Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
luko71
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 19 06, 2007 11:20 am

Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa luko71 »

Dokedy ešte porastú ceny starých panelákových bytov?
Podľa mňa sú vysoko nadhodnotené, v budúcnosti ich bude problém predať. Hypotekárne úvery nepomohli mladým, ale iba zvýšili ceny tých starých bytov.
Ps. Je to môj názor.........vyjadrite sa
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Rast cien realita, ich budúca hodnota fikcia

Príspevok od používateľa Bebe »

Luko apropo, načo Ti je vôbec dobrý tento Tvoj názor? To si nenapísal, preto ktovie, či Ti na niečo bude aj odpoveď, pretože čo si Ty myslíš o cenách panelákových bytov je týmto barákom vcelku šuma-fuk. Skúsim teda všeobecne.

Reálnu cenu panelákového bytu vypočítaš jednoducho tak, že zoberieš trhovú cenu nového rozlohou a polohou porovnateľného panelákového bytu, pričom od tejto ceny odpočítaš sumu rekonštrukcie, ktorá by urobila zo starého kvalitatívne porovnateľný byt. Zostávajúcu hodnotu vydelíš životnosťou domu (paneláky obvykle 60-100rokov.) a vynásobíš počtom rokov do konca životnosti domu. Získaš reálnu hodnotu bytu v okamihu výpočtu. Ak sa ceny nových bytov zvýšia, zvýšia sa teda adekvátne aj ceny starých bytov. Ak si kupuješ byt pre seba, vyber si čo najnovší do 35rokov, ak chceš byt na prenajímanie, vyber si starší. Aj starší byt nebude v budúcnosti problém dobre predať, ak bude mať nejakú výhodu. Dobrú polohu, nízke náklady na prevádzku, účelne riešené miestnosti, garáž k bytu, alebo niečo iné, čo nový kupec ocení.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Porastú dovtedy do kým budú dostupné hypotéky (relatívne nízke úrokové sadzby) a do kým bude sa novostavby nebudú predávať už ako hotové byty. Zatiaľ je dopyt po novostavbách tak vysoký, že pri kolaudácii je voľných už len pár bytov.
Gramatyk
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 04 04, 2007 5:50 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Gramatyk »

Vo vyzretych realitnych trehoch je rozdiel medzi starymi a novymi realitami asi 15-20%. To vsak iba v momente dokoncenia/predaja noveho domu. Po 5 rokoch nie je rozdiel medzi 5 a 10 rocnym bytom. Vynimkou su predsudky ohladne urcitych typov domov ci bytov, ale tie su zriedkave.
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Keni »

no neviem dokedy porastu, ale myslim si ze pojdu na uroven cca 150k euro za 2izbak a viac, priemerny byt. No to uz asi nie je daleko. Ak zoberieme ze uz aj tak velke mnozstvo vlastnia ludia zo zahranicia, v maji 2009 konci 5-rocne "ochranne" obdobie.

Ja si myslim, ze tie ceny dole nepojdu, pripadne len lahko pristanu aby mohli zase vzlietnut.

Co sa tyka vypoctu, ja mam iny priklad. Je to sice jednoduchy, ale da sa v tomto pohybovat. Ak zoberies rocny prenajom a vynasobis to 25. (4 % z ceny nehnutelnosti je zvycajne prenajom).
Ak mas jednoizbak za 10k mesacne, v cistom 8k tak sa cena moze pohybovat na urovni 2,3 mil. samozrejme ber to ako velmi rychly a jednoduchy vypocet, je vela faktorov ktore ovplyvnuju cenu :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

To veľké množstvo ľudí zo zahraničia je taka fikcia. Hovorí sa o tom, ale nikde nie sú presné čísla. Koľko percent v akom regióne a segmente. Trebars spomínané 3 veže boli ponúkané angličanom na kúpu a predaj po kolaudácii a nie na prenájom. Klasická taktika v novostavbách. Predaj po bytov kolaudácii nijako nepohne s cenami. Robilo sa to doteraz a je to len také "zaúverovanie" developera.
Druhá vec čo kupovali boli zámky a kaštiele. Ďalej najlepšie bytu a komerčné priestory v centrách miest. Výpredaj týchto vecí zahraničnými investormi by tiež nepohol sídliskovými bytmi.
Ten krach raz príde, ale kto vie kedy.
Ďalšia vec je, že tu si nevyberám fond, alebo trh. Vyberám si konkrétnu nehnuteľnosť a tá môže byť (rovnako ako konkrétna akcia) ďaleko pod priemerom (podhodnotená).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

všeobecný článok o realitách:
http://ksenzsigh.blog.sme.sk/c/122220/D ... bytov.html

nič moc, ale aspoň niečo.

a ešte jeden troščo ťahá len jedným smerom:
http://norbertoravec.blog.sme.sk/c/1224 ... akcia.html

tých príčin je podľa mňa oveľa viac ako sa píše v oboch článkoch. Vôbec by som nedával výrazne väčšiu váhu Írom a dedičom.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Blinky »

Teraz ma napadla taká obludná vec. Že keď bude tá korecia, alebo recesia, tak ten byt, ktorý kúpite po exekúcii, alebo aj priamo od toho úbožiaka čo nestíha hypotéku, mu môžte potom lacno prenajať :twisted:
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Andrej »

Blinky napísal:Teraz ma napadla taká obludná vec. Že keď bude tá korecia, alebo recesia, tak ten byt, ktorý kúpite po exekúcii, alebo aj priamo od toho úbožiaka čo nestíha hypotéku, mu môžte potom lacno prenajať :twisted:
Toto by nefungovalo, lebo ak on nevladze platit svoj uver, tak ako by vladal platit tvoj najom, ktorym by si financoval ten isty uver? Iba ze by si mu to prenajal za menej ako su splatky uveru, v ramci dobrocinnosti. To by bolo nahodou celkom pekne od teba, ziadna obludnost :wink:
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Keni »

ja si nemyslim, ze sa to nejako zvrtne zahranicnymi investormi, pretoze cena nehnutelnosti je v BA uz aj tak vysoka, a ti zo zahranicia, ktori tu chceli investovat do nehnutelnosti tak uz davno urobili a stale investuju. No, ale este stale daju najst atraktivne ponuky
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Blinky »

1. povedzme že niekto kúpi 1 izbový byt za 2 milióny.
mesačná splátka cca 12 litrov
2. povedzme, že pol melóna už splatil.
3. povedzme, že mu to finančne nevychádza a musí byt predať
4. ja mám 450k k disponibilných.
5. zoberem hypo 1,5 m a roztiahnem to ako sa dá povedzme 8K mesačne
6. kúpim byt ! A teraz predpokladáme že jeho trhová cena je 2m ceteris paribus za 1,5m kap. výnos 0,5m jo?
7. hypo 8K + najomne, energie atd. 4K + 1000sk zisk je 13K
8. jeho réžia 16K,no a tak mu to môžem prenajať o 3K lacnejšie aj zo ziskom jo?

Tak toto je taký úplne jednoduchý teoretický príklad s mnohými otáznikm. Ale zhruba takto nejak by to fungovalo ak by sa ceny nemenili. Inak je to zložitejšie.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

dlžníci sa dostanú do problémov vo väčšej miere pri raste úrokov. To ale aj ceny nehnuteľností pohne smerom dole.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Blinky »

No veď v tom prípade môžem nehať toho dlžníka, aby mu exekútor zhabal byt a môžem ho vydražiť za nízku cenu. Lebo, keď pôjdu ceny dole bude veľa takých bytov :lol: A zase sme pritom na toto potrebuješ niekoľko stotisíc a vyžerú to tí, ktorí budú mať kapitál :lol:
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Bobikpp »

filip glasa napísal:dlžníci sa dostanú do problémov vo väčšej miere pri raste úrokov. To ale aj ceny nehnuteľností pohne smerom dole.
Tiez mam taky plan ako BLinky dokial mi netreba vlastny byt vyckavam a som v podnajme...vyckavam na vhodnu prilezitost ... pride doba, ked ludia prestanu stihat platit tie hypoteky, inflacia, rast cien potravin, stagnacia platov ...no a potom pricvalam ja s cashom ktory som ziskal postupnim ukladanim a zhodnocovanim investiciami do akcii a ten byt / dom kupim. Ale zatial to je len taky moj maly sen - uvidime ako to vsetko dopadne :?: Len mi tento moj plan pride trochu "neludsky" - ten clovek od ktoreho budem kupovat bude v nudzi a ja ako maximalna svina ten byt od neho kupim a zoberem mu to jedine co ma :|
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Bebe »

Bobikpp napísal:Len mi tento moj plan pride trochu "neludsky" - ten clovek od ktoreho budem kupovat bude v nudzi a ja ako maximalna svina ten byt od neho kupim a zoberem mu to jedine co ma :|
Keby nebol predpoklad, že byt sa predá, nikdy by tento človek nemohol získať hypotéku a ani na chvíľu bývať v luxuse, ktorý si nemôže dovoliť. Každý kto si berie hypotéku, by mal mať záložný plán, čo ak.. Ty vlastne pomáhaš trhu aby fungoval a to je skôr dobré, ako zlé. Tým, že niekto za svoje chyby zaplatí, je iba dobre, pretože iba tak má šancu sa poučiť. Ak máš aj naďalej morálny problém, môžeš za zarobené peniaze, ktoré si získal takýmto spôsobom zahájiť výstavbu nízkoštandardných bytov a tie takto prenajímať takýmto ľuďom v núdzi. Ale sú aj iné spôsoby, stačí trochu popremýšľať. Ak máš ale z niečoho, čo sa týka peňazí výčitky, nikdy do toho nechoď, pretože sa Ti to vypomstí a ty urobíš nejaký chybný krok a prídeš o takto zarobené peniaze. Podvedomie si pracuje bez našeho dovolenia.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Môžeš kúpiť ten byt skôr ako dotyčný dostane druhú upomienku a pôjde do dražby, čím sato celeé predraží. Normálne uvažujúci ľudia vedia dlho dopredu, že už na to nembudú mať. Ak to kúpiš od nich za rozumnú cenu ešte pred tým než to začne riešiť banka, tak na tom budú lepšie.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Andrej »

Blinky napísal:1. povedzme že niekto kúpi 1 izbový byt za 2 milióny.
mesačná splátka cca 12 litrov
2. povedzme, že pol melóna už splatil.
3. povedzme, že mu to finančne nevychádza a musí byt predať
4. ja mám 450k k disponibilných.
5. zoberem hypo 1,5 m a roztiahnem to ako sa dá povedzme 8K mesačne
6. kúpim byt ! A teraz predpokladáme že jeho trhová cena je 2m ceteris paribus za 1,5m kap. výnos 0,5m jo?
7. hypo 8K + najomne, energie atd. 4K + 1000sk zisk je 13K
8. jeho réžia 16K,no a tak mu to môžem prenajať o 3K lacnejšie aj zo ziskom jo?
OK, v tomto konkretnom priklade si zainvestoval 450k a ziskavas za to 1000 mesacne. Vynos takejto investicie je 2,6 % p.a. Ale o zisku mozes hovorit az ked sa ti zaplati tych 450k, co bude za 450 mesiacov :)
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Blinky »

No ano, ale to bol taký idealny príklad, že som mal 500K kapitálový výnos :D
Takže tým sa pomer mení.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Blinky »

Ešte jedna vec neviem či u nás funguje taká vec, že ak mi banka zhabe nehnutelnosť, tak mi výrazne klesne bonita? A je pravdepodobné, že budem mať veľký problém dostať novú?
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak si na to splácanie musíš dať pozor a riešiť to skôr ako ti pošle banka upomienky.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Andrej »

Blinky napísal:Ešte jedna vec neviem či u nás funguje taká vec, že ak mi banka zhabe nehnutelnosť, tak mi výrazne klesne bonita? A je pravdepodobné, že budem mať veľký problém dostať novú?
Ak ti banka zhabe nehnutelnost, tak to znamena ze si neplatil splatky. A teda si uz zapisany v centralnom uverovom registri ako neplatic, a nijaka banka ti uz neda ani korunu, pokial v tom registri budes zapisany. Zaznamy sa tam po case mazu, ale to je az za niekolko rokov, netusim kolko (5? 10? niekde v zakone o bankach by to mohlo byt).
marekpol
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 22 07, 2007 6:42 pm
Bydlisko: PD, BA

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa marekpol »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

konečne nejaký rozumný prehľad o realitách a Slovensku. Doteraz som nečítal jediný článok čo by ma ako tak uspokojil:
http://reality.etrend.sk/120478/realitn ... novej-vlne

v realitných magazínoch, ltoré majú snáď už všetky denníky sa nájde nozaj kopec drístov a okrem realiťíkov tam píšu redaktori, ktorí asi ešte nikdy nebolii ani na obhliadke bytu.
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Keni »

Tiez mam taky plan ako BLinky dokial mi netreba vlastny byt vyckavam a som v podnajme...vyckavam na vhodnu prilezitost ... pride doba, ked ludia prestanu stihat platit tie hypoteky, inflacia, rast cien potravin, stagnacia platov ...no a potom pricvalam ja s cashom ktory som ziskal postupnim ukladanim a zhodnocovanim investiciami do akcii a ten byt / dom kupim. Ale zatial to je len taky moj maly sen - uvidime ako to vsetko dopadne :?: Len mi tento moj plan pride trochu "neludsky" - ten clovek od ktoreho budem kupovat bude v nudzi a ja ako maximalna svina ten byt od neho kupim a zoberem mu to jedine co ma :|
... podla mna toto nie je investicia, ale kupa bytu
1. povedzme že niekto kúpi 1 izbový byt za 2 milióny. mesačná splátka cca 12 litrov
2. povedzme, že pol melóna už splatil.
3. povedzme, že mu to finančne nevychádza a musí byt predať
4. ja mám 450k k disponibilných.
5. zoberem hypo 1,5 m a roztiahnem to ako sa dá povedzme 8K mesačne
6. kúpim byt ! A teraz predpokladáme že jeho trhová cena je 2m ceteris paribus za 1,5m kap. výnos 0,5m jo?
7. hypo 8K + najomne, energie atd. 4K + 1000sk zisk je 13K
8. jeho réžia 16K,no a tak mu to môžem prenajať o 3K lacnejšie aj zo ziskom jo?
bod 4, ak mas 450k volnych prostriedkov, preco beries uver 1,5m? Asi ten predavajuci nie je este dostatocne "motivovany" predat, ze kupujes byt v jeho trhovej hodnote. Ak je predavajuci dostatocne motivovany ("v nudzi") byt by mal ist za 1,5m az 1,6m - viac urcite nie. Ty investujes a nie zachranujes
bod 5. Ak je zoberiem hypo 1,1k a roztiahnem ako sa da ... cca 20 rokov, aka 7k/mesiac
bod 6. - kupim byt za 1,5k - resp. splatim jeho hypoteku a predavajuci ma po starostiach.
byt je mozne niekomu predat za 2 mil, resp. ho prenajat, pokial sa najde kupujuci.

cash flow:
prijmy: najom 10k + 4k energie
vydavky: 7k hypoteka, 4k enerigie
zisk: 3k/mesiac (z tych 450k to je nieco okolo 8%)

zaver: mam byt v hodnote 2mil (1,1 mil hypoteku v banke, 3k/mesiac).


Ta lepsia moznost je mat kontakty a tzv. joint venture, kde je spolocny kapital a banka sa da z tohto uplne vynechat. Byt predame za 2m a peniaze sa daju otocit znovu. Dajme tomu ze cely proces trval pol roka (1 mesiac kupa, 5 mesiacov predaj, ziadny najom) bolo potrebnych 1,5mil a dostal si 2 mil. 500k/za 6 mesiacov. Mne to vychadza na takmer 30% :) Ak by sme chceli byt stedri, tak predavajucemu dame este 100k, nech nevyjde uplne naprazdno a nam zostane este dalsich 400k. Neviem ako je to s danami, ale urcite aj stat chce nieco :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

keď to hneď predáš, tak máš problém s alternatívnou investíciou. Či vôbec podobnú nájdeš. Čiže 30% p.a. by to bolo ak by sa ti podarilo vždy po ukončení nájsť novúvhodnú. Ďalejtreba zobrať do úvahy aj cenu práce a času. V prípade prenájmu raz urobíš a potom kľud a v tom druhom máš roboty stále dosť.
Tkže podľa mňa to nie je vždx také jednoznačné - vyšší výnos idem do toho.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Keni napísal: ... podla mna toto nie je investicia, ale kupa bytu
Investicia to je, ak kupis ten za vyhodnych podmienok. ten predavajuci je pod tlakom, banka na krku, nesplatena hypoteka....takze relativne dobra poda na vyjednavanie o cene...No a potom ked sa ti to podari vyhodne kupit, tak predas...samozrejme zalezi na tvojej situacii - ci ten byt kupujes ako investiciu alebo ako miesto na byvanie


Ta lepsia moznost je mat kontakty a tzv. joint venture, kde je spolocny kapital a banka sa da z tohto uplne vynechat.
Ja myslim, ze tu na fore sa najde dost rozumnych ludi ktory by do takehoto niecoho isli (Myslim, ze mozno aj Filip by sa dal presvedcit - i ked tvrdi, ze tych 30% mu za to nestoji)- podla mna keby sme sa dali dokopy, tak mame celkom peknu JV - a dalo by sa s tym pracovat - ako sa to nazyva? Kolektivne investovanie? :idea: :wink:

Len jediny problem ludi tu na fore vidim, ze vsetci (vratane mna) maju cash "ulozeny" v akciach, kde vsetci dufame, ze nam to vynesie viac nez nejakych 5-10%
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

určite nemajú všetci všetko len v akciách - lepšie čítaj. Ja osobne nejdem momentálne do ničoho :-)

ja netvrdím, že 30% p.a. mi za to nestojí. Chcel som len povedať, že treba zvažovať aj prácu, námahu a to, či po predaji mám šancu nájsť ďalšiu dopbrú alternatívu.

Pri nehnuteľnostiach sa vždy ukáže problém s objemom peňazí. Natrafíš na dobrú vec, ale nemáš dostupnú hotovosť. V akciách by si si kúpil aspoň pár kusov a neskôr dokúpil. Tu tie možnosti nie sú. Kúpiš raz, alebo čakáš ďalej.

Neviem ako si vôbec predstavujete takú join venture s.r.o.čku a rozhodovanie v rámci nej. Čo kúpiť ako s majetkom naložiť, kedy predať, ako rozdeliť výnos (nie len pomer zastúpených peňazí, ale aj oceniť venovaný čas, prípadne znalosti, kontakty atď.)
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Keni »

ja osobne tiez nic nemam v akciach, ale prave kupujem byt, cize najblizsi rok/dva z toho nic nebude.

Co sa tyka tej prace a casu, v tom mas pravdu. Dost vela casu zaberie najdenie motivovaneho predavajuceho (myslim ze to moze byt aj 1:100) a samozrejme uzatovrenie dohody. I pri uzatvarani sa da navrhnut niekolko variantov, zalezi ako sme na tom so zdrojmi

Dalej si myslim, ze "zisk" aj pri nehnutelnostiach ako aj pri akciach sa tvori pri kupe a nie pri cakani co sa stane v buducnosti.

Len som podotkol, ze kupa toho bytu za 2mil by bola spekulacia a nie investicia. Investicia by bola ak to kupis sa 1,5-6 mil.


.. a este nieco, pri nehnutelnostiach pocitat s vynosom nizsim ako 10 % sa asi ani za ten cas, namahu a riziko asi ani neoplati
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jonatanus »

no ak sa tu niekdo vie dostat ku nejakym "tutovkam" typu fico-vinica :lol: , hned sa hlasim aj s "jonatanus capital partners" :wink:
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa radvan »

jonatanus napísal:no ak sa tu niekdo vie dostat ku nejakym "tutovkam" typu fico-vinica :lol: , hned sa hlasim aj s "jonatanus capital partners" :wink:
myslim, ze by sa hned naslo viac ludi ochotnych :) ... ale bojim sa ze na to musis byt vyssie trosku a ludia co o niecom podobnom vedia nie su na forach ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:myslim, ze by sa hned naslo viac ludi ochotnych :) ... ale bojim sa ze na to musis byt vyssie trosku a ludia co o niecom podobnom vedia nie su na forach ...
jasne.. ale zas nemusis byt realitny genius ani premier, obcas mozno staci ze byvas niekde v hornom vyplachu a chodis do krcmy zo starostom.. prave v takychto vseliakych dierach by mohli existovat prilezistosti, skorej jak nieco uzasne najst v bratislave..
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Vedel by som o jednom cloveku, co bude mat teraz volne peniaze - Pan Frantisek Prochazka ....urcite ma teraz spustu starosti, co s peniazmi :wink:
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Keni »

... cisto len teoreticky ... na svete je este vela prilezitosti typu "Slovensko, BA" ... :)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Keni napísal:... cisto len teoreticky ... na svete je este vela prilezitosti typu "Slovensko, BA" ... :)
ale v bratislave je asi najefektivnejsi trh, ludia tu maju najviac penazi a zvysok slovenska ich vobec nezajima

oproti tomu "uspesni podnikatelia" napr. z trebica:
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/11 ... 21:35.html
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa Keni »

ja som skor myslel ine krajiny ako ine mesta v SR ....
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa filip glasa »

zaujímavý rozhovor oproti všetkým tým PR článkom a rozhovormi s developermi
http://reality.etrend.sk/117336/realitn ... eme-len-my

vyberám pár postrehov o tom čo si Lindberghová myslí:

- v jégeho aleji je 15% zahraničných zákazníkov. Nie je to tak v každom projekte, ale nezdá sa mi nejak extra veľa.
- 40% chce byt skôr investične (čo pri novostavbách môže znamenať predaj po kolaudácií). ale kde prišli práve na 40%?
- v Španielsku by mali znížiť úrokové sadzby (ak by neboli v EMU) aby zastavili prepad cien nhnuteľností. Aj toto má byť úlohou centrálnej banky?
- na euro máme podľa Lindbergh ešte čas
- po prijatí eura príde vyššia inflácia čo bude tlačiť na ceny. Nič nové, ale jednak si ľudia zvyšovanie cien vysvetľujú snahou obchodníkov vyrovnať ceny s krjinami EMU (čo je dosť nezmyselné) a za druhé niekto očakáva aj pokles cien nehnuteľností, keď ľudia zstia, že euro nič zvláštne čo očakávali neprinieslo.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: komerčné nehnuteľnosti

Príspevok od používateľa jonatanus »

Pán Hudek je normálny regulárne podnikajúci a seriózny človek, ktorý má veľké skúsenosti a na ktorého sa môžete v každej situácii spoľahnúť. Je výhodné mať takého spoločného partnera, ktorý sa vie pohybovať v lokálnych podmienkach, má isté zázemie. Pre nás ako finančného investora je takýto silný partner obrovskou výhodou. Osobne nemám s ním žiadnu negatívnu skúsenosť, práve naopak. Boli by sme veľmi radi, keby sme s pánom Hudekom mohli spolupracovať na nových realitných projektoch aj v budúcnosti.
Lexa: Haló, servus Ľudovít.
Hudek: Servus Ivanko.
Lexa: Ku..., do pi.., tak som to nechal a som tu... som tu našiel nejaký odkaz.
Hudek: No tak chvalabohu, už to došlo.
Lexa: A čo došlo?
Hudek: No, od tých susedov, z toho menšieho mestečka, tri strany.
Lexa: A dávaš to tomu vyšetrovateľovi?
Hudek: No však ten, toho kopneme do gúľ.
Lexa: Tak zajtra ho kopneš do gúľ.
Hudek: No.
Lexa: Ty, keď ho kopneš do gúľ, tak ti dám pusu na čelo.
Hudek: Však dvakrát spravil to isté.
Lexa: A toho krajského, toho odjebeš tiež? Vieš, toho na Š.
Hudek: Toho posúdia, som im naznačoval, že ako toto, no...
Lexa: Jasné.
Hudek: Takže ja si myslím, že sa to dobre vyvíja.
:x
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: komerčné nehnuteľnosti

Príspevok od používateľa filip glasa »

No hej, hlavne že tam trepala niečo o škandinávskej čestnosti a tak podobne.
Tu sa do toho bez problému zapojí.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: komerčné nehnuteľnosti

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:No hej, hlavne že tam trepala niečo o škandinávskej čestnosti a tak podobne.
Tu sa do toho bez problému zapojí.
keby len zapoji, ale este napise basnicku jaky je to super cestny, slusny a seriozny clovek, to sa az nozik vo vacku otvara.. ze z takychto.... "ludi ako pan hudek"... sa stanu velevazeny podnikatelia... kdo by co dal v 94-98 aby takyto..."ludia ako pan hudek"... skoncili v base.. dneska to uz nikoho netrapy, zasmejeme sa s panom meciarom a vsetko je fajn..

pani je inac dost vtipna aj s tym svedskym podnikatelskym prostredim, tam platit dane musi byt skutocne zazitok.. aj ked pravdu ma vtom ze zapad nerovna sa automaticky "biznis kultúra a etika na vysokej úrovni".. to sa vzdy smejem ked si tu niekdo stazuje ze na slovensku sa neplatia faktury, jak keby to bol slovensky vynalez...

ps. pozeram ze sa mi od tej zlosti "ludia ako pan hudek" az zahmlilo pred ocami a netrafil som sa do temy, to malo byt podtym clankom v "Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia".. nesom si isty ci sa to tam da presunut (mozno v tomto novom phpbb, v starom myslim ze nie). pardon
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Rast cien starých bytov realita, alebo fikcia

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:- 40% chce byt skôr investične (čo pri novostavbách môže znamenať predaj po kolaudácií). ale kde prišli práve na 40%?
myslis toto?
Približne 43% našich klientov si kupuje byt ako investíciu, ale väčšina plánuje v byte naozaj bývať.
zajimave by bolo zistit nejaky historicky pomer kolko % bytov sa kupuje ako investicie/spekulacie a jak ceny nasledne stupaju/klesaju.. samo-osebe to cislo vela nepovie, aj ked by som si tipol ze je to skorej vela a az si to tych 43% rozmysli, s cenami by to zamavat mohlo.. aj ked to sa nestane z minuty na minutu... ale kam chcu te ceny este tahat.. co si budu brat ludia hypoteky na 50 rokov koli bytu v petrzalke?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"