DPH pri nehnutelnostiach

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

DPH pri nehnutelnostiach

Príspevok od používateľa mademan »

Zdravim,

nedavno som si v ramci oddychu cital materialy istej RK, zaujalo ma, pri akejsi historickej budove v Starom Meste mali ako cenu uvedene "34mil +DPH". Nestudoval som zatial dostatok materialov o danovej situacii u nas, moje hypotezy, ktore by som sa rad dozvedel nakolko su spravne, su:

*)Dph zaplati statu prvomajitel nehnutelnosti (predanej ako celok). Dalsi, ktori nehnutelnost kupia od prvomajitela dph uz neplatia. Z toho dovodu nie je pri cenach nehnutelnosti v ponukach RK vyssie uvedene "+DPH".

*)Na zaklade toho stoji druha hypoteza, RK kupila budovu od mesta bez dph a ako prvy sukromny vlastnik (predajca) v SR je povinna, resp nakupca bude povinny odviest dph?

V pripade prvej hypotezy zvazujem tiez ci dph neplati developer, dph zahrnuta v staveb. materialoch, potom by prvomajitel dph uz neplatil.. (?)

Prvomajitelom uvazujem osobu kt. ako prva kupi nehnutelnost ako celok.

Predom dakujem vsetkym ktori sa mi to pokusia objasnit..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DPH pri nehnutelnostiach

Príspevok od používateľa filip glasa »

Predáva to firma - platiteľ DPH. Vo väčšine prípadov kupujú fyzické osoby neplatcovia a daň je tam už zarátaná ( pri novostavbách a nových pozemkoch), alebo tam ani nikdy nebola, keďže je to stará vec.
Ak sa do toho zamotajú firmy (platcovia DPH), tak tam vznikne táto situácia.
mademan
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2007 1:41 am

Re: DPH pri nehnutelnostiach

Príspevok od používateľa mademan »

filip> potom by to vsak mala fi vyzadovat aj pri ostatnych nehnutelnostiach ktore ponuka, nie?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DPH pri nehnutelnostiach

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tá RK tie ponúkané veci nevlastní. Len sprostredkuje predaj. Záleží na majiteľovi či to nadobudol on ako platca DPH a teda aj ďalej to môže posunúť platcovi týmto spôsobom. Inak pre teba ako fyziskú osobu je to jedno. Výhoda je to akurát pre platcov - tú daň si môžu nechať vrátiť od štátu.
Ale nie je problém založiť si jednoúčelovú s.r.o. ak by si niečo poobné kupoval.

Je to jednoducho ako v autobazáre. Ak je tam úžitkové vozidlo s možnosťou odpočtu, môžeš to ak si platca DPH využiť. Ak nie si platca a ani nechceš byť, tak hio kúpiš s DPH ako každé iné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"