stlp vysokeho napatia na pozemku

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

stlp vysokeho napatia na pozemku

Príspevok od používateľa marco »

Ahojte, ono je to asi skor do pravnej poradne - ale tu sa nachadzaju mudri ludia vo vseobecnosti, preto skusim napisat :D

Ide o takyto problem - na pozemku, ktory spoluvlastni moj stary otec bol nedavno postaveny elektricky stlp (v suvislosti s vystavbou noveho obchodneho centra a obytnej zony na okraji Bratislavy). Nikto na tuto skutocnost neupozornil vlastnikov pozemkov, len nahodou isiel stary otec okolo a zostal nestastny, lebo sa jedna o vyrazne znehodnotenie pozemku - ktory chcel v blizkej dobe predat.

Ja som pozeral co by sa s tym dalo robit a vytiahnem z kontextu:
"Podľa elektrifikačného zákona č. 79/1957 Zb. účinného do 1. júla 1998 boli energetické podniky oprávnené stavať a prevádzkovať na cudzích nehnuteľnostiach, v rozsahu vyplývajúcom z povolenej stavby, elektrické vedenie, ako i malé stanice do rozlohy 30 m2 s príslušenstvom, najmä zriaďovať podperné body, prepnúť nehnuteľnosti vodičmi a umiestňovať v nich vedenie. Za to nemuseli energetické podniky poskytovať dotknutým osobám náhradu.
Ak však bol vlastník nehnuteľnosti zriadením diela podstatne obmedzený v jej užívaní, mohol žiadať od takého podniku primeranú jednorazovú náhradu. Žiadosť musel podať do troch mesiacov od dňa, keď sa dielo uviedlo do trvalej prevádzky (užívania), inak nárok zanikol."



"Rovnaký právny režim ustanovuje v prechodných ustanoveniach aj nový zákon o energetike č. 656/2004 Z. z., účinný od 1. januára 2005. Tento zákon však v § 10 ustanovuje, že ak vznikne vlastníkovi nehnuteľnosti v dôsledku výkonu práv držiteľa povolenia na podnikanie v energetike majetková ujma, má nárok na náhradu škody.
Ak je vlastník nehnuteľnosti obmedzený pri jej bežnom užívaní, má nárok na primeranú jednorazovú náhradu. Môže si ju uplatniť u držiteľa povolenia do šiestich mesiacov od dňa, keď sa o tom dozvedel, najneskôr však do jedného roka od vzniku škody alebo od vzniku núteného obmedzenia užívania nehnuteľnosti. Inak tieto práva poškodeného zanikajú. Držiteľ povolenia alebo ním poverená fyzická alebo právnická osoba pri výkone oprávnení podľa tohto zákona koná vo verejnom záujme. Tieto oprávnenia (oprávnenia podľa § 10 ods. 1 zákona č. 656/ 2004 Z. z.) sú vecnými bremenami spojenými s vlastníctvom dotknutej nehnuteľnosti."



Mam v tejto veci oslovit pravnika ? Co si myslite vy o celej skutocnosti ? Zajtra si idem sadnut so starym otcom a zistim viac o celej veci. V tomto pripade sa bude treba "natahovat" zrejme skor s elektrarnami ako developerom - co je asi este horsie. + Co moze byt asi ta "primerana" jednorazova nahrada ? 1 percento z trhovej ceny, 10, 20 ? Poviem uprimne, ze som z toho znechuteny. Ked uz to tam aj museli postavit, patrilo by sa oznamit skutocnost - ak uz nie pytat povolenie a platit klasicky prenajom za uzivanie. Ale to som sa asi nechal uniest co ? :roll:

Dik za reakcie a posunutie temy dalej
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: stlp vysokeho napatia na pozemku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aj ja mám stlp v rohu na pozemku a prekážal mi vo výstavbe garáže. Ale ide len o obyčajný stlp s bežným elektrickým napätím a bol tam umiestnený už dávno - podla starého zákona, kedy si energetici mohli robiť čo chceli. Dostal som však informáciu, že ak by som velmi chcel, vedeli by stlp presunúť. Musel by som to však platiť ja.

Ja by som na tvojom mieste ešte pogúgloval. S tým novým zákonom a novou ochranou ľudských práv máš zrejme viac zbraní v rukách. Zo starými stlpami nikdo pred súdmi neuspel, ale s novými máš podla mna na 100% aspoň nárok na náhradu:

Podľa súčasnej právnej úpravy by už takéto vecné bremeno bolo zapísané v liste vlastníctva a vlastník nehnuteľnosti má za zriadenie vecného bremena nárok na primeranú jednorazovú náhradu.

Okrem toho sa dá vybaviť, žeby ten stlp presunuli, ale všetko by šlo na vaše náklady. Pre teba je však dobré aspoň vedieť, že keby ste to predávali, tak kupujúci, ak mu na tom záleží vie ten presun vybaviť.

Inak stlp vysokého napätia je podla mňa to najhoršie. Lebo pokial viem tak pod vysokým napätím sa nesmie stavať. Aj keby sa mohlo, v okolí vysokého napätia nie je dobré bývať - videl som dokumentárny film o vysokom výskyte nádorov mozgu. Mimo toho, že si obmedzovaný ( nemôžeš staviať, nemôžeš sadiť stromy a pod ) tak máš voči tomu stlpu a el. vedeniu aj nejaké povinnosti.

Ja by som to na tvojom mieste poriadne pregúgloval vzhladom na ten nový zákon a na 100% by som šiel aspoň po tom jednorazovom odškodnení. Mne sa ani nechce veriť, že pri výstavbe neboli povinní vás - vlastníkov aspoň upozorniť ( aby ste mohli vzniesť námietky a návrhy ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: stlp vysokeho napatia na pozemku

Príspevok od používateľa marco »

Juggler - dakujem za reakciu. Presne ako hovoris, nikto nikoho neupozornil. Jednoducho ides okolo - vies, ze je to tvoj pozemok a zrazu postaveny stlp. Stavat som sa tam nechystal - ide o frekventovanu zonu vhodnu povedzme skor na sklady, mozno obchodne priestory a tak .. Mali sme to ale v zaujme predat a toto je neprijemnost.

Pokusim sa tomu zajtra povenovat viac. Mozno na nieco natrafim.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: stlp vysokeho napatia na pozemku

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nie som pravnik a k pravu dokazatelne nemam bunky, ale...
1. Energeticky podnik a sukromny obcan maju rovnake prava.
2. Nehnutelny predmet je majetkom majitela pozemku.
3. Jeho umiestnenie musi byt oznamene majitelovi. Tu si davaj pozor ci nebol oznam publikovany v tlaci.
4. Upevni na stlp bilbord s kontroverznym napisom, napriklad "My z EP sme zlodeji".
5. Poskod stlp.
6. Vycap si tabulu, vstup zakazany.
7. Ak sa ukaze zamestanec EP na pozemku, zavolaj zakazdym na neho policiu.
8. Zabran vstupu vozidiel EP.
9. Volaj pravidelne ich Call centrum, ze sa zo stlpu "iskry".
10. Mozno ho premiestnia k susedovi.
11. Zorganizuj demonstraciu a osad stlp na centrale EP bez povolenia a bez ohlasenia akcie.
12. Zavolaj do bieleho domu a oznam, ze teroristi stanuju pod stlpom. Mozno ho zbombarduju a Ty budes slavny a bohaty. USA je jednoduchsie sudit ako EP. Z vysudeneho sa prestahuj do Monaka.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: stlp vysokeho napatia na pozemku

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosák napísal:
2. Nehnutelny predmet je majetkom majitela pozemku.
Minimalne v tomto bode sa mylis a ani za ten prvy bod by som ruku do ohna nedal. Teda v civilizovanom svete to tak je, ze nehnutelny predmet je majetkom majitela pozemku, aj na uzemi SK to tak predchadzajuce tisicrocia bolo. Ale od nastupu komunizmu sa to zmenilo a dodnes to podla sucasnej platnej legislativy nie je vratene do povodneho stavu.
V skutocnosti na SK mozno aj vyse 10% nehnutelnych veci nepatri vlastnikom pozemkov na ktorych stoja. A vlastnici pozemkov maju len velmi obmedzeny pouzitelny arzenal ako sa domahat nejakej nahrady alebo vyriesenia toho stavu.

Postupom casu je ale pravdepodobne ze legislativa sa stale viac bude zosuladovat s tym co si napisal. To je ale horizont povedzme 20 rokov.

Ked zoberies do uvahy ze bod 2 urcite neplati, tak za body 4, 5, 7, 8 by s vysokou pravdepodobnostou skoncil pred sudom ktory by prehral a platil by pokutu. Nuz - legislativa a system made in Slovakia.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: stlp vysokeho napatia na pozemku

Príspevok od používateľa jogo »

Poviem Vam prihodu z nasho okresu.

Firma stavala solarnu elektraren a potrebovala pripojku.
Nevedela vsak, ze cast pripojky nie je na nou prenajatej pode. Ked zacali kopat jamu pre stlp, prisiel majitel pozemku a vyzval ich, aby odisli, lebo zavola policiu.
Kedze firma musela stihnut termin kolaudacie(kvoli dotaciam od statu) a tomu pozemku(obycajnej luke nie stavebnemu pozemku) sa nijak nedalo vyhnut, musela za umiestnenie stlpa(cize asi jeden meter stvorcovy aj to len prenajaty) zaplatit radove tisicky eur.
Tu vybabral maly z velkym...tam vybabral velky s malym...na spravodlive riesenia sa nejako zabuda.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: stlp vysokeho napatia na pozemku

Príspevok od používateľa rmaly »

jogo napísal:Poviem Vam prihodu z nasho okresu.

Firma stavala solarnu elektraren a potrebovala pripojku.
Nevedela vsak, ze cast pripojky nie je na nou prenajatej pode. Ked zacali kopat jamu pre stlp, prisiel majitel pozemku a vyzval ich, aby odisli, lebo zavola policiu.
Kedze firma musela stihnut termin kolaudacie(kvoli dotaciam od statu) a tomu pozemku(obycajnej luke nie stavebnemu pozemku) sa nijak nedalo vyhnut, musela za umiestnenie stlpa(cize asi jeden meter stvorcovy aj to len prenajaty) zaplatit radove tisicky eur.
Tu vybabral maly z velkym...tam vybabral velky s malym...na spravodlive riesenia sa nejako zabuda.

Tak to bolo podla mna na "dobrovoli" tej firmy, lebo keby to ponali tak pekne po Slovensky, tak by milemu majitelovi ukazali prostrednik (policajti by asi neprisli) a mohol by sa chlapik sudit, co vieme, ze skor asi zase zrusia tu elektraren ako skonci sud...

Mna by zaujimalo, kedy sa dostaneme do stavu, ze kde tu prepne takemu majitelovi pozemku, kde stoji fakt cierna stavba (nie len cierna z dovodu neplatnosti stavebneho povolenia, ale naozaj, stavba na cudzom pozemku) a proste to pekne podpali alebo v noci zbura a pod...

Napriklad ja by som sa osobne bal spat v dome s rodinou s vedomim, ze moze prist nejaky Jozko - majitel pozemku a v noci podpalit barak... (a samozrejme mam aj nejake moralne zabrany :) )
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"