Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja to v tých novostavbách vidím inak. Z tých 40% minimálne polovica byty po kolaudácií predá a nebude ich prenajímať. Zároveň to s trhom moc nepohne. Robí sa to už od kedy sa novostavby stavajú.
Normálne nemáš možnosť kúpiť hotový byt od developera. Ten ich všetky predal počas výstavby.
Lenže zároveň nechceš platiť za niečo čo ešte nestojí. Prípadne si nemôžeš dovoliť platiť hypotéku už počas výstavby (aj keď len na časť celej sumy). Dôvodo prečo si ľudia nekupujú byty počas výstavby je veľa.

Tak to využijú "rizikovejší" investori a oni ti radi ten byt čo si ešte pred stavbou rezervovali predajú s nejakým ziskom. Tak sa to robilo aj doteraz a s cenami to nepohlo. A niektorí na to aj doplatili, lebo tá obava z toho že sa stava nedokonči, alebo ani nezačne sa pár krát naplnila.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jonatanus »

tak to potom hej, hento ale potom neni investicia ale "bytovy daytrading"
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Keni »

Dnes vysiel na SME.sk clanok
http://www.sme.sk/c/3661200/Ceny-bytov-sa-zbrzdia.html

diskusia je k nemu tiez zaujimava ...
http://diskusie.sme.sk/viewdiscussion.p ... 947&page=1

Ja si nemyslim, ze ceny nehnutelnosti pojdu dole, ale ak je nejaky priestor tak mozno len na jemne pristatie (napr. rocny rast na urovni okolo 5%).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

mne je jedno či ceny pôjdu hore či dole. Nekupujem celý trh, ale konkrétnu nehnuteľnosť rovnako ako u akcií. Vždy vyberám to čo sa mi v rámci možností zdá najvýhodnejšie, resp. podhodnotené.
mám dostatočný margin of safety.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jonatanus »

peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tak to je dobry prognostik, pletie piate cez deviate
strong.sk
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 6:01 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa strong.sk »

No na tvojom mieste ak mas hotovost tak by som necakal a kupoval!
Tiez mam taky plan ako BLinky dokial mi netreba vlastny byt vyckavam a som v podnajme...vyckavam na vhodnu prilezitost ... pride doba, ked ludia prestanu stihat platit tie hypoteky, inflacia, rast cien potravin, stagnacia platov ...no a potom pricvalam ja s cashom ktory som ziskal postupnim ukladanim a zhodnocovanim investiciami do akcii a ten byt / dom kupim. Ale zatial to je len taky moj maly sen - uvidime ako to vsetko dopadne :?: Len mi tento moj plan pride trochu "neludsky" - ten clovek od ktoreho budem kupovat bude v nudzi a ja ako maximalna svina ten byt od neho kupim a zoberem mu to jedine co ma :|
luko71
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 19 06, 2007 11:20 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa luko71 »

ĎAKUJEM VŠETKÝM za zaujímavé odpovede. :| :| :|
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa huslista »

Stare byty su nieco postavene v 17tom az 19tom storoci. Stale stoja. Mnohe napriek ubohej udrzbe. Moj byt ma takmer pol storocia, vsetko s vynimkou vytahu je nove ci vynovene. Po vymene vytahu, co predpokladam bude behom niekolkych rokov, je cely dom zrely na dalsich 50 rokov. Dom nie je auto ci televizor a jeho miera opotrebovania je pomalsia. Aj po fyzickej aj moralnej stranke.
Ak vsak niekto ma lepsi pocit z noveho bytu a je ochotny zan zaplatit vyssiu cenu, vsetka cest. Mne vsak vyhovuje "stary" byt s malou cenou. Radsej kupim dva ci tri stare za cenu jedneho noveho.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jan »

huslista, ty asi hovoris o tehlovych bytoch z medzivojnoveho obdobia. Tie by mohli vydrzat aj niekolko storoci.
Len co s panelovymi bytmi? Aka je ich zivotnost?
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Pette »

jan napísal:Len co s panelovymi bytmi? Aka je ich zivotnost?
Pri pravidelnej generalnej oprave (zateplenie, stupacky, elektrina, rozvody vykurovania, spolocne priestory...) moze skelet vydrzat stovky rokov.
Generalna oprava - zvacsa sa deje, vychadza cca 10 tisic eur/byt.

Vacsina panelakov bola postavena podla noriem, islo sa seriovo s vyskolenymi stavbarmi s praxou (vynimkou nebolo odovzdavanie noveho domu kazdy mesiac pre danu jednotku pozemnych stavieb).

Precitajte si vyskumy z oblasti Cernobylu, tie panelaky su tam opustene 25 rokov a staticke skusky neukazali ziadne problemy.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

krátky, ale pekný článok o realitnom trhu v Nemecku:
http://reality.etrend.sk/byvanie/tajoms ... domov.html" onclick="window.open(this.href);return false;
proinvest
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 07 03, 2011 11:40 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa proinvest »

Ceny bytov pojdu este poriadne hore, zatial sa snazia realitni makléri tlacit ceny bytov a domov dole aby sa predavali. Ale po tom ako vlada predlozi navrh na DAN z KUPY NEHNUTELNOSTI a velmi rychlo schvali sa budeme vsetci cudovat. Funguje to vsade na svete, dan z predaja zaplati stary majitel bytu a dan z kupy novy. Uz na jar tohto roku sa to pravdepodobne stane, preto si myslime ze sa oplati kupit byt alebo inu nehnutelnost uz teraz.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jan »

Ceny bytov pojdu este poriadne hore, zatial sa snazia realitni makléri tlacit ceny bytov a domov dole aby sa predavali. Ale po tom ako vlada predlozi navrh na DAN z KUPY NEHNUTELNOSTI a velmi rychlo schvali sa budeme vsetci cudovat. Funguje to vsade na svete, dan z predaja zaplati stary majitel bytu a dan z kupy novy. Uz na jar tohto roku sa to pravdepodobne stane, preto si myslime ze sa oplati kupit byt alebo inu nehnutelnost uz teraz.
Cudna logika od zaciatku tvojho prispevku az do konca.
Makleri sa snazia mat co najvyssiu proviziu z predaja a predat co najvyssi pocet nehnutelnosti, v principe by im malo byt jedno kde su ceny nehnutelnosti. Samozrejme najstastnejsi su ked je v nehnutelnostiach bublina, lebo vtedy sa predava velky pocet nehnutelnosti, velmi vela ludi sa o ne zaujima a z vyssej ceny sa da vybrat vyssia provizia.

Este som nezachytil, ze by sa nejaka zmena v daniach pripravovala. Nedal by si nejaky odkaz?

Asi nie si realitny makler, skor si myslim, ze mas na predaj nejaky rozostavany, velmi vyhodny projekt.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

DAN z KUPY NEHNUTELNOSTI a velmi rychlo schvali sa budeme vsetci cudovat.
zatiaľ sa nič také nechystá (myslíš asi daň z prevodu nehnuteľnosti). Ak by sa aj niečo také uzákonilo, tak by to malo vplyv na rast cien len do dátumu od kedy by tá daň začala platiť. Každý by chcel stihnúť kúpiť ešte pred zavedením dane. Efekt zvýšenia ceny by fungoval pár mesiacov a bolo by to o pár percent. Následne na to, už v platností tejto dane, by ceny klesli práve o tento malý rast. To preto, lebo by sa zmenšil objem predaja (ľudia nechcú platiť dane) a veľa ľudí už má nakúpené pred zmenou legislatívy (už nakúpiť nemusia).

Každopádne je to čistá hypotéza, lebo žiadna podobná legislatíva sa zatiaľ nepripravuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"