Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pockajte, nezabavajte sa tu bezo mna. Aj ja sa chcem s niekym pohadat. :)

Tak povedzme ze niektorym nerastu a niektorym rastu ... a tym padom narasta rozdiel medzi skupinami obyvatelstva. Ved predsa to je jedna zo zakladnych tez kapitalizmu; nie?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Ale len dovtedy nez pridu komunisti a vsetkych spravia rovnako chudobnymi :D
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

No co si ja pamatam tak komousi predsa slubovali svetlejsie zajtrajsky a raj na zemi. Len sme sa este z fazy socializmu nestihli dopracovat k tej skvelej komunistickej faze. Lebo imperialisti, lebo vnutorni nepriatelia, spiatocnici, saboteri, ...

Ale stihol som sa aspon stat pionierom a zaspievat si Ziari satka pionierska. Detom su mozgy vymyvane podobnym sposobom predsa aj dnes.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Daju sa deti vobec vychovavat tak, aby sa nenasiel nikto, kto by to oznacil za vymyvanie mozgu?
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach, z teba vyjde jedine smrad alebo somarina. Ty mi pripadáš ako taký 15-16 ročný pubertiačik, ktorý márne túži po pozornosti a vtiera sa svojimi trápnymi príspevkami ku každému, len aby zaujal. Ale nikdy nikoho nedokážeš zaujať. Proste ľudia z týchto trápnych vtipkov, komentikov, poznámok vyrástli, len ty si zostal stále niekde mentálne zaseknutý. Vecná debata s tebou nie je možná.
Pette napísal:okej, nerastu. vsetci maju take platy ako pred 15 rokmi.
Pette ty zrejme asi nerozumieš rozdiel medzi nominálnou a reálnou mzdou.
jaroslav80 napísal:Tak povedzme ze niektorym nerastu a niektorym rastu ... a tym padom narasta rozdiel medzi skupinami obyvatelstva. Ved predsa to je jedna zo zakladnych tez kapitalizmu; nie?
A táto téza je azda správna? Aby pár neproduktívnych ľudí žilo na úkor väčšiny? Veď to je úchylná zlodejina realizovaná psychopatmi. Kapitalizmus je zvrátený systém, ktorý vedie minimálne k plutokracii alebo kleptokracii. Alebo kombinácii oboch.

Komunizmus bol stále lepší ako ten psychopatický kapitalizmus, ktorý tu máme. Ale hlavne, že máte v obchodoch banány a po vreckách najnovšie telefóny a môžete chytať pokemónov.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Zato ty si uplne stelesnenie vecnej debaty :D
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

hmm. Igorko.. takze komunizmus bol lepsi... ok, takze obhajujes hnusny system, ktory posielal na smrt miliony ludi, a ktoreho vysledky vidime vsade vo svete (S. Korea apod)...
Ty si taky ten pripadko, co si nevie zratat 2+2.

normalne si ma nasr...dil :(
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

http://iness.sk/stranka/12395-Raketovy-rast-miezd.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

IgorBR napísal:Kapitalizmus je zvrátený systém, ktorý vedie minimálne k plutokracii alebo kleptokracii. Alebo kombinácii oboch.Komunizmus bol stále lepší ako ten psychopatický kapitalizmus, ktorý tu máme. Ale hlavne, že máte v obchodoch banány a po vreckách najnovšie telefóny a môžete chytať pokemónov.
Ked sme žili v komunizme, nechápal som rozmaznanú talianskú mládež, ktorá demonštrovala proti kapitalizmu a túžila po komunizme. Tak by som im to doprial !

Dovol aby som ti pripomenul aspoň niekolko vecí, ktoré tu boli za komunizmu:

- nemožnosť vyjadriť svoj názor ( iný názor = nepriateľ, prenasledovali aj tvoju rodinu )
- nemožnosť podnikať ( všetko patrilo všetkým, nikto sa o nič nestaral a preto je tu dodnes chudoba... )
- nemožnosť cestovať
- všade šéfovali blbci (rodinkárstvo, korupcia, zvrátený systém v ktorom robotnícka trieda vládla inteligencii )
- všetkého bol nedostatok ( o paradajkách v zime sa nám len snívalo...ľudia boli radi, keď pod pultom zohnali banány..)

Pozitíva: ako odmenu za biedu, ponižovanie a neslobodu ti štát cez štátnu firmu pridelil byt - králikáreň v paneláku...trebalo na to čakať asi 15 rokov.. :lol:

Sociálne istoty...každý musel mať prácu...takže každý musel mať plat...aj cigáni...takže 100% zamestnanosť a žiadny stres v práci ( každý sa tváril, že pracuje a štát sa tváril, že platí :lol: ). Žiadny stres, ale žiadna výplata. Na auto sa šetrilo aj 10 rokov, na televízor 2 roky... A v tom televízore bol 1 program a v ňom 1-2 filmy za týždeň.

Komunizmus to bol zločinecký systém, rovnako ako fašizmus, akurát viac potláčal ľudské práva a menej zabíjal. Bol to systém výhodný pre najchudobnejšie a najprimitívnejšie vrstvy a zároveň pre tých, čo vládli a celú armádu ich lokajov ( a udavačov ). Takže pozor keď s nostalgiou spomína na starý režim..treba si pripomenúť negatíva.

Kapitalizmus nie je ideálny, ale ako povedal Churchill.... “Demokracia nie je najlepší spôsob vlády, bohužiaľ, zatiaľ nikto nič lepšie nevymyslel.

P.S. Pozrime sa na životnú úroveň na Západe a porovnajme so Slovenskom...ten rozdiel je len vďaka tomu, že sme 40 rokov chudobneli budovaním komunizmu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »


zaujímavé:

...v určitých čínskych mestách vyhnala mzdy zamestnancov do výšok, aké na Slovensku môžu len vyvolávať závisť. V čínskom kantóne Guangzhou si šička vo fabrike na nafukovacie hrady privyrobí v čistom 1400 eur. V Pekingu dosiahla priemerná mzda dokonca výšku 1300 eur

..oblasť Dongguan, kde pred dvoma rokmi preinvestovali v 505 fabrikách viac ako 550 miliónov eur na robotizáciu ich výroby. Prácu stratilo viac ako 30 000 zamestnancov. V jednej fabrike prepustili dokonca 90 % všetkých zamestnancov.

Minulý rok sa vydalo podobným smerom ďalších 1 500 fabrík. A v najbližších troch rokoch plánujú miestni podnikatelia preinvestovať ďalších viac ako 123 miliárd eur na robotizáciu.


P.S. stále nám bijú do hlavy, že EU potrebuje imigrantov, aby mal kto robiť. Som zvedavý kto dá prácu tým, ktorým ju zoberie robotizácia...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 657
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 80 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Jugler k prvemu prispevku - suhlas uplny snad len podotknem ze chudobni budeme dovtedy kym neumrie posledny kader , doteraz vidim v najvyssich kruhoch same komunisticke svine , na urovni komunalnej je to este horsie kazdy vie ze sef kriminalky (nemenovane mesto ale je ich viac ) je byvali STB-ak ale nikomu to nevadi .... a to nehorovim o NAKA tam by ste cakali bezuhonnych ludi ale realita je na zaplakanie

Ja makam mam pravo mat viac ako niekto kto pride domov po 8 hodinovej sichte a ma pokoj a v robote vyprodukoval tolko co zvladnem za 2 hod :D

Co sa tyka robotizacie je to trend vidim to kazdy den po fabrikach a je to len dobre jeden robot nahradi v 3-smenej prevadzke 6 ludi a ani nestrajkuje ani dovolenku nepotrebuje , az na tu udrzbu :)
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

JUGGLER napísal: - nemožnosť vyjadriť svoj názor ( iný názor = nepriateľ, prenasledovali aj tvoju rodinu )
Mňa zaujímajú ekonomické prednosti pre jednotlivca voči dnešku. Samozrejme, že nepodporujem veci ako vyháňanie ľudí do gulagu, genocídy a iné zverstvá.

JUGGLER napísal: - nemožnosť podnikať ( všetko patrilo všetkým, nikto sa o nič nestaral a preto je tu dodnes chudoba... )
Tak za prvé, nikto sa o nič nestaral? Chcem vedieť koľko nemocníc, škôl a môžeme ďalej a ďalej rozprávať o infraštruktúre - koľko toho postavil kapitalizmus a koľko komunizmus. Teraz len všetko chátra. Všetko čo postavil komunizmus. A čo sa dalo, tak sa rozkradlo v 90.-tych rokoch počas privatizácie. Tak tvrdiť, že tu nič nebolo a bola chudoba? Chudoba je teraz.
Ja nevravím, že zakážme podnikanie. Osobne poznám viacerých podnikateľov, mnohí z nich majú rodinné firmy. Práve takéto podnikanie je mi veľmi sympatické. Viem, že podnikajú, vytvárajú hodnoty, zamestnávajú ľudí, platia dane, odvody, poistné. Vytvárajú osoh nie len pre seba, ale aj pre svojich zákazníkov a ako bonus aj pre svojich zamestnancov a štát. A určite sa jedného dňa odtiaľ nezoberú a neodídu inam. Nie ako to robia veľká transnacionálne korporácie. A toto je obrovský rozdiel oproti formám podnikania ako sú tie mnohé fašistické nadnárodné korporácie, ktoré doslova prídu zdrancovať a zdierať zdroje krajiny (lacná pracovná sila, neférové podmienky poskytnuté vládou voči ostatným domácim podnikateľom a pod.). A potom sa jedného dňa zdvihnúť a zanechať za sebou doslova len spúšť, lebo sa naskytne možnosť zdrancovať inú krajinu. Toto je ten agresívny bezohľadný kapitalizmus.

Nekontrolované vlastníctvo prírodných zdrojov je proste hlúposť. Kto má právo vlastniť prírodné zdroje? Nikto. Tie sú pre osoh a prospech všetkých. Vyrobil ich nejaký človek? Kúpil ich od nejakého pravlastníka, pratvorcu? Kúpili ich azda od Boha? Trochu aby ľudia aspoň v tomto smere otvorili oči.

Alebo novodobí tzv. "idle landlords", rentieri, ktorí pre spoločnosť nevytvárajú absolútne žiadne hodnoty, ale inkasujú iba príjem z nájmu. Lebo si zmonopolizujú zdroje. Jasné, čestnou, tvrdou celoživotnou poctivou prácou to získali. Vytváraním hodnôt. Tak určite. Všetky kľúčové zdroje sa postupne skoncentrujú len u pár jedincov, ktorí to využívajú v podstate ako výkupné. Tento ekonomický systém konverguje k tomu, že bežný človek nebude mať možnosť vlastniť absolútne nič a bude nútený platiť nájom takmer za všetko. Čiže ak bude mať prácu, bude to len preto, aby bol udržaný pri živote. Je to na zamyslenie.

JUGGLER napísal: - nemožnosť cestovať
S týmto tvrdením by som bol veľmi opatrný, lebo niektorí s ním strašne zavádzate. Poznám viacerých ľudí, ktorí boli napr. v USA si zarobiť. Takže toto je lož.
Hlavne, že teraz môžu ľudia cestovať, len na to nemajú.

A čo je ešte horšie, teraz nie že môžu ľudia vycestovať, ale musia, nútene. Prečo? No lebo je tu situácia aká je. Pre pracovné príležitosti, životnú situáciu. Nie žeby bola v cudzine lepšia životná situácia. Namiesto toho, aby robili otrokov doma, tak robia otrokov v zahraničí. Nie, že by v krajine do ktorej emigrovali boli za vodou, ale ak si prinesú úspory späť na Slovensko, tak aspoň na Slovensku sa môžu trochu cítiť ako "páni". Koľko je teraz Slovákov v Anglicku, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku a pod.? A prečo teraz odchádzajú? Ešte stále sa budeme vyhovárať na komunizmus? 90.-te roky, privatizácia, zlodejiny, zdrancovalo sa čo sa dalo.

JUGGLER napísal: - všetkého bol nedostatok ( o paradajkách v zime sa nám len snívalo...ľudia boli radi, keď pod pultom zohnali banány..)
Možno neboli paradajky či banány, ale zato bola vlastná poľnohospodárska produkcia. VLASTNÁ poľnohospodárska produkcia. Akú máme dnes vlastnú poľnohospodársku produkciu? Presne tak, všetok odpad dovážame tu.

JUGGLER napísal: - všade šéfovali blbci (rodinkárstvo, korupcia, zvrátený systém v ktorom robotnícka trieda vládla inteligencii )
- všetkého bol nedostatok ( o paradajkách v zime sa nám len snívalo...ľudia boli radi, keď pod pultom zohnali banány..)

Pozitíva: ako odmenu za biedu, ponižovanie a neslobodu ti štát cez štátnu firmu pridelil byt - králikáreň v paneláku...trebalo na to čakať asi 15 rokov.. :lol:
Tých blbcov máš stále, aj dnes. S takmer žiadnym rozdielom. Dnes ako odmena za ponižovanie, biedu, neslobodu je to, že si ako tak udržíš pracovné miesto, aby si po 30 rokoch mohol splatiť hypotéku za kralikáreň, ktorú postavili ešte komunisti. Takže tak.

JUGGLER napísal: Sociálne istoty...každý musel mať prácu...takže každý musel mať plat...aj cigáni...takže 100% zamestnanosť a žiadny stres v práci ( každý sa tváril, že pracuje a štát sa tváril, že platí :lol: ). Žiadny stres, ale žiadna výplata. Na auto sa šetrilo aj 10 rokov, na televízor 2 roky... A v tom televízore bol 1 program a v ňom 1-2 filmy za týždeň.
A čo spravil dnešný systém? Úplne odučil cigánov od roboty a naučil ich nepracovať a špekulovať. Cigáni degradovali najviac. Maternicu využívajú ako zdroj príjmu a množia sa ako potkany, nie preto, aby túžili vychovať rodinu, ale aby dostali nejakú smiešnu sumu za deti. Vtedy aspoň cigáni pracovali a mali aspoň aké také pracovné návyky. Dnes? Nemajú problém sa mi vysrať pred blokom, neunúvajú si ani poutierať svoj zadok. V deň sociálnych dávok sa ožerujú, opijú pivom, chlastom a následne opľujú, ovracajú a omočia okolie obchodu, v ktorom minuli svoj "príjem". Tak toto spravil Váš kapitalizmus. Predpokladám, že ste vy zvyšní odlúčení od reality zvyšku republiky a nemáte o tom vôbec najmenšiu predstavu. Ale ako sa vraví, sýty hladnému neverí.

JUGGLER napísal: Na auto sa šetrilo aj 10 rokov, na televízor 2 roky... A v tom televízore bol 1 program a v ňom 1-2 filmy za týždeň.
Toto je opäť strašne zavádzajúce. Prečo rovno nepovieš, že teraz máme dotykové telefóny a vtedy sme nemali? Aké boli vtedy technologické možnosti a aké teraz? Ceteris paribus Ti nič nehovorí? Dnes sú aké výrobné náklady na LCD, plasmu a pod.? Toto už nie je porovnávanie kapitalizmu a komunizmu ale technologického pokroku v rôznych časových obdobiach. To ako keby som povedal, že moja prapraprapraprapra babka bola hlúpa (nech je jej zem ľahká), lebo nevedela na počítači narozdiel odo mňa. Čiže účelne zavádzajúce.

Áno, hlavná vec, že teraz máš toľko televíznych programov, že nevieš kde prepnúť a ktorú realitu show pozerať, či farmu, alebo či reláciu o varení, alebo čo to tam vlastne chodí. Hlavná vec, že človek pozerá kadejakú hlúposť, či treba alebo nie. Vieš bohatý človek (i keď musím byť opatrný so slovom bohatstvo, lebo niektorí z vás si tu predstavia jedine peniaze) má veľkú knižnicu, chudobný veľký televízor. Treba si vedieť určiť priority, ja by som radšej mal vlastný byt ako nejaký televízor alebo auto. A s tými autami je to opäť zavádzajúce porovnávanie. Aká bola technológia vtedy a aká teraz? To môžeš rovno povedať, že za komunistov sa nedali kúpiť autá značky Tesla. Ale hlavná vec, že tento super kapitalizmus produkuje autá či treba alebo nie. To, že stoja nové vyrobené autá odstavené na starých letiskách a pod. lebo po nich nie je dopyt už nikoho nezaujíma. Hlavná vec, že je to také ekonomické a environmentálne. Ale to nikoho nezaujíma, lebo kapitalizmus je najdôležitejší.


Nevravím, že nesúhlasím úplne so všetkým čo si napísal. Jasné, že komunizmus mal nevýhody. Možno by sme sa zhodli v tom, že žiaden systém nie je dokonalý, a preto netreba byť tvrdým zástancom jedného systému, ale objektívne zhodnotiť, že jeden systém vedel lepšie riešiť to, iný zase ono, a skombinovať tieto výhody. Ja sa môžem miestami javiť, že som tvrdým zástancom komunizmu, ale je to len z toho dôvodu, že bežný človek bol na tom lepšie ako teraz. Teraz je bežný človek obyčajný chudák.

Slovan_sk napísal: Co sa tyka robotizacie je to trend vidim to kazdy den po fabrikach a je to len dobre jeden robot nahradi v 3-smenej prevadzke 6 ludi a ani nestrajkuje ani dovolenku nepotrebuje , az na tu udrzbu :)
Či sa to niekomu páči alebo nie, už aj niektorí ekonómovia si začínajú uvedomovať, že universal basic income bude nevyhnutnosť. Taktiež to treba to vnímať tak, že počas histórie ľudstva boli vždy povolania, ktoré vznikali a zanikali. A tak je to aj s tou robotizáciou. Na druhej strane, stále budú oblasti, v ktorých robotizácia nikdy nenahradí človeka.

Veľmi ťažko sa mi vysvetľuje niečo, pretože ľudia sú dnes strašne zameraní len na peniaze, pričom nechápu, že peniaze mali byť len prostriedok, nie cieľ. Kým budú mať moc ovplyvňovať veci ľudia, ktorí majú vo svojom srdci len peniaze, ako ľudstvo sa nikam neposunieme nikdy.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Vo viacerych veciach sa da s tebou suhlasit IgorBR.

Po socializme nastupil kapitalizmus a konzumna spolocnost. To v com s rozchadzame je ze ja nemam naladu bojovat s veternymi mlynmi ale proste pokrcim plecami a najdem si svoje cesticky teda v kapitalizme.

Ak mas naladu marnit roky zivota snahou o zmenu 5 milionov zadubenych ludi tak asi budes musiet ist bud do politiky (a nasledne ich prinutit) alebo za knaza (skusit presvedcit ich).
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

jaroslav80

Rozumiem čo vravíš. Sústrediť sa na to, čo viem ovplyvniť a nemárniť čas vecami, ktoré sú mimo moje schopnosti. Mne ide o to, aby ľudia nad týmto systémom začali kriticky uvažovať a uvedomili si, že sú aj lepšie riešenia. Aby sa vytvorilo aspoň akési spoločné povedomie a názor na to. Je mi jasné, že aj keby sa začali veci vyvíjať tým správnym smerom hneď teraz, celý proces by sa neuskutočnil za nejaký rok, dva a pravdepodobne by som sa toho možno ani nedožil počas svojho života.

Do politiky by som nešiel nikdy, minimálne kým je systém politických strán tak určite nie. Jedine možno za učiteľa. Nesnažiť sa presvedčiť všetkých, ale aspoň mladú generáciu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja som na mladez alergicky, ovela radsej jednam so strojmi :).
A platy ucitelov su zase na dlhu debatu.

Za komunizmu mavali ucitelia ucitelsku bytovku :). (Do miesacky som videl hadzat zatial len jedineho za cely zivot).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

- k nemožnosti cestovať za totality:
IgorBR napísal: S týmto tvrdením by som bol veľmi opatrný, lebo niektorí s ním strašne zavádzate. Poznám viacerých ľudí, ktorí boli napr. v USA si zarobiť. Takže toto je lož.
Ubezpečujem ťa, že to boli preverené komunistické kádre, eštebáci, špióni, udavači ..proste jedno z toho. Máš na webe zoznamy, budeš možno nemilo prekvapený, kto všetko kolaboroval s režimom..

V totalite bola základom ,,železná opona,,...normálny človek bol ZASTRELENÝ, alebo ODSÚDENÝ, ked sa pokúsil odísť.
Hranice boli otvorené nakrátko v 1968-1970..zdrhlo cca 100 tisíc ľudí a ubezpečujem ťa, že by zdrhla polovica republiky, keby vedeli, čo nás čaká nasledujúcich 20 rokov. Prišli rusi z tankami...a viac ako 100 000 z nich tu aj ostalo. Odišli až po roku 1990.

Je škoda o tom debatovať...tieto veci treba vedieť. Mať v tom jasno. Samozrejme, je vela vecí, ktoré môžeme kritizovať a vyzdvihovať...z totality, z porevolučného obdobia i zo súčasnosti. A je takisto kopa zlých vecí, ktoré sa tu robia smerom k budúcnosti. Všetko má svoje pozitíva i negatíva. Ale sú určité principiálne veci, ktoré jednoducho nemôžeš porovnávať. A to sú sloboda, tvoje ľudské práva, možnosť žiť ako chceš a tam kde chceš.

Dnes nikto ti nebráni vycestovať a usadiť sa vo Vietname alebo Severnej Kórei...tam sa môžeš presvedčiť. Pred 30 rokmi si nemohol slobodne odísť na Západ...Skončil by si takto:

Pri pokuse o prechod česko-slovenských hraníc so Spolkovou republikou Nemecko a Rakúskom v rokoch 1948 – 1989 bolo na strane „narušiteľov“ štátnej hranice:
zastrelených 145 osôb
usmrtených elektrinou 96 osôb
utopených 11 osôb (ďalších 50 osôb bolo nájdených utopených v pohraničných riekach)
z obavy pred zatknutím spáchalo samovraždu 16 osôb


Na strane ochrany štátnej hranice zomrelo v rokoch 1948 – 1989 najmenej 584 príslušníkov pohraničnej stráže ...
samovraždu spáchalo 185 osôb...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

@Juggler
len by som pripomenul, ze slobodne cestovat sa nedalo nie len na zapad, ale prakticky nikam (ani ZSSR apod, dokonca ak si pamatam, ani Juhoslavia nebola easy)...
Janik11
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 30 09, 2016 12:37 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Janik11 »

IgorBR,

Som vnukom človeka, občana Rakúska, už po smrti. V roku 1968 moja mama mala 2 roky a jej otec bol v tom čase u rodiny v Rakúsku. Nebudem zachádzať do detailov, ani hodnotiť morálny charakter môjho deda, ale pravdou je, že moja mama ho pozná len z pár fotiek, ja z tých istých. Detstvo mala bez otca, zvyšok rodiny neustále pod dozorom. Dve maturitné vysvedčenia na samé jednotky, ani jedna zo sestier sa nedostala na VŠ - nevhodný status. Kontakt s otcom neumožnený. Dovolenka v Juhoslávii neumožnená ani raz. Inam sa ani nežiadalo.

Prosím, daj mi argumenty, prečo by sme sa mali vrátiť do režimu, ktorý Ti síce naoko dal "všetko, čo potrebuješ", no zároveň Ti priamo diktoval životný cieľ. Je mi Ťa úprimne ľúto.

Ak si neschopný sa uživiť, začni na sebe pracovať. Máš možnosť podnikať, máž možnosť vycestovať, máš možnosť sa ľubovoľne zamestnať. Ak Ti chýba kvalifikácia, máš možnosť študovať, robiť si kurzy po celom demokratickom svete. Nech sa páči. Ale nechápem, prečo čakáš, že len preto, že si sa narodil, máš nárok na výsledok tvrdej práce iných.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Janik11 napísal:Ale nechápem, prečo čakáš, že len preto, že si sa narodil, máš nárok na výsledok tvrdej práce iných.
Skôr by som povedal, že dnes práve mnohí kapitalisti (psychopati a lenivci) zneužívajú výsledky tvrdej práce iných. Mne je teba ľúto, že tomu nerozumieš.
Janik11 napísal: Dve maturitné vysvedčenia na samé jednotky, ani jedna zo sestier sa nedostala na VŠ - nevhodný status.
Teraz má zase vysokú školu už takmer každý. Každý je vysokoštudovaný. Je to super že? Tento absolútny prebytok zbytočných vysokých škôl a vysokoškolákov len zdegradoval význam a hodnotu samotnej maturity. Neznamená nič. A to aj preto, lebo je v školstve bordel. Kedysi sa vedelo a plánovalo, v ktorej profesii koľko ľudí skončí a teda kde koľko ľudí bude potrebné. Dnes bez nejakého systému a stratégie idú študenti hocikde (zväčša na gymnáziá lebo žiakov je menej a nároky na študentov sa znižujú). Nejaká dlhodobá logická koncepcia neprichádza do úvahy. Vládne chaos. Ale hlavne, že zanikajú remeslá, veď remeselníkov nám asi netreba. To čo fungovalo, sa proste absolútne zdevastovalo.
Ale veď čoskoro tu budeš mať systém platenia za vysokoškolské štúdium, tak ako je to napr. v USA či iných "vyspelých" západných krajinách. Aj tu to príde. Aspoň bude študovať len ten, kto má na to finančne, nie vedomostne. Ale veď kapitalizmus - to musí byť predsa dobré. Len potom už podľa tej logiky môžeme rovno spoplatniť aj stredné a základné školy. A vzdelanie nech sa stane len výsadou privilegovaných.

Ďalej nebudem reagovať na tvoj komentár, lebo sa tu zbytočne zacyklujem a i tak nepochopíš podstatu. Ja sa zaoberám ekonomickými aspektmi, ktoré fungovali lepšie ako teraz. Resp. kritizujem niektoré terajšie veci. Ak si si nevšimol, nehovorím, že všetko bolo úplne na 100% lepšie za komunizmu (napr. nikde nevravím, že zakážme podnikanie; alebo netvrdím, že posielajme ľudí do gulagu a pod.).

Inak takých smutných príbehov a zničených životov je dnes oveľa, oveľa viac. Vďaka tvojmu kapitalizmu. Z ľudí sú predovšetkým duševné trosky. A tvrdá práca ťa dnes nedovedie v mnohých prípadoch nikde. Len dnes nemáš na hranici vojaka s puškou a akýsi nepriateľ nie je tak jednoducho definovaný, ako kedysi.

JUGGLER,
Kapitalizmus vs. komunizmus je jedna vec, železná opona a jej dôsledky, ktoré tu opisuješ zase iná. Skončila sa 2. svetová vojna a najväčšie mocnosti chceli mať svoje vplyvy. Ako USA tak aj Sovietsky zväz. Vznikol bipolárny svet. Obe krajiny boli paranoidné voči tej druhej. Za špióna považovali každého. USA raz takmer odpálili jadrové hlavice, lebo si mysleli, že Sovieti im vyhodili radarové systémy. Pričom išlo o slnečnú búrku, ktorá ako vieme má v prípade vysokej aktivity nepriaznivý vplyv na elektronické zariadenia.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

@Janik11 - keby s ti dalo dat "karmu" tak ti dam +100... hovoris mi z duse

@IgorBR... stan sa aj ty kapitalistom. Fakt ma stvu taky darmozraci ako ty, co by najradsej prerozdelovali vysledky prace inych. Uvedom si, ze tu mozes robit na seba ak sa ti nepaci "vykoristovanie"...
A hlavne - empiricky - kde su hnusne kapitalisticke krajiny a kde su tvoje uzasne socialistike, ty psychopat a lenivec...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

K psychopatom snad az nemusime zachadzat.

To co je v sucasnosti na SK v skutocnosti nie je naozajstny kapitalizmus. Trh je deformovany vsemoznymi dotaciami, uradnymi prekazkami a korupciou vo vyberovych konaniach. Vacsia firma prezije len ak ziska podporu miestnej vladnej garnitury. Inak neziska suroviny (dobyvaci priestor, drevo zo statnych lesov, a pod) a statne zakazky. Pripadne sa mozu na nu zamerat kontroly vsetkeho druhu (poziarnici, BOZP, enviro, urad prace, danovy urad,...) ktore mozu konkurenciu akosi zazracne zasahovat len v ovela benevolentnejsej miere.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

rmaly napísal:A hlavne - empiricky - kde su hnusne kapitalisticke krajiny
No a pýtam sa aj. Empiricky, ukáž mi jednu kapitalistickú krajinu, ktorá nemá problém s nezamestnanosťou, kriminalitou, bezdomovectvom, školstvom, zdravotnou starostlivosťou, bytovou situáciou....
Keď si napr. len tieto aspekty porovnám s terajším a minulým režimom v našich končinách, tak minulý režim vyhráva.
rmaly napísal:...ty psychopat a lenivec...
Už keď ty na mňa priamo verbálne útočíš; tak poviem len toľko, že môžeš si tak láska hovoriť doma sebe do zrkadla. Na druhej strane, nemôžem veľa očakávať od niekoho, kto vidí za všetkým len finančný zisk a vôbec nerozumie ekonomike a nejakej hlbšej podstate ľudstva a spoločnosti.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

jaroslav80 napísal:To co je v sucasnosti na SK v skutocnosti nie je naozajstny kapitalizmus
Súhlasím. My tu máme skôr tzv. "crony capitalism".

A pokiaľ ide o "demokraciu", ktorú tu máme, tak tá má prvky plutokracie a kleptokracie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

IgorBR napísal: No a pýtam sa aj. Empiricky, ukáž mi jednu kapitalistickú krajinu, ktorá nemá problém s nezamestnanosťou, kriminalitou, bezdomovectvom, školstvom, zdravotnou starostlivosťou, bytovou situáciou....
Keď si napr. len tieto aspekty porovnám s terajším a minulým režimom v našich končinách, tak minulý režim vyhráva.
Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu…

PS: s psychopatmi a lenivcami si zacal ty igor. Je to tu cierne na bielom. Dokonca si ani nepochopil ako to rmaly myslel...
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach

Áno, začal som ja. Ale označil som za psychopata a lenivca KONKRÉTNE PRIAMO niektoré z diskutujúcich na tomto fóre? Nie.


PS: rmaly zrejme nepochopil tak ako ty, o čom tu hovorím, ak sa bavíme o "kapitalizmus vs. komunizmus".
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Jasne ze som pochopil ty "kapitalizmus vs. komunizmus"...

Ale problem je v tom, ze ty si sem neprisiel diskutovat ci je dnes tazsie mat vlastne byvanie ako kedysi. Ty si sem prisiel kazat preco je dnes tazsie mat vlastne byvanie ako kedysi.

Cize diskusia veskera zadna
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach

Tak sa bavme, ako spraviť vlastné bývanie cenovo dostupnejším.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa samo »

Riešenie je celkom jednoduché a možno aj náročné zároveň. Treba na sebe pracovať, zdokonaľovať sa a byť odborníkom vo svojom obore. Vtedy sa ti výrazne zmení aj finančná situácia a aj bývanie sa stáva ďaleko ďaleko dostupnejším.
Samozrejme dnes je u mnohých trendom vyštudovať hocijakú neperspektívnu VS, celé štúdium preflákať a potom sa čudovať. Prípadne sa uskromniť, neposúvať sa ďalej. Niekedy sa stačí naučiť ďalší cudzí jazyk a hneď si pre firmu zaujímavejší.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

Vdaka Istiach, presne tak som to myslel....

a ja tu v tomto vlakne koncim, lebo mi to iba zdviha tlak a aj tak sa nikam nedopracujeme, ale teda posledne

1, nezamestnanost - v zapadnej europe v roznych vlnach hore dole - podla mna ak je v norme, tak je to normalna sucast zivota, zaroven sluzi ako motivacia. Asi ako keby vas nemohli vyhodit zo skoly... Ano, patky su nato, aby ich ti najhorsi mali
2, zdravie - tak snad zdravotna starostlivost si nemyslis, ze bola lepsia za sociku... Priemerny vek dozitia ti nieco hovori? Kukni ako vyzeraju nemecki dochodci a ako nasi
3, skolstvo - nobelovky, vynalezy... zapad vs vychod?
4, dalej neviem co tam bolo, ale je to jedno....
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

samo napísal:Riešenie je celkom jednoduché a možno aj náročné zároveň. Treba na sebe pracovať, zdokonaľovať sa a byť odborníkom vo svojom obore. Vtedy sa ti výrazne zmení aj finančná situácia a aj bývanie sa stáva ďaleko ďaleko dostupnejším.
Samozrejme dnes je u mnohých trendom vyštudovať hocijakú neperspektívnu VS, celé štúdium preflákať a potom sa čudovať. Prípadne sa uskromniť, neposúvať sa ďalej. Niekedy sa stačí naučiť ďalší cudzí jazyk a hneď si pre firmu zaujímavejší.
Súhlasím so všetkým, čo si napísal. ALE, stále to nie je systémové riešenie.

rmaly napísal:dalej neviem co tam bolo, ale je to jedno....
Ešte tam bola napr. taká kriminalita, bezdomovectvo, bytová situácia. Ty si egoista a tebe to môže byť jedno.
No a tie tvoje biedne odpovede:
1. Nezamestnanosť - takže všetky krajiny majú problém s nezamestnanosťou,
2. Zdravotníctvo - no určite teraz nemáš lepšiu zdravotnú starostlivosť. Ok, v tom ohľade, že je modernejšia doba a sú teda k dispozícií modernejšie prístroje, metódy, postupy, vedomosti. Ale inak platíš takmer za všetko. Takže pacient z hľadiska finančnej záťaže určite na tom nie je lepšie. Ale hlavne, že má zdravotné "poistenie".
3. Ak vyštudujem v Indii a pracujem v USA, kde neskôr za svoju prácu, výskum... dostanem nobelovku, neznamená to, že nobelovku mám vďaka americkému školstvu.
Takže si opäť nedokázal odpovedať v podstate na nič.
rmaly napísal:a ja tu v tomto vlakne koncim, lebo mi to iba zdviha tlak a aj tak sa nikam nedopracujeme, ale teda posledne
Tak nauč sa ovládať sám seba a nebude sa Ti dvíhať tlak. Pozdravujem ťa a nech sa Ti darí.
Aj Pette aj Istiach povedali, že už sa nebudú zapájať, tak som zvedavý, ako Ti to vydrží. Pette zrejme vie dodržať slovo, no a Istiach, ten je kapitola sám o sebe. :)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

A kde konkretne som povedal ze sa nebudem zapajat?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jogo »

to: Igor BR
Kolko mas ty vlastne rokov ...Aby som vedel, ci nam tu pises vlastne skusenosti so socializmom alebo iba nejake predstavy.

Ja som mladost prezil v socializme, tak si celkom dobre pamatam, ako sme sa tu mali. Nebolo to take zle, ako pisu tvoji oponenti, ale nebolo to ani take dobre, ako pises ty.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

vsetci tu zabudate na 1 fakt.
my tu v teme patrime bezpochyby k TOP 10% najbohatsim slovakom
mnoho ludi aj k TOP 3%
cize nam sa zije super v kapitalizme.
ako sa zilo TOP 3-10% ludom v danom rezime?
asi tiez super, alebo zle ?
ako sa zije potom ludom v kapitalizme v bottom 90% ?
zeby zhruba tak, ako v soci/komu bottom 90% ?

treba sa vzit do situacie tych bottom 50% dnes a vtedy.. zaujimala by ma ta krivka rozdelenia "stastia" (schvalne nepisem bohatstva penazneho) vtedy a dnes..
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Iceberg, ked som mal povedzme 25r. a zil u rodicov a nevlastnil som v podstate nic, mal som povedzme 100 tis SK = 3k EUR hotovost. Patril som teda k 20% najchudobnejsich ludi na SK a mal som sa bezstarostnejsie ako teraz ked nehnutelnost vlastnim, mam desiatky tisic nadbytocnych EUR a manzelstvo a 3 deti na starosti.

Je vela veci ktore sa ti do penaznej suvahy tazko zarataju. Uz len taka jednoducha vec ako napr. zdravotny stav. O psychologickych veciach nehovoriac.
Tiez by si mal brat do uvahy ze jedneho dna sa ti v minute financna suvaha moze zmenit aj o zarobok mesiacov/rokov.

Trebars taka vsedna vec ako sobas->rozvod uz znacne ovplyvnila financnu suvahu velmi vela ludi.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

iceberg8 napísal:treba sa vzit do situacie tych bottom 50% dnes a vtedy.. zaujimala by ma ta krivka rozdelenia "stastia" (schvalne nepisem bohatstva penazneho) vtedy a dnes..
ta krivka rozdelenia stastia by zaujimala aj mna, ale problem je v tom, ze ak si to neodmeral vtedy, dnes to uz neodmeras presne, lebo vo vseobecnosti ludia vidia doby minule skreslene. A nehovorim len o sociku ale vo vseobecnosti.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Ak sa tu bavíme o šťastnej spoločnosti, tak som presvedčený, že jedným zo zásadných kritérií prosperujúcej/šťastnej spoločnosti je jej schopnosť udržať samú seba pri živote. Schopnosť reprodukovať samú seba. Momentálne totiž (možno ste si nevšimli) celý ten "prosperujúci" západ vrátane nás - vymiera. Ale veď donesieme imigrantov, však? :D To je ale "riešenie".

Muž, ako príslušník strednej triedy, by mal dokázať z jedného platu uživiť rodinu, takže žena by mala možnosť zostať doma pri deťoch, ak by chcela. Prosperujúca/šťastná spoločnosť je pre mňa taká, ktorá umožní ženám robiť rozhodnutie, či mať alebo nemať deti nie na základe toho, či si to môže dovoliť, ale podľa toho, či ich skutočne chce alebo nechce mať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

IgorBR napísal: Muž, ako príslušník strednej triedy, by mal dokázať z jedného platu uživiť rodinu, takže žena by mala možnosť zostať doma pri deťoch, ak by chcela. Prosperujúca/šťastná spoločnosť je pre mňa taká, ktorá umožní ženám robiť rozhodnutie, či mať alebo nemať deti nie na základe toho, či si to môže dovoliť, ale podľa toho, či ich skutočne chce alebo nechce mať.
Lenže to až tak nezávisí od peniazov. To sú len výhovorky. Model muža živiaceho rodinu je známy z USA a houby im to pomohlo.Miesto šťastných rodín s kŕdlom detí vyrástla generácia rozmaznaných žien, ktorá sa nakoniec emancipovala a už si nepraje rodiť deti a hrať sa na ,,žienku domácu,,. Veď Západ vymiera práve preto, že je bohatý. Zamysli sa nad tým kde sa rodí najviac detí: v chudobe. Západ vymiera pri priemernom plate 4 000-5000 € a minimálnej mzde 1500 €.Najviac detí sa rodí v chudobných krajinách.

Štatistika:
Veľmi nízka pôrodnosť je v západnej Európe, Severnej Amerike a Austrálii. Veľmi veľa detí sa rodí v menej rozvinutých krajinách sveta. Najvyššia pôrodnosť je v súčasnosti v takmer celej Afrike, Latinskej Amerike a juhovýchodnej Ázii.

A ináč, problém ľudstva nie je nízka pôrodnosť. Problém ľudstva je že Zem je preľudnená.

Pred 20 000 rokmi žilo na našej planéte niekoľko 100 000 obyvateľov. Pred 10 000 rokmi sa ich počet odhaduje už na niekoľko miliónov.Asi do roku 800 n. l . sa svetová populácia udržiavala zhruba na úrovni 200 miliónov ľudí. Trvalo viac ako 16 storočí, kým sa počet zdvojnásobil. Približne v roku 1820 dosiahol už miliardu. Odvtedy sa rýchlosť rastu počtu obyvateľov zvyšuje. Nastala populačná explózia. V roku 1900: 1,6 miliárd, v roku 1960: 3 miliardy.

A v súčasnosti vyše 7 miliárd.

To v čom ja vidím problém tvojej prosperujúcej/šťastnej spoločnosti je, že

1. peniaze kazia charakter..čiže majú za následok rozmaznanú konzumnú spoločnosť (tá si chce užívať, nie rodiť deti)
2. liberálny extrémizmus - ten sa síce nazýva liberálna demokracia, ale zachádza do extrému v tom, že sa zaoberá kadečím iným miesto toho aby podporoval základ spoločnosti : RODINU. Ono je to dnes presne naopak...ked niekto povie , že preferuje rodinu a nie aby sa donekonečna riešili práva homosexuálov, gender ideológia, sexizmus atd....tak mu začnú nadávať do extrémistov. A potom sa čudujme, že EU sa demograficky a hodnotovo rúti do záhuby...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Presne tak IgorBR, otvor oci, Juggler ma v tomto ciru pravdu.
Kto sa vyhovara na ekonomicke faktory, ze preto maju rodiny malo deti je ciry blazon. Ludia su dnes rozmaznanejsi a oblbnuti marketingom daleko viac nez kedykolvek v historii. Koren problemov je v "marketingu" a >90% zien je v tomto smere ako ovce.
Nase stare mamy rodili deti pocas druhej svetovej a nelamentovali nad tym "do takehoto sveta sa deti rodit neoplati".
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Juggler. Nikto ti nebude nadavat do extremistov zato ze povies ze podporujes rodinu. To je hlupost na^n.

Ked vsak povies ze zoberme mensinam prava, aby sme uchranili tradicnu rodinu, tak budes extremista.

Vidis tam ten rozdiel?

Btw liberalna demokracia sa zameriava na obcianske a ine slobody. Medzi ne patri aj sloboda mat kolko len deti chces. Nehovoriac o tom ze je pokrytectvo stazovat sa na to ze ta ludia oznacia za extremistu, pricom ty sam oznacujes liberalnu demokraciu ako liberalny extremizmus. Wtf co je to liberalny extremizmus, nieco ako moralny nihilizmus?
Naposledy upravil/-a Istiach v Pi 17 03, 2017 6:40 pm, upravené celkom 2 krát.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

jaroslav80 napísal:Kto sa vyhovara na ekonomicke faktory, ze preto maju rodiny malo deti je ciry blazon.
Nie je blázon, ak človek nemá jednoducho peniaze, a ma aké také vzdelanie (nemyslím nutne formálne), vie si posúdiť riziká, tak si dobre zváži, či si založí rodinu. Nie sme v spoločnosti, že si môžeme dovoliť žiť bez peňazí. Pôjdem do obchodu, spravím nákup a pri pokladni poviem predavačke, že za to nezaplatím, lebo platiť za tovar je len ekonomický výmysel a vy ste číry blázon? S rečami deti nenakŕmiš a nájom nezaplatíš.

JUGGLER
Áno, západ je bohatý, ale kde sa koncentruje to bohatstvo, bohatne len určitá skupina obyvateľstva alebo celá spoločnosť? Veď sú na to aj štúdie, že väčšinu firiem sveta vlastní len pár spoločností, vzniká príjmová polarita, reálne mzdy stagnujú. Bohatstvo sveta sa koncentruje u malej skupiny ľudí. Veď toto je všetko známe.
Priemerný plat... Fakt toto tu chceme používať? Zrejme všetci vieme niečo o priemeroch zo štatistiky, resp. ako tieto priemery radi interpretujú politici, tak načo toto tu zavádzajúco používať? Ako reprezentuje priemerný plat strednú vrstvu? Koľko % ľudí má naozaj ten priemerný plat? Tak ako u nás je priemerný dôchodok 400€ či mesačná mzda 800€.

Pokiaľ ide o počty obyvateľstva v "bohatých" a chudobných krajinách:
V našich končinách si ľudia nedovolia dnes mať deti preto, lebo nemôžu z finančných dôvodov. Áno, mohli by sme mať deti ako v Afrike, ale v tomto sme možno trochu vzdelanejší a zodpovednejší, že nesplodíme si deti, o ktoré sa nebudeme vedieť postarať a teda ich nenecháme na pospas osudu, aby živorili alebo pomreli (až na isté skupiny obyvateľstva, ktoré robia z maternice biznis). Veď v Afrike deti umierajú hladom. Toto už je aj nezodpovednosť rodičov. Toto je ten rozdiel medzi Afrikou a Európou. Nesplodíme si deti nato, aby nám pomreli, čiže napr. v krajinách ako si menoval, kde je zrejme vyššia vzdelanosť obyvateľstva, tak ľudia sú zodpovednejší k výchove a počatiu detí a teda majú isté obavy, či to zvládnu. Vedia si zvážiť riziká. Ale áno, sú dnes aj pôžitkári, ako hovoríš, ktorí si chcú len užívať života.
Normálny človek chce mať rodinu a vedieť sa o ňu postarať. Všetko ostatné sú práve tí pôžitkári, o kom ty rozprávaš. A práve také pôžitkárstvo podporuje tento bezbrehý skazený, konzumný kapitalizmus. Pôžitkárstvo a egoizmus.

Ak porovnávame Afriku s Európou - zrejme je tam aj nižšia úroveň vzdelania a tým pádom iný pohľad na zodpovednosť ohľadom počatia a výchovy detí. V Afrike chudobný človek (ako v podstate hocikde inde na svete), ak nemá prácu, nemá nič, nemá prístup k riadnemu vzdelaniu, kde sa učí rozmýšľať o problémoch, abstraktnému mysleniu a pod., čo má celé dni robiť? Ak je kolo neho celé dni holá ženská, čo asi bude celé dni robiť? Jasné, že tie dni presúloží. Sex je najsilnejšia túžba, ako to povedal Napoleon Hill. Keď inteligentní ľudia majú problém s ovládaním tejto túžby a mnohokrát si spôsobia do budúcnosti problémy, tak menej vzdelaného a zodpovedného človeka táto túžba zlomí oveľa skôr.
Sex, dopamín, pôžitky... To je zase téma sama o sebe.

Ale ako aj súhlasím s Vami, nechcem to tak všetko jednostranne presúvať len na peniaze. Všetko so všetkým súvisí, taká teória chaosu. Civilizácie prechádzajú určitými etapami vývoja, a "vyspelý" svet je v etape úpadku. I keď možno tomu teraz neveríme.
JUGGLER napísal: liberálny extrémizmus - ten sa síce nazýva liberálna demokracia, ale zachádza do extrému v tom, že sa zaoberá kadečím iným miesto toho aby podporoval základ spoločnosti : RODINU. Ono je to dnes presne naopak...ked niekto povie , že preferuje rodinu a nie aby sa donekonečna riešili práva homosexuálov, gender ideológia, sexizmus atd....tak mu začnú nadávať do extrémistov. A potom sa čudujme, že EU sa demograficky a hodnotovo rúti do záhuby...
Súhlasím.
JUGGLER napísal: peniaze kazia charakter..čiže majú za následok rozmaznanú konzumnú spoločnosť (tá si chce užívať, nie rodiť deti)
Nesúhlasím, toto je absolútny blud. Peniaze nekazia charakter, peniaze len ukážu, kto má skutočne aký charakter. Preto sa vraví, že ak chceš spoznať charakter človeka, tak mu daj moc, peniaze alebo víno.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"