Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marek.a
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 02 02, 2007 2:35 pm
Kontaktovať používateľa:

Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa marek.a »

Etrend.sk
Autor:MartinM
21.2.2007, 16:16 -

Asi pred mesiacom som zistil, že (bohužiaľ) patrím do skupiny ľudí, pre ktorých je náš „sociálny štát“ malou prehrou. Po skončení strednej školy som začal pracovať a popri tom aj študovať. Keďže sa snažím, postupne som sa dopracoval k príjmu, ktorý môžeme na Slovensku považovať ako štatistický nadpriemer. Na začiatok to znie dobre, pokiaľ sa do toho nepozriem hlbšie. Naša vláda prišla minulý rok s nápadom bonifikácie hypotekárnych úverov, a (ale) nastavila podmienky, ktoré rozdelili ľudí na "rovných" a "rovnejších". Ako som už písal, snažil som sa, študoval a preto som sa presťahoval do nášho hlavného mesta, kde pracujem za tú nadpriemernú mzdu a pomaly sa prepracujem k verím že úspešnému ukončeniu štúdia. Týmto som sa dostal do skupiny „rovných“. Predstavme si, že by som sa nesnažil, nechodil do školy a zostal doma pracovať za priemernú mzdu. Patril by som do skupiny „rovnejších“.

O pár mesiacov si chcem kúpiť byt. Aj s mojim nadpriemerným príjmom a nadpriemerným platením daní a odvodov nie je zaručené, že si budem môcť dovoliť (z pohľadu banky) splácať hypotéku za jednoizbový byt niekde v okrajových častiach mesta. Tak isto nepatrím do skupiny ľudí, ktorí majú nárok na štátnu bonifikáciu hypotekárnych úverov (ktorá by mi mimochodom znížila splátky takmer o tretinu). Pokiaľ by som však patril do tejto skupiny, tak nad kúpou bytu nemusím ani uvažovať.

A teraz k môjmu druhému imaginárnemu ja, ktoré sa nesnažilo, neštudovalo a zostalo doma. Pracuje priemerne, zarába priemerne, platí priemerné dane. Tiež si chce o pár mesiacov kúpiť rovnaký byt za štvrtinovú cenu, ktorú potrebuje moje reálne ja. Dostane úver, dostane štátnu bonifikáciu, ktorá mu zníži splátku o štvrtinu a môže si dovoliť kúpiť ešte aj druhý byt, ktorý môže prenajímať a tvoriť si celkom pohodlne ďalší príjem. Už prehrávam s mojim imaginárnym ja 0:1.
Ďalšia skvelá „sociálna“ informácia prišla minulý týždeň – spoplatníme naše externé štúdium! Takže študujem mám pred sebou ešte neuzavreté 2 roky školy, chcem si kúpiť byt a čaká ma platenie školného (až do 90 tisíc ročne). Teraz už začínam prehodnocovať kúpu bytu, keďže budem musieť možno dávať 7 tisíc mesačne na školné. Zarábam nadpriemerne, odvádzam nadpriemerné dane a odvody a možno ma čaká aj nadpriemerné platenie školného. Moje druhé imaginárne ja zostalo doma, býva v novom byte a kupuje si druhý, ktorý bude prenajímať a mať z neho príjem. Už prehrávam 0:2. Nezostáva mi nič iné ako snažiť sa zarábať viac. Aby som si mohol kúpiť byt, platiť mesačné splátky hypotekárneho úveru a školného. Budem teda zarábať viac, platiť väčšie dane a väčšie odvody. Tu ma však čaká pravdepodobne ďalšie „sociálne“ prekvapenie. Po všetkom, čo štátu odovzdám v podobe mojej práce, daní a vzdelania sa mi to konečne nakoniec vráti. Ako? V zlom. Nedajbože sa aj s výkonnostnými odmenami dostanem nad hranicu hrubého príjmu, ktorý mi garantuje nejaké to nezdaniteľné minimum a budem musieť zaplatiť vyššie dane! Moje imaginárne ja to však netrápi. Pracuje, býva, prenajíma a je spokojné, nevie o nejakom znižovaní nezdaniteľného minima. Pomaly začínam prehrávať 0:3 a to už je „debakel“! Odhliadnuc od ďalších či už prijatých, alebo chystaných opatrení našej „sociálnej“ vlády, ja už nechcem byť rovný a nechcem byť trestaný za to, že pracujem, študujem a platím vysoké dane a odvody!
Nové fórum o úveroch. Banky, nebankové úvery, exekúcia...
http://www.forumUVER.sk
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Lepsi je byti cely zivot bez dluhu.
Az si po letech clovek na byt vydela s akciemi nebo fondy , muze byti byt uz 3x drazsi , ale nevadi.
Hlavne ze je clovek cely zivot bez dluhu.
Protoze nikdo nevi , jestli nebude jednou nezamestnany nebo rozvedeny nebo neschopny dluh platit.
Kvuli pojisteni splaceni , nebo kvuli vynechani splatek na nejakou dobu , nebo kvuli zmene splatek , nebo splaceni kreditu pomoci jineho kreditu se plati za 20 let nekdy 3x tolik ze byt , nez byl byt hoden a pak je lepsi tedy 20 let vydelavat s akciemi a fondy a pak platit za byt 3x vice nez dnes , ale stale nazadluzeny.
Bez vysokeho zadluzeni je mozno navstivit vsechny krasne mista sveta http://nr1a.com a na vlastni byt vydelavat pomalu beze spechu jen , kdyz nejake penize zbyvaji na akcie a fondy.
Neco jineho jsou podvody , kdyz si lide udelaji vysoke dluhy , pak ty penize spotrebuji a pak se nechaji prohlasit soudem za insolventni a nemusi dluh bance zaplatit.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ahoj marek,
ak som to správne pochopil, Tvoj príspevok je reklamou na Tvoje diskusné fórum, a Tvoje diskusné fórum je reklamou na Tvoju činnosť pre poisťovňu Wustenrot. Osobne by som nedôveroval diskusnému fóru, ktorého zriaďovateľom je osoba závislá od nejakej inštitúcie. Prešiel som si Tvoje príspevky tu a okrem prihrievania vlasnej polievočky som nič iné nepostrehol, ale ani nič iné neočakával. Dúfam, že ak bude na Tvojom fóre nejaký problém, alebo otázka, ktorú sa bude riešiť aj tu, budeš taký veľkodušný a dáš na svoje fórum odkaz na toto fórum, aby si mohli pozrieť aj nezávislejší pohľad na vec. Budeš toho vôbec schopný?

Podľa môho názoru, by si tu nemal zakladať nové témy, ale ak proti tomu nemá nič Filip, ale potom buď pripravený na kritiku, budem pozorne sledovať Tvoje príspevky. Otázky, ktoré tu kladieš by Ti mala zodpovedať Wu. a ak si nevieš urobiť názor sám, potom nechápem, ako môžeš ponúkať jej produkty svojim klientom. Mali by si dávať na Teba pozor. Či už Ťa k tomu vedie nevedomosť, alebo prefíkanosť, oba extrémy sú nebezpečné pre prípadných klientov.

Neviem, prečo si nedal na článok link, robí sa to takto: http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=92941 a takisto neviem, prečo si sa k článku nevyjadril v diskusii. Dúfam, že to nie je iba preto, že si si tam nemohol dať na seba reklamu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bebe s podobným prístupom by som mal zmazať tretinu Ladisových príspevkov a možno aj iných.
Nemám na to kapacitu ani chuť. Čitatelia si urobia nátor sami. O tom sú diskusie.
Mažem len čistý spam - nevyžiadanú reklamu.
Gramatyk
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 04 04, 2007 5:50 pm

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa Gramatyk »

Marek, vsak Tvoje problemy vyriesi trh. Nevzdavaj sa. Vydrz a na stat sa nespoliehaj. Aspon nie pokial si mlady a zdravy.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa Blinky »

Jeden môj známy, úspešný podnikateľ to vyjadril skvele a ja sa s ním stotožňujem:
Radšej skapem, ako by som mal byť závislý na dôchodku od štátu!
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa Ladis »

To je bláhový nápad , nemíti dokoncenou skolu ,
nebo býti dvacátník a uz si porizovat na dluh vlastní byt.
Já si koupim vlastní byt , az mi bude 56 a zaplatim hotově.
Radeji si dolete za 30.000 korun se stanem na Hawaii a Tahiti
a vydelávejte pomalu a nepravidelne s akciemi z DAXu na vlastní byt treba 20 let.
Obrázok
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa Bebe »

Ladis napísal:Já si koupim vlastní byt , az mi bude 56 a zaplatim hotově.
Väčšina tu prítomných si ale nechce kúpiť vlastný byt v dobe, keď im bude 56.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ladis napísal:To je bláhový nápad , nemíti dokoncenou skolu ,
nebo býti dvacátník a uz si porizovat na dluh vlastní byt.
Já si koupim vlastní byt , az mi bude 56 a zaplatim hotově.
Radeji si dolete za 30.000 korun se stanem na Hawaii a Tahiti
a vydelávejte pomalu a nepravidelne s akciemi z DAXu na vlastní byt treba 20 let.
Obrázok
Ladis, neviem ci ti to uz niekto vysvetloval, ale tento tvoj nazor prameni iba z neodvovodneneho strachu viazat sa a brat na seba dlhy (zeby stara skola :) :?: )
Zjednodusene: preco by som mal vyhadzovat peniaze do luftu za nejaky podnajom, kym za tych 20 rokov mi moj uver spolovice splati inflacia a z druhej polovice rast zivotnej urovne a tym padom rast mojich prijmov ? Nehovoriac o cene bytov za 20 rokov.
Normalnych uverov v rozumnej miere s doslednym moneymanagementom sa netreba bat, treba ich skor vitat.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa Ladis »

:shock:
Nikdo neví , kdy bude nezamestnaný a neschpný platit dluh a pak bude jeho byt zabaven a prodán a je známo moc prípadu , ze lidi splácí dlouhá léta vysoké splátky za kredit bance za ten byt , který uz jim byl zabaven.
Mnohde jsou byty dnes tak predrazené , ze mohou za 10 let státi stejne.
Jeden slavnej americkej investor povídal : "Kdyz vase úspory investujete do akcií , dostanete známku 1. Kdyz vsechny vase úspory utratíte , dostanete známku 3. Kdyz si koupite byt na kredit , dostanete známku 6.
Taky treba za 10 let nebo za 20 let , kdyz uz je byt zaplacen , uz chce clovek bydlet nekde jinde.
Je lepsí utrácet polovinu úspor za cesty do USA , Akapulka , Ria , Havaje , Tahiti , Hongkongu a Kapského mesta atd.
a na vlastní byt vydelávat zcela nepravidelne a pomalu a bez tlaku po 10 - 20 let s akciemi.
A pak za 20 let treba koupíme ten byt uz radeji v Barcelone nez v Bratislave.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ladis napísal::shock:
Nikdo neví , kdy bude nezamestnaný a neschpný platit dluh a pak bude jeho byt zabaven a prodán a je známo moc prípadu , ze lidi splácí dlouhá léta vysoké splátky za kredit bance za ten byt , který uz jim byl zabaven.
Mnohde jsou byty dnes tak predrazené , ze mohou za 10 let státi stejne.


vsak preto ten moneymanagement - to zahrna aj tvorbu rezervy a budovanie kapitalu. Ze by mohli stat byty za 10 rokov rovnako ako teraz - uz len kvoli rastu mnoztsva penazi v obehu prakticky nemozne.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovní a rovnejší, alebo ako prehrať so sociálnym štátom 0:3

Príspevok od používateľa Ladis »

:idea:
Móóóóc zajímavé by bylo bydleti
prvních 22 let v Praze nebo Bratislavě ,
pak 22 let v San Francisku nebo New Yorku ,
pak 22 let v Mnichově nebo Frankfurtu
a pak 22 let v Alicante nebo Benidormu.
! Tak nějak podobně si to zařiďte a nebudete litovat !
Já to dělám podobně , jen USA jsem vynechal.
:idea:
Obrázok
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"