Byt,pozemok alebo podnájom

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.

Byt,pozemok alebo podnájom

Poslaťod pitopit » Sob 05 11, 2019 11:32 am

Zdravím.Poradil by niekto pri rozhodovaní,čo sa oplatí a čo nie?Chceli by sme vlastný dom,najlepšie si dať postaviť.Nazbierali sme 70 000€.
Pozemok by som chcel v okolí Malaciek tak do 60 000€ (vlastné zdroje)+ hypo na dom 90 000€.
Stavať tak za 2-3 roky zaťial by sme boli v podnájme.
Takže čo je výhodnejšie?Kúpiť pozemok za vlastné a tie 2-3 roky byť v podnájme,čo je asi 14 000€.
Alebo kúpiť byt za vlastné 70000 prípadne + 20000 hypo=90000€ + zobrať hypo na pozemok a za 3 roky predať byt a postaviť z toho dom.
Každá rada dobrá:)
pitopit

Re: Byt,pozemok alebo podnájom

Poslaťod JUGGLER » Ned 05 12, 2019 9:10 pm

Nie som poradca, len si myslím, že keby si mal pozemok kúpený za vlastné, tak 90 000 na stavbu domu ti banka nedá. Musíš niečím ručiť..banka zrejme ocení tvoj pozemok a dá ti nejakú menšiu hypo. Proste podľa mňa hypo na neexistujúci dom len tak nedostaneš. Možno kombinácia? Hypo už pri kúpe pozemku - potom za svoje postaviť dom - aspoň hrubú stavbu - potom navýšiť hypo tak, že ručíš aj stavbou...a potom dokončiť dom. Najviac peňazí budeš potrebovať v závere...tam si daj rezervu aspoň 10%, lebo zvyčajne sa každá stavba predraží. Dať si postaviť dom za 90K...no neviem...podľa mňa dosť nízky rozpočet. Dať to postaviť firme? Čo tam budú robiť 2-3 roky? Iba keby stavali naraz 3 domy...Šikovná firma taký dom postaví za 6 mesiacov.

Začni tak, že si kúp katalóg hotových projektov ( predávali to napr. v Tescu ) a pozri domčeky aj z rozpočtami. Potom presurfuj montované domy, drevodomy a pod. Tam sa urobí betónová platňa a máš jasný termín i cenu. INáč musíš postupovať tak, že povieš architektovi, čo by si chcel, potom ti projektant urobí projekt a k nemu rozpočet. Už keď budeš kupovať pozemok, tak tam vezmi odborníka, aby si nebol prekvapený, kolko všelijakých obmedzení ti môže vyskočiť.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod rmaly » Ned 05 12, 2019 10:12 pm

@Juggler - vytesat do kamena, lepsie by som to nenapisal
@ pitopit - tazko radit. Dobry financny poradca ti moze poradit, aky je najlepsi (najmenej rizikovy) postup vzlahodm na to co pisal Juggler - ze ti banka len tak neda na neexistujuci dom hypo. Tusim niektore preplacaju spatne pozemok... to si zisti...

co sa tyka samotneho podnajmu vs byt ... ber to tak, ze teraz su dajme tomu byty dost vysoko (nevravim, ze na vrchole, ale vysoko). Tych 14000 eur mozes kludne "prerobit" aj na kupe / predaji / znizenej cene... a samozrejme aj "papierovacky" nieco stoja, i ked nie 14.000...

Takze asi hlavne skus mega planovat, vela setrit (mozno velmi lacny podnajom alebo ostat u rodicov ak sa da..... A tiez potvrdzujem Jugglerove slova, 90k na dom... nevravim, ze to nemoze byt, ale bud bude velmi velmi maly (aby ti vyslo na zariadenie), alebo pocitaj s o dost vyssou cenou (tak 120k)... lebo hruba stavba je "lacna"... ale to vnutro... (len kotol, kuchynska linka + spotrebice su podla mna 10.000 eur len taky fukot. A to nebudes mat ziaden luxus. Potrebujes vanu, obklady, elektrinu, zasuvky...
rmaly

Poslaťod Bennes » Štv 05 16, 2019 12:11 pm

kde by bol ten byt? v Malackach?

ake je asi ocakavane zhodnotenie bytu za 3 roky v malackach?

ake su naklady na byt(sprava, energie)?

Od toho by som sa nejak odrazil.

ale aj bez tychto info mi pride lepsia moznost kupit byt na 3 roky a potom predat.
Kedze rastie na cene a trochu pomoze aj uspora na najomnom.

Nevyhoda je trosku viac prace s tym, ked treba ten byt najst, vybavit prepisy a potom predat a zase vybavit prepisy.
Bennes

Poslaťod Rokosák » Štv 05 16, 2019 1:41 pm

Treba pocitat aj s vydavkami za kupu a predaj a fakt, ze za tri roky sa umori malo istiny. Dlhodobo je vyhodnejsie najomne a investicie do akcioveho trhu. Vyzaduje to vsak disciplinu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák

Poslaťod Bennes » Štv 05 16, 2019 2:26 pm

neviem, podla mna lepsia nehnutelnost ako akcie.

pri hypo 100k na 30 rokov, urokovej sadzbe 1.0% v prime je splatka 321, uroky konzervativne a zjednodusene(neratame s postupne nizsim urokom pri umorovani 84, tj za mesiac sa umori 237.
za 3 roky 8532.

Najomne aj 2 izbaku v ba je tak 600, z toho energie 150, majitelovi ostava 450.
Ak to ostane nakupcovi bytu, nie prenajimatelovi kde by clovek byval - je to 450*36 = 16 200

Posledne roky rastu ceny bytov o 5-10%, dajme konzervativny priklad 5% bez jeho multiplikovania(pre zjednodusenie)
5% zo 100000 je 5000, x 3 = 15 000.

Spolu teda vysledok = 8532 + 16 200 + 15 000 = 39732.

Vydavky na kupu su 2000(provizia realitakovi) v ba.

Vydavky na predaj - dan z predaja, to by bolo 19% z 15 000 = 2850.

Ale zas zdanovat by sa mal aj kapitalovy vynos z akcii,cize tam by som ratal 1:1.

Stale mi vychadza ovela lepsie kupit byt ako akcie.

Na akciovom trhu tolko podla mna nespravis, vynosnost je mozno vacsia, ale nikto ti neda pozicku 100000 na kupu akcii za urok 1%.

Samozrejme modelovy priklad zavisi od miesta kupy bytu, velkosti a pod. tj info ktore zatial nemam.
Bennes

Poslaťod Rokosák » Štv 05 16, 2019 5:39 pm

Ze nedostanes pozicku na nakup akcii je vyhoda.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák

Poslaťod Bennes » Pia 05 17, 2019 5:23 am

no zavisi ako sa na to pozeras, ak beries kupu bytu ako rizikovu, tak ano.

ale nemyslim ze tam je nejake riziko

zase ked akcie nenapakujes, je to nevyhoda, nespravis taky vynos.

mozno je to aj uhol pohladu, mne sa tie byty nejak osvedcili, tak mam takyto nazor.
Bennes

Poslaťod jogo » Pia 05 17, 2019 8:07 am

pitopit píše:Zdravím.Poradil by niekto pri rozhodovaní,čo sa oplatí a čo nie?Chceli by sme vlastný dom,najlepšie si dať postaviť.Nazbierali sme 70 000€.
Pozemok by som chcel v okolí Malaciek tak do 60 000€ (vlastné zdroje)+ hypo na dom 90 000€.
Stavať tak za 2-3 roky zaťial by sme boli v podnájme.
Takže čo je výhodnejšie?Kúpiť pozemok za vlastné a tie 2-3 roky byť v podnájme,čo je asi 14 000€.
Alebo kúpiť byt za vlastné 70000 prípadne + 20000 hypo=90000€ + zobrať hypo na pozemok a za 3 roky predať byt a postaviť z toho dom.
Každá rada dobrá:)

Ak nemáš žiadne skúsenosti s vlastným bývaním, tak radšej neriskuj s nákupom a následným predajom nehnuteľnosti na bývanie, lebo s vysokou pravdepodobnosťou prerobíš.
Známy v BA to tak urobil, lebo nechcel "niekomu splácať hypotéku svojim nájmom" a teraz zistil, že predať jeho byt vôbec nebude také jednoduché, ako si predstavoval,teda ak nepôjde pod cenu, za akú kúpil. Lebo ten byt jeho predošlý majiteľ predal za takú istú cenu, za akú ho pred 5 rokmi kúpil, čiže žiaden nárast ceny tam nebol. A je tam x dôvodov, ktoré mu predošlý majiteľ zatajil a ktoré bránia rastu ceny.
Niekoľko príkladov,čo sa môže za 3 roky s tvojim bytom stať a zníži to jeho cenu:
-príde kríza a ceny nehnuteľnosti poklesnú
-do vedľajšieho bytu alebo bytu nad-pod tebou sa nasťahuje neprispôsobivá rodina
-v byte a okolí zistíš toľko nedostatkov, ktoré ti zatajili, že buď ich zatajíš aj ty a budeš riskovať naťahovačky s budúcim majiteľom, ktorý ho od teba kúpi, alebo ich priznáš a tým si znížiš cenu svojho bytu.
-vždy existuje obchodná marža medzi nákupnou a predajnou cenou bytu a není to len poplatok realitke. Ak dnes rýchlo kúpiš byt za inzerovanú cenu, tak ak ho zajtra budeš chcieť rýchlo predať, tak budeš musieť spustiť z ceny, inak ho rýchlo nepredáš. Je to podobné ako kúpiť auto v jednom bazare a myslieť si, že ho zajtra predám za tú istú cenu v inom bazare.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo

Poslaťod Bennes » Pia 05 17, 2019 7:56 pm

-kazdy strasi krizou uz x rokov a stale nic a podla makroekonomickych ukazovatelov tomu stale nic nenasvedcuje
na rok 2020 je projekcia vyssia(1.5%) ako 2019(1.2%). Sledujem to 10 rokov a realne cisla sa od projekcii lisia len velmi malo, moj skromny nazor je ze od krizy sme stale na mile daleko

-aka je sanca ze ked kupis byt v dobrej lokalite nastahuje sa tam neprisposobiva rodina? teraz ma problem zobrat byt na hypo kvoli dti priemerny slusny clovek, nieto neprisposobiva rodina.
Rovnako v dobrej lokalite su tie vysky najmov take, ze neprisposobivi chodia niekde do lokalit na okraji mesta

-na nedostatky sluzi prave obhliadka,dalej clovek si moze pozriet sam okolie, pozistovat, popytat sa susedov, pozriet kataster a znizit rizika na minimum. myslim ze ten znamy pri kupe podcenil veci ktore mohol lahko ovplyvnit

-auto a byt je obrovsky rozdiel, auto sustavne vyrazne pada na hodnote, nehnutelnost rastie, vobec by som to neporovnaval.
rovnako kolko casu clovek venuje kupe, o to skor moze dat byt na predaj ked uz bude vediet ze dom bude priblizne dostavany a kedy sa bude stahovat. vzdy sa da dohodnut s kupcom na odstahovani x mesiacov, bezne su take byty v ponuke a v pohode sa predavaju. Aj v pripade teda ze sa najde kupca prilis rychlo, nie je to problem.
Praveze na byty v ba sa robia tiche aukcie, ked je zaujemcov prave prilis vela.
Bennes

Poslaťod jogo » Pia 05 17, 2019 10:07 pm

Poznám človeka, ktorý mohol predať byt v 90-tych rokoch za 650000Skk, ale povedal si, že ho o rok predá za 750000Skk, lebo ešte nemal dom dostavaný a ceny bytov rástli podobným tempom ako teraz. Byt potom predával 2 roky a predal ho za 420000Skk aj to neprispôsobivému občanovi.

-Za 70 000 Euro kúpi byt v dobrej lokalite?

-Neprispôsobiví občania si u nás kupujú domy v dobrej lokalite, lebo nemajú problém sa na neho poskladať viac rodín, skôr majú problém tie domy kúpiť prispôsobiví občania, ak nepracujú v zahraničí. Navyše kopec známych má problém s neprispôsobivými nájomníkmi vo vedľajšom byte a prenajímajúci to nerieši...

-10x sa bol známy pozrieť na tú nehnuteľnosť, ale keďže nemal žiadné skúsenosti s nájmom, nieto ešte kúpou nehnuteľnosti, na nič neprišiel...až teraz sa učí na vlastných chybách.
Ako chceš napríklad zistiť, že priečka alebo strop neobsahuje tepelnú a hlukovú izoláciu? To akože vyvŕtaš pri obhliadke bytu dieru do steny?
Ako zistíš, že kanalizácia není dobre odvetraná a niekedy máš v byte smrad?
Ako zistíš, že ťa sused raz ročne vytopí?
Kto bude úplne cudziemu človekovi bonzovať na svojho suseda, ktorý predáva byt? Ak sa dokonca možno teší, že sa ho konečne zbaví?
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo

Poslaťod Bennes » Pia 05 17, 2019 10:47 pm

asi byvame v inej lokalite, nasi znami maju ine skusenosti preto mame iny nazor

ten prvy priklad to neverim ze sa niekedy mohlo stat v ba, ani v 90tych rokoch, aj ked o tej dobe nemam ziadny prehlad
ze teda zavisi kde by bol ten byt, ale toto mi pride anomalia kdekolvek

za 70 zavisi kde, v malackach asi ano

- opat asi ina lokalita

- ak clovek na byte spravi 40k(z prikladu) namiesto toho aby byval v najme, ake zanedbatelne % by z toho vysla aj najpesimistickejsia moznost z tvojho prikladu opravit/spravit hlukovu a tepelnu izolaciu/odvetrat kanalizaciu?
Bennes

Poslaťod JUGGLER » Pia 05 17, 2019 11:50 pm

- aj auto je nebezpečné kupovať, ked ho berieš od ruky...Tak aspoň niektorí ľudia si zoberú k tomu odborníka, alebo si to naštudujú dopredu...
- to isté je z bývaním. Najlepšie sa kupuje tam kde to človek pozná...a keď nie, tak je fajn spojiť sa s miestnym realiťákom.
Dajú sa nájsť takí, čo dlhé roky pôsobia lokálne a vedia poradiť. A používa sa aj taká finta, že pred konečným rozhodnutím sa pomotáte v okolí a dáte sa do reči s ľuďmi , ktorí si radi pokecajú: väčšinou starí ľudia a mamičky na materskej. Kludne môžete na nich vybafnúť, že uvažujete o kúpe bytu a zaujímate sa o ich názor na bývanie v danej štvrti, danom vchode a pod. Ja čo poznám ľudí so sídlisk, tak najviac ich trápi parkovanie a miestna komunita. Na tie vady čo vraví Jogo treba stavbára. Na západe si pred každou kúpou dajú robiť odbornú obhliadku.... u nás sa banky pri hypo opierajú o znalecký posudok, alebo cenové mapy...ale také niečo by sa zišlo aj z hľadiska stavbárskej kvality.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod jogo » Sob 05 18, 2019 5:41 am

Bennes píše:- ak clovek na byte spravi 40k(z prikladu) namiesto toho aby byval v najme, ake zanedbatelne % by z toho vysla aj najpesimistickejsia moznost z tvojho prikladu opravit/spravit hlukovu a tepelnu izolaciu/odvetrat kanalizaciu?

Maš v tom výpočte chybu, lebo za nájom zaplatíš 16200€, ale už neplatíš hypotéku a na konci ti ostane nula.

Za hypotéku zaplatíš 11556€ a na konci ti ostane 8532€ umoreného dlhu.

Ušetril si 16200-11556+8532=13176€ a nie 8532+16200=24732€ ako v tvojom príklade.

Byt za 100000€ asi za 450€ tj. 5.5% ročne neprenajmeš, resp. náklady na "zabývanie sa" túto sumu zredukujú na bežnú úroveň 3-4%. V horeuvedenom príklade by som z 13176 odpočítal tých 3176€ na náklady pri nasťahovaní sa(spálňa, obývačka, kuch linka+bežná údržba) a ostane 10 000€.

Predpovedať nárast cien nehnuteľnosti je to isté, ako predpovedať nárast cien akcii, ak nepríde kríza, porastie oboje, ale akcie viac a je s tým menej roboty.

Ale ďakujem za podnetný príklad, príležitostne ho posuniem tomu známemu, aby si nemyslel, že je na tom s tým svojim bytom až tak zle. Je však dôležité, aby ho čím skôr predal, kým je tu rast cien nehnuteľnosti, a kúpil si lepší byt.
jogo

Poslaťod Bennes » Sob 05 18, 2019 4:40 pm

hej sorry moja chyba.

Byt za 100000€ asi za 450€ tj. 5.5% ročne neprenajmeš, resp. náklady na "zabývanie sa" túto sumu zredukujú na bežnú úroveň 3-4%. V horeuvedenom príklade by som z 13176 odpočítal tých 3176€ na náklady pri nasťahovaní sa(spálňa, obývačka, kuch linka+bežná údržba) a ostane 10 000€.

zas ak si zariadis obyvacku spalnu, tie veci si mozes zobrat potom do domu, resp. kupoval by si ich aj tak, cize by som to neodrataval:)

A k tym akciam, mozno je s tym menej starosti, len by som zopakoval, ze je ine ked rastie nehnutelnost kupena na hypo o 5% rocne na ktoru si si pozical za 1%, a rastie ti hodnota 100000, ako akcie kde z uspor proste nema niekto len tak 100000 co da do akcii.
Ak ma clovek uspory aj 10k, a da to do akcii, a narastie to o 5%, spravis na tom 500. Na byte pakou 10 nasobok.
V tom vidim ovela vacsiu vyhodu nehnutelnosti, keby si chces pozicat na kupu akcii, pod 4-5%(spotrebak,p2p pozicky) urok sa nedostanes, cim taka investicia uplne straca zmysel. Za to tu nehnutelnost v pohode napakujes a skoro zadarmo.
konzervativny narast hodnoty o 15 000 za 3 roky, cize spolu skoro 28k.
Bennes

Poslaťod jogo » Ned 05 19, 2019 8:37 am

Bennes píše:zas ak si zariadis obyvacku spalnu, tie veci si mozes zobrat potom do domu, resp. kupoval by si ich aj tak, cize by som to neodrataval:)

Raz ti to manželka vysvetlí, či jej 3-ročná spálňa bude vyhovovať do jej nového vysnívaného domu. :D

A k tym akciam, mozno je s tym menej starosti, len by som zopakoval, ze je ine ked rastie nehnutelnost kupena na hypo o 5% rocne na ktoru si si pozical za 1%, a rastie ti hodnota 100000, ako akcie kde z uspor proste nema niekto len tak 100000 co da do akcii.
Ak ma clovek uspory aj 10k, a da to do akcii, a narastie to o 5%, spravis na tom 500. Na byte pakou 10 nasobok.
V tom vidim ovela vacsiu vyhodu nehnutelnosti, keby si chces pozicat na kupu akcii, pod 4-5%(spotrebak,p2p pozicky) urok sa nedostanes, cim taka investicia uplne straca zmysel. Za to tu nehnutelnost v pohode napakujes a skoro zadarmo.
konzervativny narast hodnoty o 15 000 za 3 roky, cize spolu skoro 28k.

Na SP500 cez futures máš bez akéhokoľvek dokladovania povolenú páku 20. Ano, malý pokles trhu ťa zlikviduje, ale vieš veľmi jednoducho pozíciu zavrieť a ísť do cashu.

Ty tu píšeš o tom, čo už bolo. Páka 10 už není možná, lebo bankou je požadované 20% ceny nehnuteľnosti cash. Preto max povolená páka je 5 aj to do 8-násobku čistého príjmu.

Ano, viem, tebe, cryptotraderovi a možno ďalším sa predošlú situáciu na hypotékach podarilo naplno využiť a napákovali ste si nehnuteľnosti. Ak nepríde nejaká hlboká kríza, tak v pohode splatíte hypotéky pomocou nájmov a o 30 rokov budete za vodou. Využili ste naplno šancu,ktorú ponúkol trh, gratulujem. :)
Ja by som do tých nehnuteľnosti nemal odvahu ísť, lebo poznám príbehy, kde neplatiaceho nájomníka nevedeli roky vyhnať z bytu. Popri ďalších rizikách, ktoré som hore vymenoval, je to pre mňa neprijateľná koncentrácia úspor do jedného-dvoch bytov.
Ja mám úspory rozdelené do najväčších svetových akcii, cez troch brokerov, ktorí sú poistení voči insolvencii, cez troch najväčších správcov ETF-iek a voľný cash držím v banke na termiňáku, ktorý je poistený fondom ochrany vkladov.

Ak by som v 2009 roku nebol zaslepený krátkodobým tradingom, tak som už teraz podobne napakovaný v indexoch. Škoda, nevyužil som šancu, resp. teraz už bude ťažšie vybudovať tak veľkú pozíciu. Na druhej strane teraz už nemám také finančné nároky ako pred 10 rokmi, tak ani takú veľkú pozíciu nepotrebujem budovať. :)
Existujú dve cesty k finančnej nezávislosti:
-zvýšiť príjmy
-znížiť výdaje
Snažím sa o rozumnú kombináciu týchto dvoch ciest. :wink:
jogo

Poslaťod MFT » Ned 05 19, 2019 8:33 pm

No ono to je prave az prilis jednoduche na to aby sa to nemohlo pokazit...mam na mysli to konstatovanie ze pozicias si za 1% p.a. a nehnutelnost porastie o 5% p.a.... nechcem preberat hypotezy ako a preco, no dlho takyto stav podla mna nemoze fungovat... a to nikomu nezavidim ani nic podobne... cas ukaze, aj akcie su dnes riadne nacenene a vsade mame rozpoluplne nazory na stav veci, niekto napisem ze su predrazene, iny ze su vysledkom buybackov a lacnych uverov...

PS: sam sa pohravam s myslienkou kupit byty v jednom projekte, ktory ma byt dokonceny v r 2020, väcsina bytoviek uz bola postavena a vypredana a spusta sa zatial posledna faza projektu... no nie som presvedceny o podobnom vyvoji nasledujuce roky, vela ludi ma problemy s pozadovanymi minimalnymi zdrojmi a ceny vyzeraju byt dost vysoko /no to som si myslel uz niekolko rokov dozadu/ :-)...podla mna uroky ostanu nizko velmi dlho, pretoze situacia ako vsetci vieme je viac nez zla v Europe a to napriek krizovym opatreniam uz vyse desat rokov...
MFT

Poslaťod Bennes » Pon 05 20, 2019 3:31 pm

no realne platy idu teraz hore 4-5% rocne, a tym je presne potencial ist cenami bytov o to vyssie
(to som tu niekde spominal, teoriu rastu cien bytov, ako je naviazana na rast platov a preco)
zaroven problem s ludmi, firmy nemaju koho zamestnat takze nejak skoro sa ten trend nema preco zrazu otocit

a ono ked kupis a prenajmes, 5% vynos vies spravit
cize rast cien + prenajom = 10%

ano vzdy je to investicia s nie 100% vysledkom, ale ak konzervativne spravis 10% za rok s rizikom ze raz mozno padnu ceny nehnutelnosti o 20%(ako v 2008) a kriza bude hypoteticky za 2 roky(co je mini pravdepodobnost), stale si na 0 co je podla mna akceptovatelne.
ale nemyslim ze by sa to stalo
Bennes

Späť na Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia