urokova sadzba hypoteky pre mladych

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jolaus2
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 01 06, 2013 12:15 pm

urokova sadzba hypoteky pre mladych

Príspevok od používateľa jolaus2 »

Poprosil by som dobre duse aby mi trosku ozrejmili vysku skutocnej urokovej sadzby mojho hypotekarneho uveru pre mladych. Pri viazanosti urokovej sadzby na 5 rokov mi nedavno poskytla banka hypoteku pre mladych so zakladnym urokom 4,5 % p.a., po odratani prispevku pre mladych mam v zmluve urceny vysledny urok hypoteky vo vyske 1,5 %, teda banka a stat by mali znasat 3 %. V cislach som nikdy nebol dobry, ale z poslednych troch vypisov z uctu mi vychadza, ze platim skutocny urok vo vyske takmer 3 % a stat spolu s bankou mi prispievaju iba nieco vyse 1.5 %. Pre ilustraciu napisem informacie z poslednych 3 splatkok mojho uveru. 2/2013: zaciatocny stav 18545,1€, konecny stav 18430,83€, celkový úrok 69,54€, banka mi vratila na ucet statny prispevok vo vyske 17,39 + 9,11= 26.5€. 3/2013 zaciatocny stav 18430,83€, konecny stav 18316,14€, celkový úrok 69,12€, banka mi vratila na ucet statny prispevok vo vyske 17,39 + 9,11= 26.5€. 4/2013 zaciatocny stav 18314,14€, konecny stav 18201,01€, celkový úrok 68,68€, banka mi vratila na ucet statny prispevok vo vyske 17,39 + 9,11= 26.5€. Z vyssie uvedenych splatok my vyplyva, ze celkovy urok v mesiaci 2/2013 je vo vyske 100*(69,54*12)/18545,1=4.5% p.a., kde cast uroku ktoru platim ja je vo vyske 100*((69.54-26.5)*12)/18545,1= 2.78% a cast uroku pokryteho statnym prispevkom pre mladych je 100*26,5*12*18545,1 = 1.72 % p.a. V ostatnych mesiacoch je to obdobne, kde ja platim urok cca 2.78 % a banka so statom v podobe statneho prispevku mi vracaju ciastku na urovni 1.72 %. Za zmienku stoji, ze prispevok pre mladych sa mi kazdy mesiac vracia v rovnakej vyske 26,5€, nemeni sa, co sa mi tiez nezda, kym celkovy urok sa meni resp. sa znizuje so splacanim uveru. Chcem uviest, ze v zmluve o poskytnuti hypotekarneho uveru mam vyslednu urokovu sadzbu 1,5 % p.a. podmienenu splnenim 4 podmienok (povinny zostatok na beznom ucte, platba trvalym prikayom, inkaso, ...), ktore plnim a preto by som mal mat narok na tych 1,5 % p.a. Poprosim vas nazor ci je dovod na reklamaciu, ci som iba nepochopil vyznam urokovej sadzby ci prispevku pre mladych. Dakujem.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: urokova sadzba hypoteky pre mladych

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

Žiaľbohu, s reklamáciou nepochodíš, banka nerobí nič zle a pravdepodobne by ti ani pracovníci nerozumeli, keďže len málokto úplne chápe hypo pre mladých...reklamovať akurát tak v parlamente...

Priznám sa, že sa mi nechce dívať na tvoje čísla, v skratke ale ide o to že tvoja hypotéka sa správa úplne tak akoby mala úrok 4,5 %, a banka pri ŠPM len dorovnáva rozdiel v splátke medzi teoretickou hypo s 1,5 %, ale pomer istina/úrok sa v splátke správa akoby mala hypo 4,5 %, takisto dlžná suma napríklad po piatich rokoch bude oveľa vyššia než si myslíš, jednoducho taká, akoby si mal hypo s 4,5%

Keď som ja preátaval napríklad svoju hypo, tak síce mám akože 3,99- 3= 0,99 %, ale teoretický reálny úrok sa pohyboval tuším niekde okolo 1,8 %, takže štát neposkytuje až také zvýhodnenie ako si ľudia myslia...
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: urokova sadzba hypoteky pre mladych

Príspevok od používateľa calculator »

závisí aj od banky....ak je hypotéka pre mladých v tatrabanke, tak skutočne je znížená o 3% a aj sa všetko vypočítava z úroku nižšieho o 3%. Banka Ti nič spätne nevracia, jednoducho je úrok nižší.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: urokova sadzba hypoteky pre mladych

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

áno, Tatra nefunguje systémom vracania, ale myslím že pomer úrok/istina sa tam tiež nespráva tak ako by sa mal, hoci ruku do ohňa za to nedám
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: urokova sadzba hypoteky pre mladych

Príspevok od používateľa calculator »

Po skúsenosti musím povedať, že v TB sa naozaj správa pomer úrok/istiny tak, že je znížený. Jednoducho keď máte 4% úrok, a po zvýhodnení je to 1%, tak si stačí dať do kalkulačky požičanú sumu a 1% úrok a také budete mať aj splátky s pomerom úrok/istina. Aspoň tak to bolo do konca minulého roka.
aleezysam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 07 11, 2013 7:18 am

Re: urokova sadzba hypoteky pre mladych

Príspevok od používateľa aleezysam »

vzdialene tomu co platis za najom, takze velku usporu tam nemas. Teda, ak pre teba nie je alternativa prenajimat si dalsich 10 rokov niekde jednu izbu. Nevidim dovod preco by mali byt nehnutelnosti za 10 rokov lacnejsie ako dnes. Aspon nominalne.
http://www.mun.ca" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.sco.gov.pk" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.actualtests.com/exam-642-832.htm
https://www.facebook.com/IBM" onclick="window.open(this.href);return false;
https://en.wikipedia.org/wiki/Association_for_Information_and_Image_Management
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: urokova sadzba hypoteky pre mladych

Príspevok od používateľa marco »

zaujimavym faktorom bude demografia, kde su uz odhady docela dobre - to sa neprejavi za 10 rokov, ale mozno za 20/30 - teda najcastejsia dlzka hypo uverov (a tento faktor je mozne zohladnit uz dnes). jednoducho podiel aktivnej zlozky obyvatelstva (ludia ktori kupuju najcastejsie nehnutelnosti) sa bude znizovat. ponuka bytov vzrastie.

bolo by ale velmi kratkozrake zohladnit len tento jeden faktor. 10 rokov je dlha doba. nehnutelnosti vo velkych mestach, kde je praca (teda kde ludia za pracou aj dochadzaju)a v dobrej lokalite si tu hodnotu pravdepodobne udrzia.

inak hypo pre mladych je dobra vec - ak clovek splna podmienky, takto vyhodne si uz zrejme tak skoro nepozicia.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"