Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-mini

Príspevok od používateľa shc »

Pepe2000 napísal: Iny priklad:
Obchodnik A obchoduje trh X ktory ma paku 1/1000. Jeden tick na trhu je 100 USD. SL je 10 tickov. Trh sa pohne 20 tickov proti vstupnemu prikazu a obchodnik prerobi 1000 USD.
Obchodnik B obchoduje trh Y ktory ma paku 1/50. Jeden tick na trhu je 100 USD. SL je 10 tickov. Trh sa pohne 20 tickov proti vstupnemu prikazu a obchodnik prerobi 1000 USD.
No ale ked zoberem ze oba trhy 100% koreluju, ked obchodnik A prerobi 1000$ obchodnik B prerobi len 50 ci?
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: e-mini

Príspevok od používateľa sufo »

shc: Obidvaja prerobia tak isto ale kazdy potrebuje iny vstupny kapital na otvorenie pozicie.

Pepe2000: Vacsia paka povoluje viac riskovat co ako som pisal pre cloveka co nezvlada MM a svoju psychiku predstavuje vacsie riziko. A takisto pre toho co drzi viac dni je SL iba zbozne prianie kde chce uzavriet stratu ale nikto opakujem nikto mu negarantuje, ze to je jeho maximalna strata. To, ze ty tu budes pisat, ze nikdy ziadne gapy na nejakom trhu neboli neznamena, ze o hodinu tam ten gap nemoze byt.

Inac v mojom priklade profik nemal paku (keby mal tak ju uvediem aka je velka ako som to urobil u zaciatocnika alebo ako si to ty urobil v tvojich prikladoch), takze si mi neodpovedal a nedal si tam ziadne argumenty, ktore tak vehementne od inych pozadujes.

Filip: prepac ze zaplnam nespravne vlakno, uz nebudem reagovat
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

shc: ked by sme zobrali teoreticku situaciu, ze oba trhy 100% koreluju a hodnota 1 ticku je ako v pripade popisane rovnaka tak obaja prerobia rovnaku sumu. To sa tu od zaciatku snazim vysvetlit. Paka na to nema vplyv.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-mini

Príspevok od používateľa shc »

Ok, o vstupnom kapitale som zabudol napisat. Predpokladam ze je rovnaky pretoze sa cely cas bavime o tom ci by zaciatocnik mal alebo nemal hend kupovat napakovane produkty.
Pokial obaja vstupia s rovnakym kapitalom, rovnaky pohyb vyhodi jedneho za 1 casovu jednotku a druheho za 20.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

sufo napísal: Inac v mojom priklade profik nemal paku (keby mal tak ju uvediem aka je velka ako som to urobil u zaciatocnika alebo ako si to ty urobil v tvojich prikladoch), takze si mi neodpovedal a nedal si tam ziadne argumenty, ktore tak vehementne od inych pozadujes.
Aha sorry. Potom som nepochopil tvoj priklad.

Sufo na trhu neobchodujes tak ze zavolas do CBOT, alebo NYSE a povies im: Paci sa mi vas produkt trh ES ale nechcem ho obchodovat s pakou lebo ja som profik. Dajte mi ho bez paky a zacnem obchodovat. Takto to nefunguje. Trh je ako produkt, ktory je dany so svojimi presne urcenymi parametrami. T.j. je burzou urcene ze napr. 1 plny bod predstavuje 10 tickov, jeden tick ma hodnotu 10 usd, kontraktne mesiace su napr. 3,6,9,12 a nasledne ZE 1 KONTRAKT KUKURICE PREDSTAVUJE 5000 BUSHNELOV. Neviem kolko presne stoji realne 5000 bushnelov kukurice (cca. 175 000 litrov) ale pri obchodovani neplatis za cele toto mnozstvo ale platis iba za KONTRAKT (alebo predkupne pravo na kukuricu). Zase teraz strielam od boku lebo sa mi nechce hladat, ale pre ulahcenie ratajme ze 1 bushnel kukurice ma hodnotu 1 usd. T.j. realne ma tento obchodovany objem hodnotu 5000 usd, ale za kontrakt zaplatim aktualne obchodovanu cenu, povedzme 500 usd. T.j. aktualna paka je 1:10. Ty ako samostatny obchodnik tuto paku nicim neovplyvnis.

A ked sa zamyslis nad tym ze obchodujes obchodovanu cenu kontraktu, nie skutocnu hodnotu, tak ti z toho musi vychadzat ze jedina strata/zisk bude rozdiel medzi predajom a nakupom.

Ludia ale toto su absolutne zaklady. Ked mi tu niekto prisil financnik.cz ako domovske forum :D tak sa chodte mrknut na tento portal a najdite si tam komoditny manual, kde je toto vysvetlene. Alebo hladajte na googli. Ked sa tu mozu vkladat linky, tak tu hodim odkaz. Nastudujete a mozno vam to bude jasnejsie.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

shc: nie
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa shc »

No asi sa bavime o uplne inych veciach pretoze sa mi nechce verit ze nerozumies zakladnym matematickym principom...
Ja hovorim iba o tomto:
1)Kupim si akcie spolocnosti XXY za plnu cenu za 1000$ ktore mam urcene na "investovanie" (mam 100 akcii)
2)Kupim si akcie spolocnosti XXY na margin accounte s pakou 1:2 za 1000$ ktore mam urcene na "investovanie" (mam 200 akcii)

Nieco sa stane a moja akcia padne o 50%. V prvom pripade som prisiel o polovicu penazi, v druhom o vsetko.
Cele sa to stalo za rovnaky cas akurat zaciatocnik 1 je vyteseny ze ma este stale 5kil a 2. uz place.

Toto je ten uplne zakladny princip preco zaciatocnikom vsetci hovoria aby nezacali hned obchodovat na velku paku, pretoze paka nasobi potencionalne maximalne straty.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

shc: ee. Takto to naozaj nefunguje. Vsetko je to vysvetlene v mojich prispevkoch vyssie. Uz nemam sil dookola vysvetlovat to iste.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ved ide len o ten stoploss o nic viacej, alebo co myslis tym, ze takto to naozaj nefunguje.
Ked nemam SL tak je ta paka rizikova
Ak mam SL tak to riziko paky sice obmedzim, ale len potial pokial sa mi dokaze exekuovat ten SL
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Pepe2000 toto je uplne nadherne. Inych ludi tu vozis za to, ze sa nechcu opakovat a ty napises toto po par tvojich prispevkoch:
Takto to naozaj nefunguje. Vsetko je to vysvetlene v mojich prispevkoch vyssie. Uz nemam sil dookola vysvetlovat to iste.
Ked uz ma chces skolit zaklady, tak by si si mohol pripustit aj to, ze existuju aj brokeri, u ktorych si paku mozes vybrat a teda mozes na nejaky trh vstupovat s inou pakou (inym marginom), takze aj "paka" nie je ako "paka". Ale samotnu paku v mojom ponimani si mozem urcit ja podla toho kolko penazi si na obchod vyhradim. Ak idem obchodovat jeden kontrakt niecoho a mam na ucte tolko penazi, kolko ten kontrakt realne stoji v stave, ze sa ich nedotknem kym neuzavriem obchod, mozem si povedat, ze obchodujem bez paky.

A vies kedy je tvoj priklad s tym istym rizikom dokonaly? Len vtedy keby si napisal, ze na obidvoch trhoch je ten isty obchodnik A, lebo vtedy je to pre neho rovnaky risk. Pretoze ako som ti uz pisal vsetko zavisi od vstupnych podmienok a dvaja obchodnici ich mozu mat uplne odlisne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Páka + margin majú za následok, že väčšina laikov zlyhá kvôli riadeniu rizika.
Čo je na tom k toľkým debatám?
Páka znásobuje potenciu ziskov i strát. Margin kúpnu silu. Obidve v praxi znamenajú toľko, že keď hlupákovi dáš k dispozícii priveľa peňazí tak začne hrať vysokú hru aj keď na ňu nemá.
A Pepe nám tu vysvetluje, že aj keď ten hlupák má k dispozícii veľa peňazí, tak stále môže hrať zodpovedne - teda hru na ktorú reálne má. Lenže to je práve to, čo sa v praxi nedeje. Takže teória je teória. A prax je taká že páka a margin sú výhodou len pre tých, čo to vedia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

sufo: ked uz treti krat pisem to iste, tak sa mi naozaj viac nechce. Bude necitas, alebo nechapes. Mne je jedno ze co z toho, ale uz to tu nebudem pisat. Vsetko je vyssie.

Nie nepripustam ze existuju brokeri u ktorych si pri obchodovani komodit mozes vybrat paku, lebo taki neexistuju. Ked uvedies takeho brokera, tak sa mozeme bavit dalej.

Juggler:
A Pepe nám tu vysvetluje, že aj keď ten hlupák má k dispozícii veľa peňazí, tak stále môže hrať zodpovedne - teda hru na ktorú reálne má. Lenže to je práve to, čo sa v praxi nedeje.
to som nikdy nepovedal. Ja som napisal ze clovek (nemusi byt hlupak), ktory nevie co robi tak pride o svoje peniaze pri akciach ako aj pri komoditach, alebo forexe.

Vas problem je, ze nikto z vas co ste tu pisali uplne nerozumie tomuto biznisu. Mate nejake strohe info z knih a nenechate si nic vysvetlit. Takze posledny krat pre sufo: NIE NEMOZES SI ZVOLIT PAKU pri obchodovani komodit u ziadneho brokera. Uz som vyssie vysvetloval ako je to s marginom. Nebudem 10x.
a pre Juggler: Nie, nie paka a margin ma za nasledok ze vacsina laikov zlyha kvoli riadeniu rizika. Iba ta druha cast vety plati. Vacsina laikov zlyha kvoli riadeniu rizika. Paka s tym nema nic spolocne. Margin iba velmi okrajovo - t.j. cim nizsi margin broker ponuka, tym viac kontraktov je teoreticky mozne obchodovat.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa shc »

Pepe2000 napísal: Vas problem je, ze nikto z vas co ste tu pisali uplne nerozumie tomuto biznisu.
Mne sa zda ze jediny kto tu ma problem si ty. Nabehnes sem s recickami typu ze sa nemienis hadat a ako rad sa vselico naucis a potom tu zacnes flamovat o uplnych banalitach.
Popri tom este pourazas zopar ludi a nakoniec toto vlakno zanikne a nikomu nebude absolutne nicim prospesne.
A mne sa zasa raz potvrdilo pravidlo ze internet by mal byt pre niektorych ludi read only :D
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

suhlasim. Pre tych co nevedia argumentovat a maju problemy s vlastnym egom.
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Casey »

Pepe,z tvojich prispevkov chapem tak,ze sa tu snazis vysvetlit,ze paka neovlyvnuje resp.by nemala ovplyvnovat psych.tradera,ktory je v konkretnom trade.Hm,ono ako teoria je to super,ale prax je uplne ina.
P.s.
Je to vlakno s troma stranami a mam pocit,ze nikto ti nerozumie,ze co vlastne chces povedat.Vsetci sa snazia trafit,ze co asi chcel basnik povedat a zatial nikto neuhadol.Tak nenapinaj tolko a povedz vysledok hadanky.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Pepe2000 koncim dohadovanie sa s tebou, lebo prekrucas co som napisal. Jasne som napisal, ze existuju brokeri ktori umoznuju zvolit paku a umoznuju na "nejaky" trh vstupovat s pakou. Typicky je to pri forexe http://sk.saxobank.com/forex (Obchodovanie s veľmi nízkymi požiadavkami na maržu - až 200 násobná páka pri investícii prvých 50 000 € a až 100 násobná páka u vyšších investícií).

Ako mi vysvetlis napriklad Interactive Brokers? http://www.interactivebrokers.com/en/p.php?f=margin
Maju rozne typy accountov a podla toho mozes kupovat aj na margin a vlastne ti broker poziciava peniaze a vytvaras paku.

Preto som aj pisal o margine lebo to vlastne zalezi na brokerovi aj ked zakladny margin mas predpisany burzou:
http://www.interactivebrokers.com/en/p. ... #fut-clear

Zakladna otazka stoji takto: Je to podla teba paka alebo nie co ponuka IB pri margin accountoch?
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

casey: to strasne tajomstvo je ze ziadne neexistuje. Ide o to ze to je x krat omielana loz s tou pakou v komoditach. Rozpravaju o nej analytici z bank bez toho aby tomu rozumeli (pripad mojho spoluziaka z VS, ktory pracuje v TB), docitas sa o nich v "odbornej" literature vsade ale v skutocnosti paka v komoditach nesposobuje ziadne zvysene riziko.

sufo: este raz si precitaj moj prispevok na zaciatku. Vysvetlujem co je margin aj co je paka. Nemiesaj hrusky a jablka.

Kedze tu za cele tri strany nikto nenapisal jediny pravdivy argument, tak tymto zaroven koncim s debatou.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Kedze tu za cele tri strany nikto nenapisal jediny pravdivy argument, tak tymto zaroven koncim s debatou.
šak si sa sem išiel pohádať - tak to aspoň vydrž do konca :D
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

šak si sa sem išiel pohádať - tak to aspoň vydrž do konca
Som si myslel, ze viac vydrzim :D
zrejme je to moja chyba, ale nechcel som tu nikoho urazat. Ja tu v tejto debate nevidim nejake emocie.
Vela ludi tu popisalo ze mam problem a ze trepem nezmysly. Ja tieto veci neberiem
osobne, takze mne to nevadi. Ked to vadi ostatnym, tak to je ich problem.

Skor mi vadi ked niekto pise o niecom comu sam nerozumie. Nechapem preco to ludia robia.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa laty »

Juggler to zhrnul uplne dokonale, nie je k tomu co dodat, len mala drobnost k Pepe-ho poznamke.
Pepe2000 napísal: to som nikdy nepovedal. Ja som napisal ze clovek (nemusi byt hlupak), ktory nevie co robi tak pride o svoje peniaze pri akciach ako aj pri komoditach, alebo forexe.
Pride, ale za podstatne dlhsie obdobie a to je zasadny rozdiel. Nemusi sa rozhodovat za par sekund a ma sancu ziskat na veci realny pohlad ak zacne prerabat. Sklz v plneni nebyva pre zaciatocnika az taky problem akym je riadenie rizika pod stresom a este ak sa ma rozhodnut okamzite za par sekund. Na vsetko treba cas, usadit si to v hlave, zacat pomaly. A to je to co sa ti tu snazia vsetci vysvetlit.

BTW, zato, ze mame na vec iny pohlad, z inej prespektivy este neznamena, ze tomu nerozumieme.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Vsetci sme retardovany, len pepe je lietadlo, uz sa s tym konecne zmierte vsetci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pepe2000 napísal: Skor mi vadi ked niekto pise o niecom comu sam nerozumie. Nechapem preco to ludia robia.
Pepe: ja myslím, že všetci tomu viac-menej rozumieme, ale nedívame sa na to z rovnakého pohľadu. Dôležité je, aby sme chápali podstatu. A tá je v riadení rizika.
Myslím, že v tom sa všetci zhodneme.

A teraz po lopate vysvetlím, prečo ja každého začiatočníka odrádzam od forexu a derivátov. A prečo je realita taká, že je tam väčšia úmrtnosť ako hocikde inde.
Videl som tam zahučať už mnoho ľudí. Kým na akciách aj taký slabý investor ako Ladis prežije až do dôchodku.

Vysvetlím to na príklade indexového futures - emini ES. Pre ľahší výpočet si predstavme, že má teraz cenu 1000 bodov ( reálne 1290 ).

1. Máš účet 10 000 a chceš to vraziť do indexu SPX cez akcie. Kúpiš 100 akcií SPY.
V tej chvíli si na 100% zainvestovaný v trhu SP500, bez marginu, bez páky....čistý cash. Investícia 10 000.
Stanovíš si stop loss 2% z účtu - to je strata pri ktorej končíš obchod.
Keď trh poklesne 2%, tvoj účet poklesne o 2% a ty zavrieš so stratou 200 USD.
Ak ideš do swingu, najhorší scénar je pre teba napríklad teroristický útok, alebo hocičo iné , keď napríklad po víkende otvorí index SP 500 o 20% nižšie.
Ty prídeš o 2000 USD , teda o 20% kapitálu a nič sa nedeje.

2. Máš účet 10 000 a chceš to vraziť indexu SPX cez akcie, ale na margin.
Kúpiš 200 akcií SPY, lebo na overnight ti broker požičia raz toľko.
V tej chvíli si na 200% zainvestovaný v trhu SP500 cez margin, ale bez páky.
Za svojích 10 000 máš nakúpené za 20 000.
Trh poklesne o 1%, ale tvoj účet o 2%, takže stopka musí byť raz taká tesná, alebo riziko pri pôvodnej stopke by už bolo dvojnásobné, teda 400 USD.

Ak ideš vo swingu, najhorší scénar -20% za mení na reálnu stratu -40%.
A to ešte nehraje rolu žiadna páka.

3. Máš účet 10 000 a kúpiš 1 kontrakt ES. Nemôžeš menej - ale laikovi to nevadí.

Jeden kontrakt ES znamená investíciu 50 000 pri indexe SPX 1000. Takže 500%, páka 1:5.
Ak je tvoja plánovaná strata 2% z účtu, tak to reálne zrazu znamená, že musíš zatvárať, keď trh poklesne o 0,4% a to znamená len 4 body ( 200 USD).
To už je 5 x tesnejšia SL a s takou sa dá robiť iba daytrading. Ale laik chce držať dlhšie.
Ak bude trvať na pôvodnej stopke: 2% poklesu trhu, už neriskuje 4 body, ale 20 bodov, takže riziko 2 % straty sa razom mení na riziko 10% straty. Teda 1000 USD.
A riskovať 10% z účtu znamená , že ťa séria 5 strát môže zakrátko pripraviť o polovicu kapitálu.
Ty tvrdíš, že riziko nie je v páke. Pri SL 4 bodov súhlasím. Ostáva rovnaké.
Ale pre väčšinu ľudí nie je pokles trhu o 0,4% to isté ako 2%. Takže automaticky riskujú viac.
A najhorší scénar? Zobudíš sa v pondelok ráno a ES je o 200 bodov nižšie a tvoj účet 10 000 je vymazaný. Krach. A to si ani nešiel na plnú páku. Mohol si mať 2x viac.
Ak by si mal 2x viac, tvoja strata je 20 000, teda dlhuješ brokerovi 10 000.

OK. ZÁVER.

Stačí keď si zapametáme, že 1 kontrakt emini ES je pákový derivát na indexové akcie v hodnote 65 000 USD ( pri terajšej hodnote indexu cca 1300 ).

Takže keď sa taký začiatočník vrhne na 1 kontrakt ES s účtom 10 000 ani si neuvedomuje, že práve nakúpil za 65 000.
A keďže intraday margin je u brokera 2500 dolárov a na noc 5000, cez deň môžeme dosiahnúť páku na plný margin 1:26 a v noci 1:13.
Takže cez deň môžeme otvoriť z 10 000 dolármi na účte pozíciu za 260 000 USD ( 4 kontrakty ). To je už extrém, ale väčšina ľudí si vôbec neuvedomuje, že takto znásobuje riziko. Oni vidia, že takto sa znásobuje len potencia ziskov. Lebo to chcú vidieť. A to je práve tí cesta do pekla.

Paradoxom je, že tieto fakty si neuvedomuje väčšina trejderov ani po rokoch.
Mám kamaráta, ktorý sa nedávno vrhol na emini s účtom 15 000 a ihneď kúpil jeden kontrakt TF. Keď som sa ho pýtal, čo urobí, keď bude v strate, povedal, že dokúpi ešte jeden.
Tak som mu vypočítal, že pri volatilite TF budú dve kontrakty znamenať to isté ako 4 kontrakty ES. Nakoniec - po dlhých hádkach som ho presvedčil, aby trejdoval maximálne 1 ES. Aj tak hneď po prvom trejde mu odišlo 10% z účtu...
Takto sa riziko riadiť nemá. Takto človek nemôže obchodovať emini.
Ale vysvetlujte niekomu niečo, keď sa tomu venuje už pár rokov, má ekonomisckú VŠ, v TA je lepší ako ja a na deme urobil stovky %...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

juggler tlieskam a zaroven obdivujem trpezlivost pri pisani prispevku
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Juggler super prispevok, toto je presne realita a moze vraviet hocikto o MM a o riadeni rizika co chce ale aj tak to vo vacsine pripadov konci ako ty pises.
Vidim, ze aj latyho tato diskusia vyburcovala a aj ja som sa dlhsie drzal stranou ale uz sa mi nedalo nereagovat. Problem je asi v tom, se my sa snazime nadsenym a namotivovanym ludom otvorit oci a uviest ich do reality, ze ziadny ruzovy sen neexistuje a je to makacka ako kazda ina praca ak chce byt clovek dobry v tradingu.

Inac Pepe2000 teraz to uz bude zniet ako ked si dvaja chlapi porovnavaju vtaky ale vies ukazat par realnych obchodov ktore robis ked si taky profik v MM aj riadeni rizika a rozumies tomu? Ja tu kludne vycapim moje obchody za minuly rok ked mi XTB posle vypis ale nebude to nic moc kedze som zasa vyrobil stratu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: 2. Máš účet 10 000 a chceš to vraziť indexu SPX cez akcie, ale na margin.
Kúpiš 200 akcií SPY, lebo na overnight ti broker požičia raz toľko.
V tej chvíli si na 200% zainvestovaný v trhu SP500 cez margin, ale bez páky.
Za svojích 10 000 máš nakúpené za 20 000.
Trh poklesne o 1%, ale tvoj účet o 2%, takže stopka musí byť raz taká tesná, alebo riziko pri pôvodnej stopke by už bolo dvojnásobné, teda 400 USD.

Ak ideš vo swingu, najhorší scénar -20% za mení na reálnu stratu -40%.
A to ešte nehraje rolu žiadna páka.

Rano som zapinal pocitac s myslienkou, ze napisem podobny prispevok, ale uz si ma predbehol. :)
Mam vyhradu len k poslednej vete, ze tu este nehraje rolu ziadna paka. V mojom ponimani je paka pomer velkosti pozicie ku velkosti uctu. Ak zvecsim ucet na dvojnasobok pomocou pozicky a plne ho zainvestujem, tak je to to iste, ako ked kupim nejaky derivat s pakou 2:1.

Ludia pouzivaju paku aj v beznom zivote, hypoteky a hlavne podnikanie.Neuvedomuju si asi plne riziko, do akeho tym idu.
Ak ma niekto 100 000 Euro a pouzije ich ako akontaciu pri nakupe strojov na lizing za 1 000 000 Euro, tak ide do podobneho rizika, ako keby za tych 100 000 Euro nakupil ES-ko na plny margin na pozicne obchodovanie.(paka 1:10 versus paka 1:13)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Juggler: Konecne jeden prispevok ktory je k veci. Sice sa nezhodneme, ale aspon nepises hluposti a objasnujes svoj postoj. Zato si tvoj prispevok vazim a zaroven mozeme o tom diskutovat.

Tvoj postoj k celemu trhu je postoj investora a cloveka ktory drzi pozicie dlho. Preto pises o poklese trhov v %. Preto vobec pises vlastne o poklese. Lebo to je to co vas ludi co nakupujete akcie najviac obmedzuje. Ano da sa shortovat aj akcie ale 85% ludi to v zivote neurobi a vacsina z nich ani nevie ze to ide. Obchodnika absolutne nezaujima ci trh klesa alebo stupa. Mne je to uplne sum a fuk. Jedine co potrebujem aby som zarobil je pohyb. Hore, alebo dole. Short alebo long.

1. Tiez nesuhlasim s tym co pises, ze ked obchodujes do swingu tak ta moze ovplyvnit iba teroristicky utok. Vsetky investicie su rizikove, ci investujes do akcii, opcii, komodit, podnikania alebo nehnutelnosti. Nehnutelnosti boli tiez donedavna prezentovane ako bezrizikova investicia a vidis ako to dopadlo. Tvrdit ze nakupovat akcie a drzat je vzdy z dlhodobeho hladiska vyhodne je po nedavnych krachoch na burzach tiez trochu odvazne. Strategia buy and hold v tychto turbulentnych dobach je proste az prilis odvazna na moj vkus. Takze co je vlastne rizikovejsie? Obchodovanie komodit kde ti je jedno ci trh klesa alebo stupa a kde mozes aj na krachu v burze celkom dobre zarobit (vid. moj priklad zo 7.5.2010), alebo investovanie do akcii kde ta ovplyvnia externe faktory ovela vyraznejsie a kazdy prepad na burze je tvoja strata?

2. Preco je strategia buy and hold rizikova? Pozri sa na svoje priklady. Vsade pises nieco v zmysle: "nakupis za cely svoj kapital akcie SPY" a pod. Prave absencia paky sposobuje zvysene riziko. Zoberme tvoj prvy priklad. Mas 100 akcii SPY za 10 000. Cely cas pisete ako trhy preskakuju stop lossy a robia gapy a pod., tak berme toto ako realne riziko. T.j. neviem sa spolahnut na SL, lebo ho trh preskoci. Na to aby si zarobil 1000 USD potrebujes aby hodnota akcie stupla o 10% a riskujes 10 000 USD. RRR je 10:1. Mozes teoreticky prist o svojich 10k lebo si 100% zainvestovany a tvoj CASH je na trhu.

A teraz to porovnaj s obchodovanim trhu TF. Znovu je moj ciel zarobit 1000 USD. Aj ked sa to da niektore dni aj s jednym kontraktom so stastim, tak je to malo realne. So 4 kontraktami je to uplne realne. S kazdym z kontraktov ti staci zarobit 25 tickov. T.j. otvoris poziciu so 4 kontraktami. Znovu berme sci-fi ze SL je preskoceny a pod. Stratis z uctu max. margin x pocet kontraktov. U mojho brokera je margin na TF a jeden kontrakt 500 USD cez den. T.j. absolutny risk je 2000 USD.

Kto riskuje viac? Akciovy investor ktory je 100% investovany a moze prist o vsetko alebo obchodnik ktory moze prist o zalohu?

3. Vyssie boli extremne situacie, ale popisme si ako to funguje normalne. Vsetko co som popisal v bode 2 plati ale je to realna situacia z praxe a nie sci-fi. T.j. SL funguju s maximalne nejakym slippageom. Ked zariskujes v akciach bez paky, tak musis vstupit do trhu s cashom a tiez SL (ci uz mentalne alebo tvrde je v cash). T.j. podla volatility pohybov danej akcie stanovis ze toto je este sum trhu a toto je uz pohyb v ktorom nechcem byt. Sam ti neviem napisat kolko realne musis zvolit ako svoj SL v dolarovom vyjadreni v tvojom prvom pripade aby si ustal bezne korekcie na trhu s danou akciou. Spolieham sa na tvoj zdravy usudok, ale urcite sa chapeme ze musis v trhu nechat vyssi SL ak je bez paky (plati rovnaky princip ako cely cas prezentujes pohyb bez paky vs. pohyb s pakou).

Znovu porovnajme s realnym prikladom v trhu TF. Vstupim so 4 kontraktami. RRR mam 1:3. T.j. pre moj profit target 250 USD, zvolim SL 80 USD (btw. toto su realne obchodovatelne SL na trhu TF). T.j. pri 4 kontraktoch so SL 80 USD, riskujem 320 USD. Bud zarobim 1000 USD, alebo prerobim 320 USD (alebo vystupim skor a vysledok bude nieco medzi tym). Ovela nizsie riziko ako v prvom pripade.

4. Prepad trhov. Ukaz mi jednu komoditu ktora sa prepadla za den na 0. Pri akciach sa to stava. Uznavam ze nie casto, ale stava sa to aj pri najobchodovanejsich akciach (Lehman Bros. mi napada) a prave to je zakerne. 10% p.a. dlhodobo je pri investovani do akcii slusny vynos a mnohi z amaterov by boli stastim bez seba ak by ho dosiahli. Zase pozri co riskujes a co je tvoj vynos.

Uplny zaver a co je najdolezitejsie pre investora alebo obchodnika je si uvedomit ze ja neriskujem hodnotu akcie, alebo % prepad na trhu. Ja riskujem realny cash. Ci s pakou alebo bez paky. Paka samotna riziko nezvysi ani neznizi. Sam si stanovim kolko chcem riskovat.
Ak je tvoja plánovaná strata 2% z účtu, tak to reálne zrazu znamená, že musíš zatvárať, keď trh poklesne o 0,4% a to znamená len 4 body ( 200 USD).
Alebo ked stupne a som do shortu. A skus teraz prestat rozmyslat tak komplikovane a urob si to ovela ovela jednoduchsie. Chcem riskovat 2% z uctu, t.j. 200 USD. V ES je jeden tick 12,5 USD. Ked sa trh pohne o 16 tickov proti mojej pozicii tak som vonku a prerobil som SL. A je mi uplne jedno aka paka je na danom produkte, lebo ludia neobchoduju hodnotu indexu ale obchdovanu cenu kontraktov. Od tej sa to odvija.

Teoreticky by mohli v CBOT vytvorit komoditny produkt (trh) morskych musli. Skutocna hodnota by spekulanta nezaujimala ak by tento trh obchodovalo dostatocne vela ludi a dalo by sa zarobit na rozdiele v obchodovanej cene produktu. Tiez by im bolo sum a fuk ci jeden kontrakt predstavuje 1 milion ton musli, alebo 1 kg musli. To s rizikom nema absolutne nic spolocne. Jedine riziko co by znasali by predstavoval rozdiel medzi nakupnou a predajnou cenou.
Ak bude trvať na pôvodnej stopke: 2% poklesu trhu, už neriskuje 4 body, ale 20 bodov
Toto je presne bod ktori tu viaceri nechapete. Ja neriskujem % trhu. Ja riskujem svoj cash na ucte. Preto SL bude vzdy % mojho uctu, nie % trhu.
A najhorší scénar? Zobudíš sa v pondelok ráno a ES je o 200 bodov nižšie a tvoj účet 10 000 je vymazaný. Krach. A to si ani nešiel na plnú páku.
Ano ked vstupis do trhu s celym svojim kapitalom. Toto urobi iba uplny hlupak a nie je to nic viac ako ruleta. Obchodnici to NIKDY nerobia. Naopak pri akciach je bezne ze si zainvestovany na 100%.

Stale tu davate priklady, ani nie tak zaciatocnikov pri obchodovani s komoditami ale ludi ktori bud prileteli z marsu, alebo robia vsetko schvalne uplne opacne. Ja dam priklad bezneho investora do akcii (podla mna). Predstav si ze si zainvestoval cely svoj kapital do nakupu akcii absolutneho lidra na trhu. Firmy so storocnou historiou. Chces mat svoje peniaze v bezpeci a preto zainvestujes v auguste 2008 do jednej z najvacsich investicnych bank na svete. Nakupis za 100% kapitalu Lehman Brothers. 9 septembra klesnu akcie na polovicu. Sice si prerobil 50% ale vsetci predsa vedia, ze Lehman nemoze padnut a ked sa akcie takto prepadli tak je to vlastne super prilezitost PRIKUPIT ich lacnejsie. Toto je uplne bezna taktika. Pozicias si dalsie prachy a s pocitom velkeho zadostucinenia dokupis lacne akcie. O par dni bude mat vacsiu hodnotu toaletny papier... pouzity... z obidvoch stran.

Dalsia vec co sa snazim vysvetlit ze samotny vyber trhu tiez nerobis podla paky ale podla volatility na trhu. T.j. otazka ked ides riskovat nie je: Aka je paka na tomto trhu? Ale otazok je viacero:
1. Aky je sum na trhu? Ake velke su korekcie? Po lopate - ked vstupim do trhu v spravny moment a trh sa rozbehne mojim smerom, co je bezne rozpatie pohybu ktory trh robi proti mojej pozicii?
2. Kolko predstavuje tento pohyb v penaznom vyjadreni?
3. Mam dostatocne velky ucet aby som si mohol dovolit obchodovat na tomto trhu?

Moj zaver:
1. Ked zacina zaciatocnik tak ma rovnaku sancu s komoditami ako s akciami. Pri akciach moze prist o vsetko pri jednom krachu, pri komoditach ho viac ovplyvni asi psychika.
2. Paka nema absolutne ziadny vplyv na samotne riziko, ani na riadenie rizika.
3. Investovanie a obchodovanie maju uplne ine ciele.
4. Ak viem obmedzit riziko v akciach aj v komoditach na rovnaku konecnu dolarovu sumu, tak je rovnake bez ohladu na paku.
5. V oboch biznisoch mozu ludia uspiet a zaroven mozu ludia prist o VSETKO.

Toto je uz naozaj moj posledny prispevok k teme. Povedal som k tomu uz uplne vsetko co som chcel a viacere veci som vysvetlil viackrat. Ked sa nezhodneme, tak to je tiez uplne v poriadku.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

jogobela napísal: V mojom ponimani je paka pomer velkosti pozicie ku velkosti uctu.
To je pocet kontraktov. Paka je nieco ine. To je ako by som povedal ze auto je v mojom ponimani vlastne taky vrtulnik :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa jogo »

Pepe2000 napísal: A teraz to porovnaj s obchodovanim trhu TF. Znovu je moj ciel zarobit 1000 USD. Aj ked sa to da niektore dni aj s jednym kontraktom so stastim, tak je to malo realne. So 4 kontraktami je to uplne realne. S kazdym z kontraktov ti staci zarobit 25 tickov. T.j. otvoris poziciu so 4 kontraktami. Znovu berme sci-fi ze SL je preskoceny a pod. Stratis z uctu max. margin x pocet kontraktov. U mojho brokera je margin na TF a jeden kontrakt 500 USD cez den. T.j. absolutny risk je 2000 USD.

Ale tak to nefunguje. Dobre si precitaj zmluvu zo svojim brokerom. Ak ti trh vyrobi GAPOM alebo limitnymi pohybmi vecsiu stratu, ako je margin alebo aj velkost tvojho uctu a tvoj broker nemal moznost tvoju poziciu zatvorit, ma pravny narok tuto stratu vymahat od teba. Na to pozor.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tvoj postoj k celemu trhu je postoj investora a cloveka ktory drzi pozicie dlho. Preto pises o poklese trhov v %. Preto vobec pises vlastne o poklese. Lebo to je to co vas ludi co nakupujete akcie najviac obmedzuje. Ano da sa shortovat aj akcie ale 85% ludi to v zivote neurobi a vacsina z nich ani nevie ze to ide. Obchodnika absolutne nezaujima ci trh klesa alebo stupa. Mne je to uplne sum a fuk. Jedine co potrebujem aby som zarobil je pohyb. Hore, alebo dole. Short alebo long.
? :lol:
ja naozaj vtipné , najmä keď reaguješ na Jugglera. Ale ozaj som rád, že si sem prišiel a napísal nám okrem iného o tom short sellingu. Super vec - hneď to idem poobede vyskúšať a o tri mesiace sa stretneme v klube euro milonárov :D

Ber to športovo - ale naozaj nemusíš školiť niekoho kto tú prácu robí oveľa, oveľa dlhšie ako ty. A dlhšie ako drvivá väčšina traderov v Československu. Na tvojom mieste by som bol pozorný nechal sa poučiť od ľudí, ktorí sú naozaj výrazne skúsenejší ako ty. Konkrétne Juggler a Mika. A mal by si byť rád, že vôbec majú ochotu dať ti nejaké tie lekcie.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

filip glasa napísal:Ale ozaj som rád, že si sem prišiel a napísal nám okrem iného o tom short sellingu. Super vec - hneď to idem poobede vyskúšať a o tri mesiace sa stretneme v klube euro milonárov :D
keby som vedel ze u nas nie si clenom ani sa s tebou nebavim :D
A o com vam tu mam pisat ked si tu ludia mylia paku s marginom a pod.
Ber to športovo - ale naozaj nemusíš školiť niekoho kto tú prácu robí oveľa, oveľa dlhšie ako ty. A dlhšie ako drvivá väčšina traderov v Československu. Na tvojom mieste by som bol pozorný nechal sa poučiť od ľudí, ktorí sú naozaj výrazne skúsenejší ako ty. Konkrétne Juggler a Mika.
Cital si Market Wizards? Ked nie tak odporucam. Su tam ovela vacsi obchodnici ako Mika, Juggler, Ty a zvysok SR+CR dokopy a vacsina z nich ma uplne protichodne nazory na niektore veci. Tak otvor knihu a nauc sa par lekcii sam :wink:
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa shc »

Pepe2000 napísal:A o com vam tu mam pisat ked si tu ludia mylia paku s marginom a pod.
Neviem ci si niekto moze pomylit paku s marginom su to dve uplne odlisne veci ktore ale pracuju spolu.
Margin v podstate vytvara paku nie?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Su tam ovela vacsi obchodnici ako Mika, Juggler, Ty a zvysok SR+CR dokopy
áno, ale zrovna ty sa tu tváriš ako najväčší obchodník na svete a poučuješ ľudí, ktorí o tradingu vedia ohromne viacej a majú neskutočne vaäčšie skúsenosti ako ty. A myslím tým Miku a Jugglera. Ja ani oni nie sú tí, čo by sa povyšovali nad svetových traderov. Ale ty sa tu povyšuješ, poučuješ a dokolečka tvrdíš jak sú Mika a Juggler hlupáci a len ty vieš ako to v tradingu chodí. Pritom okrem teba všetci vieme, že zrovna títo dvaja páni majú naozaj o dosť väčšie vedomosti aj skúsenosti v tradingu ako ty.

PS - tá kniha je zlá. Skús si nájsť históriu ako neskôr dopadli tí traderi spovedaní v tej knihe. Ešte ani neprišla kríza 2008 a už dávno pred tým väčšina z nich zahučala.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

páka, leverage - páka je vždy a vždy aj bude pomer medzi vlastným kapitálom a celkovými aktívami. Teda pomer "vlastných peňazí" a cudzích zdrojov. Je jedno či je to v realitách, v podnikaní, alebo na burze. Páka vždy vyjadruje násobok vlastného kapitálu oproti aktívam ktoré ovládam. A je úplne jedno či tú páku dosiahnem cez margin, hypotéku, alebo ovládaním cenného papieru za kolaterál.
Dokonca aj keď si peniaze požičiaš od fotra s tým, že ich niekedy neskôr splatíš s úrokom, a s týmito peniazmi ideš na burzu, tak aj to je páka. A tá sa ti ešte znásobí použitím marginu a ovladaním veľkého kontraku s malým účtom.
--update---
narychlo vygoogleny aspon jeden z tych Wizardov z knihy Market Wizards:
http://www.forbes.com/global/2005/1226/096A.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Naozajstný kúzelník.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

filip glasa napísal: Ja ani oni nie sú tí, čo by sa povyšovali nad svetových traderov. Ale ty sa tu povyšuješ, poučuješ a dokolečka tvrdíš jak sú Mika a Juggler hlupáci a len ty vieš ako to v tradingu chodí.
A neprekrucas trochu? Nikomu som tu nenapisal ze je hlupak a ani som sa nepovysoval nad nikoho. Jugglerovi som napisal ze si ho vazim a viackrat. Tak sklidni hormon. To ze som napisal ze pohlad Jugglera je pohlad investora/pozicneho obchodnika vyplyva z toho ako sa vyjadruje. T.j. pokles trhu o x%. Nie je v tom nic pejorativne a je smutne ze to ty takto vidis. Je to proste sposob vyjadrovania cloveka ktory investuje svoje peniaze dlhodobo - ten sa pozera na pokles trhu v %. Ked mi niekto bude hovorit kolko pipsov zarobil, tak ho zas budem tipovat na obchodnika na forexe. Nic viac, nic menej. Neviem s cim mas problem. To ze nesuhlasim s niekym kto sa zivi obchodovanim nerobi ani z neho ani zo mna hlupaka. Mame odlisny nazor, to je vsetko.
Dokonca aj keď si peniaze požičiaš od fotra s tým, že ich niekedy neskôr splatíš s úrokom, a s týmito peniazmi ideš na burzu, tak aj to je páka.
Nie nie je ak za tie peniaze rucis majetkom v hodnote penazi alebo este vyssim. A neodbocuj od temy. Precitaj si este v starom threade o e-mini ktory si rozdelil, kde pise Juggler a Mika o zapakovanych komoditnych produktoch. Zjavne nemali na mysli pozicane peniaze, ale paku ktora vznika tym ze v komoditach si schopny malou sumou penazi ovladat velku hodnotu komodity. Takze nezavadzaj.

Myslel som si ze toto nebude jedno z tych for, ktore maju svojich 2-3 hrdinov a to co povedia je vyryte do kamena a od kazdeho sa ocakava ze bude suhlasit lebo je neskuseny, nic nevie a pod. Myslel som si naivne ze na forach sa vymienaju info a diskutuje sa. Vsetci uspesni traderi ktorych poznam maju jedno spolocne - su to velke individuality so svojim pohladom na vec a svojou pravdou. O tom je aj ta kniha, ktora tvrdis ze je zla. Si ju cital, alebo si iba pocul od niekoho ako v pripade kurzov financnika? Pytam sa preto ze 90% traderov ju odporuca prave preto ze je velmi dobre vidno ake pristupy k obchodovaniu mozes zvolit. A ze traderi z nej skrachovali? Paul Tudor Jones II je nr. 336 vo Forbes 500 a par dalsich sa tam tiez nema zle. Ked sa ti zda ze ta kniha je zla, tak skus jednu alebo druhu najznamejsiu knihu od Douglasa. Celkom pekne vysvetluje ako ludia vnimaju realitu a co povazuju za pravdu. Som myslel ze prave ty by si to mohol chapat ked tie knihy predavas a potom by ti nepripadalo divne ze ludia maju odlisne nazory.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zjavne nemali na mysli pozicane peniaze, ale paku ktora vznika tym ze v komoditach si schopny malou sumou penazi ovladat velku hodnotu komodity. Takze nezavadzaj.
toto tvoje vyjadrenie len dokazuje, že nerozumieš tomu čo je to páka. Ja nezavádzam. Ja ti vysvetľujem čo to je tá páka. Ale ty ten pojem chápeš stále posvojom. Celý svet chápe leverage ako určitý pojem - to som ti už vysvetlil. Ty si to chápeš po svojom - ako kopec iných vecí. Preto je také ťažké s tebou diskutovať.
Lebo tebe môže človek 1000x tvrdiť že je to inak, ale ty budeš stále omieľať o tom ako mi tu píšeme hlúposti a ničomu nerozumieme a len ty máš pravdu.

Čo sa týka Miku a Jugglera, tak samozrejme s nimi nemusíš súhlasiť. Len som sa ti skúsil vysvetliť, že naozaj nemusíš zrovna im dvom vysvetľovať niečo, čomu oni dvaja rozumejú lepšie ako ty.

Čo sa týka Jugglerovho komentáru - skús si ho prečítať ešte raz a zistíš, že on nepísal o sebe, ale popisoval len určitý názorný príklad.
90% traderov ju odporuca prave preto ze je velmi dobre vidno ake pristupy k obchodovaniu mozes zvolit.
A vôbec im nevadí, že zhruba polovica tých Wizardov tam klame. Konkrétne tento je podvodník par excellence:
http://www.forbes.com/global/2005/1226/096A.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prečo tomu 90% verí a tú knihu doporučuje? Prečo ani trošku nepochybuješ o tom čo si niekde v knihe, alebo na internete prečítaš? Ja ti napíšem inú vetu s 90%tami:
90% kníh aj článkov o tradingu sú kecy a výmysly - tohoto by si sa mal držať a tvojim peniazom sa bude dariť do budúcna lepšie.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Pepe2000 neber tento moj prispevok v zlom, chcem ti len vysvetlit moj pohlad preco asi tvoja snaha nepadla na urodnu podu. Toto forum nie je o 2-3 ludoch a zdaleka ich neberie nikto, ze pisu do skaly vytesanu pravdu ale je tu z kazdej strany niekto kto ked ma pocit, ze sa danej teme rozumie tak sa pokusi pomoct a vysvetlit a nikomu nenanucuje svoj nazor.
Tvoje prispevky su pisane prave tym sposobom ako postulaty, ktore su nevyvratitelne a vzdy to zaklincujes tym, ze inym napises, ze sa nevyznaju, ze nikdy realne neobchodovali.
Mozno by bolo dobre reagovat vecne a nehodnotit hned tych ludi ak ich nepoznas, nerobit rychle zavery.

Toto forum citaju aj novacikovia a pre novacika a jeho ucet moze byt znicujuce ked napises, ze ked ide cez paku tak jeho absolutny risk je margin x pocet kontraktov, lebo jeho strata moze byt ovela vyssia. A preto je lepsie vystrihat ludi pred pakou a ti ktori vedia o co ide pri obchodovani na paku ti si uvedomuju co robia.

A inac tu paku tak ako ju opisujeme viaceri chape velke mnozstvo ludi, takze je podla mna dost silne tvrdenie, ze to nikto z nas nechape. http://www.investopedia.com/terms/l/lev ... z1jLzHAPv0

Kazdopadne by som bol radsej keby sa riesili rozumne veci a napriklad mne sa prave pred rokmi najviac pozdavali komodity konkretne kukurica a bol by som velmi rad keby si radsej popisal nieco o TF trhu ako ho vnimas ty, akym sposobom ho obchodujes, pripadne zverejnil nejake obchody. Tam by bolo najlepsie vidno aky mas pristup k riziku a tak.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

mna by zase zaujímalo, kolko je reálne tých gapov a iných situácií kedy ti preskočí SL a nezrealizuje sa.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa sufo »

Cez noc a hlavne cez vikend sa gapy mozu vyskytnut, cez den pri nejakych brutalne mienkotvornych spravach.

Mne naposledy gap preskocil SL na SP500 indexe (http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 962#p53962" onclick="window.open(this.href);return false;).
Dalsie gapy sem daval nedavno Coudy (http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 517#p53517" onclick="window.open(this.href);return false;).

Zaujimave je, ze ich nemusi byt vela a casto. Staci ti aj jeden ak si v nejakom obchode dobre nalozeny a urobi ti o dost vacsiu stratu aku si planoval.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ale ten tvoj preskočený SL bol na CFD v XTB. To sa nepočíta :D
Myslel som skôr na burze
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Filip: Toto je Mikov prispevok z e-mini.
takze ziadnena pakovane e mini , ziadne napakovane komoditne drivaty, a ziadny napakovany forex. pekne od podlahy studium zakladov a obchodovanie 1:1
Pise sa o napakovanych komoditnych derivatoch a je to v threade o e-mini. Nepise sa o pozicanych peniazoch. Aj keby bola pravda to co pises, tak potom: A keby to mysleli tak ze paka im vznikla tym ze si pozicali peniaze, tak potom aky by bol rozdiel medzi nakupom akcii a komodit za tuto "paku".
A vôbec im nevadí, že zhruba polovica tých Wizardov tam klame. Konkrétne tento je podvodník par excellence:
http://www.forbes.com/global/2005/1226/096A.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Filip, toto je perfektny priklad preco tato diskusia nefunguje. Nie je to preto ze iba ja tvrdim ze mam pravdu, nie preto ze tu ludi nazyvam hlupakmi. Je to preto ze mas (a niektori dalsi) velmi uzatvorenu mysel pre nove myslienky a hlavne ze ani poriadne necitas co napisem. Prvym predpokladom dialogu je ze druhu stranu aj pocuvas. Potom tu pises (a teraz budem veeeeeeelmi diplomaticky) polopravdy ako v tomto pripade. Takze este raz sa ta pytam a bud chlap a napis pravdu: CITAL SI MARKET WIZARDS? Lebo keby si cital tak by si sem tuto (vsimaj si ze davam pozor aby som ta neurazil) DEZINFORMACIU nenapisal. Ten pan ktoreho spominas nebol ani v MARKET WIZARDS a ani v NEW MARKET WIZARDS. Obe su perfektne knizky, ktorych hlavnym prinosom nie je TA alebo konkretne postupy ale skor psychologia, motivacia a hlavne to ze kazdy ma na trhu svoju moznost najst si svoju cestu.
Prečo ani trošku nepochybuješ o tom čo si niekde v knihe, alebo na internete prečítaš?
Toto zase vobec nie je pravda. To som nikde nenapisal. Pisal som ze kniha ako celok je OBROVSKYM prinosom. Obrovskym. Napisem to inac. Keby som mal niekomu kto chce zacat s tradingom iba jednu JEDINU knihu, tak je to stary original Market Wizards. Kto chce si dolezite ponaucenia zoberie, kto nie tak si ju musi precitat este raz. Dojal si ma svojim zaujmom o moje peniaze, tak jedna mala rada na oplatku: Ked predavas knihy o investovani a tradingu, tak nie je velmi vhodne pisat ze 90% z nich su bludy a potom zhodit jednu z knih. Nie je to dobre pre biznis. :wink: Ze si to myslis osobne je druha vec
90% kníh aj článkov o tradingu sú kecy a výmysly
Neviem ci 90% ale v tomto sa zhodneme ze vacsina obchodnikov, ktori sa takto prezentuju nerobia skutocne obchody a tiez ze vacsina clankov o tom su bludy. Prave naopak ja velmi pozorne filtrujem informacie, lebo skor by som povedal ze 90% vsetkych clankov a sprav v masmediach su bud hluposti alebo schvalne manipulovane info.
tohoto by si sa mal držať a tvojim peniazom sa bude dariť do budúcna lepšie.
Budem sa toho drzat aj nadalej. Diky moc za zaujem o moje peniaze. Uz teraz sa maju ovela lepsie :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"