Hypoteka pre mladych

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa bambulka »

Zdravim. Chcela by som sa spytat, ci plati novela zakona o hypoteke pre mladych, cize uz nieje podmienka 1,3 nasobku priemernej mzdy pre kazdeho z manzelov, ale ked su manzelia(ich mzdy sa scitaju), tak je to 2,6 nasobok priemernej mzdy?
A ak plati tato novela, tak je mozne aj ked mam do konca fixacie este 2,5 roka, je mozne poziadat banku o zmenu na hypoteku pre mladych?
Dakujem velmi pekne za odpovede.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Zdravim, ospravedlnujem sa ze zneuzivam cudzi topic mna tiez zaujima odpoved na otazku ohladom HUM.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default. ... 9&aid=1640" onclick="window.open(this.href);return false;

uvadza sa tu:
* sa hypotekárna banka zaviaže, že mladému poberateľovi hypotekárneho úveru na dobu piatich rokov od poskytnutia a začatia úročenia hypotekárneho úveru

1. zníži úrokovú sadzbu určenú v zmluve o hypotekárnom úvere v rovnakej výške, ako sa určí štátny príspevok pre mladých, najviac však o 1 %,
2. umožní odložiť splátky istiny hypotekárneho úveru,
3. umožní mimoriadnu splátku hypotekárneho úveru bez poplatku,

Mna zaujima prakticka realizacia 3. bodu. Zaujimalo by ma totiz ci je niekde zakonom zakotvene kolko tych mimoriadnych splatok mozem ucinit, pripadne kedy atd?

Dakujem za odpoved :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

bambulka: neviem ci to uz plati, este mi to v "produktovych novinkach" neprislo, ale urcite ti hypoteku nezmenia na hypo mladym. Bude to urcite iba pre nove hypoteky, takze povodnu by si musela vyplatit a zobrat si novu. A to tiez nebude jednoduche, lebo ucelom HUM nemoze byt vyplatenie ineho uveru.

lukas, bod 3: nie, nie je to nikde upravene, urcuje to banka
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa bambulka »

Dakujem za informacie, je to tak ako hovoris, pytala som sa priamo v banke. Neda sa vyplatit uver s HU pre mladych. To je smola.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa lukas-svk »

peter dakujem za odpoved, skusim to vyzistit priamo v banke. Mimochodom vsetko dobre do noveho roka :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

aj tebe lukas a samozrejme aj vsetkym naokolo :wink:
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa bambulka »

Zdravim, chcela by som sa spytat, ci je mozna taka vec, ze ked by som predala byt po 5 rokoch splacania hypoteky, jej vyplatenia a teraz by som kupovala iny byt na ktory by som brala novu hypoteku, mohla by som dostat hypoteku pre mladych, pokial splnam podmienky, alebo mi to uz nebude umoznene, vzhladom na to, ze som uz mala niekedy hypoteku?
Dakujem za odpoved.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

na 99 % som si isty, ze uz ti HUM nedaju
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa bambulka »

Lenze ja nejdem moju hypoteku vyplacat novo vybavenou hypotekou. Moju staru hypoteku vyplati kupujuci moho bytu. Nasledne ja idem kupovat novy byt s uplne novou hypotekou. Ani takto mi ju nedaju?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

HUM sa poskytuje iba 5 rokov a je viazany na osobu, na rodne cisla, ani nie tak na uver. Takze ked uz si raz cerpala HUM celych 5 rokov, tak som si skoro isty, ze uz ti HUM nedaju
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa bambulka »

Nie, praveze ja som necerpala, cerpala som klasicky hypotekarny uver a teraz ked som sa vidala, by som si rada dala HUM, kedze s manzelom splname podmienky.Sama som podmienky nesplnala. Ani takto nedaju?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

aha, zle som to pochopil. Neviem, spytam sa.
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa bambulka »

Zdravim, chcem sa spytat, ci ste nieco zistili, ci by to bolo mozne, alebo nie.
Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Hypotéka so štátnym príspevkom sa dá získať viackrát. Takže určite Vám ju teraz dajú, pokiaľ aktuálne štátny príspevok nečerpáte. Samozrejme musíte spĺňať podmienky, a to vek, príjem a účel.
Obrázok
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa bambulka »

Zdravim, mam este jednu otazku, keby som si brala novu hypoteku a uver by bol 74000eur, dostala by som hypoteku pre mladych na 49000eur a na zvysok uveru by bola normalna urokova sadzba, alebo celkovy uver by som musel brat do 49000eur?
Cize napriklad 49000eur- urok 2,5%
25000eur-urok 5,5%
Bolo by to takto mozne?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

bolo by to takto mozne
_kd_
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 29 07, 2014 2:58 pm

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa _kd_ »

S manželom máme podobný problém, neviem, kde sme urobili chybu, preto prosím o radu. Máme záujem o hypotéku pre mladých so štátnym príspevkom, keďže inak si samostatné bývanie nezoženieme... Dali sme si žiadosť, všetko v pohode, v banke nám bolo povedané, že štátny príspevok sa týka 70 % hodnoty nehnuteľnosti. Znalec určil hodnotu (znalec danej banky) na 35 730 €. Kúpna cena je 30 000 €. Najprv sme vyskúšali dať na žiadosť 100% - chceli sme vidieť, ako nám vyjdú splátky. No zdalo sa nám to veľa, a potom sme znížili sumu na 25 000 (máme nejaké vlastné zdroje). Všetko v pohode. Keď som už bola doma z banky, pani mi volala, že sme sa asi zle pochopili, lebo oni mi dajú štátny príspevok na 70 % z kúpnej ceny. Tak teda teraz som idiot ja alebo sa ma banka silou mocou snaží natlačiť do kombinovaného úveru?

Ďakujem za radu!!! Veľmi nám pomôžete.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Hypoteka pre mladych

Príspevok od používateľa incognito »

Zdravim,

skusim pomoct na Vasom konkretnom pripade/priklade:
-- Cena na posudku 35 730€
-- Cena na KP zmluve 30 000€
-- daju Vam maximalne 30 000€ (aj ked vynimka je mozna)
-- zvyhodnenie pre mladych bude len na cast 70% z 30 000€

Cele je to preto, lebo banky uz pochopili, ako sa manipuluje (vo vseobecnosti) so znaleckymi posudkami a preto ak je KP cena nizsia ako znalecky posudok, hodnota nehnutelnosti sa upravuje automaticky smerom dolu.

Cele sa to vsak na obist a dalo by sa to spravit trosicku lepsie. Na druhej strane, zvyhodnenie pre mladych bude vzdy len na 70%, nech uz je tych 70% z hodnoty zo znaleckeho alebo 70% z ceny na KP zmluve.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"