Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ved prae, u nas sa nasobenie nekona, a myslim si, ze take 10 nasobenie sa nekona uz nikde.
mozno 2-3nasobne este ano.. neviem ake su tam cisla.. ale to mas ako s bitcoinom, on uz isiel aj 1000x hore (aj viac, ale dajme tomu), ale to neznamena, ze este raz 1000x urobi :D to by mal kapitalizaciu vacsiu ako cely svet..
ale mozno tomu malo chapem, neviem, ale aspon na nieco je dobra tato tema/debata :)
skor by ma zaujimalo nejake realne porovnanie, alebo predpoved..
napr, na zacaitku FIAT sa robilo XY hodin na produkt XYZ, dnes je to ako? aj ked, asi tento udaj nic nehovori, je na nic..
alebo - kam az porastie US debt ? o com je ten debt, ked moze rast donekonecna ? tym padom vlastne je mozne si pozicat nekonence vela, a nikdy nesplatit.. alebo si pozicat len 1 milion, a ten nesplatit, len si pozicat na uroky.. a takto donekonecna (lenze ten milion by som minul, US to ma asi skor na ten prvy priklad)
dalsia vec je taka randovna, co sa aj celkom priamo tyka bankarov
Grecko... vs Slovensko..
Slovaci tam chodia vo velkom ich KRMIT dovolenkami. Greci zarabaju na tom.
Greci sfalsovali nejake cisla. Slovenske banky tam zainvestovali. Slovenske banky chceli zarobit, tym padom aj Grecke chceli lacne peniaze. Kedze splatit sa ich nechystaju.
Cize Grek vyhral, Slovensky bankar vyhral, a co SLOVAK ? Ten co platit banke poplatky a ten co sa musel skaldat na GRECKY DLH ?
Mne to vzdy prislo tak, ze dlznik sa ma lepsie ako veritel, obzvlast samovrazebny dlznik. Jasne ze veritel to vysudi, ale nevysudis dusu dlznika, len jeho majetok. Pozicia si, minie, nesplati, uzije si? Uzije.
Kdezto ked toto robi obrovska masa ludi, sice oni to splacaju, pride mi, ze ten co setri je znevyhodneny od toho, kto berie na splatky.
Slovo ZNEVYHODNENY je dolezite - to slovo nenaraza na to, ze je to podvodny system, alebo ze pozickari su blbci.. (no su :D )
Ale ide o to, ze ten co ma spaltky, jemu tych 5eur navyse mesacne na ten IPHONE nevadi, co je to 5eur ?!
nedavno tu bola taka tema, inteligencia ludi, co beru auto na lizing, vs ludai co si na to aasetria. ten prvy da za auto 12K a ten druhy 8K, ale ten prvy to ma okamzite, OKAMZITE...
5*24 = 96 eur ? o tolko musi preplatit setrilek toho splatkara.
A takto ludia co beru veci na splatky kazia trh.
Ale nehovorim, neplacem, ze je to nejake vyslovene zle, co anrobim, nic, len konstatujem, moj postreh.
S iphone je to v pohode, ved nakupim si AAPL a zarobim na nich. Aj ked - stale len obmedzene, kedze Applem oze ulievat zisk postranne (aj ine giganty) a drobne hodia akcionarom..
Ale ked toto ludia robia s nehnutelnotami, co je to 50eur navyse mesacne po 30 rokov ? To je 36K navyse. To uz setrilek len tak lahko nepreplati.. Ked chce kupit byt/dom v cash, lebo si poctivo NASETRIL. Mam 100K, krvopotne nasetrenych, dojde splatkar, povie si, 100K, hm to mam mesacne 370eur, ale ak by som dal 110K prebijem ho cobidup, suvix, tak to mam 406eur, hm, 36eur mesacne navyse? smiesne euro denne? PONUKAM 110.. ten co setril, moze mum trvat pol roka az rok, kym usetri dalsich 10K a potom aj tak pride dalsi expert ktory si jednoducho zoebrie vyssiy hypo. Pocital som to s 2% urokom.
A takto kazi splatkar trh. nikto nevie tak pokazit trh ako clovek cloveku. :)
Iny priklad, ktory som casto zil sam:
Mam rad nejaky produkt, konkretne to boli tie ryzove poloomacane, ale to je jedno, uz ich nejem. Zvacsa, v 99% predajniach, ich bolo max 10 na regale. Tak som zobral 10. Sice najskor to bolo 3-5 max, ale vzdy som bral VSETKO. Ved co, mam cash. Potom atm prisel iny zakaznik, alebo viac zakaznikov, a oni nemali NIC, zhola nic, lebo expert to vykupil. Kazil som trh. Potom preadjna po par tyhto mojich pokusoch objednala na regal 20 kusov. tak hadajte kolko som zobral. Nasledne, ked som to prestal kupovat, tak isiel produkt pomaly, a ludia kupovali stare vysusene produkty. PS: nevykupoval som len jednu predajnu, cize potencionalny zakaznik - nestacilo mu vbehnut do najblizsej ;)
Hm, a takto jednoducho moze clovek kazit trh, peniazmi.
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ale to je sloboda a normalne fungovanie trhu a nie pokazenie trhu. Kazdy si moze vybrat ci kupi na splatky a preplati 30% navyse alebo ci kupi cash.
Ak zariadis limitacie - aj tak vznikne cierny trh kde vyvoleni budu mat stale vsetky tieto moznosti. Len kvoli obchadzaniu zakazu budu drahsie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ano, to si uvedomujem, keby zavedu limit tych ryzovych poloomacanych na 2ks, bud pridem o minutu neskor, alebo to kupi za mna niekto iny.
Tak mozno je to uplne normalne, a takto to funguje aj v prirode, neviem. Len mi to pride zaujimave. A mozno to ani nie je zaujimave.

Inak - prave som zapol nejake Discovery ci nieco take, a tam reportaz o Jamaike. Udajne je tam 300 plazi, z toho 18 volne pristupnych, zvysok v surkomnych ruakch, vily, hotelove rezorty, ine sukromne plaze. Co tym chcem povedat? Ked hladam hotel, mam rad* , ked je tam sukromna plaz, celkom pochopitelne. Co som si nikdy neuveodmil je, ze tym vlastne drancujem krajinu a domacich - beriem im plaze. (No na 1 ostrove kde je 100% sukromnej plaze som si to raz uveodmil vlastne). To na margo IgorBR temy, s tym ze zivot je nespravodlivy. Ano je, a niekedy si clovek ani neuveodmi, ze je strojcom tej nespravodlivosti.
* nemam rad hotelove plaze, lebo hotel ma aj tak 300 izieb a plaz 30 metrovu, cize je to na figu, mam radsej neobjavene, tazko pristupne, kam turista je lenivy ist, ale staci aby to jeden dal na instagram/facebrook a je to v haji. nasledujuce leto tam bude 300 vozidiel, uz som to zazil.
Ale dobry kontrast - turista sice nosi penize do krajiny, ale aj tak z toho domaci nic nema, ma zo toho len investor. Cize upravim svoju teoriu o iPhonoch z veldajsieho vlakna, ale mozno som to pisel aj tu.
Dovolenkari - nicia trh :D Pranieruju domacich, ti sice ziju pri plazi, ale nemaju k nej pristup, lebo su ohradene. Svet je hold nespravodlivy.
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Ale ved co riesis, investor prevadzkuje plaz, miestny tam pracuju a stat ma z toho dane. Turisti donesu peniaze. Niekde to samozrejme funguje lepsie, inde horsie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"