kúpa bytu

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PeterC
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Ut 30 04, 2013 2:37 pm
Has thanked: 1 time

kúpa bytu

Príspevok od používateľa PeterC »

Všetkých srdečne pozdravujem,
ak by táto téma mohla byť považovaná za spam tak sa vopred ospravedlňujem.
Chcem Vás poprosiť o radu prípadne názor pri kúpe bytu, presnejšie pri financovaní tejto kúpy.
Mám 27 r. a chcel by som kúpiť byt v LV. Na čo si mám dať pozor pri vybavovaní hypotéky prípadne úveru na bývanie, keďže som sa tu dočítal že hypo v zmysle legislatívy banky poskytujú zriedka, alebo menej často.
Čo by som mal od banky požadovať, aké sú priemerné úrokové sadzby. Čo si myslíte o situácií na realitnom trhu? Je lepšie čakať? Budú ceny nehnuteľností ešte klesať? Budú klesať úrokové sadzby na takýchto úveroch? Je na trhu nejaká banka ktorá ponúka naozaj zaujímavé možnosti financovania? Je možnosť využiť financovanie s podporou štátu? t.j. napr. hypo pre mladých? atď.
Mnoho otázok nebudem tu všetko naraz vypisovať. Nechcem sa radiť s finančným agentom, ktorý ponúka len také produkty, z ktorých má najvyššiu províziu, ale chcel by som nejaký objektívny a nezaujatý názor, odporúčanie, myslím že toto fórum by mi mohlo pomôcť.
Možno ešte dôležitá vec, potrebujem prefinancovať z úveru 100% ceny nehnuteľnosti.
Ďakujem za Vaše reakcie
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa ice809 »

Myslim, ze uroky jsou na nizke urovni, mne letos banka snizila urok na hypoteku na 2.79%. Jinak nabizi lehce nad 3%. Zde bych chtel rici, ze je treba si zjistit co muzes dostat v ruznych bankach. Pak jit do te oblibene a tam pozadat o ten nejnizsi urok co je na trhu. Ano snad je to nezvykle, ale normalne to funguje, nedaji jen tomu kdo si nerekne! Mne se normalne zeptali kolik mi nabizi jinde, pak jsem za tyden dostal tuto nabidku. Byla jeste lepsi, nez jsem jim rekl (2.89%).

Druha vec je se domluvit, nechat si spocitat presnou splatku a potom pred podepsanim si smlouvu precist. Neni snad treba celou ( ja dostal smlouvu na 130 listech), ale hlavne zkontrolovat splatky a urok, ktery jste si ustne dohodli. :) Mozna to zni neduveryhodne, ale GE mi slibila neco a ve smlouve meli neco jineho.

Nevim zda se jeste plati za vyrizeni uveru, pokud to budou chtit tak opet staci rici, ze se mi tento poplatek nelibi. Zrusili mi jej za dva dny, asi 15000Kc.
Take jiz neni nutne mit mesicne placeny ucet, ktery je udajne kvuli splaceni hypoteky. Nebrat, ucet jiste mas a z toho muzes hypo platit.

Takze ja jednal s GE a tesne pred podpisem jsme vse zrusili a mame hypo u Raiffeisen. V te dobe to bylo stejne splatky, stejna doba a u RB o 15% vice penez.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa rabdo »

I. POLOHA
II. POLOHA
III. POLOHA

:D :D :D

trochu vážne. samozrejme to vyššie uvedené platí 100%. poloha a kvalita je to čo by si mal zvažovať ako prvé. v druhom rade primeraná cena v danej lokalite kde to kupuješ.(do budúcna ak ho budeš chcieť odpredať tak sa ti toto rozhodnutie vráti, či už zlý a drahý v zlej lokalite - budeš musieť predať hlboko pod cenu a naopak dobrá lokalita + prípadná postupná rekonštrukcia zvyšuje jeho hodnotu)

čo sa týka hypoték, tak je najlepšie obísť lokálne banky a osobne jednať podľa tvojich požiadaviek a možností (požaduješ 100% refinancovanie) + dokladať príjem adť.

budeš prekvapený aké jednanie v akej banke zažiješ a potom sa sám rozhodneš pre samotné financovanie.

teraz máš iné vstupy ktoré sa ti neskôr môžu zmeniť - príjem, rodina ...

prajem ti dobrý výber :D
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa slimak »

Ono by bolo zaujimave si urobit porovnie. Ja som si take rychle spravil. Zijem v Revucej a viete kde je V BB kraji najvyssi priemerny plat? Aspon za rok 2010 dnes to bude to iste. V Zarnovici 959 eur. Hm druha BB 781, 3. Zvolen 758 ,7.dma je Revuca 633 este je 6 horsich okresov. Najslabsi okres Krupina 572 . Levice maju 803.

Oproti Zvolenu su vase 3 izbove byty lacnejsie. Vychadzami to 40 000 ku 50 000. Treba urobit viac porovnani podobnych miest. Teda nezda sa mi ze to tam mate predrazene. Keby si kupil dobry za 35 000 ci co najlacnejsie a realne dobry by asi zle nebolo.
Pozrel som si nitriansky kraj ste na druhom mieste v platoch.

Som porovnal ceny 3 izbovych bytov u nas a v Leviciach. Zohladnil rozdiel priemernych miezd. U nas su lacne nehnutelnosti(resp. ja som lacno kupil,ale porovnavam dnesne ceny) - relativne mne vychadza, ze v Leviciach este viac, relativne na mzdy su nehnutelnosti lacnejsie ako v Revucej(porovnaval som rozdiel mzdy a rozdiel splatky na 15 rokov - ta suma vysla polovicna, teda maju o 170 euro na mzde viac a na 15 rocnej hypoteke zaplatia viac o 80 viac,cenovy rozdiel 15 000 som pocital).

Len moja rada na 30 rokov 40000 hypoteka splatka vyjde 214 eur mesacne, ja by som si to cielil aspon na 15 rokov kde je splatka 316 eur mesacne. Teda kludne si daj mesacne splatku na 30 rokov na 214, ale minimalne by som pocital ze este 100 musim usetrit(ked to bude vyhodne splacat istinu predcasne). Na 10 rokov pri 5% uroku je to 424. Tam to vyjde 200 eur navyse co musim usetrit.
Nevravim,ze z dlhom sa neda zit. Ide aky budes mat urok, teda sa snaz ziskat podmienky hypoteku pre mladych. Si mlady budes chciet mat rodinu, teda ak ju nemas uspor kym ju nemas za par rokov trebars tri co najviac. Ja mam dve deti a prve som mal ako 29 rocny. Na moj byt mi ciastocne nasporili rodicia(15% bolo mojich penazi) cez stavebne a druhu polku som splatil asi za 3 roky. Mam teraz uver - vtom to mesiaci asi prvykrat uplne prazdnu penazenku(po niekolkych rokoch),ale ten uver pojde prec do roka. Teda do dalsej dovolenkovej sezony budem mat len na cigarety. Ziadne blbosti(max 100-200 eur mesacne). Inak mozno nejaky 4-5novy vylet aj do chorvatska.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa slimak »

Este jedna vec. V minulosti ked som kupoval byt ja(ked ceny ake boli) a vlastne preco som to dokazal splatit za 3,4 roky.
Moja prva vyplata(resp.prijem) bola asi 6000(v 2004) korun v 2008 24000 korun, dnes je to o nieco viac ale nie o vela. Za p rokov po odratani inflacie(ci nakladov) som na tom istom. Polovicu nasporenych kurun som spravil cez socialnu poistovnu,dnes to nejde. Dnes mam uz deti co chodia do skolky(pomaly do skoly) a zena do roboty. Ako ucitelka tiez nieco zarobi.

Keby som dal ja svoj dlh na 30 rokov neviem co by som usetril. Nic. Ci splacal 30-40-50 euro mesacne co viac ako polovica tej sumy by bol urok? A vacsi urok na sporeni nemam. Preto aj dnes ked vlastne sporim, splacam dlh. Lebo na dlhu je to vhrubom 5,8% a na sporeni 4% co nema vyznam sporit. Po splateni dlhu iste.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pozor na urokovu mieru hypoteky. Obycajne plati, ze cim je nizsia tym je kratsia doba platnosti. Momentalne zijeme v ere nizkych urokov. To sa moze rychlo zmenit. Cielom by malo byt co najdlhsie obdobie za prijatelnu vysku uroku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa incognito »

Ako napisal RABDO, pri kupe bytu je najdolezitejsie:
I. POLOHA
II. POLOHA
III. POLOHA

:)

Co sa tyka financovania. Ako "financny agent" Ti poviem len tolko - ano da sa vybavit 100% (podla banky), ano da sa ziskat podpora od statu.
A este by som mal otazku - pokial by som mal rovnaku proviziu od kazdej banky (za rovnaky objem uveru), zmenilo by to nieco? :D Bol by som "objektivny"? Lebo to co si pisal, pre mna osobne, bolo dost mimo... na druhej strane chapem, ze na Slovensku je negativnych skusenosti vela...

Ja osobne sa na to divam tak, ze najviac o tom vedia ludi, co sa tym zaoberaju a zivia. Aj ked dobra rada moze prijst od hocikadial...

Vela stastia :)

P.S. Ano, su banky, ktore dnes davaju naozaj dobre podmienky...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa Rado »

incognito napísal: A este by som mal otazku - pokial by som mal rovnaku proviziu od kazdej banky (za rovnaky objem uveru), zmenilo by to nieco? :D
Jasné, že by sa zmenilo. Spokojnosť klienta by bola na prvom mieste. Takto nevieš, čo za partnera máš pred sebou. Je to buď bežec na krátke trate a snaží sa zarobiť čo najviac za krátky čas alebo je skôr na dlhé trate, takže buduje spokojnú klientelu a ide mu o dlhodobý profit z nej. Rovnaká provízia by túto neistotu klienta vyriešila.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa incognito »

:)
Chapem, ze vdaka minulosti na Slovensku a negativnym skusenostiam clovek hned predpoklada, ze ten druhy ho chcem oklamat, okradnut, atd... na druhej strane, pristupovat takto hned a priori podozrievavo tiez velmi nepomoze. Ale ako som vravel, chapem...
Proviziu mam rovnaku z kazdej banky, dilemy neriesim, bezim na dlhu strat (sprintovat velmi neviem :D ), uz cez 5 rokov... len myslim, ze ak dotycny bude chciet "tahat" rozumy alebo rady zadarmo, mozno ho to v konecnom dosledku vyjde drahsie...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa Rado »

Podľa mňa je prirodzené ťahať sa za vyššou províziou. Každý predsa žije z toho, čo zarobí. Na druhej strane je naivné si myslieť, že hociaká finančná inštitúcia zaplatí sprostredkovateľa a klient dostane rovnakú cenu. Všetko sa skrýva, kde sa dá. Do poplatkov, variabilných provízii, rozných dobách trvania a pod. Dvanásť rokov som bol na druhej strane "barikády", tak viem o čom rozprávam. Motívy klientov sú rozdielne a tak jeden tlačí na preplatenie a druhý na výšku splátky. Podstatný je každáho osobný cashflow. Ak je šikovný obchodník, tak aj vlk sa nažerie aj ovca zostane viac menej celá.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa incognito »

Rado napísal:Podľa mňa je prirodzené ťahať sa za vyššou províziou. Každý predsa žije z toho, čo zarobí. Na druhej strane je naivné si myslieť, že hociaká finančná inštitúcia zaplatí sprostredkovateľa a klient dostane rovnakú cenu. Všetko sa skrýva, kde sa dá. Do poplatkov, variabilných provízii, rozných dobách trvania a pod. Dvanásť rokov som bol na druhej strane "barikády", tak viem o čom rozprávam. Motívy klientov sú rozdielne a tak jeden tlačí na preplatenie a druhý na výšku splátky. Podstatný je každáho osobný cashflow. Ak je šikovný obchodník, tak aj vlk sa nažerie aj ovca zostane viac menej celá.
:D ten koniec bol dobry :D

vyssia proviza ako vyssia provizia... na jednej strane ano, na druhej strane je otazne preco a ako - ano chcem zarobit (=uzivit sa), na druhej strane klientovi "nebuchnem" poistenie s co najvyssim poistnym len preto aby som zarobil par drobnych (a to iste pri hypo a investiciach...). Lebo v porovnani s tym, co mi moze klient priniest v buducnosti (ak bude spokojny) su to drobne.

Ale neviem, ze by dnes napr. hypoteka bola "predrazena" vyslovene kvoli sprostredkovatelovi (ako tretej strane). Ano su tam poplatky, z ktorych sa plati aj provizia, ale tie su tam so mnou alebo bezomna, inak by zostali v banke/poistovni... otazne len je, co za to klient dostane.

A ano, co klient to original, kazdy ma iny ciel a predstavu...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: kúpa bytu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nepoznam situaciu v Cechach, ale u nas je to trosku inak ako pise Ice, tak to uvediem na pravu mieru:
- uroky su u nas trosku vyssie ako v CR, dobry urok je dnes (jul 2013) niekde okolo 3,25 - 3,45 %. Pri hypotekarnych uveroch pre mladych (HUM) je to pod 1 % .. teraz konkretne riesim 0,89 %. PeterC, na to aby si dostal HUM je rozhodujuci vek (splnas) a tvoj priemerny mesacny hruby prijem za posledny kalendarny rok (2012) .. musis sa zmestit do hranice, ktora prave plati a ta sa meni kazde 3 mesiace.
- mat bezny ucet k hypoteke sice nie je povinne, ale banky davaju zlavy z urokovej sadzby iba za crossel, takze bez toho bezneho uctu sa k dobrej sadzbe jednoducho nedostanes .. a to plati vseobecne pre vsetky banky a ziadne take, ze povies ze nechces a oni ti povedia, ze nemusis. Btw. vsetky banky rovnako ziadaju aby si mal na tom ich ucte mesacny kredit v nejakej vyske, napr. 1,5 nasobok splatky hypo a pod.
- obiehat banky sice mozes, ale velmi zalezi na koho v tej banke natrafis :) Napr. sa ti moze velmi lahko stat, ze niektoru banku na zaklade osobnej navstevy zavrhnes a pritom keby si isiel do pobocky o dve ulice dalej, tak by si zistil, ze prave ta banka mala pre teba tu najlepsiu ponuku. Robit hypoteky nie je to iste ako predavat hot dogy a najst v banke poriadneho hypotekara je fuska.

Napr v jednej banke som uz vystriedal 6-7 ludi s ktorymi som robil. Prva, dobra, odisla na matersku, dalsi dvaja som sa za hlavu chytal, potom tretia, dobra, dali jej lepsiu poziciu na centrale, dalsia ziadna slava, teraz co mam zatial good. V inej banke napr. robim s chlapikom z Nitry uz dlhodobo, lebo je dobry, a to sa ceni.

A co sa tyka ponuk dnes, jul 2013, tak je taka zaujimava situacia, ktoru si ja osobne do teraz nepametam, ze ponuky bank su velmi vyrovnane. Napr. prave teraz riesim uvery v troch bankach: Sberbank, TB, SLSP a v poslednych tyzdnoch som uzatvoril uvery v Unicredite a VUB. Porovnatelne sadzby ma aj CSOB a OTP. Zalezi na malickostiach: k prijmu zo zahranicia sa najlepsie stavaju v banke X, banka Y ma dobre ponuky pri refinanci, banka Z ma najlepsie podmienky predcasneho splacania, banka T ma najnizsi urok na 5 rocny fix, banka W ma najnizsie podmienky na bonitu, banka R da uz existujucemu klientovi o 0,1% lepsiu sadzbu ako konkurencia a banka S sa snazi vzdy podliest vsetky konkurencne ponuky, ktore im prinesiete.

Ja nemam z kazdej banky rovnaku proviziu, ale nerozumiem ako niekto moze dlhodobo na tomto trhu fungovat s pristupom, ze klientom dava len ponuky kde ma najvyssiu proviziu. Klienti predsa nie su dementni a skor ci neskor na to dojdu. Vsak vacsina z nich si aj tak navstivi jednu dve banky aj sami a vedia si porovnat to co dostanu od poradcu a to co dostali na pobocke.

Rozumiem prirodzenej nedovere, ale dobry poradca dokaze usetrit kopec casu i penazi .. najma ked ide o zlozitejsi uver.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"