Platenie daní

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Platenie daní

Príspevok od používateľa Luký123 »

Dobrý den, chcel by som sa opýtať ako je to z platením daní od kiaľ my vypočítajú akú daň mám zaplatiť či cez účet na ktorom robím transakcie a ešte sa chcem opýtať či treba odpočítať aj vklad čo som vložil, som začiatočník tak preto sa pýtam. Dakujem za odpovede.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Dana »

Máš opcie alebo čo máš? Pri opciách je zisk do 500 € oslobodený od dane. Ak budeš mať vyšší zisk, ten sa zdaňuje a už sa platia z neho aj zdr. odvody. Zdaňuješ sám, že budeš musieť podávať DP, ak budeš mať ten zisk vyšší ako 500 €.
S opciami ti možno viac poradí Rado, čo ako počíta.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Luký123 »

Obchodujem na platforme Plus 500 a vaščinou indexy z tých mám zisky .
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Dana »

obchodovanie indexov cez CFD alebo CP? U CFD-iek neplatí žiadne oslobodenie, u CP zdaňuje sa tiež zisk nad 500 €.

Robíš rozdiel medzi príjmom a výdajom. Výdaj je nákup + poplatky, príjem predaj. /cena x počet ks/ U CFD by sa tak zapisovalo do DP úhrn príjmov, úhrn výdavkov, rozdiel medzi tým je základ dane, z čoho zaplatíš 19%-nú daň. A neskôr sa ozve ešte zdravotná poisťovňa, ktorá sa prihlási o 14 %-né odvody.

U CP záleží ako dlho ich držíš, ak krátko /menej ako rok/, počíta sa to podobne, /cena x počet ks + u výdavkov aj poplatky/ len do DP by sa zapisoval až zisk nad 500 € /príjem - výdaj - 500 €/ to by bol základ dane.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Luký123 »

CFDs tieto sú to . Takže mám tomu takto chápať vložím tam napr.3000€ zisk mám 10 000 od zisku odpočítam 3000€ a ešte mínus 1900€ môže biť ročný príjem z kapitálového takže zdaním len 5100€ ? Dakujem vám za odpovede
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Luký123 napísal:Obchodujem na platforme Plus 500 a vaščinou indexy z tých mám zisky .
Je apríl. Čiže pýtaš sa na zdanenie ziskov za 2016? To by boli predčasné starosti. Neverím, že u Plus500 skončíš v ziskoch.Radšej by som si robil starosti, kde sídli ten broker, či ma nechá zarábať a či mi dovolí vybrať zisky. Už si nejaké väčšie zisky od Plus500 vyberal?

P.S. Tých 1900 € sa nezdaňuje iba keby bol tvoj zisk do 1900 € a nemal by si iný príjem za ten kalendárny rok ( študent, dôchodca atd. ) Proste ak zarobíš za rok spolu menej ako 1900 €, tak to nemusíš zdanovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Luký123 »

ANO výberal som už raz 5000€ a bez problémov ale chcel by som prejsť ku inému brokerovi vedel by si mi poradiť : Dakujem
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Dana »

Luký123 napísal:CFDs tieto sú to . Takže mám tomu takto chápať vložím tam napr.3000€ zisk mám 10 000 od zisku odpočítam 3000€ a ešte mínus 1900€ môže biť ročný príjem z kapitálového takže zdaním len 5100€ ? Dakujem vám za odpovede
Tvoj vklad nie je výdaj. Nemal by sa robiť rozdiel medzi počiatočným a konečným stavom účtu, aj keď sa takto dopracuješ k rovnakému výsledku. Ale zložitejšie. Cena kontraktu/lotu x počet ks x hodnota bodu. Nákup je tvoj výdaj k nemu ešte započítaš poplatky, swapy.... Príjmom je predaj /sell/. Je jedno v akom poradí to robíš.
To je obrovský rozdiel kedy treba podávať DP. Stačí 1 obchod a v DP do kolonky príjem sa zapíše suma vyššia ako 1 900 €, čím vzniká hned povinnosť podávania DP bez ohľadu na to, či obchod končí v zisku alebo v strate. Kým, ak by sa robil rozdiel medzi počiatočným a konečným stavom účtu, k 1 900 € sa nemusíme vôbec dopracovať. Príjem proste neznamená zisk. To len pri akciách a opciách je tak, lebo je tam iné vyplňovanie DP.
1 900 € nie je odpočítateľná položka, ako ti už Juggi napísal, ale suma od ktorej vzniká povinnosť podávať DP.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Luký123 »

Dakujem a vedeli by ste mi ešte odporučiť toho brokera ?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Dana »

Ja som si pred mesiacom založila účet v admiralmarkets, zatiaľ spokojnosť, obchodujem len dax.
http://www.admiralmarkets.cz/start-trad ... fications/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale možno aj xtb je dobrý na indexy neviem. Najlepšie vyskúšať demo, dax na real účte mi ide presne tak, ako išiel na deme. Ostatné indexy nesledujem.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Luký123 »

Len tam sa obchoduje aj v noci sa mi to moc nepáči ja dám často na futures na noc na dax. A niejkú inú spoločnosť ?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa Dana »

Futures nemajú /okrem číny/ len cfd na index alebo spot u komodít.
Dá sa riešiť, že na noc nezadáš SL, neviem či fakt idú celú noc, to zaviedli len nedávno.
Iní brokeri neviem, aby neboli MM, potom asi len to xtb, lynx alebo degiro. Len poslední dvaja ti nedajú vyskúšať demo, pokial im nepošleš peniaze.
Možno ti Jogo poradí, ten tiež má niekde cfd-ka len neviem kde, ak to nemá byť v angličtine komunikujúci broker.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal: Možno ti Jogo poradí, ten tiež má niekde cfd-ka len neviem kde, ak to nemá byť v angličtine komunikujúci broker.
Jogo apriori brokerov nedoporucuje. :) Sam ma pre istotu troch, lebo pre neho neni ani InterActive brokers dostatocne bezpecny a ma u neho len asi tretinu uspor. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Platenie daní

Príspevok od používateľa rasto800 »

jogo napísal:
Jogo apriori brokerov nedoporucuje. :) Sam ma pre istotu troch, lebo pre neho neni ani InterActive brokers dostatocne bezpecny a ma u neho len asi tretinu uspor. :)
Pocuj jogo ale sak u IB je normalne garantovana ochrana vkladu ak by aj IB zkrachoval. Myslim ze 100% do celkom velkej ciastky. Jasne musis mat tie peniaze tam na stocks ucte a nie na futures ci ako to tam maju rozdelene ale kedysi som u nich otvaral ucet len kvoli tomu ze tie peniaze su tam viac chranene ako u klasickych cistych futures US brokerov.

Dufam sa nemylim teda hehe :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"