prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

Zdravim,

rad by som, napriek tomu, ze tu podobna tema uz je, vyvolal diskusiu na tuto temu, s ktorou si posledne tyzdne lamem hlavu:

Mam 26 rokov, v banke som bonitny klient, aj moja profesia umoznuje existovat primarne ako pravnicka osoba.

Nevlastnim takmer nic, ani dedit toho moc nebudem, a ak aj ano, tak velmi neskoro - ergo, vybudovat nejaky rodinny majetok, resp zabezpecit sa, je na mne.

I napadlo mi zakupit jeden ci dva 4i byty v bratislave na hypoteku, a prenajat ich po izbach. Aj napriek aktualne vysokym cenam bytov v BA (mozme este ocakavat rast? skor si myslim, ze by som kupoval vrch bubliny), by v pripade prenajmu styrom osobam per byt vychadzal cash flow aspon 100eur do plusu pri kazdom byte.

Pri uroku 1,5% a troche optimizmu je to asi 150eur. Pri uroku 3,5% je to potom na nule - do vypoctu som vedome nezapocital dan z prijmu a peniaze minute na obnovovanie zariadenia vypouzivaneho najomnikmi.

V podstate, tie byty som ochotny do malej miery aj dotovat (ajked samozrejme preferujem, aby bol cash flow nad nulou) - beriem to totiz ako moje zabezpecenie na dochodok, takze aj keby ma to mesacne stalo 200euro, beriem to ako dlhodobe bezpecne sporenie, na konci ktoreho bude majetok povedzme 200k terajsich penazi. (ajked nakupna cena dvoch bytov dnes by bola 270k).

Ak by som jeden byt dotoval 100eurami mesacne po dobu 30r, stoji ma to 36k dnesnych penazi, pricom jeho hodnota na konci nech je 100k (samozrejme, ide do toho aj cas) - takze sa na to stale pozeram ako na pozitivnu vec pre mna.

Je mozne, ze po navyseni prijmu (odchod do zahranicia a prenechanie administracie bytov tretej osobe), by som takto utiahol povedzme aj 4 byty, a to stale z penazi, ktore su mi pozicane.


Rad by som sa dozvedel nazor "starsich psov" na toto uvazovanie mna ako pomerne mladeho chalana, ktory ale uz musi uvazovat zodpovedne a v sulade s cielom akumulacie majetku.


Je to podla vas dobre? Je to blbost? Mam radsej kupovat 30r kupovat za 200eur mesacne akciovy index? Dividendovy index?


Budem rad za kazdy nazor - po skusenostiach s tym, ako som nachylny robit nerozumne financne rozhodnutia, si preto tentokrat uz necham poradit.


Dakujem a pekny den vsetkym!
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Chris »

Matematika je jednoducha, 4i v BA pod 120k nekupis, resp. tazko , aj to mozno bude stavu blizkemu povodnemu. Nebavime sa o okraji, lb tam sa bude tazko prenajimat.

Cize splatka na 120k hypo pri 1,5% je cca 580e, plus 150-200e energie/naklady (otazka ci budes nahlasovat kazdu osobu). Predpokladajme 3 osoby po 200e (4. izba spolocna obyvacka) tak to mas 730-780e vs 600e, ktore ti zaplatia.

Ci ako si to pocital ?

Lb taky dobre prenajatelny 4i by som videl tak 150k+.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

Ahoj Chris,

pocitam hypo na 125k = 432eur/mes; energie: 280eur/mes poist: 10eur/mes --> naklady: 722eur/mes

Prijem pri 4och prenajatych izbach okolo 900eur/mes.

Sme 170eur v pluse za tychto zjednodusenych podmienok. Realne ratam 50eur v pluse pri odvadzani desiatku podla zakona a tvoreni vlastneho rezervneho fondu na opravy.

Ak zanedbam vlastny rezervny fond (tieto naklady som ochotny znasat - mitigujem riziko vyberom najomnikov), tak urok hypo moze ist cca na 3,5% a stale som na nule.

Akurat: ak urok hypo vystupa na 3,5%, tak podla mojich laickych prepoctov niekto, kto si moze teraz dovolit kupit byt za 125k, si bude moct kupit rovnaky byt iba za 96k. Cize z hladiska zachovania terajsej (ne)likvidity mi napadol tento scenar:

Teraz kupim za 125k, o 9r bude urok 3,5% a predatelna cena mojho bytu pojde na 96k. Za tych 9r sa mi splati cca prave ten rozdiel, a zbytocne som sa o to 9r staral.

To, ze urok hypo bude na urovni 3,5% prave o 9r som si vsak vytiahol z brucha - avsak pri naplneni tohto scenara, alebo podobneho (ocakavatelny citelny pokles ceny bytov v BA) -- sa mi moc neoplati zacinat s tymto planom teraz; ale skor by som mohol pockat.

Alebo hovorim z cesty?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

Moj nazor je, ze:
1, 4 izbak kde (v Ruzinove uz 2.5 izbove byty stoja 135.000). Neviem, ci nejaky 4izbak napriklad na Dlhych Dieloch kupis za tebou uvedenu cenu (4i nepozeram, tak naozaj uprimne neviem, len uz ceny 3i su okolo 140k, tak preto s tymto opatrne)
2, 4i prenajat tak, ze prenajmes 4i je podla mna brutalne a mozno sa ti to ani nepodari. Urcite je lepsie (dava viac zmyslu) 3i + 1 spolocna alebo musis mat naozaj velku priestrannu kuchynu (neviem, ci su take byty v BA co toto splnaju, moze byt). Proste musis pre dajme tomu 5-8 ludi (ked ratas par na izbu) ratat s nejakym priestorom, kde sa aspon najedia. Alebo by si to musel ponat cisto ako robotnicku ubytovnu...

Ak ti toto vyjde (zozenies byt za tebou uvedene prachy s dobrym "floorplanom"), tak preco nie.

Teraz na zamyslenie - ignorujme tvoje uvazovanie (ktore v principe moze fungovat), tak radsej kup v povodnom stave 3i byt v lepsej lokalite (BA2, 3). Zrekonstruuj ho v style Baumax. A prenajmi 2i po 2 ludi a tretia spolocna.
Lebo: Napriklad pri Centrali mozes prizemny byt kupit dajme tomu ked mas stastie za 115 a za 5-10k ho zrekonstruovat (cisla strielam od boku, zalezi ci ty budes robit alebo robotnici budu robit)... Najomnikom (studakom) byva viac jedno, ze je to na prizemi (co nie su preferovane byty velmi kvoli zime dole a tak, ale ak das dobru cenu...)
To by som skor videl realne. Lebo ceny bytov su teraz fakt ze brutalne...

Alebo - ak si napriklad chces byt teoreticky nechat (teda nie uplen lowcost), tak chod do nejakej novostavby, kedze tie ceny su velmi vyrovnane (napriklad Jegeho Alej, alebo mozno Perla Ruzinova)... Proste take, ze lepsia lokalita, ale stale lacne (ok, Perla nie je ktovieaka lokalita :) )...
Ten prenajmi (nejako) a byt ti ostane aj ked z prenajmu budes v minuse...
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

Dakujem zatial za odpovede :)

Napada mi este, aku hodnotu by som podla najlepsieho vedomia a svedomia (prebiehajuca imigracia, nastavajuca demograficka kriza, vek panelovych domov v BA, potencialny odchod velkych zamestnavatelov z BA) mal predikovat na dane byty o 30r?

Samozrejme beriem, ze nikto nemame vestecku gulu, ale verim ze sa najde niekto, kto ma s vyvojom cien realit viac skusenosti, ako ja (moje skusenosti su velmi male).

Uvazujem nasledovne:

Hodnota realit nech bez zmeny inych okolnosti nasleduje inflaciu; nech mierne klesa so zvysujucim sa vekom panelakov; nech klesa citelne (?) so zvysujucim sa urokom hypoteky (ratam: ak pri 1,5% uroku hypo mozem alokovat na hypo 500eur, tak dnes mozem kupit byt za X penazi; pri 4% uroku vsak mozem kupit byt iba za povedzme X*0,7 penazi) ---> je tu moje uvazovanie spravne? Mozme cakat ze stare byty s terajsimi cenami 130k by zliezli behom 10r na 100k?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

No, ja si myslim, ze ked sa neudeje nieco hrozne (nebude vojna, zemetrasenie, nevybuchnu Jaslovske Bohunice, potazmo BA bude stale hlavnym mestom), tak (dobre) byty dramaticky dole nepojdu. Myslim si, ze su momentalne na vrchole nejakeho skoskoveho zdrazovania a uz viac zdrazovat nebudu (za posledny rok fakt fest zdrazeli a nadovazok nie su.)...
Ci velmi poklesnu - nikto nevie, ale opat som skepticky. Prave sme zazili (2008-201x) krizu a "splasnutie bubliny" v BA... a co sa stalo? Nic moc. Byty zmizli z ponuky, ostali srackove a par dobrych sa predalo hned (ok, za nizsiu cenu ako v peaku tesne pred krizou, ale nic extra). Chcem tym povedat, ze co som zaznamenal, ziadna drama typu "-30%" a podobne sa neudialo. Skor ludia nepredavali.
Ako som uz pisal, nejake dramaticke zvysenie cien starych bytov si uz neviem predstavit (dajme tomu v BA2 stoji pekny 3 izbak na dobrom mieste 140-145k. No 200k nebude stat. Mozno sa este kustik vysplha (alebo aspon to tak bude vyzerat podla inzeratov)...
Tak neviem, asi som ti velmi neporadil, co? :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

A este jedno ma napadlo... Airbnb si neuvazoval? Je s tym praca, ale zase vraj to moze viac vynasat... moc info o tom nie je, skor iba pochvalne clanky, ale tak mozno by stalo za to prepocitat a popatrat nieco viac...
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

AIrbnb som popravde este nezvazoval - nakolko som zatial uvazoval skor byty na juhu Petrzalky, a na Dlhych Dieloch (asi nie az tak zaujimave pre kratkodobeho cestovatela).

K cenam bytov - mna zarazilo napriklad, ze 3,5i byt na Obchodnej ulici sa predava za 155k - rovnaku cenu, ako sice prerobeny, ale byt na severe Petrzalky.

Cize zvazujem, ci toto potom nie je lepsia alternativa (ta Obchodna), ako usetrit 30k a mat zastrceny byt na juhu P ?

Druha vec - zda sa mi to, alebo boom cien Petrzalskych bytov ("byt vo vyhladavanej oblasti Petralky, ...") sposobilo aj to, ze mimobratislavski poznaju primarne Petrzalku? "Zamladi" som si o tom sidlisku myslel, ze tam byvaju iba neprisposobivi :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Chris »

daj link kde si videl na obchodnej 3,5i za 135k :-)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

Chris - 155k; 135k je aktualna cennikova cena 4i na juhu Petrzky :)

Od tej ma momentalne odradza aj zauzivana 3k provizia realitiek.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

Teoreticky prenajmes kazdy byt.... raz... za nejaku cenu. Lenze Zrovna Dlhace su masaker na zaparkovanie a to je mocna diskavlifikacia. Nie ze by Petrzalka bola terno, ale nie je to kopec, tak mozes aspon parkovat na neutrali...
Obchodna je asi vhodna na to Airbnb, a mozno pre par makacenkov v prilahlom business centre). Asi tam nepojde byvat rodina s dietatom (ak to vobec je tvoja cielovka, kedze takato zostava ma zase svoje nevyhody)...
Z mojho pohladu je velmi fajn na byvanie zaciatok Petrzalky (alebo dnes uz vpodstate Petrzalka ako celok). Urcite je terno byt v blizkosti Ekonomickej alebo Auparku/Digital Parku/Technopolu kedze tam asi budu platiaci zakaznici baziaci po podnajme :)
Detto druhy breh dunaja pri vsetkych businesskach (500 bytov, Nivy, Ruzinov ako taky).
Zase lacne byty kupis v okrajovych castiach (Raca, Biskupice/Dolne Hony, Karlovka/Dubravka), len tam vacsinou "nic nie je". To znamena, ze najomnici budu musiet dochadzat a samotne dochadzanie z tychto casti nie je med lizat).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zaciatok Petrzalky je podla mna jedno z najlepsich byvani v BA: Sad Janka krala 10 minut pesi, centrum mesta 20 minut, plna vybavenost sluzbami, Petrzalske korzo.

AirBnB je fajn, ale silne sezonna vec, preferovane je centrum a ked to chces fakt robit a este s viacerymi bytmi, tak to je na full time job

byty na cenach nikdy velmi klesat nebudu. Nieco ine je racionalna matematika a nieco ine emocne spravanie vlastnika bytu. Ovela vacsie riziko ako pokles ceny je, ze z bytu sa ti moze stat tazko predatelny leziak. A ak by sa nieco udialo s najmami (malo pravdepodobne, ale predsa), tak pri neobsadenosti / zlej obsadenosti / vysokych daniach ti nehnutelnost dokonca moze vyrabat stratu.

Ked to zhrniem, dnes ist budovat rentierstvo sa podla mna vobec neoplati.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pokial ma byt iba jednu kupelnu, tak je trojizbovy byt vyhodnejsi ako stvorizbovy. Kupelna obmedzuje pocet najomnikov. Inak je mademanov napad dobry, lebo najomne bude stupat s inflaciou. Potrebuje to vsak aspon 10 rocny horizont, aby sa spolahlivo ukazala hodnota investicie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

Ahojte,

otazka teda stoji takto -

vzhladom na neochotu ludi ist dolu s cenou a pritomnost RK bez ktorej sa uz byt takmer neda kupit, nech kupna cena 4i na juhu Petrzalky je 135k s tym, ze je to ciastocna rekonstrukcia (elektro a vodorozvody povodne).

Podla mojich prepoctov je to prinajhorsom na nule az do urovne urokov cca 3,5% - pri ktorych mi vsak vychadza toto:

Ak si zaujemca teraz moze dany byt pri nakladoch na hypo 470eur dovoli zaplatit 135k; tak pri zachovani danych nakladov na uver si rovnaky zaujemca bude moct dovolit zaplatit iba povedzme 100k.

Neznamena to pre mna ako vlastnika, ze povedzme o 10r pridem do situacie: 35k splatenych; zostavajuci uver 100k; aktualna cena bytu: rovnakych 100k ?


Uvazujem, nech este 5r su hypoteky lacne a potom nech postupne stupaju (ak vobec tak - cital som, ze v januari 2017 uz takmer nebudu davat 100% hypoteky).



Inymi slovami - nekupujem byt naozaj na vrchu bubliny, nedava pre moj zamer (akumulacia majetku na dochodok) vacsi zmysel pockat 5-10r ked budu uvery drahsie a ponuka lepsia?

Pripominam moj vek: 26r.


Dakujem :)

M
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Chris »

Na juhu petrzalky kupis lacno, ale tak prenajmes to asi hodne tazko.
Takisto hodnotit ze dubravka, karlovka je mimo kvoli komplikovanemu cestovaniu mi pride tiez scestne.

Lb rano je apollo rovnako zapchaty ako prazska, alebo lafranconi atd. Busom na hodzove to je tiez napr. z Dubravky 15min, z juhu petrzky to bude minimalne rovnake alebo este dlhsie.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mademan napísal:Neznamena to pre mna ako vlastnika, ze povedzme o 10r pridem do situacie: 35k splatenych; zostavajuci uver 100k; aktualna cena bytu: rovnakych 100k ?
asi spravne. Za 100 tisic ten byt predas.
mademan napísal:nedava pre moj zamer (akumulacia majetku na dochodok) vacsi zmysel pockat 5-10r ked budu uvery drahsie a ponuka lepsia?
nespravne. V tom momente bude trh zamrznuty, ponuky budu stale za 135 000, ale realne sa nic nebude predavat. Sem tam sa objavi niekto ako z tvojho bodu jedna, ktory bude potrebovat predat a preto ponukne byt za 100 tisic, ale ten byt bude tak rychlo prec, ze to ani nezachytis.
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

Peto - cize pri nehnutelnostiach uvazujeme tym sposobom, ze ludia radsej roky podrzia, nez by predali pod cenu, za aku nakupili?

Dava mi to zmysel, no nemam skusenosti nakolko som tento trh nesledoval (teraz si trepem hlavu o stenu, ze mi tieto veci nenapadli 2r dozadu)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

presne tak. Po 2008 sa to tiez prejavilo
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja by som povedal, ze sa moze vyvrbit tolko veci, ze sa to neda dopredu "vypocitat".
Ako tu raz niekto napisal, zarobit musis pri kupe a tohoto by som sa teraz drzal (duplom, ked su tie byty vpodstate sialene drahe). Ked kupis dobre, tak ti skoro moze byt jedno, ako to dopadne, lebo na tom vpodstate vzdy zarobis. Ak nekupis super lacno, tak je tam prilis vela premennych, ktore mozes zle odhadnut alebo na nejaku zabudnes...
Ja som mal napriklad neskutocne stastie 3 krat pri kupe bytov... take, ze sa mi ani nechce verit dnes. Ale posledne dva roky som asi nevidel byt, ktory by som bol ochotny kupit.
Ale tak si povedzme, tebe staci, aby si niekde "zohnal" co - 1- 2 byty. To by si teoreticky mohol dosiahnut, keby si sa tomu velmi venoval. Mozno od kamaratov, rodiny... zistis, ze predavaju po niekom byt (stary), alebo sa niekto odstahovava do zahranicia, alebo sa niekto rozvadza... proste to musi byt nejaka specialitka, preco to bude lacne (nie preto, ze su tam steny z azbestu a dole chodi vlak popod okna :) :) )... vtedy mozes smelo kupit a pri najhorsom ti ostane "zdarma" byt po par rokoch prenajmu.
James Holden
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2016 11:52 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa James Holden »

peter.cmorej napísal:Ked to zhrniem, dnes ist budovat rentierstvo sa podla mna vobec neoplati.
Co by si teda odporucil namiesto rentierstva? Pytam sa, lebo tiez o tom uvazujem - zda sa mi to menej rizikove/hekticke ako napr investovat na burze, resp. menej narocne na studium, vzdelavanie. Vdaka.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

na to aby si daval peniaze do nejakych indexovych ETF a podhodnotenych akcii ziadne specialne vzdelanie nepotrebujes. A ked sa dostanes k sume 100 tisic, tak si uz mozes vybrat s celkom sirokej ponuky hedge fondov.
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa mademan »

rmaly> o akej sume od "aktualnej trhovej hodnoty" sa bavime, aby si kupu povazoval za bezpecnu ci vyhodnu?

Jasne ze opat nemame kristalovu gulu aby sme to urcili; ale pri byte reklamovanom za 135k terazky, by no-brainer ponuka bola 125k? 115k?

Uvediem druhy priklad, 3i byt povedzme v strede Petrzalky, povodny stav, aktualna cena aj s realitkou by dnes bola 100k; ja ho kupim za 90k - mozme to povazovat za dobry kauf?

Alebo skor 80, 85?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

mademan napísal:rmaly> o akej sume od "aktualnej trhovej hodnoty" sa bavime, aby si kupu povazoval za bezpecnu ci vyhodnu?

Jasne ze opat nemame kristalovu gulu aby sme to urcili; ale pri byte reklamovanom za 135k terazky, by no-brainer ponuka bola 125k? 115k?

Uvediem druhy priklad, 3i byt povedzme v strede Petrzalky, povodny stav, aktualna cena aj s realitkou by dnes bola 100k; ja ho kupim za 90k - mozme to povazovat za dobry kauf?

Alebo skor 80, 85?
Ano, vpodstate si to vystihol (samozrejme cim menej tym lepsie). I ked asi za 80 uz nic nezozenies v normalnej lokalite (neviem takto z hlavy rychlo, to uz mi pride velmi malo).
Uvediem priklad. Kolegyna kupila pred tromi rokmi v Petrzalke (nejaky stred) byt za 83.000 neprerobeny... podla mna aj na tu dobu neskutocne dobra cena, teraz ma mozno hodnotu 130k...

Dnes by som ratal, ze take co stoji 135.000-145.000 zohnat za 115-120 by bolo velmi fajn. Ide o to, ze aj keby doslo k vykyvu, tak tych 20.000 (alebo aj viac) ti to "zachrani". Ked kupis za 145.000, tak vsetko ostatne musi ist uplne super (prenajom, ceny nehnutelnosti atd), aby si urcite neprerobil.

Dalsou vecou je podla mna - kupit stary byt (so zohladnenou cenou) a prerobit ho. Na prenajom prerobis byt inac ako pre seba - lacnejsie. Napriklad velmi nerozumiem kupovaniu novostavby na prenajom, pokial sa nejedna rovno o nieco luxusne so zamerom prenajimat hornym 10.000.
Lebo ludia (napriklad studenti alebo zacinajuci pracovnici apod) ti velmi neocenia tu novotu. Urcite nie nejakym extra zvysenym najomnym. Starsi, dobre (nie draho, ale dobre) a vkusne prerobeny byt teba stoji menej a "vejvar" je istejsi.
Ked to beriem napriklad v Ruzinove nejaka novostavba isla za 750 alebo 720 a take iste, len starsie za 650 alebo 620, tak za prve skor zozenies najomnika za 620 a byt ta nestal 140, ale dajme tomu menej (novostavbu za menej nezozenies, stary byt mozno ano).
duro
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Po 28 05, 2012 3:48 pm

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa duro »

Ahoj,

ja som riesil tiez kupu bytu v BA v inom vlakne ale skor do buducna pre deti a zatial do najmu, ale napisem sem ako som sa rozhodol...

Povodna predstava: starsi tehlovy 1izb/garsonka, v okoli BA Nivy/Trnavske myto, aspon zakladna rekonstrukcia aby hned mohlo ist do najmu

Realita: starsie bytu su drahe a nie su, cena takmer rovnaka ako novostavba, co bolo par bytov zaujimavych tak je hned prec, ani obhliadku som nestihol...dokonca sa navysovali predajne ceny, nic pre mna. Zarezervoval som teda novostavbu pri myte s tym ze o 1,5 roka ked sa to dostavia pozriem na trh co sa deje a novostavbu predam a kupim starsi/tehlovy ako som povodne chcel. Vychadzam z toho, ze cena uz postavenej novostavby v dobrom projekte v dobrej lokalite bude vyssia alebo minimalne zostane zachovana ako ked je kupovana "z papiera", starsie byty mozu len klesnut oproti tomu. Beriem to tak ze mam kupenu "opciu" na vyvoj do buducna na 2 roky a potom sa dalej rozhodnem :-)
j.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

duro napísal:Ahoj,

ja som riesil tiez kupu bytu v BA v inom vlakne ale skor do buducna pre deti a zatial do najmu, ale napisem sem ako som sa rozhodol...

Povodna predstava: starsi tehlovy 1izb/garsonka, v okoli BA Nivy/Trnavske myto, aspon zakladna rekonstrukcia aby hned mohlo ist do najmu

Realita: starsie bytu su drahe a nie su, cena takmer rovnaka ako novostavba, co bolo par bytov zaujimavych tak je hned prec, ani obhliadku som nestihol...dokonca sa navysovali predajne ceny, nic pre mna. Zarezervoval som teda novostavbu pri myte s tym ze o 1,5 roka ked sa to dostavia pozriem na trh co sa deje a novostavbu predam a kupim starsi/tehlovy ako som povodne chcel. Vychadzam z toho, ze cena uz postavenej novostavby v dobrom projekte v dobrej lokalite bude vyssia alebo minimalne zostane zachovana ako ked je kupovana "z papiera", starsie byty mozu len klesnut oproti tomu. Beriem to tak ze mam kupenu "opciu" na vyvoj do buducna na 2 roky a potom sa dalej rozhodnem :-)
j.
nesmu obnovit tu vlakovu stanicu na Trnavskom :)
duro
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Po 28 05, 2012 3:48 pm

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa duro »

Pri tom tempe ako ju obnovuju poslednych 10 rokov tak ja sa toho nedozijem :-)

A ked tak to moze byt vnimane aj ako vyhoda z pohladu dopravy...ked tak to bude konecna stanica pre par vlakov a nie prejazdova, ako sa povodne uvazovalo.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Rokosák »

Drevo v budove vydrzi 300 rokov, tehla a beton tisic. Vsetko ostatne v budove sa da vymenit a aj sa vymiena. Nehnutelnost sa nekazi ako salat v Lidli. Opotrebovanie moze byt moralne, ale k tomu potrebujeme obrovske zvysenie zivotnej urovne. Nieco na urovni Zapadneho Nemecka na zaciatku 90tych rokov minuleho storocia.

Diskusia ci byt bude mat za x rokov hodnotu y ci 2y, je zbytocna. Nikto do buducnosti nevidi. Treba skusit.

Ja som prenajimal byt na osoby. Urcil som cenu a najomnici si najomne rozdelili medzi sebou. Lepsie je nechat vyber najomnikov na nich. Inak moze dojst ku konfliktom a fluktuacii.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

duro napísal:Pri tom tempe ako ju obnovuju poslednych 10 rokov tak ja sa toho nedozijem :-)

A ked tak to moze byt vnimane aj ako vyhoda z pohladu dopravy...ked tak to bude konecna stanica pre par vlakov a nie prejazdova, ako sa povodne uvazovalo.
ved jasne, ja som to myslel ako srandu v style "babka, nevadi vam, ze byvate pri hlavnej stanici?"... a ona na to v tej melodii, co hlasia prichod vlakov "precooo byyy miiii to vadilooooo?" :)


na margo prenajimania ako takeho... kto ma know how a trosku stastie (a know how ako stastie vyuzit), vie zarobit aj na smetiach... len to sa neda plosne povedat, co je dobre (na investovanie) a co zle (teda to sa da, ked je nieco fakt cierna diera na sypanie prachov)...

proste ak ma niekto stastie na kupu dobreho a lacneho bytu (zase nikto z nas nekupuje desiatky bytov za zivot), tak z toho moze vytrieskat nejake peniazky...
Marian_Con
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 25 05, 2016 1:41 pm

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Marian_Con »

Ahoj Mademan,

myslim si, ze ak clovek zvazuje investiciu na tak dlhu dobu, je potrebne si vsetky cisla dat do Excelu a vytvorit si detailny a precizny Model investicie. Ten napovie, ci bude prenajata nehnutelnost 100% financovana hypotekou vôbec v zisku. Nema zmysel aby napr. po x rokoch investor zistil , ze je vlastne v strate a cele to mal urobit inak.

Osobne som si takyto Excel investicny model vytvoril a ak by si mal zaujem, mozeme tam skusit nahodit vsetky tvoje premenne. Toto je zoznam otazok, ktore viac alebo menej ovplyvnuju konecny zisk/stratu:
1. Forma vlastnictva nehnutelnosti - podla § 6 ods. 3 -prenájom, alebo podla § 6 ods. 1b - živnosť?
2. Bude nehnutelnost zaradena do obchodneho majetku (bude sa odpisovat?)
3. Uplatnis si Pausalne vydavky alebo Preukazatelne vynalozene vydavky?
4. Kolko rokov planujes nehnutelnost drzat?
5. Ak bude nehnutelnost zaradena do obch. majetku, bude sa z neho raz aj vyjimat? Ak ano, po kolkych rokoch?
6. Rocny hruby potencialny prijem z prenajmu
7. % ponizenie prijmu z prenajmu o neprenajaty cas, pripadne o neuhradene najomne
8. Rocna % zmena vo vyske najomneho
9. Rocne prevadzkove naklady (oprava a udrzba, poisteni, dan z nehnutelnosti, fond oprav, vacsie opravy a investicie do nehnutelnosti)
10. Rocna % zmena vo vyske nakladov
11. % vyska hypouveru
12. Dlzka uveru v rokoch
13. Pretoze hodnota penazi sa v case meni, je potrebny aj % vynos obetovanej prilezitosti, riziko (napr. % inflacie + % uroku na sporiacom ucte + % rizikova premia)
14. Kupna cena vratane nakladov spojenych s kupou
15. Predajna cena vratane nakladov spojenych s predajom
..... a dalsie, ktore su potrebne ad hoc

Toto vsetko ovyplyvnuje konecny vysledok. Myslim si, ze pri takejto investicii (vela penazi, dlha doba) sa neda len tak z brucha povedat "oplati sa" alebo "neoplati sa". Samozrejme, vyvoj niektorych z cisiel mozeme iba hadat a bude tam nejaka variacia v jednotlivych rokoch.

Osobne si myslim, ze ak by mala byt investicia do nehnutelnosti nulova alebo stratova zalezitost, nema zmysel do toho ist. Potom je lepsie ten kapital investovat do inej oblasti, do takej, kde dokazem byt v zisku. Ako si pisal, si pravnicka osoba, tak ak v pripade to co robis, ti prinasa nejaku zaujimavu navratnost, preco radsej neinvestovat v tejto oblasti. Ak vsak model investovania do nehnutelnosti ukaze zaujimavu navratnost, tak by som do toho isiel.

Ak by si mal zaujem, mozeme sa kludne stretnut a skusit tvoje cisla do modelu nahodit a uvidime aky bude vysledok.

Marian
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Rokosák »

Neboli pausalne vydavky zrusene?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Marian_Con
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 25 05, 2016 1:41 pm

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Marian_Con »

Rokosák napísal:Neboli pausalne vydavky zrusene?
Podla mna ak ides na zivnost, tak si mozes uplatnist aj pausalne vydavky...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

george, a na druhej strane, ja som kedysi napisal rozsiahly clanok preco nebudu nehnutelnosti klesat na cene :)

k tej mojej averzii: za jedny z najdolezitejsich veci pri investovani povazujem likviditu a diverzifikaciu. O likvidite sa asi bavit nemusime, ta je pri nehnutelnostiach velmi zla. No a vacsina ludi co sa tu pyta, uvazuje o investovani do nehnutelnosti sposobom, ze je to jedina investicia, ktoru budu mat, lebo na nic ine im uz neostanu peniaze. Tym padom budu mat skoro 100% majetku v nehnutelnosti. Lahko zdanitelnej, tazko predajnej, s neistym vynosom ..

Ak ma niekto majetok milion Eur, tak mat 10-20% v nehnutelnostiach by som povazoval za rozumne. Ale nie ked to ma byt 100% majetku.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nehnutelnost je tovar s urcitou uzitocnostou. Tovary sa vyznacuju elasticitou. Jednoducho vysvetlene, televizor ma vysoku elasticitu, lebo nie je zivotne dolezity, ale jedlo, strecha nad hlavou, zubar ci energie maju nizku elasticitu. S kupou televizora mozes pockat do vianoc ked budu akcie, ale s kurenim nemozes pockat do leta, ked moze byt cena plynu nizsia.

Nedostatok likvidity vsak moze byt aj vyhodou. Ludia sa nebudu hufne stahovat z Ruzinova do Dubravky, aby usetrili 10% ci hoci aj jedno percento. Nehnutenost zriedkavo strati celu hodnotu. Papierove aktiva ano.

Treba vsak diverzifikovat. 100% v nehnutelnosti je nerozumne. Takisto 100% v SPY. Ako diverzifikovat je rozhodnutie na zaklade osobnej situacie a zaujmoch investora. Takisto zalezi na casovani a znalostiach.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, nedostatok likvidity je jednym z hlavnych faktorov preco nehnutelnosti na cene neklesaju. Teda nie vyrazne.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

inac na odlahcenie... momentalne maju take (dobre) byty v Ruzinove inu likviditu :) :) mozno par minut :)

ale samozrejme chapem o com sa bavime :) :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa rmaly »

george1 napísal:re peter cmorej .. ved píšem, že tvoja averzia voči nehnuteľnostiam súvisí s tvojou prácou,s rozličných dôvodov :-) tiež, myslím si že máš skúsenosti v investovaní a investícia do nehnuteľnosti sa môže premeniť na hlboké mínus..to sa ale môže stať nielen pri realitách:
- krach a strata money pri akciách je rizikom vždy , pomôcť môže diverzifikovanie a rozloženie portfólia , ovšem ak príde všeobecný výpredaj ako napr 2008, tak okamžitá návratnosť a likvidita je možná iba s vysokými stratami.
- aj peniaze v banke sú riziko, presvedčiť sa o tom mohli napr na Cypre
Ja si myslím, že pri dostatočnej výške prostriedkov na investovanie, by malo vyzerať portfolio nasledovne :
40% nehnuteľnosti
40% cenné papiere
20% peniaze s vysokou likviditou
a zlato? kde je zlato sa pytam??? :)
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa PeterSch »

Dlhšie si tu všímam debaty o investovaní do nehnuteľností. Stále mám dojem, že sa diskutujúci bavia o dvoch rôznych veciach.
"40% nehnuteľnosti
40% cenné papiere
20% peniaze s vysokou likviditou"
S týmto sa dá len súhlasiť. Problém však je, že to platí pri INVESTOVANÍ, teda keď človek má peniaze. Lenže mám dojem, že väčšina pýtajúcich sa rieši situáciu ako sa dostať "zadarmo" k bytu, teda že NEMÁ PENIAZE. Ja sa nad tým zamýšľam tiež.
Jediná možnosť ako sa dostať k peniazom je úver. Zobrať si len tak úver a risknúť to s investovaním je podľa mňa veľké riziko. Relatívne bez rizika sa mi zdá zobrať si hypotéku na byt - keby dačo byt sa predá a hypotéka splatí. Lenže v tomto prípade sa nedá "INVESTÍCIA" diverzifikovať, keďže je to viazané na kúpu nehnuteľnosti. Teoreticky sa ešte dala zobrať Americká hypotéka na existujúcu nehnuteľnosť. Ale väčšina ľudí má zrejme len jednu nehnuteľnosť, v ktorej býva. A to asi nikto neriskne, že by v prípade že investícia nevyjde, o ňu prišiel.
Takže toto je možnosť ako človek, ktorý nemá prostriedky, viem prísť k majetku. Aj keby bol na "prevádzke" samotnej nehnuteľnosti mierne stratový - pokles ceny nehnuteľnosti, výpadky nájomníkov, prerábky, ...., tak pri "INVESTOVANÝCH"/minutých pár šupov má po 30 rokov majetok/nehnuteľnosť v hodnote XYtis. Myslím si, že toto nedokáže žiadne investovanie do akcií, komodít, ....
A myslím si, že ak to človek urobí trochu rozumne - kúpi nehnuteľnosť výhodne, vhodnú a na výhodnom mieste (predpoklad že nehnuteľnosť nestarí na cene a nebude problém zohnať nájomcov) a vybaví si vhodnú hypotéku, tak bude v konečnom dôsledku na nule = všetko minuté mu zaplatia nájomcovia. A teda, za investovanú nulu bude mať po 30 rokoch (alebo na koľko si nastaví hypotéku) majetok/nehnuteľnosť.
Samozrejme aj tu sú úskalia - neplatiči, do susedstva sa nasťahujú neprispôsobivý občania, výrazná zmena úrokov hypoték, ...
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa dusantt »

Kolko z vas je rentierov? Tipujem 0...

Tento model sa mi pzodava, a to pretoze:
1. z nicoho mi niekto iny (najomca ci najomnik, neviem sklonovat) zaplati vacsinu hodnoty bytu:

kaslat na presne ROI (ani akcie nepocitame presne na 25rokov), ale zbrucha:
kupim byt, hodnota 100k, 2i, reko. bude to skor BA4 alebo BA5, mozno BA3, proste okraj.
naklady su 150, hruby zisk 200-250. pri 2% pa je to 360eur. cize by sme dotovali 100eur/mesiac.
pri tak extremne atraktivnej cene 350e/100k byt (do mesta auto/mhd 15minut, cista reko) a to by sa dalo upravit na 350/90 pri sikovnosti, MOZNO (neuveritelna bublina, niektore byty +60% / 3roky) je prakticky nemozne byt neprenajat...
samozrejme, dane dane a istoty, pozdravujem zdravotne odvody z toho co byt nezarobi (priklad, kupim za 100, predam za 150, dane+odvody = 33%, cize mam 135cash, za 135cash nekupim ekvivalent toho, co som predal za 150, toto si politici co chcu danit akoze zisk z predaju neuvedomuju, do toho este inflacia v kratkodobom horizonte 5 rokov, zatial, pokial nam tych 5 rokov neposunu na 25 rokov alebo rovno 100 rokov nutnosti drzat byt, to je fuk)
cize pointa je, ze dany investor si odlozi 100e mesacne a o 25 rokov ma by v hodnote 100k - byty dost kopiruju inflaciu, aj ked mierne padnu na cene.
100*12*25 = 30.. byt bude mat cca 100.. 80 ? 70 ?

nevidim, laicky, ziadny naznak -50% ako tomu moze byt pri papieroch, menach, frakcnych fikciach...

co je smutne je, ze je neprenosny ten byt, lahko zdanitelny, ako uz niekto mudry spomenul. ale ked pride k takemu extremu, ako je vojna, myslim ze ani zlato velmi vo vrecku nepotesi, kedze pojde o zivot.. otazne je, ci sa byt predava s vysporiadanym pozemkom atd...

lenze byt stoji tak 120e/mesiac, minimalne, to 1440e/rok. cize aj keby to nebolo byci trh typu akcie ze dam 10k dnes a o 15 rokov mam 40-60k, tak vyhodou je, ze pri nizkonakladovych bytoch (majorita trhu), investujem pravidelne 100-200eur/mesiac a o 25r mi to vypluje byt v mojom vlastnictve.. cize ten co bude platit najom mi dotuje dochodok..

ked tak pozeram na IZP, kde po 10rokoch dostanem inflaciou oplieskane presne tie iste prachy co som tam dal, tak radsej by som isiel do bytu :) ale tu plati - tak ako si to nastavime na zaciatku, tak sa to povlecie cely cas.

ps: prerabka lowcost alebo priemerneho standartu 2izbaku 50-60m2 je 8-10 tisic, baumax kvalita, robotnici. - toto je nutna investicia kazdych 20 rokov (potom uz sice mensia o asi 1/3, kedze niektore veci sa nebudu menit).. podla toho, kto tam bude byvat.. lacne sa opotrebuje rychlo, drahe ktovie.

ale podla mna, rentierstvo je pre lenivych investorov, resp len preto by som do toho isiel, ze mi najomca DOTUJE splatky.. mat cash, rentierstvo je samovrazda, lebo s 100k cashom zarobit 3% rocne, to uz asi radsej fakt tie dividendy ako ten Laci, Lapiduch, ci ako sa vola ten cech co tam nalieva milionny do bank... cize ta hypoteka a byt zo vzduchu, je mocna zbran....
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa Chris »

Dusanko prečítaj si to celé od začiatku .
Energie a náklady na 2i z teplárni je tak až k 150€. Náklady na obnovu spotrebičov(ktoré teraz vydržia každé 2 roky) sú kde?
Plus náklady keď nemáš nájomcov a nepredvídané škody .

Ak máš super spoľahlivých a slušných nájomcov tak áno je to pre lenivého investora, ale až natrafis na vagabundov, sociálny prípad s dieťaťom tak je to trápenie a prehlbovanie straty.
Samozrejme ak chceš mat všetko kóšer tak aj dane a odvody musíš započítat a to už take atraktívne neni.

V prípade vojny ti bude byt rovnako naprd ako akcie...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: prenajom 4i bytu po izbach - Bratislava

Príspevok od používateľa jogo »

Som minule pocul zaujimavy udaj. Ze vraj naklady na vystavbu 3-izboveho bytu pre velkeho developera su asi 8500 Euro.
Je to vratane ceny prace a po zapocitani vsetkych zliav(na material aj pracu), ktore si velky developer vie vybavit.
Mozno by sa odbornici z fachu vedeli vyjadrit k tomuto udaju, ci je to realne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"