Poľnohospodárska pôda

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

Na Slovensku sa pohybuje Ha. pôdy od 5tis. do 100tis. podľa bonity a využiteľnosti. Priemer je okolo 40tis.

Cena poľnohospodárskej pôdy sa v EU pohybuje od 100tis. Sk za Ha. vo Francúzsku až po 1,5mil. Sk v Holandsku. Priemer únie okolo 400tis. Ročné nájomné je tiež rôzne. Od 1% z ceny pôdy do 3,7%.

Oplatí sa vlastniť, ponechať si, alebo kúpiť dnes poľnohospodársku pôdu (vo všeobecnosti) na Slovensku? Vyzná sa niekto v tejto oblasti prosím a vedel by poradiť?
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa jonatanus »

likvidita ti nevadi? ked kupis naku podu kdesi v zasranej horke, tak predat to asi nebude sranda...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa filip glasa »

dajú sa z nej čerpať poľno-dotácie :-)
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bobikpp »

No ked to nikdo nekupi, tak si tam postavis chalupku a budes si tam spokojne uzivat peniaze co si zarobil investovanim do akcii :wink: keby som bol Ladis tak by som napisal: "do kvalitnych nemecnych akcii z DAXu :lol:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

Skúsim spresniť moje uvažovanie: Berme, že chcem mať diverzifikované portfólio, čo sa týka triedy aktív a môžem tam zaradiť i nelikvidné aktíva (10-15%), ktoré sa síce nebudú dať predať, ale budú prinášať príjmy z prenájmu, ako pravidelný príjem napr. na dôchodku. Dnes teda môžem kúpiť pôdu na poľnohospodárske využitie za priemerných 40tis. SKK/Ha. Ak o 20rokov sa dostane cena tejto pôdy na 10-násobok, bude to 12% zhodnotenie aktíva. Budem síce dostávať iba okolo 2-3% ročne, čo nie je veľa, ale to vôbec nevadí, ak hodnota aktíva rastie takýmto tempom a zvyšuje každoročne i výnos z neho.

Otázka znie, či sa v našich podmienkach s našou poľnohospodárskou politikou (PP) a PP EU dá predpokladať, že ceny u nás porastú v najbližších rokoch takýmto tempom. Dnešná dotačná PP znižuje u poľnohospodárov výnosy na Hektár, pretože nenúti u nich zvyšovať produkciu. Tým nie je vytvorený tlak na produktivitu a teda ani na cenu pôdy, a tým ani na výšku prenájmu tejto pôdy. Ak však porovnáme ceny prenájmu pôdy a cenu práce, je tu predpoklad, že bude záujem zahraničných prvovýrobcov a farmárov v poľnohospodárstve o výrobu na Slovensku. Tým sa zostrí konkurencia i domácich firiem a družstiev a ceny začnu rásť. Do akej miery sa dá toto predpokladať?
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa BGuru »

Zaujimava tema.
Pri tejto teme ma napada Ukrajina. Kup role asi radsej tam. Od polnohospodarov viem, ze tam je spusta vysoko-bonitnej zeme s vyssimi vynosmi na hektar vyssimi ako u nas. Mnohe europske polnohospodarske podniky sa tam uz orientuju.
Vyhoda je aj lacnejsia pracovna sila.

Svojho casu som aj v TV zazrel dokument ako dvaja Svajciari opustili farmarcenie vo svajci a odisli na ukrajinu kde velkostatkarcia vo velkom, co doma nebolo mozne.
Myslim ze Ukrajina pre jej blizkost k EU ma vysoky polnohospodarsky potencial, ktory je zatial nevyuzity.
Producenti bioetanolu a inych bio zloziek v palivach sa tiez orientuju na ukrajinskych producentov.

Vychadza mi z toho len to, ze ten rast nasich roli nemusi byt az taky prudky ked sa Ukrajina postupne viacej priblizi europe s ich megahektarmi vysokobonitnej pody.
Je vsak mozne, ze sa vo svojej narychlo spravenej uvahe i mylim.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

Dík BGuru, to je zaujímavá a dosť relevantná úvaha. V súvislosti s Ukrajinou ktovie, ako je na tom kvalita pôdy v severo východnej časti, ktorá sa nachádza v blízkosti Černobylu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
maclos
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 28 12, 2007 10:38 am

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa maclos »

Dobrý deň.

Chcel by som sa vás spýtať na jednu vec.......rozmýšľame nad tým že kúpime poľnohospodársku pôdu. Sme poľnohospodári a zatiaľ máme len pár svojich hektárov (10ha) a väčšinu prenajatú(80ha).
Niektoré banky dávajú dlhodobý úver na pôdu do 20 rokov. Uvažujeme o kúpe 100ha čo je cca 4.500.000,-Sk

Moje otázky znejú takto:
1, Oplatí sa vôbec investovať do poľ. pôdy, aj keď je to síce hlavný výrobný prostriedok pre poľnohospodára?
Môj názor je že áno, lebo sa bojíme investícií zahraničných investorov (v poľnohospodárstve dominujú Holanďania a Dáni majú CASH ale nemajú pôdu)

2, V akej mene by bolo najvýhodnejšie vybrať ten úver.....či má výhody vybrať to napr. v nejakej cudzej alebo čiste len v SKK.

3, Čo by ste poradili (nejaké perličky), na čo si hlavne dávať pozor a ako to spraviť aby sme z toho čím najviac vyťažili a čím najmenej preplatili, čo zohľadňovať pri niečom takom.

Ďakujem veľmi pekne za vaše rady.

S pozdravom Marek.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

Načo preboha, chceš kupovať pôdu po 45000/Ha, keď si ju môžeš prenajať za 1,5-2% (z úradnej ceny, čo je častokrát menšia hodnota ako trhová) od vlatníka? Holanďania a dáni platia vlastníkom na Slovensku aj 4-6%, ale z úradnej ceny a za podmienky napr. 10-ročného zmluvného vzťahu s prednostným právom kúpy. Nič Ti nebráni uzavrieť s vlastníkmi podobné zmluvy. Výhoda kúpy bude vtedy, ak úrok úveru bude menší, ako cena prenájmu a to zdá sa nebude tak skoro, lebo 70% pôdy sa v európe prenajíma a platí sa 1-2% z hodnoty pôdy. Radšej investuj úverové peniaze do technológie. To Ti prinesie vyšší výnos, ktorý znova reinvestuj.

Možno by sa oplatilo investovať do klasifikácie pôda či lúka a premeniť ju napr. na vinicu, či sad. To si musíš ale prepočítať sám.

Máloktorá pôda je však na Slovensku vysporiadaná a má jedného vlastníka. Ak je vlastníkov viac, predražuje sa nákup pôdy, pretože platíš poplatky za vklad do katastra.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
belamachina
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 01, 2008 4:42 pm

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa belamachina »

ma niekto info kolko sa da vydolovat na dotaciach za hektar polno. pody. necham ju zarast travou a budem to len kosit.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

belamachina napísal:ma niekto info kolko sa da vydolovat na dotaciach za hektar polno. pody. necham ju zarast travou a budem to len kosit.
To kosenie Ťa vyjde drahšie, ako prípadná dotácia, jedine, že by si kosil ručne a sám :) . Naviac platíš daň. Budeš musieť vymyslieť niečo iné. Výšku dotácií si vyhľadaj v google.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
maclos
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 28 12, 2007 10:38 am

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa maclos »

To Bebe: Neviem ako ti vychádza takáto ekonomika.....no do tohoto kus vidím tak ti poviem takto....
na úpravu TTP čiže kosenie alebo mulčovanie spotrebuješ maximálne 2mth (motohodina udáva sa napr u traktorov v tomto prípade) čo je max 20 litrov nafty x 40sk/l (32sk/l červená poľnohospodárska, ovšem na ňu musí mať človek povolenie)
to nám činí max 800sk (ak máme vlastné stroje a svoj čas si málo kto sám sebe účtuje).
Ak vlastné stroje nemáš zavoláš si služby, ktoré ťa vyjdú podstatne drahšie, ale aj tak sa spraceš do dotácií....tie závisia od polohy na TTP od 5 000-10 000skk.
4iže zarobiť sa na tom určite dá.
Ale pozor, dotácie skončia a čo potom.............. :?: :!: :?:
Raven333
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 07 04, 2012 8:59 pm

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Raven333 »

Ak ide o normálne komerčné podnikanie v poľnohospodarstve, kupovať pôdu nedáva zmysel. Je výhodnejšie si ju prenajímať. Z pohľadu investovania kapitálu a následnej návratnosti je to záležitosť mimoriadne dlhodobá /stále hovoríme o poľnohospodárskej pôde, nie o stavebných pozemkoch/. Všetko, čo sa týka investície do pôdy totiž trvá neskutočne dlho v našich podmienkach. A treba mať k tomu aj vzťah, ak Vám to nikdy nič nehovorilo tak do toho netreba ísť. Ale ako koníček je to perfektná vec :-)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja som pozeral, že družstvá platia cca 1-2% nájomné za pôdu. Z tohoto dôvodu to nemá význam kupovať. Kupujúci skôr vsádzajú na približovanie cien pôdy na Slovensku k západnej európe. Ale to nevidím až tak ružovo. Proste sú rozdiely v cenách a nie je dôvod aby sa mali vždy priblížiť. Už aj preto, že na západe sú vyššie poľno dotácie (z EÚ aj tie národné) ako u nás.
Raven333
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 07 04, 2012 8:59 pm

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Raven333 »

presne tak, tie pekné ceny pôdy na západe sú ceny s ich dotáciami, ich trhom, ich príjmami, očakávať, že sa sem opäť nahrnú všetci zo západu, aby práve u nás nakúpili pôdu je podľa mňa rovnako naivné ako to bolo s bytmi pred vstupom do EÚ... navyše oni vnímajú nás ako mi dajme tomu ukrajinu, rusko, takže žiadny masový nájazd nečakajme... keď niekto podniká v poľnohospodárstve a bojí sa dánov môže im konkurovať vyšším nájomným, je to stále lacnejšie ako kupovať pôdu na úver,
ako som povedal, investovanie do poľn. pôdy je sčasti dlhodobá investícia a sčasti koníček, málokto si poráta aké vstupy dá na nákup pôdy a čo reálne môže následne očakávať späť /minimálne nájomné od družstva, minimálne platby od poľovníkov, nulové náhrady od vlastníkov najrôznejších vedení a sietí na pozemkoch.../
ale ako vravím občas je to zábavné...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Poľnohospodárska pôda-nový prístup

Príspevok od používateľa Bebe »

Ahojte investori, zdravím všetkých, starých aj nových členov. Nebol som tu pár rokov a to z dôvodu, že som začal mať pocit, že aj v prípade, že investujem a čosi zarobím, budú mi peniaze nanič, ak si za ne nebudem môcť dovoliť nič viac, než luxus. Luxus je nanič, ak vám chýba, zdravie, zdravé jedlo a perspektíva vašich potomkov žiť v zdravom prostredí.

Pred mojim odchodom som sa zaujímal o kúpu poľnohospodárskej pôdy. Moja úvaha nebola zlá, ale mala chybu. Myslel som si, že cena stúpne časom natoľko, že bude zaujímavé jú prenajať a mať pravidelný dôchodok. Lenže čo s dôchodkom, keď si môžete kúpiť k jedlu len umelinu? Dnes sa na to pozerám inak. Je potrebné, aby na nej niekto vedel dorobiť skutočne zdravé jedlo a ak mu tú pôdu poskytnem výmenou za časť tejto produkcie, bude spokojnosť na oboch stranách. A toto je dôvod, prečo to tu píšem.

Na Slovensku je pomerne dosť ľudí, aj mladých čo odmietajú drancovať pôdu a preferujú prírodné spôsoby hospodárenia a produkcie prírodného jedla a chcú pracovať v tomto sektore. Máloktorí majú dostatok prostriedkov, na nákup pôdy. Takže by som bol rád, keby ste zvážili možnosť investovať časť svojich prostriedkov tu na Slovensku kúpiť pôdu priamo pre konkrétnych ľudí, s ktorými budete mať dohodnuté podmienky spolupráce. Je viacero systémov takejto spolupráce a jednou z nich je aj projekt, ktorý práve vzniká. Nejde o farmárčenie, ani podnikanie v poľnohospodárstve, ale o produkciu potravín priamo pre miestnu komunitu, so špecifickými podmienkami. Podrobnosti dodám neskôr, zatiaľ by som rád poznal vaše úvahy k tejto veci.

A koho by zaujímalo, dám pár linkov na súvisiace články:
http://dolezite.sk/Glyfosat-z-Roundupu- ... EiheR.html
http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/slov ... vrdsi.html
http://www.teraz.sk/ekonomika/podiel-sl ... lanok.html
http://www.vsetkoogmo.sk/index.php/co-je-to-gmo
http://www.hlavnespravy.sk/glyfosat-je- ... lej/748612
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak ja a moja rodina prejeme povedzme 400 EUR mesacne, z toho 200 EUR za plodiny lahko vypestovatelne v okoli -> jednalo by sa o investiciu maximalne 2000-3000 rocne co je dost malo. Navyse ten miestny pestovatel by vsetky plodiny musel aj skladovat k celorocnemu postupnemu rozdavaniu. Dost neprakticke; hlavnu cast sa kazdy snazi predat hned po zbere.

Na dedine ti staci pomoct so zakladnymi narazovymi pracami rodicom/svokrovcom, spotrebovat cast urody a mas presne to co navrhujes a bez papierovaciek a vypoctov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj Bebe. Vítaj späť. Teším sa z tvojho návratu :)

Aby som nezabudol , koncom mája budeme mať stretko na Horehroní, pod Kráľovou Hoľou:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =56&t=5605" onclick="window.open(this.href);return false;

Zváž či neprídeš s kámošmi obchodníkmi pokecať a porelaxovať.

Ja sa v polnohopôde nevyznám, ale posledné roky som tiež začal trochu venovať zdravému jedlu:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =19&t=4739" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =19&t=2177" onclick="window.open(this.href);return false;

Minule sme kecali o tom, že vám v Blave pribudol Yeme. Poznáš?

YEME v BA

Nový supermarket sa od tých bežných líši najmä v troch veciach – pečie vlastný chlieb a pečivo, spracováva mäso priamo v predajni a zeleninu, ovocie či mliečne výrobky nakupuje v drvivej väčšine len od slovenských farmárov.
„Vybrali sme si len dve farmy, ktoré nám dodávajú mäso. Od jednej máme len bravčové, od druhej len hovädzie,“ vysvetľuje Varmuža. Dodáva, že obe farmy sa pritom nachádzajú od predajne len pár hodín cesty, dobytok chovajú tradičným spôsobom a mäso sa následne spracováva priamo na prevádzke. Tam z neho vyrábajú párky, špekáčiky, klobásy, šunky, všetko bez pridania stabilizátorov či chemikálii.

Veľkým plusom je aj chlieb, ktorí pečú pekári priamo na mieste. Pripravujú chlieb z vlastného kvásku, z čerstvých surovín a v peci na drevo. Yeme ponúka aj bezlepkové pečivo, to však pekári nepečú priamo v prevádzke, ale nakupujú od malého dodávateľa.

„Samozrejme, máme tu aj moderné veci, napríklad kávu z rôznych kútov sveta, čaje či vína,“ vyratúva Varmuža. Aj v tomto prípade však ide väčšinou o výrobky, ktoré pochádzajú zo Slovenska.

Novinkou, na ktorú ľudia v bežných obchodoch nie sú zvyknutí, je aj predaj čerstvých byliniek na váhu. Tie si môžete sami odstrihnúť, pričom platíte za gramy.

Celkovo sa ceny mäsa či čerstvého chleba pohybujú o niečo vyššie, než sme zvyknutí napríklad v Tescu či v Bille. Napríklad kilo chleba vyjde približne na tri eurá, mäso o približne desať percent drahšie ako bežne na trhu.

Na otázku, v ktorom meste bude Yeme otvárať ďalšiu prevádzku, Varmuža odpovedal, že sa chcú v najbližších rokoch sústrediť najmä na Bratislavu a okolie. Súčasná prevádzka Yeme stojí na mieste, kde kedysi sídlila Ikea.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/20108547/otvo ... z41sqsxGby" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

jaroslav80 napísal:Ak ja a moja rodina prejeme povedzme 400 EUR mesacne, z toho 200 EUR za plodiny lahko vypestovatelne v okoli -> jednalo by sa o investiciu maximalne 2000-3000 rocne co je dost malo. Navyse ten miestny pestovatel by vsetky plodiny musel aj skladovat k celorocnemu postupnemu rozdavaniu. Dost neprakticke; hlavnu cast sa kazdy snazi predat hned po zbere.
..dosť málo na čo? Plodiny rastlinné sú dodávané priebežne, ako dozrievajú, vždy čerstvé, kuchyňa sa prispôsobí na spracovanie práve toho, čo je k dispozícii. Vajíčka sú čerstvé po celý rok, mäso zväčša podľa na objednávku, mlieko podľa možností. Pravidelné platby a odbery sú prakticky v hlavnej sezóne zhruba od júna do novembra, v zbytku roka podľa dohody. Ak sa konzumuje ozaj zdravé jedlo, človek toho s odstupom času zje oveľa menej, z vlastnej skúsenosti tak o 15-25%. Jedlo z obchodu je naozaj z veľkej časti voda a všelijaké plniace prímesy.. Áno, je to na pôsob tej pomoci na dedine, teda alternatíva pre tých, čo na dedine nikoho nemajú, alebo majú, ale nechodia tam, a pod..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

JUGGLER napísal:Ahoj Bebe. Vítaj späť. Teším sa z tvojho návratu :) Aby som nezabudol , koncom mája..
Ahoj, dík aj mňa teší.. to je fajn, že sa stretávate.. rád by som prišiel, ale mňa už investovanie nebaví, nevidím v tom zmysluplnosť, ako som už písal, resp. vidím ju v iných veciach, ale chápem, že človek si musím prejsť svoju vlastnú cestu a tak to má byť. Takže by som sa tam možno skôr radšej bavil s tými polovičkami o varení a pečení.. :-)
o Yeme viem, je to experiment a ja tomu držím palce, hlavne preto, že preferujú Slovenské výrobky.. je to aj trochu smutné, že obchod tlačí tieto preferencie, miesto zákazníkov. V rakúsku je to úplne inak. Tam si vážia miestnych producentov oveľa viac. Systém, ktorý som spomínal je bez prostredníka, ktorým je obchodník, takže žiadne obchodné marže, ani marketingové stratégie, ani podobné veci, len čistý vzťah budovaný na dôvere. Vo svete existuje systém KPP, čoje komunitou podporované poľnohospodárstvo a funguje na mnohých miestach veľmi dobre, napr. aj v Brne http://www.veronica.cz/?id=562 a celkovo v čechách je podľa tejto mapy, KPZtiek tak do 30 fungujúcich, z toho v prahe a okolí asi 10 http://www.kpzinfo.cz/ Na Slovensku máme špecifiká, ako to zvykneme a pôda je viac rozdrobená, veľa neznámych vlastníkov, alebo ľudia nechcú pôdu predať a takto by ju mohli dať do tohto systému. Špecifické odlišnosti Slovenska budú zapracované v projekte.. ale to neznamená, že sa ho treba pridŕžať, je to vždy vec dohody oboch strán. Ďaľšia vec je, aby sa prebudil záujem ľudí o pôdu a jej využitie a nestavali sa tu hangáre, sklady a logistické centrá na ornej pôde. Ak pôjdete na to stretnutie, občas vykuknite z okna, ako sa nám to Slovensko zastavuje a čím..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

OK, pre mestskych ludi moze byt taky projekt zmysluplny. Aj ked logistika celeho toho projektu bude asi poriadne komplikovana (kazdy tyzden rozvazanie produktov po trochach k jednotlivym investorom, na to treba pracovny cas, auto, naftu) a podstatna cast investicie bude spotrebovana asi aj na to.
Co sa tyka zastavovania pody skladmi. Nezijem zrovna v Podunajskej nizine. Ale v mojom okoli vyse 50% pody ktoru komunisti kazdorocne obrabali (aspon obilie alebo silaz ked uz nic ine) lezi travou a posledne roky ju teda raz za par rokov porotavatoryju asi aby splnili nejaky status za ktory su dotacie. Cize v sucasnej situacii iste nie je zakladny problem mnozstvo pody pouzitelnej na obrabanie ale na hlavu postaveny system polnohospodarstva (asi agenda EU). "Investori nam zastavuju ornu podu skladmi" je podla mna len uskok na vyhananie ceny stavebnych pozemkov do nezmyselnych vysok, aby sa ludia ktori ziskali razitka na "premenenie" ornej/travnatej pody na stavebnu mohli dobre nabalovat.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

(jaroslav80): A z akého regiónu si, ak sa môžem opýtať?
Je to pre mestských ľudí, ale je to i pre majiteľov tých zatrávnených pozemkov, kde by mohol by mohlo vzniknúť gazdovstvo s chovom povedzme oviec a výrobky by sa mohli voziť i ďalej, ak by nestačil dopyt miestneho obyvateľstva. Jedním z odberateľov môžu byť napr. školské jedálne.
Ona tá logistika je opäť vecou dohody, ide o to, že voľná pôda tu je, že ľudia chcú zdravé prírodné produkty, ale nebolo toho, čo by v tomto odvetví pracoval. To sa však mení a veľa aj mladých ľudí má záujem o tento spôsob života a toto je len jeden so spôsobov, ako to urobiť a zfunkčniť, naviac, ak sa tým vyriešia aj pridružené problémy, ktoré v súčasnosti máme na Slovensku a tých je oveľa viac, než som spomenul..
V tom nabalovaní je zrejme celý reťazec subjektov, ide ale o to, na čo sa peniaze z predaja použijú. Napr. v pomere nákladov na odvodnenia tých plôch. Tá pôda mala isté funkcie v krajine a už len odvedenie vody z tých plôch je katastrofa pre zdroje pitnej vody a jej kvalitu, mikroklímu, diverzitu rastlín a živočíchov, zvýšenie povodňového nebezpečenstva atd..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Myslim ze zatial na SK plati zakon (a este par rokov bude platit) ze polnohospodarsku podu smies predat/prenajat len miestnemu polnohospodarovi. Co znacne znizuje jej cenu, ceny prenajmov a zaujem ludi a zaoberanie sa spravovanim polnohospodarskej pody alebo jej vlastnenim.

Zijem na Zahori; pieskovita malo urodna poda. Ale zase mame aspon dost borovic a agatov a nemusime chodit do kopca. S motorovou pilou a cirkularkou aj tak robim radsej nez s motykou takze mi to nevadi.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

jaroslav80 napísal:Myslim ze zatial na SK plati zakon (a este par rokov bude platit) ze polnohospodarsku podu smies predat/prenajat len miestnemu polnohospodarovi.
Toto je trošku inak a myslím, že je to aj na ústavnom súde, pretože.. a to už samo hovorí, že situácia je vážna, lebo si to niekto "vybavil" zákon tak, že pri predaji akejkoľvek ornej pôdy väčšej ako 2000m2 sa o tomto dozvie prednostne, či "náhodou" o to nemá zájem, ako prednostný kupujúci.. aby mohol takto skúpiť to najkvalitnejšie a nič mu neušlo.. ale ako každý blbý zákon, sa to dá legálne obísť, ale samozrejme je to komplikácia, takže o kvalitnú pôdu je tu eminentný záujem, no podľa nás má miestna pôda patriť miestnym obyvateľom a slúžiť miestnej komunite a toto rieši navrhovaný systém.. až to bude komplet hotové dám sem info, ak by mal niekto záujem..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Casey »

Ahoj Bebe,suhlasim s Jarom.Polnosp pody nebrabanej je dostatok no je vyhodnejsie ju drzat zatravnenu.Mam v rodine byvalych nadsenych farmarov a bojovnikov za farmarov atd.Mozme pokecat neskor(som tears na mensej expedition v juz amerike).Mas odvazny projekt a zaujimavy.GL
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Bebe »

Casey napísal:Ahoj Bebe,suhlasim s Jarom.Polnosp pody nebrabanej je dostatok no je vyhodnejsie ju drzat zatravnenu.Mam v rodine byvalych nadsenych farmarov a bojovnikov za farmarov atd.Mozme pokecat neskor(som tears na mensej expedition v juz amerike).Mas odvazny projekt a zaujimavy.GL
Ahoj, vďaka za tento koment.. lebo práve o to ide, vyvrátiť tieto mýty okolo hospodársky využiteľnej pôdy (HVP), napr. že je jej dostatok, že je výhodné ju neobrábať a pod.. neobrábaním sa pôda tvorí a obnovuje aj sama, ale veľmi pomaličky vplyvom prirodzenej sukcesie, naproti tomu správnym využitím pôdy ju vieme zúrodniť a zároveň z nej mať priamy úžitok, ale to sa nedá dosiahnuť čoraz intenzívnejším využívaním čoraz menšej pochy, ale práve naopak prirodzeným, teda prírodným spôsobom využitia čo najväčšej plochy HVP, aká je k dispozícii. Pozdravujem farmárov v rodine, ale bežná farma je zväčša tiež z tých degradačných prístupov k pôde. Bežia programy podporované štátom a EU na vznik fariem, ale to nie je cesta k obnove, ani k plošnému riešeniu situácie s potravinami. Kde konkrétne v juž.amerike si?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Casey »

Ahoj,netvrdim,ze je vyhodnejsie ju neobrabat a oni prave chceli,aby sa obrabala.Pokial vsak viem tak vyhodnejsie bolo ju neobrabat resp podmienky boli nastavene tak,aby neobrabali(inak dokonca sankcie hrozili :roll: )atd.(dnes koncime Patagoniu)zajtra smer sever Chile,Bolivia,Peru,Ekvador a potom sa este uvidi :?: )
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Myk »

Jaká je pravděpodobnost, že u vás na Slovensku Ústavní soud shodí to předkupní právo zemědělců? Jsou k tomu nějaké názory expertů v novinách?
adriana vajciova
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2018 8:45 pm

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa adriana vajciova »

Dobry den, rada by som sa spytala, ci mi viete niekto poradit? Ak by som sa chcela postarat o obnovu nevyuzivaneho pozemku na polnohospodarske ucely, chov zvierat, pestovanie, mala by som ho najskor od rodiny kupit.......a chcela by som tam postavit domcek, existuju nejake dotacie na taketo ucely. V podstate by som sa postarala, aby boli obnovene nevyuzite a chatrajuce pozemky. Podporuje EU taketo snahy? Nemam ziadne investicie, ale mam zaujem vyuzit, obnovit a skraslit zivotne prostredie, aby sluzilo, nechatralo..... Asi je to nezmysel bez investicii, ale mozno na taketo ucely existuju dotacie EU. Pozemok je dost velky. Investicie by som potrebovala aj na kupu pozemku. Takouto cinnostou by som zmenila vzhlad prostredia a prispela k jeho vyuzitiu.
Dakujem,
Adriana
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na poľnohospodárskom pozemku si domček nemôžeš len tak postaviť...Snahy sa cenia, ale za peniaze EU by skrášloval životné prostredie asi každý... Vieš si pozrieť List vlastníctva? Tam máš základné informácie o aký pozemok ide a či tam nemáš ťarchy, vecné bremená a pod. Obec ti takisto poskytne info, čo sa dá a nedá..aký majú územný plán a pod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

adriana vajciova napísal:Dobry den, rada by som sa spytala, ci mi viete niekto poradit? Ak by som sa chcela postarat o obnovu nevyuzivaneho pozemku na polnohospodarske ucely, chov zvierat, pestovanie, mala by som ho najskor od rodiny kupit.......a chcela by som tam postavit domcek, existuju nejake dotacie na taketo ucely. V podstate by som sa postarala, aby boli obnovene nevyuzite a chatrajuce pozemky. Podporuje EU taketo snahy? Nemam ziadne investicie, ale mam zaujem vyuzit, obnovit a skraslit zivotne prostredie, aby sluzilo, nechatralo..... Asi je to nezmysel bez investicii, ale mozno na taketo ucely existuju dotacie EU. Pozemok je dost velky. Investicie by som potrebovala aj na kupu pozemku. Takouto cinnostou by som zmenila vzhlad prostredia a prispela k jeho vyuzitiu.
Dakujem,
Adriana
Aj Romovia vo vedlajsej dedine by si za peniaze EU radi skraslili domovy, prostredie, pripadne by zamyslali aj nad odkupenim tych pozemkov pod ich domami. Navyse romska agenda je politickou temou a zaujimava aj pre nasu vladu aj pre EU. Na rozdiel od skraslovania nevyuzitej polnohospodarskej pody za peniaze EU, ktorej je na SK tisice hektarov v takom stave.

Zasnem nad mentalitou, ktora sa pestuje na SK a zrejme aj vo svete.
Dejte mi lidi, ja vam to udelam.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ked sa mozu brat fondy na obrabanie asfaltu, tak preco nie aj takyto napad...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

A čo ak pod pozemkom sa nachadza geotermalny zdroj, aka by bola cena za m2 takehoto pozemku.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

geotermalne pramene a pod. nepatria nahodou automaticky statu?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Rokosák »

Stat moze udelit povolenie na uzivanie prirodneho zdroja a k tomu musis mat pristup ku zdroju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

pokus napísal:Ano, vsetko nerastne bohatstvo aj prirodne zdroje patria statu.
To mi chcete povedať,že štát môže odobrať taketo pozemky majiteľovi?
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A co dazdova voda ? Ta patri komu ?
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa Istiach »

Neviem komu patri ale viem kto za nu musi platit :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Poľnohospodárska pôda

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nemusíš platiť za dažďovú vodu. Iba ked ju odvádzaš do verejnej kanalizácie. A to nie je povinnosť. Zlaté mince ked nájdeš, tak štát ti za nich vyplatí nálezné vo výške 100% ceny stanovenej znaleckým posudkom. Takto sa dostanú do múzea.
Ale musíš ich nájsť legálne - to je náhodou. Napr. ked kopeš studnu, základy domu, rýluješ, či kopeš hrob psovi. Nesmieš chodiť s detektorom po verejnom priestranstve a rozkopávať zem..to je trestné.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"