Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
zvedava
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 10 10, 2008 8:41 pm

Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa zvedava »

Dobry vecer, poprosim vas, neporadite mi niekto?
Vlastnim byt v centre BA, je to stary dom, vacsina ostatnych bytov v dome je prenajata ako kancelarie, ani ma nenapadlo zeby to mohol byt problem. Jedna sro ma zaujem si prenajat tento moj byt, v podstate je to jeden otvoreny priestor (s kuchynkou a wc), ale vraj to nie je mozne, kedze na LV je to ako byt.

Nevie niekto, ako je to? Vopred dakujem. :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa filip glasa »

jasné že je to možné, s tým problém určite nemôže byť. Takých bytov používaných ako kancelárie sú mraky. Problém je možno iba v tom, že ich účtovníčka to nebude vedieť dať do účta ak je to byt. Ale zase stačí do nájomnej zmluvy napísať, že ide o prenájom s využitím ako kancelársky priestor.
zvedava
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 10 10, 2008 8:41 pm

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa zvedava »

filip glasa napísal:jasné že je to možné, s tým problém určite nemôže byť. Takých bytov používaných ako kancelárie sú mraky. Problém je možno iba v tom, že ich účtovníčka to nebude vedieť dať do účta ak je to byt. Ale zase stačí do nájomnej zmluvy napísať, že ide o prenájom s využitím ako kancelársky priestor.
Dakujem za odpoved.
Aj ked nie som si tym prave taka ista, pocula som nieco o vynati z bytoveho fondu, vraj to je nevyhnutne, ale zatial o tom viac neviem, keby s tym mal niekto skusenost, budem velmi rada, ked mi poradi. Vopred dakujem, prajem peknu nedelu. :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak by sa to malo premeniť na kancelársky priestor tak áno, ale ide iba o prenájom za tým účelom, že tam bude kancelária. Na katastri to zostane ako bytový priestor. Zober si koľko živnostníkov má doma kanceláriu, alebo sídlo firmy v RD.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa Bebe »

Niektorí účtovníci sú tak pedantní, že vedia nielen znepríjemniť život, ale i poškodiť klienta. Zmena bytu na nebytový priestor je iba administratívna záležitosť, ale viažu sa na ne aj miestne dane, prípadne poplatky za odvoz odpadu. V prípade daní, to bude isto vyššia sadzba aj niekoľkonásobne, v prípade odpadu možno nižšia, závisí od príslušného magistrátu.

Ak bude v zmluve stanovený spôsob využitia tak ako písal Filip, potom je zbytočné podstupovať celú procedúru zmeny, iba kôli pokojnému spánku účtovníka. Ten si musí nájsť iný spôsob zabezpečenia vlastného kľudu, ako šikanovanie.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
zvedava
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 10 10, 2008 8:41 pm

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa zvedava »

Bebe napísal:Niektorí účtovníci sú tak pedantní, že vedia nielen znepríjemniť život, ale i poškodiť klienta. Zmena bytu na nebytový priestor je iba administratívna záležitosť, ale viažu sa na ne aj miestne dane, prípadne poplatky za odvoz odpadu. V prípade daní, to bude isto vyššia sadzba aj niekoľkonásobne, v prípade odpadu možno nižšia, závisí od príslušného magistrátu.

Ak bude v zmluve stanovený spôsob využitia tak ako písal Filip, potom je zbytočné podstupovať celú procedúru zmeny, iba kôli pokojnému spánku účtovníka. Ten si musí nájsť iný spôsob zabezpečenia vlastného kľudu, ako šikanovanie.
Bebe, dakujem ti, poznas spanielsku spevacku Bebe?
Podla teba ja ako majitel mozem dat bez problemov do zmluvy, ze to prenajimam sro-cke ako kancelariu aj napriek tomu, ze je to byt? Nemozem mat nejaky problem s mestom, alebo danovym uradom, alebo s elektrarnami? Nechcem riskovat nejake pokuty, ale samozrejme nechcem si ani komplikovat zivot kvoli nejakej somarine, vopred dakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa filip glasa »

mozem dat bez problemov do zmluvy, ze to prenajimam sro-cke ako kancelariu aj napriek tomu, ze je to byt? Nemozem mat nejaky problem s mestom, alebo danovym uradom, alebo s elektrarnami?
určite môžeš.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pokial si spravne pamatam (ale to je tak na 80 %) tak je tam este problem, ak tam chce ta SRO zriadit prevadzku. Podla nejakych hygienickych predpisov musia byt totiz stropy 2,2 metra minimalne, ci tak nejak. Jeden znamy s tym mal problem
zvedava
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 10 10, 2008 8:41 pm

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa zvedava »

peter.cmorej napísal:pokial si spravne pamatam (ale to je tak na 80 %) tak je tam este problem, ak tam chce ta SRO zriadit prevadzku. Podla nejakych hygienickych predpisov musia byt totiz stropy 2,2 metra minimalne, ci tak nejak. Jeden znamy s tym mal problem
dakujem za odkaz, vyska je tam v poriadku, vdaka
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa filip glasa »

no ja som mal s hygienou dobrú skúsenosť a to mi kontrolovali "háklivejší" obchodný priestor a nie kanceláriu. V podstate nič nemerala, len tak okom prešla či je to štandard a bolo. Pôvodne som myslel že budú merať luxy, či je dosť svetla, miesto za stoličkami, atď.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa Pette »

Pre pouzitie ako kancelarsky priestor (teda nie vyroba, alebo napriklad praca s potravinami) je klasicky byt bez zmeny na nebytovy priestor v poriadku.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Prenajom bytu ako kancelaria pre sro?

Príspevok od používateľa Bebe »

zvedava napísal:..poznas spanielsku spevacku Bebe?

..Nemozem mat nejaky problem s mestom, alebo danovym uradom, alebo s elektrarnami? Nechcem riskovat nejake pokuty..
speváčku nie, ale poznám španielske mušky

ale k problému: s daňovým úradom nebudeš mať problémy, ak zaplatíš dane. Elektrina tiež nie je problém a môžeš to urobiť aj tak, že v zmluve bude, že dodávku elektriny si vybaví nájomca na svoje meno a budeš mať totálne s elektrikármi pokoj všetko si bude riešiť firma. Nemala by si mať problémy ani s mestom, lebo oni vychádzajú z toho, čo je zapísané v katastri. Do zmluvy si môžeš dať definíciu o "dočasnom" využití ako kancelárie a potom sa na to odvoláš. Pokiaľ nebude dochádzať k rušeniu nájomníkov a porušovaniu domového poriadku, nikto sa v tom vŕtať nebude. Aj tak je od mesta svinstvo a nemorálnosť vyberať iné dane z nebytových a iné z bytových priestorov a ty si robíš starosti s takouto prkotinou.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"