Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
vagabund
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 04 03, 2008 8:16 pm

Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa vagabund »

Zdravim
Planujeme spolu s priatelkou zakupit starsi domcek v lokalite odkial pochadzame s tym ze tam o par rokov (3-4) vratime.
Sme spolu asi 2 roky momentalne pracujeme v CZ a planujeme sa zobrat tak o 3-4 roki a mat rodinu , ide o to ze momentalne mame volne nejake finacne zdroje.Checeme to kupit pol na pol a postunpe opravovat . Co si o tom myslite sli by ste do toho ? a ake su rizika v pripade ze sa rozideme. Dakujem Vam za vase postrehy.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa Andrej »

Ak to kupite do podieloveho spoluvlastnictva 50 na 50, a bude to takto uvedene aj v Liste vlastnictva, tak ti nic zasadne nehrozi. Ale na druhej strane aj tvoje moznosti "nakladat" so svojim majetkom su len polovicne, nemozes napr. len tak predat pol domu ak s tym priatelka nebude suhlasit a nebude mat peniaze na vyplatenie, preto vyssi level je osetrit v zmluve ukoncenie spoluvlastnictva.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa Bebe »

..napríklad tak, že spoluvlastník bude mať predkupné právo na zostávajúci podiel bytu druhého spoluvlastníka. Polovicou bytu sa potom rozumie 1/2 trhovej hodnoty bytu v čase vysporiadania. Výška podielu každej strany je 1/2 celkovej ceny bez ohľadu na to, ktorá strana financovala dodatočné výdaje spojené s nehnuteľnosťou.......
Návrh na speňaženie, alebo odkúpenie môže podať kedykoľvek ktorákoľvek zmluvná strana. Ak nedôjde k dohode ktorá strana podiel odkúpi v lehote....(napr.1/2roka) od takéhoto návrhu, byt sa čo najskôr zadá na predaj tretej osobe, resp. realitnej kancelárii....... Strana, ktorá by za ten čas neplatila 1/2 nákladov na prevádzku bytu ........ dostane vyplatený podiel krátený o túto sumu, ktorú obdrží strana, ktorá tieto náklady hradila.

Môžu nastať rôzne situácie a toto sú niektoré, na ktoré som si len tak spomenul. Hlavne by mala riešiť situácie, ktoré by bez účasti druhej strany nebolo možné riešiť bez jej súhlasu. Čiastočne teda obmedzuje práva protistrán, ale je celkom možné, že sa rozídete ešte skôr, než dôjde k podpisu zmluvy. Iniciatíva, že takúto zmluvu podpíšete (potrebné uzatvoriť ešte pred nadobudnutím) by mala vychádzať od obidvoch, lebo inak to môže viesť k pocitu nedôvery, čo je ošemetná vec vo vzťahoch. Dobrá zmluva od právnika výjde draho, ale sú aj iné riešenia ako spísať dobrú zmluvu. Celkovo by som celú záležitosť skúsil vyriešiť bez spoluvlastníctva (napr.pôžička) a pri prípadnom sobáši zaradil dobrovoľne byt do BSM zmenou zápisu v katastri. Cenovo to ale výjde asi podobne.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a este taka prakticka rada: neutapajte tam vlastne peniaze, ale ak mate normalny stabilny prijem v potrebnej vyske zoberte si na to uver od mBank (slovenskej ak chcete kupovat na Slovensku). Cash, ktory mate, vlozite na bilancny ucet hypoteky, a ak sa ten cash bude rovnat vyske zobranej hypoteky, budete splacat iba to co ste si pozicali a ziadne uroky. Ten vlastny cash budete mat samozrejme nadalej disponibilny.

Ja by som na Vasom mieste nevahal a kupoval.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa Andrej »

peter.cmorej napísal:Ten vlastny cash budete mat samozrejme nadalej disponibilny.
Znamena to ze:
- chcem uver 3 mil.
- vlozim cash 3 mil.
- ten uver mam potom bezurocne,
- plus tie 3 mil. vlozeneho casu si mozem potom vybrat, a mam 6 mil.?
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ako nahle si tie 3 miliony vyberies, uz to nemas bezurocne ;)
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

splacas urok iba z rozdielu medzi pozicanou a vlozenou sumou.

Do plusov to vsak nejde, takze nemozes vlozit viac ako si si pozical, ze by sa ti ten rozdiel urocil, to nie :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa filip glasa »

no nechápem zmysel takej hypotéky. Veď keď mám hotovosť, tak si nepotrebujem požičať.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa Andrej »

filip glasa napísal:no nechápem zmysel takej hypotéky. Veď keď mám hotovosť, tak si nepotrebujem požičať.
Ja by som chápal zmysel pre mňa - miniem rovnaké prachy ako už mám, plus mám v banke vytvorenú rezervu v rovnakej výške na prípadné použitie. Taká lepšia kreditka, s celkom vysokým rámcom a dobrým úrokom - ktorý je vlastne úrok hypo úveru.

Ale čo nechápem - čo z toho má tá banka? Dá mi rovnaké prachy ako si u nej uložím, bezúročne, takže je reálne na nule. :?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Andrej chytil pointu. Neminas vlastny cash a mas disponibilnu rezervu.

A co ma z toho banka ? no priznajme si, realne nebude asi vela klientov, ktori tam budu mat vlozenu rovnaku sumu ako si pozicali.
a keby aj hej - pokial viem banky mozu v ramci kapitalovej primeranosti pozicat cca 10x viac ako prijali vkladov, takze vklad klienta je vlastne palivom na dalsi kolotoc poziciavania neexistujucich penazi. To, ze ty si tam vlozil tolko kolko ti pozicali im moze byt jedno, kedze vdaka tebe mozu tolko isto pozicat este dalsim deviatim. Teda ak to spravne chapem.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa Bebe »

K tejto téme v tejto súvislosti som si spomenul na jednu knihu, kde sa spomínala možnosť kúpiť na spoluvlastníckom základe rekreačnú chatu. Povedzme 3-5 investorov kúpi chatu v rekreačnej oblasti s celoročnou možnosťou rekreácie. Chatu môžu využívať na vlastnú rekreáciu a po zbytok času prenajímať. Rozdelia si sezónne a mimosezónne obdobia tak, aby sa striedali a nikto na tom nebol poškodený. Dobrý, alebo hlúpy nápad v našich zemepisných šírkach?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa Andrej »

Bebe napísal:K3-5 investorov kúpi chatu... Dobrý, alebo hlúpy nápad v našich zemepisných šírkach?
Pokiaľ by sa dohodli kto kedy natrie strechu, vytiahne žumpu, pokosí trávu, ... a zároveň by sa nepobili kto tam pojde na Silvestra, tak by to mohlo fungovať. Ale ako ja vnímam prístup našich ľudí k niečomu spoločnému - tak by sa museli nájsť naozaj seriózny ľudia. Lebo celonárodný priemer vidíme všetci popri cestách - nekonečný bordel plastových fliaš a papierov, ktorý pozvoľne mizne ako sa vzdaľujeme od slovenských hraníc smerom do civilizovanej časti európy :cry:
jano_bb
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 21 04, 2008 12:49 pm

Re: Kupit ci nekupit spolocne nehnutelnost

Príspevok od používateľa jano_bb »

bebe: nápad určite dobrý. Z vlastnej skúsenosti:
V roku 2006 som sa náhodou dostal ku voľnej chate vo V. Tatrách, zobral som ju do prenájmu a po dnes úspešne prenajímam prevažne českým klientom. Po dvoj ročnej skúsenosti sme sa začiatkom roka so snúbenicou rozhodli kúpiť tri kilometre vedľa pozemok a postaviť ďalšie dva domy na prenájom. Zatiaľ vybavujeme len stavebné povolenie, ale pomaly sa to hýbe z miesta.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"