Odpisy zhodnotenia nehnuteľnosti pri daňovej evidencii

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
StanoS
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 22 05, 2015 7:19 pm

Odpisy zhodnotenia nehnuteľnosti pri daňovej evidencii

Príspevok od používateľa StanoS »

Dobrý deň,

prenajímam byt, ktorý mám zaradený do obchodného majetku a vediem k nemu daňovú evidenciu. V byte som dal prerobiť jadro a celková faktúra bola na 3162 eur. Je to nad 1700 eur a zrejme by som na to mal ísť cez odpisy, ale vo faktúre je to rozpísané na menšie sumy, z ktorých ani jedna nie je cez 1700 eur a tak si niesom istý, ako na to - či to dať do nákladov priamo alebo odpisovať.

Príklad faktúry:
------------------------------------------------------------------
Stavebné a murárske práce jadro na kľúč 1 000 eur
vodoinštalačné práce jadro na kľúč 450 eur
elektroinštalačné práce jadro na kľúč 310 eur
osadenie a inštalácia sanity 130e
stavebný a inštalačný materiál 700e
plastové okno 232e
osekanie obkladu 30e
sieťkovanie a stierkovanie osekanej steny 55e
žalúzie 75e
sádrokartónový strop 180e

Celková suma na faktúre 3162 eur
--------------------------------------------------------------------------

Mám to uplatniť všetko jednorazovo, lebo nič nepresiahlo osobitne 1700 eur alebo to odpisovať? A ak odpisovať, ako? A všetko? Mimo toho som ešte kupoval vaňu, záchod, umývadlá a pod, ktoré som prerábajúcej firme dal mimo tejto faktúry, to by som mal prirátať tiež k tejto sume a brať to ako celok za zhodnotenie nehnuteľnosti v jednom zdaňovacom období, alebo to tiež uplatňovať osobitne s tým, že všetky tie položky osobitne boli opäť každá pod 1700 eur a uplatniť to celé v jednom zdaňovacom období?

Ďakujem za rady.
Marian_BA
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut 04 02, 2014 5:59 pm

Re: Odpisy zhodnotenia nehnuteľnosti pri daňovej evidencii

Príspevok od používateľa Marian_BA »

Dobry den, ja ked som prerabal v prenajimanej nehnutelnosti komplet kurenie (kotol, rury, radiatory), cely naklad som dal hned do nakladov. Definoval som to ako "oprava" predchadzajuceho stavu, kedze islo o vymenu stareho za nove a stare bolo skoro nefunkcne. Vidim to ako podobny pripad na vase jadro.

Myslim si ze naklady idu do uctovnictva formou odpisov v pripade, ked sa tvori nieco uplne nove. Napriklad ked niekto pristavi k rodinnemu domu garaz.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"