Kupa/prenajom

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zadrhel je len v legislative a podmienkach banky - ci sa nemoze to dotoavnie hypotek nejako zmenit - zhorsit.

No a trosku je zadrhel v tom, ze tam byvas s cudzimi ludmi. Ale na vyske si tiez byval takto, takze ti to zrejme nevadi. Ludia su ochotny dat za jednu izbu vacsiu sumu, ako je rozratanie najmu celeho bytu na tri casti. Robil by si tak najomny maloobchod - kupis lacnejsie, rozmenis na drobne a predas o trosku drahsie :D

Su s tym starosti - to je vsetko.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa gogo956 »

PetoU
nieje to uplne zly napad,ak teda si ochotny az takto zlavit z vlastneho komfortu.Mne osobne by velmi vadilo byvat vo svojom vlastnom byte s tym ze niekto cudzi pouziva moju kupelnu , kontrolovat Wc ci je volne a tvarit sa ze nepocujem damsku navstevu vo vedlajsej izbe..
Je ine ked ma clovek 20,studuje a musi brat co je, a je ine mat uz o nieco tych rokov viac kedy uz clovek tuzi po nejakom tom svojom sukromi a pokoji.
Simona Hanusková
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 15 07, 2013 10:49 am

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Simona Hanusková »

Prosím Vás o Vašu cennú minútku
dotazník pre moju Bc. prácu - Dopyt po nehnuteľnostiach v Bratislave
https://docs.google.com/forms/d/1ia80-g ... 8/viewform" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďakujem krásne
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa filip glasa »

Simona - nechaj to len v jednej teme. ostatne ti zmazem, lebo zbytocne duplikujes prispevky.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa slimak »

Mne sa ten napad cloveka s hypotekou a spolubyvajucimi tiez zdal.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Pette »

Mne sa to zda ako kupovanie si niecoho, naco nemam. Spolubyvajucich vo vlastnom byte? Ok, ked ste na vyske....
Spenser
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 16 07, 2013 10:22 am

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Spenser »

Spolubývajúcich do vlastného bytu nikdy. Jasné, ide o peniaze, ale pri takomto pohľade si rovno môžeš kúpiť stan a rozložiť ho v lese - tak z výplaty ušetríš najviac. :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa rmaly »

Spenser napísal:Spolubývajúcich do vlastného bytu nikdy. Jasné, ide o peniaze, ale pri takomto pohľade si rovno môžeš kúpiť stan a rozložiť ho v lese - tak z výplaty ušetríš najviac. :)
Preco, zalezi velmi na vyzore :) :)

Ja co som videl v takych xxx filmoch, tam to vzdy super funguje - pekna spolubyvajuca a "zly" pan domaci :) :)
PetoU
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 30 03, 2010 1:48 am

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa PetoU »

no mám 2 možnosti :
- ísť do podnájmu, kde budem mať spolubývajúcich
- mať hypo, kde budem mať spolubývajúcich, alebo ako vravíte, spolubývajúce. :D

A ide tu o tvrdú kalkuláciu, plakať o pohodlí domova budem, keď budem možno zakladať rodinu.

Takže...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak vyberas z tychto dvoch moznosti, tak ta druha vyzera byt lepsia (ak ti stacia financie a dostanes hypoteku pre mladych)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa slimak »

Mne sa to zdalo premyslene. Ja ti budem len drzat palce. Je to sposob ako sa dostat k svojej nehnutelnosti.
Mne sa to zda velmi dobre. Inak nema sancu. Ved tak zit moze rok ci dva nemusi 5 a asi nebude. Inak nehnutelnost a splatky - snaz sa to dat aspon do 7 rokov. Splatit. OK 15 rokov nepoznam realie bratislavi ale 30 rokov je nezmysel.
Nezmyysel je nieco splacat 30 rokov.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Chris »

ak pri nehnutelnosti s nakupnou cenou 80 000 a urokom 4% p.a. a doba splatnosti 7 rokov, tak by mal splatku 1219E +poplatky, teda aj rezervu by si musel nechat vacsiu v pripade nezamestnanosti.

V pripade 15 rokov je to 711E co je urcite znesitelnejsie.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa marco »

ale ved nech si to len nastavi na 30 rokov a splaca kazdy rok extra splatkami, ak mu to situacia dovoli - len tam je trochu tazsie udrzat disciplinu :) urcite je to ale lepsi napad, ako si nastavit od zaciatku vysoku splatku a byt pod stresom.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa incognito »

Najlepsie je to dat na 30 rokov a co najviac (napr. rozdiel medzi splatkou medzi 10r a 30r hypotekou) si odkladat bokom a casom splatit. Alebo aj nie... ked mi tie odlozene peniaze zarabaju viac ako je urok na hypoteke... ale to je uz v moznostiach kazdeho z nas :) peniaze z hypoteky su tie najlacnejsie peniaze.
PetoU
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 30 03, 2010 1:48 am

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa PetoU »

prečo na 30 rokov, s dotáciou to vyzerá znesiteľne aj 15 ročná hypo.
Ak to správne chápem, tak je lepšie platiť naraz väčšie sumy, preto lebo peniaze ktoré by som splácal v hypo môžem lepšie zhodnotiť niekde inde (fondy etc.) ?
Nieje iný úrok keď im poviem, že budem platiť raz ročne ?
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa incognito »

PetoU: Ak som to spravne pochopil, pytal si sa ci sa da uver splacat aj inak ako mesacne, napr. jedenkrat rocne?
Ak ano, tak odpoved je nie. Uvery na byvanie sa splacaju kazdy mesiac, upravene splatkove kaledare maju maximalne firmy. A tym padom ani urok nie je iny :)

A ano, ked mam hypo na 30 rokov a som schopny splacat viac, tak ten rozdiel si odkladam bokom. Fondy, podnikanie, atd... ak mi tieto uspory vynasaju viac ako je urok na hypo, tak uver nesplatim predcasne nikdy (ja osobne by som to teda nerobil). Ale to je uz na zvazeni jednotlivca... v kazdom pripade treba mat napamati 2 veci - tato "schema" nie je uplne jednoducha (napr. terminak nie je dobre miesto na odkladanie...) a je dobre mat na to profika (ak tomu nerozumiete). Druha je nespajat to s IZP/KZP, co niektore banky robia, nakolko to cele funguje dost odlisne (tzv. svajciarska hypoteka) a v nasich podmienkach je to pre dlznika dost nebezpecne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Rokosák »

az to, ze hypoteka sa umoruje inak ako je vynos z investicie. Teda 3% hypoteka nemusi byt kryta 4% vynosom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

rokosak, to by chcelo male matematicke okienko, lebo kym istina hypoteky v case klesa, tak nasporena suma v nasom peknom akvariu so stabilnymi kazdorocnymi vynosmi stupa (uroky z urokov). A zaroven je pravda, ze "time is money", pretoze na zaciatku nam este nasporena suma moc nestupa, lebo mame nizky zaklad, kym uroky z hypoteky su najvyssie prave na zaciatku.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa incognito »

5% p.a. z investicie je viac ako 3-4%p.a. z hypoteky, ale toto nebolo myslene pre zaciatok sporenia, ale cas, kedy nasporena suma je dost velka na to, aby som hypo vyplatil.
ano, na zaciatku sa hypoteka sprava inak ako investicia, lenze cas je pri sporeni/investovani velmi dolezity, nehovoriac o tom, ze bez toho by vela ludi nenaslo priestor v rozpocte na vacsie sporenie...
Dalsia vec je, ze ked mam viac-menej (viac-menej!, nie presne...) rovnaku splatku tak dnes (napr.) 400€ je viac ako 400€ o 15-20-30 rokov, kvoli inflacii... celkovo je tento koncept rozumny, ked sa s nim spravne pracuje, vyuzivaju ho hlavne podnikatelia, ktory rozumeju "hre" s cash-flow-om...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj vynosy z investicii podliehaju inflacii.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa incognito »

Ano, inflacia sa dotyka vsetkeho, preto pri tomto rieseni nemozes dat peniaze na terminak, ale niekam, kde prekonaju inflaciu.

vo Svajciarsku to funguje roky (oni maju este danovy "bonus"), podnikatelia chapu tento princip tiez, kazdy sa moze rozhodnut ako to vyriesi... ale hadat sa, kto dalej docika sa mi nechce...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mne islo iba o to, ze 5% vynos nemozno cisto aritmeticky porovnavat s 4% hypotekou. Vyzaduje to minimalne matematicke okienko ako spomina Peter. Aj to je mozne iba v pripade pokial poznate urokovu mieru hypoteky pocas celeho sledovaneho obdobia a takisto vynos pocas toho isteho obdobia.
Ja mam skusenosti s podobnou myslienkou, ked som mal 10% hypoteku a 80% vynos. Samozrejme tam nebolo co pocitat :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Pravda, akurat tie mimoriadne splatky maju taku trhlinu. Treba si dobre prestudovat podmienky ( vseobecne podmienky, zmluvu ) hypo uveru, aby nenastalo potom prekvapenie ze banka moze urcit vysku mimoriadnej splatky, resp danu vysku povolit/nepovolit. :)

Z vlastnej skusenosti viem ze toto bola dost individualna vec. Najprv mi banka umoznila splatit jednou splatkou dost velku cast hypo. Neskor sa vymenili ludia na danej pobocke kde bola hypoteka vedena a uz bol zrazu problem..

Inak ten plan neznie zle ..
marco napísal:ale ved nech si to len nastavi na 30 rokov a splaca kazdy rok extra splatkami, ak mu to situacia dovoli - len tam je trochu tazsie udrzat disciplinu :) urcite je to ale lepsi napad, ako si nastavit od zaciatku vysoku splatku a byt pod stresom.
haleluah
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 04 01, 2015 9:15 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa haleluah »

Ak chce týpek investovať do nehnuteľnosti mal by sa pozrieť niekde kde je proste ten potencial že by mu nevypadol nájom nikdy a nájmy sú vysoké (napr. blava,trenčín,žilina možno bb alebo zv) .Musí sledovať realitný trh to znamená zorientovať sa v tom často si pozerať rôzne lokality a veľa ponúk realitných kancelarii vo svojom okolí tým sa časom dostane do toho že bude vedieť odhadnúť hodnotu nájmu a predaju a vypočítať si napr. ziskovosť v danej lokalite (tak ako moja starka nakupuje lacne zemiaky v kauflande keď si porovna ceny) a keď sa vážne v tom dobre zorientuje a nájde nehnuteľnosť ktorá je pod predajnou cenou a zároveň by sa dobre prenajímala (napr. v dražbe alebo majiteľ potrebuje hneď peniaze) tak tu prichádza narad kúpa , chcem len pripomenúť že opravy vážne nepotrebuje byt každých 15 rokov zato že sme my bývali v socíku tak napr. v rakúsku sa prenajímajú aj 30 rokov nezveľaďované byty a pri tom sú v pohode, dôležitejšia je poloha ako samotná výbava a pri dlhodobejších nájmoch si i tak nájomník tak dá svoje veci, ak si platí aj energie,poistenie,a blbôstky a ohradíš sa dobrou zmluvou (napr. prenájom aspoň na 3 mesiace dopredu) tak máš obrovskú ziskovosť. Chcem len povedať že keď je naša mena prakticky len dlh a jej devalvácia pri kvantitatívnom uvoľnovaní obrovsky nadháňa infláciu tak práve ty čo sporia ako napr. v termínovanom vklade prehrajú a tý čo sú dlžníci sú víťazi .To aj ku tej prognóze hyperinflácie.

Ak sa do toho vyznáš , zistíš si ešte viac informácii , vyčkáš na dobrú príležitosť a nedáš sa podvoliť strachu získaš veľa peňazí .
maxik
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2015 8:20 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa maxik »

Ahojte,
v poslednom čase taktiež nad tým špekulujem a dosť sledujem trh ponuka/dopyt.

Vec sa má tak, že uvažujem nad hypotékou pre mladých na sumu cca 70 - 90 tis. eur. (podľa zaujímavej ponuky bytu)

Osobne mám jeden dom, ktorý som zdedil po rodičoch, takže svoje bývanie mám v pohode. Peniaze z hypotéky chcem použiť na nákup 2 izbového bytu v BA a upraviť ho pre 3 - 4 nájomcov. Mám veľké množstvo kontaktov na študentov, ktorí hľadajú ubytovanie v BA a tieto aktuálne kontakty mať v budúcnosti určite budem (vďaka tomu, že vlastním portál s ubytovaním v BA pre študentov). Jednoducho povedané, chcem v danom byte ponúkať podnájom 3-4 študentom za sumu cca (nástrel) od 130 - 170 eur osoba/mesiac. Celkovo mesačne 520 - 680 eur, myslíte, že je to reálne? Pozeral som si aj určité ponuky a hľadal najvýhodnejšiu na trhu, no rád by som sa opýtal skúsenejších aké by boli zhruba náklady mesačné (hrubý odhad), čo je s tým všetko spojené.

Chcem to urobiť tak, že jednoducho budem 5 - 10 rokov prenajímať tento byt. Určitú časť hypotéky splatím peniazmi od nájomcov, teda dajme tomu polovicou mesačného nájomného (spomenutý vyššie) napr. 300 / mesiac a potom byt odpredám (dajme tomu že za +- rovnakú nákupnú cenu). Ostane mi teda zvyšný polovičný zisk z nájmu (300 eur / mesiac)(hrubý ak nerátam náklady na údržbu a pod.) po dobu týchto rokov a navyše ak ju odpredám tak z peňazí môžem splatiť hypotéku a nejaká suma mi zvýši. Uvažujem aspo§ trocha reálne? Je možné byť takto v zisku? Ako vravím, šikovnosť a schopnosť mať nájomcov vždy tam je. Som len troška začiatočník, aj keď sa snažím naštudovať si bližšie tieto veci. Rád by som počul názory niekoho, kto to týmto spôsobom skúšal a uspel/neuspel. Ďakujem

(čísla berte trocha orientačne a budme rád ak pridáte svoju skúsenosť)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

2 izbak podla mna 3-4 studentom za tu cenu neprenajmes. Teda pokial nepojde o nejaky velkometrazny byt.
maxik
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2015 8:20 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa maxik »

Jednu ponuku mám na očiach a áno ide o viac-metrážny byt. Nejedná sa o "intrákové" kutice. :-)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pre študentov potrebuješ 3 menšie izby než veľký 2i byt (pri tej cene).
kupony
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 11 06, 2014 4:14 pm

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa kupony »

Asi nie je ani tak problem v BA (asi sa jedna o BA podla tych cien co davas) najst najomnikov - problem je skor najst podhodnoteny byt na predaj. Trh je plny leziakov, ktore maju extremne ceny. Ak sa aj ukaze nahodou podhodnoteny byt, tak velakrat sa na realitne portaly ani nedostane. Co sa aukcii tyka - este ani raz som tam nevidel ponuku, ktora by za nieco stala.

Samozrejme - ak mas cas a chut chodit na obhliadky a zjednat si nejaku cenu do stadia podhodnotenej - tak to by nebola zla investicia.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa rmaly »

no, to co pise Kupony ma halvu aj patu a suhlasim (este si tu mozme zadefinovat, co znamena velkometrazny, lebo aj v "novom byvani" hadzu metrami ako sa im hodi)... 2.5 - 3izbovy byt (cca 58-65m2) sa da 4 studakom prenajat za 650 podla mna (plne zariadeny, i ked tych 650 je tak na hrane, skor 620), naklady su tak 200 ak budu sporovlivi (spravca, sipo, elektrina, plyn, a ked tak este poistka, dan, koncesie, a net)...
Neviem, ci sa da zohnat taky (samozrejme stary) byt za tebou uvadzanu cenu... v zaujimavej lokalite...

Inac taka pikoska - co sledujem, tak najbrutalnejsi pomer cena/vykon su tie byty vo Vlcom Hrdle v tych zrekonstruovanych byvalych ubytovniach... Su to vacsinou tusim 2izbaky cca 42m2, ale idu ako teple rozky (teda na prenajom hlavne, neviem ako sa predavaju)... co ked vezmeme do uvahy lokalitu (pre vacsinu ludi, nie Slovnaft zamestnancov) a vymeru, je zaujimave...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Rokosák »

Maxik, pusti sa do toho, uvidis a nieco sa naucis. Mas vyhodu cez svoju webovu stranku. Vela stastia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Ladis »

Byt koupit za spravedlivou cenu s P/E 15

Že prý když se pronajímá byt (nepočítaje výdaje za topení) za 500 euro měsíčně, měl by se takový byt koupit za spravedlivou cenu 90.000 euro, to je studené nájemné za 15 let a P/E 15. V oblíbených městech však se prodávají byty 2,5x předražené, tedy s P/E 37 a při studeném nájemném 500 euro by mohla být 2,5x přehnaná cena bytu 225.000 euro. :?: Je to tak? :?:
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa jogo »

Cena bytu by sa mala pohybovat medzi 2 az 4 nasobkom priemernej rocnej mzdy v danom meste.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa iceberg8 »

haha :D
cize v blava byt za 20-40 tisic? :D

PE 15 nie je zle, zrejme je to ferove pre vsetkych, tj 6.66% ROI p.a.

v cistom ale za 90k byt urcite v BA nedotanem 500 eur.. maximalne tak v hrubom, potom - 130eur fond a teplo, minus dane a zdravotne odvody aby byt mohol ist k lekarovi ked sa mu neico stane alebo zhori. a nepocitam vydaje za rekonstrukciu za tych 15 rokov. takze realne je to PE 25 mozno aj PE 30 a to stale nepocitam rekonstruckiu, inak je to PE >zivot

avsak tesne po prepade cien v 2008, neviem ake boli ceny KONKRETNE a nie statisticky priemerne, ale boli urcite lacnejsie.. ale tipujem to na 30%, max 40% lacnejsie, cize dnes su o tak 50-60% drahsie.. inflacia 0% you rock !!!
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal:haha :D
cize v blava byt za 20-40 tisic? :D
V Blave je priemerny plat podstatne vyssi ako 1000 Euro mesacne, cize aj ta cena vyjde vyssia ako si napisal.
No ja som to cital na tom webe americkeho podnikatela ceskeho povodu, co tu minule dal Juggler. A takato cena sa mi zda ferova. U nas nie su ferove ceny nehnutelnosti, ale nastastie byvanie uz mam poriesene.
Za komunistov stal statny(alebo druzstevny?) byt 30 000 Kcs= menej ako 1 rocny priemerny plat. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A kolko je priemerny plat v BA ?
Velmi by ma zaujimalo, ja som nezamesntany tak porad nejaky job.. mam cas, ale 12tky pripadne smeny ja nerad, jedine ak su riadne zaplatene..
keby naosies vyssi, tak si pomyslim ze pises o 1200, bavim sa v cistom
ale PODSTATNE ?
to je kolko ? 1800 ?
lenze ja nie som nejaky IT specialista v IBM.. ale nieco pravdy na tom bude, kedze v BA vidim milion ludi stale nakupovat za miliony.. fakt, plne obchody nonstop, kazdy ma na sebe drahe handry... ale neviem odkial maju take prace, joby.. fakt neviem...
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal:A kolko je priemerny plat v BA ?
Velmi by ma zaujimalo, ja som nezamesntany tak porad nejaky job.. mam cas, ale 12tky pripadne smeny ja nerad, jedine ak su riadne zaplatene..
keby naosies vyssi, tak si pomyslim ze pises o 1200, bavim sa v cistom
ale PODSTATNE ?
to je kolko ? 1800 ?
lenze ja nie som nejaky IT specialista v IBM.. ale nieco pravdy na tom bude, kedze v BA vidim milion ludi stale nakupovat za miliony.. fakt, plne obchody nonstop, kazdy ma na sebe drahe handry... ale neviem odkial maju take prace, joby.. fakt neviem...
Tuna pisu http://www.platy.sk/partner/region/bratislavsky-kraj" onclick="window.open(this.href);return false; ze v Blave je priemerny plat 1408 Euro v hrubom. Tzn. ferova cena bytu by mala byt v rozmedzi 33 000 az 66 000 Euro. Ale myslim si, ze ceny bytov su tam podstatne vyssie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa iceberg8 »

to je 1047 eur v cistom.. nic moc teda.. na to ze rozbity 2i vsade inde ako vrakuna je pod 90 tisic nemozne kupit..
Vrátnik, informátor 616
zhodou okolnosti sused vedla robi vratnika, teraz mu zacal pomer, 430 v hrubom, alebo 405 ?
ale tak priemer, median bude urcite nizsi a o dost..
ale je tam dost bullshitov
http://www.platy.sk/platy/elektrotechni ... elektrikar" onclick="window.open(this.href);return false;
ktory elektrikar by robila 774 v hrubom ? 500 v cistom ? tolko ma za 1 den, ked sa snazi a je zivnostnik, ale ratajme za 3 dni, ked sa nedari.. sice dalsie 3 dni nemusi mat robotu, ale aspon si oddychne...
vsimni si, kto taha hore ten priemer - generalny riaditel, ktory chodi do roboty na 3 hod denne - mam to z prvej ruky zo statnej spravy.. totiz si "pipnu" sluzobne a idu riesit deti v skolke...
ziadne BEZNE povolanie ktore som klikol nemalo hrubych nad 1000... nieto cistych..
cize cistsa bieda..
ako netvrdim, ze si niekto nedokaze:
1. najst dobry flek, kde nic nerobi a ma 2000 v hrubom (IBM?)
2. ..dobry flek, kde maka ako blazon za 2000 v hrubom (IBM?)
3.. mat postranny kseft (legalny) a mat 1000 extra popri <1000 v hrubom
4... podnikat/zivnostnit a mat 1-2 tisicky v hrubom pohodlnym tempom
avsak - toto ma len preto, ze prechytraci majoritu, vacsinu, ostatnych. keby kazdy takto zarabal, tak by ceny nehnutelnosti v BA boli este vyssie ako su dnes...
teraz kamos narazil na 360eur, ruzinov, haburska, garzonka, udajne 20m2, kolko to moze mat trhovu? 80k ? tipujem tak nejak, maximalne, mozno aj 70-75, podla stavu. spravcov tipujem plati 100-120, cize majitel z toho ma 250 odhadujem skromne. tj 3k rocne na 75k byt, co je PE25 ? alebo inak 4% rocne? nic moc.. ale popravde, neviem ako by byty v BA mohli ist nizsie, mohli, ale asi je tam spekulativny kapital... v bytovke kde byvam, to je lacna bytovka, je odhadom, a to nesrandujem - 50% bytov prazdnych, ale majitelov ma. panelak, nie posledny developersky vystrelok, kde si developer polovicu necha (nepotrebuje az tak vela cashu), co je jeho cisty zisk a polovicu preda, aby mal cash na dalsi kolos... cize mnoho ludi co ma byty v BA, su spekulanti a tak ceny dole asi nepojdu.. otazne je, ci je to vazna bublina a praskne..
inak je BA, samozrejme, absolutne najlikvidnejsia... par tisic pod trhovu hodnotu a vdaka spekulantom sa byt preda do par hodin... ale mozno sa mylim... cize PE15 by tu bola famozna investicia.. no kedysi to bolo aj PE8 :D casy ktore su davno prec (8 rokov dozadu?).. ale mozno pridu :)

edit k tej ferovej cene 33-66 tisic - no.. aj tak si mylim, ze priemerny clovek bez hypo by nenasetril... bezny clovek s 700-1000 v citom minie majoritu, neusetri viac ako 2-3 tisic rocne.. cize 10-20 rokov by setril... a to je 10-20 rokov skromnosti... no a, neviem si predstavit, kolko by potom stal pozemok.. obavam sa ze viedencania by hufne nakupovali, cele stvrte... zhruba to iste, co by "bratislavcan" urobil niekde na ukrajine - nakupoval stvrt/blok za par supov pre neho, tj. relativne bohatstvo.. ale je to zvlastne, trh by bol asi rovnaky, kto by uz len chcel 10 bytov, keby ich nemal komu prenajat, lebo by si ich vela dovolilo... neviem uvazovat..
Naposledy upravil/-a iceberg8 v St 09 11, 2016 8:02 pm, upravené celkom 1 krát.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa Chris »

chlapci chlapci, pise sa Bratislava, nie Blava.

IT v IBM tiez neplatia buhvico.

Za 66k som minule videl 1i s 33m2 bez balkona v povodnom stave (umakartonove jadro) v 40rocnom baraku v okrajovej casti BA (15-20min do centra).

Ceny bytov tu vyleteli rapidne a cely realitny trh je porkuteny, kedze som absolvoval zopar obhliadok aj uroven, alebo kvalita realitnych maklerov je niekedy bieda a snazia sa predat aj sopu, o ktorej vedia ze je na h....
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kupa/prenajom

Príspevok od používateľa rmaly »

Na margo ceny nehnutelnosti:
Myslim si, ze viac ako prepad cien po 2008 nastal skor prepad ponuky. Je pravda, ze ceny trosku klesli (je to vidno aj na nejakom grafe v clanku na sme z minuleho tyzdna - max v 2008 1800m2, teraz 1600m2 iba)...
Ale ved inac vsade pisu, ze v BA sa robi na byty najdlhsie (pomer plat vs ceny)... tak ale co clovek narobi, ked je tu stale najviac prace.

Na margo platov:
podstatnejsie ako priemer je asi ten median. Lebo jasne, ze vsetky predavacky (lidl, tesco...) maju rovnake platy ako v hladovych dolinach v tych predajniach... Ale podstatne je, ze je tu asi najvacsia koncentracia "specialistov" a "manazerov" s prisluchajucimi platmi. V shared centrach nezarabaju ludia extremne vela, ale je to taky spravny matros na hypoteky (mladi, slobodni a teda slusne zarabajuci)... Takze vykupia vsetko co sa kde postavi, nakresli alebo da do predaja.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"