Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyššie?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa jan »

Cela problematika nezamestnanosti je uz teraz zahrnuta v cenach jednotlivych regionov.
Prudsi rast ceny nehnutelnosti z dovodu nezamestanosti mozeme ocakavat iba v regionoch, kde sa nezamestnanost moze vyraznejsie znizovat.

Nezamestnanost na Slovensku je nerovnomerne rozmiestnena, Bratislava nema ziadnu, zapad ma malu a dalsie oblasti Slovenska maju obrovsku.

V pripade, ze sa bude znizovat nezamestnanost, tak Bratislava a jej nehnutelnosti z toho uz nemaju ako tazit.
Skor naopak, ak ludia najdu pracu v regionoch nebudu mat dovod byvat a pracovat v Bratislave.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa slimak »

Dnes pri citani clanku v pravde o zdaneni nehnutelnosti ma napadla myslienka, ci to bude a aky mat vplyv na ceny bytov,domov.

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-para ... roku-2015/" onclick="window.open(this.href);return false;

Stat je a bude vo vacsich a vacsich problemoch, teda bude potrebovat viacej danovych prijmov - to je fakt o ktorom sa ani nemusim ani nebudem bavit. Ci to vyberie tak ci inak je v podstate jedno.
Ale tato dan je namierena voci majitelom nehnutelnosti, co na Slovensku je siroka a velka zakladna majetku - odkial je co cerpat. 800 eurovej mzdy - pri poklese zamestnanosti tam co?

Ako rok 2015 ,je realny, uz dlhodobo o tom kvakaju a bude po prezidentskych volbach. Dividendy sa minuli,strategicke zasoby ropy tiez, co bude sprivatizovane sa aj tak minie na nejaku zlodejinu a pod. Bude treba nove dane.
Mozno v roku 2015 to nastavia pilotne na milionarov - akoze - ale to nema zmysel nastavovat na nejaku sumu 100 milionov - to budu chciet nastavit tak na 500 milionov - skor ci neskor sa to dotkne vsetkych.

Bude sa viacej predavat - kupovat - budu ludia nuteni sa kvoli daniam stahovat? Ak ano klesne cena - vacsia bude ponuka. Aky mate nazor?

Aj si to jednoducho obhaja - pozrite obcania ake dane platia na zapade, ale tam to platia bohaci co prenajimaju tie nehnutelnosti a odpoved - ved aj u nas to tak bude obcania. :D

Teraz ma napadlo - ci to nieje dovod,ze Fico ide na prezidenta. nechcel mat stym nic spolocne - s nim to nejde,tak nech ide prec.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak by bola dan z nehnutelnosti nastavena na 1% (dnes su nizsie), tak extremny pripad by bol napr. v Petrzalke, kde by za vacsi byt rocne platili dajme tomu 1000 eur dan. Tada do 100 eur rocne. Co je teda dost, ale nieje to tak vela, aby si sa k voli tomu stahoval na Oravu.
Rovnako ako na zapade platia v bohatsich regionoch vyssiu dan a nestahaju sa kvoli tomu do chudobnjesich. Jedine tak na dochodok.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa slimak »

Pre koho filip? Dochodok 500 eur , 6000 ROCNE a 1000 je nic?

Tado dan je urcena len a len na dochodcov. Maju prilis vzsoke dochodky . Oni realne bymali mat 220, ci 300 eur.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja som pisal ze je to hrozba pre dochodcov. Zaroven som napisal scenar, kde by ta dan bola dost vysoka (asi ako na zapade) co myslim u nas nebude.
A po tretie urcite tam budu vynimky z dane typu: dochodca neplati a podobne.
Kym ten navrh nie je schvaleny parlamentom tak sa bavime o nicom.
peto413
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 20 02, 2014 8:26 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa peto413 »

Este by som doplnil ze z hladiska vyvoja cien napriklad starych bytov, je potrebne mysliet aj na vek daneho bytu. Stare byty su nadhodnotene a casto si pytaju velke investicie z fondu oprav, ktore tiez musi vlastnik bytu platit. Takze otazka je ci sa ceny starych bytov udrzia aj o 10 rokov alebo dokonca stupnunu. Uz teraz maju niektore bytovky 50 rokov a viac a vyzaduju si rozsiahle, financne narocne rekonstrukcie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Odkial beries, ze stare byty su nadhodnotene? Vo vyzretych thoch s realitami je rozdiel medzu starou a novou nehnutelnostou 15%. Na Slovensku ceny starych bytov v relacii k novym stupaju.
Vek bytu je relativna zalezitost. Priemerny byt v Bratislave je (odhadujem) 50 rocny. Byty sa nekazia ako tlacenka. maju urcitu zivotnost. Odhadujem, ze obycajny panelak ma zivotnost minimalne 100 rokov. Ze vyzaduje urcite zasahy je normalne. Takisto je normalne, ze opravy ci renovacie nie su zadarmo. Zadarmo vsak nie je ani novy holobyt.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa slimak »

Štát môže nariadiť výmenu výťahov, aby pomohol oceliarňam
Cena nového výťahu sa pohybuje od 30-­tisíc až do 50-­tisíc eur. Závisí to najmä od výšky a počtu poschodí paneláka.

http://ekonomika.sme.sk/c/7143302/stat- ... arnam.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Myslite ze to prejde? Ja nie aj,ked niekedy asi bude potrebne tie vytahy rekonsruovat. A oprava moze byt aj drahsia ako kupa noveho.

Zamava to s cenami? Samozrejme tam kde byt stoji nad 30 000 ani velmi nie - ale ked to je pod 20 000, resp skor je to tam kde su v byte mensie prijmy.

Priklad ja nemam zatepleny cinziak. Niektori to davno chcu a niektori sa toho boja- a pritom by to mohlo byt financne neutralne. Ale donutit si vymenit vytah to ich uz nieco stat bude.
Dejv
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 21 10, 2013 11:37 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa Dejv »

Nemovitostem moc nerozumím, ale přesto vyjádřím svůj názor:
Podle mě jsou byty nehorázně předražené. Na investici vzhledem k poměru cena/riziko se to nevyplatí. Pronájem/pořizovací ceně by měl vynést alespoň 7-8% ročně, jinak se to vzhledem k riziku (obsazenost, škody od nájemníka, neplacení nájmu, opravy,...) nevyplatí. Teď pokud je někde pořizovací cena/average hrubým mzdám 10 let, tak to je totální bublina. Reálná cena je podle mě max 3-4 roky.
Nájmy jsou taky ke mzdám nehorázně předražené, není možné aby nájmy včetně energií spolkly 80% výplaty. Problém vidím v nadstřelených cenách nemovitostí, za což určitě můžou centrální banky. Mám stejný názor jako Faber. Nulové úrokové sazby nepomohly vůbec ničemu, naopak dostali chudé do bídy a bohaté vynesly do nebes (přestřelené ceny akcií a nemovitostí). Kdyby úrokové sazby byly vyšší, tak by lidi neinvestovali peníze rizikově do nemovitosti a do akcií, nevyhnali jejich ceny nahoru a nájmy by nesežrali 80% čisté mzdy. Bylo by lepší mít o 3% vyšší nezaměstnanost, ale nižší ceny bydlení, protože by lidi pro pořízení bytu nemuseli brát úvěr na 30 let a platit to i s úrokem.
Shrnuto: Podle mého amatérského názoru jsou nemovitosti v bublině a vůbec se pasivně do nich nevyplatí investovat (na pronájem). Možná s něma obchodovat v dobrých lokalitách.
Jaký máte vy názor na ceny nemovitosti?
aquabelle
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2015 7:24 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa aquabelle »

dobry den,
ako by ste ohodnotili tento vypocet? lebo ked som si to pocitala "tak sedliacky" na papieri, vysli mi trochu ine cisla.

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypo ... cia=3%2C10" onclick="window.open(this.href);return false;
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa calculator »

Pred šiestimi rokmi som založil túto tému, vyslovil som názor, že v dlhodobom horizonte byty nemôžu stále klesať, ale musia začať aj rásť.
Myslím, že aj posledná aktualizácia údajov od NBS, moju dávnu domnienku potvrdzuje.
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/ ... vanie-v-sr" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Oplatí sa prenajímať byt/budú o 10 rokov ceny bytov vyšš

Príspevok od používateľa Pette »

calculator - ano, ale reality v SR uz viac reflektuju kupnu silu a lokalitu. A tento trend sa bude prehlbovat. V preklade - 2 izbak v Ba je za 150 tisic, 2 izbak v PP je za 50 tisic.

Problem je, ze novostavby sa stavaju mensie o par metrov, aby zakryli rast ceny na m2.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"