Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa jogo »

Rado1 napísal: Stačí vypísať call opciu na tebou vlastnené akcie. Ak to spravíš pri ročnej expirácii, tak 12% p.a. nie je žiaden problém. Mesačným vypisovaním ročné výnosy pri dobrých prémiách spravia aj 24% a viac percent.
Rado, uvedom si, ako by sa chovala strategia CC(vypisovanie call opcii na tebou vlastnene akcie) pri prudkych padoch a rastoch na trhu.
Myslim tym mesiace ako januar 2008, oktober 2008, marec 2009, kedy vznikli velke pohyby cien akcii.
Najprv pri prudkom pade akcii v januari a oktobri 2008 by ti klesla hodnota portfolia o desiatky percent a zarabal by si na neuplatnenych call opciach kazdy mesiac radove 1-2%.Cize hodnota tvojho majetku by sa prepadla o desiatky %.
Potom v marci 2009 nastal prudky rast cien akcii, a cena akcii v tvojom portfoliu by rastla radove desiatky az stovky %. Zial ty by si cely tento zisk musel zaplatit za tebou vypisane call opcie a hodnota tvojho majetku by vzrastla max o 1-2 %, co je cena tebou vypisanych opcii.
Celkovo by si bol v tazkej strate.Tato strategia ti zoberie najvecsie zisky, ktore urobia tvoje akcie.
Tato strategia funguje dobre v pomalych trhoch, ale pozor na neocakavane prepady a rasty.
To je slabe miesto tejto strategie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

jogobela napísal:Potom v marci 2009 nastal prudky rast cien akcii, a cena akcii v tvojom portfoliu by rastla radove desiatky az stovky %. Zial ty by si cely tento zisk musel zaplatit za tebou vypisane call opcie a hodnota tvojho majetku by vzrastla max o 1-2 %, co je cena tebou vypisanych opcii.
Tak toto mi musíš vysvetliť. Mám pocit, že CC nerozumieš. Vypisovaním opcií krytých vlastnými akciami som straty nezaznamenal. Ak chcem dlhodobo vlastniť akcie, tak ich ponúkanie generuje celkom slušný príjem. Mám odskúšané, že z investovaných 6000€ viem dostať 200€ každý mesiac. Príjmy z prenájmu nehnuteľností a takto prenajaté akcie generujú slušné pasívne príjmy. Jediné, čo by ma mrzelo by bolo, ak by som o ponúkané akcie prišiel, keď by cena dosiahla môj vypísaný strike. Pri dobrej kúpe to zamrzí. Dá sa tomu predísť vypisovaním ATM resp. OTM opcií. V každom prípade táto stratégia negeneruje straty.
Ak máš na mysli pokles ceny akcií ako podkladového aktíva, tak ten ma netrápi. Vieš, že ja držím akcie dlho a peniaze do nich investované nepotrebujem. Nedávam do portfólia spoločnosti, ktoré by počas pár rokov mali kolabovať. (až na finančné spoločnosti do ktorých som išiel napriek môjmu vytrvalému vyhýbaniu sa tomuto segmentu. :) ) Dlhodobo zdravé výkazy sa môžu pokaziť, ale tiež na to treba určitý čas a ja mám tak možnosť zo zlej investície vycúvať. Spoločnosti so zdravou bilanciou majú možnosť si v zlých časoch požičať potrebný kapitál. Mne by viac kradli spánok "skratky" v mojom portfóliu, ktoré by som mal na účte počas noci a netušil by som koľko má daná spoločnosť na účte a koľko veriteľov už ráno čaká so svojimi pohľadávkami na splatenie. Na taký adrenalín mi bohate stačia deti. :)
Preto pre mňa nie je trading, kde kukáš na graf ceny nejakej XYZ akcie a snažíš sa ako milión iných odhadnúť kam tá cena pôjde. Polovica si podľa grafu myslí, že hore a iná naštudovala, že dole. Potom sa jeden preklopí na druhú stranu a už sa misky váh menia v prospech väčšiny. So základnou podstatou spoločnosti to však žiaden súvis nemá. Počas roka v podstate nemá dôvod cena akcie rásť alebo klesať. Možno kvartálne výsledky môžu niečo naznačovať, ale nikto v danej spoločnosti netuší ako skončí rok. Jediné, čoho sa vieš chytiť je pohľad na bilancie a vieš ako manažment pracuje. Či vedie danú spoločnosť rozumne alebo nie. To, že im klesnú tržby v čase krízy je fakt, ktorý postihne všetkých, ale úpravou nákladov to dokážeš korigovať. Čo však nakoriguje spoločnosť, ktorej ostanú splatné úvery a ich zadĺženosť je cez 100% aktív? Stretol som sa aj so zadĺženosťou 120% tržieb!!! (už nefunguje, bolo to mimo finančný trh) To však pri pohľade na XYZ a graf cenového vývoja nikdy nezistíš. V takom prípade máš iba jednu voľbu a to je, že XYZ nebudeš mať na účte aj cez noc a že sa dnešný vývoj ceny pohne v prospech pozície, ktorú si otvoril. Good luck lebo ak ti to dnes výjde, tak zajtra si znova na štarte a potrebuješ, aby tvoja šťastná hviezda svietila aj dnes.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ten článok je úvod do tradingu a je tam aj Jugglerov názor na investovanie. Každý jugglera pozná a vie ako sa k investovaniu stavia. Ale to vôbec nie je podstatné vzhľadom na to, že pôjde o sériu článkov o tradingu.
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa kubik »

http://www.optionslock.cz/clanky/prosinec2009/CC1.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Tady je to pěkně popsané,jak to říká Rado,mělo by to fungovat,také nad tím uvažuju a čekám na vhodný okamžik na nákup dalších akcií,inspirovat se budu asi u j.Traxlera a kupovat dividendové akcie + technologické a vypisovat opce,zatím to vypadá,že inflace je malá a akcie jsou zatím nejlepší volba.Rado-obchoduješ to přes IB?

Rado:Mám odskúšané, že z investovaných 6000€ viem dostať 200€ každý mesiac.

To znamená 12x200=2400eur,tedy vyděláváš 40%/rok?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

kubik napísal:Rado-obchoduješ to přes IB?

Rado:Mám odskúšané, že z investovaných 6000€ viem dostať 200€ každý mesiac.

To znamená 12x200=2400eur,tedy vyděláváš 40%/rok?
Kubík obchodujem to cez IB a výnosy, ktoré popisuješ sa dajú dosiahnuť. Všetko je otázka prémia, ktoré inkasuješ pri predaji. Stratiť nemáš ako lebo inkasuješ hneď. Kalkulačka, ktorá je na stránke o ktorej si písal je veľmi jednoduchá a môžeš si tam namodelovať aktuálny stav. V prípade, že predáš práva na tebou vlastnené akcie s ročnou expiráciou, tak výnos 40% nie je reálny. 15% však nie je nedosiahnuteľných, je to skôr štandard. Mesačným vypisovaním však 40% a viac je možných. Všetko však závisí od prémií, ktoré sa k danej akcií obchodujú.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa laty »

Rado, par mojich poznamok.
Tak toto mi musíš vysvetliť. Mám pocit, že CC nerozumieš. Vypisovaním opcií krytých vlastnými akciami som straty nezaznamenal... V každom prípade táto stratégia negeneruje straty.
Je velmi odvazne tvrdit, ze strategia CC negeneruje straty. Jogobelov prispevok popisuje situaciu, kedy ku strate jednoznacne pride a spominas to aj ty vo svojom prispevku:
Jediné, čo by ma mrzelo by bolo, ak by som o ponúkané akcie prišiel, keď by cena dosiahla môj vypísaný strike. Pri dobrej kúpe to zamrzí.
Zjednoduseny priklad bez riadenia: v JAN nakupim 100ks akcii XXX za cenu 100 a vypisem FEB 120c (CALL opcia s expiraciou v feb.) za $40. Do februara sa akcia XXX prepadne na cenu 70, mne zostane premium $40. Vypisujem znova MAR 90c za napr. za $60 a akcia sa vrati na povodnu uroven 100. Ja som vsak vypisal 90c a preto som nuteny akciu predat za 90. Takze sumar:
Strata na podklade: (90-100)*(100ks) = $-1000 + zisk na opciach ($40+$60) = $+100 => strata $-900.

Je zaujimave, ze o CC sa pise ako o konzervativnej strategii. Pritom CC pozicia je ekvivalent naked short put (nekryty vypis PUT opcie) bez dividend a naked put je naopak povazovana za jednu z najagresivnejsich strategii. Treba si uvedomit ake situacie mozu nastat a podla toho poziciu riadit (rolovat opciu do dalsie mesiaca na vyssi strike alebo sa nechat sa priradit a pod.).
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa laty »

Juggler,
pekny clanok. Rad citam aj tvoje mesacniky a porovnavam so svojim pohladom na trhy.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

laty napísal: Zjednoduseny priklad bez riadenia: v JAN nakupim 100ks akcii XXX za cenu 100 a vypisem FEB 120c (CALL opcia s expiraciou v feb.) za $40. Do februara sa akcia XXX prepadne na cenu 70, mne zostane premium $40. Vypisujem znova MAR 90c za napr. za $60 a akcia sa vrati na povodnu uroven 100. Ja som vsak vypisal 90c a preto som nuteny akciu predat za 90. Takze sumar:
Strata na podklade: (90-100)*(100ks) = $-1000 + zisk na opciach ($40+$60) = $+100 => strata $-900.
Laty výpočet je správny, len neviem prečo by to mal investor spraviť takto? V skutočnosti by som to realizoval tak ako píšeš, ale pri cene 70 by som kupoval ďalších 100ks na ktoré by som vypisoval opcie. Prvých 100 by som mal na účte s cenou 99,60$ a druhý nákup by gneroval po odrátaní prémia 100 ks za 69,40. Vlastním teda 200 ks za 84,50$, takže na rozdiel od tvojho prípadu som v zisku 3100$. Všetko za predpokladu, že nehovoríme o XXX, ale o konrétnej spoločnosti, kde pri 70$ mám taký diskont na cene, že by bola hlúposť neobstarať ďalších 100 ks. Bez nákupu pri poklese sa vypisovanie opcií musí zastaviť lebo tebou uvedený prípad by generoval stratu o ktorej píšeš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3856
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa osamely chodec »

A co ak sa mylis v usudku a dana spolocnost zbankrotuje,/ak to neuznavas tak dalej ani necitaj/ ty neustale hladas dno a deponujes stale viac a viac majetku.A prides k nule.Ak mas urceny sl, tak to beriem a verim, ze tento model je vo vacsine pripadov ziskovy uz len z toho predpokladu, ze akcie maju tendenciu v dlhom horizonte rast.Bez riadenia rizika je to nanic lebo jeden omyl skonci katastrofou.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

V prvom rade musím povedať, že som v zlom vlákne. Juggler písal o úvode do tradingu a myslím, že som mimo témy a dosť to kazím.
kocinavi napísal:A co ak sa mylis v usudku a dana spolocnost zbankrotuje,/ak to neuznavas tak dalej ani necitaj/ ty neustale hladas dno a deponujes stale viac a viac majetku.A prides k nule.Ak mas urceny sl, tak to beriem a verim, ze tento model je vo vacsine pripadov ziskovy uz len z toho predpokladu, ze akcie maju tendenciu v dlhom horizonte rast.Bez riadenia rizika je to nanic lebo jeden omyl skonci katastrofou.
Každá spoločnosť môže zbankrotovať pod zlým vedením. Na druhej strane z praxe poznám základné črty spoločnosti, ktoré prežijú aj turbulentné časy na trhoch. Ak by som dal svoje peniaze do spoločností, ktoré som si predtým nepozrel, tak strach z toho, že môžu zbankrotovať by som mal. Výber akcií som však nastavil tak, aby som sa tejto alternatíve vyhol. Kupujem iba bilančne zdravé spoločnosti, kde ani pokles tržieb nehrozí bankrotom. To, že sa ceny ich akcií na trhu menia je fakt, ktorý ovplyvňuje všetky akcie na trhu, ale ak viem aký historický rast EPS dosiahli a za aké P/E sa za tie roky obchodovali, tak si viem približne vyrátať cenu, ktorá by bola fér v horizonte pár rokov pri inom EPS. (celé to rozpísať je na dlho) To je aj odpoveď na hľadanie cenového dna. To nepoznám, ale pri predpokladanej cene akcie v budúcnosti je dnešný pokles jej ceny pre mňa nákup s diskontom. S rizikom, že sa danej spoločnosti bude možno rok dva zle dariť rátať musím, ale to patrí k tomu. SL nepoužívam a tiež som skôr za koncetrované portfólio ako za široko diverzifikované, kde budú aj spoločnosti, ktorých by som akcionárom až tak nechel byť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jogo »

Rado1 napísal: V prípade, že predáš práva na tebou vlastnené akcie s ročnou expiráciou, tak výnos 40% nie je reálny. 15% však nie je nedosiahnuteľných, je to skôr štandard. Mesačným vypisovaním však 40% a viac je možných. Všetko však závisí od prémií, ktoré sa k danej akcií obchodujú.
Z nejakeho zahadneho dovodu mi stranka finance.yahoo.com malokedy funguje,tak si neviem pozriet ceny opcii na akcie,aby som si skontroloval tie percenta,ktore uvadzas.
Ale pokial vies zarobit na padajucej akcii rocne 40% vypisovanim mesacnych call opcii a inkasovanim premia, tak ta fakt cena tebou drzanych akcii nemusi velmi zaujimat. :wink:
Musim sa nejak na to finance.yahoo.com dostat, aby som si overil tvoje informacie.
Jonatanus: Nevies,preco mi neidu niektore stranky ako napr. finance.yahoo.com, http://www.post.sk" onclick="window.open(this.href);return false; aj ked sa tam chcem dostat cez http://www.sme.sk" onclick="window.open(this.href);return false;?
Pouzivam Internet Explorer 8.

P.S: Filip, mozno by si mal zalozit vlakno pre CC-strategiu a presunut tam tieto prispevky, aby sme tu Jugglerovi nekecali od veci.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15799
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1395 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: dík za feedback :D

Svoj článok som nazval Úvod do tradingu, ale nechystám sa písať k tomu pokračovanie. Jednak nemám čas a jednak dnes už je všetko na webe v SK, alebo CZ jazyku.

Ale budem sa snažiť pridávať články, ktoré som už napísal, prípadne obsah, ktorý nezaberie veľa času.
Rado1 napísal:
Dodatočné výnosy môže investor získať, tak ako každý vlastník aktív. Obrazne povedané prenajmeš svoje aktíva ako napr. byt. Stačí vypísať call opciu na tebou vlastnené akcie. Ak to spravíš pri ročnej expirácii, tak 12% p.a. nie je žiaden problém. Mesačným vypisovaním ročné výnosy pri dobrých prémiách spravia aj 24% a viac percent.
Téma CC stratégie, alebo ako pridať k bežnému výnosu ďalšie % mi tu nevadí.
Naopak, je to veľmi zaujímavá téma, ktorú pozorne sledujem a ktorá si podľa mňa zasluhuje samostatné vlákno.
Neviem sa k tomu vyjadriť, lebo v opciách som začiatočník, ale som zvedavý, čo k tomu povedia napr. Traxler a Lobista.
10+10% sa mi vidí príliš veľa na to, aby to bolo dlhodobo jednoduché.
Ale nevylučujem, že Rado1 sa v opciách našiel a bude mu to prinášať výrazne nadpriemerné výnosy, tak ako mne trading :wink: .

Držím palce!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa laty »

Rado,
Prvých 100 by som mal na účte s cenou 99,60$ a druhý nákup by generoval po odrátaní prémia 100 ks za 69,40. Vlastním teda 200 ks za 84,50$, takže na rozdiel od tvojho prípadu som v zisku 3100$.
Ano, ale tento krok vyzaduje dodatocny kapital, ktory musim na ucte mat a preto podla mna klesa celkovy vynos (osobne ratam vynos strategie z celej ciatky, ktoru na nu potrebujem). A kolko krat si ochotny dokupovat? Dva, tri, styri krat? Kedy si povies, ze si nemal pravdu a firma to nezvlada?

P.S.:Lobista frci na opciach?
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15799
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1395 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa JUGGLER »

laty napísal: P.S.:Lobista frci na opciach?
Lobista frčí na čerstvých vedomostiach. Viem, že sa k opciám vyjadroval.
Čo si pametám, tak opcie v reáli robí Honzajs a Kadu.
Tipujem, že Myk sa tiež vyzná.
Vidím, že aj ty si macher, Laty.

Takže som zvedavý, ako sa všetci dokopy pozeráte na potenciál vypisovania opcií.
Trading ma už niekedy unavuje a tých 10+10% a ,,nic nedelat a vydelat,, to by sa mi do budúcnosti celkom páčilo :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

pekny clanok juggler.

Takže som zvedavý, ako sa všetci dokopy pozeráte na potenciál vypisovania opcií.
pochybujem ze cez opcie vedie skratka. furt to mas len o tom ci pojde cena hore, dole, alebo nikam. pripadne nejake kombinacie. opcie ti akorat presuvaju (neznizuju) riziko, pripadne riziko v case, paku, atd. ale v konecnom dosledku je to furt o tom ci pojde cena hore, dole, alebo nikam..
Trading ma už niekedy unavuje a tých 10+10% a ,,nic nedelat a vydelat,, to by sa mi do budúcnosti celkom páčilo :)
tak to sme dvaja co hladame pasivnych 20% p.a.... rozmyslal si aj o niecom mimo akcie alebo to chces "vytlct" z burzy?
jogobela napísal:Jonatanus: Nevies,preco mi neidu niektore stranky ako napr.
zrejme problem u tvojho internet providera..
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa kubik »

jonatanus napísal:pochybujem ze cez opcie vedie skratka. furt to mas len o tom ci pojde cena hore, dole, alebo nikam. pripadne nejake kombinacie. opcie ti akorat presuvaju (neznizuju) riziko, pripadne riziko v case, paku, atd. ale v konecnom dosledku je to furt o tom ci pojde cena hore, dole, alebo nikam..
Co jsem zatím pochopil,tak inkasuješ peníze a akcie si žije svým životem dál,jako by se nic nestalo,je tam nebezpečí to,že když za tu dobu co na ni je vypsaná opce a hodně stoupne,tak ji budeš muset prodat za cenu na kterou jsi ji vypsal,potom budeš muset počkat až klesne a znovu akcii koupit nebo jinou.Jestli klesá,tak by ti stejně klesala a takto máš aspon nějaký zisk a když to diversifikuješ,tak by ztráta nemusela být tak velká.Já jsem ve stavu zakládání účtu u IB a chtěl bych to postupně skusit.
Další bude asi záležet na výběru akcií,které by měly mít podle mě dividendy a měly by mít stabilní cenu a jak jsem psal dříve,nechám se inspirovat p. Traxlerem.Podle mě je celkem příhodná doba,kdy nepředpokládám nějaké velké turbulence u indexů a mohlo by to nějaký rok dva vydržet.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa radvan »

Rado1: skus sem postnut tak zo 5 akcii ktore podla teba su tie so stabilnymi trzbami, ktore ustoja aj krizu ... len pre predstavu ake vysledky vyhodi ten tvoj screen ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://www.nytimes.com/2010/03/28/business/28trader.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Lobista »

P.S.:Lobista frci na opciach?
Ja sa nejako na opcie nekoncentrujem -- skor to beriem z pohladu ako co hedgovat, resp. ako pomocou nich poskladat nejake strukturovane produkty, pripadne riadit risk.
Na trading mi to pride dost velky risk plus nie som nejaky spickovy matematik, takze s tymi greckymi pismenami a podobnymi vecami som sa nejako moc nezzil este.
A ked, tak mozno tradovat radsej nejake certifikaty -- teda aspon pre mna osobne by to bolo jednoduchsie, lebo ked mas otvorenych x opcnych tradov, tak by si si mal asi aj pocitat exposure cez tie grecke cisla, aby sa ti nestalo, ze sa ti zmeni senzitivita k podkladovemu aktivu /nejako sa to vola :P/ a ty prides o zisk. Na to nas minule v skole jeden dealer silno upozornoval :D . Ale pri certifikatoch zase prides o dividendu.

Ale Radova strategia nevyzera zle -- ci dostane tak vysoke premium neviem, mozno v 2008 a 2009, ale teraz volatilita klesa, takze vynosy z vypisovania opcii klesaju -- ale stoji a pada na fundamentalnej analyze nielen tych jeho jednotlivych firiem /co ked sa dost hlboko zavrta do vykazov a trosku diverzifikuje, tak relativne uspesne zvladne/, ale mas tam hlavne market risk -- takze presne ako pise Laty, ak by si to zacal robit 2008, tak ti to ze su tie firmy dobre vobec nepomoze a skoncis v strate. Mozno by stalo za uvahu robit to market-neutral, t.j. sucasne s tym shortnut indexovy future, alebo kupit putky na index. Lenze nieco podobne robila Vltava a velmi stastne im to nedopadlo...

Btw, ake opcie mozete realne cez brokera vypisovat? Mozete robit len EU, alebo aj US, ci aj nejake barierove? Btw, mozete robit aj naked, alebo vam dovoli len covered?

A este otazka -- na kolko akcii je jedna opcia u teba, Rado? Standardne by to malo byt 100 myslim. Lebo potom moze byt pre niekoho problem kapital pri tom dokupovani akcii ako si pisal ze robis.

Mne sa skor zda zaujimava strategia taka, ze si najskor spravim dokladnu analyzu a vyberiem par akcii, ktore budem potom tradovat vyhradne na long cez TA /som presvedceny, ze su dobre, tak ked klesnu, tak ich kupim a ak nahodou prechodne spadnu, tak to drzim/. Alebo je to hovadina? :P

P.S.: Juggler, zaujimavy clanok. Este by si casom mohol nieco napisat -- napriklad mozno popisat den daytradera /hlavne ake info sleduje a kde ho hlada/ a alebo tak :P .
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

radvan napísal:Rado1: skus sem postnut tak zo 5 akcii ktore podla teba su tie so stabilnymi trzbami, ktore ustoja aj krizu ... len pre predstavu ake vysledky vyhodi ten tvoj screen ...
V screeningu mám viac, ale pre ktorú som sa rozhodol a aj reálne obchodoval je DSX. (Diana shipping) Túto firmu považujem za stabilnú z pohľadu bilancií aj historického vývoja. (môžem neskôr napísať aj prečo) Ak mi niekto poradí, tak sem vložím tabuľku z excelu (možno ako fotku) kde je môj nákup, rolovanie až po dnešok. Kupoval som 27.10.2009 bolo to 200ks akcií za 13,91$ a dodnes akcie mám. Otočil som to už s CC trikrát a momentálne sa chystám na štvrtý predaj opcií. Vypisoval som ITM opcie so strikom 12,50$ a inkasoval prémium 2,1$ na kus opcie. (expirácia január, výnos si viete zrátať)
Ďalší obchod, ktorý som spravil v rovnakom čase bol s FCX (Freeport McMoRan Copper). Túto akciu mám na inom účte veľmi dobre nakúpenú a zatiaľ sa jej nechystém zbaviť, tak som nakupoval znova a vypisoval opcie. (či je bilančne táto firma zdravá by sa dalo polemizovať) Vypísal som opcie rovnako trikrát. Nákup bol 82,32$ (vypísaná opcia január strike 75$ za 9,3$). V marci som celý obchod nechal expirovať a svoje akcie priradiť. Inkasoval som 778$ a investoval 7300$. Keď to prepočítam na p.a., tak to je 26,5%. Pre mňa celkom slušné.
Všetko sú to však obchody, kde boli vypisované ITM opcie. Vyššie zhodnotenie sa dá dosiahnuť vypisovaním ATM alebo OTM opcií. Napr. DSX by som dnes nakupoval za 14,24$ (posledný close) a vypísal opciu s expiráciou 16.4.2010 na strike 15 za 0,25$. Ak sa cena akcie nezmení výnos na báze p.a. je 36,2%, ak bude nad 15$, tak 149,5%. Inkasované prémium mi znižuje nákup na 14,02$ za kus. V prípade, že poznám firmu a beriem ju ako dlhodobú investíciu, tak som spokojný aj keď cena klesne. Väčší strach prežívam, ak cena akcií rastie a ja budem priradený so svojími dobre nakúpenými akciami. Tieto straty bolia viac. Dá sa to robiť aj s akciami, ktoré nie sú na dlhodobejšie držanie ako napr. FCX, ale tam odporúčam ITM opcie. Nižší výnos, vyššie prémia, ale tie znamenajú aj vyššiu ochranu pred poklesom podkladového aktíva. Platí, že čím hlbšie ITM, tým nižší výnos, ale vyššia ochrana.
Myslím, že kto má akcie v portfóliu na dlhšiu dobu tak CC mu generuje dividendu každý mesiac. (závisí od expirácie) Kto sa viac obáva vypisuje ITM a ten, kto dobre nakúpil, tak ATM resp. OTM. Kostolány raz rozprával vtip, kde sa dvaja židia bavia a jeden sa pýta druhého: "Ty počuj, kde berú kresťania toľko peňazí, ktoré nám platia za opcie?" Radšej budem v tomto prípade majiteľ kasína, ktorý škriabe pomaly, ale isto. Rád predám opcie všetkým, ktorí si chcú zahrať. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

Lobista napísal:Mne sa skor zda zaujimava strategia taka, ze si najskor spravim dokladnu analyzu a vyberiem par akcii, ktore budem potom tradovat vyhradne na long cez TA /som presvedceny, ze su dobre, tak ked klesnu, tak ich kupim a ak nahodou prechodne spadnu, tak to drzim/. Alebo je to hovadina? :P
Toto robím, ale iba na základe FA. Rátam predpokladanú výšku EPS jednotlivých firiem a k tomu odhad ceny na základe priemerných P/E za ktoré sa daná spoločnosť obchodovala. Mám akú takú predstavu o min., max. cene, ktorá by mala byť na trhu. Pri odhade na 10 rokov mi však žiadna TA nepomôže. Priemer sa blíži k tomu, čo písal Juggler a to je cca 12% p.a. pri držaní 10 rokov a cene, ktorá zodpovedá minimálnemu P/E x EPS.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa laty »

JUGGLER napísal: P.S.:Lobista frci na opciach?
Lobista frčí na čerstvých vedomostiach. Viem, že sa k opciám vyjadroval.
Aaa, preto ten titul v podpise :D.
Jj, Myk, Honzajs, Rambajs a ostatni na pilsen-fore to su gurus. Chcel by som pokecat s niekym kto nie je zatazeny pilsen-forom a obchoduje opcie. Vacsina na fore obchoduje skoro to iste a my ovecky to opakujeme.

Lobista,
v com presne vidis "dost velky risk" opcii? Grecke pismenka dostanes pod kozu az ked zacnes opcie obchodovat.

Rado,
slusne piatkove plnenie za DSX APR 15c @ +0.25/k.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

Slušné, ja som sa však dnes ulakomil na májových 0,55 za opciu pri rovnakom striku. Dobrý nákup mi umožňuje spraviť to takto. Predal som 9ks.
Celkom sa mi páčia aj iné stratégie, ale to robím iba veľmi opatrne. Potreboval by som lepšie poznať trh a TA, aby som sa mohol do toho pustiť. Hovorím o bull put spread alebo bear call spread. Páči sa mi na tom, že sa snažíš odhadnúť kde trh nebude v čase expirácie. Výnosy, ktoré to dokáže generovať nie sú vysoké, tak od 5 do 8% mesačne. Tým, že nepoužívam SL a MM sa mi do toho púšťa veľmi ťažko. Veľmi v malom si takto spestrujem život lebo investovať a potom robiť CC musím priznať, je dosť nudné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Lobista »

Lobista,
v com presne vidis "dost velky risk" opcii? Grecke pismenka dostanes pod kozu az ked zacnes opcie obchodovat.
Hlavne v tom, ze kebyze mam otvorenych viac tradov naraz, tak by som tie pismenka asi nestihal sledovat a mohlo by ma to zaskocit -- kmitalo by to viac ako by som chcel mozno /hlavne mam na mysli toho, ze sa ti casom meni senzitivita ceny opcie vzhladom na zmenu ceny aktiva. Ale mozno sa to da nejako modelovat, do detailu som to nestudoval, takze sa na to pozeram viac-menej ako laik/.
Ale zase, ked to robis covered, tak risk mas obmedzeny, to je jasne.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa laty »

Hlavne v tom, ze kebyze mam otvorenych viac tradov naraz, tak by som tie pismenka asi nestihal sledovat a mohlo by ma to zaskocit -- kmitalo by to viac ako by som chcel mozno /hlavne mam na mysli toho, ze sa ti casom meni senzitivita ceny opcie vzhladom na zmenu ceny aktiva. Ale mozno sa to da nejako modelovat, do detailu som to nestudoval, takze sa na to pozeram viac-menej ako laik/.
Ale zase, ked to robis covered, tak risk mas obmedzeny, to je jasne.
Okrem samotnej ceny podkladu vplvyva na ocenovanie opcii aj intenzia (alebo inak rychlost) zmeny ceny podkladu. Vsetko sa da krasne namodelovat napr. v platforme thinkorswim, ktora sa da pouzivat aj k demo uctu. ked zacinas obchodovat napr. akcie alebo futures tak tiez neotvaras naraz viacero obchodov, ale najskor jeden max. dva subezne.

Ku covered poziciam. Co tak spoznavam opcnych obchodnikov, tak postupne poistky vypustaju a buduju naked pozicie, ktore si ale vyzaduju nekompromisne riadenie.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Myk »

Covered call je nejrozšířenější opční strategie, která se považuje za "bezpečnou" a to tak, že je povolena i investorům, kteří nesplňují dostatečnou kvalifikaci pro výpis opcí. Dokonce někteří brokeři, kteří nedovolují vypisovat opce povolují jako jediný způsob výpisu právě Covered Call. Je to trochu paradoxní, zvláště pokud si uvědomíte, že covered call je synteticky naprosto to samé jako Naked put, což je považováno za druhou nejrizikovější strategii (rizikovější už je jen Naked call).

Kdo mi nevěří, ať se pokusí najít rozdíly na následujících dvou obrázcích:
http://en.wikipedia.org/wiki/Naked_put" onclick="window.open(this.href);return false;
http://en.wikipedia.org/wiki/Covered_call" onclick="window.open(this.href);return false; (druhý obrázek na stránce)

Z obou obrázků plyne, že pozice má limitovaný zisk (pokud cena akcie roste) a unlimited risk (pokud cena akcie klesne).
Takže investor, který koupí stock, aby udělal covered call riskuje naprosto stejně jako investor, který koupí stock na long a navíc si limituje zisk.
Limit zisku se dá zvyšovat rolováním vypsané opce, ale to lze pouze dokud je stock blízko ATM striku. Pokud cena stock uletí moc nahoru nebo moc dolů, nelze smysluplně rolovat, protože prémia klesnou skoro na nulu (pokud cena akcie jde moc dolů) nebo klesne časová hodnota ITM opce (pokud jde cena stock moc nahoru) a hrozí, že dostanece assignment, čímž se celá pozice stock i vypsané call opce uzavře a nebude co rolovat. Pro líné akcie, které stojí na místě je ale covered call stroj na peníze - dokud je akcie na místě, rolujete vypsanou opci.

Takže covered call NENÍ bezriziková strategie, je minimálně stejně riziková jako Hold long stock. Dá se říci, že vypsat call opci je téměř bezrizikové pro investora, který akcii drží dlouhodobě na long, protože tento investor vypsáním call opce své riziko nezvyšuje (to téměř je tam proto, že vypsáním opce si trader limituje svůj profit a mění risk-reward ratio). Je ale zapotřebí si uvědomit, že tento investor už riziko podstupuje, protože drží stock a většinou ani nemá žádný stoploss.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa laty »

Myk napísal:Covered call je nejrozšířenější opční strategie, která se považuje za "bezpečnou" a to tak, že je povolena i investorům, kteří nesplňují dostatečnou kvalifikaci pro výpis opcí. Dokonce někteří brokeři, kteří nedovolují vypisovat opce povolují jako jediný způsob výpisu právě Covered Call. Je to trochu paradoxní, zvláště pokud si uvědomíte, že covered call je synteticky naprosto to samé jako Naked put, což je považováno za druhou nejrizikovější strategii (rizikovější už je jen Naked call).
Ked si to zoberies z pohladu brokera tak CC je vyhodnejsia ako naked short put. Nulove riziko + o 1 poplatok naviac za nakup akcii. No neber to.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

Ja by som len dodal, že CC je rizikový pre toho, kto nevie, čo kupuje. Ak je pre neho XYZ len symbol jeden z mnohých, tak nie je asi veľmi bezpečné takú akciu vôbec kupovať a nie ešte na ňu robiť CC. Kto sa rozhodne predsa opciu vypísať, tak je lepšie ísť hlboko ITM, aby ochrana pred poklesom bola väčšia. Netreba zabúdať na to, že v prípade vypísania opcie hrá čas s tým, kto opciu vypísal a nie s tým, kto ju kúpil. S približovaním expirácie hodnota prémia klesá. CC by som prirovnal k poisťovni. Tá tiež inkasuje malé poistné, ale to je ohraničené dobou a iba v prípade poistnej udalosti nastáva plnenie. Štatistika je však na strane poisťovne, podobne ako pri predávajúcom na strane opcií.
Naked put je obdoba CC. Toto využívam iba v tedy, ak chcem lacnejšie kúpiť ako je aktuálna cena na trhu. Táto stratégia mala podľa mňa veľký úspech v marci 2009. Prepad trhov, majitelia akcií boli vyľakaní a tak kupovali putky. Kto chcel vlastniť akcie, tak buď inkasoval prémiá alebo sa dostal do pozície s nákupnou cenou nižšou akú vygeneroval samotný trh.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa jogo »

Dnes mi funguje finance.yahoo.com, tak to musim patricne vyuzit. :wink:
Takze kupim 100 ks akcii Fordu za 13,31$/kus cize dokopy 1331$.
Predam 100 call opcii(jeden kontrakt) na Forda zo strike 14$ s expiraciou 16.4.2010 za 0,23$/opcia cize 23$ dokopy.
Rado: Teraz budem mat zopar otazok.
-Kolko bude poplatok za nakup 100 akcii cez IB?
-Kolko bude poplatok za predaj 100 call opcii?

Dna 16.4.2010 bude cena Forda 15 $.
-Co sa bude diat? Co znamena to priradenie akcii a ake su tam poplatky?

Ak bude cena nizsia ako 14$ expiruju opcie bez uplatnenia. Su tam nejake poplatky pri expiracii?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Myk »

Rado1 napísal: Kto sa rozhodne predsa opciu vypísať, tak je lepšie ísť hlboko ITM, aby ochrana pred poklesom bola väčšia. Netreba zabúdať na to, že v prípade vypísania opcie hrá čas s tým, kto opciu vypísal a nie s tým, kto ju kúpil. S približovaním expirácie hodnota prémia klesá. CC by som prirovnal k poisťovni. Tá tiež inkasuje malé poistné, ale to je ohraničené dobou a iba v prípade poistnej udalosti nastáva plnenie. Štatistika je však na strane poisťovne, podobne ako pri predávajúcom na strane opcií.
To je s prominutím nesmysl. Opce hluboku ITM nebude mít prakticky žádnou časovou hodnotu a prémium se bude rovnat rozdílu ceny stock a vypisovaného strike. Udělat CC s opcí deep ITM je prakticky to samé jako prodej akcie - ať půjde cena akcie nahoru nebo dolů, tak dostaneš assignment a tím se uzavře jak vypsaná opce, tak i držená akcie. To už je lepší akcii prodat a vypsat OTM put. Má to podstatně nižší náklady na margin a je to to samé.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Myk »

jogobela napísal: Takze kupim 100 ks akcii Fordu za 13,31$/kus cize dokopy 1331$.
Predam 100 call opcii(jeden kontrakt) na Forda zo strike 14$ s expiraciou 16.4.2010 za 0,23$/opcia cize 23$ dokopy.
Rado: Teraz budem mat zopar otazok.
-Kolko bude poplatok za nakup 100 akcii cez IB?
-Kolko bude poplatok za predaj 100 call opcii?

Dna 16.4.2010 bude cena Forda 15 $.
-Co sa bude diat? Co znamena to priradenie akcii a ake su tam poplatky?

Ak bude cena nizsia ako 14$ expiruju opcie bez uplatnenia. Su tam nejake poplatky pri expiracii?
Počítej se mnou:
koupil jsi akcii za 13,31 za opci jsi získal 0,23, to znamená, že jsi koupil akcii za 13,08.
Tvůj Break even poin je 13,08.
Když cena F zůstane na 13,31, vydělal jsi přesně 23 dolarů.
Když cena F půjde na 14 a kamkoliv výš, vyděláš 23+(14-13,31) = 92 dolarů
Když cena F půjde na 12, jsi ve ztátě 12-13,31+0,23 = 108 dolarů
Když F půjd na 0, proděláš 1308 dolarů.

Není lepší vypsat put opci na striku 13 za cca 0,3?

Když cena skončí nad 13, vydělal jsi 30 dolarů.
Když cena skončí pod 13, nakoupil jsi akcii za 13-0,3 = 12,70. To je tvůj Break even point (B/E).

V obou případech hraješ úplně stejnou hru. V CC hraješ o prémium 23 babek, v naked put o 30 babek. V prvním případě máš B/E 13,08, ve druhém 12,70. Ano, když půjde cena F na 14, vyděláš v CC 92 babek. Ale když půjde na 12, prodělal jsi 108babek, kdežto v naked put jen 70. Jsi-li silně přesvědčený, že F půjde up, tak vypiš putku 14 za 0,8 a hraješ o 80 babek s B/E 13,2.

Poplatky u IB:
(platí, pokud to pošleš přes SMART souting, to je defaultní volba. Pokud to pošleš přímo na nějakou burzu, je to dražší)
1 kontrakt - 1$ plus poplatek burze (pár centů)
2 a více kontraktů - 0,75$ za kontrakt
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

jogobela napísal:Dna 16.4.2010 bude cena Forda 15 $.
-Co sa bude diat? Co znamena to priradenie akcii a ake su tam poplatky?

Ak bude cena nizsia ako 14$ expiruju opcie bez uplatnenia. Su tam nejake poplatky pri expiracii?
K tomu dodám, že 100ks akcií = 1 opcia (call/put)
Pri cene nad 14$ sa z účtu odpíšu akcie a ty inkasuješ 14$x100. Opcia sa odpíše tiež. (všetko bez poplatkov)
Pri cene pod 14$ sa z účtu odpíše opcia (bez poplatkov) a ty máš 100ks akcií Ford + inkasované prémium za predanú opciu de facto je tvoj nákup Brake even ako píše Myk (13,08$)
Myk napísal:
To je s prominutím nesmysl. Opce hluboku ITM nebude mít prakticky žádnou časovou hodnotu a prémium se bude rovnat rozdílu ceny stock a vypisovaného strike. Udělat CC s opcí deep ITM je prakticky to samé jako prodej akcie - ať půjde cena akcie nahoru nebo dolů, tak dostaneš assignment a tím se uzavře jak vypsaná opce, tak i držená akcie. To už je lepší akcii prodat a vypsat OTM put. Má to podstatně nižší náklady na margin a je to to samé.
Dával som tu príklad, ktorý som reálne obchodoval. DSX nákup 13,91$, predaj opcie strike 12,5$ za 2,1$. Opcia je ITM. V prípade, že ITM opcia sa predáva iba za vnútornú hodnotu opcie a prémium neobsahuje žiadnu, časovú hodnotu, tak by sa to skutočne rovnalo predaju akcii. Myslel, som si, že to je samozrejme. (Vnútorná hodnota 13,91 - 12,5, časová je všetko nad)
Naked put je obdoba CC, ale rozdiel tam vidím pre investora. Medzi Brake even veľký rozdiel nie je, ale predaj put nemusí dostať investora do pozície, čo môže byť pre neho škoda. Z pohľadu obchodníka má zmysel to, čo mu generuje vyšší zisk. Je to otázka cieľov a tie si vyberá každý sám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Myk »

Rado1 napísal:
Dával som tu príklad, ktorý som reálne obchodoval. DSX nákup 13,91$, predaj opcie strike 12,5$ za 2,1$. Opcia je ITM. V prípade, že ITM opcia sa predáva iba za vnútornú hodnotu opcie a prémium neobsahuje žiadnu, časovú hodnotu, tak by sa to skutočne rovnalo predaju akcii. Myslel, som si, že to je samozrejme. (Vnútorná hodnota 13,91 - 12,5, časová je všetko nad)
OK, ITM opce lze použít, ale ne deep ITM, jak jsi napsal. Deep ITM nebudou mít žádnou časovku. Ve tvém konkrétním příkladě na DSX je 12,5 nejbližší strike k ceně akcie, takže to není hluboko ITM.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Rado »

Isto, hlboko ITM opcie už nemajú zmysel. Ak sa nájde priestor na to, byť v zisku, tak nie je problém. Snažím sa však hľadať akcie, kde nebudem odkázaný na takýto obchod. Pri používaní ITM by to znamenalo, že zisk môže byť v podstate každý mesiac, ale stále treba nájsť akciu so zaujímavou cenou resp. s cenou ktorá sa pohybuje +- vodorovne. Poznám však aj takých, ktorí to využívajú ako svoj príjem a pre istotu sa snažia o malé výnosy cez ITM resp. ATM opcie. Myk používaš aj ty CC resp. Naked put?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa Myk »

Příjem je to jen do té doby, než se akcie výrazně pohne. Pak je to buď ztráta nebo uzavření pozice.
ITM má nevýhodu, že při pohybu vzhůru nemáš takový výnos, jako při OTM, za to jsi v o něco větším bezpečí, ale ne o moc (nejsi ale risk free, pozor na to, že při pokles akcie a ITM není 1:1, protože iTM opce má deltu <1 a navíc se delta snižuje až na 0,5 při ATM).

Vypisoval jsem naked put hodně po tom, co jsem dostal v 10/2008 přes držku. Dokud byla vysoká volatilita, byl z toho pěkný výnos, který mi udržel chuť na trading po skoro vygumování účtu. Posledních pár měsíců to omezuji na indexy a komodity, kde nějaká volatilita ještě je. CC dělám jen v případě, že dostanu assignment.

Naked put/call je o řízení rizka a to ještě nemám úplně dotažené. Při současné volatilitě mám intuitivné pocit, že prémia neodpovídají risku a tak se snažím hledat spíš bezpečnější strategie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jogo »

Rado1 napísal: V každom prípade táto stratégia negeneruje straty.
Ak máš na mysli pokles ceny akcií ako podkladového aktíva, tak ten ma netrápi. Vieš, že ja držím akcie dlho a peniaze do nich investované nepotrebujem. Nedávam do portfólia spoločnosti, ktoré by počas pár rokov mali kolabovať.
Neide tu o problem kolapsu akcie na nulu.
Ide tu o to, ze 100 akcii kupis na 100$, za mesiac ti spadnu na 50$ a dalsi mesiac vyrastu na 100$.
Jednu opciu vypises na 101$ a zinkasujes premium, druhu opciu vypises na 51$ a zinkasujes premium.
A za uplatnenu opciu zaplatis 4900$ odpredajom svojich akcii.
Cena akcie je na povodnej hodnote, kde si ju nakupoval za 10000$, ale ty uz budes mat na ucte len 5100$+ 2krat premium za vypisanu opciu.

P.S: Dokupovat akciu v prepade(robim to tiez z indexom), ale pocitam s tym,ze znizujem straty v pomere k uctu, ale tym aj znizujem zisk v pomere k uctu,lebo cast penazi drzim cash.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

jogobela napísal:
Neide tu o problem kolapsu akcie na nulu.
Ide tu o to, ze 100 akcii kupis na 100$, za mesiac ti spadnu na 50$ a dalsi mesiac vyrastu na 100$.
Jednu opciu vypises na 101$ a zinkasujes premium, druhu opciu vypises na 51$ a zinkasujes premium.
A za uplatnenu opciu zaplatis 4900$ odpredajom svojich akcii.
Cena akcie je na povodnej hodnote, kde si ju nakupoval za 10000$, ale ty uz budes mat na ucte len 5100$+ 2krat premium za vypisanu opciu.

P.S: Dokupovat akciu v prepade(robim to tiez z indexom), ale pocitam s tym,ze znizujem straty v pomere k uctu, ale tym aj znizujem zisk v pomere k uctu,lebo cast penazi drzim cash.
Jogobela, skús si to na papieri a uvidíš, že je to hlúposť.
1. akcie, ktoré kupujem nie sú od spoločnosti zadĺžených a ktoré by nedosahovali zisky. Ak by u takých nastal prepad o ktorom hovoríš, tak máme všetci veľmi veľký problém. Nepopieram však, že taký prepad môže nastať. (všetko je možné)
2. Prečo by som mal robiť taký hlúpy krok? Kúpa 100$, predaná opcia na 101 za 1$. Môj nákup v takom prípade je 99$. Akcia padla na 50$ a ja mám vypísať opciu na 51$ pri cene 1$, možno viac dolárov. Prečo by som mal tak riskovať, že stratím??? Veď by som riskoval, že o akcie prídem a stratím 48$ na kus. (vo svojom výpočte máš chybu, nie 5100, ale 5200 by bol zostatok na účte.)
V prípade, ktorý uvádzaš, máš jedinú možnosť, ak chceš pokračovať v CC. Kúpiť akcie za aktuálnu cenu a pokračovať vo vypisovaní. Na 100ks pôvodne obstaraných buď zabudneš alebo ich predáš so stratou. Na zníženie straty môžeš použiť CC, ale potom už ostáva len realizovaná strata. Taký extrém však pri dobrom výbere spoločnosti nepredpokladám.
Ja by som to pri poklese na 50$ riešil vypísaním Naked put ako píše Myk. Prémia by boli veľmi zaujímavé a kapitál v čase vypísania by broker od teba nepotreboval mať vo výške 100% striku.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jogo »

Rado1 napísal:
1. akcie, ktoré kupujem nie sú od spoločnosti zadĺžených a ktoré by nedosahovali zisky. Ak by u takých nastal prepad o ktorom hovoríš, tak máme všetci veľmi veľký problém. Nepopieram však, že taký prepad môže nastať. (všetko je možné)
Pozri si svoje najlepsie akcie v case krizy, oktober 2008, kolko % padali :wink:
Rado1 napísal: 2. Prečo by som mal robiť taký hlúpy krok? Kúpa 100$, predaná opcia na 101 za 1$. Môj nákup v takom prípade je 99$. Akcia padla na 50$ a ja mám vypísať opciu na 51$ pri cene 1$, možno viac dolárov. Prečo by som mal tak riskovať, že stratím??? Veď by som riskoval, že o akcie prídem a stratím 48$ na kus. (vo svojom výpočte máš chybu, nie 5100, ale 5200 by bol zostatok na účte.)
V prípade, ktorý uvádzaš, máš jedinú možnosť, ak chceš pokračovať v CC. Kúpiť akcie za aktuálnu cenu a pokračovať vo vypisovaní. Na 100ks pôvodne obstaraných buď zabudneš alebo ich predáš so stratou. Na zníženie straty môžeš použiť CC, ale potom už ostáva len realizovaná strata.
Kto ti zaruci,ze pri nakupe novych 100 akcii nenastane dalsi 50% prepad-pozri si PDS :(
Rado1 napísal: Ja by som to pri poklese na 50$ riešil vypísaním Naked put ako píše Myk. Prémia by boli veľmi zaujímavé a kapitál v čase vypísania by broker od teba nepotreboval mať vo výške 100% striku.
Spocitaj si, kolko zaplatis za danu nekrytu putku,ak nastane dalsi pokles o 50%. :?

P.S: CC by som pouzival v case kludnych trhov,ale nie pocas prudkych prepadov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

Priznám sa Jogobela, že ti nerozumiem. Uvádzaš tu príklad na CC, kde píšeš, že akcie padne o 50% za jeden mesiac a potom vyrastie o 100% na druhý. Potom tu píšeš o PDS. Tam som to riešil, ako som písal dokupovaním. Aktuálne som na tej pozícii v pluse. BTW prepad nebol za deň a ani za deň nenastal nárast do dnešnej ceny.
Kľudné trhy to je čo? Buď do toho ideš alebo nie. Nikto nevie, čo bude zajtra. Možno sa niekto nechá vyhodiť do vzduchu v metre alebo sa rozhodne pristávať a do cesty sa mu postaví mrakodrap a z kľudných trhov sa stane tobogán. Pri aktuálnom stave je CC v pohode.
Ako môžeš s takým postojom vôbec mať na účte akcie na long? (veď Ford stále máš, či nie?)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: Vypisovanie call opcií, stratégia CC

Príspevok od používateľa kubik »

http://www.topyields.nl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tady jsou dividendové akcie,je možné z každého trhu vybrat 2-3(po 100 akciích aby se daly vypisovat opce),vyhnout se bankám,preferovat energie,potraviny,suroviny,telekomunikace,zlato.Když jsem se na ty fy díval,většinou spadly od r 2008 do nejhlubšího propadu do 30%,nemyslím si,že rok,dva nevydrží v růstu či
do strany,můj pesimistický odhad je že trhy spadnou r2013,do té doby kdyby se na nich vydělalo 80-100%,můžeš už držet tyto peníze keš a v propadu dokupovat,v tom má Rado pravdu,proč vypisovat opce na akcie,které spadnou na půlku,já držím gb banky,které jsou na 1/10 a určitě nebudu realizovat strátu,i kdybych měl čekat 20 roků a nebudu na ně vypisovat opce,jedině že bych je nyní koupil a potom ano.
Do IB jsem odeslal počáteční vklad a čekám na schválení,celkem se těším na tuto strategii,asi mě bude vyhovovat,nechce se mě neustále čučet do grafů,doufám to bude v klídku.

Dávám sem nějaké adresy na obchodování opcí a IB:
http://www.financnik.cz/komodity/zkusen ... okers.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.financnik.cz/download/daytrading_s_ib.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.finance.cz/kapitalovy-trh/opce/serial/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.financnik.cz/komodity/ib/ote ... vod_1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"