stavba domu ako investicia?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

Zaujimal by ma vas nazor na stavbu domu ako investiciu do buducnosti. Najskor nieco o nasej financ.situacii. S manzelom vlastnime byt v hodnote asi 80 tisic. Byt je uz vyplateny, takze ziadna hypoteka. Nemame ani ziadne uvery. Momentalne mame nasetrenych cca 35000 eur (cast z toho v indexovych fondoch, momentalne sme tam v strate asi 15percent, zle mi je, ked si na to spomeniem 8). Do buducnosti verim, ze sa nam rocne podari odlizit asi 5000 eur.
V buducnosti by sme chceli raz byvat v rodinnom dome (manzel by to potreboval i kvoli praci) a myslela som, ze casom predame byt a za tieto plus usetrene peniaze by sme ho kupili. Pred par dnami mi vsak napadlo, ci by nebol lepsi napad kupit v nasom meste mensi pozemok za cca 40 000 eur. Potom by sme opat trochu sporili a pomaly zacali dom stavat sami (nieco svojpomocne - muz je sikovny, nieco by sme si dali spravit) podla toho, kolko by sa nam v danom roku podarilo usetrit (nieco by nam dali aj rodicia). Mozno som mimo realitu, ale predstavujem si, ze by sme sa zmestili do tych 70 000 eur a trvalo by to dajme tomu do 10 rokov. Takto by sme mali napokon byt aj dom. Je to nerealna blbost alebo to dava zmysel? Ide mi totiz o to, ze nechcem mat na uctoch peniaze a inflaciou stracat. Do fondov uz investovat nechcem, nemam na to nervy:)
Dakujem vopred za postrehy a nazory
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa rmaly »

Ahoj,
no, moj nazor (mame dom).
1, nie som si isty, ci sa zmestis do 70.000 za dom (chapeme sa, ze co si predstavujes pod domom: montovany 3 izbak, 6 izbovy poschodovy dom z "tehal"...). Znamy staval dom ako si popisovala (ale 1 poschodovy, teda nie bungalov, 5 izbovy) a fakt vsetko okrem odbornych veci (eletkrina, plyn apod) robil sam a vravel, ze stahovali sa, ked do toho dal cca 115.000 eur (mali vnutri dvere apod)... a to bol podla mna ze fakt na tom dobre. Tak 70.000 mi fakt pride nerealne.
2, stavat dom 10 rokov... (teda ak som to spravne pochopil)... je podla mna strasna ostara. Ad jedna to co si uz postavila tak starne ad dva - velmi tazko vies rozdelit dom (hrubu stavbu) na take fazy, ze "teraz uz nestaviam". Teoreticky dorabka hrubej stavby (teda vnutro domu) sa da robit parcialne po malych ciastkach (5k-10k eur) ako dlazby, obklady, voda atd, ale samotna stavba moc nie si myslim
3, rodinny rozmer - stavba domu (a toboz 10 rokov) ti moze znicit rodinu. Ak bude stavba blizko, tak to aj tak bude zrat aspon cas a prachy na benzin a pod a cim je dalej od miesta bydliska / prace, tym sa to "zlo" zvacsuje. Manzel sa znici, vy ho neuvidite (pofrci z prace hned na stavbu, v zime skoro tma...), prejazdi na benzine majland atd...
4, ked uz si chces nechat dom aj byt, tak preco si nevezmes hypo na dom (zalozit byt napriklad) a postavit "hned" a byt predat / prenajat...?
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

rmaly: tvoje argumenty su dost rozumne, mas pravdu. Najma sa fakt nechcem dostat do stadia, ze by mi to ohrozilo rodinu. Co sa tyka hypoteky, ktoru by som financovala z prenajmu bytu, to by bol super napad, len byvam v TN a tu to je s prenajmi dost nanic. V BA by to bolo o inom...
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

pokus napísal:Hypo su teraz lacne, lacnejsie uz moc nebudu. Osobne by som siel cestou zalozenia bytu na hypo a postavit si dom. Stavat 10 rokov mi pride mimo, za dva tri to bude mat s par kamaratmi postavene. A 40000 pozemok je iez dost, kde to byvas?
byvame v TN, su tu dost drahe pozemky a na dedinu v okoli nechcem ist byvat...Si uz druhy, co mi tu poradil hypoteku a asi na tom naozaj nieco bude. Som rada, ze som sem napisala, som si to tusim cele predstavovala trochu mimo realitu
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa rmaly »

Martina12 napísal:rmaly: tvoje argumenty su dost rozumne, mas pravdu. Najma sa fakt nechcem dostat do stadia, ze by mi to ohrozilo rodinu. Co sa tyka hypoteky, ktoru by som financovala z prenajmu bytu, to by bol super napad, len byvam v TN a tu to je s prenajmi dost nanic. V BA by to bolo o inom...
Potom preco si chces nechat byt?
Pytam sa, lebo podla mna mozes zalozit byt, postavit dom, prehodit hypo na dom a byt predat. Dokonca, kedze mas nieco nasetrene, tak rovno mozes dostat hypo na dom (v byte zatial byvat, potom ho predat a vyplatit z velkej casti hypo na dom)...

Nechat si byt len tak a neprenajimat ho (a mat teda dom + byt) ked napriklad nemas deti, ktorym ho venujes, je podla mna strata prachov, lebo nech byt stoji mesacne 200 eur, dom tiez 200 eur (najom), tak zbytocne platis za nieco, co nepotrebujes (ak teda nemas plany ako som pisal vyssie)...

A mam otazku - naozaj sa byty v TN prenajimaju tak zle (myslim to realne, ved TN je dost velke mesto, nie?). Ci je tam vysoka nezamestnanost?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Martina, byt mas v prvom rade na to, aby si mala strechu nad hlavou. Ak mas strechu nad hlavou a postarane o zakladne veci potrebne k prezitiu, mozes dalsie peniaze investovat. Pomale a postupne stavanie domu je zaujimave a pokial Ta aj manzela bavi tak na tom nie je nic nespravneho.
Zobrat si vsak hypoteku za ucelom financnej spekulacie je sialenstvom. Povazuj vlastnictvo bytu bez hypoteky za uspech. Netrpezlivost a chamtivost su vo financnej sfere nebezpecne. Treba zit v ramci svojich moznosti. Ak to nedokazes, tak Ti nebude stacit ani miliarda.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

rmaly: Mne vlastne islo povodne o to, zabezpecit nas s manzelom nejak na dochodok. Lebo sporit si peniaze je sice pekne, ale nemam nejak doveru v tento financny system a do tych fondov uz nechcem davat. Preto mi napadlo, ze bude lepsie tie peniaze mat najskor v pozemku a postupne v nejakej nehnutelnosti. Myslela som, ze by sme pomaly postavili ten dom (len nejaky maly bungalov) a ked by sme sa donho prestahovali, byt by sme asi prenajimali. Co sa tyka prenajmov v TN, isty cas som to sledovala a bolo malo zaujemcov o prenajmy a taktiez ceny su dost nizke (vela ludi z TN chodi robit do Noveho Mesta, tam to zije i co sa prenajmov tyka). To znamena, ze po zaplateni poplatkov za byt (200 eur), dani a poistenia (pri prenajme by som urcite byt poistila) by nam neostalo skoro nic. Takze hypoteku by sme z toho tazko financovali. Avsak keby mam uz dom postaveny a zaplateny tym sposobom, ktory som navrhovala ja, tak by mi to asi az tak nevadilo, ze by som prenajimala byt za bagatel.
A skor alebo neskor by sme ho bud predali (na dochodku) alebo dali detom (mame jednu dvojrocnu dceru a druha sa onedlho narodi).
No ale musime si to vsetko naozaj premysliet, tvoje argumenty mi trochu schladili to moje pociatocne nadsenie:) Musim si urobit vacsi prieskum ohladom stavby domu, jej financovania a pod.
Dakujem za tvoj cas
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

Rokosák napísal:Martina, byt mas v prvom rade na to, aby si mala strechu nad hlavou. Ak mas strechu nad hlavou a postarane o zakladne veci potrebne k prezitiu, mozes dalsie peniaze investovat. Pomale a postupne stavanie domu je zaujimave a pokial Ta aj manzela bavi tak na tom nie je nic nespravneho.
Zobrat si vsak hypoteku za ucelom financnej spekulacie je sialenstvom. Povazuj vlastnictvo bytu bez hypoteky za uspech. Netrpezlivost a chamtivost su vo financnej sfere nebezpecne. Treba zit v ramci svojich moznosti. Ak to nedokazes, tak Ti nebude stacit ani miliarda.
Dakujem za nazor. Skutocne musim trochu krotit svoju netrpezlivost. Preto som si i stanovila 2 roky na premyslenie - dovtedy sa s muzom rozhodneme, ci ideme do toho alebo nie. O chvilku sa nam narodi druhe dieta, takze vsetko este moze byt inak, neviem, co nam osud prinesie.
Momentalne vsak nevidim nejaky lepsi sposob ako sa zabezpecit na starobu ako investiciou do nehnutelnosti...Napr. ma stve, ze dcere sporime na stavebne sporenie, no ktovie, ci tie peniaze budu mat o 18 rokov vobec nejaku hodnotu. Keby byvam v BA, asi by som volila kupu 1 izboveho bytu a prenajimanim ho splacala a potom ho dcere darovala. To iste i pri druhej dcere. Tu v TN taketo uvazovanie v podstate nie je mozne, pochybujem, ze by sa nam byty podarilo prenajat, ak hej, tak len na nejake obdobie. Hovori teraz zo mna netrpezlivost a chamtivost alebo je to racionalne rozmyslanie? :) 8)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

rmaly pise spravne. Uvery su dnes najdostupnejsie a najlacnejsie ako kedy boli. Pochybujem, ze to este niekedy zazijeme. Neviem ci to tak bude aj za dva roky. Financne na tom nie ste zle, takze predpokladam, ze aj prijem viete vydokladovat. Radsej si zaplatte za co najrychlejsiu stavbu domu a svoj cas venujte tomu v com ste dobry, tz. svojej praci. Uveru sa netreba bat. Mozete davat mimoriadne splatky, mozete predat byt a vyplatit z neho cast uveru .. skratka, mozete ten uver splatit relativne rychlo. S dnesnymi sadzbami idealna doba.
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

pokus napísal:I ked zijes v TN mozes si kupit ten jednoizbak v BA...
uvazovala som nad tym, len mi to pride trochu riskantne mat ho tak daleko. Kedysi sme este v BB na 1 rok prenajimali byt a nemame s najomnikmi uplne dobre skusenosti, takze som trochu obozretna. Neviem, ci je to uplne racionalne, no mam pocit, ze by som sa lepsie citila, keby som nablizko tomu bytu a mozem tak kedykolvek skocit v pripade potreby
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

peter.cmorej napísal:rmaly pise spravne. Uvery su dnes najdostupnejsie a najlacnejsie ako kedy boli. Pochybujem, ze to este niekedy zazijeme. Neviem ci to tak bude aj za dva roky. Financne na tom nie ste zle, takze predpokladam, ze aj prijem viete vydokladovat. Radsej si zaplatte za co najrychlejsiu stavbu domu a svoj cas venujte tomu v com ste dobry, tz. svojej praci. Uveru sa netreba bat. Mozete davat mimoriadne splatky, mozete predat byt a vyplatit z neho cast uveru .. skratka, mozete ten uver splatit relativne rychlo. S dnesnymi sadzbami idealna doba.
dakujem za nazor. Budem si musiet tieto veci trochu nastudovat, kedze o hypotekach absolutne nic neviem, byt sme totiz platili v hotovosti. Ale asi na tom nieco bude, ked to hovorite aj vy
PetrikX
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 11 10, 2007 1:41 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa PetrikX »

jauz len taku drobnu vec k stavbe domu na dlhu dobu. Neviem, ako je to v tej konkretnej dedine, ale kedze predpokladam, ze cca rovnako, ako na zbytku slovenska, ked stavias dom, je najlepsie ho co najskor dokoncit. Inak sa ti zacnu z neho stracat veci, ak chapes, ako to myslim. Znamym kradli cele palety materialu (chlapici dosli s autom aj s manipulacnou hydraulickou rukou za bieleho dna, susedia si mysleli, ze im doviezli material - a oni odvazali...), vnutorne vybavenie, okna, cokolvek....proste kym sa tam nebyva, je lahko mozne, ze niekto si pride nieco "pozicat". Takze stavat dom 10 rokov s tym, ze tam nebyvat - to moze zapocitajuc toto riziko, byt naozaj velmi drahe stavanie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nehnutelnosti su ovplyvnene financnym trhom a ekonomikou. Pomoze ak mas vztah k stavebnictvu, hoci aj amatersky. Nehnutelnost ma financnu a uzitkovu cast s urcitymi vyhodami, ala aj nevyhodami.

Prenajimat je v sucasnosti horsia investicia odkedy sa zmenili danove zakony, konkretne pausalny 40% odpis nakladov.

Hypoteky su momentalne neobycajne lacne. Vzhladom na moznost narastu urokovej miery odporucam vybrat iba cast maxima. Ak sa uroky zvysia, mesacne platby narastu takisto. Uroky narastu u vsetkych bank. Sucasne to znizi hodnotu nehnutenosti, vratane vlastnej. Mozte byt donuteni predat nevyhodne.

Podla mna je momentalne najlepsim riesenim robit hocico, ale bez riskovania sucasnej strechy nad hlavou teda pouzivania sucasneho byvania ako zdroja investicii. Riskovat treba peniaze, nie strechu nad hlavou, rodinnu pohodu a buducnost deti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dobra sadzba sa da este stale zafixovat na 5 rokov
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Z hladiska opatrnosti by bolo uzitocne zaistit, aby bola cela hypoteka zaplatena v tom obdobi, pripadne mat rezervy na zvysene poplatky. Zvysenie urokovej miery iba o par percent zvysi mesacnu splatku neporovnatelne viac.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Istiach »

Martina, ak skutocne system padne a a peniaze stratia hodnotu, tak je dost mozne ze ti byt/dom zostatnia. Ak sa skutocne bojis buducnosti, vraz tie peniaze do svojich deti na kvalitne vzdelanie a pre istotu maj 4 a nie dve...
Martina12
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 2:43 pm

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Martina12 »

Istiach napísal:Martina, ak skutocne system padne a a peniaze stratia hodnotu, tak je dost mozne ze ti byt/dom zostatnia. Ak sa skutocne bojis buducnosti, vraz tie peniaze do svojich deti na kvalitne vzdelanie a pre istotu maj 4 a nie dve...
toto je asi najlepsia rada :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa rmaly »

Istiach napísal:Martina, ak skutocne system padne a a peniaze stratia hodnotu, tak je dost mozne ze ti byt/dom zostatnia. Ak sa skutocne bojis buducnosti, vraz tie peniaze do svojich deti na kvalitne vzdelanie a pre istotu maj 4 a nie dve...
toto je asi najlepsia rada :)

Alebo do alkoholu... za prve kto ti dnes da 40% a este dostanes spat za prazdne flasky :) :)
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa PeterSch »

ja by som sa na to v kontexte "O chvilku sa nam narodi druhe dieta" a "rocne podari odlizit asi 5000 eur" na to pozrel úplne z opačného konca.

Dopredu sa ospravedlňujem - bude to dlhšie.

Mňa zaujalo toto - "rocne podari odlizit asi 5000 eur". Mne to pripadá ako sci-fi :-) Ale vzhľadom na "Momentalne mame nasetrenych cca 35000 eur" vám verím. Len sa chcem podeliť o pár životných skúseností - mojich a okolia, resp. aby ste sa nad tým zamysleli.

Boli sme na tom podobne ako vy - keď sme boli sami s manželkou tak sme dokázali odložiť celý jej plat. Teraz som rád ak mesačne odložíme 150€. Netreba nás brať ako všeobecný vzor - je mi jasné, že žijeme aktívne a míňame viac (aspoň podľa okolia). Ale tých pár vecí na zamyslenie - kým sú deti malé je to ešte stále OK, ale keď podrastú tak to začne:
- jedna dcérka chodí na korčuľovanie 35€ mesačne, druhá na horolezectvo 35€ mesačne. Potom ešte vrámci družiny/škôlky chodia na pohybovú prípravu a keramiku - tuším 5€ mesačne každé. Takže pomaly 100€ mesačne.
- rátam, že raz na 10 rokov budem musieť kúpiť nové auto (ročne najazdíme tak 35tis km). Ale ak má niekto služobné, tak sa ho to netýka. Kupujem Daciu za 10tis€. Takže 2 roky vášho sporenia sú fuč. A to nehovorím o kolegoch, ktorý kúpujú Octávie alebo Golfy za 18-22tis. €.
- deti rastú - pomaly každý rok im kupujeme nové lyžiarky, korčule, ... Malé lyžiarky stáli 5€. Teraz sme 9 ročnej kupovali použité lyžiarky tuším za 40€ :-( Ono sa to na konci sezóny zasa predá ale ...
- keď sem tam skočíme na pizzu - predtým nám štyrom stačila jedna, teraz kupujeme 2 a pomaly začneme 3
- keď ideme lyžovať - skipas na 2hodiny stojí tuším 8€ na jedného. Deti do 6 rokov to majú zadarmo. Ale teraz, keď máme platiť za 4 ľudí, tak si pomaly rozmyslíme ako často ideme lyžovať.
- to isté dovolenky. Kolega chodil letecky do Grécka. Aj s malými deťmi. Keď už ale neskôr mal platiť 3 resp. 4 letenky a dovolenka ho teda vyšla na 2700€ tak si povedal, že to teda nie a minulý rok už bol autom.
- aj to ho vyšlo na 1700€. Mi chodíme len do Chorvátska. Veľa nemíňame - sme v kempe, jeden obed v reštike a druhý varí manželka, skoro žiadne platené aktivity (ako výlet loďou a tak) namiesto toho turistika, lezenie, bicyklovanie + pláž samozrejme. A vyjde nás to na 800€. Druhý týždeň na Slovensku - ďalších 600€. Jarná lyžovačka - na zľavový kupón - ďalších 600€. Dokopy teda 2000€ ročne. A to si viem predstaviť, že by sme chodili niekam aj na Silvestra a Veľkú Noc.
- kolega mal kedysi 4 stavebká. Narodilo sa mu tretie dieťa - vykašlal sa na robotu/karieru a viac sa venuje rodine. Vzdal sa šéfovania = nižší príjem + vyššie výdavky na deti = už má len 2 stavebká a funguje tak, že s jedného ukončeného financuje druhé. A to keď skončí tak už viac nebude mať.

Treba sa nad tým zamyslieť, lebo hypo nie je na rok-dva. Nevravím že je to nereálne. Ale ak v tomto kontexte dokážete "rocne podari odlizit asi 5000 eur", klobúk dole.

A s tým svojopocným stavaním domu - mám takých kolegov, mám kolegov ktorý kúpili rozostavaný a prerábajú, .... Je to blbosť. Manžel príde z roboty a hneď na stavbu - ako tu niekto písal. Manželka príde z roboty - perie, upratuje, varí, domáce úlohy, ..... Zhltne to celý čas a všetky peniaze. A to nevravím bývať na dedine - známy kým prídu domov - do škôlky, školy, po manžela, ... prídu domov o 18:00 - úlohy, večera, umyť, spať. Aký má význam potom vlastne dom? Mne je jedno kde prespím. A cez víkend nemusím kosiť trávnik :-)
A keď konečne po 10 rokoch postavíte ten dom (väčšinou sa to stavia "pre deti" ale vy to beriete ako investíciu, takže je to iné) deti odídu z tomu - môj prípad, izbu som si užil 3 mesiace :-) Alebo manželkin prípad - otec stále na dome, mama v kuchyni = deťom sa nik nevenoval - žiadne krúžky, šport, výlety, .... Stojí to zato?
- my sme to vyriešili tak, že manželka nepracuje (nevedela si nájsť prácu a keď tak za také platové podmienky že keď sme zrátali - doprava, strava, ... + donesie si domov nervy z práce, komplikovaná logistika detí na krúžky, ... pro forma som ju ale zamestnal kvôli odvodom/dôchodku) tieto aktivity robí cez deň/týždeň. Ja prídem domov a môžem sa venovať deťom (úlohy) a víkendy máme celé pre seba. Ale je mi jasné, že každá žena je iná a toto nie je pre každú.
- zhodli sme sa s kolegami, že to za to nestojí - keď dom, tak mať aspoň 150tis€ (ako tu niekto písal) a za 2 (max 3 roky) ho postaviť - s časti svojpomocne, sčasti na dodávku.

A šetriť si "brutálne" na dôchodok je tiež blbosť. Kedy my pôjdeme do dôchodku - 72-75 ročný? Ako dlho si teda ten dôchodok užijeme? V akom zdraví? Nie je lepšie si užiť celý život a v 75 sa "zastreliť" ako živoriť 40 rokov len aby človek sa mal na dôchodku o málinko lepšie?

Nevravím, že sa treba na všetko vykašlať a všetky peniaze rozflákať. Len všetko z mierou. Keď tak čítam, tak sme na tom podobne:
- tiež majú deti stavebká - beriem to aj ako kvázi životnú poistku.
- asi tak 2-3 krát do roka rozmýšľam nad kúpou domu - vkuse dôjdeme k tomu, že na to nemáme resp. aj by sme mali ale naše priority sú inde - dať deťom vzdelanie, zážitky, skúsenosti, rozhľad, ... A zasa nemáme taký príjem aby sme to zvládali spolu s tým domom. Verím však, že niektorý na to majú - OK, super.
- tiež chcem kúpiť druhý byt. Nechcem však brať hypo na 100% - čo keď sa niečo stane, pritrafí v živote, zmenia priority, ... pomaly šetríme - chcel by som našetriť cca 50% a kúpiť ten druhý byt - prenajímať a potom pre deti - či už byt alebo ho predať a dať im keš - bohvie kde ich život odveje.
Inak - my sme kúpili chatku na kraji mesta. Trávime tam leto a víkendy. Veľa známych (aj tých čo majú domy na okolitých dedinách vravia, že to je najlepšie riešenie). Prvoplánavané bolo, že tam postavíme dom. Ale tých 150€ nemáme resp. (ako som písal) na to nedáme. Tak rozmýšľam ešte tak, že by sme namiesto toho bytu postavili tam len nejaký malý domček (len pre nás s manželkou) montovaný alebo kúpili mobilný dom. Ale ako píšem teraz šetríme a potom sa rozhodneme.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

silny prispevok :!:
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Chris »

trosku z inej stranky :)

najdi s typovy dom, ktory ti vyhovuje a za 3 mesiace ti ho postavia, ak vies si nieco spravit sam tak 4-5izbovy 100-120m2 bungalov postavis uz od 50-60-70k. Na kluc byvaju od 80-90-100k.

Nechaj si 10k na sporiacich uctoch- pre pripad platobnej neschopnosti, ak by ste nevedeli splacat hypo.

Zvysnych 25k pouzi ako svoj 10-20-30% podiel pre hypo. Neviem kolko stoja pozemky v TN, ale urcite to bude lacnejsie ako v BA kde 6ar mas 70-80k e.

Cize ak zalozis svoj byt, plus das svoj podiel 25k e a nechas si 10k na sporiacom ucte, tak by som to az tak riskantne nevidel ako tu niektoriii tvrdia.

Pouzil som mbanku,cize ak zoberies 125k hypo , teda 80% (100k) pozadovana vyska uveru pri fixacii na 5 rokov a uroku 2,29% mas splatku 384e, + 120-150e energie/naklady na skladanom bungalove mas 500-550e, cize pri 10k to mas pri najhorsom pripade 18 mesiacov (teda 1,5 roka),.
Pocital som to s moznostou, ze zozenies pozemok za 40-50k a 70-80k dom.

Ak nebude komplikovany pozemok a problemy s povoleniami vies to skorej ako roku postavit. Platnu ti dnes spravia s rychlozrujucim betonom, ale kym ti vyrobia casti domu tak do 3 mesiacov mas hrubu stavbu hotovu. :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Rokosák »

V prvej polovici 2017 som odlahcil investicie do akcii. Peniaze sa investovali do kupy domu v "strasnom" stave. Po rekonstrukcii trvajucej rok a pol roka cakania na najdenie vhodnej investicie a predaja bol zisk 39.4% co je lepsie ako keby sa peniaze drzali v akciach.

Rok prace sa skladal vacsinou z organizovania majstrov a dodavatelov. S manzelkou sme sa vsak nevyhybali fyzickej praci ked bolo treba. Mozno to bola z financneho hladiska chyba, ale pocit z uspesneho projektu, aj po technickej stranke, je k nezaplateniu.

Projekt bol vsak narocny na manzelske vztahy a momentalne sme v stadiu "nikdy viac". Odhadujem ze pokial nenajdeme dalsiu prilezitost. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal:V prvej polovici 2017 som odlahcil investicie do akcii. Peniaze sa investovali do kupy domu v "strasnom" stave. Po rekonstrukcii trvajucej rok a pol roka cakania na najdenie vhodnej investicie a predaja bol zisk 39.4% co je lepsie ako keby sa peniaze drzali v akciach.

Rok prace sa skladal vacsinou z organizovania majstrov a dodavatelov. S manzelkou sme sa vsak nevyhybali fyzickej praci ked bolo treba. Mozno to bola z financneho hladiska chyba, ale pocit z uspesneho projektu, aj po technickej stranke, je k nezaplateniu.

Projekt bol vsak narocny na manzelske vztahy a momentalne sme v stadiu "nikdy viac". Odhadujem ze pokial nenajdeme dalsiu prilezitost. :D

Pekný zisk, ale pre korektnosť treba od neho odpočítať tvoju a manželkinu prácu.

Navyše ako realitný maklér, stavbyvedúci a stavebný dozor v jednej osobe musíš byť na stavbe stále a všetko kontrolovať, ak chceš, aby bola práca urobená kvalitne. Čiže pre seba počítaj plný pracovný úväzok s adekvátnou mzdou. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa jogo »

Keď počúvam, koľko platia mladé rodiny za byty v Bratislave, tak je mi z toho zle. Nechápem, prečo sa nedokáže dohodnúť päť mladých rodín, nekúpia si pozemok o výmere 500m a na ňom nepostavia päť domov o velkosti bytov vedľa seba s garážami na prízemi(radovú zástavbu). Môj hrubý odhad je, že by na tom ušetrili 50% peňazí, keby to stavali "Rokosákovou metódou".
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal:
Pekný zisk, ale pre korektnosť treba od neho odpočítať tvoju a manželkinu prácu.

Navyše ako realitný maklér, stavbyvedúci a stavebný dozor v jednej osobe musíš byť na stavbe stále a všetko kontrolovať, ak chceš, aby bola práca urobená kvalitne. Čiže pre seba počítaj plný pracovný úväzok s adekvátnou mzdou. :)
Zaujimavy prispevok z uctovnickeho aj filozofickeho hladiska, Jogo.

Podla mna, vsak za robotu, ktoru sme my odviedli by sme museli niekomu zaplatit a teda zisk by mohol byt zhruba rovnaky. My sme sa vsak na projekt divali ako uzitocny konicek, nie robota. Robotou mi viac pripadalo sledovat volatilitu financnych investicii, na ktore som nemal nervy a prestalo ma to bavit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: stavba domu ako investicia?

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Podla mna, vsak za robotu, ktoru sme my odviedli by sme museli niekomu zaplatit a teda zisk by mohol byt zhruba rovnaky.
Prave že by nebol rovnaký, lebo od zisku by si musel odpočítať sumu, ktorú by si niekomu zaplatil za robotu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"