Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Veronika.j
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 12 10, 2014 9:57 pm

Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa Veronika.j »

Zdravim,

chcela by som si kupit nehnutelnost a tento rok by som este mala narok na statny prispevok (buduci rok kvoli prijmu uz nie). Citala som si tu uz nejake clanky na tuto temu a vidim, ze to s tymi 3 percentami nie je az take ruzove, ze ludom banky nevracaju tolko kolko by mali a ze ten urok nie je v skutocnosti znizeny o tie 3 percenta. Taktiez som niekde na blogu sme.sk postrehla komentar p. Cmoreja, ze tieto hypoteky pre mladych nie su v skutocnoti az take vyhodne ako sa zdaju - mozete mi to ozrejmit? Viete mi poradit za akych podmienok sa takato hypo oplati brat a za akych az tak velmi nie? Znama, co robi v Tatre ma nahovara, aby som tie 3 percenta vyuzila, ze sa to urcite oplati. Davala som si vyratavat aj v mojej banke (VUB) - na 95 000 E mi vyratali predbeznu splatku 360 Eur (na 30 rokov urok 3,69), co sa mi zda dost a po tych 5 rokoch uz ani nevravim... Pri fixe na 3 roky mi splatka vychadza o nieco menej ako pri fixe na 5 rokov, ale pani v banke povedala, ze kvoli stat. prispevku je lepsie si dat fixaciu 5 rokov, co nechapem preco, ked pri 3-rocnej fixacii, mi po tych 3 rokoch aj tak este bude platit prispevok -3 percenta na zvysne 2 roky, nie?
Viete mi dat nejake tipy na co si davat pozor, prip. ktora banka ma momentalne najlepsie podmienky, atd.? Nebolo by napr. vyhodnejsie si nasporit, trebars 10 percent z hodnoty nehnutelnosti a banky mi (ked uvidia, ze mam nejake uspory) daju lepsie podmienky ako pri HPM? Iba doplnim, ze hypoteku by som si teraz brala iba ja sama.

Dakujem!
Veronika
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa Rokosák »

5 rcna fixacia je vyhodnejsia ako 3 rocna, pretoze riziko zvysovania urokovej miery sa posuva o dva roky. Ponukni banke 5% na 30 rocnu fixaciu, pokial si mozes dovolit splatku. Predpokladam, ze ponuku nikto v nasich pobockach nema pravo prijat, tak ber 5 rocnu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa marco »

Existuje jeden podstatny argument, preco na hypoteku pre mladych dat fix 5 rokov (a ktory ti pani v banke neprezradila bud z nevedomosti, alebo schvalne) - ak ju totiz splatis do 4 rokov - musis vratit prispevok. To plati aj pre refinancovanie! Cize po 3 rokoch fixu ti neostava nic ine ako akceptovat zvysenu sadzbu tej-ktorej banky bez moznosti vyjednavania resp. zmeny.

Za sucasnych podmienok je fix na 5 rokov podla mna aj mimo tejto zalezitosti dobry napad.

Pozor vsak na to, ze tieto sadzby tu nebudu naveky - zvaz mozne navysenie (uz aj teraz relativne vysokej) mesacnej splatky.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hypoteka pre mladych sa urcite oplati, ja som len mozno niekde pisal, ze to nie je tak celkom o 3% ako by malo byt :) Ak mas nejaku cast cash urcite mas lepsie, resp. viac moznosti ako ked chces 100% prefinancovanie. Ak to chces teraz riesit, kludne sa ozvi a dostanes ponuky ake su teraz aktualne. Tam kde sa to dnes "oplati riesit" sa to za mesiacu nemusi oplatit riesit, preto na otazku ktora banka radsej neodpovedam.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa incognito »

Hypoteka pre mladych je jednoznacne plus, ci uz sa znizi urokova sadzba o 3 alebo menej %.

Faktom zostava, ze kazda banka to pocita inak - nie je to vsak jediny faktor na rozhodovanie, skor ten posledny.

5-rocna fixacia je pri HUM dobra, lebo ak pri 3-rocnom fixe zdvihnu urok tak nemozes odist inam (nie je tam moznost refinancovania). Podla zakona by to tak zrejme mohlo byt, banky to podla mojich informacii nerobia... preto tych 5 rokov. SLSP ma na 5-rocnom fixe lepsi urok ako pri 3-rocnom, co je vsak vynimka - bezne plati, ze cim dlhsi fix tym vyssi %.

Ak mas cash, je to plus. Dnes ziskat 100% stale nie je taky problem, skor o rok, o dva to moze byt problemom. Mat cash je lepsie skor pre Teba. Velke banky to zohladnuju, mensie velmi nie. Nie je to vsak nevyhnutnost a lepsie podmienky ako pri HUM nedostanes (rekord mam 0,09% pod odratani 3%). Rozhoduje vela dalsich veci - vek, lokalita nehnutelnosti, vzdelanie, historia v banke, atd...

V malych bankach (CSOB a mensie) si vies celkom presne zistit podmienky a velky priestor na vyjednavanie nie je. Pri 3 najvacsich bankach su vsetky predbezne prepocty velmi nepresne, najviac vo VUB. Presne info dostanes az po podpise ziadosti a to bez sprostredkovatela neodporucam...

Dnes je vela bank rovnako dobrych pre roznych ludi... ziadna banka nie je najlepsia pre vsetkych.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa rmaly »

Incognito, popripade niekto iny, kto sa venujete hypotekam - viete (mozete) povedat, ake su zhruba vahy pri jednotlivych kriteriach pre banky (vek, prijem/vydaj, zadlzenost, historia v danej banke apod)?
Vzdy ma to velmi zaujimalo, lebo sa mi osobne ako laikovi zda, ze uplne najviac zalezi na pomere prijem/vydaj (respektive prijem/zadlzenost) a tie veci ako vzdelanie a historia v banke su presne na opacnom konci a ani velmi neovplyvnia ziadost. Tak by som chcel vediet, ze ako to je naozaj :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, je to tak. A este urcite zavazi pomer prefinancovania
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa incognito »

rmaly napísal:Incognito, popripade niekto iny, kto sa venujete hypotekam - viete (mozete) povedat, ake su zhruba vahy pri jednotlivych kriteriach pre banky (vek, prijem/vydaj, zadlzenost, historia v danej banke apod)?
Vzdy ma to velmi zaujimalo, lebo sa mi osobne ako laikovi zda, ze uplne najviac zalezi na pomere prijem/vydaj (respektive prijem/zadlzenost) a tie veci ako vzdelanie a historia v banke su presne na opacnom konci a ani velmi neovplyvnia ziadost. Tak by som chcel vediet, ze ako to je naozaj :)
No presne vahy Ti nepovie nikto :) navyse, lisia sa od banky k banke... a su aj rozne (nazvime to) kombinacie. Napr.:
- do 24-25 rokov mas (v niektorych bankach) strasne slaby rating, bez ohladu na prijem, vzdelanie a ostatne
- nad 1600€ mas v niektorych bankach (napr. VUB) vyhody, do vtedy je to +/- jedno
- historia v danej banke je dnes asi najmenej dolezita, rozhoduje najma v pripadoch, kedy nastava problem...
- vzdelanie napr. velmi prisne hodnoti VUB (mat 23 rokov bez maturi, vo VUB prakticky nemas sancu na normalnu hypo)

Takze ta vaha zavisi aj od roznych kombinacii, nie je to uplne jednoduche takto vysvetlit... a pisanie nie je moja silna stranka.

P.S. Co je ale jednoznacne najklucovejsie, je historia v uverovom registry :D
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa rmaly »

Dik... myslel som si
NeoTT16
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 21 03, 2015 1:44 pm

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa NeoTT16 »

zdravim vas. mam otazku. zobral som minuly rok hypo pre mladych, 65000 a mesacne mi vracaju takmer 70 eur. hypo mam ale rozdelenu na dve casti. 19500 a 45500. splacam 90 eur z tej prvej casti, odkial mi za 14mesiacov placania ubralo z istiny 200 eur a tu druhu cast splacam 210 eur no tam som este nesplatil nic. stale rovnaky zostatok. za rok som dal takmer 3000 eur a nemam nic splatene. Som v slsp a lutujem na ake podmienky som pristupil. fix mam este na 4 roky. je to vsade takto ci to len tu ma oberaju o peniaze?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

v podstate ano. Ked si to preratas, tak na tej druhej casti platis iba uroky, preto sa ti znizuje iba istina tej casti uveru pre mladych. Na kazdom uvere ide na zaciatku iba mala cast na istinu. Cim dlhsi uver, tym menej. Pri HUM sa banky lisia iba v tom ako sa umoruje cast pre mladych. SLSP v tomto rozhodne nepatri k najlepsim, ale ak som spravne pochopil, tak to nie je to co ti vadi. Ten rozdiel v porovnani s inou bankou by bol iba o nieco iny.
NeoTT16
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 21 03, 2015 1:44 pm

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa NeoTT16 »

Dakujem za odpoved, len som chcel zistit ci nemam nejaku najnevyhodnejsiu hypoteku na trhu. mam este jednu otazku: pri mimoriadnrej splatke si mozem vybrat do ktorej casti ju mozem vlozit alebo je automaticky vlozena do tej mensej casti? vychadza mi to, ze najvyhodnejsie pre mna je tu prvu cast co najrychlejsie splatit.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to si nie som isty, ale tusim ano. Nemozete ju splatit skor ako za 4 roky, inak by ste museli vratit statny prispevok. edit: celu ju nemozete splatit, cast ano
NeoTT16
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 21 03, 2015 1:44 pm

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa NeoTT16 »

ale to by bolo cca 1000 eur, cize lepsie ako splacat 4 roky iba urok z 45000. dakujem za rady
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

v niecom sme sa nepochopili :) mas 45500 Eur s urokom 0,nieco. Ak dokazes ziskat zo svojich penazi vyssi vynos ako je tych 0,nieco, tak HUM sa ti predcasne splacat neoplati, aj keby si mal hned teraz cash celych 45500
mcs_dodo
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 23 11, 2015 10:20 pm

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa mcs_dodo »

Neotvaram novu temu, tak sa chcem spytat tu: ako to je s posudzovanym obdobim prijmu pri hypoteke pre mladych? Tento rok nam to totiz este vyjde, buduci nie. Fin. poradca z PG vsak tvrdi, ze v prvom kvartali bude stale prijem posudzovany za rok 2014 a nie 2015 (pretoze nie je este podane danove priznanie). Mate s tym skusenost?
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa marco »

Mozno ma niekto opravi, ale myslim ze tymto sposobom v prvom kvartali 2016 bude posudzovana len hranica do ktorej sa bude prispevok poskytovat (t.j. 1,3 nasobok priemernej nominalnej mzdy v narodnom hospodarstve za posledny stvrtrok 2015).

Posielam vynatok zo Zakona o bankach (Zákon č. 483/2001 Z. z.), na zaklade ktoreho sa domnievam, ze tvoj hruby prijem by sa mal posudzovat za predchadzajuci kalendarny rok, teda 2015. Ja som riesil takisto hypo pre mladych okolo novembra 2015 aj kvoli tomu.

"§ 85a (3) Mladému poberateľovi hypotekárneho úveru sa štátny príspevok pre mladých
poskytne, ak
a) má mladý poberateľ hypotekárneho úveru ku dňu podania žiadosti o hypotekárny úver
priemerný mesačný príjem vypočítaný z príjmu za kalendárny rok predchádzajúci
kalendárnemu roku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver
, najviac
vo výške 1,3 násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom
hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky
za kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, ktorý predchádza
kalendárnemu štvrťroku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver;..."
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, tak. Aj s dodom sme si to uz vysvetlili, poradca z PG sa mylil
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Opat raz Hypoteka pre mladych - oplati sa vobec?

Príspevok od používateľa marco »

Tak to potom dufam, ze to stihol zrealizovat do konca roka. V mojom pripade hypo pre mladych 50tE predstavuje usporu na urokoch na nasledujuce 3 roky 2 600 Eur, na 5 rokov to aktualne vychadza vyse 4 000 Eur. Plus niektore vyhody ako napriklad moznost bezplatnej extra splatky aj mimo fixacie atd.

Pomylenie, resp. neznalost daneho "poradcu" by vysla celkom draho.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"