vlastne zdroje vs HU

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa Keni »

Co si myslite ako by sa mal pohybovat pomer pri kupe nehnutelnosti ci uz na byvanie, alebo na prenajom?
Niektori investori tvrdia, ze cim menej tym lepsie s tvrdenim ze nehnutelnost nie je banka. Niekto zase uplne inac.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa filip glasa »

Asi v pomere k riziku a zároveň v pomere k tvojim možnostiam. Treba si uvedomiť, že úver je rovnaká páka ako na burze. Keď si nedovolím na burze páku 1/5, tak si musím dobre rozmyslieť, prečo to chcem urobiť pri realitách.

Dotovať byt (hypotéku) z vlastného mi pripadá nezmyselné. Ak je šanca nájsť byt, ktorý zaplatí cez nájomné hypotéku aj ostatné náklady aj pri veľmi pesimistickom scenári, tak hurá do toho. Pesimisticky treba v kalkulácii znížiť nájom, obsadenosť a zvýšiť náklady a úrok hypotéky.

Ak je 100% z vlastných zdrojov, tak to treba riešiť ako investíciu do čohokoľvek, napr. dividendových akcií.
Treba si určiť si bezrizikový úrok a k nemu pripočítať vlastnú rizikovú prirážku. Ak to z nájmu pri pesimistickom scenári nedostanem, tak nemá význam do toho za to riziko ísť. Reality totiž sú rizikové minimálne tak ako akcie. Akurát volatilita u nich je nižšia a to len za cenu likvidity, lebo sa neobchodujú na burze.
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa Keni »

no mne vychadza ze ak by som zobral iba HU tak ma mesacna splatka vyjde niekde na urovni najmu. No momentalne nemam prehlad o prenajmoch v okoli BA. Ale aj v tom pesimistickom odhade ak by som len polovicu splatky kryl najmom, tak sa mi to zda vyhodne brat na HU ako davat do toho svoje peniaze. No, este asi porozmyslam :) diky
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja som na tuto temu napisal clanok a dal som si ho na blog:

http://cmorej.blog.sme.sk/c/179180/Prec ... -dobu.html

sem som ho ani nedaval, lebo som bol zaneprazdneny odpovedanim na nesuhlasne reakcie :)

tak som este napisal aj take zhrnutie diskusie. Ak by ma mal niekto chut kritizovat, tak si ho prosim najskor precitajte:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/181771/Hodn ... lhsie.html
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa filip glasa »

Peter, lenže to si hovorilo v rokoch 2000-2005 kopec ľudí v USA a kopec ďalších až do roku 2008 v Európe. A dnes viem ako dopadli.

Ja neodhováram niekoho kto v tom má jasno. Sám mám hypotéku v podobnej situácii. Len si treba uvedomiť, že tie riziká tam rozhodne sú. Väčšina ľudí si totiž prečítala Kiyosakiho rozprávky a hŕŕŕ na sa používať peniaze iných ľudí a leverage. Pritom si riziká absolútne neuvedomujú a neuvedomujú si ani to, že drvivá väčšina ľudí čo v USA použila práve tieto myšlienky sú dnes v dosť veľkých problémoch. Možno vrátane samotného Roberta.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano mas pravdu, rizika pri brani uveru si je samozrejme potrebne zvazit .. keby som ich tam rozobral, zrejme by som nedostal tolko negativnych reakcii :)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa Pette »

K clanku - Peto stavia na tom, ze clovek je schopny vytvorit z penazi peniaze. A to tolko, aby sa ti to - ked budes o tych 30 rokov niekde sediet - vo finale oplatilo.
Ja na toto (pre X sto roznych faktorov) u drtivej vacsiny obyvatelstva neverim.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa filip glasa »

Napríklad ani nemáš istotu, že o 10-15 rokov sa nedostaneme do deflačnej ekonomiky. Všetko by bolo každý rok lacnejšie a úvery by boli hotová pohroma. Nevieš či sa z Bratislavy nestane druhotriedne stredne veľké mesto, keď hlavné mestá miništátikov v rámci silnej EU nebudú mať význam. Nevieš či úroky nevyletia cez 10% p.a. a zorveň sa bojíš fixovať na celých 30 rokov (ak by náhodou klesli).
No je toho veľa, ale vo finále väčšina ľudí nedokáže zhodnotiť majetok každý rok viac aspoň o toľko, aby im to dalo na ten úver.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

myslis si, ze deflacna ekonomika moze trvat dlho ? respektive, dokaze prezit ?

ze je to u vacsiny ludi iba teoria, ktoru sami nedokazu premenit v praxi na skutocnost, je samozrejme
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastne zdroje vs HU

Príspevok od používateľa filip glasa »

Deflácia v Japonsku - 20 rokov. Ale to bol iba príklad - ja netvrdím že sa také niečo stane, ale iba to že, je to tiež možné. Keby sa niekomu podarilo presadiť myšlienku peňazí krytých zlatom (alebo niečím), tak podobné scenáre sú tiež deflačné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"