Opcie - začiatočnícke otázky

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Airmike napísal: vytvoril som si subor najcastejsie opakovanych mytov a zacal som ich podrobovat analyze. to bol pre mna breakeven point v mojom tradingu. velmi mi to vtedy pomohlo.
"Trend is your friend."
Velmi casto opakovana fraza. Podrobil som ju analyze. Vykreslenim funkcie [RAND (-10, +10)] do grafu ziskam graf, v ktorom mozem vyznacit useky s jasnymi docasnymi "trendami".
Vysledok mojej analyzy: Trend na lavej strane grafu nedava statisticku vyhodu vstupu ani v smere trendu, ani proti trendu.

Publikovane 13. februara 2019 - ak by som sa niekedy s niekym mal dohadovat o autorstvo Jaroslavovho teoremu po udeleni mi Nobelovej ceny za ekonomiku.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa Rado »

Rado napísal:V poslednej dobe ma skoro pri každom videu na YouTube prepadne jeden český trader, ktorý mi chce veľmi nezištne pomôcť stať sa traderom.
Dnes som absolvoval webinar, kde sa preberala stratégia s 85% úspešnosťou. (zvedavosť) Tak ako som predpokladal išlo o vypisovanie kreditných spreadov. Pre mňa bolo zaujímavé sledovať ako úspešný trader a učiteľ vymenil po pol roku debitné spready a pozície s pozitívnym RRR za negatívne RRR. Zvláštne. Po troch reakciách cez chat mi ho zablokovali a to videl reakcie iba on. No čo, každý sa niečím živí.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa polovnik »

Dnes som absolvoval webinar, kde sa preberala stratégia s 85% úspešnosťou. (zvedavosť) Tak ako som predpokladal išlo o vypisovanie kreditných spreadov. Pre mňa bolo zaujímavé sledovať ako úspešný trader a učiteľ vymenil po pol roku debitné spready a pozície s pozitívnym RRR za negatívne RRR. Zvláštne. Po troch reakciách cez chat mi ho zablokovali a to videl reakcie iba on. No čo, každý sa niečím živí.[/quote]

hovoris o Kovarikovy tradesmart.cz ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa Rado »

Áno. Myslel som, že ide iným smerom a ako písal Airmike, že mu celkom fandí z pohľadu marketingu, ale som dosť sklamaný. Pred mesiacom, dvoma objavil kreditné spready a už to ponúka. Vysvetlí všetko, čo kedy bude treba pri obchodovaní potreba. Nevysvetlí. Už len rozpad prémia, ktorý ukazoval nebol správny. Kreditné spready sú veľmi konzistentná stratégia, ale nie neomylná. Ak by to tak bolo, tak to obchoduje každý. :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
roock
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Št 04 09, 2014 10:05 pm

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa roock »

Rado napísal:Áno. Myslel som, že ide iným smerom a ako písal Airmike, že mu celkom fandí z pohľadu marketingu, ale som dosť sklamaný. Pred mesiacom, dvoma objavil kreditné spready a už to ponúka. Vysvetlí všetko, čo kedy bude treba pri obchodovaní potreba. Nevysvetlí. Už len rozpad prémia, ktorý ukazoval nebol správny. Kreditné spready sú veľmi konzistentná stratégia, ale nie neomylná. Ak by to tak bolo, tak to obchoduje každý. :lol:
Dúfam že si si nekúpil jeho kurz...
https://www.digrin.com/portfolio/389-fin-10000/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa Rado »

:D To nie. Občas však nejaký webinár pozriem. Občas sa nájde myšlienka, informácia alebo spôsob obchodovania, ktorý som si nevšimol resp. nepoužil. V tomto prípade to však nebolo. Išlo o prezentovanie systému, ktorý za mesiac vygeneroval super výnos dokonca vypisovaním spreadov, ktoré sú aj 0 DTE. A systém nadeľuje straty do 2-3% z účtu. No nenadeľuje. Takú stratu máš hneď, keď sa trh pohne proti tebe a keď budeš čakať, tak to bude len horšie. (vypisuje spready 8 dní a menej do expirácie) Stačí, že príde pohyb nad 1,5 SD a je to. V tomto prípade to je len otázka času. Nič viac.
A najväčším vypisovateľom opcií je W. Buffett. To je síce pravda, ale keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté. On vypisuje put opcie, aby lacno nakúpil a to čo vypísal na SPX je dlhodobý obchod a nie špekulácia na 4 dni.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
mapler
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 30 07, 2018 12:38 pm

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa mapler »

ahoj, malá poznámka k vypisování Put opcí. Už je to fakt obehraný evergreen, kdy téměř každý, kdo radí "vypisujte Put opce mimo peníze" má k tomu zatraceně dobré důvody - zůstane vám buď Prémium nebo levně nakoupíte akcie. To je opravdu nebezpečně nefungující nesmysl. Pokud cena roste, stagnuje nebo mírně klesá, tak to samozřejmě funguje. Pokud se cena utrhne a spadne, tak mi samozřejmě na vypsané opci může vzniknout opravdu devastující ztráta, co je mi platné, že získám akcie (futures) za cenu nižší, než je strike vypsané opce, když se cena bude pohybovat hluboko pod touto cenovou úrovní. Abych mohl takový koncept využívat s nějakou profitabilitou, tak cena podkladové akcie musí skončit při expiraci nejlépe na strike vypsané opce nebo těsně pod ním (podle získaného prémia) a to je nemožné predikovat. Pokud dnes stojí AAPL 193 USD a já vypíšu Short Put 185 s expirací za 10 dnů s prémiem +95 USD, tak abych získal levně akcie AAPL, tak musí jejich cena za deset dnů při expiraci být na úrovni 184.05 - 185, abych mohl hovořit o super strategii. Pokud bude kdekoliv níže, tak je lepší za deset dnů koupit přímo akcie a neobtěžovat se s výpisem krajně rizikové naked Put opce. Ponechávám stranou úvahu, že při poklesech ceny narůstá cena Short Put opce a její likvidace je pak nápor na psychiku a peníze. Drakonický pokles na cenu například 175 USD v horizontu deseti dnů není nerealistický scénář a při přiřazení Short Put 185 mi hned svítí ztráta -1000 USD na "levně nakoupených" akciích. Takové obchody jsou opravdu nesmysly a stačí jednoduchý backtest abych zjistil, že takto to vůbec nefunguje, nejsem prostě schopen určit přesnou cenu podkladů v čase v horizontu například uvedených deseti dnů.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa Rado »

Isto máš pravdu a to z pohľadu tradera, ktorý je nastavený na zisk z opcie a eventuálneho rýchleho predaja podkladu, ak veci fungujú zle.
Iný je však pohľad dlhodobého investora. Ak mám dnes predstavu o super lacnej investícii do nejakej akcie a vypíšem na ňu opciu, tak sa dostávam do lepšej pozície ako je dnes. Ak by došlo k prepadu o ktorom píšeš, tak dnešná investícia by bola na tom horšie ako konštrukcia cez naked put.
Je to však uhol pohľadu. Ja by som vypisoval putky iba v druhom prípade. Ak to má byť špekulácia, tak platí všetko, čo si napísal.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Kde sa da simulovat ako sa meni napriklad delta pri syntetic shorte cez opcie na US akcie, resp ETF? Nemate niekto nejake tipy kde sa da s tym pohrat pls?
mikr
Gold Member **
Príspevky: 359
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa mikr »

„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Opcie - začiatočnícke otázky

Príspevok od používateľa MartinPillar »

mikr napísal: Ut 10 11, 2020 8:15 pm https://www.ivolatility.com/home.j
Super dik vyskusam!
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"