Opcie a spready podľa Rada

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: zhodnotenie 10 % p.a

Príspevok od používateľa Rado »

jaroslav80 napísal:Tak to ti nezavidim.
Diferencialne rovnice s parcialnymi derivaciami, integraly od minus nekonecna po nekonecno, e na minus r(T-t) ... chcel by som vidiet ako to niekto normalny ako napr. Rado podla toho pocita.
Posledný krát som to videl niekedy v štvrtom alebo piatom semestri na EU. Toto však nie je moja parketa. Ja som na figu teoretik. Pre mňa platí, že Rado to nepočíta, Rado obchoduje. :D Neviem ako to popísať, ale ako cítim trhy, tak obchodujem…. no strašný amaterizmus!
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: zhodnotenie 10 % p.a

Príspevok od používateľa marco »

mika dakujem pekne - link ukladam.

rado - pochybujem, ze amaterizmus. ked dvaja robia to iste a nieje to to iste, resp. niekto je v danej veci uspesnejsi - zrejme za to mozu aj tieto feelingy a nazvime to aj osobna integrita v posobeni ci uz na trhoch, alebo v podnikani (akceptovatelna miera rizika, zodpovednost, pevna vola atd)
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: zhodnotenie 10 % p.a

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

To nie je amaterizmus, ale vyssia forma vedomia :). Ak by si sa zamotal do vzorcov akurat by si zbytocne stratil par hodin casu a zobchodovat by si to musel aj tak na zaklade inych uvah, v ktorych sa tie vzorce vobec nevyskytuju.
Ja vo fabrike pouzivam asi 10% z toho co nas ucili na VS. Oni na tych univerzitach si tiez ziju trochu vo vlastnom svete. Na druhu stranu, keby som tam vyucoval ja, tiez by som to mozno flakal podobne.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: zhodnotenie 10 % p.a

Príspevok od používateľa Rado »

Podľa mňa ti škola má dať všeobecný prehľad a hlavne naučiť, kde čo nájdeš. Vždy bude pozadu za tým, čo sa používa v reálnom živote.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: zhodnotenie 10 % p.a

Príspevok od používateľa Biosko »

Mne skola nedala nic z vedomosti :) akurat ma naucila rozne ine veci, ako tvrdohlavost, nedat sa odradit. Aj to nepriamo :) Kedze som bol typ rebelanta, vzdorovatela a toho co vzdy odvrava.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: zhodnotenie 10 % p.a

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pisat a pocitat sme vedeli v prvej triede ZS. Najvacsi spolocny delitel dvoch cisel nevie najst 90% dospelych aj ked je to ucebna latka mozno 3. triedy. V beznom zivote sa to vyuziva minimalne. Kvadraticka rovnica prakticky nikdy. Diferencialna uplne nikdy. Vsetky zakladne veliciny, napriklad rychlost, kazdy spocita najprimitivnejsim vzorcom, nikdy nie integralom.

Moj otec hovorieval ze deti a mladez chodia do skoly /univerzity aby sa bezcielne nepotulovali po ulici a nerobili zle. Ci ich tam ucitelky akoze nieco ucia je uplne vedlajsia vec. Po case mi jeho slova davaju stave vacsi zmysel :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa Rado »

Jéj nová téma. Asi sem budem musieť prispievať. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

K tomu tvojmu decembrovemu strike sa to zatial naozaj neblizi. Aktualne 142,5 a strike mas 134.

Keby si teraz chcel, mohol by si sa tej opcie zbavit s miernym ziskom? Akoze zaruky ohladom tvojho strike by za teba prevzal niekto iny? Ci s opciami sa takto neobchoduje a na co si sa zaviazal to budes musiet zarucovat az do 21.12. ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa Rado »

Miernym ziskom? Ten je v súčasnosti na úrovni 85% plánovaného. Okrem striku 134 mám ešte striky 132 z rolovania novembrových opcií na SPY. Ďalej na RUT mám vypísaný strike 740. Neplánujem kupovať späť lebo to nie je pre mňa výhodné. Znova by som musel platiť poplatky a znižovať si zisk. Trhy neklesajú a môj priateľ čas začína byť stále silnejší a silnejší. V prípade, že bude zle, tak to so ziskom odrolujem do januára. Aj keby začali trhy padať, tak do konca týždňa mám komfortnú pozíciu.
Včera som sa trhom skoro nevenoval. Bežal som na koncert. Túto voľnosť si na obchodovaní opcií veľmi cením. Trochu ma mrzí fakt, že stále nemám otvorené call spready a tak som doteraz naplno nevyužil blokovaný margin. Ak mi to trh ešte tento mesiac umožní, tak si dám pekný darček v podobe extra ordinárneho výsledku. Škoda, že má byť koniec sveta. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rado napísal: Trhy neklesajú a môj priateľ čas začína byť stále silnejší a silnejší. V prípade, že bude zle, tak to so ziskom odrolujem do januára.
Vedel by si mi prosim ta nejako vysvetlit co presne by znamenalo to rolovanie do januara? Ake poplatky by s tym boli spojene a ake zavazky by to pre teba znamenalo?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa Rado »

Jaroslav je to na predchádzajúcej strane. Pre istotu kopírujem:
Opcie expirujú tretí piatok v mesiaci tzn. v decembri 21.12. Ak by som čakal do expirácie a cena SPY by skončila pod 134$, tak budem mať maximálnu stratu 1880$ nie väčšiu. Ak predám aj call, tak 1760$. Spread by som však roloval do januára, čo by mohlo vyzerať približne takto. Odkup SPY Dec (132,134) za 0,6$/k, predaj SPY Jan (127,129) za 0,4$/k. Celkovo by prípad vyzeral po odpočítaní poplatkov takto:
Inkaso 120$, odkup 600$, predaj 380$. Celkovo by som sa z toho dostal zo stratou 100$, ktorú by som znížil výpisom call spreadov v decembri a januári. Ak by som tie vypísal za 120$, tak by som výsledok za december aj január mal +120$ na predaných 10 spreadov. Dúfam, že som to napísal zrozumiteľne.

Čo sa týka záväzkov, tak teraz by som mal problém pri SPY pod 134$, ak by som roloval do januára (odkup dec. 134, predaj január 129), tak by som bol krytý pred ďalším poklesom. Problém by som v januári mal až pod cenou SPY 129. Za január by som však inkasoval prémium 0,4/ na kontrakt, čo je z môjho pohľadu cca 4 násobok toho, čo inkasujem bežne. Bol by som veľmi skoro v zisku. Toto sa mi deje tento mesiac, kde rolované opcie z novembra na december (strike 132) som dostal za tuším 0,46$. Aktuálne sa predávajú za 0,09$. Som v zisku už 0,37$/k, čo ma dostáva do ťažkej pohody. Ak by aj trh začal teraz padať, tak do budúceho týždňa by sa len veľmi ťažko cena tohto spreadu dostala na 0,4$. Čas je pre kupujúceho neúprosný. Mohol by som ho odkúpiť za 0,25$ a aj tak by som mal skoro dvadsať centov zisku čo je skoro 50% plánovanej hodnoty. Január by som znova predal draho a doplnil o ďalší zisk z call spreadov.

Dúfam, že som ťa nedomotal. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Snad som to ako-tak pochopil. Nejasna mi je snad len tato vec:
Rado napísal: Toto sa mi deje tento mesiac, kde rolované opcie z novembra na december (strike 132) som dostal za tuším 0,46$. Aktuálne sa predávajú za 0,09$.
Preco tebe pri rolovani novembrovej opcie na decembrovu bol niekto ochotny zaplatit 0,46$ ked v tom case mohol decembrovu opciu s rovnakym strike kupit za 0,09$? Tvoja opcia ho bude chranit predsa tiez uz len mesiac tak ako ta ktoru by kupil za 0,09$.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa Rado »

Jaroslav prečo platíš za zákonnú poistku za auto v januári 150€, keď teraz v decembri by si auto poistil za 15-20€? Aktuálne sa spread predáva za 0,09$/k. Keď som roloval, tak cena SPY bola 136$. Opcie na strike 132$ boli skoro ATM a tak sa predávali drahšie. Bol viac ako mesiac do decembrovej expirácie a keďže cena opcie sa skladá z vnútornej hodnoty a časovej, tak mala v tom čase síce nulovú vnútornú hodnotu lebo strike 132 bol pod aktuálnou cenou 136, ale časová hodnota tam bola 0,46$. Tá sa už časom rozpadla v môj prospech a dnes je iba 0,09. Po včerajšku už len 0,01$. :D Takže som aktuálne skoro 100% v zisku.
Základ je vedieť, že opcie nie sú akcie a z čoho sa skladá ich cena. Ja predávam opcie, ktoré majú iba časovú cenu a sú OTM. Časová cena sa znižuje každým dňom síce pomaly, ale isto. Nedokážem zarobiť naraz veľa, ale podobne ako majiteľ kasína bohatnem každým centom, každý deň, vrátane víkendov. Cena podkladu mi síce môže priebežne zisk zvyšovať resp. znižovať, ale rozpad časovej ceny je každý deň.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

No a v case ked si roloval, tak decembrove opcie so strike 132 sa tiez predavali ze 0,46$? Rovnako ako si dostal za tvoje prerolovanie?
Alebo novovytvorene opcie su v danom case lacnejsie nez prerolovane? (Co by sice bolo nelogicke, ale ktovie ako to naozaj chodi...).
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rado napísal: Opcie expirujú tretí piatok v mesiaci tzn. v decembri 21.12. Ak by som čakal do expirácie a cena SPY by skončila pod 134$, tak budem mať maximálnu stratu 1880$ nie väčšiu. Ak predám aj call, tak 1760$. Spread by som však roloval do januára, čo by mohlo vyzerať približne takto. Odkup SPY Dec (132,134) za 0,6$/k, predaj SPY Jan (127,129) za 0,4$/k. Celkovo by prípad vyzeral po odpočítaní poplatkov takto:
Inkaso 120$, odkup 600$, predaj 380$. Celkovo by som sa z toho dostal zo stratou 100$, ktorú by som znížil výpisom call spreadov v decembri a januári.
Ten vypis call spreadov v decembri a januari by ti stratu znizil urcite? Alebo len za predpokladu ze by si zase zadal vhodny strike a trh ze by neisiel prilis do strany kam by si zadal strike?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a spready podľa Rada

Príspevok od používateľa Rado »

Najskôr k rolovaniu. Pozri si tabuľku kde všetko evidujem. Najskôr som druhého novembra predal spread (134,136) a dostal na účet 0,15$ resp. 0,12$. 15.11. išla cena proti mne, tak som ten spread odkúpil za 0,41$. Zároveň som predal decembrový spread, ale už s nižším strikom (130,132) za 0,46$. Môj účet vyzeral takto: (berme, že som mal 10000$ a predal som 10 spreadov)
2.11. 10000 + 150
15.11. 10150 - 410
15.11. 9740 + 460

Ak expirujem bez priradenia, tak bude kompletná suma 10200$ na účte voľne použiteľná bez blokovaného marginu (2000$). Teraz by som vedel z účtu vybrať len 8200$.

V prípade, že by som tam použil aj call stranu, tak by všetko išlo do plusu. (problém je vždy iba na jednej strane) 1.11. som predal rovnaký počet call spreadov SPY (147,149) za 0,22$, takže si k 10200 pripočítaj za november 220 t.j. kompletný účet 10420$. (poplatky som neodpočítal) Decembrový call by mi znova zvýšil stav na účte. Či by skončil bezcenný pre kupujúceho je zatiaľ vo hviezdach. Nakoniec žiadny som dodnes neotvoril.
Ak by sa mi podarilo niečo ešte na týždeň predať napr. za 0,12$. Tak by celkový zisk bol 540$. 5,4% za necelé dva mesiace s použitím 20% z účtu je celkom slušný výsledok, nie? :wink: Ja používam 70%.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"