Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Mi_t_is
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 20 07, 2017 10:09 pm

Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa Mi_t_is »

Ahojte, mam zaujem kupit pozemok od developera dajme tomu za 60 tisic euro s tym ze 80 percent pojde hypoteka cize na 48 tisic. 12 tisic dam z vlastneho.

Tento pozemok budem chciet po 5 rokoch predat ked uz nebude treba platit dan zo zisku.

Aku najlepsiu hypo je dobre zobrat ak viem ze po 5-6 rokoch chcem splatit celu hypoteku pri predaji? S vyssou viazanostou a vyssou splatkou? Akou dobou fixacie uroku? Prriblizne ako sa rata odplatna ciastka po 5 rokoch? Vedeli by ste mi to prosim niekto spocitat kolko by som preplatil na takejto hypo? Dakujem.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa Paly »

Záleží aj od toho, či chceš mať najmenšiu splátku ako sa dá, tým pádom dĺžka splácania čo najdlhšie, alebo ti na výške splátky až tak nezáleží, a teda vieš pracovať s dĺžkou doby splácania. Čim dlhšia bude doba splácania tým bude preplatenie vyššie. Tak či tak, v prvých rokoch preplácaš najviac (pomer istiny k úroku).
Naposledy upravil/-a Paly v Ut 18 01, 2022 1:59 pm, upravené celkom 1 krát.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa rmaly »

No, pokial viem, tak plati uz par rokov zkaon, ze "pokutovy" urok pri predcasnom splateni je max 1% zo zvysku (mozno je tam este nejaky limit ze aspon po 1 roku alebo tak, ale princip je asi jasny)... takze podla mna kludne si daj fixaciu aku chces (asi do 5 rokov?) a ked tak to zaplatis potom naraz (ten zbytok) s 1% pokutou so zvysku... a medzitym este asi mozes splacat do 20% rocne istiny bez poplatku (asi to maju vsetky banky...)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To slovo ,,investičný,, pozemok nemám rád. Používa sa na inzerciu pozemkov, kde je momentálne problém stavať, ale v budúcnosti bude možné a teda stúpnu na cene.

Je to na 100% stavebný pozemok? Je v zastavanej štvrti? Je v intraviláne? Aký je územný plán, podmienky stavebného povolenia, obmedzenia atď.
Ked pozemok predáva ,,developer,, to je tiež tak trochu podozrivé. Je v ťažkostiach? Nie je tam chyták? Môžu byť také chytáky, že je tam ochranné pásmo vodovodu, plynovodu, alebo problémy zo sieťami. Treba sa v tom vyznať. najlepšie ked to posúdi stavebný inžinier alebo dobrý realiťák.

Ked si tieto veci nevieš sám zistiť, tak banka základ zistí, lebo potrebuje ručenie nehnuteľnosťou. Nedá ti úver na niečo, čo by nevedela speňažiť, keby trebalo. Čiže úver ti dá len na základe znaleckého posudku, alebo vyjadrenia UHA, stavebného úradu, prípadne obce. Ked je pozemok jasne stavebný, tak banky niekedy používajú cenové mapy. Aspoň tak by to malo byť.

Na úver, splátky a preplatenie máš hypotekárne kalkulačky. Vygúgli.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Mi_t_is
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 20 07, 2017 10:09 pm

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa Mi_t_is »

Presne to ma zaujimalo Paly ze ci sa oplati vacsia splatka a mensia doba splacania, pripadne opacne z dovodu ze to co usetrim na mensej splatke viem investovat inde a pouzit svoj kapital lepsie ako do hypoteky (napr do SP500 a pod)

JUGGLER -> jedna sa o pozemky ktore su v predpredaji kde teraz je luka a nic viac
pri kupe sa zavazuje vykonat chodniky, cestu, pripojky priamo na pozemok

Pride mi to fajn kupit to v stave pred vystavbou lebo po 5 rokoch sa bude mat stav tak ze zavolam zaujemcu a budeme stat na novej asfaltke a okolo bude uz par domcekov postavenych co v kupujucom vzbudi doveru ze nic netreba riesit pripojky ma a susedia su takze so stavebnym nebude problem.

takyto pozemok by mohol dat 10 percent rocne po dobu 5 rokov a potom ho predat za 1.6 nasobok kupnej ceny co je tych 10 percent po dobu 5 rokov (1,1^5)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. To je rozumné. Je to tak ako vravíš. Z lúky sa stane výstavisko domčekov a tvoj pozemok bude rásť na cene. Stačí 2 x ročne vykosiť.
Aj tak sa poraď s nejakým stavbárom, ked si môžeš vybrať. Keď je to už rozparcelované, dôležití sú aj susedia a plán zástavby. Niektoré pozemky majú vady, ktoré rozpozná iba stavebný inžinier. Držím palce. Priznám sa, že nehnuteľnosti ako investícia sa mi páčia viac ako akcie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa Paly »

Mi_t_is napísal: Ut 18 01, 2022 9:04 pm Presne to ma zaujimalo Paly ze ci sa oplati vacsia splatka a mensia doba splacania, pripadne opacne z dovodu ze to co usetrim na mensej splatke viem investovat inde a pouzit svoj kapital lepsie ako do hypoteky (napr do SP500 a pod)
Takto to vyzerá modelovo: 48 000 hypo s 1% úrokom na 30,25,20:
porovnanie.PNG
porovnanie.PNG (9.98 KiB) 3584 zobrazenia
Čo z toho vyplýva? že treba hypo natiahnuť na čo najdlhšiu dobu... Rozdiel v splátke vieš zhodnotiť, alebo lem odložiť, a po 5 rokoch vyplatiť..
hodler
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 14 11, 2021 4:39 pm

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa hodler »

Ako dlho trvá kým sa z teórie územného plánu stane realita, keď je v UP pozemok určený pre zástavbu?
Podľa toho čo čítam tak 10+ rokov - až nikdy (počas xy rokov sa môže veľa zmeniť)...
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa Bennes »

Neviete ci existuje nejaka stranka so zoznamom developerskych pozemkov?
Tj v zmysle developer vezme ornu podu, vybavi povolenia, prerobi to na stavebne, dotiahne inzinierske siete a predava desiatky/stovky pozemkov?

Mal by som zaujem o kupu pozemku pri ba a neviem nic take najst.

Pripadne ak o niecom takom viete, pls poslite link.

Vdaka
kupo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 25 11, 2021 8:03 am

Re: Kupa investicneho stavebneho pozemku + hypoteka

Príspevok od používateľa kupo »

Ak ti môžem poradiť tak je to vlákno kde ľudia rozoberajú ako nakupujú pozemky realitky. Najlepšie spravíš keď si cez kataster (zbgis) najdes vhodnú parcelu a oslovíš vlastníka
Buď ti to predá alebo nie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"