Opce-obchody-strategie-hedging

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa BGuru »

No to je skutocne velmi primitivny clanocek.

Na strucne pochopenie opcii odporucam radsej tento link a hlavne skusanie opcii v praxi: :)
http://www.888options.com/strategy/default.jsp
http://www.888options.com/strategy/strategy_index.jsp
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

rambajs napísal:S tim si nelam hlavu,nejlepsi veci jsou zadarmo,a nejslozitejsi veci jsou vlastne jednoduche...
Az budes chtit,tak to pak pochopis velmi rychle...Chgce to cas...
Me trvalo ,a to se priznam bez muceni,pochopit czcela dopodrobna SHORT obchod,cely rok...
Stravil jsem tim cely rok od roku 2002-2003...
Ale nemyslel jsem porad jen na burzu (tolik na mou omluvu)... :mrgreen:

Rambajs, cez koho si mozem kupit optiu alebo opacne vypisat optiu? Moze to aj bezny clovek?
Na skole nas ucili, ze vypisat optiu je dost nakladne, existuju strukturovane produkty,ktore kopiruju optiu a dlhopis napriklad a su dostupnejsie,ale ja sa pytam na priamo.
Obrázok
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Rambajs, cez koho si mozem kupit optiu
Prez jakehokoliv brokera,ktery to umoznuje.Nakupovani opci,umoznuje kazdy slusny,rozvinuty brokersky dum.

alebo opacne vypisat optiu?
Tady uz jsou urcite hacky.Nekteri Brokeri,vypisovani nahych opci neumoznuji.
Na nahe opce co delam ja-na futures ES-tzn index SP500,je na jednu opci marze diky volatilite uz prez 4.5 tisic USD a vys,podle toho kam vypisujes.Premyslim,ze se vrhnu na SPY,k vuli marzi,ktera je na tomto ETF na SP500 asi 1/4.

Moze to aj bezny clovek?
Nevsiml jsem si,ze bych nebyl bezny clovek.

Na skole nas ucili, ze vypisat optiu je dost nakladne.
Odpoved je vyse,brokeri proste zvysuji marginy podle trzni volatility,je to pochopitelne.
Myslim ze i dobre,pro klienty.Obzvast pro ty,kteri jeste presne nevi.Trh te snadno muze dostat do neprijemnych klesti,a kdyz nemas na doplneni uctu-umres i s uctem.-)

existuju strukturovane produkty,ktore kopiruju optiu a dlhopis napriklad a su dostupnejsie,ale ja sa pytam na priamo.
Snad jsem ti rekl vse dobre a srozumitelne.Jde napriklad vypisovat a kupovat opce i na tyto produkty,pokud na ne opce jsou.ETF,CFDs,apod,jsou take jedny z nich.
Na evropske podvody bank s certifikaty,si davej velky pozor.Ohromne spredy,mizerna likvidita,nedostupnost kurzu,kdyz chces prodat ci koupit za dobrou cenu.
Potazmo Warranty-v bledemodrem to stejne.Pryc od nic.
Pokud nemas stastnou ruku,dobry prehled,a dobry odhad na smer,a nevyberes dobre produkt,oberou te jak cikani v kostkach.V Americe se paradoxne tyto strukturovane podvody vydavane jednotlivymi bankami obchodovat nesmi.

At se dari.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na evropske podvody bank s certifikaty,si davej velky pozor.
Väčšinou sú prezentované ako úžasné produkty. Kritiky a negatívnych skúseností sa na ne nájde veľmi málo. Možno je to tým, že sú stále ešte pomerne nové.

zas taký jednoduchý článok o opciách:
http://www.penize.cz/42042-opce-kdo-muz ... usi-prodat
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Warrant je v podstate opce casto s otresnym spredem,a otresnym poplatkem,takze,kdyz ho nevyberes spravne,sezere te jak cas,tak spred,a poplatek k tomu.
Certifikaty,zejmena na komodity,te oberou o dobrych 40% vydelku na nich,jen rolovanim prislusneho emitenta,stejne tak,jako ja vas uroluju k smrti,kdyz vam prodam opci,a obchod pujde proti me:-)
Mozna tak indexove certifikaty na akcie,apod,jsou jeste jakz takz.
Kritika se mozna postrada proto,ze je neobchoduje prilis mnoho lidi v realu.
Ja je delal temer 2 roky,a protoze jsem se vse ucil za pochodu v realu,tak jsem si vse osahal na vlastni kuzi.Xkrat se mi stalo,ze kdyz jsem vydelaval,tento strukturovany produkt,nesel prodat,protoze se emitent proste rozhodl,ze ho ted nechce :-)
Kdo chce opce,tak rozhodne ne tyto opce.Kdo chce index,necht koupi ETF ci CFDs u nejakeho slusneho brokera v americe-ci jinde kde je dobry spred,a jsou na neho opce,pro pripadne braneni se trznimu kolapsu.V evrope techto subjektu moc nenajdes.
Zde se porad tvari,ze 10-15 euro je pakatel za jeden obchod tam,a za jeden zpet.
Je to proste zlodejna.Tot vse.

At se dari...
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Filipe,tyto clanky povetsinou delala Eva Mareckova. (Kostal-ted jsem si vsiml,to je jakbysmet,ze stejneho luna)
Nektere clanecky jsou pomerne sofistikovane pro zacatecniky,ale daji se prelousknout .casem to dojde.Clanky jsou jinak pomerne dobre vypovidajici-rozhodne lepsi nezli me casto chaoticky myslenkove hozene na papir.Jeji clanky najdete u Turka,uz v ucelenem serialu.

Pristup Evy k obchodovani opci ja osobne neberu ze 2 duvodu:
1.Jsou prilis komplikovane,a jsou vybirany,a modelovany na zaklade softu,ktery stioji 40.000KC,bez jakych koliv dat do nej,typlatite navic..Tezko tedy vydelate s temito silenymi naklady bez uctu cca 30.000 USD.OptionVue,OptionVue,OptionVue. (smrdi mi to prilis propagaci-cesta k Turkovi ja jasna)
2.A hlavne-dela opce na akcie,coz je velmi,ale velmi nebezpecne! OptionVue vam ucet nedoplni.

Pristup Kostala neberu vubec-vymysli si.Minimalne mi to tak pripada.
Pozor na lidi z portalu,co prodavaji kurzy.Nejso hloupi,ale pomerne casto uvadeji obchody,co jsou v realu NEPROVEDITELNE,bud pro svuj spred,nebo pro neco jineho.V praxi to pozna kazdy pak sam.

Kdo chce pochopit opce naprosto polopaticky,tak bud drahy manual Toma Repika /spise opce na komodity/ ,nebo daleko levnejsi,ale take dobrou knizecku od J.Sirokeho.V anglictine je tolik ale tolik info zadarmo na webech,ze pokud umi clovek obstojne,obejde se bez ceskych plku.

Vsechno uz tu bylo receno,ale samotrejme tunama prispevku se prichozi tezko prokousava.

Jeste doplnim uplne off topic.
Vysla knizka od drive v diskuzi zde na mem vlaknu zminovanem NIEDERHOFEROVI,vehlasnem obchodnikovi,co vzdy vygumoval nakonec ucet fondu do-mrte.
Tam se muzete docist,co za exoty,ridi vase fondy,kam popripade date penize,a jake maji nazory.Znamy co ji ma mi pred tydnem mejloval,ze je to slusny poctenicko,jak se jeden dokaze divat na trh,a dokonce podle toho obchodovat..
Casem bude v me knihovne zalozena,ted nemam nejak chut

At se dari.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://www.penize.cz/42889-dlouhodobe-o ... -lacinejsi

taký jednoduchý článoček o leaps (dlhodobých) opciách.
Stále jsou ale lacinější než nákup 100 ks akcií. Proto je možné uvažovat o jejich nákupu místo pořízení akcií
hehe, tak páka sa dá vysvetliť aj tak, že kupujem lacnejšie než akcie ? :mrgreen:
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Ano,vzdy kdyz kupujes stejne nmozstvi za mene penez,musi tam byt nejaka paka ze?Pokud tedy nejsi v drazbe,ci konkurzu.Tam neni paka ale nouzove oceneni.
At se dari
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Honza »

rambajs napísal:Za temer 3roky,co se o opce intenzivne zajimam,a obchoduji je,jsem si uz zvykl na to,ze vetsina lidi,o techto nastrojich nevi temer vubec nic ...
Ano, jak už jsem napsal vedle, taktéž jsem do předminulého týdne o nich neměl ani tušení. Nicméně po polopatickém vysvětlení jejich principu v knize od Kiyosakiho mě tato oblast celkem hodně zaujala. Jelikož jsem ale naprostý začátečník, uměl by jsi mi doporučit nějakou konkrétní knihu do začátku? Klidně i s vysvětlením úplných základů, apod. Ideálně v češtině, no nebuede-li, budu muset zatnout zuby a louskat.
Toto vlákno jsem si pečlivě přečet, no na několika místech je uvedeno, že je začátečníkům doporučeno si první něco nastudovat a zkoušet nanečisto, nicméně není moc uvedeno co konkrétně si nastudovat.
Jinak moc pěkný popis v celém vlákně, myslím že je hodně přínosné pro studium do začátku!
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ziskové strategie pro opce a komodity

Autor: Joe Ross

Praktický průvodce opčním obchodováním

Praktický průvodce opčním obchodováním je první knihou na českém trhu, která se zaměřuje na zcela praktickou stránku tradingu akciových opcí. Zabývá se komplexním výběrem vhodné opce k nákupu a prodeji (vypisování), určením historické a implicitní volatility, popisem jednotlivých opčních strategií a samozřejmě řízením pozice až po výstup z obchodu. Mezi strategiemi nechybí jak základní přístupy pro nakupování a vypisování opcí, tak i složitější strategie založené na opčních spreadech. Vše je přitom popsáno jednoduchou a srozumitelnou formou tak, aby s opčním obchodováním mohl začít doslova každý, koho láká vidina finanční nezávislosti.

Autor: Jan Široký
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Tak by ma zaujímalo, ako je na tom Rambajs teraz. TEda koľko je v +- oproti kapitálu s ktorým začínal. 8)
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

BLINKY2 napísal:Tak by ma zaujímalo, ako je na tom Rambajs teraz. TEda koľko je v +- oproti kapitálu s ktorým začínal. 8)
Cim min lide vi,tim vic se hadaji a posmivaji.V podstate jsem smutny z toho,ze sem musim klikat na takove nutne obhajoby...
A ty si chlapce pamatuj,ze zacit u sebe,je nezbytne...neni daleko doba,kdy ti to i bez tatinkova narezu na prdel bude muset dojit...

Preji vsem uspech takovy jaky si zaslouzi...
Rambajs
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Aby tohle vlaknonebylo uplne mrtve,i kdyz uz je,a jiste jsou zde vlakna lepsi /jsem tu zas po dlouhe dobe/ ,a mozna se budu opakovat,presto dodam upresneni do sveho vlakna.
V dobe kdy jsem psal zde,jsem vypisoval/kupoval (fuj) ,pouze opce velmi vzdalene volatilite,kera byla takova,jaka byla v ten cas.To rozpeti (volatilita),kde vypisujete,je vzdy danne tim,jak se kurz pohybuje,a popripade v jake je "figure",ci kanalu.
Chci jen doplnit veci,ktere jsou fakty burz,a tykaji se UPLATNENI opci,cili kdyz vy prodate nekomu opci.
1: V dobe,kdy jsem vypisoval,a psal zde,jsem nemel tu cest prijit do styku s opci ITM (v penezich).Vypisoval jsem opce na Futures,a tam jsou jak horsi spredy,tak vetsi risky uplatneni,a naslednych ztrat-cili drzel jsem se striktne co nejdal OTM,jakto bylo mozne
2: Pokud by tedy v opcich obchod probihal pouze na 2 stranach,cili drzitel a prodejce,bylo by to vse tak,jak jsem psal.a drzitel by z velke casti opci v realu neuplatnil,stacilo by mu,.kdyby ji mel v zisku komu prodat (vetsine,jde jen o to vydelat,ne mit na neco pravo a vlastnit-cili,zacal by asi smlouvat,a snazil by se pravo odprodat vam,za prijatelnou slevu,pokud by koupene pravo nebylo vylozene levne)-a ted jsme u toho,kdyz by jste to nebyl vy,(kdo by ji nucene odkoupil),v pohodlny cas,majitele prava,kdo to tedy bude?.
3: Opce se uplatnuje vzdy,kdyz je ATM-ITM proc?
4: Do hry se dostane vas Broker,v mnoha pripadech i kooter na burze,ktery zajistuje likviditu,a jeho poplatky jsou nula prd proti vasim,a protistrana i kdyz se opce vzda v zisku,tak prave tento clanek burzovni likvidity ji okoupi s tim ze vydela...(lidove receno:kseft s pohledavkami,a zavazky-jinak mozna exekutor? muhehe)
5:Tento kooter-Brooker,pak zajiste uplatni vzdy opci,ktera je ATM,cili strike = close,protoze musel,ci chtel tuto likviditu na trhu zajistit.
6: Tzn jakykoliv kurz opce,ktery je byt jediny cent,nad vasi strike call (u put pod vasi put strike),nebo se ji rovna,je vzdy uplatnen.Dalsi spicek,jsou jeste opce,pri niz jsou v mesici kde mate vypsano,vyplaceny dividendy.Takove opce se uplatnuji ,o strike - (minus) DIVI,cili muzete byt nemile uplatneni treba v den DIVI,aniz by byla opce ATM...americke opce,maji aspon tu vyhodu,ze neustale udrzuji nejakou tu casovou hodnotu,cili ta vas porad tak nejak casove kryje,a clovek,ktery vam nasadi hada na hlavu o tyden driv,skrze divi,vam tuto casovku musi z ceny odecist,+zaplatit vypalne brokerovi.Pokud je ale DIVI vyssi proc ne...kdyz se to vyplati,chodit v botech od Bati....-)))
7: Povazuji za nutne,toto do sveho vlakna doplnit,aby byly veci jasne,zretelne,a trasparentni.Uvedene zkusenosti jsou znacne opozdene,protoze do styku s ITM ATM opcemi,jsem prisel az po prechodu na opce vypisovane na ETF,kde range danne opce,je daleko uzssi nezli na futures,a zaroven tomu take odpovida risk,cili jdete pak ke kurzu daleko blize,mirne OTM,nekdy primo ATM-ITM vypisy-hrube spekulativne.
Pokud neco pisu dualne a bylo to uz receno,coz si myslim ze snad ano,tak to berte jen jako doplneni meho vlakna,tak aby davalo korektni orientaci,a verim ze nekomu toto doufam jasne doplneni pomuze,nicmene,ja tu byl prvni,kdo tu o opcich psal prakticky,takze tento dovetek by bylo korektni tu mit,protoze je to pravidlo,ktere na burze plati 100%. Tedy pro ty,co se nekdy ocitnou v s opci penezich.
Verim ze treba muj popis nekomu pomuze nehledat ,negooglit,a neptat se jinde,a pochopi.Na nic jineho to sem nepisi...pro sebe mam jasno davno...
Dlouho jsem tu nebyl takze preji vsem stastnou ruku,a dobre obchody...
At se dari
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Rado »

Rambajs a akú stratégiu prioritne obchoduješ? NPW, CC alebo niečo iné? Ja som zatiaľ spokojný s NPW a Covered Call, ale pridávam občas Bull Put Spread. Zaujímajú ma hlavne income stratégie, ktoré z môjho pohľadu dokážu generovať pravidelné výnosy.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

V piosledni dobe mam na opcich pauzu,ale pravdepodobne se na ne zas brzo vratim.Potreboval jsem proste popresouvat nejaky kapital domu,a ta strategie kterou jsem delal NPW na CL,nebyla tedy zrovna levna,cili,ted to stoji a delam pouze Forex.Primarne Eur/Usd,prez Saxo,a mini ropu u nich taktez (normalni swing trejding).Ma nejoblibenejsi strategie byla SS (OTM),cca pul roku jsem delal Bfly na USO,nez jsem presel na CL.Taky jsem vytezoval dost ucet na NPW (VIX)...jinak obecne ja nemam rad jakykoliv spredy,je to tezkopadny a vetsinou se to i dost blbe ridi.Jedu strategii na smer.Podle toho jsem vzdy naladil i svou SS.
At se dari...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Rado »

NP som vypisoval iby na akcie. Iba také, ktoré by mi po priradení nevadilo vlastniť. S covered call mám tiež len dobré skúsenosti. Pre mňa táto stratégia v podstate negeneruje straty lebo akcie držím dlho. (zatiaľ som však nezostal vysieť v žiadnej viac ako tri mesiace pri vypisovaní call opcií)
Bull put spread mi generuje zisky aj keď som raz na začiatku zaknihoval peknú stratu. :) (školné je drahé) Myslím však, že s dobrým riadením sa to dá celkom dobre kočírovať. Pravdepodobnosť a sila času má v tomto prípade svoje čaro. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

**NP som vypisoval iby na akcie. Iba také, ktoré by mi po priradení nevadilo vlastniť.
Jasne papiry nakupovat se slevou...
**S covered call mám tiež len dobré skúsenosti.
CC ma par hacku
1: neni dobra na smer,kdyz papir nabere prudsi pad ,ci vzestup.
2: v takovem trendu te bud pripravi o zisky,nebo nepokryje ztraty-ale? vzdY je to dlouhodobe jiste uspesnejsi,nezli drzet jen samotne akcie,pokud dobre operujes se striky-cili kdyz cekam pokles mych akcii,vypisu ATM-ITM,kdyz cekam vzestup na long dam OTM.
3: Je to nejuspesnejsi strategie kdyz kurz jde do strany.stejne jako jeste uspesnejsi SS,nebo NPW.
**Bull put spread mi generuje zisky aj keď som raz na začiatku zaknihoval peknú stratu. :) (školné je drahé) Myslím však, že s dobrým riadením sa to dá celkom dobre kočírovať. Pravdepodobnosť a sila času má v tomto prípade svoje čaro. :)
Bull-bear spredy,lze dost tezko ridit.Lze bud jen redit,nebo roztahnout strikes.Mozna je lepsi na toto jednoduchy CS,nebo proste naladit strangle,ci systeticky spred.
Take neni vubec od veci delat delta neutral,je to temer zapomenuta nezminovana strategie,ktera ale vyzaduje jit pouze na 50% kapitalu,v dannem titulu...
Vcelkui jsou opce vlastne normalni trejding a vyhraje hlavne ten,kdo odhadne dobry smer "nahoru,dolu,do strany"...zadna magie v tom neni-avsak :idea: jiste jedna je...kdyz ostatni louskaji spacky pri pohybu do strany,nebo linem kurzu,vydelavas tolik jako kdyz kurz jede.
To je zakon vsech spredu,a neprittel spredu je naopak pohyb na smer,tam zase vydelavas,kdyz vypisujes opce na smer,nebo nevypisujes vubec a nechas papir proste rust,ci jako short klesat...samozrejme lze opce i nakoupit a vydelat,ale to nechavam odvaznejsim,na to jsem moc velky posera :mrgreen: Vyjimka by byla napriklad opce kterou ovladam 100 ks papiru hluboce ITM-cili rikaji tomu deep-ITM,kde potrebujes mensi kapital,ale spredy mezi buy-sell jsou jinaci a nezridka kdy,prave na tom umazes svy zisky...opce jsou paradni nastroj pro toho,kdo s nimi chce,a umi pracovat.
At se dari...
Mino Demovic
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 10 09, 2009 9:07 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Mino Demovic »

Rambajs, píšeš, že si obchodoval najmä opcie na CL.
Tiež išlo o nekryté smerové výpisy? Išlo len o výpisy PUT opcií hlboko OTM, alebo aj niečo iné?
Priznám sa, že ja by som pred zadaním SELL CALL na CL asi dlho škrabal. ... a po zadaní asi ešte viac :lol:

A ešte jedna otázka. Líši sa nejako významne obchodovanie opcií na komodity od obchodovania opcií na akcie/ETF/indexy?
Jasné, že môže nastať pohyb podkladu z rôznych kontraktných mesiacov rôznym smerom (napr. pri zrninách z rôznych sezón)... ale toto Ti asi problém nerobilo, keďže píšeš, že nemáš rád spready, ale radšej robíš smerové obchody.

Ďakujem
m.d.
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

**Rambajs, píšeš, že si obchodoval najmä opcie na CL.
Tiež išlo o nekryté smerové výpisy? Išlo len o výpisy PUT opcií hlboko OTM, alebo aj niečo iné?
Priznám sa, že ja by som pred zadaním SELL CALL na CL asi dlho škrabal. ... a po zadaní asi ešte viac :lol:
NPW je ve zkratce nakedputwritting,cili nahe put.o nahych call nebyla zminka,ale dase take,jen je treba vedet,ze :
1:co strike to 1000 dolaru
2:ze ja osobne mam nahled na ropu long - cili proto NPW
3:ze ropa ted nema silu,a proto se da vypsat i NCW
4:Vse co stoupa,i klesa-jde jen o to,kolik maji zainvestovane spolecnosti,ktere proste trhem hybou (COT)
Nic vic-nic min...na rope existuje pravidlo 10 strike,dal zkoumejte sami,to uz tu rozepisovat tedy nebudu.
Navody hledejte na skolenich.

**A ešte jedna otázka. Líši sa nejako významne obchodovanie opcií na komodity od obchodovania opcií na akcie/ETF/indexy?Jasné, že môže nastať pohyb podkladu z rôznych kontraktných mesiacov rôznym smerom (napr. pri zrninách z rôznych sezón)... ale toto Ti asi problém nerobilo, keďže píšeš, že nemáš rád spready, ale radšej robíš smerové obchody.
Nerobilo pac ropa se obchoduje po mesicich ne po ctvrtletich,jako nektere soft,ci grains (pokud se podivas na likviditu)...dale je jasne pravidlo,ze pokud stoupa FRONT mesic,stoupaji temer stejne i BACK mesice.,a pokud ne,je nekde chybka-cili ceka se korekcicka nemalych rozmeru.
Take je dost dobre nemozne srovnavat zrniny s energiemi,protoze maji kazdy jine zvyky,stejne jako napr.kovy,nebo indexy-no a rozdil mezi ETF a futures jsem popisoval vyse...v podstate jsem tuto otazku asi dobre nepochopil,protoze pripady ktere popisujes se stavaji pouze po dlouhych -velmi dlouhych trendech,v kazdem odvetvi jinak,a rozhodne se ti napr. OCT nevyda na jih kdyz SEPT stoupa,pricemz se DEC rozhodne jit do strany,to naprosto nevim kde jsi vzal...mozna moc ctes (bez urazky)...

Rozdil mezi ETF a Futures,je v sile premia,ktere obrdzis,coz je bezne cca 11 strike OTM na CL pri 4 tydnech prez 400 usd /k ,coz se uz vyplati cekat na takove premium,pricemz treba na USO dostanes 10x mene a stojis 3 strike od kurzu...risky ATM--ITM je ovsem jak se zda mnohem nizssi,ze...
Co strike to 100 usd,cili 10x min-tzn vynasobime to na risk,tak stojis vlastne na rope vzdalen cca o 30 strike...pri stejnem risku na CL.Dalsi vec jsou spredy ,pac na velke rope jsou spredy nekdy i 100 usd /k,coz je ale vlastne jedna 10tina bodu .-))) a na ETF se s timto nesetkas,treba na USO je spred bid -ask cca 0,03 (3usd) bodu cili priklad :bid 1,23-ask 1,26...zbytek si spocti sam...
At se dari...
Mino Demovic
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 10 09, 2009 9:07 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Mino Demovic »

Ďakujem za odpoveď.
Začal som s komoditami a akciami v 2006, ale teraz sa venujem najmä opciám na akcie (najmä NPW), indexy (NPW/NCW, DD, Mišákov sandpit :D ) a VIX (rôzne stratégie).
Rozmýšľam nad vyčlenením časti portfolia na opcie na komodity, tak som sa pýtal všeobecne na skúsenosti, na čo si treba dávať pozor (okrem zostatku účtu ;-) ) ...
Ešte raz ďakujem za hinty.
m.d.
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Aha...no hlavne at ti to vyjde ten sandpit,ja misaka znam osobne,a vim,ze ne vse co napise,je tak jednoduche jak to vypada-mno chce to v praxi vyzkouset...puvodne jsem tedy napsal,ci se trosku rozepsal vice,ale bylo to od veci.Nakonec jsem si rekl ze toto je zbytecne blaboleni,a prizpevek opravil.
Cili stastnou ruku vsem,a nekopirujte :idea:
Mejte fajn zitrejsi den
Mino Demovic
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 10 09, 2009 9:07 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Mino Demovic »

V polospánku som si ešte stihol prečítať pôvodný príspevok :D a matne si ešte spomínam, že na väčšinu napísaného som mal veľmi podobný názor.

Spready: Vert. spread som myslím ešte nepoužil. IC (resp. 2xVS) som skúsil len na papieri a tiež mi to veľa nehovorí. Nepáči sa mi platiť 80% z potenciálneho zisku za poistenie a vedieť, že o mesiac to bude buď +200 alebo -300 a nemôcť s tým skoro nič urobiť.
Diag. spread/diag. calendar používam celkom bežne, ale snažím sa brať lacnú poistku na vzdielenejšom strike a vo vzdialenom mesiaci. Napr. pri diag.calendari by cena frontu mala byť vyššia ako cena poistky. Viac ako poistenie oceňujem príp. zníženie požiadavky na margin. Poistenie sa snažím riešiť inak (mentálny stop-loss, VIX, rolovanie, ...).
Aj z tohoto dôvodu mi vcelku vyhovuje sandpit (inak geniálny názov :D ), čo je vlastne 2x diag.spread. Používam aj hodne nesúmerný (smerový ;-) ), s rôznou šírkou spreadov. Dá sa dobre manažovať, hlavne ma to naučilo "cítiť" význam každej jednej nohy. Nemám problém po vyčerpaní väčšej časti potenciálu niektorej vypísanej opcie prerolovať "bližšie k trhu" (aj v rámci toho istého mesiaca), v rôznom čase rolovať výpisy, úplne uzatvoriť jednu stranu sandpitu, ... proste môžem si s ním robiť, čo chcem.

VIX: Tiež som mal na konci 2008 silné nutkanie shortovať VIX (už od 35 ;-) ). Našťastie, oproti indexom, ktoré pomaly rastú a rýchlo padajú, VIX naopak rýchlo vyletí a pomaly sa vracia na pôvodnú úroveň. Takže s tým shortom VIXu sa netreba veľmi ponáhlať. Toto mi zrejme zachránilo dosť peňazí ;-)

pekný deň
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

JJ to si bud jisty,ze ti to zachranilo hodne penez,vono se to delalo hlavne k vuli nizkym marginum,ten vix,no a dost lidi to radsky potrapilo,pac meli nalozeno radsky pod kotel.Ja mel taky jediny stesti-delal jsem si proste svoje,a shortoval ES,a SPY,cili kazdy necht dela to,cemu hovi,a dobre rozumi,mno a citi se v tom dobre.To je asi tak cele moudro,a zaroven ta nejdelsi a nejtezssi cast traderovy cesty... :mrgreen:
At se dari...
Teslak
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 02 04, 2012 1:14 pm

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Teslak »

Zdravim, mohl by me prosim nekdo vysvetlit co znamena 50 delta volatility? Idelane priklad z option chain.
ja bych to pochopil kdyby bylo k tomu jeste napsano zda li jde o put nebo call, ale v tomto pripade to neni definovane.
Predem Vam dekuji
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"