Opcie pre začiatočníkov

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Biosko, len si mi zatial neodpovedal na ten hedzing pri carry a mohol by napisat svoj nazor aj Mika, naozaj ma to zaujima, lebo s tym realne bojujem uz dlhsi cas.Len mi prosim nepis zeby si pouzil iny menovy par. Ak mate chut dajte odpoved do vlakna o carry trade.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

filip glasa napísal:Rado - ked zohladnis rok 2009 tak by si na Coca Cole zarobil vypisovanim mozno tolko isto ako obycajnym drzanim akcie. Nadvynos by bol naozaj nizky.
Neviem Filip neskúmal som to, ale asi máš pravdu, keď to tvrdíš. Ak som však investor a väčšina ľudí kupuje akcie ako investície, tak potrebujem dostať, čo najlepšiu cenu lebo tá je asi to jediné, čo má pre mňa hodnotu a chráni ma hlavne po psychickej stránke. Asi veľa obchodov nebude úspešných a ja inkasujem prémia bez priradenia a lepšej ceny, ale dá sa zarobiť a ak budem priradený, tak s lepšou cenou akú dnes ponúka trh. Minimálne toto mi pomôže. Prudký prepad však zasiahne aj mňa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Z akého dôvodu sa domnievate, že bude nadvýnos nízky? Veď masívne prepady v 2009 boli cca 2-3 mesiace ako pozerám na grafe KO, takže ak by vypisoval put-ky s platnosťou mesiac povedzme s strikom -10% k aktuálnej cene akcie, tak by bol iba 3 krát priradený nie? A predpokladám, že uvažujeme americké opcie, ako je to v prípade že predám mesačnú putku povedzme na KO so strikom 35$ pri cene 38$ a v polke mesiaca sa cena dostane na 34$, automaticky za zablokovaný margin na účte nakúpi broker 100ks akcií, bez ohľadu na to kam sa ďalej posunie cena akcie, alebo je možnosť, že putka nebude priradená?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Z akého dôvodu sa domnievate, že bude nadvýnos nízky?
ja som to nepočítal, neviem presne. Ale predpokladám, že trh je natoľko efektívny, že ti nenechá priestor na na najaký extrémny nadvýnos oproti držaniu akcií. Ak by to tak bolo, tak by to znamenalo, že opcie sú dlhodobo zle ocenené.
Šak skús spočítať, keby si vypisoval dajme tomu od 2006 do dnes ako by to vyzeralo.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Matej1992 »

No veď hej beriem s rezervou vyjadrenia tipu 25% nadvýnos, ale osobne mám v pláne od leta vypisovať put-ky na akcie ktoré chcem, resp. call-ky na akcie ktoré vlastním s mesačnými expiráciami a rezervou +-10% z aktuálnej ceny akcie. A čo si skúšam len tak papierovo posledný polrok tak mesačne sa od 0,6-1,5% dá zarobiť mesačne v pohode. (Samozrejme hovorím o Bluechips).
A existuje nejaká voľne dostupná databáza cien opcií?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Matej1992 napísal:Z A predpokladám, že uvažujeme americké opcie, ako je to v prípade že predám mesačnú putku povedzme na KO so strikom 35$ pri cene 38$ a v polke mesiaca sa cena dostane na 34$, automaticky za zablokovaný margin na účte nakúpi broker 100ks akcií, bez ohľadu na to kam sa ďalej posunie cena akcie, alebo je možnosť, že putka nebude priradená?
Aj keď sa cena dostane na hodnotu o ktorej píšeš, tak nemusíš byť automaticky priradený. Cena sa môže dostať pod tvoj vypísaný strike a nemusí sa stať nič. Záleží od toho, kto si tvoju opciu kúpil, či si ju uplatní alebo nie. Je tam veľká pravdepodobnosť, ale nenastane to hneď, keď sa cena dostane pod strike. Podľa mňa by ešte čakal lebo má polovicu času do expirácie pred sebou. Spoliehať sa však na to nedá lebo právo na uplatnenie opcie má.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Hej to som chcel vedieť, vďaka a pokiaľ otvorím (predám) povedzme aj putku aj callku a cena bude oscilovať aj za mojimi strikmi, je veľká pravdepodobnosť, že proste obe strany(kupujúci) vyčkajú na koniec mesiaca(tretí piatok či ako to je v USA) a bude priradená nakoniec iba jedna strana a nie obe. Správne?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Vždy bude priradená iba jedna strana. Pri americkom type opcie nebudeš automaticky priradený, ale nechať to len tak by som ti neradil. Ja som písal iba o tom, že je všeobecný názor taký, že len čo sa cena dostane za strike, tak sa opcia uplatní - to nie je v skutočnosti tak. Je to jeden z dôvodov prečo nerobím backtesty.
To o čom píšeš je v podstate to, čo robím ja. Akurát, že ja k predaným opciám ešte kupujem krycie opcie tak, že vytvorím spread a definujem si maximálnu stratu. V tvojom prípade by si čelil strate, ktorá môže byť vyššia ako očakávaš. :)
Pri samotnom predaji put opcie ja osobne nevidím problém. V tomto prípade je pre mňa podstatný podklad na ktorý vypisujem. Chcem ho vlastniť, ale ak môžem, tak ho chcem kúpiť so zľavou. Vypísať naked call je pre mňa čistá špekulácia. Takže ak chceš špekulovať, tak používaj radšej spread. (bull put, bear call alebo kompletný iron condor)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Nie špekulácie, tiež ako ty uvažujem o predaji putiek ako o znížení nákupnej ceny. :wink:

Ináč prečo je európsky opciový trh tak v úzadí (Teda aspoň mne tak pripadá, možno sa mýlim)? Neni sú opcie výhodnejšie ako certifikáty ktoré vydávajú banky?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Neviem, Európu vôbec neobchodujem.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Neni sú opcie výhodnejšie ako certifikáty ktoré vydávajú banky?
obchodujú sa v príliš veľkých balíkoch. Preto si retail môže kúpiť len certifikát.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa laty »

Matej1992 napísal:Z A predpokladám, že uvažujeme americké opcie, ako je to v prípade že predám mesačnú putku povedzme na KO so strikom 35$ pri cene 38$ a v polke mesiaca sa cena dostane na 34$, automaticky za zablokovaný margin na účte nakúpi broker 100ks akcií, bez ohľadu na to kam sa ďalej posunie cena akcie, alebo je možnosť, že putka nebude priradená?
Rado napísal: Aj keď sa cena dostane na hodnotu o ktorej píšeš, tak nemusíš byť automaticky priradený. Cena sa môže dostať pod tvoj vypísaný strike a nemusí sa stať nič. Záleží od toho, kto si tvoju opciu kúpil, či si ju uplatní alebo nie. Je tam veľká pravdepodobnosť, ale nenastane to hneď, keď sa cena dostane pod strike. Podľa mňa by ešte čakal lebo má polovicu času do expirácie pred sebou. Spoliehať sa však na to nedá lebo právo na uplatnenie opcie má.
Par postrehov. Preco by som ako majitel ITM opcie, opciu uplatnoval ak ma este casovu hodnotu? To ju radsej predam. Vynimocne sa stava (ak su velke spready, blizia sa dividendy a pod.), ze je opcia s casovou hodnotou uplatnena, co je pre mna ako vypisovatela super, pretoze mi zostalo casove premium. Podklad predam a znova vypisem opciu = mam rovnaku poziciu ako predtym + som ziskal casovu hodnotu.

US brokeri uplatnuju ITM americke opcie automaticky v posledny obchodny den, ak im obchodnik nepovie inak.

Neoverena info: najlikvidnejsi opcny trhom su paradoxne opcie na SP500 obchodovane v EUR v europe :).
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

laty napísal: Preco by som ako majitel ITM opcie, opciu uplatnoval ak ma este casovu hodnotu? To ju radsej predam.
Laty to vysvetlil najlepšie. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

Tak ma napadlo teoreticky priklad
Co ak by som spravil nieco take.
Cena AUD/USD je momentalne 1.0450. Swap/RO je cca 6USD/lot.
Opcia SELL CALL 1lot AUD/USD 1.0000 exp 24.07.2013
Spot BUY LIMIT 1lot AUD/USD 1.1000(alebo menej)

Vysledok by mal byt taky ze:
Ak by cena AUD/USD bola pod 1.0000 vratane ostala by mi premia cca 450pips tj cca 3300e.
Ak by cena AUD/USD bola od 1.0000 do 1.0450 ostala by mi cast premie.
Ak by cena bola nad 1.0450 dostal by som swap - cca 55pips.

Poprosim nejaku kritiku tejto veci.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Ja ti neporadím. Pochopil som iba, čo znamená predaná call opcia. Ostatnému prd rozumiem. :oops:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

Neva, je to tak trochu mix :) forex a opcie, carry.
Este taky detail tam hore miesto BUY LIMIT ma byt samozrejme BUY STOP. Som sa pomylil a uz to nejde editnut.
Používateľov profilový obrázok
Strastislav
Silver Member *
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 8:56 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Strastislav »

Biosko napísal: Ak by cena bola nad 1.0450 dostal by som swap - cca 55pips.

to by malo byť z čoho, máš nejaký long?
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

z Spot BUY STOP 1lot AUD/USD 1.1000(alebo menej)
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa kiikino »

no AUD/USD by mohol aj vyraznejsie klesnut a v tom pripade by si mohol byt aj vo vacsej strate a to je do expiracie az pol roka
by ma zaujimalo aku marzu na toto treba
predpokladam ze protistranou k tej opcii bude broker
edit: swap by ti ostal vzdy
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

No ked bude klesat tak spotova pozicia nebude otvorena a opcii to prospeje :) Ak by nahodou prerazilo 1.1000 a otvoril sa spot tak by som ho potom zas uzavrel ak by cena klesla pod 1.1000
Ano opciu by kupil MM/broker.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa kiikino »

v podstate by si mal na spote nastaveny SL
na pol roka je to aj tak pridlho lepsie by to bolo mozno na mesiac aj ked s mensim premiom
otazka je ako sa k tomu postavi samotny broker ale ked ide so spotom na trh tak by mu to snad nemalo vadit
ja som rozmyslal ze by som opciu nepredaval ale radsej kupoval - otazka je aku maju cenu ale cez vikend sa na to pozriem
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

Skusil som podobne scenario s exp. 07.02.2013.
Dam vediet ako to dopadne.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa jogo »

Biosko napísal:No ked bude klesat tak spotova pozicia nebude otvorena a opcii to prospeje :) Ak by nahodou prerazilo 1.1000 a otvoril sa spot tak by som ho potom zas uzavrel ak by cena klesla pod 1.1000
Lenze toto je uz klasicky trading s pouzivanim SL. A nikto nevie, ci sa ti spot prave na tej hranici 1.1000 "nespisisvori" a nebude ta hadzat do obchodov a vyhadzovat SL, ako sa to sem-tam stane Petrovi 977 pri jeho systeme, co tu prezentuje.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

No najhorsi scenar by bol keby to robil kazdy den, prechadzal cez tu uroven velmi tesne. Lebo ked by chodil ze pojde na 1.1020 a potom spat na 1.0090 to nevadi. Na tom este zarobim :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Aktualizujem otvorenú pozíciu na KO.
Prílohy
Screen Shot 2013-02-03 at 3.30.42 PM.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa kiikino »

Biosko napísal:Skusil som podobne scenario s exp. 07.02.2013.
Dam vediet ako to dopadne.

biosko dnes ti to expiruje dufam ze sem napises kratke zhodnotenie
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

27.1.2013 Opcia SELL CALL 1lot AUD/USD 1.02550 exp 07.02.2013 +1880USD
27.1.2013 Spot BUY STOP 1lot AUD/USD 1.04500
29.1.2013 4:00 BUY 1lot AUD/USD 1.04500
30.1.2013 13:00 SL 1lot AUD/USD 1.04300 -200USD+6USD swap
30.1.2013 Spot BUY STOP 1lot AUD/USD 1.04500
7.2.2013
15:00 GMT
Sold Vanilla Call option 1lot AUD/USD is expired
You bought 1lot AUDUSD 1.03215
You sold 1lot AUDUSD 1.02550
-665USD
7.2.2013 CANCEL Spot BUY STOP 1lot AUD/USD 1.04500

Total 1880+6-200-665=1021USD
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa kiikino »

dik biosko zaujimalo ma to
niektore tahy mi moc nejdu do hlavy co si porobil ale este si to nakreslim :)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

Pytaj sa kludne, vysvetlim vsetko, dnes vecer-vnoci pouvazujem nad dalsou opciou. Dam vediet vstup.
A keby si nieco z toho co som tu pisal nevedel nasimulovat tak sa pytaj.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Chris »

Biosko napísal:27.1.2013 Opcia SELL CALL 1lot AUD/USD 1.02550 exp 07.02.2013 +1880USD
27.1.2013 Spot BUY STOP 1lot AUD/USD 1.04500
29.1.2013 4:00 BUY 1lot AUD/USD 1.04500
30.1.2013 13:00 SL 1lot AUD/USD 1.04300 -200USD+6USD swap
30.1.2013 Spot BUY STOP 1lot AUD/USD 1.04500
7.2.2013
15:00 GMT
Sold Vanilla Call option 1lot AUD/USD is expired
You bought 1lot AUDUSD 1.03215
You sold 1lot AUDUSD 1.02550
-665USD
7.2.2013 CANCEL Spot BUY STOP 1lot AUD/USD 1.04500

Total 1880+6-200-665=1021USD
pekny trejd, opciu si u akeho brokera otvaral ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

Cez Saxo
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Rado napísal:Pán X kupuje 250 ks KO za 37,19$ (9297,50) a ja predávam Put opcie na február na strike 36.25 za 0,42$. Predávam dva kusy. (na viac nemám)
Stav na účte:

Y na účte 0, termínovaný vklad 10000, voľná hotovosť 0.
X na účte 702,50, má 250 ks KO za 37,19, voľná hotovosť = zostatok na účte
Rado na účte 10084, blokovaná suma brokerom 7250, voľná hotovosť 2834
Načase aktualizovať príklad:

1. Pán Y sa teší zo svojho termínovaného vkladu v J&T a z výhľadu na Tatry.

2. Pán X má na účte 250ks KO (aktuálna cena 37,42$) 9.355$. Celkovo hodnota účtu 10.057,50$.
Ešte včera to vyzeralo na stratu, ale Cola korigovala. V priebehu mesiaca cena klesala, takže ak by bol pán X viac trader, tak by ho vykoplo na SL. Neskôr sa cena dostala až skoro k 39$, ale to by ako investor tiež nevyužil. Pána X som bral ako investora, ktorý nakúpil akcie pre ich dividendový výnos s tým, že Cola je veľká spoločnosť pri ktorej je menšia pravdepodobnosť, že príde o vklad.

3. Rado, keďže mne sú opcie najbližšie, má na účte iba hotovosť 10.084$. Nepoužil som z účtu ani cent a predsa som zarobil. Predbežne vyzerá tento prístup ako najúspešnejší, ale je to veľmi krátka doba na hodnotenie. Ak by bol pán X trochu šikovnejší, tak by mal na účte viac. Pána Y si však trúfam v jeho výnosoch predbehnúť. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Nedalo by sa nakúpiť späť pôvodnú putku niekde pri cene 39$ a vypísať novú putku s upraveným strikom?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Isto dalo. Ale chcem predsa nakúpiť za diskont.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Matej1992 »

No dobre lenže otázka je podľa mňa ako veľmi som chcel nakúpiť danú akciu. Na začiatku bola cena 37,19$ a chcel som nakúpiť za (36,25 - 0,42)$. Nepodarilo sa cena sa vyšvihla na 39$. Uspokojím sa s inkasovaným premiom alebo nakúpim späť pôvodnú putku a vypíšem novú putku s vyšším strikom a bližšou cenou k 39$ za účelom nadobudnutia akcií?
Pri tom prístupe vyššie ktorý spomínaš si musíš podľa mňa napevno stanoviť cenu pod ktorou si ochotný nakupovať. Predpokladám na fundamentálnych základoch nejakú vnútornú hodnotu, pre spokojný spánok. Lenže nie vždy sa pri klesaní cena dostane pod tú tvoju. Môže sa zastaviť tesne pri tvojej cene a potom začať utekať hore. Otázka je budeš sa striktne držať svojej odhadnutej hodnoty alebo prižmúriš oko za vidinou možného zisku?

Napríklad chcel som kúpiť akcie Altrie (MO) za cenu pod 30$. Nakoľko cena bola vyššie a putky ešte u IB vypisovať nemôžem musel som čakať na pokles ceny akcií. Od polovice apríla sa cena držala nad touto úrovňou, až do polky novembra. Low-ko bolo 30,49$, ja som sa rozhodol nakoniec nakúpiť a podarilo sa mi za 30,72$ lebo sa mi zdalo že nižšie to už nepôjde. Náhodou som trafil skoro minimum. To isté by sa mohlo stať pri KO. Ako by si sím postupoval v tomto prípade? Ak by som mohol pracovať s opciami predpokladám, že by som vypísal putku na 30$ a videl by som že cena začína utekať. Odkúpil by si putku späť a nakúpil akciu za trhových napr. 30,72$, resp. predal putku s vyšším strikom napr ITM alebo by si sa striktne držal pôvodne určenej ceny 30$?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

To už je trochu špekulácia. Ja som zadal počiatočné parametre tak, že to nie sú zbehlí investori. Motív na vypisovanie putiek je taký, že mám aktuálnu cenu x, ale chcem kupovať so zľavou preto vypíšem put opciu. Ak cena medzitým vzrástla, tak nebudem posúvať strike cenu lebo nakúpim za viac ako som pôvodne chcel, čo je pri investícií hlúpe.
Podľa mojích skúseností si treba trpezlivo počkať. Pocit, že mi odchádza vlak a ja som zmeškal dobrú príležitosť je síce nepríjemný, ale moje skúsenosti mi hovoria, že sa treba držať pôvodného plánu. Ak by som urobil, čo navrhuješ, tak by som bol aktuálne na nule. Inkasoval by som prémium 0,42$, posunul strike na 38$ znova dostal nejakých 0,4$ a dnes mal 200ks KO s nákupom 37,18$. Žiadne terno.

Nič len nerastie a nič len neklesá. Ja trpezlivo čakám na svoju cenu a ak ju nedostanem, tak radšej nerealizujem obchod. Inak KO na ročnom grafe ma support okolo 36$. Podľa mňa dobrá cena na vypisovanie strikov put opcií.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Beriem, máš úplnú pravdu. No na psychológii ja musím ešte popracovať a držať emócie bokom. Vďaka
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Mne veľmi pomáha môj systém resp. opcie ako také. Mám presne definovanú stratu, zisk, čas do skončenia obchodu. Svoje emócie a to, že by som mohol niečo ukončiť so ziskom, ktorý nie je taký aký by mohol byť som vylúčil. Takto som eliminoval na minimum najväčší problém a to emócie obchodníka.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rado v Tvojom vlakne si 5,03.2012 napisal " ak trhy padnu rolujem do dalsich mesiacov, pride mi to lacnejsie ako zavriet a realizovat stratu. Moja otazka , este za tym stojis a ako vies kde sa zastavi pad , alebo mas mentalny sl na nejakom % z uctu? Dik za odpovede, mozes mi odpovedat v Tvojom vlakne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Rado napísal:
Načase aktualizovať príklad:

1. Pán Y sa teší zo svojho termínovaného vkladu v J&T a z výhľadu na Tatry.

2. Pán X má na účte 250ks KO (aktuálna cena 37,42$) 9.355$. Celkovo hodnota účtu 10.057,50$.
Ešte včera to vyzeralo na stratu, ale Cola korigovala. V priebehu mesiaca cena klesala, takže ak by bol pán X viac trader, tak by ho vykoplo na SL. Neskôr sa cena dostala až skoro k 39$, ale to by ako investor tiež nevyužil. Pána X som bral ako investora, ktorý nakúpil akcie pre ich dividendový výnos s tým, že Cola je veľká spoločnosť pri ktorej je menšia pravdepodobnosť, že príde o vklad.

3. Rado, keďže mne sú opcie najbližšie, má na účte iba hotovosť 10.084$. Nepoužil som z účtu ani cent a predsa som zarobil. Predbežne vyzerá tento prístup ako najúspešnejší, ale je to veľmi krátka doba na hodnotenie. Ak by bol pán X trochu šikovnejší, tak by mal na účte viac. Pána Y si však trúfam v jeho výnosoch predbehnúť. :D
Aktualizácia po mesiaci:
1. Pán Y stále čumí na Tatry.
2. Pán X má 250ks KO (aktuálna cena 38,72$) 9.680$. Celková hodnota účtu 10.382,50$
3. Rado bez zmeny. Hotovosť na účte 10.084$. Tento mesiac trh rástol a tak nebola príležitosť na predaj put opcie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"