Refinancovanie hypo

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa Enter »

Zdravím, som tu nový, ale toto fórum čítam/študujem už dlhšiu dobu a zatiaľ mi dalo veľa užitočných informácií a taktiež ma často pobavilo. Chcem vás poprosiť o radu. Môj otec sa chystá refinancovať hypotekárny úver, ktorý má vo VUBke. Ostáva mu tam 8500e na dobu 12 rokov a rád by si zobral úver na bývanie na 12 000e. Momentálnu úrokovú sadzbu má 3,99%. Momentálne mu radí jedna veľmi vtieravá pani poradkyňa. Podľa nej sa to najviac oplatí v SLSP a to s úrokom 1,90%. Sám sa v tom nevyznám a preto budem vďačný za každú radu.
Pekný večer prajem všetkým.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa Rokosák »

Niekolko otazok:
1. Kedy je dalsia fixacia sucasnej hypoteky?
2. Kolko rokov trva sucasna hypoteka?
3. Na aku dobu je urok 1.9% platny?

U hypotek je popri urokovej miere dolezita dlzka jej platnosti. Takisto su dolezite pravidla suvisiace s predcasnym splacanim.
Nastuduj si sposob umorovania hypoteky. V podstate istinu splacas do vacsej miery ku koncu jej platnosti. Preto otazka c.2.
Vtieravu pani poradkynu ignoruj.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa Enter »

sorry, že píšem až teraz.
Takže:
1. Ďaľšia fixácia bude budúci rok v apríli.
2. 4 roky
3. 3 roky
Doniesla nám sem papier, kde boli v ponuke 3 HU, najnižší bol tuším od UniCredit Bank, myslím že 1,69% a najvyšší bol od SLSP, tých 1,9%. Vyšlo jej to ale tak, že po zaplatení všetkých poplatkoch a povinných pripoistení bude najlacnejší práve úver od SLSP.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Pri takej malej sume a relativne kratkej dobe splacania by som odporucil ostat vo VUB.
Nechapem ten prechod do sporitelne, je podla mna blbost - odchod z VUB.

Takze takto :)

Ak budes dnes refinancovat, tak poplatok za predcasne splatenie stavajucej hypo bude 1% t.j 85 Euro.
Tento poplatok zaplatis vzdy, ci vo VUB ostanes alebo nie.

Ak by si pockal do konca fixacie a potom prefinancoval usetris tych 85 evri ale bude rozdiel v splatke. (Neviem aka je teraz)

Ale ak by si uver navysil na 12 000 na 12 rokov tak v sporitelni pri 1,9% a fixacii na 3 roky bude splatka 93,26 (bez poistenia a inych poplatkov)

VUB ma urok na 3 rocny fix 1,49 pod 90% zalozenej nehnutelnosti co predpokladam, ze hravo splna, ale nesmies hypoteku vyplatit predcasne pocas fixacie. Mimoriadne splatky vsak mozes davat.

vo VUB pri 1,49% na 3 roky 12 000 bude splatka 91,06 eur.

S poplatkami, a poisteniami to zalezi od doho, v akej banke ma tvoj otec ucet, ake sluzby vyuziva. VUB ma predpokladam aspon bezny ucet z ktoreho sa plati stavajuca hypo. Ma nieco aj sporitelni ?

Tiez zalezi ake ma preferencie tvoj otec, najnizsia mozna splatka, istota nemenneho uroka, dlhsia fixacia ?
odolnost voci byrokracii, jednoduchost vo vybavovani.

Na toto vsetko si treba vediet zodpovedat, a podla toho sa rozhodnut.

Rad zodpoviem aj dalsie tvoje otazky ;)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

poradknynu poslat do kelu (to som zvedavy s akymi pripoisteniami ratala) a nech si to sam refinancuje vo VUB. Dostane 1,49% na tri roky (alebo 1,69% na 5) a cast s poplatku za predcasne splatenie mu skoro urcite odpustia (nech o odpustenie ziada)
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa Enter »

Prioritou je celková nákladovosť úveru.
Takže na tom papieri je aj úver od VUB so spomínaným úrokom 1,49%. Poplatky sú tu uvedené nasledovné:
Popl. za predčasné splatenie 85e
Popl. za poskytnutie úveru 96e
Popl. za kataster 66e
Popl. za ZP 200e

SLSP má uvedený len poplatok za predčasné splatenie úveru- 85e, takže celková zaplatená suma vychádza menej, tak teraz neviem.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tak ako som napisal, nech sa ide spytat priamo do VUB. Znalecky skoro isto netreba, poplatok za predcasne splatenie znizia, za poskytnutie noveho asi tiez, resp. mozno vobec nebude. Kataster ostava
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa Rokosák »

1.69% na 5 rokov by som bral skor ako 1.49% na 3.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rrajcan
Príspevky: 13
Dátum registrácie: So 06 09, 2014 9:53 am

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa rrajcan »

Posledná prax je taká, že ak klient naznačí odchod s úverom do inej banky a uvedie konkrétnu úrokovú sadzbu, ktorú mu ponúkli inde, nastúpi retenčné oddelenie a ponuku dorovná. Takže ísť do svojej banky, povedať: žiadam o vyčíslenie zostatku, lebo mi ponúkajú 1,5% (napr., ale tu sa improvizácii medze nekladú) a túto sadzbu bude klient mať obratom úplne bez poplatkov zrealizovanú na svojom aktuálnom úvere.
melati
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 26 07, 2016 11:25 am

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa melati »

Pridavam podobnu skusenost ako @rrajcan - refinancovali sme hypo s 1,49% na 5 rokov a banka najprv nechcela, ale ked sme prisli s inymi ponukami, tak nakoniec dala taku sumu. My sme v podstate nechceli odist, ale treba s nimi hrat trosku, aby ustupili. Teraz bojuju o kazdeho klienta, takze su ochotni pristupit na vselico, len aby ho nestratili, hlavne ak ide o zaujimave objemy uverov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Refinancovanie hypo

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ako kedy a ako ktora banka. Niektore sa ani neozvu
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"