Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Ok, tak tuto to mas z finvizu :mrgreen:
Prílohy
sp500.png
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

sufo napísal: Tvoje prispevky su pisane prave tym sposobom ako postulaty, ktore su nevyvratitelne a vzdy to zaklincujes tym, ze inym napises, ze sa nevyznaju, ze nikdy realne neobchodovali.
Rozumiem. Ospravedlnujem sa ak toto bol dovod takych ostrych reakcii. Ja som velmi otvoreny clovek a hovorim na rovinu co si myslim. Chapem ze niektorym ludom sa to nepaci a snazim sa prisposobit vacsine, ale proste taky som.
Ked niekto napise nieco co jasne indikuje ze komodity neobchoduje, lebo takychto dezinformacii (nahradzam slovo blud tymto, je to lepsie takto?) tu bolo az-az, tak to spomeniem ako jeden z indikatorov pre napr. novacika ktory cita vlakno. Moze mu to posluzit (vedome alebo podvedome) k tomu ze si vyberie ktorej informacii priradi aku vahu.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

sufo napísal:bol by som velmi rad keby si radsej popisal nieco o TF trhu ako ho vnimas ty, akym sposobom ho obchodujes, pripadne zverejnil nejake obchody. Tam by bolo najlepsie vidno aky mas pristup k riziku a tak.
To nie je problem, ale mam taky citak ze vacsina ludi na tomto fore (dufam ze to zase niekto nepochopi zle teraz) neobchoduje intraday, ale skor pozicne alebo mozno spready. Myslim si to iba na zaklade toho co ludia pisu a ako su tu spracovavane spravy. Nevidim v tom nic zle a daju sa na tom zarobit tiez prachy, ale nerobim to a nie som v tom doma. Ked tu chodis dlhsie, tak ti nemusim pisat kto tu ma v tychto veciach dost prehlad. Asi sa dozvies viac info tam ako by som ti ja mohol dat. Ja napr. fundamenty neobchodujem vobec, pretoze ma v tak kratkom casovom useku neovplyvnuju skoro vobec. Jedine co sledujem je vyhlasovanie sprav, tu: http://www.forexfactory.com/calendar.php" onclick="window.open(this.href);return false; - vtedy dost vyrazne stupa volume a casto volatilita. Ked ta zaujimaju veci ako z coho je index zlozeny - tak to napr. tiez vobec neviem. Viem cca. z ktorych odvetvi su v tom kosi akcie, ale o konkretne som sa nikdy nezaujimal. Tiez napr. dodnes neviem aka je skutocna hodnota obchodovaneho kontraktu - dalsi dokaz toho ze ma paka nemusi zaujimat.

Co sa tyka gapov co tu bolo spominane. Nikdy v zivote nebol ziaden z mojich prikazov preskoceny o viac ako 6 tickov. Je to garancia toho ze sa to nemoze stat? Nie urcite nie. Kazdopadne pohyb ktory by vymazal podstatnu cast uctu pri obchodovani by musel byt zrejme pohyb pohybov. Pouzivam pri obchodovani alternativny VOLUME timeframe a ked je trh divoky tak sa mi vykresli aj niekolko useciek naraz. Myslim si ze na to aby ta gap skutocne ohrozil by sa muselo spojit niekolko krajne nepravdepodobnych situacii dokopy:

1. Obrovsky gap
2. Obrovsky pohyb na trhu
3. Velmi kratky casovy usek pocas ktoreho by sa to stalo

Co tym chcem povedat: Gap urcite nie je dovod preco ludia prerabaju v komoditach cele ucty. To sa deje vacsinou postupne a pomaly. Osobna skusenost :roll:
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Myslim, ze intraday bude zaujimat dost ludi. Ja osobne som viac na TA ako na fundamenty. Moje pokusy s kukuricou si mozes pozriet tu: http://www.nonstop.sk/trading/" onclick="window.open(this.href);return false;
Aj ked som len XTB a nie u poriadneho brokera :mrgreen:
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa radvan »

sledujem tuto diskusiu a aj ked mi niekedy sposob prispevkov pepeho2000 tiez nie je vzdy po chuti (pepe: hlavne jugglerovi a mikovi fakt nemusis vysvetlovavat ze tradujes intraday a ako chapes paku 8) ), tak co sa tyka "market wizards", tak to sa ho musim zastat ...

Schwager napisal tri knizky, Market Wizards, New Market Wizards a Stock Market Wizards ... prve dve menovane su fakt slusne a su tam slusny traderi/manazeri (vela zo starej skoly) a dalo sa vela veci podchytit ... ta tretia bola vydana aj na slovensku s nazvom "Uspech na financnych trhoch" (neviem kto tento debilny nazov vyberal) a tam bolo uz par trubiek (ale niektori boli tiez velmi slusny, spomeniem si napr. najma na Mark Minerviniho) ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

po tom uvodnom flejme som trosku stratil chut sa do debaty zapajat, pretoze som proste videl, ze tu mame poniektori diametralne odlisne nazory a hlavne diametralne odlisne skusenosti. chcel by som svoju cast debaty ale uzavriet tym co som napisal na zaciatku.

na tovju otazku ci je lepsie sa pustit do toho alebo do oneho :) , by som ti poradil len tolko, ze cim konzervativnejsie zacnes, tym mas vacsiu sancu ze prezijes . takze ziadnena pakovane e mini , ziadne napakovane komoditne drivaty, a ziadny napakovany forex. pekne od podlahy studium zakladov a obchodovanie 1:1


toto je moj message pre zacinajuceho obchodnika. na zaklade ktoreho sa tato debata zvrhla neviem kam. a pokracovala ze neexistuje ziadny dokaz ze su derivaty rizikovejsie ako podklad. okej tak to teda rozvediem v prispevku. trading nieje tak strasne simple ako sa prezentuje a to z dvoch dovodou.
1) dovod je psychologia ktoru si zacinajuci trader nedokaze zrovnat z nicim co v zivote robil
2) dovod je ze velmi vela ludi nevie co obchoduje.

preto som povedal ziadne napakovane derivaty pretoze ja nemozem vediet, co si zaciatocnik vyberie za produkt instrument aky cenny papier. slovicka napakovany derivat znamena napakovany derivat a tym mam na mysli vsetky druhy derivatov. ano kolega moze namietat ze existuju take derivaty ktore su likvidne, tak teraz poviem jeden priklad vysoko likvidneho derivatu . forex je najlikvidnejsi trh na svete britska libra patri do 4ice mien ktora je najviac obchodovana, a ako sa sprava jej derivat 6B? derivat 6B ktory sa obchoduje na CME je 4 digits futures. kazdy kto len trosku hladal ako sa na tomto trhu likvidita tvori vie ze na spote su 5 digits interbank riesenia ktore maju lukviditu umoznujucu cez API robit arbitraze na CME . nebudem tu menovat ziadne z nich aby sa nesklzla debata co a ako, ale mam na desku otvoreny soft na arb a mozem kludne sledovat ze likvidita na interbank trhu je o niecom inom ako na CME. ci uz sa to tyka spreadu alebo rychlosti meniacej sa ceny. ak teda beriem do uvahy marketmakerov na CME ktori vytvaraju cenu viem ze na CME sa cena niekolkokrat denne sprava skokovo. je tu priestor na tvorbu gapov. a nemyslim take tie gapy kedy cena preskoci 50-80 tickov bez mihnutia oka. myslim tym akykolvek cenovy posun kde su vynechavane cenove urovne. ak je nespravny prikaz umiestneny v blizkosti takejto urovne a je v nespravny cas na nespravnom mieste tak to obcas moze boliet. to bola teoria.
a prax v mojom pripade bola taka ze som ostal vysiet na libre z dvojcifernym poctom kontraktov s cenou nad gapom 50 bodov. to bol moj najdrahsie zaplateny kurz.
bolo to dost davno, a bol to impulz na to aby som sa zacal zaujimat aj o veci, ktore niesu typu stoplose , target , statistika win/lose. proste clovek ci chce alebo nechce musi venovat ten spominany cas aby sa dostal z materskej skoly aspon na zakladku. Trading classes.
na to aby si clovek vedel vybrat spravny likvidny trh, nestaci pozriet na trading volume, musi vediet ako to volume vznika a kde sa ta likvidita berie.

bol tu spomenuty ten flash crash. a kolega opat reagoval ze na nom zarobil 1500 USD. ano velmi pekny vysledok. . ide ale o to, ze si si pozorne neprecital co som ti napisal ja. a to znamena ze stop lose vo forme stop limitu, je nieco uplne ine ako target. cize ak si do trhu skakal po trende, tak ta ten crash vyhodil na targete, ak by si bol opacne, tak by tvoj stoplose pri gape exekuovany nebol.
ten crash bol spusteny velkym objemom na futures , po exekucii toho objemu prestali marketmakeri na stocks kotovat buy side co malo za nasledok neustale gapovanie trhu ak v tom momente niekto strcil na trh akykolvek limitny order na nakup tak bol exekuovany. a velakrat to mohol byt aj limit vzdialeny od last ceny 10-20 tiskov. kazdopadne 1500 dolarov je pekny vysledok. ale ziadny denny profit negarantuje ci ma clovek jasno v tom co robi. dal som si tu robotu a nasiel som si v trackrekorde ten den. 06/05/10. tiez som si ten den uzil a vymackal som s trhu co sa dalo. ak by mal vysledok z toho dna naznacovat ci mam pravdu alebo nemam. tak by som ju mal , dokonca skoro dvakrat vacsiu :). ale takto to nefunguje . mylit sa moze kazdy, a kedykolvek. tak to proste treba brat ako to pride a zbitocne sa tu nevyhecovat do nejakych trapnych situacii

bolo tu prezentovane, ze to ze TFku preskoci stoplos je asi tak pravdepodobne ako ze akcie microsoftu klesnu na nulu. no tak pre neznalych je to uplne bezvyznamny vyrok, ale pre mna je to teda zasadny argument tohoto vlakna. v tomto momente sa cela diskusia mala ukoncit.

okej a teraz spat k tym derivatom. napisem nieco co som uz raz napisal.

spociatku sme sa bavili o derivatoch a ich rizikovosti - potom sme pod pepeho taktovkou presli k futures - a nakoniec sme uz rozpravali len o najlikvidnejsich derivatoch.
problem likvidity a jej tvorby som tu uz vysvedloval na GBP/USD alebo resp. na trhu 6B (CME)
ak by som sa mal vratit ale k povodnej myslienke. tak povodna myslienka bola , ze zaciatocnik nemoze mat ani paru o tom, co to vlastne ten derivat je, a aky derivat, opcia, futures, forward bla bla.
myslim ze nebudem daleko od pravdy ked poviem ze zaciatocnik ktory ma chut obchodovat. si nastuduje co je to SL a PT, natiahne si graf, zbacktestuje nejaky pseudosystem a pojde na paper (ktory mu samozrejme realnu exekuciu neukaze) a potom skoci live. pokial ide o live trading a nebodaj trafi trh ktory je ako tak bezpecny , tak nech, ale ja som napriklad pocul ze dnes je bohovsky v mode vyucovat novacikov k tomu ze spready su bezpecnejsie ako outright . no a tu (na zakladke) by sa dalo suhlasit ze to tak je , ale ked sa ho opytam ci syntetic alebo exchange traded (zakladna skola) tak mi ten novacik nevie odpovedat . z vlastnej skusenosti poviem ze taky novacik a dokonca ani pokrocily trader nemusi vediet aky je medzi nimi rozdiel. vela krat mi povie clovek, ty to vsetko strasne komplikujes proste kupim jedno predam druhe a nastavim stoplose a nic sa nedeje. a tu je presne kamen urazu. spominal som aky je nebezpecny stoplose vo forme stop limit na outright, tak teraz spomeniem aky je stop market prikaz nebezpecny na spreadoch. pokial neobchodujete syntetiku - to znamena intermarket alebo interprodukt, ale exchange traded spreads tak sa vam kludne moze stat, ze sa vam vycistia orderbooky uplne, pretoze oni su umiestnene separatne.
a par chytrich hlav v lidovodemokratickem polsku sa rozhodlo na tychtoseparatnych orderbookoch nechavat pasce velmi velmi vzdialene od fair ceny. akonahle zadate stoplose vo forme marketu. tak algorytmus v prikaze zoberie prvu moznu cenu na uzatvorenie obchodu, a vobec ho nezaujima ci vezme 100 USD alebo 10kUSD. byvaju aj pripady ked je to daleko viac. (odporucam pozriet ct24 investorsky magazin, host karel janecek, prezentacia futures na urokove sadzby, kde pan janecek hovori toto (nebudem citovat, volne prelozim) taky flashcrash moze vzniknut na trhu hocikedy aj sa to stava, niekolko krat doroka, lenze je to take rychle ze si to bezny laik ani nevsimne, chytre algorytmi si s nim poradia, tie spatne nie, a takto sa moze stat ze vela subjektov na trhu konci )
a co sa stane s tym novacikom chytenym do pasce ? novacikovi ostava tak akurat ratat straty ak nie horsie. pretoze na kurze mu zabudli povedat ze existuje nieco co sa vola Mistrade rule cancelation. ktoru ma kazda derivatova burza inu. niekde mozes zrusit trade do par minut niekde ti daju pol hodku. pretoze vedia ze do pasce sa moze chytit kazdy.

no tak mi teda pani povecte, ci som az tak straasne moc kecal ked som hovoril o teme novacik na derivatoch velmi opatrne. istotne existuje vela vela expertov ktori trejduju o dusu futures a budu rozpravat ake je to sakramensky bezpecne, a po par rokoch sa im stane nieco taketo. a co je uplne najlepsie, ucet maju na vlastne meno = bankrupcy, niesu to profesionali zamestnavani firmami, kde si na tieto veci davaju sakramensky bacha. ved na kurzoch sa uci ze profici predsa netrejduju vo firmach ale z pohodlia domova.

mne vobec nevadi ked sa ludia navzajom motivuju ale prosim aspon trosicku sudnosti a slusnosti. ked pride niekto , kto ma na vec iny nazor, tak vypocujem porozmyslam a v duchu si poviem je to debil, ale nemusim vypisovat ultrapravdy o rizikach po forach ked neviem ktora bije.

btw: ked mi nabuduce napise niekto o tom ze rozpravam nejake poucky s knih, tak ho asi navzdor svojim zasadam slusnosti poslem do ... . samozrejme v duchu :)
Naposledy upravil/-a Airmike v Pi 13 01, 2012 9:26 pm, upravené celkom 9 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

v clanku som spomenul matersku skolku a zakladnu skolu. vyssie levely opisovat nemusim, mozno by som ani nemohol :). len poviem ze pri spojeni slova obchodovanie jedneho trhu v kombinacii z temou riadenia rizika a rizikovost aktiv mam tendenciu sa usmievat. edit : pretoze to je take skolkarske , a fakt tomu musi porozumiet kazdy
Naposledy upravil/-a Airmike v Pi 13 01, 2012 10:17 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

pepe, radvan - aha, tak ja som čítal tú tretiu knihu, čo mi prišla ako dosť veľká chujovina. Volajú sa dost podobne, tak mi do nedošlo.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mika a ked sa teda opytam ako laik z pomocnej škôlky, tak preskakuju tie stop lossy, alebo nie?
:lol:
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

filip glasa napísal:Mika a ked sa teda opytam ako laik z pomocnej škôlky, tak preskakuju tie stop lossy, alebo nie?
:lol:
ako laik s pomocnej odpoviem ano obcas sa to moze stat ked mas nastavene blbe prikazy ale hlavne zalezi na tom co v tom orderbooku ostane za kotovane

btw(musel som to zopar krat zeditovat, lebo ako s pomocnej som to na prvy krat napisal blbo)
Naposledy upravil/-a Airmike v Pi 13 01, 2012 9:37 pm, upravené celkom 1 krát.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Kokos, ja som asi z.predpripravky na jasle
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

peter.cmorej napísal:Kokos, ja som asi z.predpripravky na jasle
s toho si nic nerob, ked opisujete veci ohladom poistnych zmluv, je to pre mna ako braillovo pismo :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

teraz vážne, ide o to, že keď vieš čo a ako, tak tú pascu môžeš v určitom čase vyreklamovať? A trebars, že ak ti to vyjde naozaj škaredo a obchoduješ ako fyzická osoba, tak si zrazu dlžný milóny brokerovi?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

filip glasa napísal:teraz vážne, ide o to, že keď vieš čo a ako, tak tú pascu môžeš v určitom čase vyreklamovať? A trebars, že ak ti to vyjde naozaj škaredo a obchoduješ ako fyzická osoba, tak si zrazu dlžný milóny brokerovi?
miliony nie, ale povedzem ze desiatky tisic. problem je ze broker s tym nic nema, lebo sa to uz zobchodovalo na burze, takze nevolas na support brokerovi ale priamo na burzu.
BTW: na burze tieto praktiky nemaju radi, ale na druhu stranu nejake extra ofuky s tym nerobia. ak nevyreklamujes , tak platis

ja som prave koli tymto veciam docela zastanca rozumnej regulacie
asi nemusim pisat ze dostatocne inteligentny clovek a v ramci moznosti sa nespravas chamtivo, sa to da vyuzit aj v tvoj prospech
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

na margo toho brokera co si pisal, urcity druh tychto pasci sa da vyuzit aj pri OTCckovych brokeroch. oni to si ce neznasaju a ked im ukrajujes s profitu a zistia to, tak si prelustruju tvoje trejdy a zabavia ti vsetko naraz. ak na to ale nepridu. tak si vyhral :). tusim som tu spominal jeden taky utok na brokera, ktory mal spatne vychytane algo v systeme :). ten nastastie za svju blbost nikoho nepenalizoval
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa shc »

Jedna otazocka z kurzu na prijmacky na pomocnu:) Nemaju futures nejaky limit proti velkej volatilite? (niekde som take daco zachytil) Ze teoreticky by ta to nemalo uplne zruinovat?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

shc napísal:Jedna otazocka z kurzu na prijmacky na pomocnu:) Nemaju futures nejaky limit proti velkej volatilite? (niekde som take daco zachytil) Ze teoreticky by ta to nemalo uplne zruinovat?
Limit nejaký je, ale to je počas obchodných hodín. Zastaví sa obchodovanie. Ak sa však niečo stane cez víkend, tak burza potom rovno otvára nižšie. Proste je ochota nakupovať iba za oveľa nižšiu cenu. Ak hrozí obrovská panika, tak burzu ani neotvoria. Po WTC útokoch bola zavretá niekolko dní .
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Po 16 01, 2012 11:48 am, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

fuuha, dobra otazka , tazka :)

na akciach sa pri flashcrash stalo, ze niektore akcie prestali kotovat buy side a tak ich cena na moment klesla na 0 , burza sa vtedy rozhodla ze investorom co shortovali nevyplatia cely zisk, a tym co longovali neuctovali celu stratu, lebo to bola chyba v systeme, a bola to len otazka par minut, takze dostali len do urciteho % z pohybu akcie. neviem ci to nebolo 20% s nominalnej hodnoty od last ceny pred crashom alebo tak nejak (neviem presne info, len som o tom cital)
zvycajne sa skor stane ze zastavuju obchodovanie na burze, ale takuto systemovu chybu nikto nepredpokladal , tak to zaplatali takymto opatrenim.

na futures ale pokial viem , taketo opatrenia nemaju. co som sledoval, ziadne obchody na derivatoch neboli stornovane. ale mozno sa najde niekto , kto o tom bude vediet viac.
myslim ze na derivatoch kde cena nepadla na 0 ziadne taketo opatrenia nemaju. alebo o nich neviem :)

edit: ako pise juggler, jedinym sposobom je zastavenie obchodovania.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa jogo »

Na ES-ku je limit 5% mimo burzovych hodin NYSE. To znamena, ze ak ES poklesne o 5% proti predchadzajucemu close(pravdepodobne 22h CET- neviem presne) tak sa zastavi obchodovanie az do 15:30 CET, alebo minimalne dalsi pokles ES je znemozneny. Zazil som to 2x v roku 2008 ale iba na CFD-kach.
Ak je otvorena NYSE, tak dalsi limit je 10% pokles, ktory vsak nebol dosiahnuty ani 6. maja 2010, takze v reali som to nezazil.
V tejto tabulke su limity.http://www.insidestocks.com/profile.asp ... &code=BSTK

Mika: 6. maja 2010 zrusili obchody len na tych akciach,na ktorych pokles presiahol 60%, lepsie povedane, len tie obchody, ktore boli urobene pod tymto 60% limitom.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

jogobela

super, dik za info , to s tym 60% limitom to som nevedel. ja som myslel ze sa to ratalo od Last ceny ked nastala ta chyba v kotovani.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Lobista »

Mika:

Taka basic otazka: Exchange-traded spreads myslis spready medzi futures obchodovanymi na burze a syntetikou spready robene cez OTC-nastroje? Alebo je to o niecom inom?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Airmike »

nene oni su vsetky tie futures na regulovanych derivatovych burzach, rozdiel medzi nimi je ten ze

- ETS su poparovane uz priamo na burze, maju vlastne orderbooky, maju vlastny ticker

-Syntetiku si kodis sam pomocou autospreadera. a mozes tam zadat uplne hocico, kludne aj uplnu blbost .take produkty, ktore maju rozne burzove licencie na tej istej burze, alebo su na uplne inych burzach. intermarket, interpproduct, mozu mat rozne ticksize a ty si musis nakodit ticksize multiplikator a podobne veci.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Lobista »

aha, uz chapem, dik.
consul
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Ut 06 03, 2012 10:59 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa consul »

pre toho co drzi viac dni je SL iba zbozne prianie kde chce uzavriet stratu ale nikto opakujem nikto mu negarantuje, ze to je jeho maximalna strata.
tak toto mi nebolo jasne, teraz uz je. diky... toto mi ako zacinajucemu traderovi nebolo vysvetlene a tak ma to zaujimalo ked som zistil ake je riziko..
Ja neriskujem % trhu. Ja riskujem svoj cash na ucte. Preto SL bude vzdy % mojho uctu, nie % trhu.
tiez to takto beriem a podla toho sa rozhodujem a robim svoj MM (robim to zle ked sa orientujem podla financii a % uctu?)
Ak je tvoja plánovaná strata 2% z účtu, tak to reálne zrazu znamená, že musíš zatvárať, keď trh poklesne o 0,4% a to znamená len 4 body ( 200 USD).
myslim ze juggler tym myslel to, ze ma trh vacsi priestor vyvyjat sa.. resp. zvolim nizsiu sumu a mozem mat vacsi rozsah ist percentualne do straty (pips) s ocakavanim ze trh ma este sancu obratit sa mojim smerom. resp juggler hovori o % pri obchode a pete o % uctu ktore riskuje. ci uz to chapem tak ci onak, diskusia celkom zaujimava, opat som sa podozvedal nove veci a to som hladal len slippage :) este chcem povedat, ze utokyy medzi diskutujucimi osobami su tu zbytocne.. nepochybne vsetci maju velke skusenosti s tradingom, investovanim a nvm co este... a kto ich nema (ako ja) ten ich tu hlada, aj o tom predsa toto forum je a nie o osocovani, povysovani sa a preukazovani neviem coho vsetkeho...
Aj ked som len XTB a nie u poriadneho brokera

sufo kto je poriadny broker a cim sa napr. lisi od xtb a pod.?

SLIPPAGE takze este raz: po lopate ->

1. ak si stanovim SL napr na nejakej akcii a nie som na PT aky by som chcel mat, je piatok zavrie sa burza, nasleduje vikend a v pondelok zacne akcia na cca 10 pips pod mojim SL tak som v .... (vo vacsiej strate ako som ocakaval?)?

2. ale kedze mam nastavenu toleranciu (strelim) 20 pips mimo moj SL tak sa mi automaticky zrealizuje broker exekuciu na minus 10 pips pod mojim SL?

3. keby som mal nastavenu toleranciu iba 5 pips a v pondelok sa otvori akcia na minus 10 pips pod mojim SL tak ma broker automaticky nechava v obchode a ja pocitam stratu, bud to zavriem sam, alebo pockam kym sa trh obrati mojim smerom?

existuje nejaky broker ktory mi vie garantovat moj nastaveny slippage alebo SL? asi nie no ale pytam sa (google mi napr vyhodil ze grantuju nejaky slippage http://www.forex-system.sk/forex-strate ... zulutrade/)
..každý si je strojcom svojho šťastia
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Ad broker: broker ti otvara obchody priamo na burze a ma zisk z toho, ze sa obchoduje. XTB otvara obchody tak, ze ti je protistranou a teda priamo zarobi to co ty prerobis (velmi zjednodusene, ale nechce sa mi to rozpisovat)

Ad slippage: toto by som neplietol velmi k SL. Skus si najst definiciu slippage na googli ak ti nerobi problem anglictina.

1. Ak burza otvori pod tvojim SL, tak broker sa to okamzite snazi uzavriet a stracas viac ako bol tvoj SL.

2. Nema to nic spolocne s toleranciou (ta sa pouziva pri otvarani obchodu, ked hovoris o kolko sa moze odchylit cena, aby si bol stale ochotny obchod uzavriet)

3. Po prekroceni SL ti broker obchod zatvara a je mu jedno ci si aj 200 pips od tvojho SL a tu moze do toho vstupit aj slippage, lebo ta zatvara podla ceny na trhu a kym sa vyplni prikaz a bola by brutal panika tak to moze slipnut este peknych par pipsov proti tebe.

To je na tom krasne, ze nic v zivote nie je garantovane, vsetko je len iluzia garancie dovtedy kym nepride poriadny extrem a garancie nezrusi. Okrem jedinej istoty, vsetci mame garantovanu smrt BUUUUUUUHHHHHHHHAAAAHHHHAAAA :twisted:
consul
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Ut 06 03, 2012 10:59 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa consul »

chapem, thx
..každý si je strojcom svojho šťastia
Teslak
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 02 04, 2012 1:14 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Teslak »

Zdravim, snad nevadi ze jsem mimo tema, ale nenasel jsem lepsi zarazeni.
Muze me prosim nekdo poradit kde muzu ziskat historicka data pro S&P Dividend yield? (jedna se o EOD data, nebo i intraday data?)
Da se to stahnout pres poskytovatele dat (IB)?
Diky
Teslak
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 02 04, 2012 1:14 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Teslak »

Muze prosim nekdo poradit abych mel predstavu jakymi institucemi je vytvareno nejvetsi volume na globalnich indexech, napr v US: ES,YM,NQ.... spis z pohledu zajistovani portfolii, jake instrumenty se hedguji pomoci techto indexu v portfoliich? Snazil jsem se neco zjistovat, ale bez vetsiho uspechu. Predem dekuji za odpovedi,
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"