predať na kratšiu dobu. Všetko by však záležalo od výhodnoti. Nemám taký príklad pripravený. Pozriem sa na to.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

Takže tu je príklad ako by to mohlo vyzerať. Upravil som tiež cenu opcie s expiráciou na marec, keďže bol ďalší pokles ceny. Druhé rolovanie je nastavené na cenu podkladu 14,02. Ceny jednotlivých opcií by sa posunuli smerom hore. Odkupovala by sa marcová za 1,33 a predávala januárová za 1,12. Skracuje sa tým doba, ale znižuje výnos a B.E.P. sa posúva smerom hore. Neviem, či by som to realizoval.
Prílohy
kalkulciadsx2010.3.31.JPG
kalkulciadsx2010.3.31.JPG (169.15 KiB) 4104 zobrazenia
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa laty »

Rado, kurna to je okienok. Sa z toho neviem vysomarit. :shock:
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

Čo treba popísať?
1. Dátum vstupu do obchodu, 1. rolovanie, počet kontraktov
2. Označenie, cena za ktorú boli kupované akcie, strike, inkasované prémium, počet dní do expirácie, dátum expirácie, výnosy
3. 1. rolovanie, aktuálna cena, strike, odkup opcie späť je nula lebo expirovala, predaj na marec 0,55, počet dní do expirácie a dátum
4. súčasná cena, strike, odkup marcovej opcie späť 1,33, predaj opcie na január 1,12, počet dní, dátum expirácie, výnosy.

Je to zrozumiteľnejšie?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Mino Demovic
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 10 09, 2009 9:07 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Mino Demovic »

Ak dôveruješ fundamentu spoločnosti, nerozmýšľal si nad vypisovaním nekrytých put opcií?

Napr. práve teraz sa obchodujú decembrové opcie DSX DEC10 10p za cca 0.55 a marcové DSX MAR11 10p za 0.9
- v prípade, že by bola cena DSX v čase expirácie nad strike 10, získaš prémium
- v prípade, že by cena pri expirácii klesla pod strike 10, nakúpili by sa Ti akcie za cenu 10-x (kde x je prémium)

T.j. najhoršia situácia, ktorá sa môže stať je, že budeš mať nakúpené akcie za cenu, ktorú si sám určíš (a ktorú teraz považuješ za veľmi výhodnú).
Ja osobne dávam prednosť tomuto spôsobu pred priamym nákupom podkladu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

Pokiaľ nemám akcie, tak robím NPW, ale toto je príklad, že akcie mám a cena klesla po vypísaní CALL. Robím to tak, že ak ceny klesajú vypisujem PUT, ak rastú tak CALL.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"