Reality vs (S&P500) Dilema

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa cico29 »

Ahojte

uz cca 2-3 roky uvazujem o predaji garzonky 26m2 Bratislava V. - klasicky panelak (bez hypo to znamena ziadna páka).
Garzonku prenajimame, ta ista najomnicka.

Hodnotu ceny nehnutelnosti sledujem a davam skor konzervativne sumy:

Cena tejto garzonky:
2015: 53000 EUR
2017: 62000 EUR
2019: 77000 EUR
+ prenajom kazdy rok po odratani dane + 1900 EUR

S&P500
Ak by som 1.1.2017 predal garzonku a investoval 62000 EUR do S&P500 dnes by hodnota bola 86900 EUR
Zhodnotenie cca 25000 EUR (40 %)

REALITY
77000-62000 = 15000 EUR
Prenajom: 5700 EUR
Zhodnotenie cca 15000+5700 =20700 EUR (33 %)

--

S&P500
Ak by som 1.1.2015 predal garzonku a investoval 53000EUR do S&P500 dnes by hodnota bola 80800EUR
Zhodnotenie cca 27800EUR (52%)

REALITY
77000-53000= 24000EUR
Prenajom: 9500EUR
Zhodnotenie cca 24000+95000 =33500EUR (63%)


-

Osobne som viac prikloneny k predaju garzonky a postupnemu presunu tejto ciastky do akcii, korporatnych dlhopisov
Priklad:

2020: 2000 eur/mesiac do S&P pocas povedzme 2-3 rokov
2020: Korporatne dlhopisy 1rocna viazanost 20000 EUR (napr. Penta, pripadne poradte ...) nasledne v roku 2021 pojdu do S&P
2020: a ostatne fakt zatial neviem, len nechcem aby mi lezali na ucte


Kupit inu nehnutelnost na prenajom neuvauzujem, nakolko ceny su vysoko a mame uz v nehnutelnostiach zainvestovane.

Ak mate nejaku radu, rad ju prijmem.
Pretoze pri aktualnych cenach akcii a realit ... je to dilema.

Dakujem.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Rokosák »

Skus porovnat cisla od casu kupy garzonky.
Nielen nehnutelnosti su vysoko, ale aj americke akcie.
Peniaze leziace na ucte su bezpecne, ale podliehaju inflacii, akcie su vystavene moznosti straty.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cico29

neviem co urobi trh zajtra, nie to este o rok, preto ti nebudem hovorit do coho by si mal investovat. Ale co ti radim je - zbav sa panelakoveho bytu.
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa cico29 »

Rokosák napísal:Skus porovnat cisla od casu kupy garzonky.
Nielen nehnutelnosti su vysoko, ale aj americke akcie.
Peniaze leziace na ucte su bezpecne, ale podliehaju inflacii, akcie su vystavene moznosti straty.

Mojim cielom nie je porovnavat dlhodobu investiciu do nehnutelosti a do akcii. Ja sem davam konkretny priklad a pisem o tom ako som rozmyslal a rozmyslam.
a to ze som doposial nepredal garzonku je aj tym ze zhodnotenia ktore som uverejnil vyssie su viacmenej porovnatelne.
Navyse garzonka bola kupovana za ucelom riesenia bytovej situacie mojej manzelky v roku 2006 a nie ako investicia.
To len pre upresnenie.
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa cico29 »

Trumpeta1978 napísal:cico29

neviem co urobi trh zajtra, nie to este o rok, preto ti nebudem hovorit do coho by si mal investovat. Ale co ti radim je - zbav sa panelakoveho bytu.
mas pravdu keby sme vedeli co sa stane asi by sme sem nevypisovali.
Zbavit sa starej panelovej nehnutelnosti mi radí aj kamarat ktory robi v realitach. A faktom je ze ked porovnam tu garzonku, s garzonkami v novostavbach, ktore sme nadobudli v poslednych 4.rokoch...neviem preco este rozmyslam :-)
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa cico29 »

pokus napísal:Ak by trhy padali poviem predaj, chvilu pockaj a chod do akcii. Teraz by som ale viac rozmyslal o garazach/ garazovych statiach v BA.

Garazove statie? nemam skusenost.
Laicky vsak pocitam
Cena statia: min 10000
Mesacny prenajom:50
Zhodnotenie: 6%brutto
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo sa týka dlhodobého súboja akcií vs. reality, citujem z článku Finaxu:

Najlepšie dlhodobé dáta zozbieral americký profesor Robert Shiller, ktorý analyzoval vývoj cien nehnuteľností v USA od roku 1890. A výsledok? Za posledných 128 rokov rástli ceny po očistení o infláciu len o 0,43% ročne.

https://www.finax.sk/blog/nehnutelnosti ... cia-naozaj" onclick="window.open(this.href);return false;

Na konci dám obrázok od nich o situácii v SR.

Konkrétne k prípadu Cico:

Hypoúroky už padli na 0,7%p.a..dokonca aj pod......to je ,,pod cenu,,. Zisky bánk v tomto segmente klesajú, preto chcú poskytnúť čo najviac hypoúverov. Nie je to kríza, ale sú to podobné príznaky ako pri klasickej ekonomickej kríze...ked firmy strácajú tržby, začnú znižovať ceny, aby predali čo najviac...tak vzniká špirála ktorá vedie k recesii, deflácii...

1. Rast počtu hypoúverov klesá... i ked sa o tom na Slovensku nerozpráva, čísla slabnú a NBS teraz sprísnila kritéria..takže bude to slabnúť. Zatial máme šťastie, že developeri nestíhajú stavať ( môže to byť kvôli byrokracii, ktorá predlžuje tento proces na dlhé roky... ). V každom prípade, zatial u nás DOPYT prevyšuje ponuku.

No pozrime sa na bratov Čechov, ktorí boli vždy pred nami o jeden krok:

Hypotekárny trh v Česku prudko klesá

Len za prvých 10 mesiacov došlo k medziročnému poklesu zo 184 miliárd korún.


Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22269248/hyp ... klesa.html" onclick="window.open(this.href);return false;

2. Takže bod 2: signály z Čiech by som nepodceňoval.

3. Idú sa zvyšovať dane z nehnuteľnosti. Vyzerá, že sa to bude týkať celého Slovenska...keďže dopad Ficovej vlády je na rozpočty všetkých miest...Hrubý odhad : zvýšenie daní z nehnutelnosti o 40-50%

Môj názor: Ten byt vám generuje čistý zisk 2,46% p.a. (pri stabilnej cene ) Ja si myslím, že ceny ešte budú stabilné, alebo rásť, takže netreba sa plašiť, ale z hľadiska potencie výnosu už podstupujete riziko, že ten výnos bude zaostávať a takisto, že ceny môžu klesnúť. Ak ten byt nepotrebujete a máš pred sebou investičný horizont 20-30 rokov, tak si myslím, že je dobrý čas na hľadanie dobrého kupca za čo najvyššiu cenu

Ked si porovnáš dalšie faktory....investovanie do akcií je bez starostí, oslobodené od daní ( správa nehnuteľností to sú starosti a byrokracia ) tak akcie by mali zvíťaziť.

Ja by som sa rozhodoval aj podľa toho, či tie peniaze budeš, alebo nebudeš potrebovať. Ak si viete z manželkou tľapnúť, že tými peniazmi chcete riešiť dôchodok, alebo vzdialenú budúcnosť detí...tak určite na dlhodobý horizont by som uprednostnil AKCIE, nie panelákový byt. Jediný faktor, kedy ja by som zvažoval podržať garsónku v BA by mohol byť, keby som mal dieťa, ktorému by som chcel pomôcť osamostatniť sa v krátkodobom horizonte.

P.S. Ja som fanúšik nehnuteľností. Keby si chcel podnikať a špekulovať, tak by som ti radil uprednostniť reality pred špekuláciami na kapitálovom trhu. Ale ked chceš mať pokoj a dosiahnúť dlhodobý výnos, tak akcie = investovanie do podnikania = najlepšia cesta ako ťažiť z podnikania iných bez aktívnej účasti.
Prílohy
Reality vs. akcie.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Rokosák »

S&P 500 sa od roku 2006 zhruba strojnasobila. O kolko narastla cena garsonky? Pripocitaj vynos z prenajmu a porovnaj.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa cico29 »

Rokosák napísal:S&P 500 sa od roku 2006 zhruba strojnasobila. O kolko narastla cena garsonky? Pripocitaj vynos z prenajmu a porovnaj.
Rokosak mas pravdu S&P500 je uspesnejsie v porovnani s nehnutelnostami, ak by sa to pocitalo od roku 2006.
A rozumiem na co chces poukazat.

Avsak, to by musela mat manzelka v roku 2006 volnych 53000 EUR, co nemala. (Garzonku brala na uver).
nasledne v roku 2008 by sa nesmela zlaknut a predat vsetky akcie ked ich hodnota klesla na 38 300 EUR
atd, atd ...
A este k tomu by musela vediet co je to investovanie a S&P 500 :-)


Preto to nechcem porovnavat z rokom 2006. Je to v mojom pripade irrelevante.
Nemozem pozerat do minulosti co by bolo, keby ...
Verim, ze mi rozumies.
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa cico29 »

Juggler pekne zhrnutie

Ano to su aj dovody preco zvazujem predaj. Len musim hned vediet kam umiestnit peniaze.


PS: Ak by tu bol potencionalny zaujemca o kupu, predam garzonku aj s "najomnickou". (zmluva o kratkodobom najme uzavreta do konca augusta 2020) .


JUGGLER:
kedze ja mam ucet v Lynx, a ty mas v IB.
Ako je to s urocenim cashu v IB. Myslim, ze tam je tebe tam nabiehaju uroky ?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

mas pravdu keby sme vedeli co sa stane asi by sme sem nevypisovali.
Zbavit sa starej panelovej nehnutelnosti mi radí aj kamarat ktory robi v realitach. A faktom je ze ked porovnam tu garzonku, s garzonkami v novostavbach, ktore sme nadobudli v poslednych 4.rokoch...neviem preco este rozmyslam :-)[/quote]

- panelaky maju vyrazne obmedzenu zivotnost, nie kazdy si to ale uvedomuje.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa JUGGLER »

cico29 napísal: JUGGLER:
kedze ja mam ucet v Lynx, a ty mas v IB.
Ako je to s urocenim cashu v IB. Myslim, ze tam je tebe tam nabiehaju uroky ?
Najdôležitejšie je mena v ktorej je vedený účet. U mňa to bolo vždy USD.


Platia plný úrok na účty nad 100 000 USD a adekvátne menej na menšie účty.

Clients should note, accounts with a Net Asset Value (NAV) of USD 100,000 (or equivalent) or more will be paid interest at the full rate for which they are eligible. Accounts with NAV of less than USD 100,000 (or equivalent) will receive interest at rates proportional to the size of the account. For example, an account with a NAV of USD 50,000 will earn credit interest at a rate equal to one-half the rate paid by IBKR to accounts with a NAV of USD 100,000 or more.

Treba dávať pozor, lebo to sa týka USD účtov, keďže američania majú pozitívne úrokové sadzby.
Na EUR cash môžu aplikovať negatívne sadzby.

Tu je linka a kalkulačka na ÚROKY ktoré IB vypláca :
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... p=schedule" onclick="window.open(this.href);return false;

Ked dobre vidím, na sumy nad 10 000 je pozitívna sadzba +1,05% p.a. pri USD a negatívna -0,8% pri EUR


Opačne je to, keď si požičiavaš od brokera. Ten ti účtuje úrok, ktorý môže byť pri EUR v tvoj prospech:

However, customers should also note that carrying a large credit balance in certain currencies may also be subject to paying credit interest fees due to the negative benchmark rates currently imposed by several central banking systems. Our current rates, including the applicable benchmarks, are available on the Interest & Financing page of our website.

Linka a kalkulačka ÚROKY ktoré IB účtuje:
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... p=schedule" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trumpeta1978 napísal: - panelaky maju vyrazne obmedzenu zivotnost, nie kazdy si to ale uvedomuje.
Ak drevena konstrukcia americkeho domu vydrzi 300 rokov, tak panelak by mal vydrzat aspon 150.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosak
Vies v com je v pripade panelakov problem? Nie v betone, ten vydrzi velmi dlho. Panely pri stavbe boli navzajom k sebe prizvarane a tieto ocelove roxory maju zivotnost podstatne nizsiu lebo podliehaju korozii aj v pripade ze obvodovy plast bol zatepleny .
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Hawk »

bezne bola stanovena zivotnost na 80rokov, mozno po zatepleni sa to trochu navysi kedze nieje vystaveny poveternostnym vplyvom
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Rokosák »

Hawk napísal:bezne bola stanovena zivotnost na 80rokov, mozno po zatepleni sa to trochu navysi kedze nieje vystaveny poveternostnym vplyvom
Islo o uctovnu zivotnost nie technicku.
Co sa tyka hrdzavenia ocele su na to rozne nazory. Osobne sa k tomu neviem vyjadrit, lebo som tematiku nestudoval.

Podla mna najvacsim nebezpecenstvom pre panelaky ako investicia je rapidne bohatnutie Slovace a Slovenska vo vseobecnosti. Nieco na urovni Nemecka, ktore si mohlo dovolit panelaky burat. U nas neburame, s vynimkou toho Presovskeho. Namiesto burania panelaky urazame, kritizujeme a opovrhujeme nimi uz 30 rokov. Stale v nich vsak byvame lebo trh ich zatial drzi pretoze novostavby su pre obyvatelstvo drahe a je ich malo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pred 100 rokmi sa stavali pekné a kvalitné byty. Komunisti postavili paneláky, ktoré nemajú úroveň. Raz budú strácať na hodnote, lebo v nich ľudia nebudú chcieť bývať. Je to zrejme ešte ďaleko, ale nejde mi dokopy, že ľudia sa vozia v pekných autách, ale sú ochotní bývať v škaredých bytoch, kde všetko počuť a pred ktorými sa nedá parkovať.

V súvislosti s výbuchom plynu v Prešove ma zaujalo, že do nových viacposchodových bytoviek sa už plyn s bezpečnostných dôvodov nezavádza. Čiže k tomu neštandardu v starom paneláku by som ešte pridal pocit strachu, že môže nastať výbuch, alebo požiar.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pred 100 rokmi, za prvej CSR a Slovenskeho statu sa stavali byty zo slabsim vybavenim ako v panelakoch. Architektura bytoviek bola takisto stroha, ale bez infrastruktury, zelene a parkov pre deti. Sudiac podla mojho bytu v panelaku bolo v sidlisku miesto aj na rekreaciu, siroke chodniky ba aj miesta na parkovanie. Samozrejme nie na pocet aut dnes.

Parkovanie je priserne a niektori ludia musia parkovat na obchodnych parkoviskach, pripadne platenych. Za 30 rokov sa vsak nic nepodniklo na zlepsenie parkovania. Pritom na nasej ulici je priestor na dostatok parkovania. Staci ubrat 75 cm z chodniku a podobny priestor zo zelene. Na to vsak nemame peniaze, takze auta ukradnu vyse polovicu chodnika. Nepomohlo pristavanie 12 bytov samozrejme bez miesta na parkovanie.

Na byt rovnakej velkosti v novostavbe ludia nemaju peniaze a kupit dom v lokalite bez skol, prace, infrastuktury a prijatelnou cestou do prace nie je ziadna vyhra. Preto bude o panelaky zaujem dalsie desatrocia. Tak ako to na Slovensku chodi obyvatelia panelakov sa budu musiet uskromnit a prisposobit podmienkam. Pomoze ak sa auta zbavia a objavia verejnu dopravu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

V Ndr sa vo velkom burali panelakove sidliska preto, ze po znovuzjednoteni znacna cast obyvatelov sa prestahovala do Zapadnej casti Nemecka kde bola a stale je vyssia priemerna mzda. Na Svk je situacia ina. Panelaky su sice dispozicne z hladiska dnesnych narokov nedostatocne ale da sa to riesit napr spajanim viacerych bytovych jednotiek do jedneho.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa jogo »

Pri pohľade na tento graf mam pocit, že ceny USA nehnuteľnosti sú rovnako volatilné ako SP500. :)

Obrázok

https://en.wikipedia.org/wiki/Case%E2%8 ... ller_index
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Glogol »

Trumpeta1978 napísal:Za poslednych 20rokov sa eviduje harmonizovana inflacia v Europe cca 34,5 percenta /zavisi aj od pouzitej metodiky ale vysledky budu velmi podobne/.
Takze v roku 2020 malo 5000€ realnu hodnotu ako ma teraz 6750€. Inflacny koš ale nezahrna ceny nehnutelnosti. Ak by sme to porovnali s narastom cien nehnutelnosti napr na Slovensku tak je to za 18rokov: 135 percent, plus v tom neratame potencialny zisk z prenajmu danej nehnutelnosti. V tomto svetle sa dlhodoba investicia do dividendovych titulov nezda byt az tak vyhodna.


Viem ze to sem velmi napatri ale stale premyslam aka genialna ale devastacna je myslienka - nezahrnanie cien nehnutelnsti do inflacneho kosa. Tlacenie penazi ktore sa palia/koncia v nehnutelnostiach ale rast cien nehnutelnosti sa nezahrna do rastu inflacie ( aj ked pre bezneho cloveka je to najnakladnejsi mesacny vydaj ) je hadam podvod storocia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rado »

Glogol napísal:Viem ze to sem velmi napatri ale stale premyslam aka genialna ale devastacna je myslienka - nezahrnanie cien nehnutelnsti do inflacneho kosa. Tlacenie penazi ktore sa palia/koncia v nehnutelnostiach ale rast cien nehnutelnosti sa nehzahrna do rastu inflacie ( aj ked pre bezneho cloveka je to najnakladnejsi mesacny vydaj ) je hadam podvod storocia.

Môžeš prosím vysvetliť ako ťa ovplyvňuje rast cien nehnuteľností lebo mňa nijako?
Nehnuteľnosť nie je predmet bežnej spotreby.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Glogol »

Typicka reakcia sucasneho cloveka - mna sa to netyka tak ma to netrapi. Salama co je asi v inflacnom kosi zase nezaujima mna. Kto ju tam dal ked ja nechcem aby tam bola ? Inflacia sa nerobi z mojich alebo tvoich potrieb ale z potrieb priemerneho cloveka a povedal by som ze dost ludi riesi otazku byvania ci ? Nasa generacia prejeda buducnost svojich deti. Co mam z inflacie 1% ked moje deti budu potrebovat o 10% za rok viac na byt. Nie len moje deti ale vsetci mladi. Drahsi byt - vyssia hypoteka mensi disponsibilny prijem. Vysledok ten isty ako ked zdrazie salama co je v inflacnom kosi. Povedal by som ze nasobne vacsi vplyv ma pre priemerneho cloveka zdrazenie nehnutelnosti ako zdrazenie salamy. Ci sa mylim ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Glogol

vlastnictvo nehnutelnosti nie je zakladna ludska potreba. Uz som to tu pisal viackrat: na Zapade nie je uplne bezne aby ludia vlastnili nehnutelnost v ktorej byvaju /cca menej ako 50percent/. Castokrat cely zivot byvaju v roznych mestskych bytoch a tym padom su fexibilnejsi ohladom stahovania sa za pracou. Ak mas vyhrady voci tomu ako sa pocita inflacia, mozes dat podnet na patricny statisticky urad, my tu ti s tym asi nepomozeme.. apropo salamu nejedavam ani ja.
Ak si dlhodobo zainvestovany v akciach tak by si mal byt do znacnej miery chraneny pred inflaciou, pretoze spolu s nou rastu zacsa rovnako aj trhy.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rado »

Inflácia sa sleduje na predmetoch bežnej spotreby, ak je podľa teba nehnuteľnosť, ktorú si kupuješ za život raz, v priemere asi max. trikrát za život predmet bežnej spotreby, tak o.k. Pre mňa to nemá vypovedaciu hodnotu žiadnu.
Tvoje deti to prežijú rovnako ako som prežil ja či ty. Vďaka tej inflácii budú zarábať ďaleko viac ako my. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Glogol »

Rado napísal: Vďaka tej inflácii budú zarábať ďaleko viac ako my. :D
Dufam ze o viac ako tu oficialnu 1 percentnu. :D Tak nepriamo si priznal ze ta oficialna inflacia je cisty blud, ktory zaujima asi len centralne banky ked potrebuju zdovodnit uvolnenie dalsej tranze. V realnom zivote pouzivas inu - v ktorej je zahrnute aj to percento narastu cien nehnutelnosti. :D Preco to nepriznat.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rado »

Prečo by ma mala zaujímať cena nehnuteľností keď som poslednú kupoval pred viac ako 15 rokmi? Medzi tým jej hodnota vzrástla, ale ja splácam kúpnu cenu a nie aktuálnu! Ostatné náklady na bývanie v koši sú, tak nerozumiem, čo riešiš? Ak by som teraz nehnuteľnosť predával, tak dostanem ďaleko viac ako som za ňu zaplatil. Nakoniec inflácia je mi ukradnutá, keď sa snaží voľné peniaze zhodnotiť o viac. Na to jediné vplyv mám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Glogol »

Stale vztahujes daco na len seba. Ked sa bavime o inflacii mali by sme hovorit o priemernom obcanovi tejto krajiny, pripadne eurozony.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s Glogolom.

Nesúhlasím s tvrdením že ,,vlastnictvo nehnutelnosti nie je zakladna ludska potreba,,.

Bývanie je základná ľudská potreba. A je úplne jedno či nehnuteľnosť kúpite, alebo splácate, alebo si ju prenajímate.
Stále sú to základné životné náklady s ktorými musíte rátať ak chcete prežiť. Iba bezdomovec nemusí.

Preto by som do inflácie zarátal rast cien nehnuteľností, rast cien nájmov, takisto rast ostatných nákladov na bývanie ako sú elektrina, voda, plyn...

Nehnutelnosť si možno niekto kupuje raz za život...ale prečo by na tom malo záležať kolko krát?
Aj auto si ľudia kupujú raz za 5-10 rokov, alebo raz za 20 rokov, niekto možno 1-2x za život.
A je dôležité koľko auto stojí, lebo cenu musí človek uhradiť...či už na ňu roky sporí, alebo to auto roky spláca.
Určite ani auto nie je v spotrebnom koši..lebo nie je nevyhnutné na život :lol:
Čo na tom, že život bez auta si nevie predstaviť 90% populácie...

Čo sa týka novostavieb, súhlasím s argumentami Trumpetu. Novostavby sú dobrá investícia, lebo je to nový štandard bývania.
Ľudia budú mať tendenciu sťahovať sa zo starých panelákov do nových bytov v dobrej lokalite a s parkovaním. To bude rásť na cene, pretože novostavieb a dobrých lokalít je nedostatok.

Ale znova sa bavíme o tom, čo je teraz (nedostatok novostavieb v mestách ) a o jednom segmente ( nové byty - v novom štandarde ). Čiže o vybranej investícii, ktorá možno bude rásť na cene, ale stále je otázne, či v takom tempe v akom rastú akcie. Preto ma zaujíma ako dlhodobo rastú ceny v rozvinutých krajinách.

Len tak pre zaujímavosť:

1. Predstavme si investíciu do bytu v novostavbe v BA za 200 000 €.
Mám úspory 50 000 a 150 000 si zoberiem na hyposplátky na 30 rokov. Teraz je úrok nízky, ale zoberme, že spolu za 30 rokov dosiahnem priemer 3% p.a. a mesačná splátka bude 632 €.

Za 30 rokov celkovo splatím 227 000 + 50 000 na začiatku = 277 000 €

2. Rovnaká investícia do akcií: jednorazovo vložím 50 000 a 632 budem investovať mesačne.
Po 30 rokoch budem mať na účte 1 488 000 €

Základná otázka je: zarobí mi môj byt v novostavbe tak, že na konci budem mať 1 488 000 € ?
Na to aby bol môj byt predateľný za túto cenu, musela by jeho cena rásť priemerne 5,76% p.a. ( to mi vypľula kalkulačka ).

Samozrejme , môžeme sa baviť o tom, že byt budeme prenajímať..alebo budeme v ňom bývať..v každom prípade sa takýto rast cien nehnuteľností môže týkať len vybraného segmentu ..v našom prípade to musi byť nehnuteľnosť na úrovni, v dobrej lokalite, v meste....určite sa takýto rast cien nebude týkať sídliskových králičincov, alebo bývania na vidieku.

P.S. debatu presuniem do iného vlákna.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rado »

Glogol napísal:Stale vztahujes daco na len seba. Ked sa bavime o inflacii mali by sme hovorit o priemernom obcanovi tejto krajiny, pripadne eurozony.

Ty kupuješ nehnuteľnosti na vlastné bývanie každý rok?

Aby mal výpočet relevantnú hodnotu, tak by to mali byť spotrebné predmety podobného charakteru, aby sa nemiešali hrušky s jablkami.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Je to o tom, ze nikto samozrejme nevie, co sa nasledujucich povedzme 20-30rokov stane. Jedine co mozme je sa pozriet dozadu a skonstatovat ako to doteraz bolo. Ja osobne fandim akciam, preto som zainvestovany iba do nich a jedinu nehnutelnost ktoru mam je ta kde byvam. Ale velmi vela ludi ma popri vlastnom byvani aj dalsi byt na prenajom a nasledne ked vyrastu deti tak ako startovacie byty.
Pri bytoch je mimoriadne dolezita lokalita. Najlepsie kupovat tam, kde vieme , ze tym smerom sa bude v buducnosti postupne posuvat zastavba. Pretoze to znamena, ze ak teraz kupujeme na konci mesta "lacnu periferiu", tak ak mesto sa v buducnosti tym smerom vyrazne posunie, tak nasa lokalita tym vyrazne ziska na cene, pretoze periferia bude uz ovela dalej.
Nehnutelnosti maju tu nevyhodu ze sa treba o ne starat, hladat si podnajomnikov, servisovat. Na druhej strane je to malo volatilna investicia pri ktorej sa netreba bat vyraznejsich padov na hodnote.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Apropo tema "novostavby" by bola tema na vlastny thread. Vcera som sa rozpraval s jednym stavarom a ten potvrdil to co sa vseobecne tusi, ze tie dnesne novostavby z hladiska kvality a zivotnosti su velmi otazne, lebo sa casto nedodrzuju postupy kvoli hlavne casovej uspore.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Glogol napísal: Viem ze to sem velmi napatri ale stale premyslam aka genialna ale devastacna je myslienka - nezahrnanie cien nehnutelnsti do inflacneho kosa. Tlacenie penazi ktore sa palia/koncia v nehnutelnostiach ale rast cien nehnutelnosti sa nezahrna do rastu inflacie ( aj ked pre bezneho cloveka je to najnakladnejsi mesacny vydaj ) je hadam podvod storocia.


Priemerny clovek si kupuje nehnutelnost na hypoteku. Pred viac ako 10 rokmi bola standardna urokova sadza 5% aj viac. Ak niekto bral hypoteku za 120tis. EUR na 30 rokov mal splatku pri 5% sadzbe 650 EUR mesacne.

Dnes ked si clovek zoberie hypoteku za 200 tis. EUR ma pri 1% sadzbe splatku 645 EUR.

Takze otazka je aky vyplyv ma inflacia na nehnutelnostiach na bezneho cloveka ked napriek tomu ze byty su teraz drahsie ako boli pred 10 rokmi clovek ma mensi mesacny vydavok na splatku hypoteky.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Hlavne mzdy v case vplyvom inflacie stale rastu a zaroven sa clovek vacsinou profesne a karierne niekam posuva
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa jan »

Takze tomu priemernemu cloveku za poslednych 10 rokov pomohol iba stimul v podobe urokovej sadzby 1% oproti 5%.
Co by mu mohlo pomoct v roku 2030, kedze stimuly v podobe urokovych sadzieb sa uz vycerpali?
Zaporne sadzby -5%? A ked sa vycerpa ucinok -5%, tak skusime -10% a casom -20% atd? Tomuto niekto este stale bude hovorit zdrave ekonomicke prostredie?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Nikto nehovori ze je to "zdrave", ani ekonomovia. Lenze svet je uz ako celok tak extremne zadlzeny, ze nejake "bezbolestne" riesenie neexistuje. Raz to vsetko padne, otazkou je kedy. Osobne si ale myslim, ze uroky uz nikdy nebudu vyraznejsie rast ani v buducnosti. Preco? Pretoze by to prave urychlilo svetovy kolaps, dlznici by to neutiahli. Svetova ekonomika je ako narkoman s neobmedzenym prisunom drogy. Akonahle mu davky vyraznejsie obmedzis tak uplne skolabuje pretoze potrebuje vela a zajtra este viacej..
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa jogo »

V spotrebnom koši majú náklady na bývanie vrátane energii váhu 28%, čo si myslím, že je primeraná váha do ktorej sa prejaví aj rast cien nehnuteľnosti a hypotekárny úrok cez zvyšujúce sa nájomné. Kúpa nehnuteľnosti je investícia a netreba ju miešať so spotrebným košom, pretože nehnuteľnosť hodnotu s časom nestráca, ale skôr získava.
https://www.euroekonom.sk/spotrebny-kos-2014/ bod 4
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa rogue_trader »

jan napísal:Takze tomu priemernemu cloveku za poslednych 10 rokov pomohol iba stimul v podobe urokovej sadzby 1% oproti 5%.
Co by mu mohlo pomoct v roku 2030, kedze stimuly v podobe urokovych sadzieb sa uz vycerpali?
Zaporne sadzby -5%? A ked sa vycerpa ucinok -5%, tak skusime -10% a casom -20% atd? Tomuto niekto este stale bude hovorit zdrave ekonomicke prostredie?


Nie len stimul v podobe urokovej miery. Narastla aj priemerna mzda - za poslednych 10 rokov o viac ako 40%. Cena nehnutelnosti narastla za poslednych 10 rokov o 38%.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vlastnictvo nehnutelnosti nie je zakladna ludska potreba. Ale byvanie je.
Cena nehnutelnosti a najomne je viazane. Obe maju vyhody a nevyhody. Obe su zavisle na ponuke a dopyte. To plati aj o panelakoch. Lepsie je byvat v presidentskom palaci ale zial nie je na trhu. Panelaky su a ich zanik sa predpoveda desatrocia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Reality vs (S&P500) Dilema

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Panelaky maju dnes uz bezne urobene zateplenie obvodoveho plasta, vymenenu strechu, stupacky, elektrinu ci vytah. Ak nieco z toho este nemaju tak je to vdaka lacnym uverom financne dostupne. Skor su otazne zvarane spoje jednotlivych panelov ci nie su uz uplne zhrdzavene a nefunkcne. Na druhej strane tie spoje boli dolezite hlavne v procese stavby a ked uz dom stoji tak jednotlive panely drzia svojou vlastnou vahou. Takze je to ohladom zivotnosti velka otazka. Pretoze panelakov na Slovensku je enormne mnozstvo a nikto ani stat nebude mat na to aby ich zbural a naslefne miesto nich postavil take mnozstvo bytov ktore pojmu povodnych obyvatelov. To znamena ze bude silna snaha vsetkych stran predlzit ich zivotnost priebeznymi renovaciami na maximum, dalsou otazkou je ci tieto vydavky nebudu vyrazne znizovat ceny tychto bytov.
Ak sa zamedzi korozii panelovych spojov tak stavba ako taka by nemala mat v podstate obmedzenu zivotnost.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"