Opcie a opčné stratégie

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa radvan »

Rado napísal: Neviem, čo znamená, či je predaná opcia bližšie ako by bola normálne? Ak myslíš na SD, tak sa snažím pri otváraní mať strike mimo 1. SD.
presne to myslim ... ak pri prvom trade vypises opciu na vzdialenost 1.5xSD a pri prvom rolle uz len na 1xSD, tak si prikupil do straty (average down), kedze si v strate a namiesto toho aby si cutol straty si este zvysil risk ...
Rado napísal: Po takom raste trhov ako je dnes korekcia príde.
hej pride ... raz ... ale mas otestovane ako dlho trvaju priemerne taketo rasty trhov? aky vysoky je priemerny rast? a co ked ten rast bude o trosku dlhsi a silnejsi ako priemerny? mas nejako kvantifikovane ake je riziko a ako casto nastava a co budes vtedy robit?
Rado napísal:Počas tej doby mi nič nehrozí! Nepríjemný je len pohľad na čistú hodnotu účtu o ktorej píšeš. Hotovosť na účte mi však ani nepribúda ani neubúda pokiaľ nepredávam alebo nekupujem nové spready.

V strate mám čistú hodnotu účtu tzn. ak by som dnes všetko zavrel, tak by hodnota účtu bola cca rovná čistej hodnote, v skutočnosti by som mal menej. Otázka je, prečo by som dnes zatváral opčné kontrakty v strate, ak mám pred sebou ešte 5 týždňov do expirácie?
cista hodnota tvojho uctu je to o co tu ide ... nemozes robit mental accounting, ze oddelujes cistu hodnotu na ucte od cashu na ucte (sak ze ved este opcie neexpirovali) ... to je ako ked niekto na forexe reportuje len vykonnost uzavretych obchodov, ale tie otvorene nereportuje, lebo sak "trh sa otoci" ...
Rado napísal:Tiež neviem o tom, že by som zvyšoval objem. Počet kontraktov som nemenil a tým ani výšku blokovaného marginu.
ak by si mal cisty account tak by si tie call spready otvaral postupne ... ked musis rollovat tak zrollujes vsetky kontrakty co musis a teda mas vyssiu poziciu ako keby si nemusel rollovat (kedze by si otvaral postupne a mozno by si neotvoril call vobec) ...
Rado napísal:Tvoj názor na to, že vymažem účet ti však neberiem. Vymazať sa dá akýkoľvek účet. Mohol by si mi, ale napísať prípad pri ktorom to nastane, aby som sa toho mohol vyvarovať, nie?
stiahni si data z yahoo ... a skus si pozret rok 1987, 1998, 2002, 2008 ... z dlhsieho bear marketu sa neprerollujes ... nemas systematicke pravidlo na vstup, takze backtest sa robi tazko, ale zober si graf, nepozeraj na pravu stranu grafu a chod den po dni a pozeraj co by si tie roky robil ...

to neni ze podryvam ... v dobrom upozornujem ... ja mam opcne data od 1982 a pozeral som kopu strategii a takyto systematicky roll vyzeral dobre len v kratkom behu (niekolko rokov) ... este som nevidel system (alebo tradera), ktory by dlhodobo prezil tak, ze ak ide pozicia proti nemu (a rastie mu drawdown na ucte) tak zvysuje risk ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Jogo, myslim ze 2000$ a letosni rok by me od obchodovani odradil. V podstate porad cekas a jeden mesic vydelas, druhy prodelas a treti se dostanes na nulu a ctvrty zare prodelas. Osobne bych ty 2000 asi vzdal :)
Ja jsem o IC uvazoval dlouho, nebo spise o opcnim obchodovani ale bal jsem se reality. Nechtel jsem se starat, abych ve dvou mesicich ztratil to co za 10 vydelal. Ovsem o rolovani spreadu jsem se dozvedel az od Rada.
Tady jsou nejaka portfolia akcii asi 4 roky stare, jednou za rok se na to podivam jak bych na tom byl.
http://www.valueinvesting.cz/2013/07/16 ... za-4-roky/

Ted jsem na tom lepe, zisk uz mam a ze ztrat se dostanu. Tak to vidim :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

ice809 napísal:Jogo, myslim ze 2000$ a letosni rok by me od obchodovani odradil. V podstate porad cekas a jeden mesic vydelas, druhy prodelas a treti se dostanes na nulu a ctvrty zare prodelas. Osobne bych ty 2000 asi vzdal :)
Tento rok este neni na opcie az taky zly. Radvan ma pravdu, najvacsie nebezpecenstvo hrozi pocas prudkych padov indexov. Tam uz niekedy treba prijat stratu a nerolovat. Len kto dopredu vie, ze aky prudky bude pad.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

No rolovat musis vzdy. Jinak to nema smysl delat. Velka ztrata ti hrozi jen kdyz ti trh preskoci ochrannou opci. Ale i tak se da branit. Otevres opacnou stranu spreadu a ztratu snizis na polovinu. Coz je dost krajni reseni, ale hodi se :).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

ice809 napísal:No rolovat musis vzdy. Jinak to nema smysl delat.
Ak ta trh donuti za mesiac 4x rolovat, tak to nema zmysel. Na kazdom rolovani stratis 10% uctu a nakoniec aj tak musis spread uzavriet v 35% strate, cize dokopy sratis 70-80% uctu namiesto 35% ak by si hned prijal stratu.
A toto sa moze stat pocas prudkeho padu.
Ved pozri, ako casto som musel rolovat v maji a rast urcite nebol taky prudky, ake dokazu byt prudke pady v panike.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Chris »

jogo: kolko stratis na rolovani a ako skoro budes rolovat, zavisi ako blizko das strike, ak znizis riziko vzdialenejsimi strikami, tak sice znizis stratu menej, ale aspon nemusis rolovat niekolkokrat za sebou a teda menej stratis v konecnom dosledku.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Kdyz rolujes 100% uctu a jeste k tomu na jednom striku tak mas mensi sance. Takto nejak ti Rado napsal :

"Nerozumiem prečo otváraš jeden deň všetko. Keď to obchoduješ podľa mňa, tak si musíš počkať. Keď trh rastie otváraš call a keď klesá put. Tak inkasuješ lepšie prémiá a striky sú ďalej OTM. Pri opciách neplatí, že si zmeškal vstup. Do toho istého vlaku dokážeš nastúpiť aj o týždeň a prídeš do cieľovej stanice rovnako ako ten, kto sa už týždeň vezie."

Kdybys nemel vse na jednom striku, tak by ti ostatni davno expirovalo a mohl bys otevrit nove obchody. Take nerolovat brzy ale pockat. Ja RUT 1040 odroloval, Rado asi pockal a dnes je OTM.
Pokud se do patecniho open nic moc nezmeni, tak mam na pristi mesic 40% marginu na nove obchody a budu cekat na put stranu. Tu jeste mozna otevru na tento mesic.
Jako je to nekdy docela aktivni obchodovani, na muj vkus. :)
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa radvan »

ice809 napísal:Kdyz rolujes 100% uctu a jeste k tomu na jednom striku tak mas mensi sance.
ked trh prudko pada, tak je jedno, ze ci vypisujes opcie postupne alebo mas vsetko na jednom striku ... ked sa ti index pohne za jeden mesiac o -10% a druhy mesiac o dalsich -15%, tak to ze nemas opcie vsetky na jednom striku je ti prd platne, lebo to je tak silny pohyb, ze budes musiet rolovat niekolko krat, az kym v horsom pripade nedostanes rovno margin call, pri nejakom silnom intraday pohybe ... kuknite si 2008 chalani, tam boli intraday pohyby take silne, ako su teraz za 2 mesiace ... na open by si urobil jeden roll a na close by si musel urobit hned dalsi ... a na dalsom open by ti otvorilo s gapom a mozes zase rollovat ...

pozeram, ze z ludi zapojenych do tejto debaty si uz len Jogo pameta BGurove dokupovanie do poklesov v oktobri 2008 :)

87mi ani nemusim spominat ... v expiracny tyzden od pondelkoveho open do stvrtkoveho close urobili indexy -5%, potom v expiracny piatok -5% aby nasledne v pondelok urobili -20% ... ice: ako by si toto zroloval ?

94ty mexicka kriza, 98 pad ltcm + ruska kriza, 2001 enron + dvojicky + worldcom ... atd. atd. ...

a ze sa to nemoze zopakovat ? ... flash crash v 2010tom sa v pohode mohol zmenit na malu verziu 87meho, nechybalo tomu vela ...

ja viem, ze trading vysledky nevyzeraju potom super ... ale jedine strategies co poznam, co v dlhom behu ako tak zarabaju, tak znizuju riziko a cutuju losses v zlych obdobiach aj za cenu toho, ze equity krivka uz potom nevyzera tak pekne ...
Naposledy upravil/-a radvan v Ut 16 07, 2013 9:48 pm, upravené celkom 1 krát.
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa radvan »

este jedna pikoska :) ... viete aky bol historicky najvacsi overnight gap ? ... je to sice extrem, ale aj to je history :)

1914 ... v july sa zavrela burza, aby sa otvorila o 4 mesiace s gapom 25% :) ... len namiesto overnight to bolo trosku dlhsie :)

v starsich datach sa to da pekne najst ... tu je kratke vysvetlenie ...
History would later take its course on July 30, 1914; as the average stood at a level of 71.42 when a decision was made to close down the New York Stock Exchange, and suspend trading for a span of four and a half months. Some historians believe the exchange closed because of a concern that markets would plunge as a result of panic over the onset of World War I. An alternative explanation is that the Secretary of the Treasury, William Gibbs McAdoo, closed the exchange because he wanted to conserve the U.S. gold stock in order to launch the Federal Reserve System later that year, with enough gold to keep the U.S. at par with the gold standard. When the markets reopened on December 12, 1914, the index closed at 54, a drop of 24.39%.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dow_Jones ... al_Average" onclick="window.open(this.href);return false;

to bolo pre zaujimavost ... netreba zase ani take extremy, aby bolo vidiet, ze roll neni vzdy uplne najstastnejsie riesenie ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Kdyz kouknu na SPY 2008 a 2011 tak je to docela podobne. No ja vim, ze velke pohyby jsou spatne pro obchod pokud nejsem ve smeru :) A myslim, ze by si to mel take kazdy uvedomit.

Obrázok

Obrázok

Nicmene, i kdyz je to zpetne tak je videt ze pomerne dlouho by se dalo ziskavat a 2 rolovani by v 2008 mohly stacit. Horsi by to mel ten kdo otevre condora najednou, nebo kdo otevira put stranu v rustu a call v poklesu trhu.

K roku 2011 by se uz konkretne mohl vyjadrit Rado ten si to prozil nazivo.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

ice809 napísal:Kdyz rolujes 100% uctu a jeste k tomu na jednom striku tak mas mensi sance. Takto nejak ti Rado napsal :

"Nerozumiem prečo otváraš jeden deň všetko. Keď to obchoduješ podľa mňa, tak si musíš počkať. Keď trh rastie otváraš call a keď klesá put. Tak inkasuješ lepšie prémiá a striky sú ďalej OTM. Pri opciách neplatí, že si zmeškal vstup. Do toho istého vlaku dokážeš nastúpiť aj o týždeň a prídeš do cieľovej stanice rovnako ako ten, kto sa už týždeň vezie."

Kdybys nemel vse na jednom striku, tak by ti ostatni davno expirovalo a mohl bys otevrit nove obchody. Take nerolovat brzy ale pockat. Ja RUT 1040 odroloval, Rado asi pockal a dnes je OTM.
Pokud se do patecniho open nic moc nezmeni, tak mam na pristi mesic 40% marginu na nove obchody a budu cekat na put stranu. Tu jeste mozna otevru na tento mesic.
Jako je to nekdy docela aktivni obchodovani, na muj vkus. :)
Jasne, chyba bolo vypisat vsetky spready na jeden strike, ale to som tu uz napisal asi 10x. :)
Avsak, ked si pozriem Radove zive obchody za tie dva roky, velmi casto mal spready vypisane na tom istom strike alebo velmi blizkych strikoch. Diverzifikuje riziko skor tym, ze vypisuje opcie na viac indexov.

Upozornujem tu na riziko, ze vo velkom pohybe, o akom tu pise Radvan si rolovanim este zvacsis straty.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Našťastie - nebacktestujem. :D Tvrdilo sa, že čmeliak by nemal lietať len mu to niekto zabudol povedať. Neskôr prišli na to ako to robí. Mňa by to paralizovalo a najpodstatnejší rozmer by som do backtestu aj tak nedostal. Rozmer emócií obchodníka neotestuje nič, až straty. Vymazal som vďaka svojej hlúposti 48% z účtu a tak by ma strata 35% v októbri 2008 asi do kolien neposlala. Už viem ako sa z podobných sračiek dostať. :)
Na druhej strane mi nedá nenapísať, že opcie sú variabilné v tom ako sa dajú použiť. Neviem, či niekto zaregistroval minulý mesiac, kde som mal odrolovaný májový call RUT na jun so strikom 1010$ a písal som, že sa chystám, ak bude treba rolovať, ale na put stranu!. Podstatná pre účet je matematika.

Vypísaný kontrakt-odkup kontraktu späť+inkaso za predaný kontrakt na ďalšiu expiráciu=credit/debet

V tomto vzorci ide iba o cash. To aký druh, či call alebo put tam spomenutý nie je. V prípade výmeny call za put sa o dokupovaní do straty dá asi veľmi ťažko hovoriť. Tiež nie je napisané, že rolovať treba na nasledujúci mesiac a nie napr. o tri, kde sa dá ísť hlbšie OTM a inkasovať za to ďaleko viac. Pri raste ako je teraz je asi zbytočné rolovať o tri mesiace ďalej, ale pri opačnej situácii pri prepade trhov o akých píše Radvan, to za úvahu stojí. Ak trh padá, tak oveľa hlbšie ako dokáže vyrásť.

Považujem za rozumnejšie ako testovať systém a báť sa o zmazanie účtu porozmýšľať nad zvýšením ROI, aby sa investovaný kapitál čo najrýchlejšie dostal späť a vyhol sa problémom o ktorých tu píše Radvan. Isto v budúcnosti nastanú situácie, ktoré budú problémové a v tom sa nemýli. Zmazanie účtu hrozí každému, preto rýchlu návratnosť kapitálu považujem za alfu a omegu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa miroslav12 »

radvan napísal: stiahni si data z yahoo ... a skus si pozret rok 1987, 1998, 2002, 2008 ... z dlhsieho bear marketu sa neprerollujes ... nemas systematicke pravidlo na vstup, takze backtest sa robi tazko, ale zober si graf, nepozeraj na pravu stranu grafu a chod den po dni a pozeraj co by si tie roky robil ...

to neni ze podryvam ... v dobrom upozornujem ... ja mam opcne data od 1982 a pozeral som kopu strategii a takyto systematicky roll vyzeral dobre len v kratkom behu (niekolko rokov) ... este som nevidel system (alebo tradera), ktory by dlhodobo prezil tak, ze ak ide pozicia proti nemu (a rastie mu drawdown na ucte) tak zvysuje risk ...

Ještě nesmíme zapomínat na volatilitu.
Jak píšeš: ak pri prvom trade vypises opciu na vzdialenost 1.5xSD a pri prvom rolle uz len na 1xSD, tak si prikupil do straty (average down)... V případě prudkého poklesu se zvýší volatilita, tudíž rolování může vypadat přesně opačně než zmiňuješ. Výpis opce na 1,5xSD, nastane prudký pohyb dolů a díky zvýšené volatilitě mohu rolovat zase na 1,5xSD a nebo klidně i na 2xSD. Toto je další důvod proč je těžké tuto věc otestovat do historie. V kritických okamžicích kdy trhy padaly to nyní vypadá tak, že by se muselo například 6x rolovat než by se uteklo před cenou. V daném okamžiku by ale stačilo rolovat např. jen 3x a to díky zvýšené volatilitě a možnosti cílit na vzdálenější striky.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa radvan »

Rado napísal:Našťastie - nebacktestujem. :D Tvrdilo sa, že čmeliak by nemal lietať len mu to niekto zabudol povedať. Neskôr prišli na to ako to robí.
backtest je prave na to, aby sa zistilo ako cmeliak lieta ... ale ok, komu ako vyhovuje ... ja proste chcem vediet, co sa mohlo v minulosti posrat, lebo ako sa hovori: "History doesn't repeat itself but it often rhymes" ...
Rado napísal:Zmazanie účtu hrozí každému, preto rýchlu návratnosť kapitálu považujem za alfu a omegu.
http://www.brainyquote.com/quotes/quote ... 49683.html" onclick="window.open(this.href);return false;
predpokladam, ze vies, ze musis urobit 330% zisk, aby si sa dostal na nulu v pripade, ze urobis na ucte jednu stratu -70% ...

ale ok, stacilo z mojej strany ... mame proste iny nazor na risk management ... uvidi sa aj tak az za 10 rokov ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa radvan »

miroslav12 napísal:Ještě nesmíme zapomínat na volatilitu.
Jak píšeš: ak pri prvom trade vypises opciu na vzdialenost 1.5xSD a pri prvom rolle uz len na 1xSD, tak si prikupil do straty (average down)... V případě prudkého poklesu se zvýší volatilita, tudíž rolování může vypadat přesně opačně než zmiňuješ. Výpis opce na 1,5xSD, nastane prudký pohyb dolů a díky zvýšené volatilitě mohu rolovat zase na 1,5xSD a nebo klidně i na 2xSD. Toto je další důvod proč je těžké tuto věc otestovat do historie. V kritických okamžicích kdy trhy padaly to nyní vypadá tak, že by se muselo například 6x rolovat než by se uteklo před cenou. V daném okamžiku by ale stačilo rolovat např. jen 3x a to díky zvýšené volatilitě a možnosti cílit na vzdálenější striky.
ano viem, ze mas vyssie premie ... uz som nejaky cas na trhu ... bol to len zjednoduseny priklad toho, v ktorom obdobi sa zvykne povacsine vypisovanie opcii posrat ... myslim, ze sa zhodneme, ze ked opcny obchodnici zahucali, tak to bolo povacsine vtedy, ked proste realizovana volatilita prekrocila implikovanu volatilitu v opciach a oni mali prilis velku leverage, lebo tlacili na pilu a snazili sa co najskor vyhrabat z poklesov ... tak dostali margin call ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Robím všetko preto, aby som peniaze nestrácal a spočítať si koľko mesiacov by som nebral peniaze dokážem. :) Dúfam, že ma otváracie gapy v expiračný deň budú obchádzať a ak, tak budú menšie ako je celý spread.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
grunger
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 19 08, 2013 1:20 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa grunger »

Ahojte, vi prosim nekdo, na jakych forech se pohybuje Misak (drive byl aktivni financnik.cz, nez ho prodavaci blabolu donutili odejit) ci Airmike? Znate pripadne i nejaka dalsi seriozni fora opcnich traderu? Predem diky za reakci.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

http://www.traders-forum.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Airmike »

Misak tam kde pise rado, a Airmike kludne aj tu :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4044
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Vysvetlite mi prosim niekto, z coho by sa dala vypocitat ferova cena opcie?
Trebars na SP500. Ferovou cenou myslim taku, ktora by niesla rovnake riziko zarobenia/prerobenia pre predavajuceho aj kupujuceho.

Vo Wikipedii je spomenutych viacero postupov. Black-Scholes, binominal pricing, Monte Carlo metoda, Hestonov model, a ine. Chapem ich tak, ze vychadzaju z cenoveho grafu minulosti. Mylim sa?

Napriklad MonteCarlo metodou ak sa mysli to co aj v elektronike, ze vychadzam z tisicov nahodnych vzoriek, ktore su ale generovane z kriterii nastavenych podla grafu minulosti daneho procesu, potom z nich spravim nejaky priemer (nemusi byt aritmeticky, lebo jednotlivym hodnotam mozem priradit rozlicnu vahu) ... tak sa dopracujem k nejakemu vysledku. Zopakujem cely proces pre istotu este 100 krat a z vysledkov urobim aritmeticky priemer. Stale je tam jedinym vstupnym parametrom ale iba graf minulosti a ziadne subjektivne predikcie buducnosti.
Je to tak aj v ostatnych tych ekonomickych modeloch?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Som zvedavý aká bude odpoveď. Teória mi nehovorí skoro nič. Aspoň sa niečo naučím.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa kiikino »

black-scholes pocita cenu podla
-casu do expiracie - cim dlhsi cas do expiracie tym vyssia cena, pretoze pocas dlheho casoveho obdobia je vyssia sanca ze opcia bude aspon chvilu v peniazoch a teda ju bude mozne predat so ziskom
-volatility - cim vyssia volatilita, tym vacsia sanca ze opcia aspon na nejaky cas skonci v peniazoch a teda sa bude dat realizovat zisk
-vzdialenost striku od spotu - cim je tato vzdialenost vyssia tym je cena opcie nizsia, ked je opcia ITM je to samozrejme naopak
-zakladom ceny je vsak tato funkcia -http://en.wikipedia.org/wiki/Cumulative ... n_function - funkcia ktora sa bezne vyskytuje v prirode, napriklad rozlozenie IQ medzi ludmi - funkcia by mala vrchol na priemernom IQ 100 bodov a krivka by prudko klesala smerom k vyssim aj nizsim hodnotam IQ

tazko povedat ake dlasie faktory vplyvaju na cenu opcie okrem sentimentu, to by skor vedel povedat rado lebo ja sa tomu nevenujem tolko co on

nie som si na 100% isty ale myslim si ze napriklad saxo bank pocita ceny opcii prave podla tohto modelu a samozrejme si tam k tym cenam dava svoje prirazky cim dosiahne vyhodnu cenu pre seba a dostava tradera do statistickej nevyhody a myslim si to preto lebo v platforme priamo ponuka uz vypocitane nejake parametre opcii prave podla tohto modelu, tusim deltu a thetu mozno gammu

dalej na klasickom opcnom trhu napr. CBOE musia posobit market makeri pretoze by inac nebolo mozne kotovat cenu tolkych opcii a teda oni zrejme tiez nemaju uplne idealne ceny aj ked pre nich je skor dolezity spread

treba si uvedomit ze pri nakupe akehokolvek instrumentu (nielen opcie) sa clovek - bezny trader - dostava do statistickej nevyhody - tuto nevyhodu musi porazit bud skillom, informaciami alebo nejakym obchodnym systemom, v pripade ze trader taketo nieco nema tak ho statistika skor ci neskor dostihne a on skonci na smetisku dejin ako mnohi pred nim
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4044
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Dakujem za odpoved. Takze v tych vzorcoch nieco ako "sucasny sentiment trho" pripadne "predpokladany sentiment trhu" nenajdeme. A vzdy sa vychadza len z toho ako bol doteraz graf volatilitny a v ktorom bode sa zrovna teraz nachadza v porovnani so strike cenou. Ak to spravne chapem.

V tom pripade predajcovia opcii veria ze trh je 50:50 hore/dole a ze zarobia na ich statistickej vyhode v podobe spreadu alebo inej formy poplatku. Tak?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa kiikino »

ono aby som to upresnil ide o aktualnu volatilitu - teda keby dnes akcie prudko klesnu alebo narastu - volatilita narastie - a teda aj cena opcii vzrastie - preto existuju aj opcne strategie ktore priamo obchoduju volatilitu - defakto ti to ciastocne zapocita sucasny sentiment, lebo ak sa zmeni volatilita je jasne ze sa zmenil aj sentiment
btw volatilitu sp500 ti ukazuje index VIX - da sa obchodovat ako futures alebo su aj nejake ETFka na to, je ho mozne napriklad pouzit ako hedzing proti volatlite alebo ho obchodovat priamo

este k tym predajcom - ak si vsimnes ceny opcii su nastavene tak ze to neni uplne 50/50 - je to kvoli tomu ze v minulosti to bolo tak ze ked bol prepad trhu tak bol pomerne prudky zatial co rasty byvaju miernejsie a nie take velke, dalej aj statisticky je akciovy trh viac byci nez medvedi
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4044
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

VIX poznam a sledujem uz dlhsie. Jeho hodnota sa asi pocita z cenovych pohybov minulosti a nie su v nej zaratavane predpovede do buducnosti.

Firmy produkuju vyrobky ktore za peniaze kupuju ludia, tym padom firmy akcionarom vyplacaju divideny alebo sa zvysi majetok firmy. Tak z dlhodobeho hladiska (desatrocia) by mal akciovy index rast do zaciatku tretej svetovej. Preto aj opcia ze cena total return indexu nevzrastie nad urcite cislo by mala byt drahsia nez ze neklesne pod urcite cislo. Za beznych okolnosti.
Predajcovia opcii ale ponukaju kupujucim nevyhodnejsiu cenu nez je vypocitana cena, aby po predani milionov opcii a ich expiracii zarobili.

U menoveho paru s podobnymi urokovymi sadzbami oboch mien by matematicky vypocitana cena opcii mala byt asi podobna do jednej aj druhej strany, nie?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Cena put opcií je vyššia na rovnako vzdialenom striku od aktuálneho ceny ako pri call opcii. Je to z jednoduchého dôvodu. Keď trh padá, tak výraznejšie ako keď rastie.
Predávajúci opcie navrhne cenu a ak existuje za túto cenu dopyt, tak sa obchod realizuje. Všetky ceny sú fér. Jedine na burze som niečo také našiel.
Momentálna sila trhu tiež ovplyvňuje ceny opcií. Ak trh výrazne rastie, tak sa zdvihnú ceny call opcií. Ak počas dňa nastane korekcia a trh sa neskôr vráti späť a možno aj prekoná pôvodny high, tak ceny opcií sa už na hodnoty z pôvodného prudkého rastu dostať nemusia. To sa, ale nedá vyjadriť matematicky. Chce to trocha citu pre trh. Znie to dosť neprofesionálne, ale tak to je. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Rado, jaky bodovy rozdil jsi ochoten akceptovat posledni obchodni den pred expiraci u RUT kdy open cena se pocita? Pri kolika bodech bys koupil opci zpet?
Priklad:
Ctvrtecni RUT cena ve 20.00 je 1020 a mas vypsanou put opci se strikem 1010. Druhy den tedy v patek je rozhodujici open cena, teda pokud obchod necham nic jiz nezmuzu pokud se otevre pod 1010. (To pisi jen pro vysvetleni pro nezasvecene.)

Vim ze nelze jednoznacne rici ze onech 10bodu staci, nebo treba 7, zalezi take na okolnostech zda trh roste a je predpoklad dalsiho rustu, ale chci vedet poze tvou zkusenost. Tedy "jo jo toto mi uz vyslo 5x a byl jsem ve Ct. 3 body od striku".
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Odpovedal si si nakoniec sám.
Minulý mesiac som predával put spready deň pred expiráciou so strikom 1020 a RUT bol v tom čase 1029 a padol k 1027. Tam som sa trocha "pokakal" a ďalší predaj zastavil. Nakoniec som tento obchod ukončil v zisku.
Vplýva na to veľa okolností a veľmi ťažko povedať aké by malo byť pravidlo. Ak by nastala udalosť podobná tej z tohto týždňa so Sýriou, tak by to bolo .... Niečo sa dá odhadnúť a niečo nie. Čo som vypozoroval, tak po prudkom páde je druhý deň aspoň na začiatku korekcia. Ak by som bol 7$ nad strike a toto by nastalo, tak by som to nechal. Neviem, či ti to tak stačí.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Jj, staci. :) Ja udelal svuj prvni backtest na rozdil ctvrtek close a patek open od roku 2008 do 2012.
Je to zajimave! Pouze 2x v roce 2008 byl rozdil vice nez |10| bodu a vice nez |5| byl za tu dobu 24x.
Docela inspirativni :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Honzo a putky už máš otvorené? Ja zatiaľ čakám. Mal som v pláne niečo otvoriť lebo v pondelok sa neobchoduje, ale rozhodol som sa počkať kým sa trhy trochu neupokoja. Do call som už "buchol" riadne. Niečo mám odrolované a stihol som už použiť aj voľný kapitál.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Nemam v tuto chvili otevreno nic. Testuji trosku jiny pristup a za dva tydny jsem dostal 10% zisk ze zbytku kapitalu. :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Chris »

ak by niekoho zaujimal moj trading tejto strategie na mojom blogu:

http://www.go4options.blogspot.com
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Takze jsem poskladal sve zkusenosti a poznatky z obchodovani spreadu a condora za letosni rok a v Sept. vyzkousel modifikovany system Radova obchodovani.
Zatim nechci detaine popisovat co a jak delam, ale hlavni body zmeny jsou pouzivani weekly options a doba obchodu 2-3dny.
Jinak delam vse uplne stejne jako predtim. System nelze obchodovat automaticky!!! Tedy ze neco otevru a pak preroluji jen tak nekam podle nejakeho pravidla.
Ten skoro rok jsem v podstate u PC prosedel, tedy delam vse stejne, jen obchoduji dva dny v tydnu.
Letos u mesicnich vypisu jsem hlidal trhy v podstate kazdy den a to mi nevyhovovalo. Tim nechci rici, ze je u Radova zpusobu obchodovani potreba stale neco sledovat, proste jsem oteviral pozice jinak, jindy a ne tak dobre pro mne.

Nicmene nasel jsem urcite detaily a ty dal dohromady a za Sept. jsem dopadl v 32% zisku. Delam porad to same a mam system obrany, ktery jsem jiz pouzil. Vse vypada jednoduse a jde to lehce az tomu stale nemohu verit. Ale funguje.
Tak jsem zvedav kdy me to vymlati, jinak je to pro mne onen holy grail. :)
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Neni to za Sept., ale za posledni 4 tydny.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Držím ti palce. Ja sa už tretí mesiac trápim s rastom trhov. Nedarí sa mi byť v správnom čase na správnom striku. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Diky Rado, take drzim palce.
Dnes jsem otevrel RUT call na 1080 za 90c, ale jen za cast penez. Takze tento tyden budu makat cely :) . Kde mas call strike na RUT pokud mas?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

1080 a odrolované 1060
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Preckal jsi to? Tedy 1060 stale mas? Jsem zvedavy jaky bude vyvoj do expirace, zda se pojede nahoru jako cely rok?
Sell in May nevysel a tusim ze ani statisticky Sept. Oct. vyprodeje take nehrozi. Snad ze by Korea vypustila Krakena, ale asi zadneho nemaji.
Vse vypada dobre a v pohode, americane s bavi s Rusama, nezamestnanost mirne klesa, prodeje mirne rostou. Proste pohodicka.
Omezeni vykupu dluhopisu bude stejne postupne a trh s tim jiz pocita.
Co se jeste deje? Co by mohlo mit vliv na prudky pohyb?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Zajtra FED.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Tak jedna osobná skúsenosť s rolovním. :D Mám za sebou pol roka rolovania a -16% na účte. Strata prijateľná, ale strata času nie. Rolovanie ako obranu, ak ide trh proti vypísaným spreadom odporúčam.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"