Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Pette »

experience napísal:Len aj s tou infláciou to vyzerá, že bude vyššia, odhady som čítal okolo 4%...
Najprv si urob plan, co potrebujes kupovat dalsich 5-10 rokov, resp naco potrebujes peniaze.

Normalne vydavky - strava moze ist hore, teda inflacny prvok.
Saty, elektronika atd - nema dovod.
Auta - na tejto cenovej hladine sa udrzia este dlho.

Vzdy a vsade sa da rozumnym nakupom drahsich poloziek usetrit velka suma, desiatky percent za rovnaku alebo aj vyssiu kvalitu tovaru. O tom to je, potom nemusis riesit, ze zaplatis za rok o 20 eur viac na chlebe, ked na nakupe nabytku, oblecenia atd usetris stovky, tisice eur.

Nehnutelnosti - tam si musis dokladne premysliet, co chces. Ak ides kupovat byt na byvanie, nizke uroky na hypo su fajn, kompenzuju este pokles cien, ktory nastane. Mas si ale moznost vybrat zo sirsieho poctu, kvalitne byvanie sa preda a ludia sa ho nebudu zbavovat - nechaju pre deti atd.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa experience »

filip glasa napísal:4% nie je ani vyššia a už vôbec nie hyperinflácia. Je to úplne normálne inflačné číslo. V takomto prípade nemá význam riešiť žiadne akcie na "ochranu proti hyperinflácii". Peniaze si daj do banky - nič lepšie zatiaľ nevymyslíš.
Slovo "vyššia" som myslel v relatívnom vyjadrení v porovnaní so súčasnosťou.
Pette napísal:Nehnutelnosti - tam si musis dokladne premysliet, co chces. Ak ides kupovat byt na byvanie, nizke uroky na hypo su fajn, kompenzuju este pokles cien, ktory nastane. Mas si ale moznost vybrat zo sirsieho poctu, kvalitne byvanie sa preda a ludia sa ho nebudu zbavovat - nechaju pre deti atd.
Nechcem kupovať byt na bývanie ale na prenájom a nemusí to byť byt, ale možno aj polyfunkčné priestory a nie cez hypo. Ale či to nakoniec zrealizujem, neviem, najprv by som rád vedel, ako sa zmenia pravidlá ohľadom daní a odvodov od budúceho roka (zatiaľ to vyzerá menej optimisticky).

Takže mohli by ste sa vyjadriť aj k polyfunkčným priestorom, či je to lepšia perspektíva ako obytný priestor, alebo je to v podstate to isté.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

experience napísal:Podielové fondy, ktoré ponúkajú naše banky (ktoré som si vyhľadal u čsob, tatrabanky, pri VÚB som porovnanie nenašiel), sú dosť mizerné vo viacročnom porovnaní. Alebo ktoré podielové fondy by ste poradili?
tie bankove stoja cest vynimkam, za ... Tu mas najsirsiu ponuku v SR: http://www.mfc.sk/?vsetky-fondy" onclick="window.open(this.href);return false;
Ked s tym nemas skusenosti, treba si nechat poradit.

Druhy pilier ma vynosy nizke, lebo vsetci investuju ako cez kopirak najma do dlhopisov (= zatial ukazuju ako by sa to nemalo robit). Treti pilier mnohi prirovnavaju k legalizovanej zlodejine.

Ty najma chapes investovanie do "akcii" tak ako vacsina ludi = je to nieco rizikove pre spekulantov. Do kolonky "investovanie do akcii" spada pre vacsinu ludi aj forex, komodity, opcie, certifikaty .. no proste vsetko s cim sa "obchoduje". Lenze tych financnych instrumentov a sposobov ako s nimi obchodovat je snad milion. Existuju veci urcene pre beznych ludi (podielove fondy) ale aj take na ktore cloveku nestaci ani PhD. z matfyzu.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa experience »

peter.cmorej napísal:tie bankove stoja cest vynimkam, za ... Tu mas najsirsiu ponuku v SR: http://www.mfc.sk/?vsetky-fondy" onclick="window.open(this.href);return false;
Ked s tym nemas skusenosti, treba si nechat poradit.
Samozrejme, že si nechám poradiť... Môžem vedieť, prečo tie, čo ponúkajú banky, sú na tom tak biedne? A cez "koho" sa dostanem k tým ostatným? Sú to nejaké správcovské spoločnosti?
peter.cmorej napísal:Druhy pilier ma vynosy nizke, lebo vsetci investuju ako cez kopirak najma do dlhopisov (= zatial ukazuju ako by sa to nemalo robit). Treti pilier mnohi prirovnavaju k legalizovanej zlodejine.
K tomu III. pilieru, mnohí ho považujú za zlodejinu, no považujú možnosť zníženia základu dane + príspevku od zamestnávateľa za dostatočný dôvod, prečo sporiť takýmto spôsobom a aj keby sporili inde, tak im to toľko nehodí. Kde je teda pravda?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa filip glasa »

no považujú možnosť zníženia základu dane + príspevku od zamestnávateľa za dostatočný dôvod
presne to je tá zlodejina - produkt samotný nevynáša. Výnos je len z daňovej úľavy zamestnanca a odvodovej úľavy zamestnávateľa (ten ju potom prenáša vo forme príspevku na zamestnanca). Výnos samotný je približne na nule a ľudia to berú len kvôli tomu, že ich k tomu motivuje štát. To zneužívajú správcovia - majú vysoké poplatky. To je tá zlodejina.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Myk »

K podílovým fondům doporučuji přečíst Svoboda - Anatomie burzovních lží.

Četl jsem to před nějakou dobou, ale co si pamatuji tak:
- statistika ukazuje, že aktivně spravované fondy dosahují dorších výsledků, než pasivně sparavované fondy. Je pár výjimek, ale je dost otázka, zda to není jen náhoda (statistika takovou domněnku dost podporuje)
- pakliže přistoupíme na to, že pasivní fondy jsou lepší, proč místo podílových fondů nepoužít index tracking certifikáty nebo ETF? Klasický podílový fond díky vstupním poplatkům a poplatkům za správu je tak mizerný produkt, že už z podstaty nemá šanci dosáhnout dobrých výkonů
Už si ty výpočty nepamatuju, byly asi trochu tendenční, ale prostě platí, že je-li vstupní poplatek 2%, roční poplatek 1% - správce musí vydělat 3%, aby se vůbec dostal na původní vklad. O to musí překonat trh, jinak zaostává.
Je-li vstupní poplatek 5% a 2% ročně, musí překonat trh o 7%.
Jasně, klasická poučka, že musíš mít správný investiční horizont několik let. (Abys platil víc let tučný poplatek).
Ale proč tedy nekoupit rovnou index nebo ETFko a na podílové fondy se nevykašlat?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale proč tedy nekoupit rovnou index nebo ETFko a na podílové fondy se nevykašlat?
z dvoch dôvodov:
1. v tomto konkrétnom prípade sa experience pýtal na niečo ako akcie, ale pre masy. ETF musíš kúpiť u brokera, vyznať sa v jeho web aplikácii, vybrať to ETF (aby si nedopadol ako s UNG), atď. NIe je to proste pre retail - pokiaľ to banky samé nepredávajú za prepážkou.
2. pri malých sumách, teda napr. pri pravidelnom sporení, sa ti ETF poplatkovo neoplatia. Podielové fondy s percentuálnymi poplatkami sú v tomto prípade výhodnejšie.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa experience »

filip glasa napísal:1. v tomto konkrétnom prípade sa experience pýtal na niečo ako akcie, ale pre masy. ETF musíš kúpiť u brokera, vyznať sa v jeho web aplikácii, vybrať to ETF (aby si nedopadol ako s UNG), atď. NIe je to proste pre retail - pokiaľ to banky samé nepredávajú za prepážkou.
2. pri malých sumách, teda napr. pri pravidelnom sporení, sa ti ETF poplatkovo neoplatia. Podielové fondy s percentuálnymi poplatkami sú v tomto prípade výhodnejšie.
Takže pre "masy" je obchodovanie s akciami najdostupnejšie cez podielové fondy ponúkané bankami - tie sú však biedne, ako mi tu bolo potvrdené. Preto sa pýtam - je ešte iná možnosť, ako sa dá pomerne ľahko dostať k obchodovaniu s akciami? Cez nejaké správcovské spoločnosti?
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Pette »

ak hladas fajn vynos - 7-10 percent, je viacero spolocnosti a privatnych bank vydavajucich dlhopisy, splatnost 3-5 rokov.
miera rizika je OK, su ludia, ktori maju v tychto produktoch aj miliony a desiatky milionov eur.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

experience napísal:Samozrejme, že si nechám poradiť... Môžem vedieť, prečo tie, čo ponúkajú banky, sú na tom tak biedne? A cez "koho" sa dostanem k tým ostatným? Sú to nejaké správcovské spoločnosti?
kazdy fond je spravovany nejakou spravcovskou spolocnostou. Vacsinou je nazov spolocnosti sucastou nazvu fondu. Aj tie bankove su spravovane spravcovskymi spolocnostami, ktore si na to banky vytvorili (napr. Tatra Asset Management). Tie ostatne fondy su fondy zahranicnych spravcovskych spolocnosti, ktore su zaregistrovane u NBS na distribuciu v SR.

Mozes ich kupit cez distributorov. Pozri sa co to je za stranku, na ktoru som ta odkazal (stranka MFC) a pozri sa do mojho podpisu (poradca MFC) .. takze napriklad cezo mna :) Rad ti poradim, mam proviziu zo vstupneho poplatku.

Preco su tie bankove o tolko horsie: na to existuje vela domnienok. Napriklad vedia, ze maju stabilnu masovu distribuciu pomocou bankovych pobociek, takze nemusia sa ani velmi snazit a dopyt stale maju.

Co sa tyka tych ETF, uz som velakrat pisal to iste ako Filip. Ak niekto nema cas a chut venovat sa svojim investiciam aktivne + nema potrebne znalosti, podielove fondy su pre neho ovela jednoduchsia a mozno aj lacnejsia (cena casu, ktory tym usetri) varianta.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Airmike »

No k teme o ktorej ste sa bavili som chcel dodat len tolko ze ja by som bol za investiciu do nehnutelnosti , ak by mi islo o ochranenie kapitalu. lebo s tym demografickym vyvojom ktory ste pisali a mal by byt dovodom preco nekupovat je to podla mna trosicku problematicke. aspon z mojho pohladu, a hned vysvetlim preco si to myslim.

demograficka kivka je kazdemu jasna, pokial sa rodi menej ludi ako umiera, tak ste hovorili ze by byty nemal za par rokov kto kupovat. problem ale vidim v niekolkych bodoch. demograficka krivka je len jednym faktorom. celkovy pocet obyvatelov je celok a to nemusi znamenat ze ked viac ludi umiera ako sa rodi ze populacia klesa. nemate vo vzorci zaratanu migraciu. a tak ako ma vacsina europy problem s porodnostou, tak sa to prave vyrovnava migraciou , a preto si myslim ze byty bude mat kto kupovat stale. pretoze sme sucastou EU a je predpoklad ze ako sa budeme vyrovnavat standardom europskej unie. tak bude narastat aj pocet pristahovalcou a ty musia niekde byvat, je to otazka casu.

druhym argumentom ktory u mna teda zavazi je zivotny styl a centralizacia do miest. dnesny bezny mlady clovek ktory ma problem najst si pracu v mensich mestach migruje do velkych (na nase pomery to vyznie trosicku smiesne lebo realne mame 2-3 vacsie mesta ale ako priklad moze byt). ceny nehnutelnosti ale rapidne rastu prave v okoli takychto miest. za poslednych 5 rokov som zaznamenal enormny narast cien nehnutelnosti a tlak nebol sposobeny domacim kapitalom. z mestecka kde som vyrastal okolo mojho pozemku zacali celkom aktivne skupovat pozemky zahranicni investori. mozno by som to mohol brat ako nahodu , ale pozemky thto typu ma moja rodina v 2 lokalitach 30 km od seba a zapadnom slovensku. a musim povedat ze v okoli vacsieho mesta sa zacala tato premena, 15 rokov dozadu (prilev kapitalu) a v okoli mensieho mestecka vidim ten isty vzorec cca 5 rokov dozadu. a tak sa stalo ze moji susedia na vidieku su zahranicny investori a moji susedia v meste su moji rovesnici prave s vidieku :) to len ilustracia takeho teoretickeho prikladu v praxy. result je ale ten ze za poslednych par rokov cena nehnutelnosti v meste narastla radovo x % a cena nehnutelnosti v okoli vacsich miest narastla x+z%. ceny nehnutelnosti u nas proste este maju potencial na rast hlavne na vidieku, v nejakych zaujimavych lokalitach. je to samozrejme len moj nazor , ktory som vypozoroval. dovodom je migracia, nielen ludi ale aj kapitalu :)

a este jedna drobnost na margo tej teorie efektivnych trhov a nahodnosti vyskytu anomalii uspesnych portfolio manazerov .
tak s tym mam osobne velmi problem . je tam tolko premennych ze je to nemozne zahrnut do jednej statistickej vzorky. a mimochodom uz v roku 1984 ta teoria bola vyvratena. takze osobne by som osobne prave tuto statistiku bral z velkou rezervou.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:tie bankove stoja cest vynimkam, za ... Tu mas najsirsiu ponuku v SR: http://www.mfc.sk/?vsetky-fondy" onclick="window.open(this.href);return false;
Peter, existuje v tejto ponuke fond, ktory iba kopiruje index, vyplaca dividendy, ma minimalne naklady na spravu a da sa do neho pravidelne mesacne sporit?
Proste nieco take,ako je SPY, ale aby sa do neho dalo pravidelne mesacne investovat ako do podieloveho fondu(obist poplatky brokerov).
SPY si berie za spravu tusim 0.1% rocne, problem je tam pri pravidelnom sporeni s poplatkami pre brokerov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie, zial neviem o ziadnom index tracking fonde distribuovanom v SR
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa experience »

peter.cmorej napísal:Mozes ich kupit cez distributorov. Pozri sa co to je za stranku, na ktoru som ta odkazal (stranka MFC) a pozri sa do mojho podpisu (poradca MFC) .. takze napriklad cezo mna :) Rad ti poradim, mam proviziu zo vstupneho poplatku.
Zvažujem viacero možností, každopádne je isté, že riziko rozložím, takže sa možno niečo ujde do podielových fondov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

kludne sa ozvi
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa filip glasa »

Peter, existuje v tejto ponuke fond, ktory iba kopiruje index, vyplaca dividendy, ma minimalne naklady na spravu a da sa do neho pravidelne mesacne sporit?
Tuším robíš v ČR - tam by si niečo také našiel. Alebo ak už medzičasom s náastupom ETF a Certifikátov zmizli, tak tam nájdeš pomerne dosť síce nie indexových, ale za to nízkonákladových fondov: ja som asi 10 rokov dozadu v našej ČSOB kupoval indexové fondy KBC asi s 2% vstupným poplatkom a 1% za správu (už dlhú dobu ich ale nemajú). To by sa malo níjsť dnes aj medzi neindexovými.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa experience »

Tak výhodnosť prenájmu po posledných vyhláseniach vlády prudko klesá... Zatiaľ potvrdili zdravotné odvody, zníženie nezdaniteľného minima na 500€, nemožnosť využiť NČZD pri prenájme... Ešteže som nič nekúpil. :mrgreen:

A ešte aj možnosť zvýšenia daní z nehnuteľností o 30%... :roll:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak hladas fajn vynos - 7-10 percent, je viacero spolocnosti a privatnych bank vydavajucich dlhopisy, splatnost 3-5 rokov.
miera rizika je OK, su ludia, ktori maju v tychto produktoch aj miliony a desiatky milionov eur.
miera rizika nie je OK. Tie dlhopisy sú rizikové - len to riziko nie je vidieť. Je to taký optický klam: keď tie firmy už raz dlhopisy bez problému splatili, tak sa zdá, že to tak bude na večnosť. Ale štatisticky 40-70% nie sú takéto korporátne dlhopisy maličkých firiem splatené v plnej výške.

Na takéto dlhopisy by mali dávať vyššie kupóny, alebo by sa mali predávať pod nominálnou cenou.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:Ale štatisticky 40-70% nie sú takéto korporátne dlhopisy maličkých firiem splatené v plnej výške.
Nie su to malicke firmy, ale vypisane dlhopisy v hodnote desiatok, stoviek milionov eur. Miera rizika je velmi mala, nie je to ale pre ludi, co nasporili 10 tisic eur.
Miera rizika je mala pri milionoch a desiatkach mil eur.

Nevypisuje ich Janko Hrasko z Hornej Dolnej, aby si kupil miestnu krcmu....:)
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa radvan »

Pette napísal:Nie su to malicke firmy, ale vypisane dlhopisy v hodnote desiatok, stoviek milionov eur. Miera rizika je velmi mala, nie je to ale pre ludi, co nasporili 10 tisic eur.
Miera rizika je mala pri milionoch a desiatkach mil eur.

Nevypisuje ich Janko Hrasko z Hornej Dolnej, aby si kupil miestnu krcmu....:)
preco je miera rizika mensia pre niekoho kto kupuje 1m ako pre toho co kupuje 10k ak obaja kupuju jednu emisiu dlhopisu? skus mi toto vysvetlit? o jakej miere rizika hovoris?

plus tie firmy su janko hrasko v porovnani s inymi korporatnymi emisiami ktore kupis normalne na trhu za rovnaky alebo vyssi vynos ... ukaz mi nejakeho renomovaneho spravcu co tieto emisie o ktorych pises nakupuje (nie IaD alebo nejaky fond J&T Banky ale Pioneer etc.) ... myslis, ze keby to bola taka value, tak by sa museli predavat cez J&T banku alebo nejake predajne siete ala Salve? ... otvor oci ...

cital si si niekedy cely ten lajster co k tomu dlhopisu je, ze ked to nahodou skrachuje, kam sa mozes obratit? ... tak na lamparen max. kedze je to plne pravnych kluciek a emituju to povacsine nejake podivne cyperske firmicky ... a nepisme tu, ze je malo pravdepodobne ze to skrachuje, kedze to je bulshit ... zo standardnych ratingovych tabuliek si lahko mozes checknut, aka je sanca ze taka firma skrachuje na horizonte 5 rokov a ta vobec neni mala ... ak by ten dlhopis bol aspon ratovany ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa filip glasa »

z hľadiska trhu korporátnych dlhopisov sú to doslova miniatúrne firmičky. Sú bez ratingu, ale ak by sa aj oratingovali, tak by boli neinvestičný stupeň - teda špekulatívny. Riziko, že nedodržia záväzky je u takých firiem 40-70%. A to aj pre prípad, že by to emitovala materská firma (Penta, Arca). Ale ona to neemituje - emituje to projektová dcéra - najlepšie projektová len na tento špeciálny účel (emisiu) z Cypru.
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... k-dlhopisy" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Pette »

Zelená je teorie, šedivý strom praxe......
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa radvan »

hmm ... a co tym chcel basnik povedat? ... aspon mi skus vysvetlit ako mozes mat mensie riziko ak toho kupis viac podla teba napr?

resp. co ma byt ta sediva prax ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Airmike »

mladenci mam silny pocit ze pette rozprava o uplne inych dlhopisoch ako si predstavuju filip a radvan. korporatne dlhopisi su standardnou sucastou kapitaloveho trhu. a tieto male firmicky ako ste ich nazvali su asi take male ze patria do top podnikov figurujucich na slovensku.

nemusite za kazdym korporatnym dlhopisom vidiet junky papier od J&T ci penty a uz vobec v nich nemusite vidiet papier pre retail :)

btw: oreitovane su, ale ako to uz tradicne byva rating je vo vacsine korporatnych hodnoteni nic nehovoriaci nezmysel. rating sa robi castokrat na objednavku, . ak niekto vybera papiere podla ratingu tak je to asi rovnaky pripad ako vyber akcii podla odporucani cielovych cien od analytikov
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mika, hovoríme napr. o dlhopisoch, ktoré predáva napríklad Privat Banka na projekty od Penty - Žabka Polska, Digital park a podobne. Ak sa ti zdá na niečom takomto kupón okolo 8% dosť, tak si to kľudne kúp. O dosť väčšie firmičky majú dlhopisy v portfóliách veľkých fondov s dvojcifernými kupónmi.
korporatne dlhopisi su standardnou sucastou kapitaloveho trhu.
presne tak - a preto sa dá celkom dobre porovnávať či je kúpon a prezentované riziko na u týchto dlhopisov adekvátne. Môžeš porovnať napríklad tu:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... k-dlhopisy" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa Airmike »

1.ked sa chces bavit o takomto type dlhopisov tak musis ist do detailu. aj tie o ktorych si pisal maju inu mieru rizika.
2. nuz neviem podla coho pepe dlhopisi vybera , pre mna to berna minca nieje , kto kde co napise. :) . len som mal poocit ze ty tie dlhopisi selektujes podla svojho kluca, a nie podla rizika investicie. chlape ved koli tej tvojej anti J&T ideologii niekedy hadzes kopec odlisnych veci do jedneho vreca. emocie do biznisu nepatria.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa filip glasa »

neviem čo do toho pletieš J&T. Tí s tým nemajú nič spoločné. Dlhopisy o ktorých sa bavíme vydali dcéry Penty, Arca, SRF, a ďalší (o dlhopisoch od dcér J&T nič neviem). Ponúkajú ich na privat bankingu a cez sprostredkovateľov. Pette píše, že tieto dlhopisy s kupónom 7-10% (Žabka, Lekáreň Dr.Max) a podobne, sú OK. Ja vravím a Radvan tiež, že ten výnos je nízky a nezodpovedá riziku. Emitovali ich v niektorých prípadoch špeciálne cyperské firmy, vytvorené len za účelom tejto emisie, a nie konečný príjemca hotovosti.

Nebavíme sa tu o klasických korporátnych dlhopisoch, ktoré majú v portfóliách aj fondy (napríklad ČEZu). Tie ti nikto na Privat bankingu nenanucuje.
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nemovitosti budou dlouhou dobu zaostavat za inflaci

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Myslím, že všetci tu veľmi ľahkovážne používate slovo hyperinflácia. Hyperinflácia je nárast cien o viac ako 100% za rok. To znamená že chlieb ktorý stojí 1eur by za rok stál 2. Za dva roký 4 atď. Byt, ktorý teraz stojí 2m by za rok stál minimálne 4m atď. Tým chcem povedať, že ak by v hospodárstve EU došlo k hyperinflácii, bol by to v priebehu pár rokov rozvrat celého hospodárstva. Myslím, že štáty by stratili kontrolné mechanizmy. Napr. bolo by neúčinné, keby policajt od teba pýtal peniaze, nakoľko by nemali hodnotu. A čo by si vypýtal desať bochníkov chleba, ako pokutu? :D Takže myslím, že hyperinflácia nie je v záujme štátnej moci. A to si myslím, že aj v USA, avšak nevylučujem vyššiu mieru inflácie povedzme 7-15%, čo už pomôže likvidovať dlhy a súčasne nerozhodí ekonomiku. Možno aj o niečo viac, ako 15%.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"