Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Peter31
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 12 08, 2010 9:41 am

Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Peter31 »

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako sa mi zmení výška splátok, ak mám úver vo výške 40 000 € na 30 rokov, momentálne splácam s úrokovou sadzbou 3,69% fixovanou do konca budúceho roka, výška splátky je cca 183 €. Keď vložím na konci fixácie 20% ako mimoriadnu splátku ,teda 8 000 €, ako sa počíta výsledná mesačná splátka za predpokladu, že by napríklad ostala pôvodná úroková sadzba. Nechcem skrátiť dobu splácania ale výšku splátok.
Ďakujem za odpoveď.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

prva zakladna otazka: umoznuje tvoja banka to co popisujes ? Respektive, mas hypo vo VUB ? lebo ta jedina ma moznost predcasne splatit do 20 % z uveru. U zvysnych bank mozes vyplatit uver pri fixacii iba ako celok, nemozes iba cast. Da sa to spravit refinancovanim uveru do inej banky, s tym, ze v novej banke si zoberies o 8 000 Eur menej.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Peter, ak si vzal 40 000€ na 30 rokov a úrokovú sadzbu máš 3,69%, tak po roku budeš mať splatených 750€ z istiny a 1455€ z úroku. Po roku budeš dlhovať banke cca 39 250€. Ak zaplatíš 20% z dlžnej sumy, ako mimoriadny vklad, čo je cca 7850, splátka Ti za predpokladu, že budeš mať stále rovnaký úrok (3,69%) klesne na cca 147€ mesačne. Za predpokladu, že splatenie časti istiny mimoriadnym vkladom zníži splátku a nie splatnosť v rokoch. Ak by sa zachoval splátka, klesla by splatnosť v rokoch na dobu nie ešte 29 rokov, ale ešte 20,5 roka cca...
Obrázok
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa jan »

sice to neodpoveda na danu otazku, ale tento link patri sem:
http://www.totalmoney.sk/viaco/mimoriadne-splatky" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nebudem to overovat, ale SLSP maju na 90 % napisanu zle. O tom, ze by 20 % bez poplatku mala aj Dexia som nevedel. Volksbank to mala v kampani cca pred polrokom (myslim, ze prvykrat), neviem ci to maju aj teraz na nove hypo.

Taketo informacie sa velmi tazko udrzuju aktualne. Banka v kampaniach prezentuju vzdy len vyhody. Ked zmenia poplatok v neprospech klienta, nikoho o tom neinformuju. Max. poslu sprostredkovatelom link kde si mozu stiahnut novy sadzobnik poplatkov.
Peter31
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 12 08, 2010 9:41 am

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Peter31 »

úver je v tatrabanke, a tam pokiaľ som si ja zisťoval informácie môžem tiež v čase ukončenia fixácie vložiť max 20 % bez poplatku. Mojim zámerom je totižto spraviť napr. dve takéto mimoriadne splátky a znížiť si tým splátku na prijateľnú úroveň, keďže fixovaný som do konca 4.roku hypotéky. A mám hypotéku pre mladých. Ďakujem za všetky odpovede.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tak to mi je novinka, ze 20 % vo vyrocie fixacie by mala aj Tatrabanka
Pozor vsak na jednu vec: ak mas fixaciu 5 rokov, tak vyrocie fixacie je 1x za 5 rokov. Takze mimoriadnu splatku mozes spravit tiez 1x za 5 rokov. Nie kazdy rok vo vyrocie uzatvorenia zmluvy.

Dalej, pri hypo pre mladych myslim plati, ze ak hypoteku predcasne splatis za prvych 5 rokov, tak musis cely prispevok mladym vratit. Bacha na to.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Peter31 napísal:úver je v tatrabanke, a tam pokiaľ som si ja zisťoval informácie môžem tiež v čase ukončenia fixácie vložiť max 20 % bez poplatku. Mojim zámerom je totižto spraviť napr. dve takéto mimoriadne splátky a znížiť si tým splátku na prijateľnú úroveň, keďže fixovaný som do konca 4.roku hypotéky. A mám hypotéku pre mladých. Ďakujem za všetky odpovede.
Na 99% TatraBanka nemá možnosť vložiť 20% bez poplatku... A taktiež neviem o tom, že by nejaká banka na Slovensku mala fixáciu 4 roky... Fixácia je rok, tri, päť, desať... Štyri nie.

Ad hypo pre mladých, 3,69% je brutálna sadzba, to si nemal inú možnosť, ako TB? Vo väčšine bánk by si mal sadzbu cca 2%.
Obrázok
Roman
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 13 08, 2010 2:07 pm

Mimoriadna splátka.

Príspevok od používateľa Roman »

Co je vyhodnejsie pri mimoriadnej splatke : 1. Znizit dobu splacania napr. z 30 na 25 rokov pri rovnako vysokej pravidelnej splatke alebo 2. znizit pravidelnu splatku a dobu splacania nechat rovnaku.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Mimoriadna splátka.

Príspevok od používateľa rmaly »

Roman napísal:Co je vyhodnejsie pri mimoriadnej splatke : 1. Znizit dobu splacania napr. z 30 na 25 rokov pri rovnako vysokej pravidelnej splatke alebo 2. znizit pravidelnu splatku a dobu splacania nechat rovnaku.
Ja by som rozhodne znizoval mesacnu splatku, nech mam lepsi mesacny cashflow (a mozem viac usetrit a tym padom opat vyplatit mimoriadnu splatku...)
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka.

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Roman, to je veľmi individuálne...

Ja osobne odporúčam skrátiť splatnosť, pretože na splátku je už človek zvyknutý a pokiaľ mu nerobí problémy, tak prečo ju znižovať...
Obrázok
Peter31
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 12 08, 2010 9:41 am

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Peter31 »

Ja nemám 4 ročnú fixáciu. Mal som fixáciu jeden rok a teraz mám na tri roky. Rozhodovať som sa musel na jeseň 2008 pred krízou keď nebolo jednoznačné ako sa budú vyvíjať sadzby. Taktiež viem že nemôžem v prvých 5 rokoch splatiť celý úver, a ja som sa v tatrabanke pýtal a povedali mi, že prvu mimoriadnu splátku môžem dať dokonca hocikedy v prvých 5 rokoch, dokonca je to tuším aj v zmluve. Mne išlo len o to, že som nevedel či sa tá mesačná splátka po vložení tej mimoriadnej splátky vypočíta tak jednoducho, že sa vlastne ráta z tej zníženej dlžnej sumy. Pre mňa je výhodnejšie znížiť si splátku ako skrátiť dobu splácania.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

len aby ti to v TB neposrali a potom ti neprislo, ze mas doplatit cely statny prispevok. Kym by som to nemal na papieri (ze to ide), tak by som do toho nesiel.

Ja pri hypotekach vychadzam z casovej hodnoty penazi a z predpokladu, ze inflacia bude v nasledujucich dekadach vyssia ako na aku sme teraz zvyknuty. Preto sa dlh snazim presuvat do buducna (kedy bude mat nizsiu hodnotu), snazim sa o co najnizsie splatky a vlastne peniaze sa snazim zhodnocovat nad urovnou inflacie.

Takze ja osobne volim jednoznacne ponechanie splatnosti a znizenie splatky. Pri dobrej urokovej sadzbe vsak nie som velky fanusik mimoriadnych splatok.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa jan »

len netreba zabudat, ze s vyssou inflaciou vzdy prichadzaju aj vyssie urokove sadzby, takze clovek splacajuci dlh si vysokou inflaciou prilis nepomoze. Banky uz s dostatocnym predstihom upravuju sadzobniky.
Ale tiez sa mi viac pozdava znizit mesacnu splatku.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

preto mam fix na 10 rokov :)
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ja som za zníženie splátky a fix 3 až 5 rokov :) Ono je to vec pohľadu ;)
Obrázok
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Airmike »

chcem sa opytat, aky je poplatok na zafixovanie urokovej sadzby na 10 rokov. ako sa to vypocita, mozete dat nejaky modelovy priklad ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa filip glasa »

neni na to žiadny poplatok. Proste majú v banke tabuľku aké úroky sú pri 10r. fixácii a hotovo. Plus ti na to nabalia tvoju osobnú rizikovú prirážku (ake si zrovna neni ich modelový príklad).
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Tak, tak, je to bez poplatku, ale aktuálne je drahšia, resp. vyššia úroková sadzba pri 10 ročnej fixácii, ako napr. pri ročnej...
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Martinisko.eu napísal:Tak, tak, je to bez poplatku, ale aktuálne je drahšia, resp. vyššia úroková sadzba pri 10 ročnej fixácii, ako napr. pri ročnej...
no to je vzdy. Vynimocne bol asi pred polrokom v niektorych bankach nizsi fix 10 ako fix 3 a 5.
Peter31
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 12 08, 2010 9:41 am

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Peter31 »

Ešte by som sa chcel opýtať, ako je to s refinancovaním hypotéky. Môže sa tak urobiť aj počas toho 5 ročného zvýhodneného obdobia, keď skončí fixácia? Teda v mojom prípade na konci 4.roku. Alebo by som musel vtedy vrátiť príspevok od štátu, keďže je to vlastne splatenie hypotéky inou hypotékou? A teda ak by som chcel refinancovať úver tak až na konci 5. roka. Ja viem, že Tatrabanka mala vždy tie najvyššie sadzby, ale keď som potreboval získať úver tak bola jediná zo 4 bánk, ktorá mi ho dala.
A vlastne pri refinancovaní hypotéky sa platia zase rovnaké poplatky ako pri každej hypotéke?
A taká asi blbosť tá 5 ročná podpora by sa ma asi už znova netýkala. Ale keby tú hypotéku prefinancovala a zobrala na seba manželka mala by ona nárok znova na 5ročnú zvýhodnenie?
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Refinancovať hypotéka sa dá kedykoľvek, ale pozor, nie hypotékou, pretože hypotéka sa nedá použiť na vyplatenie hypotéky, ale len na kúpu, rekonštrukciu, stavbu domu, vyplatenie podielu po dedičstve. Dá sa to vyplatiť úverom na bývanie, ale na ňom nie je štátny príspevok.

Ad manželka, môže si vziať ona hypo, ale musí mať účel a teda musela by od Teba odkúpiť byt, resp. polovicu bytu a vtedy by mala aj dotáciu.

Ad poplatky, záleží od aktuálnej akcie, často je bez poplatkov.
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

este odpoviem co nebolo zodpovedane
Peter31 napísal:Ešte by som sa chcel opýtať, ako je to s refinancovaním hypotéky. Môže sa tak urobiť aj počas toho 5 ročného zvýhodneného obdobia, keď skončí fixácia? Teda v mojom prípade na konci 4.roku. A

nie, musel by si vratit prispevok mladym
Peter31 napísal:A vlastne pri refinancovaní hypotéky sa platia zase rovnaké poplatky ako pri každej hypotéke?
v idealnom pripade platis iba poplatok za vklad katastru. Niekotore banky (teraz tusim dve) na to maju specialne produkty = nepotrebujes novy znalecky a neplatis ani poplatok za poskytnutie.
Peter31
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 12 08, 2010 9:41 am

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Peter31 »

Do úvahy ešte prichádza aj alternatíva, že by som byt prenechal bratovi, vlastne by ho odo mňa teda odkúpil, a on by teda mohol mať nanovo tú zvýhodnenú hypotéku. To by nebolo zlé, nakoľko máme kde bývať aj inde.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ono otázne je, či ešte potom bude štátny príspevok :) Podľa toho, čo vláda robí s tretím pilierom a so zdaňovaním nehnuteľností, tak mám obavu...
Obrázok
Peter31
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 12 08, 2010 9:41 am

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Peter31 »

No to je pravda :) Veď ešte nie je ani isté, či budú 3% na budúci rok. Ale však všetko ukáže čas, na akých všemožných miestach chcú šetriť.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

na uvery kde ho raz priznali to bude trochu problem "odpriznat". Popularitu by tym urcite neziskali. To uz skor pojde stavebna premia a ako vidis, tu zatial nechali (aj ked znizili).
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Mimoriadna splátka úveru - zmena výšky splátky

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

...uvidíme
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"