realitky

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

realitky

Príspevok od používateľa jonatanus »

nema tu niekdo prehlad v realtikach? co je zhruba najvacsia/najserioznejsia firma? (sk/ba)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: realitky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dokonalá nie je žiadna. Čiastočne seriózne nejaké budú, ale ani jedna ti nebude 100% vyhovovať. Niektoré sú úplne na nič a niektoré sa s privretými očami dajú označiť za dobré.
V podstate ako všetky služby na Slovensku.
Frirmy čo sú od začiatkov na trhu a majú "tradíciu" a meno nie sú tiež nijak oslnivé. Nové realitky s veľkou reklamou sú často ešte horšie. Po pri tom si každý mesiac nejakí mladí ľudia čo nevedia čo so sebeou otvoria novú RK. Úplne rovnakú ako tie ostatné.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: realitky

Príspevok od používateľa jonatanus »

a vies aj poradit nejaku s tych lepsich, resp. ktore urcite nie?

mimochodom jak je to s exkluzivitou, oplati sa/da sa aj bez? je lepsie dat to exkluzivne jednej serioznej realtike alebo strcit to desiatim?

dik
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: realitky

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal:..jak je to s exkluzivitou, oplati sa/da sa aj bez? je lepsie dat to exkluzivne jednej serioznej realtike alebo strcit to desiatim?
Toto je otázka, ktorá zrejme súvisí aj s otázkou serióznosti realitiek. V našich zemepisných šírkach chce predávajúci získať čo najviac a niekedy mu nestačí ani to. Samo za seba hovoria aj inzeráty typu: "Predám byt 3+1,... najvyššia ponuka." Hovorí o tom, že predávajúci je nielen špekulant, ale naviac nevie, čo by za nehnuteľnosť pýtal. Je do diletantstvo najhrubšieho zrna a vždy mám chuť volať predávajúcemu a neustále zvyšovať cenu, až dokiaľ nebude tá najvyššia (ktorá zrejme nebude ani trhová, ani nebude vyjadrovať cenu nehnuteľnosti, vlastne to bude cena vyjadrujúca hlúposť). Potom, až príde na lámanie chleba, príde okúňanie sa, výhovorky a znižovanie ceny, až odstúpenie od kúpy. Predávajúci potom začne zúfalo obvolávať starých záujemcov, ktorým doteraz zvyšoval ceny až pokým ich neodmietol. Tí ho budú mať (ak majú trochu súdnosti) za blbca a neseriózneho špekulanta, čím predávajúci vlastne aj je a predávajúci nič nepredá, iba si urobí hanbu. Takéto licitovanie je odveci aj z dôvodu, že predávajúci si záujemcov môže i vymyslieť a manipulovať so serióznym záujemcom takýmto neserióznym spôsobom.

Potom sa nesmieme diviť našim realitkám. Tie iba ozrkadlujú morálku v spoločnosti. Osobne by som sa bavil s realitkou o exkluzivite v prípade, ak by išla dolu s províziou.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: realitky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Realitky sa dosť špecializujú. Treba vybrať aj podľa toho čo predávaš. Inak je určite lepšie predávať cez všetky čo o to majú záujem. Exkluzivita je väčšinou na nič. Z našich skúseností - ak sme predávali cez súkoromný inzerát, tak sme neodmietli žiadnu RK. Čiže to mala v ponuke každá čo o to mala záujem. Ani jedna nejak extrémne nevybočovala v prínose záujemcov. Povedzme že ak by sa urobilo 10 obhliadok. Potom (približne) každá obhliadka bola s inou RK až na 1-2 výnimky. Plus pár súkromných záujemcov.
Z toho vyplýva, že ak by si sa spoľahol len na jednu RK, tak by tam priviedla v rovnakom čase max. 2 záujemcov. Povedzme, že by pri exkluzivite dala viac na inzerciu tvojho konkrétneho objektu. Potom by tam možno priviedla 4-5. Stále mi vychádza lepšie tých 10 záujemcov a ešte niekoľko súkromných.

Nie je to nejaká štatistika, ale len tak príklad mojich dojmov. Vždy sme sa radšej spoľahli na súkromnú (aj platenú a lepšie viditeľnú) inzerciu.

Provízia - RK sa opýta kto ju zaplatí. Ak povieš že ty platiť nechceš, tak si tvoju cenu zvyčajne navýšia o províziu. Podľa mňa je krajšie tot: stanoviť si svoju cenu. K nej prirátať štandardnú 5% províziu a inzerovať s touto vyššou cenou. Potom realitke môžeš s kľudom povedať, že akceptuješ províziu ak bude do výšky 5%. Potom všetky ponuky na nete od viacerých RK budú s rovnakou cenou.

Mimot to:
Nevypozorovali sme žiadnu súvislosť medzi výškou provízie a počtom záujemcov za danej RK. Rovnako ani to, že by vo finále predávala tá najnižšia cena(výškou konečnej ceny vrátane provízie. Lebo my sme ten hore popísaný systém tvorby ceny nepoužili - čiže každá RK mala inú cenu). Samozrejme rozdiely sú len v jednotkách percent z celkovej sumy (ale v absolútnych číslach sú niekedy pekné rozdiely).
Ďalej sme nepozorovali žiadnu súvislosť medzi serióznosťou a prístupom makléra na jednej strane, a počtu záujemcov prípadne finálneho kupcu na druhej strane. Že by teda tí lepší (podľa nás) priviedli kupcu či viac záujemcov.

Pričom lepší podľa nás znamená:
- chodí načas
- je ako tak slušne oblečený
- je pripravený (má podklady, vie niečo o nehnuteľnosti)
- má dobré otázky k veci
- nehnuteľnosť si obhliedne sám ešte pred klientom, alebo pred pridaním do ponuky
- nie je žgrloš (zaplatí si platené parkovanie aby neprišiel neskoro kvôli hľadaniu voľného miesta, okopíruje/vytlačí materiály a podobne)
- nemá problém zapracovať pripomienky do zmluvy
- myslí na dobro kupujúceho aj predávajúceho (napr. či je pri zložení zálohy je v zmluve stanovené, že pri zlyhaní má zo zálohy niečo aj predávajúci a nie len RK a podobne).


Inak v Bratislave sa málo kedy stane, že by predávajúci od začiatku licitoval. Jedine že strelý cenu príliš nízko a nakoniec to vyprovokujú samotní záujemcovia.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: realitky

Príspevok od používateľa Andrej »

Bebe napísal:...predávajúci je nielen špekulant, ale naviac nevie, čo by za nehnuteľnosť pýtal. Je do diletantstvo najhrubšieho zrna a vždy mám chuť volať predávajúcemu a neustále zvyšovať cenu, až dokiaľ nebude tá najvyššia...
Aukcia je štandardný spôsob umožňujúci dosiahnuť predávajúcemu maximálnu cenu. Pri obrazoch napríklad Ti to nevadí? A čo EBAY, ONETWOSOLD, ... diletanti?

No a Tvoje vyjadrenie že máš chuť mu volať a pokaziť mu obchod, aj keď z toho sám nič nebudeš mať - dúfam že toto je len taká póza, ako keď sa ľudia doťahujú kto bol hlúpejší z matiky. Mám známeho ktorého susedovi asi vadí že má pekné dvere, a tak mu ich pravidelne obleje nejakým hnusom. Voláme ho "zakomplexovaný trtko", známy zvažuje trestné oznámenie. Ďalší taký trtko odháňa inému kamarátovi záujemcov o kúpu domu, lebo sa mu zdá že dal vysokú cenu. Márne pátram čo týchto ľudí motivuje, možno mi Ty povieš - prečo Teba ku.va trápi ako si niekto určuje cenu? Neni to jeho vec? Ak blbo, tak predsa nepredá, jeho problém, nie?
Naposledy upravil/-a Andrej v Po 10 09, 2007 8:58 pm, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: realitky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Andrej toto slovenské licitovanie pri predaji nehnuteľnosti nie je žiadna dražba. Je to chaotický predaj keď predávajúci ani sám nevie čo chce. Dražba má svoje pravidlá a vie ich aj každý kupukúci.
Neviem či si podobné predávania nehnuteľností na inzerát typu "najvyššej ponuke" absolvoval. Ja niekoľko a poväčšine to bol chaos a nič príjemné.
Ak chce ísť do riadnej dražby tak nech sa páči. Nemám s tým problém. Ale na inzeráty typu "najvyššej ponuke" už nereagujem.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: realitky

Príspevok od používateľa Andrej »

Podľa mojich skúseností úloha realitky začína aj končí privedením záujemcov. Exkluzivita je super pre realitku, ale pre predávajúceho by mala zmysel len vtedy keby Ti realitka zaručila že do určeného termínu Ti nehnuteľnosť predá / kúpi. A to žiadna neurobí, takže Ti vlastne nemá veľmi čo ponúknuť výmenou za exkluzivitu.

Právne služby - moja skúsenosť je že čo si neurobíš sám (zmluva, návrhy na vklad, podklady pre hypo), to Ti realitka zmrví. Málokedy majú poriadneho právnika, a tak používajú niekoľko málo typov zmlúv na všetky prípady. Podľa mňa je lepšie radšej priplatiť právnikovi za dobrú zmluvu, ako sa potom naťahovať po súdoch pri zmrvenom obchode.

Takže záver - v podstate Ti môže byť jedno či je realitka dobrá alebo nie, za predpokladu že si právne služby zaobstaráš sám a neplánuješ im dávať žiadnu zálohu skôr ako uschne atrament na kúpnej zmluve.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: realitky

Príspevok od používateľa Andrej »

filip glasa napísal:Andrej toto slovenské licitovanie pri predaji nehnuteľnosti nie je žiadna dražba. Je to chaotický predaj keď predávajúci ani sám nevie čo chce. Dražba má svoje pravidlá a vie ich aj každý kupukúci.
Neviem či si podobné predávania nehnuteľností na inzerát typu "najvyššej ponuke" absolvoval. Ja niekoľko a poväčšine to bol chaos a nič príjemné.
Ak chce ísť do riadnej dražby tak nech sa páči. Nemám s tým problém. Ale na inzeráty typu "najvyššej ponuke" už nereagujem.
Ani ja by som do tohoto nikdy nešiel. Dokonca ani do štandardnej dražby by som nikdy nešiel, tam kupuješ vždy za najhoršiu cenu. Žiadne podhodnotené akcie, čo majú radi investori. :D Ale z pohľadu predávajúceho je to plne legitímne a v živote by ma nenapadlo mu iniciatívne škodiť. No a za chaos si môžu kupujúci tiež svojim dielom - však dám ponuku, termín dokedy platí, a v ten termín prídem s pripravenou zmluvou o budúcej zmluve. Ak podpíše, OK. Ak nie, tiež OK. Tiež som kupoval, všelijaké finty skúšali, ale ak Teba netlačí čas, tak je to naozaj len o ponuke, termíne a zmluve.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: realitky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na oficiálne dražby nehnuteľností na Slovensku veľa ľudí nechodí a určite sa tam nájdu zaujímavé kusy. Ja som sem tam niečo videl v zašitých (že by naschvál?) ponukách rôznych bánk a exekútorov.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: realitky

Príspevok od používateľa Andrej »

filip glasa napísal:Na oficiálne dražby nehnuteľností na Slovensku veľa ľudí nechodí a určite sa tam nájdu zaujímavé kusy. Ja som sem tam niečo videl v zašitých (že by naschvál?) ponukách rôznych bánk a exekútorov.
Dražba je komplikovanejšia, lebo na obhliadky máš len malé časové okno, plus musíš na to mať odloženú dražobnú zábezpeku. V dôsledku toho je počet záujemcov naozaj menší, čo môže viesť k vyššej pravdepodobnosti že dobre kúpiš. Ale zase na druhej strane ani banka nie je hlúpa, a určite nepôjde s cenou nižšie ako musí.

http://www.reality.sk/Drazby.aspx
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: realitky

Príspevok od používateľa Bebe »

Nezvyknem vyrážať klin klinom, preto nebudem reagovať ani na narážky ani na asociácie. Iba zopár poznámok.

Pozornému čitateľovi neujde duch príspevku a keď hovorím o morálke a serióznosti, hovorím súčasne o neprípustnosti škodoradosti a závisti. Každý by si občas zaslúžil priučku, licitujúceho predávajúceho nevynímajúc. Takže nehovoríme o prípade, koľko ponúknete, ale o tom, kto koho prebije vyššou ponukou. Mojím zámerom nie je pokaziť niekomu obchod, iba naznačiť, že takto sa to proste nerobí. Osobne si ale myslím, že takýto predávajúci narazí na podobných kupujúcich, teda špekulantov, ak je sám špekulant a že sa to zaobíde aj bez mojej iniciatívy.

Obchodovanie je hra, a ako taká má svoje pravidlá. Rozhodne to nie je hra na mačku a myš. Aukcia, či dražba rozhodne nepatrí medzi štandardné metódy obchodovania. Je to čistá špekulácia zo strany predávajúceho s využitím všetkých psychologických momentov, ktoré pri tejto forme predaja fungujú. S prižmúrením obidvoch očí možno konštatovať, že jedine dražba vie vygenerovať trhovú cenu ťažko oceniteľných vecí. Ak sa však pozrieme, čo všetko sa draží a za aké ceny, je to iba forma ako realizovať svoje vášne a iné emocionálne potreby kupujúceho a s obchodom to má pramálo spoločného.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: realitky

Príspevok od používateľa jonatanus »

Obrázok
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: realitky

Príspevok od používateľa Andrej »

Bebe napísal:Nezvyknem vyrážať klin klinom, preto nebudem reagovať ani na narážky ani na asociácie
Prepáč za tie narážky, nechal som sa vytočiť tým návodom na škodenie. Ako som písal, mám s aktívnym škodením blízku skúsenosť, preto tie emócie. Pokiaľ to píšeš len v rovine teórie tak na názor máš samozrejme právo, pokiaľ z toho nevznikne "návod na použitie".
Bebe napísal:Aukcia, či dražba rozhodne nepatrí medzi štandardné metódy obchodovania.
No neviem, štatisticky keď porovnáš koľko sa toho predá na aukčných servroch typu EBAY s predajmi za pevnú cenu, tak to prvé číslo podľa mňa už prekročilo tie inzeráty z pevnými cenami. Neuznávaš aukcie / dražby ako také, alebo len pri nehnuteľnostiach?
Bebe napísal:Je to čistá špekulácia zo strany predávajúceho
Mám pociť že špekuláciu vnímaš negatívne. Takže investori ktorí špekulujú na nárast alebo pokles ceny akcií / komodít / čohokoľvek sa Ti tiež nepáčia?

Môj postoj k neštandardným obchodom je takýto - v rámci zákona si pri predaji mojej veci môžem dať kľudne podmienku že predám len blondýnam s pehou pod ľavým okom, ktoré vedia po španielsky a dajú mi najlepšiu nepárnu cenu. Je to len moja vec, a je len na kupujúcom či na takúto hru pristúpi. Ak mi kupujúci neverí a myslí si že to chcem potajomky predať brunete bez pehy, je to zase len jeho problém. Pokiaľ kupujúci vie čo chce, tak ho takéto niečo predsa nemôže zaskočiť.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Aukcie, dražby a iné

Príspevok od používateľa Bebe »

Inštitút dražby, alebo aukcie, vznikol z neschopnosti predať. Ak niečo neviem oceniť, alebo predať obrátim sa na spoločnosť, ktorá sa takouto formou predaja zaoberá. Obidve strany obchodu sú oboznámené so systémom predaja a dražobná spoločnosť má províziu. To je v poriadku. Nevzniká tu ani vzťah medzi kupujúcim a predávajúcim, pretože sa zpravidla nepoznajú a pravdepodobne sa nikdy nestretnú osobne. Ak však predávam niečo osobne, ide o kontaktnú formu obchodu a tu platia iné pravidlá, ako pri aukcii. Ak chce niekto predávať osobne, ale formou aukcie, je to špekulácia, navyše bez pravidiel. Ak sú pravidlá stanovené, nemám námietok proti dražbám, ani aukciám. Je to obchod, kde hlavným a základným motívom je najvyššia cena. Ak predávam priamo, z očí do očí, nie je zpravidla cena to najdôležitejšie.

Špekulovanie na rast, či pokles ceny, je šport a športovať je vraj zdravé, aj keď už nejeden špekulant skončil s guľkou z vlastnej zbrane v hlave, tak neviem.

Ak niečo kupujem, nie je mi jedno od koho. Nie je mi jedno, komu dávam peniaze. Nebudem napríklad kupovať od trhovníka, ktorý má najnižšie ceny a pritom podvádza na váhe, nebudem kupovať od arogantnej predavačky, nebudem kupovať od niekoho, o kom viem, že nie je dobrý človek a niekomu ublížil atd.. Ak predávam priamo, z očí do očí mám možnosť ho do istej miery poznať a komunikovať s ním. Možno to bude môj nový zamestnávateľ, možno obchodný partner, alebo priateľ, alebo možno nie. To, že aukčné obchodovanie predstihuje klasické je poľutovaniahodné a svedčí o väčších komunikačných bariérach, o izolovanosti paradoxne práve v oblasti využívania internetu.

Keď sme kupovali byt, majiteľovi bolo sympatické že sa mojej manželke ich byt veľmi páčil. Vysvitlo, že si majiteľ všetko prerábal sám a tešilo ho, že sa nám to páčilo a hlavne, že to zostane tak, ako to urobil. Objavil sa však bratislavčan a ponúkol vyššiu cenu. Keď prišiel, tiež sa mu byt páčil, ale ešte toto vybúrame, toto prerobíme, toto vyhodíme.. Hádajte, kto v tom byte teraz býva? Cena nie je všetko, ale mnohí to ešte nevedia.

Tvoj príklad je geniálny, trochu to doplním:
Predávajúci sľubi naivnej blodníne, že je to predá, ak sa s ním vyspí. Keď sa tak stane, nakoniec to aj tak predá brunete, ktorej sa stihne pochváliť, že tá blbá blondína sa kôli obchodu s ním vyspala. To je ale krava, pomyslí si bruneta. Keď sa ho pýta blodndína, čo to má znamenať povie jej: Tá blbá bruneta zaplatila dvojnásobok ceny. Hádajte, čo si pomyslí o brunete blondína? A hádajte kto získal všetko, čo chcel a kto iba titul nehodný zverejnenia?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: realitky

Príspevok od používateľa filip glasa »

peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: realitky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

velmi dobru skusenost som mal s Velvet real
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: realitky

Príspevok od používateľa jonatanus »

no za tu dobu co to riesim mozem povedat ze dobru skusenost som nemal so ziadnov realitkou. :lol:
1. vsetko co spravili v lepsom pripade je ze si to zaradili do databazy - ohromne
2. velmi naivne som si myslel ze snad dokazu povedat nejaku cenu, kolko je realne za to pytat - to mi nepovedali v ani jednej (a samozrejme nepovedali ze nevieme, nezajima nas to, alebo nato nemame cas, ale ano ozveme sa vam, neozvali sa)
3. existuju dokonca realitky zalozene cisto na debilnych zmluvach! co nas niektory nutili podpisat to bolo nieco nehorazne.. samozrejme tlacia (uz mame 2 zaujemcov - nemaju nic) a poslu taku zmluvu, ze keby sme to podpisali tak nemozme poriadne ani odstupit od zmluvy, ani to predat cez niekoho ineho (pokuty vseliake), atd. potom im posleme zmenenu zmluvu, povedia ze ano a naspet poslu zase zmenene nieco ale nepovedia ze tam nieco zmenili :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: realitky

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://reality.etrend.sk/133934/realitn ... a-ocistuju

obsiahlejší článok o realitkách
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: realitky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja som mal dobru skusenost z pohladu kupujuceho. Aj co sa tyka zmluv. Boli bezchybne,
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"