Co a jak prenajimat...

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

co je podla vas najlepsie na prenajom, myslim tym kde je najnizsie riziko poklesu ceny a zaroven najlahsia moznost zohnat najomnika?

priemerny byt v centre? luxusny byt v centre? byt co sa da pouzit ako firemne priestory?

luxusny byt mimo centra je asi blbost. priemerny byt nie uplne v centre ale povedzme v celkom dobrej lokalite uz taka blbost byt nemusi...

v podpriemernom byte zase riesit problemy s najomnikmy typu ze ten byt zdemoluju asi tiez nemusi byt sranda...

nerobil si niekdo prieskum kde kolko klesli ceny, co sa drzi najlepsie?
teraz asi zohnat najomnika do luxusneho bytu asi nebude sranda.. ale zase pre firmy niekde palisady, slavin, atd. tam to snad neskrachovalo vsetko...


a druha vec co ma este napadlo... ked chcem investovat peniaze co mam vo firme, tak ich najprv musim zdanit - hned mi klesne investicia -19%... viem ze ked si kupim nejaku nehnutelnost na firmu tak sa to odpisuje x rokov, ale pokial by to bol uver tak to sa myslim da odpisovat priebezne..

asi investicia ziskov do akcii nebude velmi danovo uznatelny naklad :lol:

ale ak by som mal predmet cinnosti software+prenajom nehnutelnosti tak by sa malo dat zisky rovno vrazit do nehnutelnosti ako investicia nejak predpokladam.. a usetrit 19%...

nezeby som sa dotoho nejak velmi hrnul, len ma napadlo ze by sa to dalo teoreticky mozno celkom dobre skombinovat..

nehovoriac o tom ze keby som chcel aj nejaky uver tak firma by ho asi dostala lahsie jak fyzicka osoba.. aj ked mozno ne, neviem..
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Pette »

Co sa tyka prenajmu - teraz s nim zacinat nie je velmi stastne.

Ponuka je velka, na trh sa dostavaju velke projekty vsade po meste (BA), najomnikov, ktori si zaplatia premium za lepsi byt ubudlo.
Ak navyse realne spocitas naklady, obetovany cast, neobsadenost atd, rocny vynos ti spadne niekde ku 3 percentam. Hodis na 3 rocny terminovany a mas to bez starosti.
Dlhodobo sa dobre drzia nehnutelnosti pre vyssi standard, resp luxus, obsadzovane zahranicnymi a diplomatickymi najomcami. Sem sa ale nedostanes, navyse podobna nehnutelnost (zvacsa rodinne domy, alebo byty v malopodlaznych bytovkach) stoji 300 tisic eur a viac.

Vhodnych nehnutelnosti na investiciu bude casom len pribudat, navyse uz onedlho sa zacne vystavba zopar novych projektov s 20-30 percent nizsimi cenami hned na uvod vdaka poklesu cien v stavebnictve.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

Pette napísal:Co sa tyka prenajmu - teraz s nim zacinat nie je velmi stastne.
to je jasne, myslim skorej ked sa te ceny zosypu.. byt ready... alebo to komplet vylucit ako blbost...


jaky je napriklad teraz pomer najom/splatka hypoteky?


iste su tam aj dalsie naklady, atd. ale v principe, ak by ceny uz neklesali a dala by sa hypoteka pokryt prenajmom, tak si teoreticky mozes kupit tych bytov aj 100... co uz je samozrejme riziko, ale pokial mas pravidelny prijem tak mozes ist troska do paky... sak ludia s priemernym platom si kupuju byty za 5 milionov..


ale nemam to nak velmi prepocitane, len ma to tak napadlo, ze sak kupim si 5 bytov na hypoteku, usetrim na danach a este mi zbyde aj na bublifuk.. pride dalsia bublina a predam to.. prestane sa darit, tak predam polovicu bytov..
jedine riziko je v podstate pokles cien.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Pette »

A to riziko, ze tych 5 hypotek nedostanes, resp ak dostanes, tak s 30-50 tvojimi percentami plus kratsia doba uveru.
Splacat hypoteku dlhodobo z prenajmu uz nevychadza. Zvysil sa tvoj nutny kapital, bytov je coraz viac, ludi kupujucich byty coraz menej (husakove deti uz maju).

Ak nemas naozaj dost a neberies nehnutelnosti len ako cast porfolia, nevidim dovod preco sa do toho vrhat - bez rizika mas 4 percenta p.a. pred zdanenim, nehnutelnosti v dnesnej dobe (a na X rokov dopredu) ti urobia aj po pouziti paky - hypoteky max 5 percent.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jogo »

Pette: Uz som to tu niekde pisal.
Ak by ti najom iba pokryl naklady na hypoteku+ poplatky za byt, tak za 30 rokov vlastnis splateny byt a nemusel si do neho vrazit ani korunu.
Byt Prazakom alebo Blavakom, tak urcite nejaky byt prenajimam.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

Pette napísal:A to riziko, ze tych 5 hypotek nedostanes, resp ak dostanes, tak s 30-50 tvojimi percentami plus kratsia doba uveru.
potom je to samozrejme nezmysel, neviem aka je realne situacia teraz..


ake mas moznosti investovania zisku vo firme?

1. akcie... mozes nakupit za te peniaze akcie bez toho aby si najprv neinvestoval do statu 19%? pochybujem
aku mas k dispozicii paku? u brokera x2.
dividendy su zdanene (a momentalne stoja za prd).
a bohviekolko % te akcie budu teraz robit..

2. nehnutelnosti.. mozes nakupit nehnutelnosti aby si najprv neinvestoval do statu 19%? podla mna by sa to malo dat, aspon pri uveroch. takze ako prve usetris 19%..
paku mas teoreticky nekonecnu.. teoreticky mozes zobrat uver na 100mil nehnutelnost a rucit tou nehnutelnostou, ak by sa dal ziskat uver na 100%. otazka je jak to dokazes prenajimat.. zober si aupark, kriza jak hovado, vidis tam prazdne priestory? neni tam nic prazdne.
takze pokial by sa dala zohnat ~100% hypoteka, ~100% sanca prenajmu a prenajom ti pokryje hypoteku, este nebodaj stupnu ceny a par splatok ta nezabije (keby ti vypadol prenajom), tak mas perpetum mobile.
otazka je aka je realna situacia.. ak sa da zohnat 30-50% hypoteka, prenajom ti nepokryje uver a ceny budu skorej klesat, je to samozrejme totalna blbost.
danovo to ale vies cele spravit tak ze platis nulove dane.. od zaciatku az do konca.. furt si na nule akorat ti (firme) nakonec ostane nehnutelnost...

3. das to na terminovany ucet alebo podobnu blbost..
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Myk »

Pronajímání bytů rozhodně není bezriziková činnost a nedá se říct, že lepší byt je méně rizikový. Vím to z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti v mém okolí.

Známý řešil vystěhování nájemníka, který neplatil nájem na Vinohradech v Praze, což rozhodně je lepší lokalita. Nájemník byl na dobu určitou, neplatil a dostal výpověď bez přivolení soudu, ale nevystěhoval se. Legální cestou to byl proces na 1,5 roku (nájemník nepřebíral obsílky, pak podal odvolání, exekutor začal konat až za nějaký čas). Výsledek je uvolněný byt, soudní náklady v řádu desetitisíců, ušlé nájemné za 1,5 roku. Soud sice přiznal nárok na náhradu nákladů, ale exekutor při vystěhování zabavil jeden koberec.

Druhý známý dopadl podobně v Hlubočepích - pronájem bytu ve vilce, takže lepší adresa. Nájemník (slušný chlapík ve věku 50 let) zaplatil 2 nájmy, pak neplatil. Po 8mi měsících došla majiteli trpělivost a vzal spravedlnost na sebe, vypáčil dvěře a vyměnil zámky. V bytě našel štos exekučních výměrů, takže je mu jasné, že ušlé nájemné nemá smysl vymáhat. Skončilo to vlastně happyendem, protože nájemník na něj naštěstí nepodal trestní oznámení. Kdyby to udělal, mohl by jít majitel taky sedět.


Takže já realizuji strategii, že raději než 1 byt v Praze, tak lépe 10 bytů v menším městě. Když z 10ti bytů jeden neplatí, nepoloží mě to. Když budeš mít jeden byt v Blavě na hypotéku a nájemník ti nezaplatí, jsi v háji.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Pette »

Hej. Bud robis reality ako hlavny biznis a vies v tom kracat, venujes sa tomu - ano, potom ak to robis XX rokov stihnes aj nejaku tu bublinu, stihnes pad, kde nakupis dalsie a si vysmiaty. Neobsadenost a naklady sa ti v napr v 20 rocnom obdobi vyhladia a na konci ti zostane X nehnutelnosti plus X penazi.
(Happy end)

Ak ale niekto niekde zarobi 50 tisic eur a chce zbohatnut na realitach, pasivne, je to hlupost. Najlepsia volba je terminak a robit dalej to, co v com tych 50 tisic zarobil. (Realita)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

myk dik za te priklady.. a preco tomu prvemu nevymenil zamok?
Ak ale niekto niekde zarobi 50 tisic eur a chce zbohatnut na realitach, pasivne, je to hlupost. Najlepsia volba je terminak a robit dalej to, co v com tych 50 tisic zarobil. (Realita)
terminak: -19%.. a potom +2%? no to je pecka
a dalsi rok co? zase -19% a +2%?
kde budes za 20 rokov? nikde.

niekam te peniaze investovat musis, terminak je totalna blbost to uz aj podielove fondy je proti tomu genialny napad. ale aj tam zacnes -19%.. a + velky otaznik.

nehovorim o tom ze spravis za rok +milion%, ale co je teda optimalna strategia na dochodok? pokial mas pravidelny mesacny prijem? terminak urcite ne. akcie alebo nehnutelnosti.. co este ine?

nebavime sa o vendelinovych 1200% p.a. ale "-19% a +2%" je dost debilny sposob investovania...
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Pette »

To uz opat riesis to, ako uchovavat hodnotu v case.
Ak si teraz kupis novostavbu za 200 tisic eur (3 izbovy byt v BA), tak o 30 rokov budes mat 30 rocny byt. Ak nevystihnes presne povedzme dalsiu bublinu, mas to to iste, resp mozno aj horsie ako ukladat tieto peniaze priamo do financnych nastrojov - terminak, dlhopisy, whatever.

To, co vsetci riesia, je ako zarobit taky balik, aby ti aj 2 percenta z terminaku stacili na zivot:)

Kupit byt (co ak mas 50 tisic eur mozes jedine na hypo), hladat najomnika, starat sa o to, splacat hypo mi tiez nepride ako idealne investovanie. Urobit jeden prevod a mat 4% p.a. na tri roky mi pride jednoduchsie:)

Co sa tyka dani, tak to je uplne ina otazka. 19 percent ale urcite neplatis, nejake naklady mas. A ak vies robit tak vysoke % zisku z obratu, ze su tak velke, potom ich riesit nemusis.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja mam osobne skusenosti ako Myk.Prenajimal som byt a zaoberal som sa socialnymi problemami najomnikov,takze dosla mi trpezlivost a nehnutelnost som predal,to som mal stastie,ze este v bubline, takze som nakoniec zarobil.
Podla mna je najlepsie investovat do toho,co sam viem uzit /vlastne pohodlne byvanie/.Mam trvalu hodnotu a este uzivam peniaze.Len to co uzijem to mam .Holy som sem prisiel a holy aj odidem.

Inak v Kosiciach v nakupnych centrach sa uz objavuju prazdne priestory,myslim,ze nastane selekcia v oblubenosti,navstevnosti obchodnych centier.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Pette »

kocinavi, presne tak.
investovanie do nehnutelnosti je biznis.
ulozenie penazi na terminak a minanie urokov je uzivanie zivota.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dlhodobo sa dobre drzia nehnutelnosti pre vyssi standard, resp luxus, obsadzovane zahranicnymi a diplomatickymi najomcami.
do toho by som sa 2x moc nehrnul. Nájmy v týchto high luxury bytoch klesli od 90 rokov viac ako o polovicu. Zober si, že v 95 by sa nájomné za taký byt to dostal viac ako dnes, ale byt už stojí 3-4 toľko ako vtedy. Ponuka nájmov sa zväčšila extrémne aj v týchto lokalitách a dneska tam ledva prenajmeš byt za prachy ktoré sa blížia penaláku na dlháčoch. Manažeri zahr. firiem pomaličky odchádzajú domov a nikto z vonku ich nenahrádza. Kórejci sa presťahovali na čiernu vodu, PSA manažeri niektorí odišli, poisťovne, banky, konzultanti svojich drahých západných kolegov poslali tiež späť na západ. Rozostavaných novostavieb, kde 40-50% bytov pôjde na prenájom je tiež na palisádach a na slavíne dosť. K tomu river park a eurovea, ktoré sa tiež pohrnú do tohoto segmentu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

Pette napísal:Ak si teraz kupis novostavbu za 200 tisic eur (3 izbovy byt v BA), tak o 30 rokov budes mat 30 rocny byt. Ak nevystihnes presne povedzme dalsiu bublinu, mas to to iste, resp mozno aj horsie ako ukladat tieto peniaze priamo do financnych nastrojov - terminak, dlhopisy, whatever.
zabudas na ten prenajom, ak ti prenajom pokryje uver tak po 30 rokoch mas byt+terminak, inac mas len ten terminak...
Co sa tyka dani, tak to je uplne ina otazka. 19 percent ale urcite neplatis, nejake naklady mas. A ak vies robit tak vysoke % zisku z obratu, ze su tak velke, potom ich riesit nemusis.
sak to je uplne jedno jake mam naklady, furt ti ostane len naka suma penazi a ako prve ztoho zaplatis 19%. je uplne jedno ci mas naklady 1% alebo 99%, aj tak ti na investovanie ostane naka suma, zktorej ako prve zaplatis 19%.
takze je to v kazdom pripade -19%. a potom to dohanas tymi +2%.


alebo este inak sa nato mozme pozret..

kolko potrebujes "bytov" na dochodok?
v hocijakej situacii/inflacii/barcom, su povedzme 2 prenajmy luxusneho bytu hodne slusny dochodok. a v tretom byvas.
takze je v podstate uplne jedno ci te byty stoja 5 alebo 10 milionov, ten pranajom bude povedzme 2x 30-50tisic.. realnych - teda po zapocitani inflacie. ked nastane hyperinflacia tak to nebude 2x 30-50tisic ale 2x 30-50 milionov. vobec ta to nemusi trapit. vzdy bude stat rohlik nejaky pomer k cene bytu a ten bude mat nejaky pomer k cene prenajmu.

takze ked budes mat za tych 30 rokov 2 luxusne byty v dobrej lokalite, mas jediny problem - aby si zohnal najomcu.. ale inac ta nic nemusi trapit. ziadna inflacia...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

kocinavi napísal:Podla mna je najlepsie investovat do toho,co sam viem uzit /vlastne pohodlne byvanie/.Mam trvalu hodnotu a este uzivam peniaze.
problem je ze to negeneruje ziaden prijem.. naprd ti je dom za 100 milionov ked si potrebujes kupit rohlik...
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:do toho by som sa 2x moc nehrnul. Nájmy v týchto high luxury bytoch klesli od 90 rokov viac ako o polovicu.
samozrejme. naskakovat teraz do vlaku, kde su ludia od 1990, ktori vstupovali za uplne inych podmienok je hlupost.

jonatanus - to mas uplne to iste, ako ked mas po 30 rokoch na ucte 2 mil eur a z toho tie percenta. Ano, jedine, co si musis striehnut je hyperinflacia.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Generuje,pretoze neplatim najom za byvanie a za to mi ostane na rohlik a sem tam aj maslo.
U teba, ak mas dva luxusne byty a nedokazes ich prenajat /co nie je nerealne/ mas len vydavky a nie male.Zazil som osobne, uz som chcel prenajimat len za cenu mojich vydavkov aj to bol problem.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa filip glasa »

kúp nám ten priestor na wall street klubo-kaviarňu a daj nám taký nízky nájom, aby sa to uživilo :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Sak pisem, ze charita je niekde inde,dost co to musim vysvetlovat zakaznikom v mojom biznise.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jogo »

kocinavi napísal:Zazil som osobne, uz som chcel prenajimat len za cenu mojich vydavkov aj to bol problem.
Byvaly kolega v Prahe prenajima byt zo stratou -2000 Czk a je vysmiaty, lebo za 20 rokov bude mat splateny byt za 500 000 Czk.
Myslim,ze v rozvinutom trhu s bytmi to takto funguje.
Naco mam ist do prenajmu, ak na hypoteku to budem mat rovnako drahe a splacam vlastny nie cudzi byt.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa filip glasa »

to asi nevie dosť dobre počítať ten tvoj kolega:

2000/mesačne
3% p.a.
20 rokov
výsledok: 664 235

hup s tými dvomi tisíckami do termiňáku a zarobí ešte viac jak na tom byte.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

kocinavi napísal:Generuje,pretoze neplatim najom za byvanie a za to mi ostane na rohlik a sem tam aj maslo.
len z coho ti ostane na ten rohlik? z dochodku od pani tomanovej?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jogo »

Filip:
Ten byt ma teraz hodnotu cez 2 miliony, o com to hovoris?
Ma ho na hypoteku a splatky splaca z prijmu od najomnikov.
Ved najomnici mu kupia ten byt za 20 rokov.
Naposledy upravil/-a jogo v St 30 12, 2009 4:12 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

Pette napísal:jonatanus - to mas uplne to iste, ako ked mas po 30 rokoch na ucte 2 mil eur a z toho tie percenta.
no praveze nemas, lebo ten byt ta stoji 0, slovom nula, ked uver splatis prenajmom.. v druhom pripade ti ostane ten isty terminak PLUS BYT.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ten byt ma teraz hodnotu cez 2 miliony, o com to hovoris?
no ty si písal, že byt za 500 000. Ale asi si myslel to, že on do toho vrazí len 500 000 a má byt za 2mil. V tom príklade si nikde 2 mil. nespomenula ani cenu bytu, tak nebol jasné, čo tými 500 000 myslíš.

To znamená, že si za 20 rokov našetrí 2 milióny = výnos 12,26% p.a.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal:To znamená, že si za 20 rokov našetrí 2 milióny = výnos 12,26% p.a.
Myslim, ze to je uz velmi slusny vynos vhodny na sporenie na dochodok.
-Najomnik je spokojny, lebo ho najom stoji o 2000 Czk menej ako keby mal vlastnu hypoteku
-Najimatel je spokojny, lebo ma velmi slusne zhodnotenie mesacnych uspor
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Coudy »

jonatanus napísal:co je podla vas najlepsie na prenajom, myslim tym kde je najnizsie riziko poklesu ceny a zaroven najlahsia moznost zohnat najomnika?
Tuším sa tu kedysi riešili aj garáže. Ja prenajímam jednu garáž v TN a dáva mi to 9,3% ročne.
A hlavne sa nestrachujem, či mi niekto nezdevastuje nábytok, kedže tam žiaden neni, respektíve, či potom odtiaľ nebudem musieť nasilu niekoho vysťahovávať.
Čiže žiadne trampoty s nájomníkom.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa Myk »

jonatanus napísal:myk dik za te priklady.. a preco tomu prvemu nevymenil zamok?
Nevím jak u vás, ale u nás je vypnutí vody nájemníkovi trestný čin (na základě zkušeností, kdy restituenti v 90tých letech se snažili vypudit regulované nájemníky tím, že jim odpojili energie a vodu). A předloni skutečně jeden majitel šel za toto sedět nepodmíněně. A násilné otevření bytu nájemníka je minimálně trestný čin vloupání (pokud neprokážeš, že šlo o havárii, která mohla ohrozit životy nebo tak něco) plus stejně jako v případě vody zabraňuješ nájemníkovi v řádném užívání věci, na kterou má smlouvu (možná u soudu dokážeš, že jí nemá, když neplatí, ale ty budeš obžalovaný). Policie je povinna se tím zabývat a když v rom nájemník umí chodit, máš na krku opletačky se soudem, jsi obžalovaný, hrozí ti basa a neseš důkazní břemeno. Když má soudce soucit s člověkem předdůchodového věku, který se u soudu rozpláče, že přišel o práci, umřela mu žena a ten zlý majitel mu vyhodil věci na ulici, že on chtěl zaplatit, chtěl se s majitelem domluvit, ale majitel mu dopojil vodu, vyměnil zámky, ukradl osobní věci .... tak je reálná šance, že prohraješ. Kdo má žaludek, může to risknout. Kdo nemá, podá žalobu na vystěhování, projde odvolacím řízením, objedná exekutora ....
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja by som sa pri tych bytoch na X rokov bal hlavne likvidity. Radsej by som kupoval tie garaze.
co sa tyka tych najomnikov ... prenajimatel ma automaticky zalozne pravo na veci najomcu umiestene v prenajimanej nehnutelnosti prave pre tie pripady neplatenia najmu. Vystahovanie je tiez mozne riesit v najomnej zmluve. Problem vacsinou nie je z najomcami, ale v tom, ze prenajimatel si zmluvu napisal na kolene.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pridávam sa k Myk z vlastnou skúsenosťou:

Mal som byt bez nájomníka, polozariadený.
Býval som inde, chodil som tam len raz za pol roka.
Jeden deň som prišiel na kontrolu a kľúč mi nepasoval.
Zistil som, že je vymenený zámok a v byte bývajú neznámi ľudia.
Chcel som ich vyhodiť, ale oháňali sa políciou.
Vraj tam bývajú, lebo byt bol prázdny a oni nemali kde bývať !!!
Tak som šiel na políciu.
Polícia ich nemohla vyhodiť (boli tam deti, neboli stopy vlámania, nič ukradnuté atd.) , mohol som akurát podať trestné oznámenie za porušenie domovej slobody.
Právnik povedal, že to nerieši nič a bude sa to ťahať aj roky.
Tak sme museli podať aj žalobu o vysťahovanie a súd po pol roku (aké šťastie, že nie po rokoch) rozhodol o vysťahovaní bez nároku na náhradné ubytovanie.
Ďalej som musel vybaviť exekútora, lebo len exekutor môže niekoho vysťahovať. Ten ich musel vyzvať atd...to trvalo dalsie mesiace.
Napokon tesne pred vysťahovaním za asistencie polície rodina z bytu zdrhla.
Škody, účty za elektrinu, kúrenie, vodu a nájomné, čo som ako vlastník celé tie mesiace platil ja mi súd uznal, ale nikto nikdy nezaplatil.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, nerob mi nervu....
Nabuduce, ked pridem domov a chytim tam zlodeja, tak ten mi povie, ze on tu byva aj s rodinou a budem este ja musiet dokazovat, ze on je zlodej a vyhanat ho z bytu?
Ved si ich mal obvinit, ze v tom byte si mal skrinku s rodinnymi sperkami alebo penaznu hotovost, a ze ti ich ukradli. Mal si im dat po papli a keby ta zmlatili, mali by oni na krku obvinenie z lupezneho prepadnutia.
Sak to normalnemu clovekovi sa rozum zastavuje nad takym niecim...

P.S: Sak to kazdy sikovny zlodej po vniknuti do bytu by vymenil fabku a neboli by stopy po vlamani ...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

tak to je neuveritelne.. jaktoze ich ti policajti nevyhodili?
je to vas byt? ne
poznate sa s jugglerom? ne.
tak ako o com diskutovat?

to ked pridem k tebe na navstevu a nebude sa mi chcet ist domou tak tam proste budem byvat dokedy sa mi bude chcet?

to kde zijeme toto?

keby sa to stalo mne by som ich zozral zaziva aj s detmi.. aj keby bol medzi nimi herkules
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jogo »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Jonatanus: Diky za ten odkaz, ti nasrani zakaznici a ten posrany na tom letisti Praha. :mrgreen:

No tak dobre som sa nezasmial uz velmi dlho. Az mi slzy tecu po licach.

P.S: Vidim, ze nie som sam, kto ma problemy v komunikacii s dnesnymi firmami cez ich cvicenych telefonistov. Oni vedia dobre komunikovat, ale vecsinou sa v problematike nevyznaju.
Preto ak medzi nimi natrafim na cloveka, ktory sa tomu aj rozumie, hned si zapisem jeho meno a nabuduce si ziadam priamo toho fundovaneho operatora.
Minule som bol zrusit v Prahe internetovy ucet (lebo zo Slovenska som to cez telefonnych operatorov a napriek pretelefonovanym asi 800 Skk nedokazal.
Chlapik, o ktorom som vedel,ze tomu rozumie mi ho zrusil za 10 minut. Zial pracoval uz v inej predajni a nemohol som ho telefonicky kontaktovat.
Zaujimavy bol pohlad na tu predajnu telefonneho operatora. Boli tam traja operatori a traja zakaznici.
Dvaja operatori sedeli bez zakaznika a pred tym chlapikom sme stali v sore traja.
Ked nas chcel obsluzit iny operator, vsetci sme sa vyhovarali, ze my sme uz dohodnuty s tymto operatorom.
Naposledy upravil/-a jogo v Št 31 12, 2009 10:29 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa osamely chodec »

A co tak toto.
Statny sviatok 21,00 hod.Zlodeji prichyteni pri nakladani tovaru zo skladu cca 25 ton tovaru.Nahodne odhalenie.Privolana policia,zadrzany sofer nakladneho auta aj s nalozenym kradnutym tovarom,ostatnym sa podarilo ujst.
Sudne pojednavanie o cca 1,5 roka. Vysledok obzalovany tvrdi,ze si ho na prevoz tovaru ustne objednal niekto na cerpacej stanici tesne pred cinom a on ho nepozna.Samozrejme, ze sudca ho oslobodi pre nedostatok dokazov.
Ziadna fikcia,tvrda realita.Este pikoska na zaver,policajti sa cudovali aky je ten sofer hlupy,ze neusiel a nesiel nahlasit odcudzenie vozidla na policiu.Hold boli to amateri.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Co a jak prenajimat...

Príspevok od používateľa jonatanus »

my sme inac mali tiez jednu personu non grata v nasej lukrativnej nehnutelnosti... ale spraval sa slusne, mesiace sme o nom ani nevedeli...
http://noviny.joj.sk/z-domova-banskobys ... tudni.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"