Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Znizili.sa.poplatky za predcasne splatenie u spotrebnych uverov, u hypo ostali tak ako boli. Prevazne 4%, niekde aj 5.
Hypoteka sa sice podla zakona doteraz nedala vyplatit inou hypotekou, ale islo iba o taku pravnu nuansu. Jednoducho sa ten uver, ktorym sa vyplacalo nazval inak, napr. "uver na byvanie" a bolo po probleme.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa filip glasa »

Stále máme na Slovensku dosť drahé hypotéky:

http://ako-investovat.sk/clanok/460/uro ... v-eurozone" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa Rado »

Je to otázka ponuky a dopytu ako vždy. Na Slovensku sa predáva taká sadzba, tak načo ju znižovať? Keď sa prestane, tak pôjde dole. Skoro každá banka má svoju matku v zahraničí a tak ako si firmy plánujú zisk z jednotlivých pobočiek, tak si plánujú aj banky svoj profit z jednotlivých krajín. Niekde sa peniaze predajú s maržou 1% a niekde so 4%. Dokopy to dá plnenie zisku, ktorý očakávajú akcionári. Je to veľmi jedoduchá matematika. Ak chcú Slováci nižšie ceny za hypotéky, tak by si ich mali prestať brať. Iná cesta k nižším cenám nevedie. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa slimak »

http://ekonomika.sme.sk/c/6883187/vo-sv ... turci.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ze preco su drahe. Ale mna napadla ina vec - co je ovela logickejsia- ze aj ked slovaci to relativne dobre splacaju aj kvoli tomu asi ako si ich banky vyberu. Je pomer mzdy a cena nehnutelnosti,resp vyska hypoteky.

Ja vyberat medzi rakusanom a slovakom ,kde pri slovakovi bude vyssi dopyt - lebo to chce ci musi kupit, a cena nehnutelnosti(ci vyska hypoteky) ku platu. Tak jasne ze slovakovi dam vyssiu sadzbu,lebo on rizikovejsi je. Znizi sa mu plat o 5 percent a uz nebude schopny splacat ani internet. Miera nezamestnanosti a dalsie veci sa v tom iste musia zohladnit a zohladnuju.

Este sa vratim k tomu clanku. Cisla priemer je statistika. Priklad ja(neberte mna aletoho kto je,tak to myslim) ako menej bonitny ale relativne ekonomicky zdatny , vie co si moze dovolit a preto hlada to najlacnejsie moze mat urok nizsi ako ten bonitnejsi.
Realne priklad moj. A reci,ze stavebne sa neoplati a 90 percent si neberu stavebny uver ,ale medziuver. Neoplati sa to pre stat ci pre dlznikov. Ja mam dnes 3ti uver. Medziuver je isto nevyhodnejsi(priklad nevyhodnejsi pre mna je aj v tom ze musis dokazovat prijem,nie je problem ze by som dokazal ze ho mam,ale oni iste prijmy neakceptuju - teda ja nemam problem s danovym uradom a ciernymi peniazmi - len moja mzda v minulosti bola priklad na dohodu) a drahsi a ja by som ho nikdy nezobral.
Ale ti "bonitnejsi" odo mna si beru medziuver a teda to maju drahsie. Ja som si isty, ze banke som nedal viac ako dala ona mne. Bez ohladu statnu podporu. Sporil som mozno dlhsie a splacal kratsie.


Ale zas toto je aktualne.
http://peniaze.pravda.sk/hypoteky/clano ... a-tretinu/" onclick="window.open(this.href);return false;
A tomuto nerozumiem. U nas 4,9 a v portugalsku 1,47. Maju v portugalsku podporu hypotek?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa Rado »

slimak napísal:
Ja vyberat medzi rakusanom a slovakom ,kde pri slovakovi bude vyssi dopyt - lebo to chce ci musi kupit, a cena nehnutelnosti(ci vyska hypoteky) ku platu. Tak jasne ze slovakovi dam vyssiu sadzbu,lebo on rizikovejsi je.
To je veľmi naivná predstava, že je Slovák rizikovejší ako Rakúšan a tak má vyššiu sadzbu úroku z úveru. V rámci klientov banky o výške sadzby rozhoduje aj bonita klientov. Menej rizikoví majú lepšiu sadzbu, ale to aké sadzby tu máme je súhrn viacerých faktorov.

Teraz v tomto čase bankové domy finišujú s finálnym plánom zisku na rok 2014. Schvaľujú to na dozorných radách a centrálach materských bánk. Tam už je presne vypočítaný objem predaných hypoték pri približnej úrokovej miere. Ak bude schválená plánovaná výška zisku akcionárom, tak sa vo forme plánu rozbije na jednotlivé tímy atď. Potom ten plán musia ľudia splniť, ak si chcú udržať zamestnanie a mať odmeny. Ak niektorá banka v roku 2014 príde s akciou a zníži sadzbu, ktorá jej má zvýšiť podiel na trhu, tak je zle. Treba ju vyrovnať, ale zároveň predať väčší objem úverov, aby sa splnil zisk v absolútnej hodnote a manažment s akcionárom sa "nažrali". Potom obchodník, ktorý predáva hypotéku to robí tak, že kto vyjednáva, tak má lepšiu sadzbu a kto nie, tak tomu naloží, čo sa mu podarí, aby si pomohol s plánom. (Toto možno menej platí pre retailové úvery) Ak by to tak nebolo, tak bude musieť predať viac kontokorentov alebo poistiek, leasingov, kariet... Banka potom upraví poplatky alebo pristúpi na cost cutting a pôjde do najväčšej nákladovej položky - do miezd. Plnenie plánu je alfa a omega.

Na Slovensku sú bankové domy z pohľadu vedenia veľmi podobné, tak sa úroková miera drží na vyššej trhovej cene, aby si mohli splniť ciele. Podobné plány majú aj matky, ktoré rátajú podobne. Zisk zo Slovenska x plus zisk z Nemecka y plus zisk z Portugalska z ti dá ten celkový. Všade sa nejaké sadzby dajú predať a nejaké sú už mimo range. Pri týchto počtoch ti stačí kalkulačka s +-*/ odmocniny a iné hovadiny nepotrebuješ.
Keď sa vrátim na začiatok k tvojmu príkladu a porovnal by som riziko Rakúšana a Slováka, tak z pohľadu delikvencie úverov nebude veľký rozdiel a nebude ani v rámci EU. Budeme možno na tom lepšie. Tvoje hodnotenie je čisto subjektívne a vychádza skôr z porovnania životnej úrovne a priemernej mzdy.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa Pette »

slimak napísal:Ale zas toto je aktualne.
http://peniaze.pravda.sk/hypoteky/clano ... a-tretinu/" onclick="window.open(this.href);return false;
A tomuto nerozumiem. U nas 4,9 a v portugalsku 1,47. Maju v portugalsku podporu hypotek?
To mas uplne to iste, ako ked ma slovenska Billa drahsi ten isty vyrobok na Slovensku ako v Rakusku (s odpocitanim rozdielu v DPH, teda v sumach bez DPH.)

Preco? Lebo mozu, Slovaci to znesu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa slimak »

Som sa pozrel na to Portugalsko.
http://www.bportugal.pt/en-US/Estatisti ... /b414a.csv" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to horsie citatelne,ale dobre ,ze tu mate udaje od 1979. Tretie cislo su uvery nad 5 rokov. V 1998 mali 31,5 miliardy eur, na vrchole 2010 to bolo 114 miliard eur a dnes slabych 108 miliard.

http://www.bportugal.pt/en-US/Estatisti ... s/b715.csv" onclick="window.open(this.href);return false;

4,5 cislo su urokove sadzby na uvery nad 5 rokov. Tiez su tam udaje od 2003. V novembri 2008 bol najvyssi urok 5,99, teraz 1,47.

Spolu a citatelnejsie udaje su tu
http://www.bportugal.pt/en-US/Estatisti ... ons/B7.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Su tam aj vynosy a naklady bank. Prijmy z urokov v 2008 boli 16 miliard a v 2012 slabych 10 miliard.

Klesa dopyt,klesa cena.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa slimak »

Rado napísal:
To je veľmi naivná predstava, že je Slovák rizikovejší ako Rakúšan a tak má vyššiu sadzbu úroku z úveru. V rámci klientov banky o výške sadzby rozhoduje aj bonita klientov. Menej rizikoví majú lepšiu sadzbu, ale to aké sadzby tu máme je súhrn viacerých faktorov.
Mna by zaujimal,co by sa stalo s realitnym trhom na Slovensku, keby u nas bol priemerny urok na hypoteku 1,5%. A bol by dostupny.

Pri 4,9 % 50 000 hypoteka vyjde na 30 rokov splatka 265 euro. Pri 100 000 hypoteke a uroku 1,5% na 345 eur. Ale pri 70 000 hypoteke 241 eur? Nevrav te,ze ludia by to nebrali?

Teda by bol pruser. Keby o par rokov sa urok vratil na 5%. Lebo splatka pri 5% a hypoteke(70 000) je 375 eur. A pruser by bol kvoli platom. Nemali by na internet. Ci na jedlo. Vlastne to sa stalo v Portugalsku. Pri krateni miezd a nezamestnanosti nemaju na obvyklich 4%. Pritom, pri vykone ako ma Slovensko(HDP) ma dvakrat take hrube platy a ciste este viac(mozno uz nie videl som statistiky z 2007). Teda klesaju ceny nehnutelnosti a teda aj objem hypotek a hlavne aj urok. Inak by mali banky vela nehnutelnosti. A co stym?

Chcel som pozriet aj Rakusanov ako su na tom,ale in centralna banka len po nemecky. Nieze by bol problem,moja uroven nemciny je skoro priemer anglictinz a portugalciny. Inak v irsku urok na hypoteky po 2008(5%) podobne ako v Portugalsku klesol na 3% a tam to drzia.

Este posledna poznamka rast HDP v portugalsku nebol od toho 98 nejak vyznamny(ovela slabsi ako na slovensku). Hypoteky rastli mozno 10%(niekedy z roka na rok aj 30%, objem hypotek) v roku 2003 mali recesiu. Teda ani danove prijmy neboli take vyrazne co dnes musia splacat. Pri nasich 5% by to neboli schopni. Teda banky to velmi dobre vedia, ze nemozu dat 5%.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa slimak »

Chcete hypotéku? Zaplaťte štátu vysoké dane

dobry nadpis.
Ak ste si daň zvýšili legálnym nezapočítaním niektorých vašich výdavkov, po získaní hypotéky si ich môžete, naopak, započítať v plnej výške a podať dodatočné daňové priznanie. Samozrejme, o hypotéku neprídete. „ Daňový úrad moje dodatočné daňové priznanie akceptoval, vrátil mi daňový preplatok a poskytol informáciu o novom základe dane zdravotnej a Sociálnej poisťovni,“ hovorí Lukačovičová.
http://hnporadna.hnonline.sk/c1-6033565 ... ysoke-dane" onclick="window.open(this.href);return false;

Nic blbsie som necital, a nech sa paci. Ako u kokotov.


Toto forum v niecom ocenujem. To kokotov je super.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2839
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zakazdym ked sa zisti, ze slovensky spotrebitel je nadstandardne zdierany, tak media vzdy prinesu "logicky" dovod. Napriklad, ze slovensky trh je nezaujimavy, maly, mlady, tak pracuje trh, na vine je Fico, Meciar, Maria Terezia, Svatopluk, Miklos, sme financne negramotni, firmy "musia" tak konat, ale nikdy sa nespomenie, ze mozme konat vo svoj prospech ci ako jednotlivci, alebo svorne v podobe bojkotu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak ked niekto odrbava dan a potom sa cuduje ze nedostane hypoteku, lebo sa pred uradmi tvari, ze ma nizky zisk ...
Ved je normalne, ze ked chcem dostat uver, tak musim mat prijem/zisk a nemozem optimalizovat. A ten novinar co napisal, ze zakladom podnikania je platit co najnizsiu dan ...
Hospodarske noviny sa nejako bulvarizovali.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to bude nejaka odvazna pani ta Lukacovicova, takto sa chvalit verejne v novinach pred bankou i danovym uradom, ze ako to s bankovym uradnikom pekne vymysleli. Aby sa potom necudovala ked dostane danovu kontrolu alebo si banka vyziada opatovne preukazanie prijmov a ked ich nepreukaze, tak jej zosplatni hypoteku.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa filip glasa »

Taketo clanky sa pisu vzdy ako vymysleny pribeh. Alebo aspon vymyslene meno.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa slimak »

S filipom suhlasim. Inak co sa mi pacilo,ze tu nechal vulgarny vyraz. Ja co si pamatam, bol jeden pripad co podnikatel chcel uver,nedal vydavky. Nebral ani uver, a nerobil som ani dodatocne danove priznanie,platil cely rok vyssie odvody.

Ale ze nieco taketo sa objavi v novinach. Je to nahlavu. Inak bolo to v minulosti ked boli trzby a prezil to. Mozno aj pochopim , ked sa nieco podobne deje aj dnes - ale zverejnovat to v novinach ako navod?

A filip co myslis kolko je vymyslenych pribehov - tych v pravde o SYCO s malymi dochodkami. A tam si tomu veril.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa filip glasa »

moze to byt realna situacia, ale nepisu o realnych osobach, ale to napisu ako vymysleny priebeh. Aj ked to moze byt naozajstna vec, co ludia v realite robia.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aktualizácia témy - úroky u nás klesajú, ale stále sú vyššie ako priemer eurozóny:

http://ako-investovat.sk/clanok/732/uro ... r-eurozony" onclick="window.open(this.href);return false;

Na druhú stranu je u nás aj nadpriemerný dopyt po hypotékach, takže niet sa čomu čudovať.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa kiikino »

no mna skor prekvapuje realitny trh u nas
uz par mesiacov sledujem byty u nas na okoli a v ponuke stale to iste mozno dva ubudli a dva pribudli, ja som len zvedavy ci toto sa da nazvat trhom
nemyslim teraz BA tam byty nesledujem, myslim trnavsky kraj a podobne je to aj s domami
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa filip glasa »

tempo rastu zadlženosti Slovákov klesá:

http://ako-investovat.sk/clanok/741/zad ... iemerom-eu" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Drahé hypotéky na Slovensku - Nový čas

Príspevok od používateľa filip glasa »

Velka analyza hypotekarneho trhu od roku 2002:

http://ako-investovat.sk/clanok/895/vyv ... -roku-2002" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"