Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Moja otázka je trošku v širšom kontexte, nehnuteľnosti sú len takou čerešničkou na torte. Skôr je to taká otázka na zamyslenie. Prípadne som sa chcel podeliť o svoje názory.

S postupom doby/času, "napredovaním" ľudstva by si človek myslel, že logicky veci, ktoré boli luxus v minulosti, budú samozrejmosť v budúcnosti. A nie že v budúcnosti bude luxus to, čo bola v minulosti samozrejmosť.

Kedysi 25 ročný chlap mal v takom veku už založenú rodinu, vlastnú nehnuteľnosť a stačilo mu chodiť do roboty a žiť si život. Nemusel tak špekulovať ako dnes. Dnes sa človek v pondelok bojí, či v piatok nedostane výpoveď. Alebo pochybuje, či si vybral správnu "kariérnu" cestu, aby sa mal ako tak. Pracuje, ale stále to akosi nie je dosť. Nad rodinou nejak nerozmýšľa, lebo nevie či sa dokáže postarať vôbec o seba. Výplatu má takú, že len prežíva z mesiaca na mesiac (cca 80 % Slovákov). Nestačí mu len pracovať. Jednoducho stredná vrstva mizne. Poverty trap. Väčšina ľudí sa nemá šancu niekde posunúť, lebo aj keď sa im zvýši mzda, náklady na život vzrastú minimálne rovnako. Čiže ich život nemá nejakú cenu, lebo sú len doslova v tomto systém ľudským zdrojom, nič viac. Vidím to aj na svojich rovesníkoch. Jedine je výnimka pri tých, ktorí mali trochu lepšie šťastie a pochádzali z bohatšej rodiny a teda v ich prípade založiť si rodinu je predsa zodpovednejšie z finančného hľadiska.

Nehovorím, že je problém len v samotných platoch. Aj keby ľudia v priemere zarábali dajme tomu v Bratislave nie 1200€ ale 5000€, problém s bývaním by sa aj tak nevyriešil. Byty by nestáli 120 000€, ale 500 000€.
Sú tú však tieto základné problémy:

A/ nekontrolované vlastníctvo bytov
Byty by mali byť na bývanie, nie na nejaké investovanie či prenájom. Ak chceš investovať, založ si firmu a vytváraj hodnoty. Prípadne ak si postavíš domy či paneláky vo vlastnej réžii, tak si to vlastni. Inak nie.

B/ nekontrolované vlastníctvo prírodných zdrojov (potrebných aj na produkciu nehnuteľností) malou skupinou ľudí - čiže privátne vlastníctvo. Avšak ak štát nemá tieto zdroje vo svojom vlastníctve, bude platiť obrovskú prirážku súkromníkovi. Plus by tam bola (keďže je to náš štát a naši politici) obrovská korupčná prirážka.
Každopádne prírodne zdroje by mali byť vlastníctvom ľudí - teda štátu. Nie je to niečo, že to nejaký súkromník vyrobil a teraz to môže predávať. Prírodné zdroje sú pre nás všetkých a majú slúžiť pre blaho všetkých. Štát má dosť peňazí. Len sú veľmi veľmi zle prerozdelené. S bytovou otázkou by dokázal výrazne pomôcť. Čo z toho, že dávame peniaze napr. do nejakej armády na nejaké tanky, ktoré nemajú tvoriť hodnoty, ale ničiť a i tak niekde zhrdzavejú? Alebo milión zbytočných úradníkov a inštitúcií.

C/ veľmi dôležitý fakt - naša ponuka na realitnom trhu. Ľudí je viac (najmä dnes už dospelé deti z baby boom rokov), ale neprispôsobila sa tomu situácia na realitnom trhu. Všetci sledujeme ceny nehnuteľností alebo úrokových sadzieb, prípadne kúpyschopnosť obyvateľstva, ale na reálny produkt (ktorý majú peniaze reprezentovať) - teda nehnuteľnosti, akosi zabúdame. Dnes hovoríme len o poskytovaní hypoték, ktoré si ešte dovolíme nazvať produktom. O výstavbe bytov nie je ani reč. Keď sa urodí menej obilia, chlieb tiež bude drahší. Čo budeme dávať potom ľuďom jesť? Pôžičky? A tak to je aj s nehnuteľnosťami. Situácia sa vôbec neprispôsobila počtu obyvateľstva, stále naháňame ten istý počet bytov, ktoré boli postavené ešte kedysi za minulého režimu. Za 27 rokov tzv. demokracie som nezbadal, čo sa udialo pozitívne pre občana na realitnom trhu, aby z toho prosperoval bežný človek. Vidím len čo sa udialo v 90.-tych rokoch a na začiatku milénia - privatizácia ekonomicky zaujímavých podnikov v podstate mafiánmi. Privatizácia podnikov, ktoré vybudoval ľud. Za babku. Hriech za ktorý by mali mnohí vysieť.

Ak by realitný trh bola bublina, ktorá by praskla, bežný človek by na nej aj tak nedokázal profitovať. Buy low, sell high - zase by tie byty poskupovali len malé záujmové skupiny, ktoré nemajú záujem v nich bývať, ale len na nich zarobiť. Zarobiť v podstate na nijakej produktívnej činnosti. A bežný človek so svojimi relatívne veľmi nízkymi úsporami sa aj tak nedostane k bývaniu.

Hlavným problémom bývania je proste nedostatok bytov.

Je choré, aby pár kubíkov betónu stálo také obrovské peniaze a zadlžilo ľudí na 30 rokov. Čo z toho, že žijeme v modernejšej dobe, keď zabezpečiť si vlastné bývanie je komplikovanejšie, nedostupnejšie. Prečo minulý režim vedel zabezpečiť bývanie a táto "doba" nie? Ešte aj svojpomocne postaviť si dom pred pár desiatkami rokov bolo jednoduchšie ako teraz. A to, že vraj vo "vyspelom" západe tak ľudia žijú, že hypotéky sú samozrejmosť, ešte neznamená, že je to normálne. Aj milión ľudí sa môže zblázniť. Aj tu ľudia pozerajú farmu a pod. hlúposti, no to ešte neznamená, že tie relácie sú normálne, len preto, že ich sleduje veľké množstvo ľudí.

Normálny, obyčajný pracujúci človek má smolu dneska. Na jednej strane platíme dane a poistné. A za jeden rok sú to dosť veľké peniaze, ktoré by som pre seba lepšie vedel použiť ako náš štát. Na dane máme finančnú správu, na sociálne odvody sociálnu poisťovňu, na zdravotné odvody zdravotné poisťovne. Pýtam sa, načo je potrebné mať toľko inštitúcií? V konečnom dôsledku je to stále len peňažná komunikácia medzi občanom/firmou a štátom. Nestačila by jedna platba jednej inštitúcií jedným odvodom? A potom tie súhrne vyzbierané peniaze nech si štát rozdeľuje už ako potrebuje do jednotlivých kapitol. Všetci poznáme byrokraciu v týchto inštitúciách. Akú majú pridanú hodnotu pre občana? Aká je tam produktivita práce? 90 % pracovníkov by tam nemuselo byť. A bola by stále spravená rovnaká práca. A tie dane sú už téma samá o sebe. Malo by sa to zjednodušiť. Samé výnimky, odvolávky, strašne prešpekulovaný systém, ktorý pomáha len páru špekulantom. Aby veľká firma zaplatila pomaly menej na daniach ako zamestnanec alebo živnostník (pokiaľ ide napr. o daň z príjmov). No a tá 20% DPH je riadny prežitok, ekonomický nezmysel, zlodejina na koncových spotrebiteľoch. Radšej to nahradiť nejakou daňou, nazvali by sme to napr. daň za nákup, vo výške napr. 4 %, bez možnosti kadejakých odpočtov. Peniaze by išli priamo štátu a hotovo. Štát vyberie rovnaké množstvo peňazí, daňovník nemá drahšie nákupy o 20 % ale o 4 %, jedine prerobia špekulanti na vratkách, keďže teraz by štát nič nevrátil.

Zdravotné poistenie a zdravotné poisťovne, tak to už je téma samá o sebe. Ktorý inteligent vymyslel, aby bola súkromná zdravotná poisťovňa? Aby zákonom povinnú platbu inkasoval súkromník? Veď je to neskutočná hlúposť. Toto mohol vymyslieť len nejaký politik, ktorý mal poslúžil týmto súkromným záujmovým skupinám (myslím, že to bolo za Dzurindu, nepamätám už presne). To jedného dňa si tu nejaký oligarcha povie, že ja založím Finančnú správu II a bude tvrdiť, že je to konkurencia k štátnej finančnej správe, lebo bude "schopný" lepšie použiť naše dane? O čom má byť to zdravotné poistenie? Veď používajme zdravý rozum predsa. Ak si niekto zlomí nohu/ruku a pod., operácia a liečba môže byť pre jednotlivca finančne veľmi náročná. Avšak ak sa takáto liečba rozpočíta medzi nás všetkých, už to nie je také náročné. Čím je viacej ľudí, tým viacej dokážu pomôcť jednotlivcovi s problémom a tým menšia škoda/finančná záťaž sa presúva na ostatných. Preto má zmysel jedna zdravotná poisťovňa a nie viac. Čím je viac zdravotných poisťovní, tým ma každá jedna poisťovňa menej poistených ľudí, tým pádom aj menej peňazí vyberie, menšia schopnosť lepšie diverzifikovať poistnú udalosť na veľké množstvo platiteľov. Keď menej peňazí vyberie, tak aj menej úkonov dokáže preplácať. Niektorí pseudoekonómovia, lobbysti či analytici z kadejakých samozvaných inštitútov, ktoré financuje ani nevieme kto, Vám budú tvrdiť, že čím viac poisťovní, tým lepšia konkurencia. To ako čo má znamenať? Niektorá poisťovňa má preplácať viac úkonov a iná menej? Veď predpoklad je preplácať čo najviac zdravotných úkonov. A to dokáže len jedna silná poisťovňa a nie milión malých. V Slovenských podmienkach však bádame situáciu, kde politici dovolili, že súkromné poisťovne môžu vytvárať zisk. Pýtam sa Vás, chceme poisťovňu, aby vytvárala zisk, alebo poisťovňu, aby fungovala a preplácala zdravotné úkony? Zisk nech si hľadajú v súkromnej sfére. Zo zdravotníctva nerobme ešte väčšiu obeť kapitalizmu. Na Slovensku však fungujú skupiny, ktoré cielene chcú vykonávať deštrukciu štátnej poisťovne (napr. samotní politici aj s tým tzv. krízovým manažérom Tomášom Druckerom, ktorý pracuje v podstate pre Pentu). Tým, že cielene robia úkony, aby štátna poisťovňa vyzerala ako mizerná poisťovňa, nepriamo vytvárajú pseudoargumenty na to, že súkromné poisťovne sú lepšie. Cieľom je, aby Penta úplne ovládla zdravotníctvo a zruinovať štátnu poisťovňu. Chceme za tieto peniaze zdravotnú starostlivosť, alebo aby tieto peniaze išli do poisťovne, ktorá má vytvárať zisk pre akcionárov (viď najmä súkromné poisťovne)? O tom má byť poistenie - o pomoci, nie o okrádaní veľkého množstva ľudí s cieľom vytvárania zisku pre pár ľudí. Čo z toho vyplýva? Mala by byť len jedna poisťovňa, štátna poisťovňa. Jedna poisťovňa, viacej poistníkov, viacej vybraných peňazí, lepší predpoklad na preplácanie väčšieho počtu úkonov. Cieľom poisťovne je pomáhať pacientom, nie dovoliť súkromníkom vytvárať zisk. Veď je to choré.
Každopádne samotný koncept poisťovne ako inštitúcie je zlý. Zamestnáva kopec zamestnancov, ktorí robia vo väčšine prípadov zbytočnú a neproduktívnu prácu; čiže zbytočné náklady na mzdy, prevádzkové náklady a pod. Zbytočné náklady, ktoré mohli byť radšej použité na preplácanie zdravotných úkonov. Je to len inštitúcia, ktorá má reálne iba presúvať peňažné prostriedky. Fakt na toto treba inštitúciu? Zdravotnú poisťovňu úplne zrušiť. Všetko toto môže robiť štát bez potreby nejakej inštitúcie, v podobe spravovania účtu. A každému bez výhrady preplácať zdravotnú starostlivosť. V ústave sa píše, že každý ma nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Tak nech to tak aj je. Avšak v praxi je to tak, že tézy hlásané v ústave sú len fikcia s cieľom hrať sa na demokraciu a oblbovať ľudí. Proste každý, kto je plnohodnotným občanom Slovenskej republiky tak by mal nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a hotovo. Štát by to preplácal z vyzbieraných peňazí. A nie vymysleli sme tu nejaké zdravotné poistenie, inštitúcie a pod., ktoré len pohlcujú peniaze na rôzne hlúpe náklady, neproduktívne činnosti, ktoré by mohli byť použité naozaj na zdravotnú starostlivosť. A samozrejme vytvárajú priestor na rozkrádanie. Dnes sa vie každý (najmä v politike) obhajovať zákonnosťou. Ako keby zákon bola nejaká najvyššia morálna hodnota. Aj Norimberské zákony boli zákony, no neviem či ich bolo treba brať ako nejakú najvyššiu morálnu inštanciu, všetci vieme ako to dopadlo.

Takže kde ja dostávam pridanú hodnotu za tie dane a poistné? To, že vonku v noci ešte svieti svetlo, aby som videl že na chodníku je výtlk? Alebo že jedného dňa budem mať vraj starobný dôchodok? Tak sú rozflákané tie peniaze, že ľudia by dnes nemuseli mať problémy s bývaním, lebo tie peniaze by mohli byť použité na vytváranie skutočných hodnôt - napr. výstavba bytov. No a o nejakej korupcii vo verejnom obstarávaní netreba hovoriť.

Samozrejme, že nie je to problém ako len samotných politikov, štátu. Z tej ekonomiky sa nestal prostriedok, ale cieľ. Cieľom je len stále vyrábať viac, viac, a viac. GDP growth, that's all we care about. Či sa tie produkty kazia alebo nie, dôležité je, že sa vyrába. Ale či bohatneme všetci, alebo sme väčšina na tom stále rovnako, a bohatne len menšina, tak to už nás nejak nezaujíma. To, že je to neudržateľné a má to veľké environmentálne dopady, to nás nezaujíma. Dôležitý je krátkodobý cieľ - maximalizácia zisku. Ale je to zisk pre celú spoločnosť? Alebo len pre pár ľudí na úkor väčšiny?

Tým som chcel povedať, že dnes je určite ekonomická situácia horšia ako kedysi, je v mnohých oblastiach obrovský bordel. Doslova bordel. Školstvo, zdravotníctvo, bytová situácia. K tomu sa tu šíria absolútne morálne hlúposti zo západu. Ide do záhuby ten svet a táto spoločnosť. Veľké množstvo problémov v mnohých oblastiach. Stačí si prečítať Úpadok a zánik Rímskej ríše (Edward Gibbon). Analogicky to môžeme aplikovať na ktorúkoľvek dobu, ktorá zažíva úpadok.

Človek by si povedal, že s rozvojom vedy a techniky, rastom produktivity práce, znižovaním nákladov a rastom efektívnosti sa budú veci posúvať k lepšiemu a jednoduchšiemu životu. Že budeme mať toho viac, a za menej, viacej času strávime pri rodine. Dnes aká je pravda? Veľa ľudí ma jednak rodinu na Slovensku jednak musí ísť pracovať do zahraničia, lebo buď bude tu otročiť a žobráčiť, ale pôjde vonku. Nie s vidinou lepšieho života - pretože v danej krajine sú na tom podobne ako doma, akurát, že majú prácu, len aká-taká výhra je v tom, keď sa vrátia so zárobkom na Slovensko. No a Rumuni či Ukrajinci idú tu, my ideme ďalej na západ... Bývame v rodnej krajine v ktorej nežijeme. Neviem, čo sú to dnes za životy.

Tak sme sa naháňali za tým výdobytkom západu, ale neviem, či k nám prišli výdobytky. Či je toto fakt demokracia a kapitalizmus aký sme chceli. Človek, ktorý dnes nemôže mať normálne vlastné bývanie, je chudák. Je smutné, ak človek nemá miesto, ktoré môže nazvať domov. Ja by som mal radšej vlastné bývanie ako tie banány v obchode. Aj tak sme len potravinový odpad Európy, pričom naše vlastné poľnohospodárstvo je zdevastované.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja vam to zhrniem: zapadny kapitalizmus je zly, doba je skazena, kedysi bolo lepsie.

Ale paradoxne, aj tato skurvena doba, budu raz zlate dobre casy :lol:
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Máš pravdu, doba je teraz úžasná a každý sa raduje. Nikdy nebolo lepšie.

Čo som ako napísal podľa teba zle?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Vsetko. Ak mam byt uprimny.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Všetko - to je ale argument. Každý človek so zdravým rozumom mi dá za pravdu. Alebo žiješ na Marse.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

To nebol argument. Nemam potrebu s tebou argumentovat, pretoze to co si napisal su tvoje pocity a viera, na to ziadne argumenty nezaberaju.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

IgorBr - 80% ludi ti da za pravdu a prave preto su tam kde su. Zadlzeni hypotekami za par kubikov betonu.

Realita sa neprisposobi tebe. Musis sa ty prisposobit realite alebo nadalej frflat s tymi 80% na nizky plat.
Ale je mile ze si si aspon nasiel cas a energiu na spisanie toho co ta trapi.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Mne je to jasné, že frflanie mi nepomôže. Len ma zaujíma, či sa niektorí tu tiež na to tak pozeráte. Netvárme sa, že je to úžasná doba. Či všetko je v poriadku? Nič netreba meniť? Netreba o týchto veciach diskutovať? Tak jasné, že ma to trápi. Nemám v srdci len peniaze, i keď táto doba človeka núti byť takým.

"Sú tam kde sú." Čo si ako tým chcel povedať? Že si môžu sami za to, že vykonávajú povolania aké vykonávajú? Netreba opovrhovať inými ľuďmi a ich povolaniami. Potrebujeme aj také povolania, ktoré možno ty označíš za podradné. Ale to ešte neznamená, že takí ľudia nemajú právo na dôstojný život. Hej nenapísal si ty slovo podradné, ale ja, ale viem presne čo si tým chcel napísať.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Istotne by som nenazval zamestnanie smetiara alebo upratovacky za podradne. V podstate casto cez den ked porovnam pracovny vykon upratovacky a managera rozhodujuceho o 200 ludoch mam pocit ze upratovacka urobila kopec uzitocnejsej prace.
Lenze platove ohodnotenie nie je priamo umerne uzitocnosti prace. Taka je realita a tak to bolo aj v minulosti. A je velmi nepravdepodobne ze pocas tvojho zivota sa to zmeni...
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Nepovedal som, aby zarábala viac ako manažér. Ale teraz tá upratovačka nemá právo mať rodinu a vlastný domov? Ja nehovorím, aby mala obrovský dom so záhradou, bazénom a tromi garážami. "Obyčajný" byt. Miesto, ktoré by mohla označiť domovom. Čo je na tom zlé? To čo chceme do roku 2090 priživovať sa na realitnom trhu postavenom pred rokom 1989? Veď pracujúci človek nieže s priemerným, ale s nadpriemerným zárobkom nemá šancu na vlastné bývanie. A úroveň výšky miezd nie je celý problém. Problém je proste v tom, že sa neprodukujú nové byty. Je jasné, že terajšie byty teda lacnejšie nebudú. Populačná krivka klesá. No nečudujem sa, kto si dnes založí rodinu? Kde budú ľudia bývať? Pod mostom? Veľmi málo ľudí si dnes môže a odváži sa založiť si rodinu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mas relevantne informacie ze sa neprodukuju nove byty, alebo si to len niekde pocul?
Mas relevantne informacie ze bytov/domov na SK je menej nez obyvatelstva?

Stare byty/domy by si dal zdemolovat a postavit nove?
Nemyslis ze ludia ktori s tym kseftuju maju dobre preratane ktora varianta sa im oplati viac? A myslis ze ich prinuti nieco ine zmenit navyky nez financna stranka veci?

Ja nehovorim ze mas zle hodnoty. Len je to ako plakat nad vojnou niekde v Nigerii s ktorou aj tak nic nenarobis.
Janik11
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 30 09, 2016 12:37 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Janik11 »

IgorBR napísal:Ale teraz tá upratovačka nemá právo mať rodinu a vlastný domov?
Trošku to tak preženiem, ale nemala byť mať právo na to a to, a hento. Ber to ako prirodzený výber. Prežijú len tí najlepší. Je to taký prísny, až neľudský pohľad cez čísla, ale tak je to podľa mňa ok.
Demokracia by nemala byť o tom, že všetci si majú byť vo všetkom rovní, demokracia, ako nastolený spoločensko-politický systém by len mala umožňovať všetkým tú rovnosť dosiahnuť. Ale pričiniť sa o to musí človek sám. Tým nemyslím, že má byť človek individualistom bez chrbtovej kosti, lež že nemá čakať, kým mu všetko padne z nebies, lebo veď má na to nárok...

Aby bolo jasné, nie som proti účelnej reguláciu, spoluzodpovednosti, solidarite, len si nemyslím, že len preto, že mi niečo zaručuje zákon, ústava, dohovor o ľudských právach, že to aj automaticky musím mať. Nie. Najprv sa o to treba pričiniť.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

jaroslav80 napísal:Mas relevantne informacie ze sa neprodukuju nove byty, alebo si to len niekde pocul?
Mas relevantne informacie ze bytov/domov na SK je menej nez obyvatelstva?

Stare byty/domy by si dal zdemolovat a postavit nove?
Nemyslis ze ludia ktori s tym kseftuju maju dobre preratane ktora varianta sa im oplati viac? A myslis ze ich prinuti nieco ine zmenit navyky nez financna stranka veci?

Ja nehovorim ze mas zle hodnoty. Len je to ako plakat nad vojnou niekde v Nigerii s ktorou aj tak nic nenarobis.
jaroslav80
No ale Jaro, povedz, nemyslíš si, že je tá bytová situácia naozaj zlá? Chodím po Slovensku, tak vidím, že sa nestávajú. Sídliska vyzerajú tak isto. Nevidím vyrastať takmer žiadne nové sídliska. Snáď len pár výnimiek, kde sem-tam si niekto postaví dom, i keď aj to už je rarita. S výstavbou aká bola v minulom storočí sa to nedá porovnať. A nie tak ani v celom 20. storočí ako v 70.-tych a 80.-tych rokoch. Keď sa to vtedy dalo, prečo sa to nedá teraz? To, že v Bratislave vyrastie Panorama City nepovažujem za riešenie dostupného bývania. Aj v Bratislave je slabá výstavba, vzhľadom na to, že tam uteká veľká časť pracovnej sily v republike.

Áno, je to finančne náročné, preto by s tým mohol pomôcť štát, ktorý má od nás veľké množstvo finančných prostriedkov, ktoré sú aj tak využité neefektívne. Štát, ktorý by požadoval za postavený byt "len" výrobné náklady, prípadne by pomáhal viac pri financovaní. Náklady ktoré by vedel znižovať. Ak to bude robiť súkromník, bude tam zisková prirážka. Ja nehovorím, že nech si nezarobí, ale takto sa problém s bývaním nevyrieši.

Napr. v minulosti bola povinná vojenská služba. Nemal by som problém ísť na vojnu. Ale napr. aj tá "vojna" aby bola zmysluplná v tom zmysle, že časť obyvateľstva, ktorá je na vojne by sa "použila" napr. pri výstavbe takýchto bytov. Veď pomocné práce by mnohí zdraví ľudia dokázali vykonávať. Pre koho by sa to v konečnom dôsledku stavalo? Pre nás. Ľudia by si aj celú vlasť a majetok republiky viac vážili, keby sa takto aktívne podieľali na budovaní krajiny. Ako sa postavila napr. Hoover dam? Bola kríza. Išiel pracovať každý, bez ohľadu na to, či si "len" robotník alebo vysokoškolsky vzdelaný človek. A s bývaním je teraz kríza.

Ja viem, že sú to veci, s ktorými ja osobne nič nespravím. Preto už ani tak neriešim a nezaoberám sa politikou ako kedysi. Lebo ma to len rozčúli a nič viac. Jediný svet, ktorý môžem zmeniť je ten môj. Každopádne ak by nad týmito vecami viacej ľudí týmto smerom rozmýšľalo a trápilo ich to, skôr by vznikol tlak k nejakej zmene.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Jaro, je kriza, nespravis nic :)
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Janik11

Vieš, ale keď si na to každý povie - survival of the fittest - každý si to už preloží po svojom. Niekto pôjde aj cez mŕtvoly. Mali sme to v 90.-tych rokoch. A aj teraz, nehovorím, že ľudí v "systéme" doslova zabíjajú, ale ľudský život nemá nejakú veľkú hodnotu. v tomto systéme.

Nevravím, že kapitalizmus je zlý a že komunizmus je najlepší. Veď je skvelé aké inovácie priniesol kapitalizmus. A je skvelé, ak niekto vie zamestnať sám seba, dať prácu iným... Ale netreba byť tvrdým zástancom len jedného systému, skôr by som povedal, že ísť nejakou zlatou strednou cestou. Každý systém má niečo dobré a niečo zlé. Ja si myslím, že je dôležité, aby sme sa posúvali ako spoločnosť, nie len ako jednotlivci. Netvrdím, že tá upratovačka má mať nejaké luxusné statky ako je Lamburghini, dovolenky po svete, drahé šperky a pod. somarinky a neviem čo všetko. Bývanie, šaty, stravu by sme už však mali naozaj považovať ako samozrejmosť a nie stále ako zombici riešiť v tej hlave peniaze a peniaze. Ľudia sú najviac chorí práve kvôli tým peniazom. Ako sa môžeme posúvať ďalej aj na tej mentálnej/duchovnej/osobnostnej úrovni, rozvíjať sa, keď stále musíme riešiť potreby tej najnižšej úrovne maslowovej hierarchie potrieb (áno ona je trochu špecifickejšia s rôznymi obmenami ako tu uvádzam, but I hope you get the point.).
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Ischias, ty si vypichneš jednu vec čo chceš a ideš robiť z človeka hlupáka. Ok ty si najmúdrejší, ja som najhlúpejší, všetko je v tomto svete skvelé a to čo ja opisujem nie je realita. Spokojný?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja urcite spokojny som. A ked zistis aku farbu ma cislo 4 tak budes spokojny aj ty.
Mak
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Ut 07 01, 2014 9:37 am

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Mak »

IgorBR

spravidla sa nezapajam do takychto druhov diskusii, kedze toto forum by malo byt o inom. Ale k veci. Vypisujes tu siahodlhe traktaty o tom ako investovat, ale nemas z coho, dalej ako ziskat byt, ked nemas za co, atd.

Jeden priklad. V Kosiciach je silne zazemie pre IT odbornikov. 37 km od Kosic kupis byt za cca 28 tis. Euro, co je 29 minut autom do centra Kosic. Takze da sa zit a byvat, zalozit rodinu atd. Chce to len iny pristup. A nemusis byt ani z IT.
Aj remeslom sa da slusne zarobit. Takze, places na nespravnom hrobe. Peace.

Citit z teba tazku nostalgiu za byvalym rezimom. Len nevies, co tento rezim sposoboval. V sestdesiatych rokoch rezim nasilne vystahoval cca 700 rodin z Bratislavy, aby ziskal byty pre nomenklaturne kadre. Akcia B.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Mak, nepochopil si. Keď hovorím o minulom režime, hovorím o veciach, ktoré fungovali lepšie. Nehovorím, že máme posielať ľudí do gulagov a pod. Tvoje riešenie nie je systémové. Celá republika asi nebude zamestnaná v IT oblasti v Košiciach a nebude bývať 37 km od Košíc.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Aurelio »

prestal som citat pri druhej vete bodu B, proste oslavna oda na komunizmus. byvanie nikdy nebolo dostupnejsie ako dnes, vynimkou bolo len obdobie komunizmu, kedy sa postavili kralikarne a davali ich ludom zadara alebo za par drobnych alebo za to, ze 20 rokov budu niekde valat sunky. pred 1948 bolo bezne, ze sa byvalo v jednom rodinnom dome tri generacie a jak ta starsia generacia vymierala, tak sa mladi rodili a doplnali prazdne miesto.

prosim, nech sa paci pozriet si nejeden pekny skanzen co na slovensku mame a budes vediet jak dostupne a luxusne byvanie v minulosti bolo. ale to by chcelo trochu pozerat dalej do historie, nie len poslednych 70rokov, ked tu vacsinu casu bol rezim, ktory vyvrazdil desiatky milionov vlastnych ludi - ale ved byvanie bolo dostupne a robota bola ista, tak co ...

PS: ak ti prekaza prenajimanie bytov, tak nikdy do podnajmu nechod ... vies, ked nebude dopyt, tak to nebude ani vynosne a kazdy s tym sekne - ale nerozhoduj za mna, ja v podnajme byvat chcem a som rad, ze niekto vysolil tazke miliony za to, aby som tam mohol byvat ja za par tisic mesacne /CZK/
Power of Knowledge
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Frosy, je mi ľúto, že nie si schopný hlbšie chápať súvislosti. Tebe zrejme stačí, že si zaslepený hračkami ako nový mobilný telefón, notebook a pod.

Ak si nevieš prečítať celý komentár, tak potom ani nekomentuj, lebo budeš tvrdiť sprostosti, ktoré som ja nenapísal.

Áno sú to síce "len" králikárne, ale furt to je niečo oproti tomu nič, ktoré nedokázala vyprodukovať táto doba. Tie králikárne dnes stoja desaťtisíce eúr. Niet minulého režimu, nemáš ani kde ísť do podnájmu.

Keď sa máme pozerať viac ako 70 rokov dozadu, pozerajme sa na to, že v minulosti bolo aj otroctvo. Prečo by nemohlo byť aj teraz? Na čo ľuďom nejaké práva? Ľudia by mali byť len veci. Aspoň podľa tvojej retrospektívnej logiky.

Čítaj pozorne čo obhajujem. Ak niečo obhajujem, sú to niektoré ekonomické riešenia. Nie všetko, čo bolo za komunizmu. A to je rozdiel. Ty si ako politik, budeš tvrdiť, že tvrdím niečo, čo v skutočnosti netvrdím. Podľa tvojej logiky, je všetko z minulého režimu zlé. Zlí sú aj naši rodičia, lebo sa narodili za tohto režimu (príklad tvojho paušalizovania).
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR - preletel som si tvoj povodny prispevok.

Pripada mi ako z nejakych novin "Vladu do ruk pracujuceho ludu". Sorry, toto tu bolo, a nie len v SR, ale v celom vychodnom bloku a vsade to dopadlo tak isto - ekonomickym krachom a stratenim 40-50 rokov vyvoja krajin.

Byvanie je dnes dostupne bez problemov. Od garzoniek az po 1000m2 haciendy. Staci si len vybrat. A hlavne, nepovazovat za svoje automaticke pravo byvat v centre Bratislavy alebo Kosic.

Dnes normalna mlada dvojica sa moze slobodne rozhodnut, ci si kupi dvojizbak v BA, BB, TN.. alebo dom 20 km od BA, BB, TN. Moze si slobodne vybrat, kde bude pracovat - ci doma kde sa narodili, alebo to skusia inde v SR alebo v EU. To su objektivne fakty.

Vsetko ostatne, ako je svet nespravodlivy a ze sa vsetko zhorsuje, ako je nedostatok bytov su len kecy. Sorry. Totalne kecy.

Zdvihni sa zo zadku a chod makat. Garantujem ti, ze si zarobis aj na to byvanie, aj na ten iPhone.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette,

nehnevaj sa, ale buď tomu fakt nerozumieš, alebo pracuješ ako hypotekárny poradca. Tomu snáď neveríš ani ty sám, čo si napísal. Hlavne, že si platíš dane a nemáš z nich nič. Tak sa niektorí vyjadrujete, ako keby tu neboli žiadne problémy, až má človek obavy, či nevolíte Fica.

Ukáž mi jednu kapitalistickú krajinu, ktorá nemá problém so zdravotnou starostlivosťou a poistením, bývaním (mám na mysli bývaním, nie hypotéky), kriminalitou, bezdomovectvom, zamestnanosťou. Niektoré ekonomické riešenia v komunizme boli lepšie ako terajšie. Samozrejme, ty si vyberieš to čo Ti vyhovuje a onalepkuješ celý komunizmus, aký je zlý.

To ako keby si si kúpil PC v ktorom máš NVidia grafickú kartu, ktorá sa Ti počas prevádzky zničí a ty povieš, už nikdy si nebudem kupovať notebook, lebo mi zhorel a notebooky väčšinou zhoria.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nuz vies ani z fasizmu sa nesnazime vydolovat nieco dobre a urobit nejakeho macko-psa -> "fasizmus s ludskou tvarou". Proste experimenty s fasizmom su snad uz za nami. Podobne snad aj s komunizmom.
Ja tipujem ze aj demokracia o par desatroci pojde na smetisko dejin.

Mozno budeme zit v slnieckarskom raji alebo mozno niekomu v Irane, Sev. Koreji a podobne sibne a budeme zit v kralovstve nebeskom...
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

V podstate tu máme fašizmus. Korporátny fašizmus.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

No vidis.
Ale nie je dobre ked tvrdis ze korporalny fasizmus pod ruskom demokracie je horsi nez socializmus alebo nacisticky fasizmus. Nic nove pod slnkom, stale je to rovnaky hnus, len sa niektore ine veci zhorsili a niektore ine zlepsili.

A to si este vsimni ako su vychovavane sucasne 10 rocne deti. Ze su stredom vesmiru. A mlade slecny okrem cestovania a popijania kavy nic ine v hlave uz v podstate ani nemaju. Tak ver tomu ze o 30 rokov budu na toto obdobie bez vyraznej vojny vsetci spominat ako na "stare zlate casy".
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Reálne tu kritizujem súčasný systém, pričom vyzdvihujem veci, ktoré boli kedysi lepšie, a ktoré sú horšie teraz. Len nemám rád, keď niekto zovšeobecní moje slová tak, ako keby som tu ja navrhoval také veci ako vystavať sochy Lenina, Stalina, Marxa na každom jednom rohu, natrieť fasády všetkých budov na červeno a kritikov poslať do gulagu. Áno, nebolo všetko v minulom režime ideálne, ale to neznamená, že automaticky všetky aspekty tej doby boli zlé. Ale aspoň tie dobré veci netreba hneď onálepkovať "fuj-komunizmus".

S poslednou tvojou vetou samozrejme súhlasím.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Vola sa to utopia.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zaradte ma medzi tych, ktori povazuju panelaky (obcas nazyvane kralikarnami) za slusne a prakticke byvanie pre byvajucich. Povodne navrhnute priestorne, zasadene do okolia s infrastrukturou, vzdusne a svetelne vyhovujuce. Starnu celkom slusne po vymene stupaciek, strechy, vonkajsej izolacii a vytahu. Z investicneho pohladu su uspesne takisto, lebo pre povodnych majitelov (a dedicov) obycajne tvoria najvacsiu cast majetku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
duku
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 08 10, 2010 11:10 am

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa duku »

ano tento "kapitalizmus" je vlastne monopolmi riadena ekonomika, zial.
co nam moze pomoct je napriklad:

google: ekonomicka demokracia, cooperatives, Mondragon, http://www.arup.com" onclick="window.open(this.href);return false; shared economy, http://www.prvniklubova.cz" onclick="window.open(this.href);return false;, spotrebne druzstva, http://www.utopia.sk" onclick="window.open(this.href);return false;, bata, employee ownership
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:Pette,
nehnevaj sa, ale buď tomu fakt nerozumieš, alebo pracuješ ako hypotekárny poradca. Tomu snáď neveríš ani ty sám, čo si napísal. Hlavne, že si platíš dane a nemáš z nich nič. Tak sa niektorí vyjadrujete, ako keby tu neboli žiadne problémy, až má človek obavy, či nevolíte Fica.
Verim. Ano, platim dane, a mam za ne obdobie bez vojny, viem sa v noci bezpecne prejst po meste, autom sa dostanem do kazdej dediny, vsade je elektrina, mozem za par eur cestovat po celej EU na obciansky alebo do 500 eur vsade po svete na SK EU pas. Zijeme najlepsie obdobie ludstva.

A holt, ak si niekto musi zobrat hypoteku na byvanie v Bratislave alebo Kosiciach, tak je to dnes tak. Nikto nikomu nebrani si kupit hektar pozemku niekde na lazoch a postavit si tam drevenicu za 10 tisic. Chapes?
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette,

dostaneš sa do každej dediny na svojom aute a potom si aj môžeš rovno vymeniť tlmiče. Také sú naše cesty. Asi by bolo potrebné zvýšiť dane, ak nechceme tie výtlky, však? A najlepšie na tom je ako sa krásne vozíme súvislým diaľničným úsekom od Bratislavy až po Vyšné Nemecké.

Áno, môžem si kúpiť niekde na lazoch pozemok a postaviť si tam chalupku, alebo v nejakom malom meste byt za 8000€ eur. Bývať budeme v Kráľovskom Chlmci a dochádzať do práce do Bratislavy, že? Systémové riešenia máš. Stále si ešte nepochopil pointu.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

pokus:

Královský Chlmec či Bratislavu som použil na ilustráciu. Tu nejde len o mňa, ale o komplexne celý systém. A očividne to niektorí neviete/nechcete pochopiť. Do veľkých miest idú ľudia (vo väčšine prípadov preto), lebo si skôr nájdu prácu a teda, aby boli k dispozícii zamestnávateľovi. Nie preto, že túžime financovať veľké mesto svojim časom a peniazmi, alebo žeby sme túžili hrať sa na nejakých veľkomešťanov. Ale aby sme boli k dispozícii. Ide o ten problém, že dnes nemá človek šancu normálne bývať a pracovať viac menej na jednom mieste. Ak pracuješ v Bratislave, oplatí sa Ti bývať v Kráľovskom Chlmci. Ak pracuješ v Bratislave a chceš tam aj bývať (logicky keďže tam pracuješ aby si nemusel cestovať 500km), úrovne cien Ti to neumožnia. Ak sa rozhodneš pracovať v Kráľovskom Chlmci, tak buď si tam prácu s vysokou pravdepodobnosťou nenájdeš a ak áno, bude to za oveľa nižšiu mzdu ako v Bratislave (alebo inom väčšom meste kde si prácu nájdeš). A opäť si nedovolíš kúpiť nehnuteľnosť ani v Chlmci. Čiže v Chlmci sa Ti oplatí pracovať, ak budeš bývať niekde na Ukrajine. A takto môžeme ísť okolo takmer celej zemegule. Pôjdeš pracovať do zahraničia za vidinou lepšieho života a zistíš, že s tým zárobkom si v danej krajine nie na tom najlepšie, ale že si "frajer" len keď sa vrátiš na Slovensko. Uvedené lokality používam na ilustráciu a zvýraznenie pointy.

Nejde o peniaze ako také, ale ČO TIE PENIAZE REPREZENTUJÚ. O reálne statky. Ty si myslíš, že ak by sa začali len tak tlačiť peniaze a dávať po 500 000€ každej domácnosti, tak by sa niečo vyriešilo? Veď každý vraví, že nemá peniaze, však? No ale prekvapím ťa, toto nie je riešenie. A toto sú hypotéky, dávanie peňazí do systému, ale nie vytváranie reálnych hodnôt.
Ak by z nejakého dôvodu bola po celom svete nízka úroda obilia a chlieb by stál 50 €, tak by poskytovanie pôžičiek na chlieb problém s hladom nevyriešilo. Stále by ostal niekto hladný, lebo chleba by bolo málo.
Analogicky si to prelož na bývanie - byty potrebujeme a nie hypotéky. Hypotéka je abstrakcia. Nie je to nič reálne, žiaden produkt, nič to neprodukuje.

Čo je blbé na tom, že nechcem byť zadlžený? Viem, že nie je tento systém normálny, ak to môže predsa fungovať aj inak a rozumnejšie. A je to smutné, že ľudia sú takto zaslepení, že nie sú schopní si toto uvedomovať. Treba vytvárať hodnoty, nie vytvárať dlh. Prečo by som mal podporovať niečo, s čím sa vnútorne vôbec nestotožňujem, o čom viem, že je hlúposť?
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa makx »

IgorBR napísal: Áno, môžem si kúpiť niekde na lazoch pozemok a postaviť si tam chalupku, alebo v nejakom malom meste byt za 8000€ eur. Bývať budeme v Kráľovskom Chlmci a dochádzať do práce do Bratislavy, že?
Prepac ale naschval davas nezmyselny priklad len aby si zhodil myslienku od Petteho.
Samozrejme, ze ak sa bavime o praci, kde musis denne dochadzat do firmy, tak je dolezita vzdialenost a dojazdova rychlost a "lazy" su iba prilisne zvelicenie. Ak sa bavime o praci z domu, kde nemusi byt vyzadovana denna pritomnost vo firme napr. v IT nejaky programator kludne moze pracovat aj z lazov (nemusis komentovat, ze to nie je systemove riesenie, lebo vsetci nemozu byt programatori. ano, nemozu ale zavisi na definicii "systemoveho riesenia", pretoze pri komplexnych otazkach vacsinou riesenie spociva v dielcich rieseniach, ktore sa doplnaju. socializmus, ktory bol pred '89 vyskusal riesit vsetko jedinecnym riesenim a mat monopol na riesenia = stat, az mali jedinecne riesenia uplne na vsetky sektory v ekonomike. A presne takyto pristup navrhujes, ked vidis, ze jedinecne, najsamlepsie riesenie je iba, ked pride znova stat a zacne stavat a davat ludom byty a domy a vsetko ostatne iba kritizujes).

Kazdopadne myslienka kupy lacnejsieho bytu/domu v mensom meste s prijatelnou dojazdovou rychlostou je riesenie bytovej otazky, sice ciastocne ale povedal by som, ze s velkym vyznamom. Len treba zmenit uvazovanie, ze "musime byvat priamo v BA, KE, atd. a ak nemam auto a dialnicny privadzac za rohom, tak sa mi nevyplati dochadzat za pracou do BA, KE".
Dam priklad:
Praca pri zastavke Prievozska v BA.
Dojazdova rychlost z Devinskej Novej Vsi - zastavka Milana Marecka 7:23 - 8:01, tj. 38 min
Dojazdova rychlost zo Zohora 7:19 hl. stanica 7:45 26min (osobak), hl. stanica 7:49 - 8:03, tj. celkovo 44 min (v pripade meskania vlaku, prichod dalsieho spoja na Prievozsku 8:11, celkovo 52 min)

Takze rozdiel byvat v Zohore a v Devinskej je 6min, resp. 14 min. v pripade meskania (ale je vysoko pravdepodobne, ze v case spicky bude tiez bus z Devinskej meskat) jednym smerom.

Takze uz v sucasnosti je napr. Zohor kvalitna (z pohladu dojazdovej rychlosti) a lacnejsia alternativa pre vlastne byvanie. Jasne, ze kvalita zivota je tam nizsia ale to znova zavisi ako sa k tomu postavi aj mestsky urad v Zohore, lokalni podnikatelia, samotni obcania, ci budu chciet vytvorit mesto s vyssou kvalitou byvania alebo nic nerobit a frflat aky to je zapadakov a noclaharen.

Ano, stat v sucasnosti neefektivne prerozdeluje zdroje a ked sa to ma zlepsit, tak vidim skor systematickejsie riesenie riesit verejnu dopravu a primestsku dopravu, ktora moze prave niekedy aj rychlejsie dopravit ludi do prace, kultury a inych sluzieb ludi zo sirsieho okolia ako z okraja mesta.
Znova nemusime uvazovat len, ze ak sa zefektivni prerozdelovanie penazi vybrane statom, tak sa budeme mat iba vtedy lepsie, ak bude stat efektivnejsie vyberat/prerozdelovat a usetri peniaze, tak moze znizit dane/verejny dlh a zostane viac ludom, ktori mozu utratit peniaze zodpovednejsie a budu sa mat znova lepsie. K rovnakemu vysledku sa da vypracovat viacerymi postupami.

Igor, keby si vycestoval do zahranicia, tak na prikladoch Viedni, Prahy alebo Berlina uvidis, ze bytova otazka je riesena aj efektivnou a rychlou primestskou dopravou. Z vlastnych skusenosti viem, ze S-bahn v Berline je v case spicky plno obsadeny prave ludmi, ktori cestuju do/z prace alebo skoly a nemusia byvat priamo v Berline ale v lacnejsom okoli.

Co sa tyka, ze v Kralovskom Chlmci je sice lacne byvanie ale nie je tam praca a ani v okoli. Tak to je otazka pracovneho trhu a nie trhu s byvanim.

Offtopic k tomu pracovnemu trhu:
Suvisi to s uvazovanim v zmysle "chcem v kazdom okresnom meste fabriku alebo plno firiem", co sa vyskusalo za socializmu, postavili sa fabriky v kazdom meste aj za cenu, ze boli nerentabilne ale bohuzial tento ekonomicky system sa zrutil, takze to nebolo to jedinecne systematicke riesenie.
Stahovanie ludi do velkych miest je trend v celom svete (aj v Cine), tak sa treba pozriet, co motivuje zamestnavatelov vytvarat pracovne miesta aj v mensich mestach a zaroven, co motivuje zamestnancov aby sa stahovali do mensich miest, kedze kauzalita je obojsmerna. Povedal by som, ze kazdy z trojice: stat, zamestnavatel a zamestnanec to ovplyvnuje, asi stat a zamestnavatel viac. Napr. vo Svajciarsku jednotlive kantony aby prilakali zamestnavatelov, tak maju rozne vysoke dane z prijmov pravnickych osob a zaroven aj fyzickych osob. Rovnako to je aj v USA, kde je statna a federalna dan z prijmov. Keby SK stat vytvoril legislativu, ze ludia s trvalym pobytom a zaroven aj s dokazanim, ze tam naozaj aj byvaju, mali nizsie dane (podobne by platilo aj pre zamestnavatelov), tak by mozno nastala emigracia spat z BA do Sniny ak by to bolo dostatocne motivacne pre zamestnavatelov a zamestnancov. Treba si vsimnut, ze tu stat znova nezariadi priamo pracovne miesta ale pokusi sa vytvorit podmienky ale samotne naplnenie ciela: pracovne miesta, zamestnanost, zavisi aj od zamestnavatelov a zamestnancov.

Oponovat to, ze najvacsi podiel ma mat stat, ako to funguje napr. Cina, Bielorusko, Rusko, tak to nam vyvoj nepotvrdzuje, kedze ludia z tychto statov sa stale vo vacsom emigruju za byvanim, pracou a kvalitou zivota na zapad ako opacne.

PS
K prenajmu, vo Svajciarsku tak zije vacsina ludi a maju platy 5000, domy stoja 500 000 a je to druhy najstastnejsi narod na svete.
Naposledy upravil/-a makx v Št 16 02, 2017 1:21 pm, upravené celkom 1 krát.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa makx »

Poznamka k mojmu prispevku: napisal som ho a poslal este predtym ako som si precital Igorov nado mnou.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Dobre, priznám sa, že nevládzem ďalej sa tu "hádať" a vysvetľovať tu niečo. Ja o voze a vy stále o koči, pričom zvrhnete to takým smerom jak vy chcete. Kapitulujem, máte všetci pravdu a ja sa mýlim.

Inak mohlo by sa zrušiť aj zdravotné poistenie, že? Ale úplne. Veď je to také socialistické a to nie je dobré. Veď kto je chorý, tak nech si liečbu zaplatí. Tým pádom bude motivovaný byť zdravý a robiť niečo pre svoje zdravie, alebo platiť, ak ho baví byť chorým. Prípadne ak pacient potrebuje nákladnú operáciu/liečbu, tak si zoberie pôžičku. Lekári aspoň budú motivovaní k tomu, aby pacient prežil, aby dokázal neskôr splatiť pôžičku aj s úrokmi. Bolo by to skvelé trhové riešenie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Neboj Igor, kazdy clovek so zdravym rozumom ti da istotne za pravdu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:Čo je blbé na tom, že nechcem byť zadlžený? Viem, že nie je tento systém normálny, ak to môže predsa fungovať aj inak a rozumnejšie. A je to smutné, že ľudia sú takto zaslepení, že nie sú schopní si toto uvedomovať. Treba vytvárať hodnoty, nie vytvárať dlh. Prečo by som mal podporovať niečo, s čím sa vnútorne vôbec nestotožňujem, o čom viem, že je hlúposť?
Ved pohoda, je to OK myslienka a kludne tak zi - neber si hypoteku. Prenajmi si byvanie alebo byvaj dlhodobo v hoteloch (da sa to cca od 400 eur mesacne...), Nasetri si na byt/dom a kup si ho za cash - vytvaraj hodnoty. Podnikaj. Zamestnavaj ludi. Vsetko OK a nikto ti v tom nebrani. Chapes? To je ten rozdiel medzi totalitou a slobodou. Dokial neobmedzujes a neohrozujes inych, rob si co chces.

Mozes samozrejme aj vyplakavat, ako je byvanie v BA drahe, ale je to len trh. Prestahovalo sa sem 250 000 ludi z celej SR a teda logicky su ceny vyssie - je tu dopyt. Tak ako v kazdom hlavnom meste na svete.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette,

A ako by som obmedzoval ostatných, že by som chcel pre ľudí, aby mali dostupnejšie bývanie?

Aj platiť dane a odvody by sme nemuseli, ale mali by sme mať právo legálnej voľby, či ich chceme platiť alebo nie. Lebo ináč je to také totalitné.

Otázka je, keď bude stále viac a viac ľudí, kde budú bývať? V hypotékach? Budeme stavať hypotéky?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Stat je organizovane nasilie. To je zakladna definicia statu.
To ci budes platit dane alebo nebudes sa ta nikto nepyta. Pravom silnejsieho stat urcuje ze vsetkych na koho dosiahne platit dane bude. A bude pod hrozbou trestu posluchat jeho pravidla. Dane platit nemusis ale musis potom pocitat s prenasledovanim zo strany statu. Lacnejsie ta vyjde vacsinu dani zaplatit...

Myslis ze Rimiania sa Galov pytali ci im chcu platit dane? A celu historiu vsetky statne utvary sveta svojich poddanych?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"