Opcie pre začiatočníkov

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
zac.opcie
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 03 03, 2016 7:00 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa zac.opcie »

Dakujem skusím mrknúť
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Aurelio »

Caute investori :)

Mam velmi specificku situaciu, v ktorej som sa teraz ocitol. Vo stvrtok mi vyleteli akcie Relypsa (RLYP) o 67% nahor na $24 za akciu a napadlo mi, ze by som mohol nakupit put options, aby som si zamkol zisky. Akcie som nakupoval za $20 v januari a za $14 vo februari som dokupoval.

V opciach som fakt laik, absolutne netusim, ci tento napad vobec dava zmysel. Vysvetlim ako to vidim ja a co by som rad urobil:

- nakupil som za $20 a $14
- predavat ale chcem az za $30
- uz mam ale zisk a za tak kratke obdobie celkom slusny a nechcem on prist
- preto chcem kupit put option s rocnou expiraciou na hodnotu $24 napriklad
- to mi da cas jeden rok, aby som cakal na mojich vysnivanych $30
- v pripade, ze akcia padne naspat na svojich $14, tak mozem uplatnit opciu a predat za $24
- drzim iba 38 akcii, pokial viem, tak opcie sa uplatnuju po 100vkach kusov akcii, takze v pripade poklesu na $14 by som este dokupoval 62 akcii za $14 a vyuzil opciu a vsetkych 100ks predal za $24

Je mnou navrhovany postup realny a uskutocnitelny? S akciami zacinam, od 11/2015 som si otvoril ucet u Fio brokera, takze sa hrajem a skusam, preto prosim o trpezlivost ak je dotaz uplne mimo :-) Tak ci tak, v podobnej situacii som sa uz raz ocitol s akciami U.S.Steel (X), ktore tiez rychlo vyleteli, ale nenapadlo mi ist cestou put opcii a tieto akcie som uz predal.

Dakujem za akekolvek odpovede a usmernenia :-)
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Neoplatí sa ti to. Put opcia na RLYP s expiráciou jan'17 a so strikom 25$ stojí 7,9$. Kúpa jednej opcie ťa tak bude stáť 790$. (1 opcia = 100ks akcií) To je viac ako máš momentálne zisk na 38 kusoch.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Chris »

ja by som robil to co Ujo Rado ucil. Vypisovat Covered call a naked put. Ak sa chces venovat tym akciam. :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Aurelio »

Rado napísal:Neoplatí sa ti to. Put opcia na RLYP s expiráciou jan'17 a so strikom 25$ stojí 7,9$. Kúpa jednej opcie ťa tak bude stáť 790$. (1 opcia = 100ks akcií) To je viac ako máš momentálne zisk na 38 kusoch.
diky za info, ja som myslel, ze tych $8 za opciu plati na 100ks, takze jasne, ze toto nedava absolutne ziadny zmysel :D


Chris napísal:ja by som robil to co Ujo Rado ucil. Vypisovat Covered call a naked put. Ak sa chces venovat tym akciam. :)
vdaka za tip! asi sa v tom posprtam trochu viac, nad opciami som fakt nikdy ani neuvazoval a teraz ma k tomu priviala tato nahoda.
Power of Knowledge
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa jogo »

Frosy napísal: vdaka za tip! asi sa v tom posprtam trochu viac, nad opciami som fakt nikdy ani neuvazoval a teraz ma k tomu priviala tato nahoda.
Kym zacnes obchodovat opcie kombinovane s akciami, prestuduj si toto vlakno: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =15&t=5619" onclick="window.open(this.href);return false;
aby si nakoniec zo straty neplatil dane.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Aurelio »

jogo napísal: Kym zacnes obchodovat opcie kombinovane s akciami, prestuduj si toto vlakno: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =15&t=5619" onclick="window.open(this.href);return false;
aby si nakoniec zo straty neplatil dane.
Vdaka za info. Ja som sice danovy rezident CR, ale predpokladam, ze to tu bude rovnako. Mrknem na to.
Power of Knowledge
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Tilbur »

Jogo, on kombinoval CFD s opciami, nie akcie s opciami.
Myslim, ze to je rozdiel.
Vynos opcii a akcii sa moze podla mna zratavat.
Zober si priklad, ked opciu kupis a pridadi ta na strike v den expiracie. Potom mas na opcii stratu a na akcii zisk. Ked by si predal pred dnom expiracie, tak by si bol len v zisku z opcneho obchodu.
Cize ak kombinujes akcie s opciami, spravis si zisk aky Ti vyhovuje.
Ale to je len moje sedliacke uvazovanie.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Tilbur »

Frosy napísal:Caute investori :)

Mam velmi specificku situaciu, v ktorej som sa teraz ocitol. Vo stvrtok mi vyleteli akcie Relypsa (RLYP) o 67% nahor na $24 za akciu a napadlo mi, ze by som mohol nakupit put options, aby som si zamkol zisky. Akcie som nakupoval za $20 v januari a za $14 vo februari som dokupoval.

V opciach som fakt laik, absolutne netusim, ci tento napad vobec dava zmysel. Vysvetlim ako to vidim ja a co by som rad urobil:

- nakupil som za $20 a $14
- predavat ale chcem az za $30
- uz mam ale zisk a za tak kratke obdobie celkom slusny a nechcem on prist
Ked nevies, co spravit, polovicu predaj a polovicu drz az dovtedy, kym nedosiahne tvoj ciel alebo stop cenu. Putky su drahe. Hlavne na biotech akciach.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

tilbur napísal: Zober si priklad, ked opciu kupis a pridadi ta na strike v den expiracie. Potom mas na opcii stratu a na akcii zisk.
Na opcii máš stratu, ale zisk na akcii je po priradení iba nerealizovaný a tak ti daňová povinnosť ešte nevznikla. Ak by si akcie predal, tak by si už daňovú povinnosť mal. Stratu z opcií si však neodpočítaš.
Jedinú možnosť ako optimalizovať zisky vidím v predaji stratových pozícií na konci roka a ich spätný nákup. V Amerike je to ošetrené, ale u nás o ničom takom neviem alebo to existuje aj u nás?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Jedinú možnosť ako optimalizovať zisky vidím v predaji stratových pozícií na konci roka a ich spätný nákup. V Amerike je to ošetrené, ale u nás o ničom takom neviem alebo to existuje aj u nás?
Nastastie nie. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Frosy napísal:Caute investori :)

Mam velmi specificku situaciu, v ktorej som sa teraz ocitol. Vo stvrtok mi vyleteli akcie Relypsa (RLYP) o 67% nahor na $24 za akciu. Akcie som nakupoval za $20 v januari a za $14 vo februari som dokupoval.

- predavat ale chcem az za $30
- uz mam ale zisk a za tak kratke obdobie celkom slusny a nechcem on prist
Keď dávajú, ber... keď bijú, utekaj :)

Milujem keď si niekto stanoví target bez analýzy a potom sa ho drží ako kliešť. Treba sa pozrieť, čo spôsobilo rast ceny a odhadnúť možné scenáre:

Biopharma company, Relypsa, Inc.’s (RLYP) shares shot up a whopping 67% yesterday on acquisition rumors. According to a Reuters article, Relypsa is exploring the possibility of a potential sale following interest from prospective buyers. While the company is rumored to be working with an investment bank on a potential sale, people familiar with the matter said that discussions are still in an early stage and may not result in a sale.

Takže za rastom sú rumory, že firma je na predaj. Otázka je, čo je na tom pravdy a keby došlo k ponuke - za akú cenu.
Ked dostane RLYP akvizičnú ponuku, tak tvoja investícia skončí. Cena proste vyskočí a ty vyberieš zisk.

To však vie teraz už celý trh, je to vstrebané v cene a keď si nevybral zisk pri 25, tak začína nové dejstvo: špekulácia, či dostane ponuku a za akú cenu. Pravdepodobnosť odkupu je zhruba 50:50 a cena podla autora nasledujúcej analýzy by mohla byť medzi 40 a 50. Na môj vkus je to veľa...autor ráta s valuation +25-35%.
Ja by som na valuation nespoliehal. Je to 2,5 ročné IPO po 12,5....čakal by som ponuku max. za 25-30. :wink:

Je na tebe, čomu veríš a na čo vsadíš. Ked sa teraz nebude nič diať, tak sa cena asi vráti zhruba do polovice rastu...teda niekde k 19-20. Put opcie sú volovina...zisk by sa dal zahedžovať cez CFD (je obchodovateľná cez CFD), ale pripravil by si sa o potenciu rastu. Jedine, že by si pri poklese vybral zisk z CFD a z akciami znova čakal.. Pri 37 kusov sa však neoplatí špekulovať. Mal si urobiť rozhodnutie skôr: bud vybrať zisk čo najvyššie a po páde znova nakúpiť. Alebo čakať a špekulovať na akvizíciu za vyššiu cenu.

Tu máš takú zhruba analýzu (možno sa budeš musieť zaregistrovať):

http://seekingalpha.com/article/3964325 ... ypsa-price" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"