stavebne sporenie

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
magalanes
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Pi 12 12, 2008 8:59 am

stavebne sporenie

Príspevok od používateľa magalanes »

zdravim Vas,
prosim Vas o radu/nazor.

Uvazujem nad vlastnym byvanim, v dohladnom case (cca 2 -3 najblizsie roky) to vsak zrejme nebude aktualne. Chcem dosporit, mam cca 400 tis nasporene teraz, buduce roky nepredpokladam vyrazny rast cien nehnutelnosti.

Chcel by som si uzatvorit stavebne sporenie, teraz v decembri.
Na internete som si pozeral vsetky tri stavebne sporitelne, vychadza mi to na csob alebo wustenrot (pri PSS sa v pripade zmeny parametrov posuva datum "uzavretia" zmluvy - zmluva je mladsia. mam 28 rokov takze nechcem aby sa mi pri pripadnom zvyseni CS posunul cely casovy horizont).

Ktoru z nich by ste doporucili a preco/preco nie?

Na zaciatok by som uzavrel SS len na malu cielovu sumu (200 tis) s prvym vkladom po 16 tis, pretoze stale je otvorena moznost hypoteky. SS by v takom pripade bol nastroj zhodnotenia casti mojich penazi. V pripade potreby by som cielovu sumu zdvihol. Uzatvoril by som naraz dve zmluvy, 1 na seba a 1 na jedneho z rodicov, aby boli dve statne premie.

Sporil by som cca 16 tis Sk rocne (aspon v buducom roku tak uvazujem), ak by som zdvihol CS na 500 tis na 1 zmluvu, tak 40 tis Sk rocne.

Takto by som ziskal pridelenie CS tak v horizonte 4-5 rokov. Ak by som kupoval byvanie skor (napr. cez hypo), vybral by som po 2 r. peniaze zo SS a zdokladoval by som ich.

Ked nic ine, mam cast penazi odlozenych v SS, vcelku slusny vynos (pri rocnom vklade 16 tis), a do buducnosti moznost brat stavebny uver...

Zda sa vam takato strategia rozumna? Ak nie, preco?

Dik za rady.
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: stavebne sporenie

Príspevok od používateľa Apeiron »

peter: ak sa neurazis, tak presuniem nasu debatu do vhodnejsej temy, pretoze je to na dlhsie a nepatri to tam, kde sme o tom zacali.
peter.cmorej napísal: Stavebko - prelievanim penazi na tom zarobis, to je jasne. Ale na riesenie byvania ? ee. Sporis do toho 5-6 rokov aby si mal hodnotiace cislo na stavebny uver a nakoniec od nich dostanes nejakych 100-150 000 (rozdiel medzi nasporenou ciastkou a cielovou sumou). Alebo ak chces od nich viac (za 150 tisic si byvanie nevyriesis), tak tych 5-6 rokov tam nalejes obrovsku sumu penazi. O "vyhodnosti" medziuveru sa je myslim zbytocne rozpisovat.
tak konkretne ja a PSS
r. 1999 urok 3%, CS 200k (k=tisic), pouzival som to na sporenie
medzi tym som z roznych dovodov delil, vyberal financie a vytvaral ine zmluvy, brali sme medziuver, uver a potom sme to splatili inou zmluvou, v kazdom pripade vsetko malo svoj zmysel

Buduci rok chcem kupit byt, takze na tej starej som zvysil CS na 1mil. (v PSS mali akciu ze neposuvali navysenim rok vzniku zmluvy), v case Eurobonusu som nahodil 200k, v januari som zhrabol bonus a dolial do 50% CS. SU mi bude prideleny v novembri tohto roka. Ako priatelsky sporitel nebudem musiet nic zakladat a ani dokazovat prijem. Urok je garantovanych 4,7%. Zbytok na byt vykryjem z rodinnych zdrojov :lol:

Cele som to urobil kvoli tomu, ze ocakavam v tom case vyssie uroky na hypotekach ako je tento urok, velmi prisne schvalovanie v bankach (mozno ani neprejdem, resp. mi nabiju rizikovu prirazku) a co mi smrdi najviac je zalozenie nehnutelnosti.

Podla mna sa da aj stavebne sporenie vyuzit ako na sporenie / konzervativne investovanie (samozrejme sa to uz nechyta tych premii 6k a 3% p.a. z minulosti) tak na uverovanie domacnosti.

Samozrejme, ze zalozit si jedno stavebne sporenie s CS 2mil. a davat tam len supky velmi vyhodne nie je, ale je na poradcoch aby ludom vysvetlili ako v tom najlepsie plavat, resp. ponukali to ludom, ktori to dokazu uzivit dlhodobo a nevycuvaju z toho pri prvej prilezitosti.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: stavebne sporenie

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Apeiron,

súhlasím s Tebou, že stavebné sporenie môže byť za určitých podmienok, resp. v určitých situáciach výhodné, resp. výhodnejšie ako hypoúver.
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: stavebne sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

az teraz som si to precital. Apeiron gratulujem, spravil si to vyborne. Ale myslis si, ze ja ako poradca som toto schopny spravit s klientom ?

1. tvoje manevre si neplanoval - nemohol si tusit, ze bude nejaky eurobonus. O akcii na nemennost zaciatku zmluvy si tiez dopredu nevedel. A rovnako nevies, ci nejaka akcia bude v buducnosti - a najma aka bude.

2. rychlost reakcie - ty si to cele zmanazujes sam, ale ja s klientom ? Najprv to musim vymysliet, potom si s nim dohodnut stretnutie, vysvetlit mu to a dost casto sa s nim stretnut este aj druhy alebo treti krat, lebo si to musi premysliet alebo ja neviem co. Trva to cele neuveritelne dlho. O tom, ze mne to nikto nezaplati, o tom uz ani nehovorim :)

To som zatial hovoril zo svojho hladiska poradcu. Z hladiska bezneho obcana - ak nie je typ ako ty, ze si to sleduje a vymysla kombinacie, tak je to pre neho nepouzitelny produkt. Skonci ako naschval s tym najnevyhodnejsim medziuverom a bude platit ako d*bil.
Evinka
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 28 10, 2009 8:52 pm

Re: stavebne sporenie

Príspevok od používateľa Evinka »

Stavebne sporenie je dobre ak človek planuje brat uver v buducnosti lebo zo stavebka mu na neho tak pripada pravny narok a ma nižšie uroky ako pri hypoteke, ma garantovanu vyšku urokov na celu dobu a moze bez poplatku vkladat mimoriadne splatky ci cele vyplatenie.... Viac info o ČSOB sporeni a uveroch 0918 062 760
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"