Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

Z môjho pohľadu je najpravdepodobnejší ekonomický vývoj pre Eurozónu na najbližších minimálne päť rokov stagnácia, a to som ešte optimista, a keďže ide o iný názor, ako má väčšina, uvažujem, ako ho efektívne zoobchodovať, chcem ale investovať len menšiu časť svojho kapitálu rádovo v pár tisíc eur.

Ako najjednoduchší variant sa mi javí shortovať nejaký certifikát, možno aj ETF ( vyhnem sa v tomto prípade kreditnému riziku??), skôr by ma však zaujímali put opcie..

Aký nástroj by ste mi poradili a u ktorého brokera je k dispozícii? A čo podkladové aktívum? osobne uvažujem shortovať francúzsky CAC,ale aj tu som otvorený radám...

Vopred díky
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Rado »

Stagnácia znamená pohyb do strany a tam short nepripadá do úvahy. V prípade, že trhy pôjdu skutočne do strany, tak na putkách zarobíš iba, keď ich budeš predávať. O recesii už začínajú písať novinári, tak by som sa pomaly chystal na long. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7057
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 277 times

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Stagnácia znamená pohyb do strany a tam short nepripadá do úvahy. V prípade, že trhy pôjdu skutočne do strany, tak na putkách zarobíš iba, keď ich budeš predávať.
Ved hej, ale pokial viem, v Europe bezny klient brokera opcie nevie predavat. Teda aspon priamo na burze a nie nejake CFD-ka s vysokymi spreadmi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa filip glasa »

čo chceš shortovať európsku úniu :?: myslím, že na ňu ETFko nezoženieš :D
Alebo vývoj HDP? Ani na to nezoženieš ETF.
Alebo niektorý akciový index, prípadne Euro? Ak euro tak voči akej mene?
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Biosko »

jogo napísal: Ved hej, ale pokial viem, v Europe bezny klient brokera opcie nevie predavat. Teda aspon priamo na burze a nie nejake CFD-ka s vysokymi spreadmi.
So spreadom cca 10pips prinajhorsom
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

Ja obchodujem niečo podobné.
Používam na to reverzné bonus certifikáty na DAX.
Vyhľadávam ich napríklad tu:
http://zertifikat.finanzen.net/zertifik ... _equals=15
Obchodujem cez brokerjet

Momentálne je práve situácia (trh je dosť hore), ktorá praje takejto investícii.
Konkrétne napríklad certifikát:
http://zertifikat.finanzen.net/zertifik ... nce/GT1N43

Keby si mal ďalšie otázky, kľudne sa spýtaj, obchodujem zrejme to, čo by si chcel.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa mircof »

Tibor napísal:...
Používam na to reverzné bonus certifikáty na DAX.
...
Donedávna bola na ariva.de uvádzaná nadhodnota takýchto bonusov, pri reverzoch dosť podstatný údaj. Tento Tvoj GT1N43 je síce dosť ďaleko od bariéry, ale tá nadhodnota je strašne vysoká. Prečo práve tento? Predpokladám, že do splatnosti ho držať asi neplánuješ?
Pozn k obr. ten vľavo je Tvoj, vpravo ten, čo majú teraz BBI v modelovom portfóliu.
Prílohy
Bonus reverz.jpg
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

mircof napísal:
Donedávna bola na ariva.de uvádzaná nadhodnota takýchto bonusov, pri reverzoch dosť podstatný údaj. Tento Tvoj GT1N43 je síce dosť ďaleko od bariéry, ale tá nadhodnota je strašne vysoká. Prečo práve tento? Predpokladám, že do splatnosti ho držať asi neplánuješ?
Pozn k obr. ten vľavo je Tvoj, vpravo ten, čo majú teraz BBI v modelovom portfóliu.
Ten z BBI má bariéru pod 8000 DAX bodov, súčasná hodnota je cca 7440, t.j. odstup je len pár (6-7%). To je pre mňa veľmi blízko.
Ja obchodujem s časovým horizontom 12-24 mesiacov, takže aj ten môj možno budem držať do splatnosti.
Aj keď v poslednom období to bolo na trhu hodne turbulentné, takže po výrazných prepadoch som z investície väčšinou vystúpil pred splatnosťou.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

mircof napísal:nadhodnota je strašne vysoká.
Čo konkrétne znamená tá nadhodnota? Čo si mám pod tým predstaviť? Resp. čo je to ten vypočítaný kurz (ktorý je nižší, ako aktuálny, za ktorý sa to predáva)? Ako ho počítajú?
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa mircof »

Nadhodnota/podhodnota hovorí o cene papiera voči kopírovanému podkladu, je to dôležité v prípade deaktivácie bonusu /prerazení bariéry/.
Link na jedno solídne, ale už takmer mŕtve fórum, dobrá debata o reverz bonusoch /nielen o nich/.
http://lazybear.getgoo.net/t170-reverse ... kat-obecni" onclick="window.open(this.href);return false;

prikladám aj ten excel na prepočet nadhodnoty, kedysi mi no poslala "Velká medvedica", možno ho využiješ pri svojom obchodovaní.
Prílohy
Výpočet revers.xls
(25 KiB) 250 stiahnutia
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

mircof napísal:Nadhodnota/podhodnota hovorí o cene papiera voči kopírovanému podkladu, je to dôležité v prípade deaktivácie bonusu /prerazení bariéry/.
Link na jedno solídne, ale už takmer mŕtve fórum, dobrá debata o reverz bonusoch /nielen o nich/.
http://lazybear.getgoo.net/t170-reverse ... kat-obecni" onclick="window.open(this.href);return false;

prikladám aj ten excel na prepočet nadhodnoty, kedysi mi no poslala "Velká medvedica", možno ho využiješ pri svojom obchodovaní.
Vďaka mircof. Pridám sem link z tej diskusie so vzorcom na výpočet nad/pod hodnoty
http://lazybear.getgoo.net/t309-nadhodn ... ers-bonusu

Toto číslo si ja intuitívne počítam odkedy do reverzných bonusov investujem.

Ale chcel by som pochopiť jeho zmysel, resp. poznať odpovede na viacero otázok:

Je možné, že iný emitent by mal pri inak zhodných parametroch lepšiu cenu na certifikát? T.j. s nižšou nadhodnotou?
Pretože ja som vždy taký hľadal, ale nikdy som nenašiel.
Znamená tá nadhodnota to, že keby som si teoreticky podobný inštrument vyskladal z nejakých opcií (si myslím, že emitent to skladá z nejakých opcí, či podobných "základnejších" finančných nástrojov) dostal by som sa k inštrumentu s nižšou nadhodnotou?

Pretože ja som zatiaľ vydumal len toľko, že čím vyššia nadhodnota, tým horší pomer riziko/výnos v prípade prelomenia bariéry. Čo mi ale potom vychádza, že čím bližšie k bariére, tým bude nadhodnota nižšia. Tesne pred prelomením bariéry musí byť nadhodnota cca na nule.

No ale samozrejme chápem, že to neplatí z druhej strany. Že sa môže stať, že nadhodnota bude nízka a od bariéry bude dosť ďaleko a ešte k tomu bude šanca na dobrý výnos. Akurát taký reverzný bonus som teda videl veľmi sporadicky. Ak vôbec. A to tieto inštrumenty pozerám už nejaký ten rok.

Takže vysoká nadhodnota hovorí o nevýhodnosti certifikátu v prípade prelomenia beriéry. A to z môjho pohľadu teda znamená, že by som jej hodnotu mal brať aj s ohľadom na pravdepodobnosť prelomenia beriéry. Čisto kvôli vyjasneniu: ak budem považovať prelomenie bariéry za 5 x pravdepodobnejšie, tak ja by som intuitívne vynásobil nadhodnotu toho certifikátu piatimi.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa mircof »

Tibor napísal:Je možné, že iný emitent by mal pri inak zhodných parametroch lepšiu cenu na certifikát? T.j. s nižšou nadhodnotou?
Je, len treba hľadať. Pár krát sa dokonca stalo, že emitent zle kótoval, následne cenu upravil, zrealizované obchody dokonca nestornoval.
Tibor napísal:Znamená tá nadhodnota to, že keby som si teoreticky podobný inštrument vyskladal z nejakých opcií (si myslím, že emitent to skladá z nejakých opcí, či podobných "základnejších" finančných nástrojov) dostal by som sa k inštrumentu s nižšou nadhodnotou?
Na toto neviem odpovedať.
Tibor napísal:Pretože ja som zatiaľ vydumal len toľko, že čím vyššia nadhodnota, tým horší pomer riziko/výnos v prípade prelomenia bariéry. Čo mi ale potom vychádza, že čím bližšie k bariére, tým bude nadhodnota nižšia. Tesne pred prelomením bariéry musí byť nadhodnota cca na nule.

Čím je vyššia nadhodnota, tak v prípade prelomenia bariéry sa cena certifikátu viac vzdiali od skutočnej ceny podkladu. S bonus-reverzu sa totiž stáv put-cert kopirujúci podklad. Nadhodnota sa ešte viac zvyšuje s blížiacou sa splatnosťou certu.
Tibor napísal:Takže vysoká nadhodnota hovorí o nevýhodnosti certifikátu v prípade prelomenia beriéry. A to z môjho pohľadu teda znamená, že by som jej hodnotu mal brať aj s ohľadom na pravdepodobnosť prelomenia beriéry.
Presne tak ako píšeš. Ideálne je nakúpiť cert s podhodnotou. :)

Ešte poznámka: nakupovať priamo od emitenta vie byť niekedy celkom "zábavné" - prestane kótovať "z technických problémov", zmení parametre certu /pri warrantoch/, o obchodnom čase ani písať nebudem /moja nedávna skúsenosť s RBS - niečo kotuje od 08,00 do 22,00, niečo iba do 20,00/, roztiahne spread, ...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked kupis certifikat od emitenta, tak nevies predat na burze?
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa mircof »

filip glasa napísal:ked kupis certifikat od emitenta, tak nevies predat na burze?
samozrejme, že viem - akurát poplatok je dvojnásobný oproti obchodu s emitentom :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak to su potom tie zmeny spreadu a podmienok zo strany emitenta do hodnoty straty cca 7 EUR. Cize relativne malo. Inak by si to proste predal na burze za klasickych 14 EUR ci kolko.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

vďaka Tibor, presne niečo takéto som mal na mysli, musím sa na to ešte bližšie pozrieť- teraz nie je čas- potom možno budú aj otázky :)

inak mimo témy, z tvojho blogu viem že si bol v Jordánsku, tiež sa chystám, podrobnejšie cestopisy niekde zverejňuješ?
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

Satyricon1 napísal:vďaka Tibor, presne niečo takéto som mal na mysli, musím sa na to ešte bližšie pozrieť- teraz nie je čas- potom možno budú aj otázky :)
Potom mi pre istotu napíš aj na mail, nechodím už na toto investičné fórum tak často, ako kedysi. Ale diskutovať samozrejme môžeme potom aj tu. Tiež by som rád diskutoval s niekým, kto má podobné investičné zámery / náhľad. Zaujímam sa o to už roky a Ty si prvý, čo som stretol, že sa zaujíma o podobnú investičnú stratégiu.

P.S.: cestopisy oveľa viac čítam, ako píšem. Ale ak máš konkrétne otázky, tak podobne, ako ohľadne investovania, kľudne napíš mail.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

Možno by som predsa len krátko opísal moju investičnú stratégiu, ak by tu bol niekto, kto by podobne ako ja a Satyricon1 chcel obchodovať macro názor, že európske akciové trhy nebudú rásť.

Obchodujem revezrné bonus certifikáty na DAX.
DAX preto, že preň je takých certifikátov hodne a preto, že ponúkajú zaujímavé zhodnotenie.
Skúšal a obchodoval som podobne aj Euro Stoxx 50, podobne by to bolo s CAC.
Viem, že sa dopúšťam značného zjednodušenia, keď používam práve a len index DAX.

Obchodujem len vtedy, keď vidím príležitosť, čo v mojom prípade znamená, že hodnota DAX je dosť vysoko. Inak držím hotovosť.
Časový horizont pre kupovaný certifikát je cca 12-24 mesiacov.
Ak som nakúpil veľmi dobre a trh sa razantne prepadne, investíciu ukončím, preferujem hotovosť a likviditu.
Ak trh ide skutočne len do strany, resp. mierne nahor (proti mne), držím certifikát do splatnosti.
Ale pri tých turbulenciách som do splatnosti držal skutočne minimum pozícií.

Ďalej robím presne to, čo sa vraj nemá. Dokupujem do straty. Keď ide index nahor, kúpim ďalší certifikát, s vyššou bariérou.
Certifikáty kupujem s beriérou 15%+, ideálne 20%+.
Mám tak okolo 5 pozícii, takže toho dokupovania zasa až tak veľa nie je :)

Zhodnotenie nepočítam p.a., ale absolútne. Kupujem certifikáty za ceny, ktoré by za očakávaných okolností (DAX neprelomí beriéru) vyplatili 20%+ prémiu. Je to kvôli tomu, aby bol priestor na predčasný výstup z pozície pri dobrom (t.j. výrazne nadol) smere trhu. Lebo predčasne vystupujem až keď mám min. 10%+. To kvôli poplatkom (brokerjet).
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Aku to ma vyhodu v porovnani s kupenim DAX short u XTB a nastavenim TP 10% a SL 20%?
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

jaroslav80 napísal:Aku to ma vyhodu v porovnani s kupenim DAX short u XTB a nastavenim TP 10% a SL 20%?
Neviem odpovedať. Nechcem tomu venovať toľko času, aby som pochopil všetky možnosti, ktorými by sa dala realizovať moja investičná stratégia. Ja som si našiel túto, som spokojný.

Toto vlákno začalo otázkou, ako obchodovať daný makro názor. Bude len prínosom, ak opíšeš, ako technicky funguje tebou spomínaný inštrument. Ja sa priznám, že ani neviem, čo to je. Len sa mi (zrejme zle) zdá, že DAX short zarobí len vtedy, keď DAX poklesne. Reverzný bonus zarobí, keď DAX nevzrastie viac, ako povedzme o 20%.
Dnes je DAX pod 7500 a pekné reverzné bonus certifikáty sú s bariérou 9000+, t.j. kúpa je 20% pod bariérou.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ano, myslel som klasicky short DAX. A mas pravdu ze ten by zarobil len pri poklese voci urovni uzavretia obchodu. Ty zarobis este aj pri 20% vzraste.

Co sa stane ak DAX poklesne na 6000? Zarobis rovnako ako keby ostal na 7500? (V tom priklade ze kupis DAX short certifikat na 7500 a s barierou 9000).

Nesnazim sa vyvracat tvoju strategiu. Tiez sa len pytam na potencialne vyhody/nevyhody toho.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

jaroslav80 napísal: Co sa stane ak DAX poklesne na 6000? Zarobis rovnako ako keby ostal na 7500? (V tom priklade ze kupis DAX short certifikat na 7500 a s barierou 9000).
Pri poklese zarobím stále rovnako.
Skúsme radšej na príklade:
http://zertifikat.finanzen.net/zertifik ... nce/GT1N43
Kúpim teraz za 56,- ak to neprerazí bariéru 9500 do splatnosti (o cca 24 mesiacov) dostanem 81,50, t.j. cca +45%.
Ak to prelomí bariéru 9500, bude to zlé, dostanem 10000 - hodnota pri splatnosti * 0,01.
T.j. ak to prelomí bariéru a zostane hore napr. na 10000, prišiel som o všetko.
Ak to len prelomí bariéru ale pri splatnosti bude napr. na 9000, dostanem 10 euro, strata teda cez 80%.

Môžem voliť aj také cert, ktoré majú nižšie straty pri prelomení bariéry, adekvátne klesne aj ponúkaná prémia.

Ak však DAX klesne napr. na tých 6000, cena môže stúpnuť a môže byť zaujímavé vystúpiť skôr.
http://www.ariva.de/GT1N43
Tu si môžeš modelovať scenáre (vpravo vyššie, "Rechner")

Ak si teda myslel klasický short, tak ten nerobím práve preto, že ja obchodujem makro názor, že DAX nebude prudko rásť, resp. že pôjde do strany. Takže cez short na mojom makro názore nezarobím.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zaujimave.

Tak ak mas nazor ze najblizsie 2 roky DAX pojde do strany v rozmedzi 7000-9000, dalo by sa to zobchodovat aj cakajucimi prikazmi.
7500 long, stoploss 7000, takeprofit 8000.
8500 short, stoploss 9000, takeprofit 7500.

A tak stale dokola 2 roky.

To ktora strategia je vyhodnejsia ohladom poplatkov a ktora prinasa vyssi zisk pri nizsom riziku, to by museli preratat povolanejsi.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

Viac menej mi je všetko jasné, ale ty Tibor investuješ do reverse-bonus cert alebo capped reverse-bonus cert? mne sa skôr pozdávajú tie druhé...je u nich aj väčší výber....pri DAXE si nie som úplne istý, CAC má zase nízko postavené bariéry, preto by som išiel asi do EUROSTOXX 50. zatiaľ sa mi najprijateľnejšie javí tento
http://zertifikat.finanzen.net/zertifik ... dex/GS7LC4

akýkoľvek z týchto cert teda nakúpim cez brokerjet?
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

Satyricon1 napísal:Viac menej mi je všetko jasné, ale ty Tibor investuješ do reverse-bonus cert alebo capped reverse-bonus cert? mne sa skôr pozdávajú tie druhé...je u nich aj väčší výber....pri DAXE si nie som úplne istý, CAC má zase nízko postavené bariéry, preto by som išiel asi do EUROSTOXX 50. zatiaľ sa mi najprijateľnejšie javí tento
http://zertifikat.finanzen.net/zertifik ... dex/GS7LC4

akýkoľvek z týchto cert teda nakúpim cez brokerjet?
Ci certifikat ma, alebo nema cap, to mne je jedno. Ale velkost vyberu je pre mna podstatny parameter. Ten, co si napisal sa mi celkom paci, zapadol by do mojej strategie. Vcitane jeho parametrov. Cez brokerjet ho kupis. Kupis tam imho vsetky, co najdes cez ten finanzen.net. Aspon ja sa nepamatam, ze by som nejaky nevedel kupit. Ale aj preto je dobre mat vyber z cim sirsej ponuky.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

Tiež som nevidel nejaký význam či je cap alebo nie je...a pri tom EUROSTOXX sa mi zdalo rozumné dať bariéru na tých 3050, 3000 je silná rezistencia a výnos je tiež slušný
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa mircof »

Odpovedám tu, pretože tu bola pôvodne tá otázka:
Tibor napísal: Akurát v inej téme som sa pýtal, čo znamená nadhodnota reverzného bonusového certifikátu. A opäť som dostal odpoveď akoby z paralelného sveta: kupuj certifikáty s najnižšou nadhodnotou. A mne z výpočtu toho čísla vychádza, že najnižšia hodnota toho čísla je (AJ) vtedy, keď je certifikát testne pred prelomením bariéry, t.j. presne pre tým, než sa dané investičné rozhodnutie ukázalo ako zlé.
:o Predpokladám, že keď vyberáš nejaký reverz, tak tých parametrov máš nastavených viac, nadhodnota by mala byť jedným z nich. Keď vyfiltrujem viac reverzov s podobnými parametrami, tak by som sa rozhodol pre ten, ktorý má nižšiu nadhodnotu. Vyber nejaký reverz, u ktorého je predpoklad prelomenia bariéry, sleduj ho /hlavne jeho nadhodnotu/ a uvidíš čo sa presne stane po jej prelomení /cena certu vs podkladu/. No a potom sa hypotéza premení na realitu. :wink:
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

mircof napísal: Predpokladám, že keď vyberáš nejaký reverz, tak tých parametrov máš nastavených viac, nadhodnota by mala byť jedným z nich. Keď vyfiltrujem viac reverzov s podobnými parametrami, tak by som sa rozhodol pre ten, ktorý má nižšiu nadhodnotu.
Nadhodnota je zaujimava len a prave pre pripad, ze bude prelomena bariera. Ja si vyberam take certifikaty, aby prelomena nebola. Takze mne pride "racionalne" porovnavat nadhodnoty pri certifikatoch s velmi podobnou barierou. To chapem, robim to od zaciatku a bez toho, aby som vedel, ze ta hodnota sa vola nadhodnota.

No a potom si mi ako alternativu k mojmu certu s barierou DAX 9500 uviedol cert s barierou DAX 7950 s odovodnenim, ze ma vyrazne nizsiu nadhodnotu. A som strateny :( Dostal som od Teba radu, ktoru som absolutne nepochopil. Rovnako ako teoriu efektivneho trhu.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

mircof napísal: Vyber nejaký reverz, u ktorého je predpoklad prelomenia bariéry, sleduj ho /hlavne jeho nadhodnotu/ a uvidíš čo sa presne stane po jej prelomení /cena certu vs podkladu/. No a potom sa hypotéza premení na realitu. :wink:
Ja som pisal o nadhodnote tesne PRED prelomenim bariery, resp. v malej (kladnej) vzdialenosti od bariery, t.j. pri jasne vysokom riziku prelomenia bariery.

Podla mna vtedy bude nadhodnota nizka. Mylim sa?
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa mircof »

Tibor napísal:Nadhodnota je zaujimava len a prave pre pripad, ze bude prelomena bariera.
Toto hlavne zaujíma tých, ktorí chcú byť "konzervatívno-agresívny" pri svojom obchodovaní, nekupujú ten reverz kvôli tomu, aby ho držali niekoľko mesiacov. Ak Tebe vyhovuje toto:
Tibor napísal:Ja si vyberam take certifikaty, aby prelomena nebola. Takze mne pride "racionalne" porovnavat nadhodnoty pri certifikatoch s velmi podobnou barierou. To chapem, robim to od zaciatku a bez toho, aby som vedel, ze ta hodnota sa vola nadhodnota.
tak to robíš dobre!
Tibor napísal:No a potom si mi ako alternativu k mojmu certu s barierou DAX 9500 uviedol cert s barierou DAX 7950 s odovodnenim, ze ma vyrazne nizsiu nadhodnotu. A som strateny Dostal som od Teba radu, ktoru som absolutne nepochopil. Rovnako ako teoriu efektivneho trhu.
To bolo len info o parametri "nadhodnota". Možno ju sleduješ aj počas držania reverzu, neviem.
Tibor napísal:Ja som pisal o nadhodnote tesne PRED prelomenim bariery, resp. v malej (kladnej) vzdialenosti od bariery, t.j. pri jasne vysokom riziku prelomenia bariery.
Prečo by niekto kupoval pred prelomenim bariéry?
Tibor napísal:Podla mna vtedy bude nadhodnota nizka. Mylim sa?
Treba otestovať, tak ako som napísal predtým.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Tibor »

filip glasa napísal: Tibor - myslim ze cez certifikaty si tu istotu kupujes prilis draho. Aj tu je vidiet, ze trhy nie su efektivne. Racioalne je to v tom, ze setris cas a uspokojis svoje pohnutky. Ale nie je to najefektivnejsie riesenie tej tvojej situacie.
Neviem, či som rozumel presne.
Chceš tým povedať, že investičný názor, že akciový trh v Európe bude stagnovať (nebude príliš rásť) sa dá zobchodovať efektívnejšie cez nejaké iné nástroje, ako sú reverzné certifikáty?
Ak áno, môžeš napísať konkrétne ako?
Mne je jasné, že emitent tých reverzov to skladá zo základnejších inštrumentov, ja tipujem na nejaké opcie. A to by som skutočne rád vedel, koľko si za tú skladačku zaplatím. To keby mi vedel niekto napísať aspoň rádovo.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mne je jasné, že emitent tých reverzov to skladá zo základnejších inštrumentov, ja tipujem na nejaké opcie. A to by som skutočne rád vedel, koľko si za tú skladačku zaplatím. To keby mi vedel niekto napísať aspoň rádovo.
neviem. Ale problém je, že sa k tým európskym opciám v tvojich objemoch nedostaneš. Asi preto v Európe tie skladačky (štruktúrované produkty) tak fičia. Emitent si môže dať maržu akú chce, lebo ty si opcie na DAX nekúpiš.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

pridávam sa k Tiborovi, tým som vlastne túto tému aj začal, vie niekto ako inak (lacnejšie) sa dá čosi podobné reálne zoobchodovať? Prípadne aspoň približne koľko % si asi tak "berie emitent z ceny certifikátu"? Lebo toto ja vypočítať neviem...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zarobiť na dlhodobej stagnácii Eurozóny?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak sa nemylim, tak to co vy robite s certifiktmi je vypisovanie opcii. Ak sa trh nehybe vyrazne ziadnym smerom, tak ziskate opcnu premiu. Ak sa pohne vo vas neprospech, tak ste kryty do vysky opcnej priemie. Certifikat to ma nazvane asi ako barieru. Ake sa trh pohne v neprospech vyrazne, teda prevysi premiu, tak si v minuse. Ak pojde do opacneho smeru viac ako je tvoja premia, tak zase nezarobis tolko co trh, ale menej (len vysku opcnej priemie).

Akurat to mate vyskladane v certifikate. Cize pre vas by bolo "idealne" nastudovat si vypisovanie opcii (ako robi napriklad Rado). Ale na europske indexy pravdepodobne opcie vo vasom objeme asi nenajdete.
Otazka je ci to ma zmysel, ak vam tie "drahe" cerifikaty vyhovuju.
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"