Prenájom bytov a hypotéka

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Bambus »

zivotnost panelakov bola pocitana na nejakých 70+ rokov najma ekonomicky na odpisy, splacanie a podobne, v podstate nehnutelnost o ktoru sa majitel stara vydrzi teoreticky aj naveky, slabym miestom panelakov je vnutro panelov, ktore moze korodovat ale ak do domu cez fasadu nezateka tak to vydrzi

mne to strasenie pride ako marketing developerov, co som poznal jedneho stavbara, ktory postavil asi polovicu panelakov v BA IV mi povedal, ze je to v pohode...ak sa to dobre zvonku zatepli a nezateka strecha tak to vydrzi

ak sa niekto velmi obava tak sa vzdy da najst aj panelak z 80-tych a zaciatku 90-tych rokov, tieto maju zhruba 30-35 rokov, v polke povodne deklarovanej zivotnosti a podla architektov a stavbarov sa doziju minimalne dalsich 80-100 rokov

panelaky maju akurát stare rozvody a uz asi nevyhovujuce stupacky, ale to sa postupne vymiena, mozno aj pre niekoho limitujuce rozlozenie izieb (infrastruktura vody je viazana na stupacky (kupelna+kuchyna vedla seba) ale to az taky problem ani nie je, ked sa cely byt prerobi tak panelovy holobyt je v podstate rovnako kvalitny ako holobyt v novostavbe
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Pette »

Bambus - a este by som doplnil problem panelakov a to centralne kurenie, kedze trubky su tahane ako su (viditelne cez strop). K dispozcii - ten isty problem, sirka panelov definuje sirku izieb a tym padom nevies dosiahnut modernu dispoziciu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

panelaky mavaju bezne uz vymenene stupacky, ci rozvody centralneho kurenia. A ked nie, tak si bytovka na to zoberie uver a na cast dostane statnu dotaciu- ziaden problem..
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Bambus »

Pette napísal:Bambus - a este by som doplnil problem panelakov a to centralne kurenie, kedze trubky su tahane ako su (viditelne cez strop). K dispozcii - ten isty problem, sirka panelov definuje sirku izieb a tym padom nevies dosiahnut modernu dispoziciu.
tak nosne priecky mas vsade nejako limitujuce, prerabky sa robit daju v mensej miere ale mne tieto moderne rozlozenia nevonaju, aj spojeny hajzlik s kupelnou vyzera pekne priestranne...az kym neziju v domacnosti viac ako 2 osoby a potom je to logisticka vyzva

spojena obyvacka s kuchynou je tiez moderna lebo to postavia lacnejsie, daju menej metrov do rozlohy a usetria na dvoch stenách a jednych dverách, tiez mozu takto dat kuchynu do miesta s mensim pristupom denného svetla...to socikovske planovanie malo svoje racio, ako ekonomicke tak aj rozne ine normy...je to ale vec osobnej preferencie, vraj ked je to spojene tak rodina travi viac casu spolu (asi ze jeden mixuje nieco pri kuchynskej linke a druhy na pohovke pridava zvuk na telke), tiez mi to moc nevonia ked mam navstevu a mam ju vystavovat bordelu v kuchyni?

Kurenie maju panelaky rozne, v Petrzalke maju niektore dokonca samostatne vykurovacie okruhy na jednotlive byty, ze si mozes dat kludne aj podlahove vykurovanie ked chces, si napojeny podobne ako s elektrikou. Mali sme kurenie aj trubkami v rohoch stien, momentalne byvame s trubkami na vykurovanie v stenách. Je to rozne.

Na druhej strane su zase vyhody, najma lokalita a sluzby. Vacsina sucasnych novostavieb sa uz tazsie niekam zmesti a su lokalizovane na blbych miestach, nepocitam pre vacsinu populácie cenovo nedostupne panoramy a podobne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa iceberg8 »

TUV je dalsi problem panelakov.
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Rokosák »

iceberg8 napísal:TUV je dalsi problem panelakov.
Preco?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Lebo je predrazena pokial sa jedna o klasicke riesenie, ze mi tu TUV zohrieva niekto iny a nie moj vlastny kotol... tam je prirazka 50-100%
Vlastny kotol 1000L +50C potrebuje 58kWh cca... co je ~8eur, plus straty + studena voda
cena 1m3 TUV neviem aka je presne, ale pod 12 eur urcite nebude - skor som pocul okolo 15 eur, ale vyctovanie som nejak extra nepozeral, tak presne neviem, no okrem ceny ma dalsie nevyhody: netecie v noci medzi 23-05 +-podla toho ako sa dohodnu obyvatelia. Ked pridem domov, alebo som doma, vzdy vypustam nejake litre, lebo sused podo mnou ju nepustal, mne sa pocita ako tepla, aj ked ide studena, to iste pri vypadkoch, ktore su mozno 2x za rok (havaria pod 24hodin), a su vypadky aj nad 24hodin - a ked pracujuci clovek nema teplu vodu, tak bude v praci smrdiet. Nehovoriac o nejakych drzbach v lete, ked vyzkne voda netiect aj par dni po sebe. Privypadku globalne aj studenej a telej, netecie zhola nic, vlastny bojler ma aspon nejaku zasobu.
Cize dovod je cena + komfort..
Odoslané z počítača
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Bambus »

Tak je dnes uz zname, ze vlastny kotol znizuje naklady o 40-60% a navratnost celého vlastného kotla je 5-10 rokov v zavislosti od kreatívneho uctovania centrálneho systemu (odporucam dlhu seriu relacii na istom konspiracnom radiu o byvani). Videl som aj prepocty kedy vykurovanie bytovky elektrinou bolo lacnejsie ako centralny system...

Toto povazujem za skor "problem" spolocenstva vlastnikov, su to podobne problemy ako maju spolocenstva v novostavbách. Aj novostavby su pripojene na centralnu dodavku vody (neviem si predstavit panelak v meste s vlastnou studnou), aj novostavby su niekedy pripojene na centralne vykurovanie. Nakoniec to vzdy dojde k selskemu rozumu kolektivu vlastnikov a najma ochote sa dohodnut.
V panelákoch nastava situacia kedy sa miesaju novi mladsi vlastnici s dochodcami, ktori uz nepotrebuju novy vytah, nepotrebuju riesit vlastne nic a kazdych +10/+20 € mesacne na splatenie nejakého uveru na bytovku je pre nich neprijatelne. Plus je tam taky typicky slovacky faktor, ze vypovedat zmluvu so správcom a cele si to poriesit vo vlastnej riesii musi niekto spravit a ludia casto krat nie su ochotni dat takemu cloveku napríklad 500€ mesacne aj ked spravcovskej spolocnosti platia nasobne viacej. Proste susedovi nedoprajem a hotovo (alebo nech mu ta koza skape).
Ale poznam pripady aj z rocnych novostavieb, kedy je nonstop pokazeny vytah a spolocenstvo odhlasuje rovno kupu a vymenu vsetkych 3 vytahov, z ktorých su 2 uplne funkcne, ved preco nie, vsak?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Rokosák »

Bambus napísal:Tak je dnes uz zname, ze vlastny kotol znizuje naklady o 40-60% a navratnost celého vlastného kotla je 5-10 rokov
Treba zapocitat aj cenu kotla, jeho udrzbu a jeho zivotnost. Dnesne moderne kotle su citlive, kazia sa a z mojich skusenosti ak moj vydrzi 10 rokov, pojdem oslavit do krcmy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Rokosák »

Bambus napísal: V panelákoch nastava situacia kedy sa miesaju novi mladsi vlastnici s dochodcami, ktori uz nepotrebuju novy vytah, nepotrebuju riesit vlastne nic a kazdych +10/+20 € mesacne na splatenie nejakého uveru na bytovku je pre nich neprijatelne.
Dnes uz dochodcovia tvoria mensinu. Su precisleni investicnymi bytmi kde sa najomnici o dom nestaraju, do komunity nezapajaju a casto striedaju. Z mojich skusenosti medzi neplaticov dochodcovia nepatria. Obycajne to je niekto zijuci v zahranici, alebo niekto bez financnej discipliny, ktory splati dlh az po sudnom vymahani.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Co sa moze pokazit na kotli? mozno plyn ano, ale elektrickom ? ved to je praobycajna spirala a cerpadlo... od 400eur+cerpadlo. udrzba tiez neviem co moze zahrnat, plynovy ano, ale stale je tu elektrina... je sice drahsia, ale kotol s cerpadlom za 500eur je lacnejsi nez nejaky plynovy, platit mesacne za prenajom plynomeru, robit revizie...
Odoslané z počítača
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Bambus »

Rokosák napísal:
Treba zapocitat aj cenu kotla, jeho udrzbu a jeho zivotnost. Dnesne moderne kotle su citlive, kazia sa a z mojich skusenosti ak moj vydrzi 10 rokov, pojdem oslavit do krcmy.
ved ten udaj je aj s cenou kotla, ten stoji nejakých 80-100 tisic myslim (aj so vsetkymi ostatnými nákladmi!, navratnost investicie byva oproti centrálnemu systemu cca do 7 rokov, ked zaplati jeden byt 600€ na kureni za centralne tak s kotlom zaplati mozno 350€ (a to mozno aj prehanam), za 50 bytov je to 12 500 € rocne len na kureni, ked sa prida aj tepla voda tak je ta uspora este vyssia...a cim viac bytoviek sa takto odpoji tym je to drahsie pre zvysok co ostane na centrálnom systeme, ktory neoptimalizuje svoju siet, len rozpocitava vsetky fixne naklady na zostavajucich odberatelov
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa Rokosák »

iceberg8 napísal:Co sa moze pokazit na kotli?
Elektronika. Dalej zabudovana zivotnost kotlov vyrobcami. Ja vsak mam skusenosti s kotlami pre ubytovaciu jednotku (rodinny dom) nie kotol pre celu budovu. 80-100 tisic za taky kotol je slusna investicia, za ktoru mozno vymenit vytah ci urobit ine opravy. Novy vytah zvysi cenu bytov viac ako kotol. Je viditelny ihned a vytvori kladny nazor hned od zaciatku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Elektronika. Dalej zabudovana zivotnost kotlov vyrobcami. Ja vsak mam skusenosti s kotlami pre ubytovaciu jednotku (rodinny dom) nie kotol pre celu budovu. 80-100 tisic za taky kotol je slusna investicia, za ktoru mozno vymenit vytah ci urobit ine opravy. Novy vytah zvysi cenu bytov viac ako kotol. Je viditelny ihned a vytvori kladny nazor hned od zaciatku.
Asi tak. Videl som za rok desiatky napajacich zdrojov z Nemecka, kde boli viditelne znaky preskoku vysokeho napatia na vzdialenost aj 1 cm a to mi tvrdili, ze v Nemecku neexistuje, aby vzniklo v sieti prepatia pocas burky. Co potom u nas...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prenájom bytov a hypotéka

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Rokosak, kladny nazor len pre laika 0 - u nas sa menili vytahy, a hned blbnu, z som bol v nom aj zaseknuty, poruchy na dennom poriadku, firma TT-vytahy sro... shit ako hrom. hucia, vrzgaju, zadrhavaju, dvere sa kazia, komunikacia nefunguje poriadne, nefnguju tlacidla na prvy dotyk.
Ale technicky ano, lepsie ako stare vytahy, lebo nepojdu 120rokov. Ale silne pochybujem, ze vydrzia tak dlho, ako tie povodne, cez 40 rokov... A ked predajca vidi krasny nabliskany vytah, neriesi techniku.. :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"