Opcie pre začiatočníkov

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Tiež by som na začiatok odporučil nákup dividendových akcií. Vyberal by som z veľkých zabehnutých firiem a pre istotu by som investíciu rozdelil do 3-4 akcií (nie z jedného odvetvia). Ideálne ak si vyberieš firmy/odvetvia, v ktorých sa aspoň trochu vyznáš, alebo ťa to baví. (z mojich obľúbených by to boli napr.: CSCO, ORCL, V, CAT, T, WHR, GE, JNJ, WZ, KO, MCD, ...)

Počas prvých pár mesiacov "obchodovania" (resp. skôr iba držania) s akciami, by som sa snažil naštudovať si niečo o opciách.

Časom by som na držané akcie začal vypisovať call opcie (tzv. covered call). T.j. dobrovoľne by som sa vzdal vzdialeného a rel. málo pravdepodobného nárastu ceny akcie za pravidelný menší zisk z inkasovaného opčného prémia. Príp. by som za inkasované prémium kúpil ochrannú put opciu, čím by som sa "zadarmo" ochránil od prípadného výrazného prepadu ceny mojich akcií.
Podľa mňa, ten kto plánuje dlhodobejšie držanie akcií a nevypisuje na ne call opcie, tak okráda sám seba ;-)

Takýmto spôsobom by som časom dospel k tomu, že na pravidelný príjem z držanej akcie vôbec nie sú nutné dividendy, ale stačí na ne vypisovať opcie (ja osobne sa väčšinou dokonca snažím dividendovým akciám vyhnúť ;-)

Potom by zrejme nasledovali komplexnejšie stratégie zložené z viacerých opcií, resp z akcií a opcií (napr. stratégia, ktorú popisuje Rado)

Filip, Juggler: Spomínaný spôsob je síce pre začiatočníka zložitejší, ale oveľa bezpečnejší ako nákup (resp. predaj) akcií alebo nedajbože komodít (ktoré na začiatok prudko neodporúčam). Pri výbere rel. vzdialenejšej strike ceny si vďaka opciám môžem výrazne znížiť vplyv pohybu podkladu a obmedziť tak veľmi pravdepodobnú "nováčikovskú daň".
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Koľko na investovanie ?

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Konkrétne pri tej Radovej stratégii existuje viacero ochranných prvkov:
- postupné nákupy/výpisy opcií kopírujú trhovú cenu podkladu, čím sa znižuje riziko výberu "príliš blízkej" strike ceny
- ak sa výpisy robia pri zvýšenej volatilite, tak následný pokles volatility pomáha stratégii a urýchľuje rozpad časového prémia, príp. zlacňuje prípadný odkup opcií
- maximálna strata je síce daná šírkou spreadu, ale je to len teoretická strata, pretože v skutočnosti stratu na jednej strane kondora vždy znižuje "protiľahlý" spread, ktorý musí byť vždy ziskový
- v prípade, že daný expiračný mesiac skončí v strate (spôsobenej neočakávane veľkým pohybom podkladu), tak hneď nasledujúci mesiac bude možné vypisovať opcie za omnoho vyššie prémiá spôsobené zvýšenou volatilitou (t.j. drawdown zvyšuje výnos v nasledovnom mesiaci ;-)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Koľko na investovanie ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Popri diverzifikacii a risk menezmente je hlavnym ochrannym prvkom bleskovo rychle uvedomenie si, ze sme schybili. Preto treba straty rychlo brat a na ziskoch sediet.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
skyci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 05 01, 2013 11:51 am

Re: Koľko na investovanie ?

Príspevok od používateľa skyci »

...dakujem vsetkym za odpovede,tiez som rozmyslal na dividendovymi akciami ....no aj tak ,musim si to podrobnejsie nastudovat ,aj vsetky ostatne navrhy
,ked ma bude delit par dni od rozhodnutia investovat,tak zas napisem.
Zatial
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Koľko na investovanie ?

Príspevok od používateľa Rado »

Skyci ja som to napísal preto, lebo pomaly už táto diskusia bude "ako-investovať do termínovaných vkladov". Nečudujem sa, že ti klesla nálada a chuť niečo robiť. Každý to myslí dobre, aby si nestratil, ale peniaze sa dajú zhodnotiť aj inak. Ak by sme to všetci vzdali už na začiatku, tak nás ešte dnes tlačia na vozíkoch lebo by sme nevedeli chodiť. Prvé kroky bolia, ale naučíš sa. Čo sa týka sumy, tak je to jedno s akou začneš. 10k €, ťa neuživý, ale zhodnotiť (aj znehodnotiť :) ) sa dá všetko.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Koľko na investovanie ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Filip, Juggler: Spomínaný spôsob je síce pre začiatočníka zložitejší, ale oveľa bezpečnejší ako nákup (resp. predaj) akcií alebo nedajbože komodít (ktoré na začiatok prudko neodporúčam). Pri výbere rel. vzdialenejšej strike ceny si vďaka opciám môžem výrazne znížiť vplyv pohybu podkladu a obmedziť tak veľmi pravdepodobnú "nováčikovskú daň".
a nie je to tak, že si iba vytvoríš taký tunel - zhora aj zdola bariéra? A keď ju prešvihneš, tak si stejne v prdeli? Chráni ťa to len voši malým stratám, ale veľké si vyžerieš naplno.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa peter977 »

MinoDemovic, vieš uviesť k tomu graf aj s popisom, kde je buy akcie, kde je nákup call opcie, strike a podobne?

Ďakujem
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Filip, nie je lebo tunel môžeš rozširovať. Vždy však iba jednu stranu lebo druhá skončí v zisku. Netreba zabúdať na to, že opcie sú časovo ohraničené a teda aj strata v priebehu expiračného cyklu nič neznamená. Podstatný je stav až v čase expirácie. (doslova platí pre európsky typ opcie pri americkom type treba byť opatrnejší)

Neodporúčam kupovať opcie! Kto kúpi akcie, tak sa snaží uhádnuť smer pohybu trhu a aj 1$ je pre neho zisk, ak si už pokryl poplatky. Pri opciách to takto nefunguje. Kto kúpi opciu, tak musí uhádnuť smer pohybu trhu, silu pohybu a čas. To sa dá so šťastím, ale je to ruleta. Iné je to pri predaji opcií. Tam je treba sa trafiť iba v čase. Trh môže ísť tvojim smerom, stagnovať alebo ísť proti tebe a stále môžeš byť ziskový.

Čo sa týka vypisovanie call opcií na akcie, tak to je niečo pre začiatočníkov. Máš podklad (aktívum), ktoré podobne ako všetky ostátné aktíva môžeš prenajímať. Načo kupovať nehnuteľnosť, keď tak môžeš začať prenajímať akcie Coca-Cola, McDonald, Microsoft a pod. Takýmto prenájmom dokážeš zhodnotiť účet za rok 20-25%. Oproti klasickému prenájmu je toto prenájom s právom kúpy, takže o podklad môžeš prísť, ale iba so ziskom. Pri poklese ceny si na tom lepšie ako niekto kto nakúpi akcie a nerobí nič. Ochrana pred väčšou stratou je možná cez collar, ktorý som tu popisoval. Ten uberie časť zo zisku, ale chráni ťa pred stratou, ktorá ti hrozí pri držaní akcie. Pri tituloch bluechips by som to však asi nerobil. Neviem aká je pravdepodobnosť, že akcie, ktoré som tu spomínal skončia na nule.

Kostolany vo svojej knihe písal, že najviac opcií vypisujú banky, Vatikán a židia. Keď som si to prečítal, tak som sa na to pozrel bližšie a pochopil som prečo. Odvtedy som už viac akcie nekúpil.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Presne v tom je čaro opcií.
Pri akciách mám v prípade negatívneho vývoja len 2 možnosti: zinkasujem stratu, alebo ju "vysedím" (a niekedy to môže trvať aj roky).
Pri opciách mám okrem týchto možností (a okrem množstva už spomínaných ochranných prvkov zabudovaných priamo v stratégii) šancu sa aktívne brániť pred nepriaznivým vývojom:
- dokúpením ďaľšieho poistenia (ku ktorému by bola škoda nevypísať ďaľšie opcie ;-)
- prerolovaním opcií do ďaľšieho mesiaca - t.j. odkúpim atakované vypísané opcie a predám ich v nasledovnom mesiaci na vzdialenejšej strike cene (t.j. nielenže získavam čas, ale zároveň posúvam bariéru) ... a to častokrát dokonca za kredit ;-)

Peter977: Stratégiu "covered call" neobchodujem (zaoberám sa už len výpisom/nákupom nekrytých opcií). Píšem tu o nej preto, lebo je vhodná pre začiatočníkov na vytvorenie si pravidelného príjmu z držaných akcií a aj ako vstup do sveta opcií. V priebehu budúceho týždňa sa pokúsim vybrať nejaký príklad, zobchodovať ho na svojom účte a dávať sem priebežne výsledky.
Druhú spomínanú stratégiu "Iron Condor" veľmi pekne popisuje Rado vo svojom denníku.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Kostolany vo svojej knihe písal, že najviac opcií vypisujú banky, Vatikán a židia. Keď som si to prečítal, tak som sa na to pozrel bližšie a pochopil som prečo. Odvtedy som už viac akcie nekúpil.
To sú také kecy pre začiatočníkov. Jeden žid s iniciálami V.N. by mohol rozprávať.
Načo kupovať nehnuteľnosť, keď tak môžeš začať prenajímať akcie Coca-Cola, McDonald, Microsoft a pod. Takýmto prenájmom dokážeš zhodnotiť účet za rok 20-25%.
urob si dlhodobý backtest na takéto čisté vypisovanie v horizonte 15-20 rokov a potom uvidíme aká je to úžasná, zisková a ešte aj konzervatívna stratégia :lol:

Čisté vypisovanie opcií má význam akurát vtedy, keď hráš na stagnáciu. Že akcia pôjde len tak cik-cak do strany a nikam sa nedostane. Dlhodobé vypisovanie bez rozmýšľania, mechanicky stále dokola je hovadina. To isto uznáte.
Tým iba získavaš prémiu a robíš si ochrannú bariéru zdola a strop zisku z hora. Nič viac a nič menej. Vo finále na tom nevidím nič svetoborné a ziskovosť po zohľadnení prepadov ako v 2008 bude nuda.

Vypisovať má význam ak viem že trh nikam nejde, ale akonáhle sa pohne, tak končím, alebo mením stratégiu. Prípadne vypisovanie skombinujem s presne opačnou stratégiou, ktorá zarába keď sa trh hýbe (trend following). A tieto dve stratégie rebalacujem medzi sebou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Filip, koľko opcií si už obchodoval, že takto hodnotíš, čo som napísal? Písal si článok o opciách, ktorý som ti opravoval lebo si tam mal nesprávne interpretácie. Podobne teraz pletieš jablká a hrušky.
Ja píšem o covered call a ty hodnotíš naked put, čo isto všetci uznáte je dosť podstatný rozdiel. Dám ti tu príklad aj s výpočtom, aby si pochopil o čom píšem a aký je v tom sakra rozdiel oproti držaniu samotných akcií.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Diskusia sa posunula trochu iným smerom, ako som svojím prvým príspevkom zamýšľal.
Čiastočne to bolo spôsobené tým, že som písal príliš veľa detailov o opciách a trochu tým, že ho Filip presunul do samostatného vlákna.

Je v ňom odporúčanie na nákup dividendových blue chips akcií ako vhodná stratégia pre začiatočníka s tým, že sa oplatí pozrieť na opcie a špeciálne na jednoduchú stratégiu "covered call".

Kopu času môže začiatočník venovať skúmaniu indikátorov, vytváraniu signálov, hľadaniu ideálnych vstupov a výstupov, ... napr. bez nejakých veľkých námietok sa tu občas spomína stratégia "stock picking". Z pohľadu rizika: po akokoľvek dôkladnej fundamentálnej analýze budeme po nákupe vybraných akcií v dosť veľkom riziku (a bez možnosti riadenia rizika).

Každá stratégia, opcie nevynímajúc, má svoje výhody aj nevýhody.
Veľkou výhodou opcií a opčných stratégií je práve to, že sa nimi dá veľmi dobre kontrolovať riziko. Nijako neovplyvním smer pohybu akcie, vývoj ceny, nič, ... jediná vec, ktorú dokážem na burze ovplyvniť je moje vlastné riziko.

To, čo som chcel urobiť, je porovnanie dvoch stratégií:
- nákup a držanie dividendových blue chips akcií (viacmenej akceptovaný, ako vhodný pre začiatočníka)
- nákup a držanie akcií včetne vypisovania krytých call opcií

V prípade blue chips akcií sa už väčšinou nedá očakávať obrovský nárast a dúfame, že ani veľký pokles ceny ;-). Takže veľmi pravdepodobný výsledok dlhodobého držania môže byť, že cena akcií bude počas 10 rokov rásť a klesať, ale skončí plusmínus tam kde začala, príp. v 20-30% zisku alebo strate. V tomto prípade, by mohlo byť vypisovanie opcií výrazne ziskovejšie.
Naposledy upravil/-a MinoDemovic v Ne 06 01, 2013 3:15 pm, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Airmike »

Rado

Popisal si tu zopar strategii s vypisom opcii ktore su nesmerove , a zaroven si napisal ze neodporucas nakupovat opcie pretoze to funguje inak. No niezeby som chcel polemizovat s opcnym obchodnikom ale zaroven musim dodat ze som presvedceny o tom ze co sa tyka nakupovania opcii, tak existuju opcne strategie , kde to funguje velmi velmi podobne aktore su aj bez urcovania smeru zmysluplnu. A to viem na beton.


Takze ak by si sa ma napriklad opytal co si mysli. O battly covered call vs. Prutective call/put tak moj pohlad je uplne zasadne ZA protective call put .
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Mika asi si to písal rýchlo, ale pochopil som čo si chcel povedať. Ja však neodporúčam nakupovať naked opcie a je jedno, či call alebo put. V takom prípade nevlastníš podklad, ale sa snažíš zarobiť na neskoršom predaji drahšej opcie. Toto je však lotéria. Juggler to minule skúšal a mal šťastie. Nestačí, že budeš mať pravdu v tom, ktorým smerom sa trh poberie, ale musí mať silu a dostať sa nad tebou kupovaný strike. Ani to ti však nezabezpečí zisk, ak to nestihneš do expirácie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja píšem o covered call a ty hodnotíš naked put
to čo som napísal platí pre obe. Aj naked put aj covered call sú v podstate stratégie "do boku". Teda ak čakám stagnáciu.
Ohraničuješ si zisk, ale stratu berieš plnú. Za to získaš ochrannú bariéru zospodu. Nevidím na tom nič extra zaujímavého.

Takisto môžeš skúsiť urobiť backtest na čistý covered call aj naked put. A dosť pochybujem o tom, že ti na na 20 rokoch prinesie 25% p.a.

Čo keby som zisk na dividendovej akcii znásobil tak, že jednoducho použijem margin? Nič viac, len by som prijal vyššie riziko. Asi podobné je to s vypisovaním opcií (či už call, alebo put).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Takže veľmi pravdepodobný výsledok dlhodobého držania môže byť, že cena akcií bude počas 10 rokov rásť a klesať, ale skončí plus mínus tam kde začala, príp. v 20-30% zisku alebo strate. V tomto prípade, by mohlo byť vypisovanie opcií výrazne ziskovejšie.
ziskovejšie bude len keď nárast/pokles za to obdobie bude nižší ako vypísané prémie. Takže záleží na období. Raz to vyjde, raz to nevyjde. Jednoducho špekuluješ na stagnáciu. Nič viac. Vtedy sa to aj oplatí.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

filip glasa napísal:Raz to vyjde, raz to nevyjde. Jednoducho špekuluješ na stagnáciu.
Ani vypisovaním opcií sa nedá zarobiť so 100%istotou. Vždy je to niečo za niečo.
Ja len neverím, že cena MSFT, BAC, MCD, KO, CSCO a podobných by mohla z ničoho nič nejako výrazne explodovať.
Takisto neočakávam explóziu indexu (napr. SAP) už len z toho dôvodu, že nemôžu súčasne zvyšovať obrat/zisk/trhový podiel všetky firmy súčasne, ale väčšinou jedna na úkor druhej/druhých - čiže sa vzájomne brzdia.

Iste, teoreticky sú takéto explózie samozrejme možné, ale dávam tomu len veľmi malú šancu, ktorú som ochotný obetovať za pravidelný výnos. A ak sa to predsa stane, no tak to bude 1 akcia z 10, pri ktorej mi ujde časť zisku.

Postupný nárast cien mi vôbec nevadí, pretože opcie vypisujem opakovane a vždy v istej vzdialenosti od aktuálnej ceny.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Mám pripravený príklad na covered call, ale ešte predtým napíšem niečo o opciách samotných. Opcia je kontrakt, ktorý dáva kupujúcej strane právo kúpiť (call) resp. predať (put) dohodnutý podklad (napr. akciu) za vopred stanovenú cenu a stanovený čas. Predávajúca strana má povinnosť kupovať podklad (put) resp. predávať podklad (call). Veľmi podstatný rozdiel. V prípade, že vlastním akcie (XYZ) a kúpim na nich protektive put, tak som si kúpil poistku podobne ako si kupujeme poistné pri bežných hnuteľných veciach. V prípade, že nastane poistná udalosť, tak v tomto prípade protistrana musí plniť!

Cena opcie (prémium) sa skladá z dvoch hodnôt. Vnútorná hodnota a časová hodnota. Príklad:
4.1.2013 má KO (Coca-Cola) hodnotu 37.66$.
Call opcie na február so strikami vyzerajú takto:
35.00$ cena 2.83$ (vnútorná hodnota 2.66$, časová hodnota 0.17$)
37.50$ cena 0.86$ (vnútorná hodnota 0.16$, časová hodnota 0.70$)
38.75$ cena 0.31$ (vnútorná hodnota 0.00$, časová hodnota 0.31$)

Keď je opcia ITM (in the money), tak jej vnútorná hodnota je rozdiel medzi aktuálnou hodnotou a strikom, na druhej strane OTM (out of the money) opcie majú len časovú hodnotu lebo cena sa nedostala nad strike a ak to ostane tak do expirácie, tak expiruje bezcenná. Podobne ako keď nemáme poistnú udalosť na majetku a poisťovňa inkasuje poistné v našom prípade prémium. Put opcie fungujú rovnako.

Samotný príklad na CC (Covered call). Predpokladajme, že máme dvoch záujemcov o kúpu akcií KO. Obaja aj pán X aj pán Y berú kúpu Coly ako investíciu a veľmi sa v akciách nevyznajú. Spoločnosť je však známa a nepredpokladajú, že by mala skrachovať. Skôr im ide o uloženie peňazí na dlhšie obdobie. Pán X nakúpi akcie 100ks KO za 37.66$ a nerobí s nimi nič. Pán Y urobí to isté, ale zároveň predá call opciu s expiráciou február (15.2.2013 konkrétne 42 dní do expirácie) na strike 38.75 za 0.31$. Pán X investoval 3766$. Pán Y tiež, ale zároveň inkasoval za predaj opcie a tak jeho investícia je vo výške 3735$.

Prvý rozdiel medzi pánom X a pánom Y je hneď na začiatku. Pán X dal za akciu 37.66$, ale pán Y 37.35$!

Pre pána X v čase expirácie existujú tri možnosti:
1. cena pod 37.66 = strata
2. cena 37.66 = 0
3. cena nad 37.66 = zisk
Pán Y je na tom podobne, ale…:
1. cena pod 37.35 = strata
2. cena do 38.75 = zisk 31$ + rozdiel medzi aktuálnou cenou a nákupom (37.66) - zatiaľ nerealizovaný
3. cena nad 38.75 = zisk 140$

Pán Y bude úspešnejší ak:
1. cena padne, tak bude mať menšiu stratu,
2. ak sa cena za najbližších 42 dní veľmi nezmení, tak zarobí hoci pán X nebude mať zatiaľ z vlastníctva akcií nič

Pán Y bude menej úspešný ak:
1. cena vyletí nad 39.05$. Síce bude mať zisk 140$, ale bude menší ako u pána X.

Neviem, možno som z inej planéty, ale začiatočníkovi, ktorý chce nakupovať akcie poradím, aby išiel cestou pána Y. Ja to považujem za bezpečnejšiu cestu ako nakúpiť akcie a držať ich na účte. Pripájam ešte tabuľku, kde je výpočet B.E.P. (break even point), výnosov na báze p.a. a ostatných parametrov.

Obrázok
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja len neverím, že cena MSFT, BAC, MCD, KO, CSCO a podobných by mohla z ničoho nič nejako výrazne explodovať.
Potom vsádzaš na stagnáciu/malý rast CC má v takom prípade pre teba význam. Ale všeobecne to doporučovať začiatočníkom ako liek na všetko sa mi nevidí.

Rado - ročne teda získaš okolo 7% na prémii, ale máš aj obmedzený zisk v prípade vyššieho rastu. Fakt tam nevidím nikde tých 25% p.a. A tiež nevidím nejaký veľký bezpečnostný zázrak. Dlhodobo ti to urobí možno 2-3% navyše k normálnemu vývoju akcií. Ak teda všetko dobre zmanažuješ.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Práve mám otvorenú TOS platformu s akciou KO, pretože som chcel vyrobiť nejaký podobný príklad na "covered call" ;-).

Tak aspoň pridám poznámku:
Po minulotýždňovom náraste cien KO nie je na výpis opcií veľmi vhodná doba, pretože došlo k poklesu volatility a prémiá sú nízke. Napriek tomu by išlo pri tejto jednej expirácii o zisk vo výške 0,8% (voči cene akcií).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

potom by si mal manažovať to vypisovanie podľa volatility a prémií. A to už nie je až také začiatočnícke a jednoduché. Takmer by si mohol obchodovať VIX.

Čul som niekde čítal článok s nejakým testom, kde chlapík spočítal, že vypisovaním CC opcií by si za dlhšiu dobu prišiel k nadvýnosu cca 2% oproti SP&500.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

filip glasa napísal: Ale všeobecne to doporučovať začiatočníkom ako liek na všetko sa mi nevidí.
Ale to vôbec nie je liek na všetko. Opcie ponúkajú podstatne zaujímavejšie stratégie.
Doporučoval som to len ako prirodzený upgrade k stratégii na nákup dividendových akcií blue chips (na ktorej vhodnosti pre začiatočníkov sme sa zhodli viacerí).
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Obdoba CC je Naked Put. Dajme tomu, že znova máme dvoch ľudí, ktorí chcú kupovať KO.
Jeden nakúpi za už spomínanú cenu a druhý vypíše nekrytú put opciu na február strike 36.25$ a inkasuje 0.26$.
Vo februári klesne cena KO na 36.15$.
Chlapík X bude mať stratu 1.51$ a chlapík Y zisk 0.16$. Ak pán Y vypíše ďalšiu call opciu, tak jeho nákupná cena (35,99$) klesne o ďalšie inkasované prémium a bude na tom ďaleko lepšie ako chlapík X s nákupom 37.66$.
Pridať opcie k nakupovaniu akcií a kupovať tak so zľavou sa vyplatí. Ja by som bez toho už akcie ako investíciu nekúpil.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

A ked stupne akcia viac , tak na tom zase bude lepsie pan Y ako X. Len si vymenili ulohy. Ak beres hentake male premie, tak v tom nevidim fakt ziadny zazrak.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Koľko na investovanie ?

Príspevok od používateľa jogo »

Filip, ak mas ucet u IB, tak si tie opcie prakticky vyskusaj v malych poziciach.
Misak daval realtime obchody pocas rokov 2007-2009 a vysiel z toho ziskovy. A horsie obdobie na opcie si uz neviem predstavit.
Ja som Radovi a Icemu pred 3 rokmi, ked zacali obchodovat CC a naked PUT dokazoval, ze to nepojde. Rado ma realtime skoro presvedcil, ze to ide.
Ale nezazil trh ala 2008. Misak zazil aj v rok 2008.
Urcite to za vyskusanie cez IB stoji. Ved na jeden spread na SPY sa riskuje 100-200$.
Ja sa len bojim bezsennych noci, ked do IB poslem 10 000$ a kym tam dojdu. :?
Lebo uz 2x som svoje peniaze hladal, ked som ich posielal brokerovi a to s nim komunikujem po cesko-slovensky. A peniaze brokerovi som posielal maximalne 10x. Cize vysoka neuspesnost. :(
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

V prípade, že cana hneď porastie a nedostane sa na vypísaný strike, tak pán X bude v zisku a pán Y bude mať na účte 26$. Žiadne terno, ale pri kúpe aktíva je podstatná nákupná cena a tú by som chcel mať ja, čo najnižšiu. Nič mu nebráni to o mesiac zopakovať. Nemusí sa mu to podariť celý rok, ale prémia dostane každý mesiac. Tiež nie zlé.

Jogo $ cestujú skoro týždeň. Radšej pošli €. Máš ich tam na druhý deň a neriešiš kurzové rozdiely. Spotrebu máš v €, či nie? Ak máš problém s prevodom, tak načo máš kamarátov na fóre??? :D

BTW: Chlapi dajte sem aj vy niečo konštruktívne a nie len kritizovať. To sa dá ľahko. Dajte sem aj vy svoje real obchody. Možno ma kritizujete ako sem dávam príklady, čo stoja za figu a sami máte problém urobiť plus na účte.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Jogo $ cestujú skoro týždeň. Radšej pošli €. Máš ich tam na druhý deň a neriešiš kurzové rozdiely. Spotrebu máš v €, či nie? Ak máš problém s prevodom, tak načo máš kamarátov na fóre??? :D
Uz som na to myslel, ze ta budem musiet poprosit o takuto sluzbu.
Aj by si mi nastavil platformu. Ale cash mam v CZK a to su zas problemy navyse ako to tam poslat.Odkedy forexujem, tak som uhlavny nepriatel zmenarni. Ved oni maju strasny spread.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Viem, že z IB si vieš na účet poslať aj CZK, tak nemôže byť problém si ich tam aj poslať a zmeniť na Forexe, nie?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Viem, že z IB si vieš na účet poslať aj CZK, tak nemôže byť problém si ich tam aj poslať a zmeniť na Forexe, nie?
Ceske koruny su u nas velmi slabo urocene, tak ich drzim na vkladnej knizke, aspon neplatim poplatky za ucet.
A z vkladnej knizky sa neda posielat peniaze.
Asi vyberiem Eura z brokerskeho uctu a poslem ich do IB. Len si budem pripadat ako "dement", ked som ich tam minuleho roku poslal a teraz ich vyberiem.
Ale Euro nam teraz zase posiluje, tak by som este pockal, lebo tym padom dostanem za neho viac $.
Ake kopie dokladov im potrebujem poslat na overenie svojej totoznosti?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

ID kartu a kópiu výpisu (bankový, ELI a pod.) Pošli si na účet € a všetky obchody ti prepočítajú aktuálnym forexovým kurzom. Stále budeš mať na účte €, aj vo výpisoch.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Chris »

vacsina brokerov (teda asi aj IB) umoznuje vytvorit pod ucty a medzi nimi posielat $ a teda aj menit meny

alebo moznost ako trejdit v inych menach ako je ucet http://ibkb.interactivebrokers.com/node/1172
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rado ma realtime skoro presvedcil, ze to ide.
jasne ze to ide, ved nikto netvrdi ze nie. Preco by to neslo. Len to neni ziadny zazrak, jak to tu furt niekto prezentuje.
Jedine co opciami dosiahnes je to, ze si namodelujes taku formu rizika, ktore je pre tvoju psychologiu prijatelnejsie. Ale cisto racionalne na tom nie je nic co by vyrabal nejaky extremny nadvynos.
Ked si pozres tieto relativne konzervativne vypisy pre Colu co tu Rado pisal, tak to nie je ziadny zazrak. Pri vyssom riziku dosiahnes vyssi vynos, ale to si mozes zobrat na kcie margin a mas to to iste.
Co sa tyka volatility, tak ked je to len o tom, ci dobre znasas pravidelnu vysoku volatilitu. Ked nie, tak pojdes do opcii. Tam budes mat hladku krivku, ale raz za 5 rokov ta poriadne vyjebu.
Vo finale na tom budes ale rovnako ako v nejakej inej strategii s obdobnym rizikom. Len si to volatilitu zabalis do takeho obalu, ktory prd len raz za par rokov. Ale inak furt to iste.
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Casey »

Ahoj Filip,
Ale obidvaja panovia to vobec nepomenovali ako nejaky zazrak,co by mal prinasat nadstandardne vynosi.Skor,tu prezentovali dalsiu moznost ako obchodovat.No a predsa obchodovanie na burze je o tom,aby si clovek nasiel ten instrument a ten sposob obchodovania,co bude vyhovovat jeho psychike,casu atd.Bude zalezat hlavne ako moc a akym sposobom bude raz za tich 5 rokov v......y.No ved trader okrem svojho penazneho uctu spravuje zaroven aj svoj psycho ucet,takze asi pre vacsinu bude fajn az volatilitu zabali a potom az to prdne zasa bude zalezat od sily toho prdu,aku skodu to zanecha na jeho ucte a jeho psych.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

MinoDemovic napísal:Práve mám otvorenú TOS platformu s akciou KO, pretože som chcel vyrobiť nejaký podobný príklad na "covered call" ;-).

Tak aspoň pridám poznámku:
Po minulotýždňovom náraste cien KO nie je na výpis opcií veľmi vhodná doba, pretože došlo k poklesu volatility a prémiá sú nízke. Napriek tomu by išlo pri tejto jednej expirácii o zisk vo výške 0,8% (voči cene akcií).
cez thinkorswim sa da este obchodovat aj na svk?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Rado »

Konečne, to niekto pochopil. Písal som to ako reakciu na začiatočníka, ktorý chcel investovať. Isto je to takto bezpečnejšie ako čistý nákup akcie. Najskôr treba pozerať ako neprerobiť a potom sa môžeme baviť o tom ako dosiahnuť výnos vyšší ako priemer.

TOS, staré účty by mali fungovať. Nový, ani demo už neotvoríš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

ano preto sa pytam lebo som si tam chcel zalozit ucet, ale nic z toho. neslo mi to. diskriminace!
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Biosko napísal:ano preto sa pytam lebo som si tam chcel zalozit ucet, ale nic z toho. neslo mi to. diskriminace!
Ja obchodujem opcie (so zaťatými zubami) len cez IB.
TOS mám len ku papertradingovému účtu a používam to na zobrazenie risk profilu, pravdepodobností a občasný backtest.
Otváral som ho pred cca 4 rokmi a napodiv ma ešte zatiaľ nezrušili. Už ani netuším akú krajinu som uviedol pri otváraní účtu ;-)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Biosko »

no prave, ja som aj zaklamal a ani aj tak nepomohlo, IB mi pride strasne neprehladne aspon pre mna,to ked som otvoril tak som vobec nevedel co kde ako preco, nevravim ze to nie je dobry broker ale mohli by trosku popracovat na dizajne, alebo mozno som to mal len blbo nastavene :D.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

filip glasa napísal:potom by si mal manažovať to vypisovanie podľa volatility a prémií. A to už nie je až také začiatočnícke a jednoduché.
Bola to len poznámka k Radovmu príkladu na objasnenie toho, prečo sú inkasované opčné prémiá momentálne dosť malé.
Áno, sledovanie volatility je pri serióznejšej práci s opciami nevyhnutné. Je to jeden z hlavných parametrov, od ktorých sa odvíja cena opcie. (Napr. oceňovanie opcií podla Black-Scholes modelu berie do úvahy 5 parametrov: cena podkladu, strike cena, počet dní do expirácie, úroková sadzba a volatilita)
Takmer by si mohol obchodovať VIX.
Obchodujem ;-). Dá sa využiť napr. na istý spôsob "hedgeovania" celého portfólia a tým ďaľšieho znižovania rizika.
... ale spomínať VIX vo vlákne určenom pre začiatočníkov by malo byť trestné :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale obidvaja panovia to vobec nepomenovali ako nejaky zazrak
až na Rada, ktorý presne v tomto vlákne písal o výnosoch 25%:
Načo kupovať nehnuteľnosť, keď tak môžeš začať prenajímať akcie Coca-Cola, McDonald, Microsoft a pod. Takýmto prenájmom dokážeš zhodnotiť účet za rok 20-25%.
Jak se snadno a rychle stát miliónářem 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"