Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahojte.

Nemám k tomu vedomosti, nikdy som to neriešil. Obchodoval som vždy v USD. Lenže od 2009 máme EUR a USD od 2020 dosť oslabuje.
Kurz v úvode roka bol 1,08...teraz je cca 1,22...pametám si aj 1,60... nerád by som sa toho znova dožil.

Výhľad mám zmiešaný: krátkodobo bude zrejme USD oslabovať, ale dlhodobo bude zrejme eurozóna v problémoch, teda EUR veľmi neverím...
Takisto si myslím, že flexibilný FED skôr začne zvyšovať úroky...kým EU to v stagnujúcej ekonomike neurobila už viac ako 10 rokov.

Podľa toho, či robíme trading, alebo investovanie je možné držať účet v USD, alebo EUR.
U IB a Lynx sa mena účtu volá base currency, ...stanovuje sa pri zakladaní účtu, ale dá sa kedykoľvek požiadať o zmenu:
Account manažment - Settings – v sekcii Configuration je kolonka Base Currency. Po zmene to prehodia za 1-2 dni.

Tu je prvá možnosť ako sa vyhnúť kurzovému riziku pri obchodovaní.
Rado napísal:
St 30 12, 2020 2:08 am
Ja som sa rozhodol mať účet v EUR v mene v ktorej mám spotrebu. USD mi na obchodovanie vždy požičia broker, ktorý ich hneď po uzavretí znova preklopí na EUR. V priemere mám obchod otvorený 10 dní a tak kurz na mňa nemá veľký dopad.

Druhá možnosť, ktorá ma napadá je mať účet v EUR a polovicu účtu zmeniť na USD. Keď stúpne EUR, klesne USD..takže ako spojené nádoby.
Hodí sa pre trejderov čo nevyužívajú celý účet a často ho majú v cashi.

Táto možnosť platí aj opačne: mať účet v USD a za polovicu účtu kúpiť EUR.

Tretia možnosť, pre tých, čo sú na 100% zainvestovaní v USD by mohol byť hedžing cez:

- OPCIE...niečo sme preberali tu: viewtopic.php?p=101342#p101342

- FORWARDY ...napr. ishares SP500 EUR hedged ETF ....mesačné zaistenie s použitím mesačnej forwardovej FX kontraktu

- SWAPY - k tomu nemám žiadne vedomosti

Otázka 1: ak má investor účet v EUR a na ňom si kúpi na celý účet americké akcie...to asi nie je výhodné..lebo si USD požičiava a platí úrok.
To mi len potvrďte, keby som sa mýlil.

Otázka 2: ak má investor účet v EUR a na ňom si zamení, teda kúpi USD..a následne kúpi americké akcie ...už neplatí úrok?
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa Rokosák »

USD je rezervna mena co ma vyhody aj nevyhody. Dnes okolo 80% obchodov ma USD aspon na jednej strane medzinarodnych obchodov. Pre Euro to je zhruba 30%. Predtym ako niekto napise ze 80 + 30 je viac ako 100, pripominam, ze ide o aspon jednu stranu. Teda spolu to je 200 percent.

Jednou z predpovedi je, ze obchody sa budu robit vo vacsej miere v lokalnych menach a menej v USD. To moze byt jeden dovod na znizovanie ceny Dolara. Dalsi dovod je takzvane tlacenie Dolara, teda nutnost tlacit Dolare poziciavanim na pokrytie obchodov inych nez americkych subjektov. To posobi inflaciu a s tym aj znizovanie hodnoty USD, Nizke uroky v porovnani s inymi menami tiez tlacia Dolar dole.

Nevyhodou nizkeho Dolara je, ze kupa zahranicnych firiem je drahsia. Na druhej strane nizky Dolar nepomaha prilis exportu, lebo USA nie su exportnou krajinou. Obrovske mnozstvo zisku prichadza zo zahranicia americkym kapitalom vlastnenymi firmami. Je to vyse polovica ziskov americkych firiem.

Vyzera to vsak tak, ze FED sa nebrani znizovaniu hodnoty Dolaru. Rusko ihned meni Dolare na zlato. Cinsky Yuan, alebo ak chcete Renminbi ma tiez snahu stat sa medzinarodnou menou. Ako to skonci samozrejme neviem.

Hedzovanie vo vseobecnosti znizuje vynosy a takisto znizuje riziko. Individualnemu investorovi sa vsak obcas oplati. Napriklad pri udziavani zisku zo ziskovych obchodov pripadne obmedzenia straty. Do velkej miery to plati u futurit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

Tilbur
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 9:41 am

Príspevok od používateľa Tilbur »

Otázka 1: ak má investor účet v EUR a na ňom si kúpi na celý účet americké akcie...to asi nie je výhodné..lebo si USD požičiava a platí úrok.
To mi len potvrďte, keby som sa mýlil.

Otázka 2: ak má investor účet v EUR a na ňom si zamení, teda kúpi USD..a následne kúpi americké akcie ...už neplatí úrok?
Otazka 1:
Cash v EUR:
Tu si pozri vypocet: https://www1.interactivebrokers.com/en/ ... hp?f=46385
obrázok_2020-12-31_112722.png
Do 100K neplatis zapory urok. Od 100K uz platis za to, ze mas cash na ucte!!!

Pozicanie USD:
v tom istom linku, len si musis zmenit zalozku.
obrázok_2020-12-31_112929.png
Otazka 2:
nie
My number one job as a trader is to manage risks not make money.

Adammd
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm

Príspevok od používateľa Adammd »

Podla mna to treba brat ako pride, tzn, ides kupit US akcie, premenis si adekvatnu ciastku na USD. Ked predas a a mienis kupit nieco ine v kratkodobom horizonte nechas v USD, ked chces cash vybrat, premenis na EUR. Ci sa poistit nejakym hedgom, je loteria, kto sa nevenuje spekulaciam na kurz to podla mna nema vyznam, nacasovat sa to skor nepodari.
Ked som sa hral v Degire na tradera, mal som ucet v GBP a podla potreby si kupoval USD a viceversa vzdy za spotovy kurz bez prirazky. V tom case mi este platili za cash v USD alebo GBP nejake desatiny perecent uroky rocne.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Tilbur: dík. :D

Pri IBCE píšu: ,,There are changes to the interest on positive cash (credit) balances.
IBCE will not pay interest on credit balances as Hungarian law that governs investment service companies does not allow for it.
There will be a currency handling fee for currencies that have negative interest rates.,,

To znamená, že:

1. Účet v EUR. Cash do 100K je 0% p.a. Na cash presahujúci 100K účtujú aktuálne -1,1% p.a. Napríklad pri cashi 200K je to aktuálne -0,551% p.a.

2. Účet v EUR. Kúpim US akcie s tým, že keď predám, zmení sa to späť na EUR. Po dobu požičania USD broker účtuje aktuálne -1,59% p.a.

3. Účet v EUR. 100K v cashi je 0% p.a. a zvyšok keď sám zamením za USD, tak v IBCE nedostanem žiadne pozitívne úroky, ani keď FED zvýši úroky.
Výhoda zámeny je, že mi broker neúčtuje negatívne úroky za požičanie.

V IB UK, Írsku a Luxemburgu pri pozitívnych sadzbách pri USD ( alebo EUR ) broker vyplatí úrok.

4. Účet v USD: u IBCE žiadne pozitívne úroky. Iné IB vyplatí pozitívny úrok na cash 100K a viac , ked je sadzba v USA pozitívna (teraz nie je, pred covidom to bolo okolo 1% p.a. )

Zhrnutie: u IBCE žiadne pozitívne úroky, ani keď ECB, alebo FED zvýši sadzby.
Treba si dávať pozor na negatívne úroky, ktoré sú momentálne u EUR pri cashi nad 100K.

P.S. Negatívne sadzby na USD zatiaľ FED zamietol, že vraj nad tým ani neuvažujú...
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Dobre vidím,alebo sa mi sníva?

IB účtuje na EUR cash nad 100 000 negatívny úrok -2,87% p.a....ale už aj pod 100 000 úrok -0,87% p.a ?
Prílohy
IB neg interest.JPG

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ja tam vidim toto:

EUR 0 ≤ 100,000 0% 0%
> 100,000 -0.872% (BM - 0.25%) -1.872% (BM - 1.25%)

https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46385

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Trumpeta1978 napísal:
Pi 16 04, 2021 8:56 pm
ja tam vidim toto:

EUR 0 ≤ 100,000 0% 0%
> 100,000 -0.872% (BM - 0.25%) -1.872% (BM - 1.25%)

https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46385
OK. Dík.
Ja som hľadal kolko je úrok za shortovanie LTCN a myslel som, že vidím tú tabulku čo ty.
Ale to je nejaká iná...Úroky vyplatené z výnosov z predaja nakrátko ? Keby som shortoval EUR aktíva na margin?

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... =46377&p=m

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER napísal:
Pi 16 04, 2021 9:54 pm
OK. Dík.
Ja som hľadal kolko je úrok za shortovanie LTCN a myslel som, že vidím tú tabulku čo ty.
Ale to je nejaká iná...Úroky vyplatené z výnosov z predaja nakrátko ? Keby som shortoval EUR aktíva na margin?

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... =46377&p=m
áno, vyzera to na uroky na shortovanie na margin, ale v shortovani sa prilis nevyznam a nepouzivam

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Ako by ste konkrétne u IB zahedžovali USD?

Euro je od začiatku apríla +3%. Kto nechce platiť negatívne sadzby musí držať USD. Lenže v EUR vyjadrení účet ide dolu vodou...

Čítal som predošlé návrhy, napr. Airmike vždy cez spot. Ale IBCE nedovolí forexové obchody. Dovolí iba zmenáreň.
Ostávajú opcie, futures options, futures a CFD.

Pri americkom eurohedged ETF vidím náklad menového zaistenia cca 2% ročne. Pri fondoch píšu, že ide o ,,mesačné zaistenie s použitím mesačnej forwardovej FX kontraktu,,. Viem že forwardy sú deriváty, ale v živote som také niečo neobchodoval.

Nevie niekto po lopate, konkrétne u brokera IB napísať ako by teraz zahedžoval dajme tomu 100 000 USD?

Kľudne napíšte ako dementovi...dáš do riadka ticker...kúpiš to a to...ked to má expiráciu, tak akú atď... Dík za vyjadrenie sa.

MartinPillar
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 5:07 pm

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Kupis M6E futures contract
To je e-micro eur/usd na CME
1 contract je 12500 Eur
aktualne najblizsi contract je jun 21
pred koncom obchodovania v juni zarolujes na september atd.

https://www.cmegroup.com/trading/fx/e-m ... tions.html

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

MartinPillar napísal:
Po 19 04, 2021 10:51 pm
Kupis M6E futures contract
To je e-micro eur/usd na CME
1 contract je 12500 Eur
aktualne najblizsi contract je jun 21
pred koncom obchodovania v juni zarolujes na september atd.

https://www.cmegroup.com/trading/fx/e-m ... tions.html

Dík :)
To ma nenapadlo. Však som to voľakedy trejdil. :roll:
Velký kontrakt je normálne pod tickerom EUR a má hodnotu 125 000 USD. Jeden pip 12,5 USD
Settlement by delivery...ked zabudnem prerolovať, tak dodajú eurá

:beer:

MartinPillar
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 5:07 pm

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ticker 6E je Euro FX futures 1 contract = 125 000 EUR
Ticker E7 je E-mini Euro FX futures 1 contract = 62 500 EUR
Ticker M6E je E-micro Euro FX futures 1 contract = 12 500 EUR

Môžeš si to skombinovať

Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"