Mimoriadna splatka hypoteky

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa mozok »

Zdravim vas,
mam otazky, ktore sa tykaju mojho HU. Pokusim sa situaciu co najpresnejsie opisat, aby ste mi vedeli co najlepsie pomoct.

V marci 2011 som bral HU pre mladych na sumu 50 000 € s viazanostou na 30 rokov s 2-rocnou fixaciou.
Mam moznost urobit mimoriadny vklad, co mi banka chvalila. Suma na mimoriadny vklad: 30 000 €.

Ot.1: Oplati sa mi mimoriadny vklad urobit, alebo sa peniaze daju investovat aj lepsie?

Mimoriadny vklad sa da urobit dvomi cestami: a) znizenie viazanosti (na cca 8-9 rokov po prepocte bankou); b) znizenie mesacnych splatok.

Ot.2: Ktorou cestou sa vybrat, ak predpokladam, ze hypoteku po dalsich 3 rokoch (s troj-rocnou fixaciou 2,59 perc.) chcem uplne vyplatit?

Dakujem za odpovede.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja by som si znizil viazanost
aky tam mas urok ?
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa mozok »

Myslim, ze 2.59 po odpocitani statneho prispevku.
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa mozok »

Neviem si to vypocitat, ze ci za tie tri roky viac zaplatim banke na urokoch v pripade skratenej hypoteky alebo v pripade znizenych splatok.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jednoznacne zaplatis menej pri znizeni viazanosti. Hodil som to do kalkulacky a teraz po mimoriadnej splatke budes este dlhovat cca 17 740 Eur. Ak sa ti znizi splatka a viazanost ostane 30 rokov, tak po dalsich troch rokoch budes dlhovat este cca 16 400 Eur. Pri znizeni viazanosti a zachovani splatok budes dlhovat banke po troch rokoch iba cca 12 000 Eur. Uz si staci len vypocitat sumu splatok v jednom a druhom pripade a zistis, ze znizenie viazanosti je lepsia volba.

Je to aj logicke, lebo ked splacas viac, tak ti rychlejsie klesa istina a urok sa ti pocita zo stale mensej ciastky.
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa mozok »

Dakujem, presne toto som potreboval vediet.
DObre ze som nemenil ziadost, takto preplatim menej.

Vdaka este raz za usetrenie mojich penazi :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie je za co :)
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa lukas-svk »

ja som dospel k trosku inym cislam.

Imho hypoteka s urokom 2,59% != HUM 2,59% ( 5,59 - 3 percenta prispevku pre mladych ). Uz tu niekto v inom vlakne postoval aj blogy na tu temu.

Mne to vyslo +- rovnako resp jemne v prospech varianty znizenia casu viazanosti ( avsak rozdiel bol nejaky maly nieco okolo 180e ) avsak banky chcu vacsinou za skratenie casu poplatky ( napr 100e ) za zmenu zmluvnej dokumentacie. Navyse nikdy tie peniaze ktore sa zavazuje davat banke moze vyuzit inak. Zo zakona ma pri HUM moznost mimoriadnej splatky takze sa to moc neoplati.

Radsej treba robit mimoriadne splatky, tie su bez poplatku :)
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Re: Mimoriadna splatka hypoteky

Príspevok od používateľa mozok »

Co presne myslis tou mimoriadnou splatkou? Pretoze ja som o termin pri ukonceni doby fixacie nestastnou nahodou prisiel, kedy mi nebol doruceny informacny list a ja som nevedel, ze to treba ohlasovat mesiac dopredu. Ale mal som moznost nejakeho specialneho vkladu raz za 5 rokov. Takze ziadny poplatok som neplatil, len strata jedneho terminu, ktory by som uz teraz mohol znovu vyuzit na vyplatenie dalsej casti. :(
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"