Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomecsek
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 01 02, 2015 10:54 pm

Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa tomecsek »

Zdravím,

1,5 roka bývam v prenajatom byte a rozmýšľam, či si vziať hypotéku a ísť do vlastného...
Za posledné roky ceny bytov v BA výrazne vzrástli - ako čo si tak pamätám, pred 3 rokmi by som si 3 izbový byt kúpil cca aj o 20 000 eur lacnejšie ako v súčasnosti. (hrubý odhad)

Zaujímal by ma váš názor na nasledovné:
K zvyšovaniu cien napomohli aj lacné hypotéky, ktoré vyvolali vysoký dopyt po nehnuteľnostiach a strašne veľa ľudí si teraz kupuje byt. Myslíte si, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch alebo môžeme očakávať nejaké spľasnutie bubliny, t.j. zníženie cien bytov?
Nie som odborník, ale čítal som rôzne články, že hypotéky majú zdražieť (netuším kedy a o koľko) čo by ten ošiaľ okolo hypoték mohlo zastaviť/pribrzdiť + väčšina ľudí čo doteraz váhala s kúpou, tak práve teraz nakupuje, čo môže znamenať, že v blízkej dobe tých kupcov ubudne a to tiež môže stlačiť ceny smerom dole..... no neviem

Neviem sa rozhodnúť či by bolo rozumnejšie ten byt kúpiť pre seba už teraz alebo risknúť a počkať ešte rok/dva. Ročné nájomné ma vychádza na 2660 eur..

Díky.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Rokosák »

tomecsek napísal: Nie som odborník,
Ze nie si odbornik, je fajn, vzhladom na to, ze k odpovedi na Tvoju otazku potrebujes vidiet do buducnosti. A to nedokazu ani odbornici ani nikto na tomto fore.

Ak si spokojny s prenajimanym bytom tak... neviem a teda nepoviem. Potrebujes sa rozhodnut sam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Leon »

neboli tu nedávno prognózy, že kvôli zrušeniu 100 percent hypo by aspoň kvôli tomu mohli ísť trocha ceny bytov dole?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

220 najomne v BA ? to mas 1 izbu ?

trochu mojej nezmyselnej uvah.. (tam je y alebo i? tak myslienkoveho pochodu)
aj keby kupis byt a potom padne jeho cena o 20%, co to znamena? trageia, katastrofa, hrozna kupa? podla mna zhola nic. pretoze kazdy jeden byt potom priblizne padne o 20% cize jeho relativna hodnota zostala rovnaka, vymenis ho za iny ktory tiez klesol o 20%. ty ten byt nepotrebujes na investiciu, ale na byvanie a tym padom nemozes hodnotu bytu brat ako "mam 140 tisic, som na tom dobre" ale "mam strechu ktora ma nejaku hodnotu tu a teraz". jedine ak ho planujes do 1-2-5 rokov predat, potom ma zmysel uvaha.. ono ma zmysel aj ked sme tesne pred padom o tych 20%, lebo naklady na hypo by boli o 20% menej, no zalezi ci ho potrebujes, alebo nepotrebujes.. pri 220 najomnom, to asi nemas sancu ziskat drahsi byt ako 50 tisicovy.. ked to porovnam k hypoteke.. pri 0,5% na vela rokov je to tak 50 tisic hypo, ale neviem, nikdy som hypo nemal, to len z pocutia.. neber ma velmi vazne, len ako nazor laicky...

samozrejme, treba byt chladnokrvny. ja som tiez nekupil byt najstastnejsie v najlepsom meste... clovek sa uci.. bud ma stastie, alebo smolu, neda sa to predpovedat tak precizne podla mna..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Chris »

otazka ci mas daky cash alebo nemas nic a chces sa 100% vykupit a este na tom zarabat...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Stane sa maximalne to iste co v 2008-9. Ked raz uroky vyrazne stupnu .. ale vyrazne, nie ze o 0,5% ... tak trh zamrzne, ceny nehnutelnosti zacnu stagnovat, ale klesat nebudu. Resp. klesnu iba mierne. Tesne pred minulou krizou som napisal toto a vraj som sa nemylil :) http://ako-investovat.sk/index.php/nehn ... j-porastu-" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Rokosák »

Urokova miera je iba jednym z faktorov ovplyvnujuci trh s nehnutelnostami. Okrem toho realitny trh je lokalny. Ruzomberok nie je Ruzinov. Na Slovensku podporuje cenu do velkej miery aj nizka ponuka sposobena tym, ze developeri nestavali, ludia sa nestahovali a zakladanie novych rodin sa oddalovalo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

peter.cmorej napísal:Stane sa maximalne to iste co v 2008-9. Ked raz uroky vyrazne stupnu .. ale vyrazne, nie ze o 0,5% ... tak trh zamrzne, ceny nehnutelnosti zacnu stagnovat, ale klesat nebudu. Resp. klesnu iba mierne. Tesne pred minulou krizou som napisal toto a vraj som sa nemylil :) http://ako-investovat.sk/index.php/nehn ... j-porastu-" onclick="window.open(this.href);return false;

no teda... paradna trefa..
ked niekto nebude vediet predat, tak jednoducho prenajme, alebo ani nie ? neviem ake ROI by ziskal, no moj laicky nazor, ked vypyta rozumnu ciastku, a nutne nepotrebuje predat..
aj ked, v clanku pises
Rovnako však považujem za špekuláciu kupovať na dlh len s cieľom zhodnotiť investíciu a v byte pritom nebývať. Prenajať byt je čoraz ťažšie (minimálne v Bratislave), ponuka je vysoká a nájomníci si môžu vyberať, čo negatívne vplýva nielen na mesačný výnos z prenájmu, ale aj na celkovú obsadenosť prenajímaného bytu.
jeden znamy teraz hladal prenajom a dost dlho ho hladal, ale potom nasiel za 300eur v ruzinov garzonku na prizmi, co dost ziram... este aj zmluvu ma a plati mu na ucet, cize nelegalne to asi nebude.. takze neviem.. pocitat ROI by bolo nanic, bez konkretneho pripadu.. (ta garzonka moze mat hodnotu 80-85tisic? neskor mozem zistit, spravcovi ide tak 100eur, potom je ciste roi pod 3%)
Odoslané z počítača
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

v tej casti som sa podla mna mylil, aj nemylil. Pri sucasnej cene nehnutelnost je ROI prenajimania mizerne (plus tie opletacky), tz. plati co som napisal. Ale ak niekto v 2008 kupil nieco malo metrazne, tak voci aktualnej cene urcite slusne zarobil, len nie na najme, ale na raste ceny. Pokial si pamatam, tak vtedy sa malometrazne byty predavali za max 2000/m2 a teraz sa predavaju v Ruzinove aj za 3000/m2. To samozrejme pisem extremy na tu dobu, aj na dnes.
Satan
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 05 02, 2017 7:03 pm

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Satan »

Odpovedz si na nasledujúce otázky:

1. KDE chcem kúpiť byt? (v Sabinove, či v Bratislave - ty vravíš BA)
2. AKY byt chcem kúpiť? (s dispozíciou a polohou na prenajímanie? novostavbu ktorú dostavajú o 2 roky? v centre a blízkom centre alebo na konci sveta?)
3. ZA AKÝM ÚČELOM ho chcem kúpiť? (investičný byt alebo v ňom budeš bývať? ak budeš bývať prenájmeš izbu? chceš ho predať o rok, 3 roky, 5rokov chceš si ho nechať ako dôchodkový pilier?)

Jednoducho jedna odpoveď neexistuje. Ak si myslíš, že ceny bytov poklesnú lebo bude menší dopyt kvôli tomu, že úroky pôjdu hore, tak ťa asi sklamem. Ekonomika EU čelila v posledných 10tich rokoch masívnym problémom od finančnej krízy, cez Grécko, cez utečencov, konflikt na Ukrajine, Brexit atď atď. Centrálna banka robila to čo musí a čo jej cieľ, snažila sa udržať infláciu medzi 0-2%. Znížila sadzby začala kvantitatívne uvoľňovať. Skupovala zlé štátne dlhopisy aby stlačila ich ceny a dokonca aj korporátne aby podporila ekonomiku. Viac už spraviť skutočne nemôže. Zachránila eurozónu a dala čas európskym ekonomikám sa zotaviť a prijať opatrenia.

Avšak zo strany europskych ekonomík k ničomu nedošlo. Namiesto toho aby robili systémové a štrukturálne zmeny ekonomík, aby ozdravili svoje rozpočty a znížili dlhové zaťaženie sa vlády v EU vybrali presne opačným smerom. Síce všetky refinanacovali dlhy za lepšie úroky, ale taktiež pokračovali v presieraní dlhových peňazí na sprostosti a téma utečencov kompletne zahubila akékoľvek reformné snahy a dostala do politiky ľudí neschopných viesť hospodrásku politiku.

Prečo toto všetko píšem. No preto, že sadzby v EU hore proste nepôjdu tak skoro. Neexistuje na to objektívny dôvod. Minimálne do 2020 určite veľké zmeny nenastanú. Bude úspech ak sa EU podarí naštartovať aspoň zdravú infláciu. Čo dlžníkom pomôže. Takže hypotéky úprimne povedané nemajú prečo zásadne dražieť, ale zatiaľ ani lacnieť. A scenár, že pôjdu ešte dole nie je vôbec vylúčený. Alebo budú stagnovať. Obe tieto možnosti sú oveľa pravdepodobnejšie ako že budú zásadne rásť.

Ak kupuješ byt v BA, tak ti môže byť šuma fuk aké sú podmienky pre hypotéky od NBSky. Tam to na ceny mať vplyv veľmi nebude. V BA sú na tom ľudia platovo lepšie. A to že sa zabrzdia 100%tné hypotéky nikoho veľmi páliť nebude, lebo reálne dnes mohlo byť takých 15 zo 100 a od marca ich bude 10 zo 100, a to je úplne že o ničom vplyv. Takže sa neraduj. Banky zavedú poplatky a budú šaškovať, len aby ich v zápatí mohli znížiť. Vždy budú vytvárať situáciu, že je bud čas zlacnovania a preto do toho treba ísť alebo situáciu, že sa ide zdražovať a tak do toho treba ísť.

Ak máš v bratislave byt, kde budeš bývať, má dispozíciu, že sa dá v prípade potreby dobre prenajať, má dobrú polohu tzn. že nie je niekde rovno na šancovej, karadžičovej alebo inej sakra hnusnej ceste plnej smradu a tisícov aut a zároven nie je tak v háji, že ráno trvá hodinu kým sa dostaneš do centra, tak tieto byty si udržia svoje svoje ceny aj ked úroky pojdu hore. Možno nebudú rásť, ale určite nie klesať. Voči západu sú naše ceny za meter vs disponibilný príjem stále v pohode. Rakúšan vo viedni kúpi m2 zo svojho platu ťažšie než bratislavčan. V paríži, či prahe detto.

Ja osobne si myslím, že na trhu nehnuteľností v BA neexistuje arbitráž a zbytočne ju budeš hľadať. Trhová cena bytov je len teoretická záležitosť. Skutočný cash máš vždy až keď byt realizuješ. Takže to že niekto kúpil pred 4 rokmi dobre jednoizbáčik v ružinove, ktorému stúpla cena o 20tísíc je proste nepodstatné pokiaľ ho nepredá a peniaze nerealizuje. Ak ho realizuje a predá, tak super má cash. Ale ak ho utopí v tom, že si kúpi väčší byt, ktorý stúpol rovnako ako ten jeho, tak je tam kde bol.

btw. neboj sa, všetci rozmýšľajú rovnako ako ty, nemaj o sebe mienku, že ty si mimo trhu a šialenci nakupujú a ty vidíš za roh, nie v ba nenakupujú šialenci, ale ľudia s rovnakými potrebami ako ty.. bratislava ma stále silné prisťahovalectvo, a ročnínky nových ľudí dospievajú a chcú zakladať rodiny, tu bude dusno dovtedy kým sa regionálne rozdiely v rámci slovenska nezačnú zásadne znižovať.. a úprimne, všetci vieme, že to sa nestane tak skoro, ak vôbec niekedy..
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no zakladat rodinu.. som 10 rokov po strednej skole. len 1 z 33 ma dieta. (gymnazium)
ale zas, istotne su triedy, kde po 10 rokoch ma dieta polovica ludi.
inak dobre citanie, Satan...

Vies dat cisla, z kolko platov kupi byt niekto napr v Prahe, ci Viedni ? Aj ked toto je narocnejsia tema, lebo ked to ratame objektivne, tj. plat minus nevyhnutne zivotne naklady, tak kazdy z danej krajiny odlozi inu sumu, by usetril na byt... 600-700eur co je v BA cisty priemer neustri na byt nikdy, pokial ma fixne naklady na zivot 400-500eur.. ale to iste moze platit pre Prahu a Vieden, ak tam zarobia 30 tisic a fixny naklad je 25 tisic, pripadne 3000 vo Viedni a fixny naklad ma 2700... ale kedze fixny naklad oblecenie, strava, cestovanie je rovnaky alebo +-20% tak to mzoe vyjst velmi zaujimavo v neprospech BA, podla mojho nazoru... ale mozno sa mylim :)
Odoslané z počítača
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Pette »

Ak najdes byt, ktory sa ti paci, je v dobrej lokalite a bude sa ti tam pocitovo dobre byvat, tak ho kup.

Nic horsie ako to, ze ho za par rokov predas sa ti stat nemoze a kvalita zivota pocas toho obdobia bude ovela lepsia, ako byvat v prenajatom.

Simple as that.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa rmaly »

Pette napísal:Ak najdes byt, ktory sa ti paci, je v dobrej lokalite a bude sa ti tam pocitovo dobre byvat, tak ho kup.

Nic horsie ako to, ze ho za par rokov predas sa ti stat nemoze a kvalita zivota pocas toho obdobia bude ovela lepsia, ako byvat v prenajatom.

Simple as that.
Absolutny suhlas. Byt kupovat na vlastne byvanie sa oplati prakticky hocikedy (ked na to mas)... respektive to "oplati" sa neriesi velmi. Ano, na kseft je to ina pesnicka...

A najmy su teraz tiez dost vysoko a mam pocit, ze rastu, tak to je prast ako uhod
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal:no zakladat rodinu.. som 10 rokov po strednej skole. len 1 z 33 ma dieta. (gymnazium)

Budem sa ja zas vadit... :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tarhoňa
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 12 05, 2017 1:10 am

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa tarhoňa »

Ja by som povedala, že sú teraz byty ozaj na špici a možno sa tam budú eště chvilu držať, ale ak chceš kupovať na hypoteku, kup teraz, lebo hypo pojdu isto hore. Ja by som išla do novostavby. Neviem odkial si, ale ak z Blavy, pozri na projekt Zlaté krídlo, stavá sa teraz v Rači a tie byty tam sú neuveritelne pekné.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Rokosák »

Cele toto vlakno sa zvrhlo na snahu o odhad buduceho vyvoja trhu nehnutelnosti napriek tomu, ze kazdemu je jasne, ze do buducnosti nevidi. Odhadovanie buducnosti je ziadost o katastrofu. Ak neviete, ze do buducnosti nevidite tak si ziadate o penazny kopanec do rozkroku.

Pozrime si na odhady z nasho portalu ohladne nehnutelnosti.
Glasa 28. Februara 2011 pise: Ceny bytov na Slovensku pravdepodobne nepôjdu hore nikde.
Cmorejova reakcia o dve hodiny? suhlasim s Filipom.
Pozrite si vlakno: investicia 50 tis Eur

Co teda robit ak nevidite do buducnosti. Velmi jednoducho: studujte dopad roznych scenarov na vas a do akej miery ich dokazete stravit, pripadne ci mate realnu exitnu strategiu. Byty mozu rast co nie je treba analyzovat, ale aj klesat. Takisto nie je treba analyzovat ak v byte dokazete vydrzat do smrti.
Dalsi dolezity scenar je vyvoj urokovej miery hypotek. Ja som absolvoval aj dvojcifernu urokovu mieru. Rozdiel iba niekolkych percent moze sposobit stratu kvoli nutenemu predaju za nevyhodnu cenu ci dokonca jeho uplnej straty. Mate dostatok rezervy na vyseuvedene moznosti? To treba studovat ak sa na byvanie divate aj z financneho hladiska.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Aurelio »

Rokosak, velmi pekne, pod toto by som sa podpisal!
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Priemerny clovek chce nastupit az ked je tam vacsina ludi, cize uz sa nenapije z koryta :)
Ale kto bude kupovat vsetky tie byty, ked uroky pojdu hore ?
Ten kto ma cash.. Otazne je, komu ho potom predaju ?
lebo tych lacnych uverov je, podla toho o citam, "velmi vela", cize ak pojde vela ludom urok hore, tak bude 'celkom vela' bytov zhbanych, alebo nie ? kolko ludi to ustoji a kolko nie ?
Odoslané z počítača
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

paradoxne, ked to vela ludi neustoji, tak sa nebude diat nic, lebo to bude taky velky pruser, ze si to vyziada centralny zasah od vlady. Predlzenie splatnosti, urokove stropy .. pan boh vie co
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Pette »

iceberg8 napísal:Ale kto bude kupovat vsetky tie byty, ked uroky pojdu hore ?
Bytov v BA stale nie je "vela". Vela v zmysle, ze si otvoris ponuku na webe a vybehnu na teba stovky az tisice dobrych volnych bytov. Ak aj su skupene investicne byty, drzia sa a nepredavaju.

Preto je ponuka realne o nicom - ak by si dal 10 ludom do ruky cash napr 150 000 eur a povedal im, kupte si vsetci 10 svoje super 2 izbove byvanie, kde by ste naozaj chceli byvat (nastahovatelne ihned...), tak si plus minus nenajdu. Budu to velmi kompromisne byty.

Je to samozrejme tym, kolko ludi sa do BA stahuje, kolko sa stahovalo pred par rokmi a teraz robia v nadnarodnych, a mozu a chcu si vlastne byvanie zabezpecit. Potom ti, co zakladaju rodiny, potrebuju vacsie byty. Atd.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa rmaly »

Pette napísal:
Bytov v BA stale nie je "vela". Vela v zmysle, ze si otvoris ponuku na webe a vybehnu na teba stovky az tisice dobrych volnych bytov. Ak aj su skupene investicne byty, drzia sa a nepredavaju.

Preto je ponuka realne o nicom - ak by si dal 10 ludom do ruky cash napr 150 000 eur a povedal im, kupte si vsetci 10 svoje super 2 izbove byvanie, kde by ste naozaj chceli byvat (nastahovatelne ihned...), tak si plus minus nenajdu. Budu to velmi kompromisne byty.

Je to samozrejme tym, kolko ludi sa do BA stahuje, kolko sa stahovalo pred par rokmi a teraz robia v nadnarodnych, a mozu a chcu si vlastne byvanie zabezpecit. Potom ti, co zakladaju rodiny, potrebuju vacsie byty. Atd.
Toto si myslim (pozorujem) aj ja. Mam kopec kolegov, ktori zhanaju byt. Maju prachy (dostanu hypo). Ale byt hladaju aj 1.5 - 2 roky. Lebo prva poziadavka je bud novostavba alebo stary byt.
a, novostavba - velmi velmi malo je takych, ktore su super (bavme sa o strope 180.000-200.000). Dobra lokalita, slusna dispozicia, pouzite materialy apod.
b, stare byty - malo v ponuke vo vseobecnosti + detto vyssie

A "on top of this" si myslim, ze ak by bol scenar so skokom v urokoch (bez nejakej vacsej krizy), tak podla mna sa moze stat, ze ceny 1-3 izbovych bytov (alebo najmy) pojdu este vyssie z dovodu, ze prvy na odstrel budu "majitelia" domov v okoli BA. Ti maju hypo cca 200k+ a prvych zasiahne vysoka splatka. Lenze oni budu chciet / musiet stale byvat v / pri BA, lebo praca...
Takze aspon ti prvi predaju dom a budu hladat nieco "lacnejsie" alebo pojdu do podnajmov...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tiez som este nenasiel v Ba nieco, co by bolo "idealne" a to by mi nerobilo problem ani stary rozbity byt/dom, opravit ho nie je problem. Zvacsa je problem cena (s 500k by sa dalo kupit hocico), potom uz je to individualne.

Napr ja som kupil pred 2 rokmi v BA, a to z dovodu, aby kazdy z domacnosti mal blizko robotu. Resp blizsie ako predtym. Za +30k sme si polepsili tak z 50-60minut na 9-12minut. (ak su kolony tak +15minut priblizne v oboch pripadoch), co povazujem za celkom dobre. Lenze keby sa zmeni praca, na opacnom konci BA (a to nemyslim od hranice k hranici), tak je to razom hned mozno aj 30-40minut, a to je uz dost. Ano, ludia tak bezne cestuju, z race do centra. A pride im to normalne. Naopak, 2i byt, lokalitou pod 1 minutu od prace by stal myslim ze 250k, za garzonku/1i je to uz "len" 150k (toto je na zamyslenie a nie je to az tak zle). Taky 10minut daleko je v okoli 90. To pisem len tak pre zaujimavost..
Ale keby je robota napr. ak masiar/kadernik, bezne v panelaku niekde v Petrzalke, tak by mal robotu daleko 1 minutu, s cenou bytu stale v okoli 90k. Keby svoje remeslo ovlada, nemusi mat lokalitu v centre alebo pri ceste, pretoze ma velmi stabilnu klientelu. Cize si defacto zije ako kral, robota blizko, lacne byvanie.
Ale najhorsie je, ked a zmeni robota, je s tym kopec roboty navyse.. Stahovanie.. riesenie a prechytracenie dopravy (nie do kazdej roboty sa da ist pred 7, ked je mesto prazdne). Mne by sa pacila lokalita, kde mam blizko les, ale zaroven nie samotka (spevnena komunikacia). Lenze clovek je taky divny tvor, vzdy chce nieco, co ani asi nepotrebuje :) Na tomto byvani mi vadi len jedno - samotna bytovka (panelak) a susedia (psychopati). ALE infrastruktura a sluzby , nemozem sa stazovat. Ale dom s rovnakym niecim jednoducho neexistuje. Likvidita je asi velmi vysoka, aj by mi bolo luto to predat, lebo co potom s danou hotovostou...
Zopar kamosov kupilo fakt skvosty - nezopakovali by to, jedine keby si daju +50% (tak roky doazdu) a ani potom, lebo take byty nie su. Su to sice stare, ale tehlove byty, s lokalitou zasitou na fakt vynimocnych miestach, vtedy s cenovkou len niekde pri 120k(!). osobne si myslim ze mali stastie, resp. ano, videli dobru ponuku a boli na spravnom mieste v spravny cas, s dostatocnou hotovostou (ziadne pod trhovu cenu, kupovali od majitela, co to ani nechcel predat, ale predal, lebo isiel inde, cize ziadne tajne triky). Porovnatelne novostavby su tie s prirazkou +50% dajme tomu, ale lokalita uplne ina, umela, odveci, nalepena pri tovarnach, zeleznici, inych velkych bytovkach. A tito stastni majitelia, ked sa ich pytam ci by predali, tak ze nie, radsej nechaju rodine, rodicom, detom. Proste je to ako nedotknuta zlata "proof" minca. Obsahovo je to obycajne zlato, no za proof sa plati vzdy viac. Zberateske byty :D

Inak celkom sranda, niektore casti mesta BA, kedysi to bol obycajny domcek na dedine (50r doazdu, neviem), a dnes sa okolo toho obycajneho domceku rozostavalo miestne centrum. Napr niektore domy v centre karlovky, resp pri Dunaji. Tak si hovorim, ked som isiel okolo, ze niektore domy maju hold stastie :D
Odoslané z počítača
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Bambus »

tomecsek napísal:Zdravím,

1,5 roka bývam v prenajatom byte a rozmýšľam, či si vziať hypotéku a ísť do vlastného...
Za posledné roky ceny bytov v BA výrazne vzrástli - ako čo si tak pamätám, pred 3 rokmi by som si 3 izbový byt kúpil cca aj o 20 000 eur lacnejšie ako v súčasnosti. (hrubý odhad)

Zaujímal by ma váš názor na nasledovné:
K zvyšovaniu cien napomohli aj lacné hypotéky, ktoré vyvolali vysoký dopyt po nehnuteľnostiach a strašne veľa ľudí si teraz kupuje byt. Myslíte si, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch alebo môžeme očakávať nejaké spľasnutie bubliny, t.j. zníženie cien bytov?
Nie som odborník, ale čítal som rôzne články, že hypotéky majú zdražieť (netuším kedy a o koľko) čo by ten ošiaľ okolo hypoték mohlo zastaviť/pribrzdiť + väčšina ľudí čo doteraz váhala s kúpou, tak práve teraz nakupuje, čo môže znamenať, že v blízkej dobe tých kupcov ubudne a to tiež môže stlačiť ceny smerom dole..... no neviem

Neviem sa rozhodnúť či by bolo rozumnejšie ten byt kúpiť pre seba už teraz alebo risknúť a počkať ešte rok/dva. Ročné nájomné ma vychádza na 2660 eur..

Díky.
Podme na to postupne.
Bratislava: konecne mame ake-take data o reálnom pocte obyvatelov (https://ekonomika.sme.sk/c/20542623/v-b ... z4k3Fws3qv" onclick="window.open(this.href);return false;), v BA je okolo 220 tisíc "bytovych jednotiek" (v panelákoch a rodinných domoch) ak si dobre pamatam cislo. Kolko treba mat bytov sa pocita statistikou na 1000 obyvatelov, Slovensko ma cca 300+ bytov/1000 ludi, v zapadnej EU je to v priemere tusim 420. Ak by sme zobrali tych 660 tisíc ludi realne zijucich (nocujúcich) v BA tak tu v meste potrebujeme nejakých 280+ tisíc bytov. Muselo by sa tu postavit dalsich 30% z toho, co tu uz realne stoji, aby sa tento momentalny dopyt uspokojil. Toto bude (podla mna) este dlhu dobu tlacit na ceny (samozrejme ak nasu socialnu vladu neosvieti a nezacne okrem pozemkov na dialnice a cyklotrasy vyvlastnovat aj volne pozemky v BA a nezacne hromadne stavat byty "socik-style").
Je byvanie v BA drahe oproti zahraniciu? Ano je (https://reality.etrend.sk/byvanie/byvan ... getReality" onclick="window.open(this.href);return false;), pocita sa to na pocet metrov stvorcovych, ktore si clovek moze kupit v priemernom byte z priemernej mesacnej vyplaty. Dovodov preco to takto u nas je milionpatsto a bol by to offtopic, treba brat ako realitu (pekny blog tu: https://tomasmeravy.blog.sme.sk/c/39591 ... dicov.html" onclick="window.open(this.href);return false;)

Zmeny podmienok pri hypo: na Slovensku maju podla mna vyznamny vplyv. najma nutnost uz v dnesnej dobe mat vlastnych 20% z hodnoty nehnutelnosti je zabijak pre vacsinu ludi, dalej prisnejsie hodnotenie schopnosti splacat, dopocitanie rezervy a povinna kalkulacia ci to clovek utiahne aj s +2% urokovou mierou, kedysi stacil prijem za 6 mesiacov, teraz pojdu banky aj jeden-dva roky dozadu - vsetko veci, ktore vytlacia mnoho ludi mimo tohto systemu. Da sa to samozrejme obist, ze si clovek "napasuje" len tak tak aby to dostal, ale co mi hovorili znami (financny sprostredkovatelia) tak maju stale viac klientov, ktori prestavaju byt schopni to tahat (po takýchto ludoch su velmi vyhodne drazby bytov, ale funguje tam silna mafia pokial viem - potreboval by som viac informacii). Odhad je, ze hypo na 100% dostane uz len 40% ludi. Zvysok pojde na 80-90% hodnoty, zvysok dostanu bud spotrebny uver (panenko maria!), ktory im banky vdacne daju, alebo si nasporia (statistiky o sporeni slovakov su zname, vacsina neusetri mesacne nic).
V Bratislave je to doposial irelevantne, stale tu davaju na 100% pokial viem, trh je tu...proste tu je, inde po Slovensku moc realitného trhu clovek nenajde. Je tu zaroven obrovsky nedostatok bytov a aj bude, neda su ta stavat dostatocne rychlo ako by bolo vhodne (bordel v pozemkoch) a migracia do BA je velmi silna (mal som na to niekde aj studiu robenu viedenskou uni), a aj bude.

Ako sa bude trh vyvijat ani pan boh nevie. Mozeme len identifikovat nejake trendy. Hypoteky su pre banky dobry biznis, a ceny idu dole. Dokedy? Netusim, minimalne ale do konca tohto roka budu stagnovat, pripadne klesat. Buduci rok uvidíme (ja predpokladam stagnaciu urokovych mier a mierny pokles rastu cien bytov). Oplati sa teraz kupovat byt?
- potrebujes ho teraz (rodina, deti, lezu ti spolubyvajuci na nervy?)
- "normalny" byt dostanes za cca 300-350€ hypo mesacne, pocitaj cca +100€ za byvanie (energie, spravca,...)
- za dvojnásobok toho co platis mozes mat vlastny 2-3 izbak (neutiahnes? ubytuj si tu bratranca, alebo si najdi spolubývajúceho, ktory ti zaplati 200€ za druhu izbu, aj takto sa to da riesit, samozrejme ak mas frajerku/manzelku tak je to automaticky vyhodnejsie, uz duplom ak aj ona byva na private, proste vo dvojici to ide...)
- ak chces byt na cely zivot (co v BA nie je zla investicia ak vyslovene nechces opustit krajinu, nestane sa z BA druhy Detroit) tak nema zmysel sledovat +/- 20tisic rozdiel v cene

Kratko k trhu v BA: vsetci vsade dristaju ze je "specificky", ale my sme taka specificka krajina plna zázrakov (najma statistickych) hadam vo vsetkom. Z inzeratov na cloveka cumia tisícky bytov na predaj, lenze 40-50% su duplikaty a "fejky" (realitky drzia aj stare inzeraty, ktore vyzeraju slusne, clovek zavola ze ma zaujem a ide marketing "ooooh to je nam luto, nedavno bol byt predany, este sme to neaktualizovali, ale mame v ponuke XYZ..." a zacne vymenuvat hromadu nepredajnych bytov s orientáciou sever forever, prizemie, nebytovy priestor pod urovnou cesty (prezentovany ako byt vhodny aj na kancelariu) a tak dalej. Naozaj tu clovek hlada solidny byt aj vyse roka. Mnoho predavajucich predat nepotrebuje, nic ich do toho netlaci (fixne naklady na byt su niekde okolo 100€ mesacne za spravcu a zapojene merace - aj ked sa nic nespotrebuva). Pre bezneho cloveka nema zmysel sledovat ani promo clanky na trend reality ci reality na TA3, akurát tam nejaky "realitny expert" banky zadre, ze klesnu ceny lebo sa skolauduju stovky novych bytov (ktore su uz par rokov predane, predali sa skoro vsetky ked sa ohlasila vystavba, ale ved naco sa trapit s logikou). Luxusne projekty typu Koliba ci centrum sa rychlo predaju, ale potom ostava polovica prazdna, niekde totiz potrebuju tocit vratky DPH.
Toto ale neznamena ze je to bezvychodiskova situacia. Je vela pripadov, najma na zaciatku vystavby nového projektu, kedy si to clovek so stastim vsimne a vyberie si pekny novy byt, ktori mu skolauduju o 2-3 roky (napríklad pekne trojizbaky boli niekolko mesiacov v ponuke novej Matadorky, cena bola 120-130 tisíc a cela oblast sa ide revitalizovat, hned je clovek na hradzi, pri kupalisku, priame spojenie busom do centra za 10-15 minut bez zapch). Tiez je vela pripadov kedy proste zomrie stara babka v starom byte, deti sa nevedia dohodnut/nevedia sa napríklad vyplatit, tak sa rozhodnu to co najrychlejsie predat. Alebo manzelia, ktori sa rozvadzaju...su to bezne zivotne situacie. Tiez poznam pripady kedy vyplatili dlhy neplatica a prebrali po nom byt (v centre, krasny byt v starom meste, zaplatili dlhy za 30 tisíc a dlznik predal byt za 70 tisíc...len to chcelo dobrého pravnika a notara, obehat pocas jedneho dna asi 5-6 institucii a vyplatit tam dlhy.

Podstatne pri tvojom rozhodovani je tiez ako bude rast tvoj prijem, ak bude rast umerne rastu cien bytov, resp. bude rast viac ako potencialne rastuca mesacna splatka hypo, tak mozes pockat.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Rokosák »

Uzitocne informacie, Bambus! Pridal by som niekolko postrehov.
1. Nocujuci nepotrebuju bytovu jednotku. Staci postel ci izba.
2. Stazene podmienky (v porovnani so zlahcenymi) usetri sklamanie ked urokove miery pri dalsej fixacii porastu.
3. Trh s nehnutelnostami je lokalny, teda specificky vzdy.
4. Aj mna rozculuju duplikaty a fejky realitnych kancelarii. V podstate ide o zauzivane kradnutie zakaznikov.
5. Mesacna splatku hypo je znama iba po dalsiu fixaciu a teda planovanie do buducnoti je casovo obmedzene.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

[fnukanie]
"proste vo dvojici to ide"

a toto milujem na tomto systeme - sam neprezijes, musis sa zgrupit, inak je s tebou amen.

(fixne naklady na byt su niekde okolo 100€ mesacne za spravcu a zapojene merace - aj ked sa nic nespotrebuva)

niekde viac, nasobne, a aj 100eur je podla mna vela. kedze 50% z toho je mafia teplarenska.

dlznici maju niekedy dlhy vascie, ako hodnota bytu.. ale ano, pocul som uz aj o tejto technike. len zvacsa treba mat fakt dost hotovosti.
[/fnukanie]


fake inzeraty, brat hlada podnajom a hovoril mi, ze na raelitach je to nezmysel. sranda, lebo od neho ko nezaujateho cloveka som to necakal, cize je to true story.. inak, pred 2 rokmi som kupil byt v BA, druhy co som si vytipoval, (prvy by som cakal 3 mesaice po zaplateni, co som nechcel, surilo to), okrem susedov a povahy/kvality bytovky je dobry. teda jedina dobra vec je lokalita. duplicitne mi idu na nervy a dalej mi idu na nervy realitky, ktore inzeruju aj v stupave byty z petrzalky, alebo naopak.

inak kvalitny prispevok Bambus, dik. az mam chut si ho precitat viac krat.

INak, ani ja by som nepredaval dobry byt v BA. Nechal by som si ho ako bluechips.. Aj keby som nemal zisk z rentierstva, proste len nech mi drzi kapital / hodnotu. kedze zvacsa su velmi likvidne. tento by mi bolo luto predat, ale keby mozem vymenit za nieco porovnatelne, s vychytanymi muchami, asi to urobim, aj ked by i to velmi branilo v naslednom podnikani, lebo nemam zas tolko, abysom drzal byt len tak pre nic za nic (kedze planujem ist z BA prec, je tu malo priestoru, drahe domy)
Odoslané z počítača
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bambus napísal:napríklad pekne trojizbaky boli niekolko mesiacov v ponuke novej Matadorky, cena bola 120-130 tisíc a cela oblast sa ide revitalizovat, hned je clovek na hradzi, pri kupalisku, priame spojenie busom do centra za 10-15 minut bez zapch).
asi myslis taky 20 poschodak, ktory ide stavat tusim VI Group, mam pravdu? Z toho nie som nadseny. Ani z celej oblasti Matadorky. Neschvalili sme uzemny plan zony co znamena, ze je tam mizerna regulacia a nie je to doriesene ani dopravne. Vdaka tomu tam rozny kamikadze developeri planuju rozne obskurnosti. Aj toto od VI Group je hodne predimenzovane. Jeden tam chce stavat tusim 50 poschodovy mrakodrap. Cesty, ktore tam su, su uz teraz na hranici / za hranicou priepustnosti, niektore by potrebovali rozsirit o cely pruh a to sa teraz neudeje. Tito prvy uz uplne "vycerpaju" dopravnu obsluznost uzemia a co tam nastane potom, to si celkom dobre neviem predstavit.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa demorez »

iceberg8 napísal:"proste vo dvojici to ide"
a toto milujem na tomto systeme - sam neprezijes, musis sa zgrupit, inak je s tebou amen.
takto funguje system tisicky rokov, zakladne biologicke poslanie cloveka je sa rozmnozovat a to sam nejde ;)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, lenze dnes mi to pride skor take, ze musime sa spojit, aby sme prezili, aj ked inak by sme sa nespojili. (inak povedane, manzelstvo partnerstvo z povinnosti a nie tuzby)
Tj. rozmnozujeme sa len z dovodu, ze inak by sme hladovali. (zena si musi najst chlapa, aby mala domacnost, inak neprezije)
Mozno by ludstvo neprezilo, keby to takto nefunguje, lebo by sa nerozmnozovali (ALE to pochybujem)
Dvojsecna zbran - ak treba dvoch na prezitie, treti je zataz (vid dokaz zapadne krajiny, na deti nie je cas, nizka porodnost)
Ale prepacte za offtopic :D len si nepomozem.. pride mi to zvratene :) (jasne, ze mnoho ludi sa uzivi samo, aj jeden troch, ale kazdy nie, ani polovica nie..)
ale zas, ten co zije bez mamonu, a staci mu chatrc, je spokojny a prezije aj sam/a.

Inspirovalo ma nieco, ako moja priatelka. Maka v statnej sprave 9 rokov, city plat mozno 650eur, max 700eur 9zacinala na minimalke prve roky), podla toho, ci su bonusy, co teraz nie su, lebo politici nevedia od volieb znormalizovat vedenie. Ako by prezila SAMA ? Ved to nema sancu, bez dalsej brigady alebo prostitucie. Ine povolanie ako statna? Isteze, ale nemoze byt kazda zena manazerka(!) . A aby ju chlap uzivil, logicky musi zarobit viac - ale zas, nemoze byt kazdy chlap manazer. Prirodzeny vyber? Len chlap co zaraba viac moze mat zenu? Ved nech. Ale to vzdy len vdaka otroctvu tych, na ktorych praci zarabaju (mam 5 zamestnancov, dam im malo, sebe necham vela, moralny narok je otazny, davam im pracu ano, ale kolko si zasluzim nechat si?) - a zas som offtopic :D

Aby som prispel nieco k bytom:
Uz nikdy, ale fakt NIKDY podstresne podlazie, pokial to nie je mezonet.
Uz nikdy prve (aj vyvysene) prizemie. Ani keby je pod tym pivnica ktora je na prvom nazdemnom podlazi)
Uz nikdy bytovku, kde maju ludia mreze na kazdej chodbe.
Uz nikdy bytovku, v ktorej su neplatici, a maju bordel vo fonde oprav.
Idealne byt orientovany minimalne na dve svetove strany (prievan, tepelne straty a zisky)
Aj ked jazdim s MHD raz a pol rok, ak je do 200 metrov, je to velky bonus. Hlavne elektricka.
Aj ked su byty extremne drahe v blizkosti centra, je to rozumnejsia investicia nez lamac. Centrum sa aspon neda nafuknut az tak.
Namiesto 2000-4000eur realitke, davam prednost pravnikovi za 330eur.
Novostavby by som sa bal, ze developer setril na nespravnom mieste. Doniesol by som si kamarata, ktory rozumie stavbam a nech sa pyta predajcu, technicke otazky - aj ked, toto je take, ze by to vylucilo hadam 100% ponuk, a clovek by nikdy nic nekupil. (narazam na rosny bod v strede muriva z dovodu zateplenia len 5cm EPS, ved to bohate staci, nevadi ze pridu plesne - teraz sa novelizovalo, norma prisnila, snad to bude lepsie, jeden z mnoha prikladov, dalsia je montaz okien, tepelne mosty, krocajova izolacia, atdatd.. proste to, co ludom vadi na byvani v bytoch a eliminovat ich je drahe a casovo narocne, to logicky developer nebude trpiet. a prenesie to na zakaznika)
a MHD, kupovla som byt docasne, preto, aby priatelka mala blizko do roboty, podla MHD 16 minut (alebo 18 minut s inym busom), 1 prestup, cca 6km.
HAHAHAHA, absolutne bez sance, realne je to 30 minut. v spicke este viac. takze o com je MHD? autom to mam priemerne za 10minut, BA je znama cervenymi vlnami,cize niekedy 12 minut, jazdim defenzivne a max 55kmh. v spicke, no priznam sa, velmi dlho to nebolo nad 20minut, co sa fakt divim. cas 7:00. smer naspat je to min 15 minut, priemer 20minut, ked je nehoda 30 minut.
Tym chcem povedat taku vec - nech sa snazim akokolvek, byvanie nevyberiem dokonale, keby ju prestahuju do race, som v p.. mozem vymenit byt. Cestovat 1 hodinu do roboty na druhu polku mesta, mimo spicky (mozno 30-40minut) je masaker, velmi neefektivne, daleko adleko neefektivnejsie, ako si pestovat paradajky ci rajciny na vlastnej zahrade.
A to este nemam deti :D
dalsia vec - byvam v 12 posch. panelaku. mame 3 vytahy, dost ma stve, ze ma niekedy aj 3x privolaju aby si pristupili, aj ked je vytah plny. predtym som byval v 4 podlaznom, tiez navyssie, to bol luxus, ako vysity, pre mladeho cloveka. prilis vela ludi znamena kamera aj vo vytahu 9okrem 10 inych na chodbach), co lezie dost do sukromia, aj ked je clovek najslusnejsi a nerobi blbosti. Len a len osobne, pride mi to velmi morbidne - ziadny pocit sukromia.. na kamery sa pozera skupina ludi, co si hovoria vybor. Toto uz fakt nikdy, aj ked, zrejme vsetky novostavby uz maju kamery :) Proste tak, ako nechcem, aby sused vedel, ake mam portofolio akcii, nechem ani aby videl, aky mam nakup, kedy s kym idem prec, alebo prichadzam domov.
Parkovanie je OK verejne, ale kupovat nove auto, bez garaze uz nikdy, ale to nepisem nic nove.
Odoslané z počítača
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Bambus »

peter.cmorej napísal: asi myslis taky 20 poschodak, ktory ide stavat tusim VI Group, mam pravdu? Z toho nie som nadseny. Ani z celej oblasti Matadorky. Neschvalili sme uzemny plan zony co znamena, ze je tam mizerna regulacia a nie je to doriesene ani dopravne. Vdaka tomu tam rozny kamikadze developeri planuju rozne obskurnosti. Aj toto od VI Group je hodne predimenzovane. Jeden tam chce stavat tusim 50 poschodovy mrakodrap. Cesty, ktore tam su, su uz teraz na hranici / za hranicou priepustnosti, niektore by potrebovali rozsirit o cely pruh a to sa teraz neudeje. Tito prvy uz uplne "vycerpaju" dopravnu obsluznost uzemia a co tam nastane potom, to si celkom dobre neviem predstavit.
ano ten mam na mysli, tam je tusim pozliepaných niekolko developerov (na uzemi celého arealu), viem, ze v Petrzke ten novy revitalizacny plan nepresiel, ale u nas v BA (na Slovensku) tlaci developer (co inak nie je nicim vynimocne vo svete...), tak ako bola Eurovea a potom sa vsetci cudovali ze chyba MHD spojenie tak takto to bude aj v pripade Matadorky. Ta lokalita je dobra a linky MHD (predpokladam) nie su dostatocne vyuzite (imhd.sk by vedelo k tomu povedat viac), je tam par priamych spojov rovno do centra, hned zeleznicna stanica, s ktorou su nejake plany ohladom novych liniek a pod., clovek je hned na hradzi, kupalisko...na novostavbu "relativne" solídneho developera su tam priam ludomilne ceny (odovzdanie bytu 2020, cena za trojizbak cca 70m2 sa pohybuje 130-145 tisíc (o tri roky by mala byt tusim aj elektricka na koniec Petrzky, ale tak vidim ako "napreduje" rekonstrukcia karloveskej radialy cize...uvidíme). Uzemie ma rozhodne vysoky potencial rozvoja, ale potencial je zatial to jedine, o com sa na da na Slovensku hovorit, vieme ako veci funguju. Ak mam kupit stary byt za 130 tisíc a vrazit dalsich 10 tisíc do rekonstrukcie...tak to ta matadorka uz nevyzera az tak zle. Ale je to vsetko individualne. Posledne roky ukazuju nevidanu aktivitu na urovni mesta a mestských casti, su fondy, ktore treba minut, tak po 25 rokoch sa aj nieco robi...tazko predvidat ako sa ta ktora lokalita zmeni...ked sa vystavaju Bory tak mozno tam fakt v rychlom case natiahnu aj elektricku, ked zaveli developer tak sa vedia diat divy :lol:

-----------------------------
Ako aj ostatni pisu tiez by som nebral prizemie, zvysene prizemie, prve poschodie, byt bez balkona a pod. Je to individualne. Bezny clovek s chutou slusne zit by nesiel ani do Pentagonu, no financie niekedy nepustia. Pod strechou byvam, v starom panelaku, ale poradil mi 75 rocny inzinier stavbar, ktory postavil polku Dubravky a Karlovky a vedel presne ake materialy kam davali a aka technologia sa kde pouzila (skoda uz nie je medzi nami). Nikdy nam nezatekalo, vsetci sa ma pytaju ci v lete nemame hic, nie nemame. Ticho a klud.

-----------------------------
K tomu ze vo dvojici to ide: bolo to tak vzdy a je to teda aj znakom chudoby (preto ten ukazovatel poctu bytov cim je vyssi na populaciu tym je vlastne bohatsia, lebo viac jednotlivcov/menejpocetnych domacnosti byva pod jendou strechou a vedia to utiahnut). Je pravda, ze buducu vysku splátky nevieme predpovedat mimo obdobia fixacie (preto si treba aj zvazit ten rast platov a na ake dlhe obdobie si dam fixaciu, ked clovek robi v statnej sprave s "garantovanou" valorizáciou 4% ročne, tak je dlha fixacia dobry napad, najma pri sucasnych nízkych urokovych mierach. Stat samozrejme pripravil krasnu pascu pre mlade dvojice v podobe hypo pre mladych, co je fajn vec, len ist z 0% uroku na 5-6% o niekolko rokov, ked uz je babatko na ceste/svete a jeden na rodicovskej? Hmm. Tieto opatrenia, co zaviedla NBS ohladom nutnosti si setrit a posudzovat komplexnejsiu bonitu klienta bankami teda vitam, malo to tu byt odjakziva (ked uz zlyhava stat v rozvoji ekonomickej gramotnosti obyvatelstva).

Aj z tohto dovodu sa mnohi dochodcovia stazuju, ze sa im tazko zije a vela platia...no iste ked su osamote v 5izbaku, manzel/ka uz zomrel, deti su davno prec. Mlady clovek na to ani nema a oni platia nehorazne naklady na velke byty, ktore nepotrebuju.

---------------
100€ za nic, len zapojene energie, nikto nebyva, mam odsledovane na 2izbaku, ale uz to stuplo na 115-120 za posledny rok. Energie uz potom nie su az tak drahe, tento fixny naklad za napojene merace, kurenie v dome a pod je v podstate najvyssi naklad. Suhlasim ze je to zlodejina, viac info na „konspiracnom“ mediu (https://www.youtube.com/watch?v=GUdIF38PEE0" onclick="window.open(this.href);return false;) odporucam vypocut, na inom konspiracnom mediu je aj cela relacia, kde sa riesia len byty, bytove spolocenstva, energie, ako usetrit a tak dalej.

Tych 100€ bolo myslenych tak, ze ked ma niekto volny byt, ktory napriklad prenajima a chce ho predat, tak nie je nuteny ist cenou dole. Ak je byt neobyvany, tak predajca moze pustat nadol cenu o cca 1200€ rocne + dan z nehnutelnosti (40€?) + poistka (ak ma) atd. Na zapade je dan z nehnutelnosti v stovkach eur, az tisicoch v niektorych oblastiach. Keby u nas platila (pripravovana) dan z nehnutelnosti na zaklade trhovej hodnoty, tak by sa trh spraval dynamickejsie ako teraz (predpokladam)...bol by rozdiel platit dan rocne 40€ a napriklad 1000€ (1% z hodnoty bytu za 100 000 napriklad). Samozrejme najmy by sli nahor, ludia by boli nasrati (lebo normalny stat by napriklad umerne znizil DPHcku za potraviny, tu je vsak bananistan a Kaži by perie nepustil) ALE trh by bol dynamickejsi, aspon o trochu. Aj preto je nas trh dost staticky, jedine co ho trochu rozbieha su fixne poplatky za energie (uhm).

-----------------
Zabudol som napisat vlastne cisto moj osobny nazor, ktory je, ze su tie byty mrte drahe. Nemyslim tym, ze maju vysoke ceny, ale fakt, ze stat nijako nepomaha, tie byty su nedostupne. Pripravuje sa na miniserstve financii uprava hypo pre mladych, ktora sa ma uplne zrusit - lebo zistili, ze pri nulových urokovych sadzbach vlastne stat plati bankam za nic?!....tak to idu pretransformovat na nejaky danovy bonus, ktory bude ktovie ako vyzerat, ale ako poznam Kažiho, tak to nebude nic extra vyhodne, ocakavam nieco ako pri tretom pilieri, na ktorom clovek usetri 30€ rocne na daniach. Budem sa velmi rad mylit, necham sa prekvapit. Ale aj ked su tie byty drahe/nedostupne tak ked clovek nema na vyber tak co narobi...

Najvacsou chybou je podla mna kupovat teraz jedno a dvoj-izbaky. Su hrozne predrazene zvysenym dopytom velkeho poctu "singles", ktorých uz nebavi byvat s 3-4 ludmi na private. Taketo byty su neperspektivne ak chce clovek zakladat rodinu a trojizbaky su len o nieco drahsie ako dvojizbaky (nie umerne zvyseniu poctu izieb v byte). 20-30 tisíc navyse a clovek moze mat miesto dvojizbaku trojizbak. Aj ked to moze byt na hrane ci banka da tolko penazi jednotlivcovi na trojizbak, tak ked to uz clovek dostane tak sa rychlo nejaka slecna urcite najde, ktora rada prispeje mladikovi, ktory takto mysli na buducnost :lol:
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Pette »

pekne prispevky. ku daniam z nehnutelnosti urcenych na byvanie -

ano, tie dane su v SR fakt smiesne nizke. Za byt v BA v hodnote 200 000 sa plati rocna dan napr 50 eur. 0,025 percenta ak dobre ratam. Takze dovod predavat byt je malokedy.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ale naco zdanovat uz zdanene? Byty sa kupuju zvacsa zo zdanenych penazi ;)
Este k tomu bezny FO plati aj DPH na byt, cize ak ma 200k byt, je mozne, ze zaplatil aspon 30K DPH. Plato to aj na tom zapade ?
nemusime kopirovat vsetko blbosti zo zapadu, ktora sa len daju. dane a poplatky, restrikcie, sankcie a podobne.
Najskor by sme mohli skopirovat funkcne veci.. A potom sa z nich tesit.

A mimochodom, predstavme si situaciu: Koliba bola raz len dedina pri Bratislave. Po 20-30 rokoch je to lukrativna okalita. kedysi tam dom s pozemkom stal kolko na dnesne peniaze? 50 tisic? Dnes pod 500 tisic sa tazko hlada. Znamena to, ze by mali platit rocne 5K na dani? Ten dchodca co chce dozit v dome kde vyrastal? Alebo kapitalizmus ma pravo ho vyhostit, lebo nema 5 tisic rocne na dan pre mesto ? Ma odist niekam na vychod? ;) ked uz, tak PRVY resp pernamentne obyvany priestor by sa nemal danit vobec, druhy nech to 1%, ale prvy nie. Trestat za to, ze niekto chce byvat, to je CHORE. Trestat za uspech, ze ma niekto dva byty,no OK. Stale je to lepsie, ako trestat len samotnu existenciu byvania.
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj zmrzlinu kupujes zo zdanenych penazi.
Dan z nehnutelnosti ma jednu vyhodu. Nehnutelnost sa tazko zatajuje, tazko prenasa na Bahamy a tazko "upravuje" hodnota z dovodov danovej optimalizacie. Takisto zahranicni majitelia nie su uprednostnovani.

V krajine kde desatisice zahranicnych firiem generuje zisk z prace slovenskych zamestnancov a spotrebitelov, ale dane platia v zahranici je dan z nehnutelnosti jedina ferovo vymozitelna dan. V USA je dan z nehnutelosti vyberana na prevadzku obce. Ide hlavne o skoly, policiu a administraciu. Cim vyssie dane z nehnutelnosti, tym je lepsi skolsky system, nizsia kriminalita a lepsie sluzby obcanom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Bambus »

Tych systemov je mnoho, napríklad vo Francuzsku to maju progresivne, ked vlastnis druhu nehnutelnost, v ktorej nikto nema trvaly pobyt tak platis X percent vyssiu dan z tej druhej nehnutelnosti, jestvuju aj danove systemy, ktore uznavaju akysi minimalny priestor na zivot, ktory je nezdaneny (napr. 25m2 na osobu v domacnosti, dvaja dospeli+decko maju byt do 75m2 bez dane, ale kazdy meter navyse by mal vyssiu a vyssiu sadzbu, kvazi za luxus)...ale to je na dlhu diskusiu.

------------------
K tym dochodcom: ano, mal by platit, nelutujem ho vôbec. To akoze ked zdedim inchebu, v ktorej som sa narodil, incheba mi skrachuje, tak mam akoze dozivotne pravo v nej lacno/zadarmo byvat, lebo som sa tam narodil, ja nestastny zemepan? A poprosim neignorovat podstatne veci, ktore som k tomu pisal - tak teda opat, ano, taky dochodca by platil nie 40€ rocne dan ale mozno 1000-1500€. Kaži by mu mal ale znizit DPHcku na potraviny a lieky na 5% a menej, ako kompenzaciu (preto maju napríklad v Rakusku niekedy lacnejsie potraviny). Výsledok by bol stabilnejsi prijem z dani pre stat (verejnu spravu). Kaži na to ale nema odvahu, nemali by ho radi oligarchovia so svojimi haciendami a muselo by tam byt urcite prechodne obdobie (ako ked Miklos zavadzal rovnu dan, chvilu trva kym sa to utrasie). Milionarske dane z prijmu sa daju obist, jedlo si mozes lacnejsie kupit v zahranici, ale nehnutelnost neprenesies.

Diskusia v zapadnych krajinach ohladom setrenia a optimalizacie zivotnych nakladov sa toci prave okolo stahovania. Su v tom flexibilnejsi, deti odrastene, idu na dôchodok, tak predaju nehnutelnost v drahej lokalite a kupia si nieco lacnejsie a mensie. Postupne to ide aj k nam, sice veeelmi pomaly, ale mnohi dochodcovia predaju svoje byty v BA a kupia si nieco mensie v mensom meste, alebo si kupia nejaky jedno-dvojizbak. Ja si celkom viem predstavit, ze by som predal ako dochodca 3-4 izbovy byt v BA a kupil by som si mensi dvojizbak napríklad v Trnave (preferoval by som novostavbu s bezbarierovym pristupom!).

---------------
U nas by si uz v dnesnej dobe nemal platit DPHcku ked kupujes byt ako FO, podnikatel si ju moze odratat len ak je na druhej strane obchodu zdanitelna osoba. Nechcem ale strielat teraz do vetra, mozno to opisujem zle. Ale podobne by to mali byt aj v pripade DPH pri prenajme bytu. Je to pre mna taky zlozijetsi uctovnicky problem, v tomto sa za tak nevyznam. Videl som vsak uz inzeraty typu "predam za 200 000, zvyhodnena ponuka 180 000 pre kupujúceho-platcu DPH" alebo nieco take. Mozes si to prestudovat v zakone o DPH 222/2004, paragraf 38 dodanie a nájom nehnutelnosti. Su tam vypisane vsetky mozne vynimky a situacie.

----------------------
btw: MF SR navrhuje daňové zvýhodnenie pre úvery na bývanie pre mladých
http://www.teraz.sk/ekonomika/mf-sr-nav ... lanok.html" onclick="window.open(this.href);return false;
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Bambus napísal:napr. 25m2 na osobu v domacnosti, dvaja dospeli+decko maju byt do 75m2 bez dane, ale kazdy meter navyse by mal vyssiu a vyssiu sadzbu, kvazi za luxus)
(cerveny bold pre prehladnost... ) 25m2 na os je ku*va malo, to moze len socialista vymysliet.. zijeme dvaja v 50m2 byte, viem o com hovorim. pes by mal mat tiez nezdanitelne, aspon 5m2.

------------------
K tym dochodcom: ano, mal by platit, nelutujem ho vôbec. To akoze ked zdedim inchebu, v ktorej som sa narodil, incheba mi skrachuje, tak mam akoze dozivotne pravo v nej lacno/zadarmo byvat, lebo som sa tam narodil, ja nestastny zemepan?
lenze moj priklad bol - dochodca to postavil VLASTNYMI RUKAMI ten dom na kolive/devine/slavine. on k tomu neprisiel halabala, ledabolo, ci dedictvom, a potom mu TRH hodil hodnotu hore, on nechce, aby bola ta hodnota aka je, jemu sa paci v dome ktory sam postavil, pred 50 rokmi. a aby dal 10-15% dochodku, no pockat, t by mal inak luusny dochodok, aby dal 1250eur z 6 tisicoveho dochodku, to je 25% len na dan z domu!!! nikdy neusetris tolko, aby keby komplet zrusis DPH na uplne vsetko

Diskusia v zapadnych krajinach ohladom setrenia a optimalizacie zivotnych nakladov sa toci prave okolo stahovania. Su v tom flexibilnejsi, deti odrastene, idu na dôchodok, tak predaju nehnutelnost v drahej lokalite a kupia si nieco lacnejsie a mensie. Postupne to ide aj k nam, sice veeelmi pomaly, ale mnohi dochodcovia predaju svoje byty v BA a kupia si nieco mensie v mensom meste, alebo si kupia nejaky jedno-dvojizbak. Ja si celkom viem predstavit, ze by som predal ako dochodca 3-4 izbovy byt v BA a kupil by som si mensi dvojizbak napríklad v Trnave (preferoval by som novostavbu s bezbarierovym pristupom!).
preco by dhochodca, ktory BUDOVAL BLAVU napriklad, mal sa odstahovat? ked nechce? to je fasizmus. tym chcem povedat - dnes sa ti dari, ale ak ta preplatim, tak aj ty budes ten, koho vyhostia, lebo ja mienim platit 20 tisic dan z bytu rocne a ty nie.. tebe to sice moze byt jedno, lebo si stahovvay a prisposobivy, odides prec.. ale treba si uvedomit jednu vec - nemozes sudit inych podla seba, ja tiez rad nieco, co ini nie, nemozem im to nutit. 3-4i byt pre dochodcu nie je az tak vela, pokial su dvaja, obaja este nazive, tak maju 1 spalnu, 1 obyvacku, 1 hostovsku kde pride rodina prespat napriklad, lebo musia cestovat za pracou. 4ta izba - no malokto ma 4i. nehovoriac o tej , a neuraz sa, ale len PODLA MNA - retardovanej politike 25m2 ma osobu, ked pride 4clenan navsteva, kam ich naskladas? kde zijes? mas navstevy? ja mam obyvacku pomerne velku na panelak, 3,6x6metrov, z coho 3,6x1,5m mam na PC a chodbu kvazi, cize ludia, rodina sa musia naskladat na 3,6x4,5metra. uvedomujes si, co je to za mikro priestor? defacto sem nemozem vodit rodinu na navstevu, lebo sa nezmestia.. TO ma byt zivot a este kruto zdaneny? srat taky system, budem bezdetny a nech nas moslimovia prekotia.

---------------
U nas by si uz v dnesnej dobe nemal platit DPHcku ked kupujes byt ako FO, podnikatel si ju moze odratat len ak je na druhej strane obchodu zdanitelna osoba. Nechcem ale strielat teraz do vetra, mozno to opisujem zle. Ale podobne by to mali byt aj v pripade DPH pri prenajme bytu. Je to pre mna taky zlozijetsi uctovnicky problem, v tomto sa za tak nevyznam. Videl som vsak uz inzeraty typu "predam za 200 000, zvyhodnena ponuka 180 000 pre kupujúceho-platcu DPH" alebo nieco take. Mozes si to prestudovat v zakone o DPH 222/2004, paragraf 38 dodanie a nájom nehnutelnosti. Su tam vypisane vsetky mozne vynimky a situacie.
toto tiez neviem, ako funguje

----------------------
btw: MF SR navrhuje daňové zvýhodnenie pre úvery na bývanie pre mladých
http://www.teraz.sk/ekonomika/mf-sr-nav ... lanok.html" onclick="window.open(this.href);return false;
tym len chcem povedat, stat vzdy len natrci ruku, ze DAJ DAJ no DAJ - mne to evokuje bezdomovca na hlavnej stanici, ba priam FETAKA na hlavnej stanici. ak DAJ, tak aj VRAT. je zaujiave, ze polovica ide na DAJ, a co dostanem naspat? no u nas, rozbite cesty, OK na zapade su dobre, kvalitne. skolu, policiu, hasicov, najake nemocnice. ale az pokial sa v systeme nebude STRACAT z tohto DAJ, tak potom budem mat vyssiu ochotu platit extremne dane.
aj tak mi to nevychadza matematicky, ten 2i co mam, moze mat trhovu 100k, to je 1k rocne. to mas u nas 1 mesacny plat rocne na byt. viacmenej. zalezi od toho, ci je spoluvlastnik a ci nie je. pre zivotne pohodlie, vzdy potrebujes spalnu, proste to je holy fakt - a to by mal byt taky zakladny zivot, minimum, ako poslanci maju BMW 750Li / AUDI A8 a podobne. oni ano, ja nie, VELMI ZAUJIMAVE DAJ DAJ DAJ... :) k veci - aj ked som bol sam v 48m2 byte, nie je to luxus. to mas ako chodbu - tu nemozes pocitat do bytu, osobne by som to pocital napr ako 50m2 na 1 bytovy celok ako absolutne minimum, a potom +25% na jedneho, cize traja maju 125m2. je to daleko, daleko triezvejsie, komfortnejsie, no stale nie LUXUS.
Este dobre, ze sa neobmedzuje vyska miestnosti, vidim ako by v EU bola 2,2metra. MAX, ved naco viac.
preco ta prebohata europa ma tak mizny standart? Naco nam su desiatky tisic rocne, ked si zijeme menej komfortne ako nejaky domorodec na chudobnom bali ? toto je na zamyslenie.
a nech je ta tisicka rocne z bytu, ale ako pises, treba to vykompenzovat, lenze - ci sa to vobec da. ci dostanem zlavu na DPH v tej vyske 1000eur+-
mozno keby komplet zrusili DPH, ved je to ako listky na MHD - system udrziavat je zlozitejsie, ako to dat rusovo zadarmo, menej revizorov, menej pristrojov, menej predajcov.. zrusi DPH a bude menej nakladov na jej chod, a podvody.
ale to by sa trh musel prisposobit a realne zlacnit o tych 16%, resp 20% DPH, podla toho z ktoreho uhlan a to pozerame, POTOM ano, potom nech je dan z bytu 1% - tusim ze bezny clovek by este vyhral, ale len tak tak, natesno.
pisem chaoticky, lebo som sa nechal uniest, dnes by mi 1000eur pre tento byt chybalo. zijem tu 2 roky, to by bolo uz 2000eur do luftu. pisem pokial by to bolo bez kompenazcie. to je proste masaker, to je 1 dovolenka rocne, ktora je pre psychicke ale i fyzicke zdravie dost podstatne. ved vid zapad - ma sa s cim chvalit, kopec chorob.. ruzovy zapad.. ruzove dane...
mne cela ta politika pripomina take detske hry typu POKUS OMYL.. aj na zapade..
ale co sa da cakat od systemu, kde sa kazdy medziclanok chce nabalit, celkom pochopitelne. ten system potom toho privela netvori, len sprostredkuje. ale uz koncim, dost spamu :D

PS: problem danenia z daneneho je, ze clovek si to krvopotne zarobi, a musi platit dan z majetku. OK, ale - je to taky paradox. Aky ucel to ma? Spravodlivejsie rozdelit majetok v populacii? OK beriem. ale - zas je to problem - ako niekto kto berie majetok inym (tym ze zarabam), a mam NAKLAD 1k rocne na ten byt, tak aby som si svoj standart udrzal, logicky, musim zvysit prijem o 1k rocne. A ako to urobim? Velmi jednoducho, zvysim ceny, zoberiem spolocnosti o 1k navyse. Cize, pytam sa, seriozne, kde je pointa takej rovnice? Ja tam ziadny benefit pre spolocnost nevidim. Ale len sa pytam, mozno sa mylim, neviem.
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Rokosák »

Platime dane a mame rozbite cesty. Nic nebrani sukromnej firme postavit dialnicu, ale nejako sa do toho nehrabu. Nikto nie je ochotny investovat vlastny kapital na stavbu, udrzbu ci opravu ciest. Firmy iba DAj, DAJ, DAJ statu. Aj tam idu Tvoje dane.

Ty si tu na to, aby si ako ekonomicky aktivna osoba platila na deti, dochodcov, invalidov neschopnych pracovat, zisky firiem vacsinou znizujucich danovu zataz zahranicnych statov a statny aparat, ktory to vsetko organizuje. Tomu systemu sa hovori politicka demokracia a ekonomicky kapitalizmus. V Somalsku nemas ziaden system a tam dane neplatis. Ides sa tam stahovat?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pokial by som tu nemal rodinu, ano, isiel by som, preco nie. Nemuselo by to byt zrovna somalsko, ale nieco menej byrokraticke rozhodne.Totiz existuje hranica, kedy je politicka demokracia a ekonomicky kapitalizmus uz neunosna a oplati sa vypadnut z hry :) Ci uz sme tam, to neviem, lebo erobim si statistiku ohladom toho.

No, ale dobre pises, pracujuci je chamrad, ktoru treba zlincovat - velmi zaujimava demokracia. pracujuci... co si dovolil pracovat... treba ho zdanit, zakazat sukromnu dopravu, kazat mu cestovat 3x dlhsie MHD a vlakmi. ziadne odpocty nakladov, ako firma. obmedzene dovolenky. citis sa zle? smola, ides makat! aby sme ti zobrali. paradna demokracia. len enviem ktory pracujuci je natolko sadomaso, ze toto volil.

nehovorim, ze treba nechat deti, invalidov a dochocvo skapat na ulici, ale odtial potial. totiz, pracujuci si este musi setrit na svoj dochodok, preco to nerobili dochodci, ktori teraz vyzaduju od pracujucich dochodky ?

mne to pride, ako keby si objednam obkaldaca, a obcas za nim pridem a kopnem mu do hlavy s ocelovou spickou, a poviem, a co cumis, makaj, naco si tu.

hm, ano, Somalsko by bolo mierumilovnejsie.

http://www.seattleglobalist.com/2016/02 ... ttle/47097" onclick="window.open(this.href);return false;

hm, ale asi uz zasieram vlakno - nepresunie to niekto do toho chatu prosim? :)

inak - netreba ist az do somalska, mozno staci dedinka nejaka neznama, mimo pozornosti medii a ludi. kupis pozemok za 2-3 tisic, pri stati tam mas potok (energia zadarmo viacmenej), postavis dom za par tisic, aj legalne, kedze stavebne urady tam nemaju co robit. dopestujes, vychovas si hocico.. clovek nepotrebuje ani oficialnu pracu.. preda zopar paradajok, aby zaplatil FIXne poplatky a zije si kralovsky.. resp, slobodnejsie ako , budicek, cestovat do prace, pracovat, stersovat, cestovat domov, tpiet susedov, opakovat, nic neusetrit. sice ani ten prvy nic neusetri, ale ma viac pokoja.. neviem, nepocital som to, ale poznam ludi, co odisli do vzdialenejsich destinacii, a robia si tam svoj maly biznis (turizmus), pripadne maju nasetrene nieco a ziot tam je tak lacny, ze nic robit nemusia.. (ale to iste by mohol niekto napr na Lazoch, urcite..), ale to nie je nic ine ako off grid system zivota.. cize mimo temu, na aku som prispevok predtym pisal.. ale platil by 1% dan z hodnoty, to by bolo tak 100eur rocne, takze staci na den skocit do BA si na to zarobit.. :) pokial by tam niekto nepostavil Hilton a jeho chatrc neposkocila na hodnote z 10k na 200k, potom by sa zas nedoplatil. cize hodnota nehutelnosti ide hore rychlejsie, ako platy. min tem moj byt isiel +20% za 2 roky. platy tak rychlo hore nesli, nie u mna.
Odoslané z počítača
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa polovnik »

podla mna nejake enormne zvysenie dani za drzanie nehnutelnosti tu asi tu tak rychlo nebude, pretoze politici ktori by to schvalli by museli mat nejaky zalozny plan, pretoze hodne ludi z politiky nevie kam uliat peniaze tak nakupuje pozemky nehnutelnosti ...
resp by dodali do zakona nejaku vynimku, kde budu dane odpustene napr pre nadacie aby to mali kde prepisat ...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa rmaly »

polovnik napísal:podla mna nejake enormne zvysenie dani za drzanie nehnutelnosti tu asi tu tak rychlo nebude, pretoze politici ktori by to schvalli by museli mat nejaky zalozny plan, pretoze hodne ludi z politiky nevie kam uliat peniaze tak nakupuje pozemky nehnutelnosti ...
resp by dodali do zakona nejaku vynimku, kde budu dane odpustene napr pre nadacie aby to mali kde prepisat ...
tak politici by to nejak ofajcili, skor si myslim, ze je to nepriechodne kvoli tomu, ze tu absolutne neexistuje priama umera medzi vlastnictvom nehnutelnosti a takpovediac "socialnym statusom"... proste aj relativny chudak teoreticky moze vlastnit byt na palisadach, ktory keby mu mastne zdanili, tak moze ist byvat pod most... Kde kto tu vlastni mega barak (Orava, Horehronie)... a cela rodina nezamestnana alebo za minimalku... co im zdania, kde by nabrali stovky a tisice, ked nemaju na kurenie...
Takze preto si myslim ze to nejak nie je ozehava tema. A ak to odstupnuju, vzdy sa najde nejaka klucka ako to obist...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa Rokosák »

Keby relativnemu chudakovi zdanili vilu na palisadach, tak ju preda. Takisto by predavali majitelia neobyvanych bytov. To by sposobilo znizenie cien a znizenie novych stavieb. Na druhej strane viac mladych ludi by si kupovali vlastne byty ci domy.

Trpeli by majitelia, ktorych hypoteka prevysuje cenu nehnutelnosti a veritelia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu BA - teraz alebo počkať

Príspevok od používateľa rmaly »

Rokosák napísal:Keby relativnemu chudakovi zdanili vilu na palisadach, tak ju preda. Takisto by predavali majitelia neobyvanych bytov. To by sposobilo znizenie cien a znizenie novych stavieb. Na druhej strane viac mladych ludi by si kupovali vlastne byty ci domy.

Trpeli by majitelia, ktorych hypoteka prevysuje cenu nehnutelnosti a veritelia.

no a ten chudak z palisad (a chudak z Horehronia, ktori ma 3 podlazny dom apod) ktori by museli predat (lebo tam napriklad byvaju cele generacie) by boli pekne nasrati a uz by nevolili toho, kto to "spachal"...
Cim to neobhajujem, len prezentujem svoj nazor, preco to nikto nespravi...
Lebo malokde je take prercento vlastnikov bytov... u nas je to folklor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"